Notice: Memcache::pconnect(): Server localhost (tcp 11211) failed with: Connection refused (111) in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 42 Warning: Memcache::pconnect(): Can't connect to localhost:11211, Connection refused (111) in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 42 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 72 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 75 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 95 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 98 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 33 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 36 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 49 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 52 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 65 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 68 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/comment.php on line 36 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/comment.php on line 39 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/most_seen.php on line 45 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/most_seen.php on line 48 جیم - با زبان علم با من حرف بزن www.jeem.ir
با زبان علم با من حرف بزن
آيا جهان براي سه روز تاريك خواهد شد؟

با زبان علم با من حرف بزن

نویسنده : سایت جیم

 

مريم ملي/ 

در inboxe ایمیل همه ما مطالب عجیب و غریب کم نیست. از مطالب طنز و حکایت‌های جالب (از نظر ارسال کنندگان مطالب) و موضوعات بی‌ربطی که برای هم forward می‌کنیم گرفته تا شایعات علمی و موضوعاتی که به آن‌ها شبه علم می‌گویند. 

اپیزود اول: روزنامه را دست‌مان می‌گیریم و می‌بینیم که از یک شایعه علمی پرده‌برداری کرده و به سرعت فرکانس صدای‌مان را تغییر می‌دهیم و با لحنی که انگار سال‌هاست روی زمینه مورد بحث کار کرده‌ایم، می‌گوییم: «بله خب دیگه من از اولشم گفتم که اینا همه‌اش شایعه است، با من با زبان علم حرف بزن، من اینا رو باور نمی‌کنم.»

اپیزود دوم: درسیستم‌های سایت دانشگاه، سیستم محل کار، لپ‌تاپ شخصی‌مان اولین جایی که سرک می‌کشیم  mailboxاست. حتی لحظه‌ای هم در این باره فکر نمی‌کنیم، شبیه یک عادت، هر روز باید ایمیل‌های جدیدمان را بررسی کنیم و خبرهای دست اولش را با سرعتی که روی نور را هم کم می‌کند به همه مخاطب‌های‌مان ارسال کنیم وگرنه آن روز، روز نمی‌شود.

اپیزود سوم: ایمیلی به دست‌مان رسیده با مشخصاتی از یک مرجع معتبر و جهانی، مهم نیست این ایمیل را چه کسی و برگرفته از چه منبعی برای‌مان ارسال کرده، تنها چیزی که مهم است این است که حاوی یک خبر دست اول است و از یک پدیده عجیب و باور نکردنی خبر می‌دهد و منبعی را برای صحت ادعایش معرفی کرده که جای شکی باقی نمی‌گذارد.

ما هم با همان سرعتی که پیشتر خدمت‌تان عرض کردم، بی برو برگرد روی forward کلیک می‌کنیم و فوقع ما وقع...

شاید شما هم خبر فرو رفتن 3 روزه زمین در تاریکی را شنیده باشید، شاید هم ایمیل این خبر را دریافت کرده باشید و شاید هم روی forward کلیک...

«در سال ۲۰۱۲ خورشید و زمین و مرکز کهکشان راه‌شیری، یا همان ابر قطور کیهانی میانی کهکشان، با یکدیگر هم‌تراز می‌شوند و آسیب‌هایی به زمین وارد خواهد آمد، یا به گفته این ایمیل،‌ زمین برای سه روز در تاریکی مطلق فرو خواهدرفت. ناسا پیش‌بینی کرده است که در ۲۳-۲۵ دسامبر ۲۰۱۲ (سوم تا پنجم دی ۹۱) تراز کائنات، زمین به مدت ۳ روز در تاریکی کامل به سر خواهد برد. دانشمندان معتقدند به دلیل تغییرات کائنات، خاموشی در کل کره زمین به مدت ۳ روز از تاریخ ۲۳ دسامبر ۲۰۱۲رخ خواهد داد. این پایان جهان نیست، این هم ترازی جهان، جایی که خورشید و زمین برای اولین بار هم تراز می‌شوند. زمین از وضعیت کنونی که بعد سوم است به بعد صفر تغییر کرده و سپس به بعد چهارم وارد می‌شود. 

در این گذار جهان با تغییر بزرگی روبه‌رو می‌شود و ما یک جهان جدید را خواهیم دید. پیش‌بینی شده است که این ۳ روز تاریکی در روزهای ۲۳، ۲۴، ۲۵ دسامبر ۲۰۱۲ (سوم تا پنجم دی ماه ۹۱)خواهد بود، حفظ آرامش، مناجات، خواب به مدت ۳ روز بهترین راه حل است و آن‌هایی که بعد از این واقعه زنده می‌مانند با یک جهان نوین روبه‌رو خواهند شد و متاسفانه افرادی که از این موضوع ترس به دل راه دهند خواهند مرد.»

در پایان ایمیل‌هایی که با این مضمون برای خیلی‌ها ارسال شده، لینکی از وب سایت ناسا آورده شده است  صرفا محض این‌که کسی در صحت موضوع شک نکند! حالا موضوع این‌جاست که آيا این موضوع، صرف نظر از این که اطلاعاتی درباره نجوم داشته باشید یا نه، باور پذیر است؟ به صرف دیدن لینک ناسا باید به چنین ادعاهایی اعتماد کرد؟ مرز میان رخدادها و پدیده‌های علمی با شایعات غلو شده‌ای که هر روز بین جماعتی، دست به دست می‌شود چطور معلوم می‌شود؟

 در مرکز کهکشان ما یعنی راه شیری سیاهچاله‌ای بسیار پرجرم وجود دارد که دست مایه‌ای شده است برای خیلی از مقالات غیر معتبر و شایعات این روزها. همان طور که در متن ایمیل خواندید گفته شده که زمین و خورشید و مرکز کهکشان (سیاه چاله موجود در آن) حذف با هم‌ همتراز می‌شوند و زمین در تاریکی محض فرو می‌رود. اگر در شبی تاریک در محدوده‌ای خارج از شهر به آسمان نگاه کنید نوار مه‌آلود کهکشان راهشیری را خواهید دید. در بعضی از قسمت‌های این نوار مه‌آلود که تراکم ستاره در آن زیاد است بخش‌های تاریکی مشاهده می‌کنید که شبیه شکاف‌های سیاهی به نظر می‌آیند، این‌ها در حقیقت توده‌های گازی هستند که به دلیل چگالی و تراکم بالا تاریکی دیده می‌شوند.

 در جایی نزدیک صورت فلکی قوس؛ توده تاریکی مشابه همان که ذکر شد، دیده می‌شود که سیاهچاله مرکز کهکشان است. از طرفی این را هم باید بدانیم که خورشید در زمینه ستارگان آسمان حرکت می‌کند و هر ماه دریک صورت فلکی مشخص که به دایره برج‌ها معروفند، قرار می‌گیرد. از نقطه دید ما بر روی زمین، این‌طور به نظر می‌رسد که خورشید با یک برج مشخص در یک خط واقع شده است. در دسامبر، خورشید در برج قوس (صورت فلکی قوس) قرار می‌گیرد. البته باید باز هم تاکید کنم که این صرفا به دلیل چرخش زمین به دور خورشید رخ می‌دهد و به نظر می‌رسد که خورشید از نقطه حذف دید ما در یک برج و صورت فلکی خاص قرار گرفته و این موضوع هیچ ربطی به حرکت خود خورشید ندارد. خب حالا تقریبا قضیه روشن شد. همان‌طور که گفتیم بخش شکاف تاریک نوار کهکشان که در آسمان ملاحظه می‌کنید تقریبا نزدیک به صورت فلکی قوس است و در آن‌جا سیاه چاله مرکزی کهکشان قرار دارد. در اواخر دسامبر (اواخر آذر و اوایل دی ماه) خورشید در صورت فلکی قوس قرار می‌گیرد و می‌شود گفت که زمین و خورشید با سیاهچاله هم خط می‌شوند، همین موضوع باعث شایعات این چنینی می‌شود.

بگذارید خیالتان را راحت کنم که این پدیده در جریان گردش زمین دور خورشید سالی یک بار اتفاق می‌افتد و لازم نیست مدام نگران این قضیه باشیم که سیاه چاله‌ي مرکز کهکشان قرار است، زمین و خورشید را ببلعد. و این همخط شدن هم، چیزی را تغییر نمی‌دهد. حالا خودتان قضاوت کنید این ماجرا چه‌ربطی به تاریک شدن زمین دارد؟ کدام محاسبات می‌گوید که این تاریکی 3 روز طول می‌کشد؟ چه کسی می‌تواند مشخص کند که چه کسانی در تاریخ تعیین شده، به دلیل ترس از تاریکی زمین خواهند مرد؟ و خنده‌دارترین بخش ماجرا این جمله است که زمین از بعد سوم به بعد صفر(!) رفته و بعد وارد بعد چهارم می‌شود. ترجیح می‌دهم در ادامه این جمله توضیحی ندهم و صرفا در کنارش بنگارم: بدون شرح!

 

برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
m-ghorbani
m-ghorbani
٩١/٠٧/٢٠
٦
٢
فقط یک چیز میشه گفت این شایعات و دروغا رو خرافاتیا قبول می کنن نه یک انسان عاقل!!!!!!!!!!!!!!!
Javad
Javad
٩١/٠٧/٢١
٢
٢
Aäälii biiiid
می ـنـآ.میـم
می ـنـآ.میـم
٩١/٠٧/٢١
١
٣
ایول جیـم! منم این ایمیل ُ دیده بودَم ... !! خیلی مسخرَس!
شهرام
شهرام
٩١/٠٨/٠٤
٢
٠
حالاکارندارم به راست یادروغش..بنظرشمااگه یک درصد هم راست باشه چی؟..وای خداچه حالی میده ها..یک تغییری صورت بگیره..مردیم بس که یکنواخت زندگی کردیم..حتی اگه این تغییر مردنمون باشه
شیدا
شیدا
٩١/٠٩/٠١
٢
٠
من که دارم از ترس میمیرم چشمام پر اشک شد
عماد
عماد
٩١/٠٩/١٨
١
١
من که هنوز 50%%50 هستم.ولی ممنونم.
shiezadeh
shiezadeh
٩١/٠٩/٢٥
٢
٠
میگم حالا ک دنیا داره تموم میشه لباس چی بپوشم؟؟؟؟
EMO BOY
EMO BOY
٩١/٠٩/٢٥
٠
٠
دنیا داره تموم میشه پس یه شلوار کردی بپوش تا یه وقتی از جایی پرت شده بازش کنی و مثل چتر نجات ازش استفاده کنی ! ! !
آرشام ایرانی
آرشام ایرانی
٩١/٠٩/٢٦
٠
١
من ب این کاری ندارم ک 1 دی دنیا تموم میشه یا نه اما چیزی ک هست اگه همچین اتفاقی هم قرار باشه بی افته مطمین باشین هیچ دولت و سازمانی چنین واقعه ای رو اعلام نمیکنه و همیشه میگن شایعه هست تا دنیا ب هم نریزه من ک واقعن دوست دارم تغییر بزرگی تو دنیا انجام بش دنیا خیلی تکراری شده
ایدا
ایدا
٩١/٠٩/٣٠
٠
٠
yani hichi nemishe??????????
DJ MOHAMMAD 6
DJ MOHAMMAD 6
٩١/١٠/٠١
٠
٠
چیزی نمیشه که چهار تا کهکشان میخاند تو راستای هم قرار بگیرند و زمین 4رمی که تاریک میشه اتفاق خاصی که نمیفته ولی واقعا جالب میشه اتفاق بیفته
٩١/١٠/٠٣
٠
٠
هیچ ونشد ریدین
bye
bye
٩١/١٠/٢٦
٠
٠
ممنون دوست عزیز !
A.hosseiny
A.hosseiny
٩٢/٠٣/٢٠
٠
٠
ممنون
پربازدیدتریـــن ها