صله ارحام ولو به یک سلام

صله ارحام ولو به یک سلام

نویسنده : webeight_ir

اسلام، آدمی را موجودی فرد محور، تنها و جدای از جماعت نمی‌داند؛ بلکه او را به طور فطری اجتماعی می‌شناسد که باید در کنش‌های متقابل با دیگران، بخش مهمی از نیازهای خویش را برطرف سازد و به رشد و کمال دست یابد. اسلام، دینی اجتماعی و مبتنی بر قواعد و دستورهای جمعی است که هر گونه فردپرستی، رهبانیت و گوشه گیری در آن ممنوع است.

یکی از اموری که آموزه‌های دینی اهمیت بسیاری برای آن قائل است، مسئله «صله ارحام» است. «صله» از نظر لغت شناسی به معنای پیوستن، احسان و عطاست. «ارحام» نیز جمع «رَحِم» و به معنای عضو خاصی از بدن زن است که محل استقرار فرزند و کانون نشو و نمای طبیعی اوست. خویشاوندان نیز به اعتبار انتساب به یک رحم، «ارحام» خوانده می شوند.

 

صله ارحام را فراموش نکنید !

اهمیت صله رحم تا آنجاست كه پیامبر اسلام صلى الله علیه و آله مى فرماید: « صِلَةُ الرَّحِمِ تَعمُرُ الدِّیارَ وَ تَزیدُ فى الأعمارِ وَ اِن كانَ اَهلُها غَیرَ اَخیارٍ ؛ پیوند با خویشاوندان شهرها را آباد مى سازد و بر عمرها مى افزاید، هر چند انجام دهندگان آن از نیكان هم نباشند».(4)

در سخنی از امام صادق علیه السلام آمده است: «صِل رَحِمَكَ وَلَو بِشَربَه مِن ماءٍ وَ أفضَلُ ما یُوصَلُ بِهِ الرَّحِمُ كَفُّ الأَذی عَنهُ ؛ پیوند خویشاوندى خویش را حتى با جرعه‌اى از آب محكم كن و بهترین راه براى خدمت به آنان این است كه (لااقل) از تو آزار و مزاحمتى نبینند».(5)

 

دلیل این همه تأکید بر حفظ رابطه خویشاوندی چیست ؟

اهمیت دادن اسلام نسبت به نگهدارى و حفظ پیوند خویشاوندى، از این روست كه براى اصلاح، تقویت، پیشرفت تكامل و عظمت بخشیدن به یك اجتماع بزرگ، چه از نظر اقتصادى یا نظامى و چه از نظر جنبه‌هاى معنوى و اخلاقى، همیشه باید از واحدهاى كوچك آن شروع كرد.

به عبارتی  با پیشرفت و تقویت تمام واحدهاى كوچك است که اجتماع عظیم، خود به خود اصلاح خواهد شد. اسلام براى عظمت مسلمانان از این روش به نحو كامل‌ترى بهره بردارى نموده و به اصلاح واحدهایى دستور داده است كه معمولاً افراد از كمك و اعانت و عظمت بخشیدن به آن روگردان نیستند؛ زیرا تقویت بنیه ، افرادى را توصیه مى كند كه خونشان در رگ و پوست هم در گردش است ، اعضاى یك خانواده اند و پیداست هنگامى كه اجتماعات كوچك خویشاوندى نیرومند شد ، اجتماع عظیم آنها نیز عظمت مى یابد و از هر نظر قوى خواهد شد . ارحام از كم محلى ، تحقیر شدن ، تهمت خوردن و تكبر، آزار روحى مى بینند و خوددارى از آزار آنان از افضل مراحل صله رحم است .

امام صادق علیه السلام :

صله رحم و نیكی كردن به برادران حساب را در قیامت آسان می‌‌كند و آن دو، آدمی را از گناه محافظت می‌نماید، پس شما با ارحام خود صله كنید و به برادران خود نیكی نمایید، اگر چه به سلام كردن و نیكو جواب دادن باشد.

پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله فرموده است: «صِلُوا اَرْحامَكُمْ فِى الدُّنْیا وَ لَوْ بِسَلام؛ در دنیا صله رحم كنید گرچه به یك سلام باشد».(6) همچنین از حضرت روایت شده که فرمود: «سِرْ سَنَةً صِلْ رَحِمَكَ، براى صله رحم یك سال راه برو».(7)

در حدیثی از امام باقر علیه السلام نیز می‌خوانیم: «صِلَةُ الاَرحامِ تُزكى اَلاَعمالَ وَتُنمى اَلاَموالَ وَتَدفَعُ اَلبَلوى وَتُیَسِّرَ الحِسابَ وَتُنسِئُ فِى الاَجَلِ ؛ صله رحم اعمال را پاكیزه، اموال را بسیار ، بلا را دفع، حساب (قیامت) را آسان مى كند و مرگ را به تأخیر مى اندازد».(8)

صله رحم حساب را آسان و شما را از گناه نگه می‌‌دارد. امام صادق علیه السلام در حدیثی می‌فرماید:« انَّ صِلَةَ الرَّحِمِ وَ الْبِرَّ لَیُهَوِّنانِ الْحِسابَ وَ یَعْصِمانِ مِنَ الذُّنُوبِ، فَصِلُوا اَرَحامَكُمْ، وَ بِرُّوا بِاِخْوانِكُمْ، وَلَوْ بِحُسْنِ السَّلامِ وَ رَدِّ الْجَوابِ؛ صله رحم و نیكی كردن به برادران حساب را در قیامت آسان می ‌كند و آن دو، آدمی را از گناه محافظت می ‌نماید، پس شما با ارحام خود صله كنید و به برادران خود نیكی نمایید، اگر چه به سلام كردن و نیكو جواب دادن باشد».(9)

==============

پی نوشت ها:

4. امالى طوسى، ص 481

5. بحارالانوار، ج 71، ص 88

6. بحار، ج 74، ص 104

7. بحار، ج 74، ص 103 ـ 105

8. تحف العقول، ص 299

9.بحارالانوار، ج74، ص118

 

 

برچسب ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
دلنیا
دلنیا
٩٣/٠٩/١٦
٠
٠
مامان وبابای من خیلی رواین اصل اعتقاددارند اگه بگم یاهرروزمهمون دارند یامهمونی میرنددروغ نگفتمممم تازه دیده شده که رفتن مهمونی دوباره باهمونایی که خونشون بودن برگشتن ویابالعکس
mojtaba_a
mojtaba_a
٩٣/٠٩/١٦
٠
٠
صله ارحام نباید فقط به دید و بازدید ختم بشه ، بلکه هدف اصلی اون این هست که از اوضاع هم با خبر باشیم و اگر کسی خدایی نکرده مشکل داشت ، کمکش کنیم
2nyadideh
2nyadideh
٩٣/٠٩/١٦
٠
٠
اوهوم :) همینطوره..... بر دیدن دوستان هر از گاه شتاب/زیرا که تورا هست از این باب ثواب /گربود کسی که انزوا پیشه کـند /باشـد که به کـار خویش اندیشـه کنـد /گفته است خــداوند علی اعلا /در رعد و نسـاءو آیـه های اسرا /انجام حقوق خویش و مسکین باشد/واجب به توچون ضرورت دین باشـد /ملعـون خـدا و رانـده درگـاه است /کوعهدخدا شکسـت و پیوند گسست /بنگـر به سفارش خــدا با تأکید /کو را بپرستیــد و به ارحـام رسیـد /در آیـه اول نسـاء آمده است /کوتاهـی اقـوام نکوهـش شده اسـت /بشنو تو حدیثی ز نبی اســلام /بردوست توان رسید حتـی به سلام /گرباخودومال خودبه خویشان برسی /یعنی که به فامیل خودت دادرسـی/از قول رسول حق بشارت بادت /صد اجر شهیـد بوده در امــدادت /بر هر قدمت چهل هزاراست مقام /رفع گنهت هسـت همین قــدر تمـام /باعابد صدساله توهم مایه شوی /چون رهبر عادل به جنـان پایه شـوی /کن گوش حدیثی ز امام باقر /خواهی که نمایی عملت را طاهـر /گر عمر زیاد خواهی و با برکت /بنمـای به دیـدار عزیزان حـرکت /این بود تفضـلی زحی متعـال /شـایدکه قبول جمع باشـدبه کمـال ....سید علی مهدوی (^_^)
j_hoseinpoor
j_hoseinpoor
٩٣/٠٩/١٦
٠
٠
اگه قصد فقط دیدو بازدید باشد هیچ ایرادی نیست ولی اگر قصد خوردو خوراک باشد در اوضاع گرانی صله رحم تلفنی پیشنهاد میشود .سپاسگزارم.
سلیمان حسنی
سلیمان حسنی
٩٣/٠٩/١٦
٠
٠
سلام: خیلی ممنونم از مطلب لازمتون.ایزد یکتا پشت و پناهتان باد.
kamran_shamshiri
kamran_shamshiri
٩٣/٠٩/١٧
٠
٠
موفق باشید.
Atefe_K
Atefe_K
٩٣/٠٩/٢٠
٠
٠
ما که هیچوقت هیچ جا نمیریم..همه ی فامیلامن یک شهر دیگن....:(
پربازدیدتریـــن ها
همه چیز در تو خلاصه می شود

برای من از تو نوشتن ناممکن است

٩٦/١٢/٢٧
سال تان قشنگ

عید من خنده ی توست

٩٦/١٢/٢٩
کاش پشت دستم می زدی

من خیلی زود بزرگ شدم / قسمت دوم

٩٦/١٢/٢٧
کشفی در باب ریاضیات، آدم‌‌ها و ظروف آشپزخانه

استکان‌ها و لیوان‌ها

٩٦/١٢/٢٨
به پیله تنهایی من

بیا که...

٩٧/٠١/٠٣
این جوان خیری از این دنیا ندید

ویرایش آخر یک نویسنده

٩٦/١٢/٢٧
همین روزها حوالی بهار

روبان زرد

٩٦/١٢/٢٧
اوج خلاقیت

اندرحکایت نام کاربری

٩٧/٠١/٠٢
روزهایی در زندگی

آهای خودم، چطوری؟

٩٦/١٢/٢٩
مناجات آخر سال

خدایا!... مرا تا نبخشیدی سوار هواپیما نکن!

٩٦/١٢/٢٩
داستان کوتاه

نگاه

٩٦/١٢/٢٨
شعری سروده خودم

باید کمی روراست بود

٩٧/٠١/٠٢
این مراسم باشکوه

زانو زدن مقابل قفسه‌ ارتش شامپوها

٩٦/١٢/٢٨
صد و بیست و هشت ساعت لعنتی

من در غیاب تو کلمات سر بریده بسیاری را شفا داده‌ام

٩٧/٠١/٠٢
عید در راه است

نیشتمان عزادار من

٩٦/١٢/٢٩
تغییرات نسبت به سال 90

تهران مدرن‌تر و زیباتر؛ تهرانی‌ها ناامید‌تر و تلخ‌تر

٩٦/١٢/٢٨
شادیِ دو دستی نواختن پیانو

عاشقی در دهه سوم زندگی

٩٧/٠١/٠٢
شعری سروده خودم

حادثه های تازه

٩٧/٠١/٠٣
آب می‌شوی بر آتش دل

آرایه ی تضاد

٩٧/٠١/٠٤
سال رسیدن به مُراد دلت

به شکرانه سال نو

٩٧/٠١/٠٣