اعصاب ندارم!
جمله‌ای که جهنمی شدن‌مان را قطعی می‌کند

اعصاب ندارم!

نویسنده : webeight_ir

مدتی است که اصطلاحی بین مردم رایج شده است که: «اعصاب نداریم» و این جمله گویی کلید توجیه هر بد اخلاقی و بدرفتاری شده است، اما آیا این جمله ما را از عواقب اعمال ناشایستی که انجام می‌دهیم مبرا می‌کند.

مثلا راننده‌ای که در خیابان در انظار عمومی زبان به فحاشی گشوده و رانندگان دیگر همه را با هم یک جا بهرمند می‌کند، آیا با یک کلمه گفتن «اعصاب ندارم» حق همه را به جا آورده و رضایت‌شان را جلب کرده است؟

یا وقتی بر اثر خستگی و کلافگی بر سر پدر و مادرمان دوست و همکارمان فریاد می‌کشیم و در نهایت با هزارتا منت گذاشتن می‌گوییم «اعصاب نداریم» و انتظار دلجویی هم داریم، آیا همین جا ختم موضوع است؟ تمام شد و رفت؟

پس کی می‌خواهیم رفتار زشت «پرخاشگری» خودمان را درمان کنیم ،کی می‌خواهیم حق الناس‌های زاییده این رذیله را از گردن‌مان برداریم؟  

 

نهی از پرخاشگری در روایات

«پرخاشگری» رذیله‌ای است سمی که دنیا و آخرت ما را به باد می‌دهد، رذیله‌ای که ائمه معصومین علیهم السلام به شدت از آن نهی کرده‌اند.

* رسول خدا صلى اللَّه علیه و آله فرمود: بد اخلاقى‏ و درشت خوئى اعمال را فاسد مى‏كند هم چنان كه سركه شیرینى عسل را. ( عیون أخبار الرضا علیه السلام / ترجمه غفارى و مستفید ج‏2/38/باب 31)

پیامبر خدا صلّى اللَّه علیه و آله فرمود: در مسلمان دو خصلت روا نیست: بخل و بد اخلاقى. (مشكاة الأنوار / ترجمه هوشمند و محمدى، متن، ص: 489)

در روایت آمده است که: «گناهانى كه پرده‏ها را پاره مى‏كند: قرض بدون نیت ادا و اسراف در خرج و بخل بر خانواده و فامیل و بداخلاقى‏ و كم صبرى و تنگدلى و كسالت و سبک شمردن دین داران است.» (آداب راز و نیاز به درگاه بى نیاز (ترجمه عدة الداعی) 175)

* از رسول خدا پرسیدند كه شومى چیست؟ فرمود بد اخلاقى‏.( إرشاد القلوب / ترجمه رضایى،ج‏1، 324)

*امام صادق علیه السّلام فرمود : پیامبر اكرم صلّى اللَّه علیه و آله فرمود: خداوند از توبه شخصى كه داراى اخلاق بد است كراهت دارد. عرض شد كه: اى رسول خدا! این چگونه است؟ فرمود: [زیرا] هنگامى كه از گناهى توبه مى‏كند در گناهى بزرگتر از گناه گذشته واقع مى‏شود. (جهاد النفس وسائل الشیعة / ترجمه افراسیابى 281/ 69)

* پیامبر اكرم صلى الله علیه و آله نقل مى‏كند كه فرمود: شما را سفارش مى‏كنم به حسن خلق زیرا خوش اخلاق بدون شک در بهشت است و از بد اخلاقى‏ بپرهیزید كه بد اخلاق بدون شک در جهنم است.( احتجاجات ( ترجمه بحار الأنوار)،ج‏2،350)

این هشدار پیامبر صلی الله علیه و آله را جدی بگیریم می فرمایند بد اخلاق بدون شک در جهنم است، اگر ما دست از این کج خلقی‌ها و ناسازگاری‌های‌مان که مصداق کامل بداخلاقی است برنداریم شک نکنیم که جای‌مان جهنم است.

 

چگونه از جهنم به بهشت برویم؟

در مقابل رذیله بد اخلاقی فضیلت حسن خلق و خوش رویی را داریم که در روایات ائمه علیهم السلام بسیار به آن سفارش شده است، اگر می‌خواهیم از جهنمی که با بدخلقی‌های‌مان تدارک دیده‌ایم رهایی یابیم راهش خاموش کردن و گلستان کردن آن با باران خوش اخلاقی و حسن خلق است .

* در حدیث جامع و جالبی از امام صادق (علیه السلام) در تعریف حسن خُلق چنین آمده است، یكی از یاران امام پرسید: «تعریف حسن خلق چیست؟» امام (علیه السلام) فرمودند: «با نرمش و مدارا با مردم رفتار كنی و سخن خویش را پاكیزه گردانی، و برادرت را با خوش رویی ملاقات كنی». (1)

* در حدیثی از پیامبر (صلى الله علیه و آله) می‎خوانیم كه فرمودند: «بیش‎ترین چیزی كه امت من به سبب آن وارد بهشت می‎شوند تقوا و حسن خُلق است». (2)

* در حدیث دیگری حضرت علی (علیه السلام) می فرمایند: «كامل‌ترین شما از نظر ایمان كسی است كه اخلاقش نیكوتر باشد». (3)

*و در حدیث دیگری از مولای متقیان علی (علیه السلام) است كه فرمودند: «حسن خلق روزی‎ها را فراوان می‎كند و بر محبت دوستان می‎افزاید». (4)

* در حدیثی از پیامبر گرامی اسلام (صلى الله علیه و آله) آمده كه فرمود: «از سوء خلق پرهیز كنید كه این عمل سرانجام صاحب خود را به آتش دوزخ گرفتار می‎كند». (5)

شاید بگویید: «ای بابا ولمان کنید در این شرایط خراب کی می تواند خوش رو و خوش اخلاق باشد؟ مگر برای ما اعصاب گذاشته‌اند؟»

بله حق با شماست برخی شرایط محیطی روح و روان ما را آزار می‌دهد و جایی برای آرامش نمی‌گذارد، با این حال باید به این نکته هم توجه داشته باشیم که تحمل این ناملایمات برای ما آرامش دنیا و آخرت را در پی دارد. و دامن زدن به این ناملایمات علاوه بر تیره کردن دنیای‌مان راهی است مستقیم به جهنم و سوختن و رنج کشیدن تا ابد.

* پیامبر اکرم (صلى الله علیه و آله) می فرمایند: «اى على، سفارشى به تو مى‌كنم و آن را حفظ كن؛ زیرا اگر این سفارشم را حفظ كنى پیوسته در خیر و نیكى هستى. اى على، كسى كه خشمش را ـ كه بتواند آن را انجام دهد ـ فرو ببرد، خداوند در روز قیامت امنیت و ایمانى مى‌دهد كه مزه‌اش را مى‌چشد». (7)

* پیامبر خدا (صلى الله علیه و آله) فرمودند: «إِذا غَضِبْتَ فَاسْكُتْ؛ هرگاه خشمگین شدى سكوت كن». (8)

اگر ما همین یک سفارش از پیامبر عزیزمان را رعایت کنیم شاهد این همه حرمت شکنی و فحاشی و قتل و ...در جامعه نخواهیم بود.

ما باید بیاموزیم به جای کج خلقی و بد اخلاقی و جدال با همدیگر، به خاطر رضای خداوند متعال شایسته‌ترین رفتار را به عنوان یک انسان داشته باشیم، نه چون حیوانات وحشی فقط در فکر دریدن همدیگر باشیم .

از امام كاظم (علیه السلام) نقل شده كه فرمودند: «مَنْ كَفَّ غَضَبَهُ عَنِ النّاسِ، كَفَّ اللّهُ عَنْهُ غَضَبَهُ یوْمَ الْقیامَةِ؛ هر كس خشمش را از مردم باز دارد، خداوند نیز در روز قیامت خشمش را از او باز خواهد داشت». (9)

پیامبر گرامى اسلام (صلى الله علیه وآله) فرمودند: «إِذا غَضِبَ أَحَدُكُمْ، فَلَیتَ وَضَّأْ بَالْماءِ الْبارِدِ، فَاِنَّ الْغَضَبَ مِنَ النّارِ؛ هرگاه یكى از شما خشمگین شد، با آب سرد وضو بگیرید، زیرا خشم از آتش است». (10)

امام علی (علیه السلام) می‌فرمایند: «شَرُّ النَّاس مَن لایعفُوا عَن الزِّلّة وَ لا یستُرِ العَورَة؛ بدترین مردم کسی است که از لغزش دیگران عفو و گذشت نکند و عیب‌پوشی ننماید». (11)

=============== 

پی نوشت ها :

1. بحارالانوار، ج 68، ص 389، ح 42

2. اصول كافی، ج 2، ص 100، ح 6

3. بحارالانوار، ج 68، ص 287، ح 34

4. غررالحكم و دررالکلم، ج 6، ص 399

5. بحارالانوار، ج 68، ص 383

11. مستدرك الوسائل، ج 12، ص 12

8. محجّة البیضاء، ج 5، ص 308

9. وسایل الشیعه، ج 11،ص 298

10. محجّة البیضاء، ج 5، ص 305

 

 

برچسب ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
مرتضی ت خ
مرتضی ت خ
٩٣/٠٦/٢٥
٠
٠
سلام متنتون طولانی بود اعصاب مصاب ندارم برای خوندن متن های طولانی(شرمنده)
سید علی
سید علی
٩٣/٠٦/٢٥
٠
٠
دقیقا.اگه میتونستین همینارو با عکس منتقل کنید ما شاید نگاه میکردیم.البته من کلا بالاتر از 5 خط رو نمیخونم.کلا با خوندن حال نمیکنم.
اونییییی زهرا
اونییییی زهرا
٩٣/٠٦/٢٥
٠
٠
دوستاتون درد نکنه واقعا خیلی زحمت کشیده بودین: )
w_ebeight
w_ebeight
٩٣/٠٩/٠٢
٠
٠
سپاس از شما
ali_sh
ali_sh
٩٣/٠٦/٢٥
٠
٠
اووو خيلي طولاني بود!(شرمنده) ميتونستيد توي دوتا مطلاب منتشرش كنيد به هرحال ممنون از زحماتتون:)
Farzane_vatani
Farzane_vatani
٩٣/٠٦/٢٥
٠
٠
والکاظمین الغیظ......ولی گاهی اوقات سخته عصبانی نشدن تو این جامعه. ...ممنون
سلیمان حسنی
سلیمان حسنی
٩٣/٠٦/٢٥
٠
٠
سلام:بیشتر عصبانیت مردم به خاطر مشکلات است.ودرست فرمودیددر اسلام اخلاق خوش وروی گشاده توصیه فراوانی شده است.متشکرم
لبخند انار
لبخند انار
٩٣/٠٦/٢٦
٠
٠
خیلی طولانی بود .شرمنده ولی خب در کل سعی می کنم اخلاقم با همه خوب باشه
w_ebeight
w_ebeight
٩٣/٠٩/٠٢
٠
٠
همین که نظر دادید ممنونم
marjan_mi
marjan_mi
٩٣/٠٦/٢٨
٠
٠
همشو مطالعه کردم خیلی عالی بود سپاس
w_ebeight
w_ebeight
٩٣/٠٩/٠٢
٠
٠
ممنون از شما
پربازدیدتریـــن ها
نامه ام را به دستش برسانید

راستی خدا...

٩٧/٠٢/٣١
آماده تر از همیشه

کار دل دلدادگی و کار او دل کندن است

٩٧/٠٣/٠٣
شعری سروده خودم

انقلاب سفید

٩٧/٠٢/٣٠
شعری سروده خودم

شرمسار

٩٧/٠٣/٠٢
خارج از شهر و خارج از مرز!

رانده شدن به حاشیه شهر

٩٧/٠٣/٠٢
شعری سروده خودم

خورشید هشتم

٩٧/٠٢/٣٠
شعری سروده خودم

خیال بودنت

٩٧/٠٢/٣٠
انشای یک دانش آموز دبستانی درباره ازدواج

غلط کردی!

٩٧/٠٢/٣١
شعری سروده خودم

عشق شاید که بشکند من را...

٩٧/٠٣/٠٢
شعری سروده خودم

امید آخر شد افسانه

٩٧/٠٣/٠١
حکایت تلگرام و سروش

نامادری!

٩٧/٠٢/٣٠
این بیماری لاعلاج

یخچال گردی چیست؟

٩٧/٠٢/٣٠
شعری سروده خودم

نحس

٩٧/٠٣/٠٥
در حسرت خرید دوربین

آرزو یا افسانه

٩٧/٠٣/٠٣
عاشقی بی‌همتاترین حس زندگی‌ست

سر مشق عشق

٩٧/٠٣/٠١
لحظه ای را از دست ندهید

مسابقه بزرگ

٩٧/٠٢/٣١
استغفر اللهَ ربی و اتوب علیه

داروی بی موقع

٩٧/٠٢/٣١
اصلا مهم نیست چه زمانی برگردی

جمله ات را تمام نکن! برو...

٩٧/٠٣/٠١
شعری سروده خودم

بیا آقاجان

٩٧/٠٢/٣٠
آغاز مکتب نمادگرایی جادویی

کتاب پایان نامه؛ جادوی قرن بیست و یکم

٩٧/٠٣/٠٣