Notice: Memcache::pconnect(): Server localhost (tcp 11211) failed with: Connection refused (111) in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 42 Warning: Memcache::pconnect(): Can't connect to localhost:11211, Connection refused (111) in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 42 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 72 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 75 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 95 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 98 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 33 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 36 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 49 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 52 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 65 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 68 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/comment.php on line 36 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/comment.php on line 39 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/most_seen.php on line 45 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/most_seen.php on line 48 جیم - پاتوق نویسندگی سایت جیم www.jeem.ir
پاتوق نویسندگی سایت جیم
این هفته در مورد تیتر صحبت می‌کنیم...

پاتوق نویسندگی سایت جیم

نویسنده : ایمان فروزان نیا

با پیشنهاد شما بروبچ سایت جیم، قرار شده که هر هفته در یک پست مجازی دور هم بنشینیم و درباره اصول نویسندگی و روزنامه‌نگاری صحبت کنیم. از تجارب‌مان بگوییم و به هم ایده‌ و فوت و فن یاد بدهیم.

هفته قبل در مورد انتخاب سوژه صحبت کردیم. (برای خواندن قسمت قبل پاتوق نویسندگی این‌جا کلیک کنید). شما سوژه گفتید در مورد سوژه‌ها صحبت شد و چند نفر هم در مورد این گفتند که چطور و از کجا سوژه‌های‌شان را پیدا می‌کنند.

حالا برویم سراغ بقیه ماجرا. بعد از این‌که ما سوژه را انتخاب کردیم. تصمیم می‌گیریم که در مورد این سوژه چه می‌خواهیم بگوییم. شاید فقط می‌خواهیم به عنوان یک خبر مطرحش کنیم، به طور مثال یارانه‌ها دو برابر شده و این مهم است که بقیه بدانند یا برای من یک اتفاق خنده دار افتاده و دوست دارم بقیه هم مطلع شوند. یا نقدی و تحلیلی نسبت به آن داریم که دوست داریم بیانش کنیم یا اصلا می‌خواهیم نظر مردم را راجع به آن بدانیم، یا نیت‌مان آموزش یک سری مهارت است و خیلی موارد دیگر که باید بنشینیم فکر کنیم و با توجه به هدف‌مان از نوشتن و نوع خواننده مطلب‌مان، آن‌ها را مشخص کنیم.

خب حالا من یک سوژه دارم، می‌دانم که چه چیزی هم قرار است بگویم. می‌ماند یک فرم مناسب برای بیان آن. فرم‌های خیلی زیادی برای گفتن یک حرف وجود دارد، بعضی‌ها در روزنامه‌نگاری مرسوم‌اند، مثل یادداشت، گزارش، مصاحبه، مقاله، طنز و... بعضی‌ها هم غیر مرسوم است، مثل آن چیزی که در خیلی وبلاگ‌ها می‌بینیم.

بعدتر در مورد چند فرم به درد بخور و رایج در نوشتن با هم صحبت می‌کنیم. اما موضوع صحبت امشب، پله اول این فرم‌هاست. چیزی که در هر مطلبی وجود دارد و بی شک مهم‌ترین قسمت یک مطلب به شمار می‌رود. بخشی که به آن تیتر می‌گوییم.

در مورد اهمیت تیتر هر چه بگویم کم است، هر کسی به نحوی برای تیتر ابراز چاکری می‌کند، یکی می‌گوید «تو قله روزنامه‌‌نگاری هستی»، دیگری می‌گوید «تو اصل مطلب هستی» یکی نعره می‌زند «بابا تو دیگه کی هستی!» و خلاصه این‌که تیتر خیلی مهم است، چون اولین قسمتی از مطلب شماست که دیگه می‌شود و اگر خواننده را جذب نکند و خدایی نکرده پس بزند، کلا دور خوانده شدن مطلب‌تان را خط قرمز بکشید.

 

|| تیتر خوب چه تیتریه؟

در مورد تیتر زنی کتاب‌های زیادی نوشتند، البته ما قرار نیست همه‌شان را بیاوریم این‌جا با هم بخوانیم چون در برنامه من یکی که نیست بروم برای نشریه تایمز تیتر بزنم. ولی یک سری اصول هست که در اکثر کتاب‌ها و منابع تکرار شده است.

خلاصه‌اش این می‌شود که تیتر باید تا حد امکان کوتاه و فشرده باشد، زیبا باشد، مثلا موزون، دارای قافیه و حرکت باشد و در عین حال با سبک نگارش متناسب. بعد هم تاکید شده که تیتر باید رسا و تاثیر گذار و به دور از ابهام باشد. یعنی خواننده اولا جذب زیبایی واژه‌ها (در تیتر زنی حرفه‌ای علاوه بر جذب به واژه باید یک رابطه ذهنی هم با تیتر بر قرار کند) شود، ثانیا با خواندن تیتر بفهمد که قرار است با چه مطلبی و چه موضوعی رو به رو شود.

یک سری اصول دیگر هم هست که البته به اندازه قبلی‌ها روی آن تاکید نشده و بعضی وقت‌ها قابل چشم پوشی است، مثلا این‌که سوالی نباشد، با حرف اضافه شروع نشود، فعل منفی در آن نباشد و...

خیلی حرف زدم بگذارید یک مثال بزنم.

همشهری جوان تیتر اصلی زده بود «علیرضا خنده» (مطلبی بود درباره علیرضا خمسه)

این تیتر هم کوتاه است، هم آهنگ خوبی دارد، هم با ذهن مخاطب بازی می‌کند و نا خودآگاه او را یاد علیرضا خمسه می‌اندازد.

نمونه تیترهای خوب زیاد است، برای این‌که مطلب طولانی‌تر از این نشود در کامنت‌ها هر کسی چند تیتر خوب می‌گوید و می‌نویسد که چرا از این تیترها خوشش آمده است.

 

* تیتر اجزای مختلفی هم دارد، مثلا تیتر اصلی (که در همه مطالب هست) ، روتیتر ، زیر تیتر و میان تیتر و...

رو تیتر مقدمه و موخره‌ای است بر تیتر، البته شاید مطلب شما به روتیتر نیاز نداشته باشد (ما در سایت جیم به اشتباه برای همه مطالب روتیتر می‌گذاریم).

زیر تیتر هم به موازات تیتر می‌آید و در مواردی می‌آید که موضوعات مهم و متعددی باید تیتر شود.

میان‌تیتر هم در بین پاراگراف‌ها و برای ایجاد تنوع استفاده می‌شود.

البته ویژگی‌های بالا برای تمام اجزای تیتر بهتر است رعایت شود.

یک مثال: 

روتیتر: به دلیل تلفات در تونل میدان شهدا مشهد؛

تیتر اصلی: شهردار: عملیات را متوقف می‌کنیم

زیر تیتر: تلفات به بیش از 10 نفر رسید

 

خوب من خسته شدم از بس نوشتم، بقیه‌اش با شما. در کامنت‌ها بگویید چه چیزهای دیگری در تیتر زنی مهم است و به ما کمک می‌کند و چند تیتر خوب هم بنویسید.

برچسب ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
m.a.sh.a
m.a.sh.a
٩٣/٠٦/٠٨
٣
١
مهم ترین نکته در تیتر زنی، اعمال سلیقه‌ی دبیر سرویس هست که باس بهش توجه کرد :|
m.a.sh.a
m.a.sh.a
٩٣/٠٦/٠٨
٢
١
یکی از قشنگ ترین تیترهایی که دیدم این بود: سلامی به سلامی؛ آقای نمیدونم چیه سلامی شده بود رئیس یک اداره، بعد برای مطلب معارفه ی طرف اینو تیتر زده بودن!
m.a.sh.a
m.a.sh.a
٩٣/٠٦/٠٨
١
١
و اینکه! ممنون!
i.forouzan
i.forouzan
٩٣/٠٦/٠٨
١
١
سلامی به «سلامی» / مرسی تیتر خوبیه
m.a.sh.a
m.a.sh.a
٩٣/٠٦/٠٨
١
١
از بین تیترهای خودمم بخام یکی رو انتخاب کنم من تیتری رو که واسه مطلب معرفی کتاب سه گزارش کوتاه و معرفی نویسنده اش زدم رو خیلی دوست دارم؛ «داستان هایی با روابطی مستور»
i.forouzan
i.forouzan
٩٣/٠٦/٠٨
١
١
آره این خوب بود؛ درست ترش اینه، داستان‌هایی با روابط مستور
m.a.sh.a
m.a.sh.a
٩٣/٠٦/٠٨
١
١
اوهومـ(: بازم ممنونـ(:
hach_zanboori
hach_zanboori
٩٣/٠٦/٠٨
١
١
تیتر اگر جوری باشه که یک کلمه ی برجسته از متن توش باشه خوبه
i.forouzan
i.forouzan
٩٣/٠٦/٠٨
١
١
موافقم. تیتر باید اصل مطلب توش باشه
m_arefi
m_arefi
٩٣/٠٦/٠٨
١
١
باید تیتر با متن و مطلبی که می نویسی بخوره چون وقتی خواننده جذب یک تیتر شد دوست داره رد پای اون تیتر رو توی مطلب پیدا کنه.من تیتر خداحافظ گاری کوپر رومن گاری رو خیلی دوست دارم چون همون اول ذهن من رو نسبت به شخصیت اصلی داستان جهت داد و اول داستان هم سر و کله ی گاری کوپر پیدا شد و در اخرش به جمله ی خداحافظ گاری کوپر رسید. حقیقتا انتخاب خیلی خوبی بود برای تیتر .چون من تونستم از همون اول رابطه ی بین شخصیت اول و گاری کوپر رو پیدا کنم.:)
i.forouzan
i.forouzan
٩٣/٠٦/٠٨
١
١
ممنون. یه بار دیگه تیتر رو بگید، چون فکر کنم توی متن دو تا گاری نوشتید
m_arefi
m_arefi
٩٣/٠٦/٠٩
١
١
خداحافظ گاری کوپر اثر رومن گاری
looshi
looshi
٩٣/٠٦/٠٨
١
٠
من یک تیتر برای یک مطلب تو وبلاگم گذاشتم نمی دونم خوبه یا نه، درباره ازمون رفتن بود که نوشتم: روز ازمون و زور ازمون.......
i.forouzan
i.forouzan
٩٣/٠٦/٠٨
١
١
به نظرم قشنگه، منتها یک رو تیتر نیاز داره تا بفهمیم منظور چه آزمونیه؟
h-looshi  ام
h-looshi ام
٩٣/٠٦/٠٩
١
١
چون وبم درباره کنکور و این چیزاس ،مطلب راجب ازمون های کانون بود، رو تیتر منظورتون همون نوشته های ریز بالای تیتر اصلی مطالب سایته دیگه؟
i.forouzan
i.forouzan
٩٣/٠٦/٠٩
١
١
بله
faride
faride
٩٣/٠٦/٠٨
١
١
واسه انتخاب تیتر خوب یک عدد " پاییز" نیاز است و بـــــَس! متن بده تیتر تحویل بگیر...در اسرع وقت...خخ
i.forouzan
i.forouzan
٩٣/٠٦/٠٨
١
١
:| با تشکر در اسرع وقت
admincheh
admincheh
٩٣/٠٦/٠٩
١
٠
من تکذیب می کنم:دی
mr_khas
mr_khas
٩٣/٠٦/٠٨
٢
١
خو من از بیشترین تیتر هایی که خوشم اومده معمولا تیتر های ورزشی هست ! واقعا برام جالبه هر صبح از تو نت تیترارو میخونم ! مثلا تراکتور از پیکان سبقت گرفت یا مثلا خطیبی با تراکتور از روی ابراهیم زاده رد شد .....و یا مثلا استقلال نفت را سوزاند و یا مثلا تراکتور در گرمای خوزستان ذوب شد و قص علی هذا ! :دی تیتر باید خوب باشه ، زیبا جادار و مطمئن باشه :)
علیرضا
علیرضا
٩٣/٠٦/٠٩
١
١
«خطیبی با تراکتور از روی ابراهیم زاده رد شد» :خخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخ
mr_khas
mr_khas
٩٣/٠٦/٠٩
١
١
یه چیزه دیگ!!!! پرسپولیس با طارمی قد کشید اینم عاااااااااااااااااااااااااااااااااالیه
i.forouzan
i.forouzan
٩٣/٠٦/٠٩
١
١
ایول؛ خیلی تیترهای قشنگی بود
i.forouzan
i.forouzan
٩٣/٠٦/٠٩
٢
١
ایهام هم یکی از چیزهاییه که تیتر رو جذاب میکنه
علیرضا
علیرضا
٩٣/٠٦/٠٩
١
١
تیتر «واتس اَپ؛ واتس ویت» یکی از به یاد موندنی ترین تیترهایی که یادم هست. وه به نظرم هم وزن خیلی خوبی داره و هم خیلی خوب موضوع رو میرسونه
علیرضا
علیرضا
٩٣/٠٦/٠٩
١
١
آقای فروزان نیا تشکر فراوان، باشد که یاد بگیریم :)
hach_zanboori
hach_zanboori
٩٣/٠٦/٠٩
٢
٢
واتس ویت چیه؟
علیرضا
علیرضا
٩٣/٠٦/٠٩
٢
٢
راستی اون تیتر «موبایلت را قورت بده» چطوری بود ؟ اینو بخواین نقدش کنید چی میگید ؟
h.naderi
h.naderi
٩٣/٠٦/٠٩
٢
٢
به نظرم با اینکه قرابت معنایی داره ولی واضح نیست. تیتر «موبایل برداری» خیلی خوب بود
ali007
ali007
٩٣/٠٦/٠٩
١
٢
هووووووووووووم...خوب بود..بااااااااااشه...خدافظ(آیکون جیگر شدن)ممنون:)
دخترخاصــ
دخترخاصــ
٩٣/٠٦/٠٩
٢
٢
تیتر های پارادوکسی هم به نظر من خیی جالب انگیز هستن!
i.forouzan
i.forouzan
٩٣/٠٦/٠٩
٢
٢
موافقم یک مثال هم بزنید خوب
دخترخاصــ
دخترخاصــ
٩٣/٠٦/٠٩
٢
٢
مثلا روشن تر از تاریکی! یا اینکه من هم اکنون از حساس پر از خالی هستم! (:
i.forouzan
i.forouzan
٩٣/٠٦/١٠
٢
٢
مرسی
h.naderi
h.naderi
٩٣/٠٦/٠٩
٤
١
من توی جیم یکی از تیترهایی که همیشه یادم می مونه از مرتضی اخوان عزیز بود برای خداحافظی فرهاد مجیدی: «هفت رفت» تیترش هم کوتاهه؛ هم واج آرایی داره
maede
maede
٩٣/٠٦/١٠
١
٢
خیلی خوب بود.
Niva
Niva
٩٣/٠٦/١٥
٢
١
آره یادمه.. خوب بود
h.naderi
h.naderi
٩٣/٠٦/٠٩
٢
١
از تیترهای بقیه بچه ها هم یکی از تیترهای سعید برند در مورد لباس های تنگ زنانه بود که یادم مونده: «آن لباسی که می نشود تن، آنم آرزوست» کلن یک مدتی نصف تیترها شده بود «آنم آرزوست» این تیتر به دلیل قرابت معنایی با شعرهای معرف خیلی خوبه
h.naderi
h.naderi
٩٣/٠٦/٠٩
٢
١
توی تیترهایی هم که خودم زدم یک یادداشت بود در مورد روز مباهله و با استفاده از یکی آیه اون روز : « او جانش را هم آورد»
h.naderi
h.naderi
٩٣/٠٦/٠٩
٢
١
به نظرم من بهترین روش برای قوی شدن تیتر زنی اینه که روی یک کاغذ، شروع کنی به نوشتن هر تیتری که به ذهنت میاد؛ کم کم تیتر شکل خودش رو پیدا می کنه؛ خوندن اشعار و سرچ کردن در گوگل هم گزینه های بدی نیستند.
ghazale
ghazale
٩٣/٠٦/٠٩
٢
١
یک تیتری که من یادم اومده این بود : "خون پرسپولیسی ها رو تو شیشه کردند ! " بعد ک خوندم فمیدم ازشون خون گرفتن خخخ
i.forouzan
i.forouzan
٩٣/٠٦/٠٩
٢
٠
:)) بعضی از تیتر ها گول میزنن آدم رو
sm_shekofte
sm_shekofte
٩٣/٠٦/٠٩
٢
٢
کلا تیتر زنی سخته! مخصوصا واسه اخبار .. باید انقدری جذاب باشه که خواننده رو به خوندنش ترغیب کنه
i.forouzan
i.forouzan
٩٣/٠٦/٠٩
١
٢
بله تیر زنی برای خبر خیلی سختره از گزارش و بقیه موارد
shiezadeh
shiezadeh
٩٣/٠٦/١١
٢
١
من این حرف رو قبول ندارم. تیتر خبر از داخل متن خبر انتخاب میشه . باید صریح و روشن و بی پرده باشه، بخشی ک خواننده خبر رو باید جذب کنه ، لید اون خبره. ب نظرم تیتر زنی برای خبر آسون ترین تیتر زنی ممکنه! :|
m_arefi
m_arefi
٩٣/٠٦/٠٩
٢
٢
یکی دیگه از تیتر های جالب به نظرم (خرمگس ) بود که تخلص شخصیت اصلی داستان هست. انتخاب (من او ) هم به نظرم خیلی جالبه.
i.forouzan
i.forouzan
٩٣/٠٦/٠٩
١
٢
من الان متوجه تیترا نشدم
m_arefi
m_arefi
٩٣/٠٦/٠٩
٢
٢
(خرمگس ) نوشته ی وینینچ و ( من او ) نوشته ی امیرخانی
i.forouzan
i.forouzan
٩٣/٠٦/١٠
١
٢
این رو فهمیدم که اینا اسم کتابه، چه ربطی به تیتر زنی داشت
m_arefi
m_arefi
٩٣/٠٦/١٠
٢
١
مگه عنوان کتاب مثل تیتر نیست؟
i.forouzan
i.forouzan
٩٣/٠٦/١٠
١
٢
نه. فرق فوکوله
شاهدخت
شاهدخت
٩٣/٠٦/٠٩
٣
١
من که هر دفه هر تیتری زدم عوض شده :| از این به بعد برا مطلبام اسم میذارم : هر چی شوما بخواین ! دیگه انتخاب اسم با خودتون :دی
i.forouzan
i.forouzan
٩٣/٠٦/٠٩
٢
١
بد کاری می‌کنید. باید تیترای قشنگ بزنید
t.m
t.m
٩٣/٠٦/٠٩
٢
٢
هومممممممم قشنگترین تیتر خودم یادمه این بود:جام و چنگال ! واسه صفه ی جام و جنجال!و آرژانتینی که مرد تا برد!
i.forouzan
i.forouzan
٩٣/٠٦/٠٩
١
٢
تیتر آرژانتین خوب بود :)) مطلبش هم خوب بود، چند وقتیه مطلب نمی‌نویسید چرا؟
t.m
t.m
٩٣/٠٦/٠٩
١
٢
نمیدونم ولی احساس میکنم نمیتونم دیگه خوب[حالا نکه همیشه خوب مینویسم:|] بنویسم.. کلی متن و ایده هم دارم ولی هنو تایپش نکردم...
i.forouzan
i.forouzan
٩٣/٠٦/١٠
٢
١
خب مشغول شین زودتر
Dokhtare Mashreghi
Dokhtare Mashreghi
٩٣/٠٦/٠٩
٢
٢
منم هروقت هر تیتری زدم عوض شده...ولی واقعا هم تیترام خوب نبوده...ی درس داشتیم تو زبان فارسی...درباره ی اسم کتاب بود...فک کنم اون خیلی به درد تیتر زدن هم بخوره...جالب ترین تیترها به نظرم اونایی هستن که پارادوکس دارن..:)
i.forouzan
i.forouzan
٩٣/٠٦/٠٩
١
٢
مرسی. چند تا مثال هم بزنید خب
banu_n
banu_n
٩٣/٠٦/٠٩
٢
١
بعله ...باشد كه استفاده كنيم ايشاا... ممنون
ali_y
ali_y
٩٣/٠٦/٠٩
٢
٢
باسلام و احترام و عرض تشکر بابت مطلب آموزشی زیبا... و اما بعد ، اول اینکه به نظر بنده هم بهتره تیترهای پیشنهادی ارسال کننده مطلب ولو دارای ایراد برای مطلب درج بشه و درصورت نیاز ادمین محترم تیتر پیشنهادی خودشون رو هم در آغاز یا پایان مطلب درج کنن ، پیشنهاد دیگر بنده هم اینه که حداقل مطالب منتخب هر روز در همان مطلبی که برگزیده شدنش اعلام میشه از نظر موارد آموزش داده شده نقد و بررسی بشه تا به این روش دوستان ایرادات کار خودشونو رفع کنن . از بین مطالب خودم هم تیتر تلخکام ، دور دنیا در چهار رکعت و خیاط در کوزه افتاد رو دوست داشتم
i.forouzan
i.forouzan
٩٣/٠٦/١٠
١
١
مرسی. روی صحبتاتون حتما فکر می‌کنیم :)
همتا
همتا
٩٣/٠٦/٠٩
٢
٢
من بن تیترایی که خودم زدم تیتر " من خود به چشم خویشتن دیدم قطارم می رود " رو دوس داشتم ولی خیلی بلند بود
i.forouzan
i.forouzan
٩٣/٠٦/١٠
١
٢
تیتر خوبی بود
admincheh
admincheh
٩٣/٠٦/٠٩
٢
١
ما باید درس پس بدیم الان:)چیزی که گفتین و هیچ وقت یادم نمیره اینه!تیتر قله ی یک گزارشه !یعنی زودتر از همه به چشم میاد و جذب مخاطب می کنه !اون تیتر «ای وایبر اسیری» که ایهام داشت و ای وای بر اسیری خونده می شد رو دوس می داشتم:)
i.forouzan
i.forouzan
٩٣/٠٦/١٠
١
٢
مرسی مثال خیلی خوبی بود
admincheh
admincheh
٩٣/٠٦/٠٩
٢
١
از بین تیترهای خودم هم«ماه فقط آه می کشید » و«پای لنگ ارادت یا چشم حریص استجابت » رو دوست داشتم
t.m
t.m
٩٣/٠٦/٠٩
٢
٢
ولی من خعلی مشکل دارم تو انتخاب تیتر:|خیلی وقتا سه نقطه میذارم :| :|
i.forouzan
i.forouzan
٩٣/٠٦/١٠
٢
١
:|
mr_khas
mr_khas
٩٣/٠٦/٠٩
١
٢
در ضمن اگر من بعضی مطالبو میگم تیترشو شما بزنید چون اکثرا آدم فکر میکنه میذاره اما با نظر شما یکی نیست ! و عوض میشه ! منم بدم میاد از این کار واس همین میگم تیترشو خودتون بزنید با نظر خودتون :|
i.forouzan
i.forouzan
٩٣/٠٦/١٠
٢
١
خب ممکنه منم از دفعه بعد کلا تیترش رو بذارم «با نظر خودتون». حالا اون بهتره یا این؟!
maede
maede
٩٣/٠٦/١٠
٢
٢
انتخاب تیتر خیلی سخته :( من اصلن تیترای خوب نمیزنم!به نظرم خلاقیت تاثیر زیادی داره تو این قضیه!از بین تیترای خودم به نظرم اینا یکم بهترن:فصل_سکوت_تلخ_سرد_سفید به خاطر آهنگش،این ترم هم درس عبرت را پاس نکردیم و من به قاب عکسم یک لبخند بدهکارم.
i.forouzan
i.forouzan
٩٣/٠٦/١٠
٢
٢
تیتر درس عبرت را پاس نکردیم خیلی خوب بود
Farzane_vatani
Farzane_vatani
٩٣/٠٦/١٠
١
١
یکی از تیتر هایی که من خیلی دوست داشتم رونالدو رونال یک شد بود............تیتر زنی خیلی سخته............ممنون از توضیحاتتون
i.forouzan
i.forouzan
٩٣/٠٦/١٠
٢
١
مال همشهری بود فکر کنم. تیتر قشنگیه مال زمانیه که مرد سال فوتبال شد. یکی از چیزهایی که کمک میکنه به تیتر زنی، خوندن تیترهای نشریات خوبه
Niva
Niva
٩٣/٠٦/١٥
٢
٢
زیاد در تیتر زنی مهارت ندارم... چون اکثر مطالبم تیترش تغییر میکنه :دی
kamal-h-a
kamal-h-a
٩٥/٠٦/١١
٢
٢
به نظر منم تیتر زنی خیلی مهمه مثل(مردنامردمرد)
علی_دادخواه
علی_دادخواه
٩٧/٠٣/١٢
٠
٠
با خوندن این مطلب تازه فهمیدم چرا بعضی از مطالب تو کافه جیم بیشتر خونده می شن حتی اگر محتوای قوی هم نداشته باشن و اونم به خاطر انتخاب تیتر خوبه.انگار تو زندگی هم اگه برای کارامون تیتر خوب نداشته باشیم هرچند کارمون ارزش بالایی داشته باشه،محکوم به شکست خواهیم بود.کاش کسی بود مارو تو انتخاب تیتر های زندگی راهنمایی می کرد.