Notice: Memcache::pconnect(): Server localhost (tcp 11211) failed with: Connection refused (111) in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 42 Warning: Memcache::pconnect(): Can't connect to localhost:11211, Connection refused (111) in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 42 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 72 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 75 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 95 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 98 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 33 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 36 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 49 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 52 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 65 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 68 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/comment.php on line 36 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/comment.php on line 39 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/most_seen.php on line 45 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/most_seen.php on line 48 جیم - طول پاشنه‌ها عمود بر طول سلامتی www.jeem.ir
طول پاشنه‌ها عمود بر طول سلامتی
گزارشی درمورد کفش‌های پاشنه بلند و مصائب آن

طول پاشنه‌ها عمود بر طول سلامتی

نویسنده : سحر نیکو عقیده

شاید صدای تق تق کفش‌های یک خانم محترمِ در حال عبور، در سالنی که حضارِ آن به یک سخنرانی مهم گوش سپرده‌اند آزاردهنده باشد یا شاید پیچیدن پا، افتادن و پخش زمین شدنش در یک خیابان شلوغ به واسطه پاشنه بلند و تیز، برای حضارِ بیننده صحنه مذکور ناراحت کننده، تاسف برانگیر و حتی خنده‌دار باشد. اما بسیاری از خانم‌ها همه این نفرین‌ها، تاسف‌ها و خنده‌ها را به جان می‌خرند، این بار سنگین را تحمل می‌کنند، همچنان زمین صاف خدا را با پاشنه‌های سر به فلک کشیده خود صعب العبور می‌کنند و خم به ابرو نمی‌آورند. به راستی این رسالت سنگین را چه کسی و به چه منظور بر دوش و کمر و زانو و درکل سلامت این عزیزان گذاشته است که این چنین عرصه بر آن‌ها تنگ می‌شود اما با کمال رضایت روز به روز بر طول این پاشنه‌ها می‌افزایند و لب به شکایت نمی‌گشایند؟

 

از پاشنه مردان جنگاور ایرانی تا صنعتی برای مد و زیبایی

الیزابت سامل هلک، پژوهشگری که کتابی درمورد تاریخچه کفش‌های پاشنه بلند نوشته است، ریشه استفاده از کفش‌های پاشنه بلند را مردان جنگاور ایرانی می‌داند. وقتی یک سوارکار روی رکاب اسبش می‌ایستاد، پاشنه کفش‌ها باعث حفظ تعادل می‌شد تا بتواند با تیر و کمان هدف گیری بهتری داشته باشد. در قرن هفده میلادی با فرستادن اولین هیات دیپلماتیک ایرانی به اروپا توسط شاه عباس صفوی، چیزی نگذشت که این کفش‌ها با ساخت جدیدشان مورد توجه اشراف اروپای غربی قرار گرفتند و فراگیر شدند. در ابتدا مردان اروپایی به کفش‌های پاشنه بلند روی آوردند که مردانگی خود را پررنگ‌تر جلوه بدهند اما به تدریج استفاده از این کفش‌ها بین زنان هم مرسوم شد. واین گونه شد که امروز کفش‌های مردان جنگاور ایرانی سر از صنعت مد و زیبایی و مجالس زنانه درآورده ‌است.

 

 

یک عشقِ خطرناک!

برای یافتنِ دلیلِ این رسالت بزرگ تصمیم می‌گیرم که با علاقه‌مندان به استفاده از این کفش‌ها، صحبتی داشته باشم و به یکی از مراکز خرید مطرحِ شهر می‌روم. با خانمی که به سختی با پاشنه‌های دوازده سانتی‌متری کفش‌هایش راه می‌رود، هم کلام می‌شوم. با رویی خوش درمورد این انتخاب می‌گوید: از هجده سالگی بیشتر اوقات کفش پاشنه بلند پوشیدم و حالا که بیست و هفت سال سن دارم آن‌قدر به آن‌ها عادت کرده‌ام که راه رفتن با کفش‌های بدون پاشنه برایم سخت‌تر است.

از دردسرهای پوشیدن این کفش‌ها سوال می‌کنم. می‌گوید تا به حال چندباری زمین خورده یا کمی احساس کمردرد هم کرده است اما در کل با این کفش‌ها راحت‌تر راه می‌رود! خانم مسنی که گویا مادر این خانم است می‌گوید تا یکسال پیش خودش هم فقط کفش پاشنه بلند پوشیده است و به علت کمردرد شدید مجبور است دیگر نپوشد.

با چشم‌های از تعجب گرد شده می‌گویم با این‌که تجربه مادرت را دیده‌ای باز هم حاضر نیستی کفش پاشنه بلند نپوشی؟ می‌خندد و می‌گوید: من به پوشیدن این کفش‌ها عادت کرده‌ام و کفش‌های پاشنه بلند را بیشتر دوست دارم. واقعا نمی‌توانم از آن‌ها دست بکشم.

 

سوژه بعدی من خانمی میانسال بود که به همراه دخترش در حال قدم زدن و نگاه کردن به ویترین‌ها بودند. جلو می‌روم و خودم را معرفی می‌کنم. از پاشنه کفش‌هایش و سخت بودن راه رفتن با این کفش‌ها می‌گویم، اما با چهره‌ای جدی منکر می‌شود . قاطعانه می‌گوید که هیچ مشکلی تا به حال برایش ایجاد نکرده‌اند. و وقتی در مورد بروز عوارض آن در سنین بالاتر می‌گویم به هیچ وجه قبول نمی‌کند و می‌گوید: تا به حال که برای من مشکلی ایجاد نشده است و از این به بعد هم نخواهد شد!

 

پاشنه‌های بلند برای خانم‌های جلف!

میان ویترین‌هایی که از کفش‌های رنگارنگ پر شده‌اند، یک کفش فروشی توجه مرا به خود جلب می‌کند. کفش‌ها پر زرق و برق و پاشنه‌ها کمی بیش از حد معمول بلند به نظر می‌رسند. به عنوان خریدار وارد می‌شوم و همان ابتدا دست می‌گذارم روی پاشنه بلندترین و نامتعارف‌ترین کفش موجود در مغازه. فروشنده جوان و پر سر و زبان هم مدام از جنسِ خوب و شیک بودن کفش می‌گوید. از قیمت زیاد و پاشنه بلند آن ایراد می‌گیرم. اما فروشنده همچنان اصرار دارد که شیب و پاشنه آن کاملا استاندارد هستند و هیچ مشکلی برای سلامت بدن ایجاد نمی‌کنند. در وانفسای این اصرارها و انکارها خودم را معرفی می‌کنم و می‌گویم که قصد تهیه یک گزارش را دارم.

آقای فروشده هم با کمال میل توضیحات لازم را می‌دهد. کفش پاشنه بلند را کفشی می‌داند که پاشنه آن حداقل پنج سانتی‌متر به بالا باشد و می‌گوید غالب کفش‌های مغازه خودش پاشنه‌های دوازده سانتی دارند. نسبت فروش کفش‌های پاشنه بلند به لژدارها و ورزشی‌ها تقربیا پنجاه، پنجاه هستند و البته در این فصل سال بهتر فروش می‌روند و در فصل‌های سرد جای خود را به چکمه‌ها می‌دهند.

 

بیشتر مشتریان این سبک کفش‌ها را خانم‌های جلف! می‌داند. «من به شخصه کفش‌های ورزشی را توصیه می‌کنم. چون اینجور کفش‌ها فقط مناسب مجالس هستند. هم جلب توجه می‌کنند و هم باعث درد کمر و پا و... می‌شوند.»

در جواب سوال من که می‌پرسم پس چرا چند دقیقه پیش داشتید با اصرار خرید این کفش‌ها را به من توصیه می‌کردید می‌خندد و با مکث جواب می‌دهد: بالاخره هرکس سلیقه‌ای دارد.

 

گفت و گو با یک متخصص ارتوپد

عاقبتِ پاشنه بلندها

آقای عباس طالبیان، متخصص اورتوپد از معضلات پوشیدن کفش‌های پاشنه بلند می‌گوید: بیشترین آسیب به مچ پا، کمر و مفاصلی که بین این دو عضو قرار دارند وارد و در دراز مدت به آرتوروز منجر می‌شود. خانم‌ها بیشتر به این بیماری مبتلا می‌شوند که یکی از دلایل اصلی آن پوشیدن کفش نامناسب است.

+ این بیماری‌ها بیشتر در چه سنی بروز می‌کند؟

- این نوع کفش‌ها معمولا در دراز مدت و در سن چهل سال به بالا اثرات خود را نشان می دهند که البته با توجه به وزن و شرایط کاری و ژنتیکی می‌تواند در افراد متغییر باشد.

+ برای این افراد چه درمانی پیشنهاد می‌کنید؟ 

- درمان قطعی ندارد اما با پوشیدن کفش مناسب و متناسب با وزن، می‌توان پیش گیری کرد.

+ کفش مناسب برای خانم‌ها را چجور کفشی می‌دانید؟ 

- کفشی که پاشنه آن حداکثر دوسانتی‌متر ارتفاع داشته باشد و دارای لژ باشد. نوکِ پنجه هم باید پهن باشد تا انگشت‌های پا بدون هیچ فشاری در آن قرار بگیرند.

برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
maede
maede
٩٣/٠٦/١٣
٠
٠
به جز مجلس عروسی تازه اونم یه پاشنه معمولی نه خیلی بلند،هیچ وقت کفش پاشنه بلند نپوشیدم و نمیپوشم و اصلن دوست ندارم!بعضیا حتی نمیتونن با این پاشنه ها راه برن اما با اعتماد به نفس پاشنه بلند میپوشن و همونطور کج و معوج راه میرن! D: این عکس آخریه دیگه خیلییییییییییییییی بده! :|
banu_n
banu_n
٩٣/٠٦/١٣
٠
٠
آخ كه منم چقد از راه رفتن بعضي از پاشنه بلندا حرص ميخورم !! آخه يكي نيس به اين خانوما بگه مگه مجبــــــــــــــــوووورييييي!!!!
Sahar_N
Sahar_N
٩٣/٠٦/١٤
٠
٠
منم همینطور :) اونایی هم که می تونن به راحتی راه برن حتی...در سنین بالا دچار کمردرد و هزارجور درد و مرض میشن...
maede
maede
٩٣/٠٦/١٣
٠
٠
راستی تاریخچه اش هم خیلی جالب بود!نمیدونستم! ممنون :)
Sahar_N
Sahar_N
٩٣/٠٦/١٤
٠
٠
خواهش می کنم:)
banu_n
banu_n
٩٣/٠٦/١٣
٠
٠
چه جالب اولين پاشنه بلندا آقايون بودن :دي!!! ممنونم مطلب خوبي بود :)
Sahar_N
Sahar_N
٩٣/٠٦/١٤
٠
٠
;)
Farzane_vatani
Farzane_vatani
٩٣/٠٦/١٤
٠
٠
من که اصلا نمی تونم با کفش پاشنه بلند راه برم......ممنون از گزارش خوبتون
Sahar_N
Sahar_N
٩٣/٠٦/١٤
٠
٠
طبیعیه،منم همینطور:) خوآهش میکنم
دخترخاصــ
دخترخاصــ
٩٣/٠٦/١٤
٠
٠
من بیشتر از یک ساعت و نیم نمیتونم با این کفشا راه برم هرچقدم که دوس داشته باشم!
Sahar_N
Sahar_N
٩٣/٠٦/١٤
٠
٠
دقیقا، من دیگه آخرای مجلس ترجیح میدم بدون کفش راه برم
دخترخاصــ
دخترخاصــ
٩٣/٠٦/١٥
٠
٠
منم دوس دارم پا برهنه بدو بدو کنم!خخخ
neyosha
neyosha
٩٣/٠٦/١٤
٠
٠
اوممممم مرسي گزارش خوبي بود :))))
Sahar_N
Sahar_N
٩٣/٠٦/١٤
٠
٠
:)
h-looshi  ام
h-looshi ام
٩٣/٠٦/١٤
٠
٠
تو شیراز یه جا از پیاده رو سنگ فرش بود لای سنگا پر از کف پاشنه خانوما بود..... انقد خنده داره تصور گیر کردن و کشیدن بیرون اون خانوما از تله!!!!!
Sahar_N
Sahar_N
٩٣/٠٦/١٤
٠
٠
چقدر جالب:) باید خیلی خنده دار باشه، عکسی، چیزی از اون مکان سراغ ندارین؟
hach_zanboori
hach_zanboori
٩٣/٠٦/١٤
٠
٠
همسایمون از این کفش ها پاش بود داشت از پله میومد پایین که پاش پیچ خورد و دو ماه تو گچ بود! ... من که قدم خوبه نیازی به این کفش ها ندارم!
Sahar_N
Sahar_N
٩٣/٠٦/١٤
٠
٠
واقعا ارزش اینجور آسیب ها رو نداره، من خودم قدم بلند نیست اما اصلا دوست ندارم قدم به قیمت آسیب به جسمم بلند به نظر بیاد:)
hach_zanboori
hach_zanboori
٩٣/٠٦/١٥
٠
٠
منم فکر کنم قدم زیاد بلند نیست (خخخ) ولی با اینا نمی تونم راه برم راحتم نیستم اصلا. راستی اون قضیه ی جنگاورا و اینا باحال بود دمت گرم اصلا فکر نمی کردم قضیه تاریخی باشه! :دی
Sahar_N
Sahar_N
٩٣/٠٦/١٥
٠
٠
من خودم هم تا قبلش اصلا همچین فکری نمیکردم کدی...خواهش می کنم:)
سلما
سلما
٩٣/٠٦/١٤
٠
٠
سحر ررررررررررررررررررررررر منم از اين پاشنه كفش بلندا ميخوام خو :دي فك كن :)
Sahar_N
Sahar_N
٩٣/٠٦/١٤
٠
٠
آدرس بدم بری بگیری؟!:))))خخخخ
سلیمان حسنی
سلیمان حسنی
٩٣/٠٦/١٤
٠
٠
سلام: بعضی چطور با پاشنه های مثل سوزن و بلند راه میروند این خودش یک معماست.کفش پاشنه کوتاه به انسان صدمه نمیرساند.متشکرم
Sahar_N
Sahar_N
٩٣/٠٦/١٤
٠
٠
منم اصلا متوجه نمیشم که چجوری این مهارت رو کسب کردن:دی خواهش میکنم:)
Elahe.n
Elahe.n
٩٣/٠٦/١٤
٠
٠
من میپوشم:| تآ الآن هم باهم خوب کنار اومدیم:)))
Sahar_N
Sahar_N
٩٣/٠٦/١٤
٠
٠
اما شاید توی سنین بالاتر میونتون به هم بخوره:/
zahra
zahra
٩٣/٠٦/١٤
٠
٠
مـــــــــــــــــــرسی سحر جووووووون عالی بود ........:)ولی اون کفشای پاشنه بلند خیلی قشنگن .....:)
Sahar_N
Sahar_N
٩٣/٠٦/١٤
٠
٠
خواهش میکنم:) ظاهرشون قشنگه فقط:)
saiideh70
saiideh70
٩٣/٠٦/١٤
٠
٠
فقط برا مهمونی خوبه :)
Sahar_N
Sahar_N
٩٣/٠٦/١٥
٠
٠
اوهوم:)
par!sa
par!sa
٩٣/٠٦/١٤
٠
٠
سختههههههه...عذاااااابهههههه... مرگهههههههه.. شب عروسی داییم پوشیدم.. از پله های خونمون دیگه نمتونستم بیام بالا ، درشون آوردم بدون کفش اومدم :| خخ
hach_zanboori
hach_zanboori
٩٣/٠٦/١٥
١
٠
دنیا دار مکافاتههههههههه (خخخ) :دی
Sahar_N
Sahar_N
٩٣/٠٦/١٥
٠
٠
من همون نیم ساعت اول فقط دووم میارم...بعدش دیگه بدون کفش راه میرم :|
علیرضا
علیرضا
٩٣/٠٦/١٤
٠
٠
من یک سوالی دارم: خانومایی که می پوشن از این کفشا رو، انگشتای پاشون له نمیشه ؟! چون کل وزن فکنم میفته رو همون انگشتای بیچاره دیگه :|
s_ehsan
s_ehsan
٩٣/٠٦/١٥
٠
٠
حتما له نمیشه دیگه..................!!خیلی از خانوما با این کفش ها والیبال هم بازی میکنن توپارک ها!!
hach_zanboori
hach_zanboori
٩٣/٠٦/١٥
٠
٠
نه تنها له میشه، بلکه اون پا دیگه پا نمیشه! البته اینکه میگم تجربه درباره ی پاشنه چهار-پنچ سانتی هاست! این دوازده سانتی ها رو دیگه صحبتی ندارم!
Sahar_N
Sahar_N
٩٣/٠٦/١٥
٠
٠
کاملا له میشه...و روی آناتومی بدن هم خیلی تاثیر بدی میذاره. اون خانوم هایی هم که همیشه می پوشن...خب یجورایی دیگه عادت کردن...اما باز هم صدمه وارد میشه.
f_tasnim
f_tasnim
٩٣/٠٦/١٥
٠
٠
تو یه مجلسی ده سانتی پوشیده بودم، بعد دیگه یه ساعت آخر مجلس پای برهنه راه می رفتم :دی
Sahar_N
Sahar_N
٩٣/٠٦/١٥
٠
٠
مثل منی :دییییییییییی
Niva
Niva
٩٣/٠٦/١٥
٠
٠
وای من از این کفشا خیلی دوست دارم... قبلا زیاد میپوشیدم... اصن پاشنه کوتاه نداشتم ولی الان که دیگه سنی ازم گذشته پاشنه کفاشم هم کوتاه شده :دی .. ممنون سحر جان
Sahar_N
Sahar_N
٩٣/٠٦/١٥
٠
٠
ماشالله شما که جوونید :))) خوبه همین اول جوونی متنبه شدین پس :))
admincheh
admincheh
٩٣/٠٦/١٥
٠
٠
خیلی سخته تو خیابون جدای از جلب توجه خیلی زیادش !من کلن از کفشی که صدای تق تق بده تو خیابون متنفرم:دی!مهمونی رو هم مجبورم ؛مجبوووور!یاد کفش آبی آواتار اولم به خیر ^_^ آیکون آرزوی کفشی که پیدا نشد:D
Sahar_N
Sahar_N
٩٣/٠٦/١٥
٠
٠
توی خیابون که اصلا جالب نیست...تو مجالس هم مجبور بودنت رو درک می کنم:دی آررررررررررره چقد خوشگل بودن...یادش بخیر :)
فائزه
فائزه
٩٣/٠٦/١٥
٠
٠
من حتی توی مهمونیم نمی پوشم نمی تونم باهاشون راه برم!
Sahar_N
Sahar_N
٩٣/٠٦/١٥
٠
٠
سخته خب...