آب یخ لطفا...
خودنمایی یا حمایت

آب یخ لطفا...

نویسنده : رضا تمجیدی

این روزها دنیای مجازی و واقعی پر شده است از کلیپ‌هایی که با خالی کردن آب یخ روی سرشان (به صورت سطلی، پارچی و بعضا لیوانی) و به قول خودشان به چالش کشیدن سایرین، می‌خواهند پیغامی را به گوش دیگران برسانند، که صد البته نفهمیدیم پیغام‌شان چیست. سطل آبی که روی اکثر چهره‌های معروف خالی شد ولی پیغامی ته آن سطل نبود. در اکثر این کلیپ‌ها فقط می‌بینیم که دوستان هنرمند می‌آیند چند نفر را به اصطلاح به چالش می‌کشند و سطل آبی روی سرشان خالی می‌کنند و می‌روند، بدون هیچ حرفی و توضیحی. باز خدا پدر این‌ها را بیامرزد که آبی روی سرشان می‌ریزند، ما نمونه‌هایی دیدیم که فقط پای‌شان را آن هم تا قوزک داخل آب می‌کنند تا نکند پوست‌شان خراب شود و باز هم خدا مادر این دسته را بیامرزد، بعضی‌هایشان که فقط به نوشیدن یک لیوان آب بسنده می‌کنند.

جالب این‌جاست عده‌ای بیکار می‌آیند و تقلید این‌ها را می‌کنند، نمی‌دانم آیا این حرکات سمبلی است برای کمک و اطلاع رسانی یا یک نمایش کمدی و یا یک تیزر تبلیغاتی؟! و نکته جالب این‌جاست که هنرمندان آن‌ور آبی می‌آیند و انگلیسی هم صحبت می‌کنند، انگار که کل دنیا آن‌ها را می‌شناسند و افرادی مثل آنجلینا جولی و برد پیت را به چالش دعوت می‌کنند. آخر دوستان عزیزی که همیشه ادعایتان می‌شود که ما فرهنگ ایرانی داریم و غرب‌زده نشده‌ایم و دل‌مان برای ایران می‌تپد و... ما نمردیم و معنی وطن پرستی شما را فهمیدیم.

بگذریم؛ از بحث اصلی دور نمی‌شوم. ما هم می‌دانیم این نمایش‌ها برای بیمارانی است که به ای.ال.اس مبتلا هستند. بیماری‌ای که در ابتدا بیمار بدنش حس همان فردی را دارد که سطل آب یخ را روی بدنش ریخته. ولی گویا تنها چیزی که در این کلیپ‌ها به آن پرداخته نشده خود بیماریست. هنرمندان عزیز چه خوب بود اگر یکی از شماها چند دقیقه‌ای از این بیماری حرف می‌زد و هوادارانش را دعوت به کمک می‌کرد، نه یک شخص را. هنرمندان عزیز می‌آیند و خودی نشان می‌دهند و حال کمکی می‌کنند یا نمی‌کنند خدا می‌داند. البته که خوب است کاری انسان دوستانه بکنید ولی آیا برای یک کمک کردن باید میلیون‌ها خرج یک کلیپ شود؟ یا همه شما را ببینند و یا بفهمند که شما کمک کرده‌اید؟ در کشور خودمان میلیون‌ها بی‌سرپرست هستند، میلیون‌ها سرطانی هستند و میلیون‌ها تهی دست که به خاطر نان شب مانده‌اند، آیا به آن‌ها هم کمک می‌کنید؟ یا برای کمک به آن‌ها هم نیاز به آب یخ یا آب گرم دارید؟ هیهات که از یک بیماری پلی ساختید برای نشان دادن خودتان.

چرا فرهنگ‌مان رشد نمی‌کند؟!

برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
j_seyedi
j_seyedi
٩٣/٠٦/١٣
١
١
چی بگم والا؟؟؟؟
mis_jeyran
mis_jeyran
٩٣/٠٦/١٣
٣
١
واقعا؟من کامل با شما موافقم فقط میان آب روسرشون خالی میکنن پیشتر جنه شوخی پیداکرده!
hach_zanboori
hach_zanboori
٩٣/٠٦/١٣
٣
٣
چون هنوز سنگ فرهنگ 2500 سال پیشو میزنیم به سینمون. چون نمی خوایم قبول کنیم اون 2500 سال پیش بود و اینقدر خودمونو به این دلیل از بی فرهنگی ها تبرئه نکنیم...
Farzane_vatani
Farzane_vatani
٩٣/٠٦/١٣
١
٢
موافقم.....ما فقط به گذشته مون می نازیم
mohammad_A
mohammad_A
٩٣/٠٦/١٣
٢
٢
سلام:بسیار مطلب بجا و زیبا...موفق باشید...خخخخ
Farzane_vatani
Farzane_vatani
٩٣/٠٦/١٣
١
١
خیلی یادداشت خوبی بود.....کاملا باهاتون موافقم...........ممنون
maede
maede
٩٣/٠٦/١٣
٥
١
یه بار دیگه هم گفتم من شنیدم تعداد آدمایی که سالانه از آی ال اس میمیرن کمتر از افرادیه که از بی آبی میمیرن!در کل به شدت با این حرکت مخالفم و هیچی نیست جز هدر دادن آب و تفریح و آب بازی!خیلی روش ها و حمایت های موثرتر و بهتری هست.یه مشکل دیگه ای هم که هست اینه که متاسفانه ما از خودمون ایده ای نداریم و تا دیدیم خارجی ها این حرکتو شروع کردن ما سریع تکرارش کردیم! :|
h-looshi  ام
h-looshi ام
٩٣/٠٦/١٤
٠
١
عجبــــــــــ من از اولشم از این لوس بازیا خوشم نمیومد
banu_n
banu_n
٩٣/٠٦/١٣
٠
٠
من نديدم كليپشو !! خدا همه بيماران رو شفا بده آمين
دخترخاصــ
دخترخاصــ
٩٣/٠٦/١٤
٠
٠
به خصوص بیماران این شکلی رو
دخترخاصــ
دخترخاصــ
٩٣/٠٦/١٤
١
١
فقط کافیه یه چیزی اون طرف اب توسط یه ادم معروف مد بشه دیگه بعضیا اقعا خودشونو میکشن تا یه خودی نشون بدن! ایششش وااالا!
m_arefi
m_arefi
٩٣/٠٦/١٤
٠
٠
بعله واقعا جنبه ی تفریح پیدا کرده متاسفانه.من از کلیپ خانم ضیغمی خیلی خوشم اومد .ایشون لیوان اب را پای گلدون ریختن و گفتن که به این بیماران کمک می کنند.به این حرکت می گن فهمیدن مفهوم یک عمل.:)
سلیمان حسنی
سلیمان حسنی
٩٣/٠٦/١٤
٠
٠
سلام:باور کنید ما بی گناهیم.متشکرم
Faeze_v
Faeze_v
٩٣/٠٦/١٤
٢
١
بهتر بود به آمار کمک‌هایی که این ماه به این بیماری شده یه سر میزدین تا میفهمیدین این آیس پاکت چلنج چقدر بقیه رو به کمک تشویق کرده
ever.green
ever.green
٩٣/٠٦/١٥
٠
١
دوست من آمار رو هم دیدم ولی منظور من به نحوه ی اجرای آن بود و تقلیدهای کورکورنه ی خودمان نه اصل کمک .ولی نظر شما هم برای من محترم است و ممنون که این مطلب رو خوندید
m_moradian
m_moradian
٩٣/٠٦/١٤
٢
١
تو دبیرستان یه همکلاسی داشتیم که راجع به هر اتفاق جدیدی غر میزد، طوری که به غر زدن معروف شده بود. من بعضی از کاربرای جیمو که میبینم شدیدا یاد اون بنده خدا میفتم!
ever.green
ever.green
٩٣/٠٦/١٥
٠
٢
دوست خوب هر نقدی الزامآ غر زدن نیست ما کلا آدمهای نقد پذیری نیستیم و دوست داریم فقط تعریف و تمجید بشنویم.هر اتفاقی و هر حرکتی که انجام میشود هم تعریف دارد هم نقد اگر انتقاد نباشد بستری بر ای پیشرفت به وجود نمی آید.ممنون که مطلبم رو خوندید و نظرتون رو بیان کردید.موفق باشید.
m_moradian
m_moradian
٩٣/٠٦/١٥
٢
١
من نگفتم نقد = غر زدن. من گفتم بعضیا عادت کردن راجع به هر مسئله جدیدی اظهار نظر کنن (بخوانید ...) در حالیکه خودشون احساس میکنن دارن نظر کارشناسانه میدن (!) و جالب تر اینکه به بقیه میگن دارم «نقد» میکنم. حالا اینکه شما چرا به خودتون گرفتین واسه منم جای سواله!
پربازدیدتریـــن ها
همه چیز در تو خلاصه می شود

برای من از تو نوشتن ناممکن است

٩٦/١٢/٢٧
سال تان قشنگ

عید من خنده ی توست

٩٦/١٢/٢٩
کاش پشت دستم می زدی

من خیلی زود بزرگ شدم / قسمت دوم

٩٦/١٢/٢٧
کشفی در باب ریاضیات، آدم‌‌ها و ظروف آشپزخانه

استکان‌ها و لیوان‌ها

٩٦/١٢/٢٨
این جوان خیری از این دنیا ندید

ویرایش آخر یک نویسنده

٩٦/١٢/٢٧
فال حافظ

ناموسا جایی رسیدی دست ما رو هم بگیر!

٩٦/١٢/٢٤
همین روزها حوالی بهار

روبان زرد

٩٦/١٢/٢٧
شبیه حرف هایت

سه شنبه ها

٩٦/١٢/٢٦
مناجات آخر سال

خدایا!... مرا تا نبخشیدی سوار هواپیما نکن!

٩٦/١٢/٢٩
عیدی خاص بدهید

یک پیشنهاد عیدانه

٩٦/١٢/٢٤
روزهایی در زندگی

آهای خودم، چطوری؟

٩٦/١٢/٢٩
می‌دانی عزیز من؟

جایت همیشه سبز است!

٩٦/١٢/٢٦
داستان کوتاه

نگاه

٩٦/١٢/٢٨
فصل گرما در راه است

120 روز زندگی با ترس

٩٦/١٢/٢٤
برای یک مشت اسکناس

شادگل

٩٦/١٢/٢٦
این مراسم باشکوه

زانو زدن مقابل قفسه‌ ارتش شامپوها

٩٦/١٢/٢٨
عید در راه است

نیشتمان عزادار من

٩٦/١٢/٢٩
تغییرات نسبت به سال 90

تهران مدرن‌تر و زیباتر؛ تهرانی‌ها ناامید‌تر و تلخ‌تر

٩٦/١٢/٢٨
شادیِ دو دستی نواختن پیانو

عاشقی در دهه سوم زندگی

٩٧/٠١/٠٢
شعری سروده خودم

باید کمی روراست بود

٩٧/٠١/٠٢