«سایبان مهر»م کجا بوده؟!
چرا طرح‌های فرهنگی درست معرفی نمی‌شوند

«سایبان مهر»م کجا بوده؟!

نویسنده : محدثه عارفی

امام علی(ع): بهترین وساطت‌ها این است که میان دو نفر در امر ازدواج وساطت شود تا سر و سامان بگیرند (بحار الانوار.ج103ص222)

قدیم در هر محله، ریش سفیدی بود. مهمانی‌های فامیلی در خانه ریش سفید محل به پا می‌شد. اقوام زیاد رفت و آمد می‌کردند، اصلا رفت و ۀمد اصولی نداشت، نردبانی کنار دیوار خانه‌ات بود که هر وقت می‌خواستی به خانه همسایه بروی آزاد و رها پا بر پله‌های آن می‌گذاشتی. اما اکنون رفت و آمد کم شده. دوری راه را که رها کنیم، تجملات مهمانی‌های‌مان را هم کم کنیم و به یک کاسه آبگوشت راضی شویم، باز هم سر سفره نگران میزبانیم که فلان قدر پول گوشت و بهمان قدر پول مخلفات داده است و غذا به جان‌مان نمی‌نشیند.

در نتیجه در خانه می‌نشینیم و دید و بازدیدهای فامیلی را خلاصه می‌کنیم در عروسی و عزا، تولد و افطاری. وقتی دید و بازدید کم شد، احساس مسئولیت‌ها کم می‌شود. برای این حرفم دلیل بسیار است، از فقر عمه جان و پول‌های پارویی عمو جان که بگذرم، می‌رسم به بحث شیرین ازدواج دختر عموجان که مجبور است مدام در جواب کسانی که اشاره می‌کنند سن ازدواجش گذشته با زهرخند بگوید: من قصد ادامه تحصیل دارم.

یک روز به او گفتم، فرم سایبان مهر را پر کند. فرمی که در پورتال دانشجویی موجود است و اطلاعاتت را که پر کردی، خود سازمان کسی که با اطلاعات تو هم خوانی داشته باشد را به تو معرفی خواهد کرد؛ که یک دفعه زن عمو جان ملاقه به دست از آشپزخانه دوید بیرون و نزدیک بود با آن بکوبد توی سرم و شروع کرد به داد و فریاد کردن که دختر من خودش خواستگار زیاد دارد. نیاز به این ندارد که از کسی خواستگاری کند. دختر من... خلاصه آن قدر دخترم دخترم کرد که سردرد گرفتم. حتی فرصت نداد دیگر صحبت کنم. من هم کیف و چادرم را برداشتم و دست از پا درازتر به خانه برگشتم.

از آن روز دارم فکر می‌کنم اکنون که احساس مسئولیت در فامیل این‌قدر کم شده که کسی همت نمی‌کند دختر را به پسری که به هم می‌آیند معرفی کند و همه چیز سازمانی و ارگانی شده، باید چنین طرح‌هایی اجرا شود. باید سازمانی بنا شود و چنین مسئولیتی را به عهده بگیرد. سایبان مهر حرکتی است که دانشگاه فردوسی انجام داده و مثل یک جور معارفه است. یک سازمان که هدفش معرفی و وصال زوج‌هایی است که به هم می‌آیند اما هر حرکتی به فرهنگ‌سازی نیاز دارد. وقتی زن عموی من اولین بار اسم سایبان مهر را از من شنیده باشد، نه از تلویزیون و رادیو، نه از روزنامه و نشریه، مسلم است که نمی‌داند هدف طرح معرفی دختر است نه عوض کردن نقش او به یک خواستگار! من به زن عمو جان و همه مادرها حق می‌دهم که ملاقه به دست به ملاج کسانی بکوبند که درباره طرحی که فرهنگ‌سازی نشده با دخترشان صحبت کند و به گمان‌شان او را از راه به در کند.

برچسب ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
j_seyedi
j_seyedi
٩٣/٠٦/٠٥
٠
٠
بله منم شنیده بودم....میدونید به نظر من...سنت خانواده ها مهمه و قابل احترام....
m_arefi
m_arefi
٩٣/٠٦/٠٥
٠
٠
بله در این طرح هم دختر به خانواده ی پسر معرفی می شود و همان سنت قدیمی خواستگاری است.در این طرح سنت ها کاملا رعایت شده اند و نظر خانواده ها بسیار مهم است و می توان حتی پاسخ منفی داد.نقش این طرح یک جور وساطت برای این ازدواجه.
چراغعلی
چراغعلی
٩٣/٠٦/٠٥
٠
٠
بله برا ما که فرقی نمیکنه به ضرر خودتونه...
m_arefi
m_arefi
٩٣/٠٦/٠٥
٠
٠
به ضرر ما؟! در این طرح درست مثل سایر موارد قراره خواستگاری صورت بگیره . دختر به خانواده ی پسر معرفی می شه.
چراغعلی
چراغعلی
٩٣/٠٦/٠٦
٠
٠
چون گفتین دخترا نمیان ثبت نام کنن وگرنه پسرا کافیه سوار اتوبوس بشن همونجا میتونن چندتا کیس مناسب پیدا کنن چون دست دخترا در این زمینه بسته است گفتم...
m_arefi
m_arefi
٩٣/٠٦/٠٦
٠
٠
اهان:) درست می فرمایید.اخه فرهنگ سازی که نشه خانواده ها مقابله می کنند.باید فرهنگ سازی بشه.طرح مطرح بشه.ممنونم از ابراز نظرتون.:)
سلیمان حسنی
سلیمان حسنی
٩٣/٠٦/٠٥
٠
٠
سلام: متأسفانه درحال حاضر احترام به بزرگترها را کم میبینیم وبعضی جوانان بزرگان را قدیمی میپندارندو خودشون را عقل کل.درصورتیکه کسی باهوش وفهمیده تراست که تجربۀ دیگران را رایگان استفاده واشتباهات راتکرار نکند.به امید اینکه همه به بزرگان احترام بگذارند.متشکرم
m_arefi
m_arefi
٩٣/٠٦/٠٥
٠
٠
سلام استاد .در این طرح حرف اول و اخر رو خانواده می زنند.پسر ها به خانواده ی دختر معرفی می شوند و ان ها نظر اول و اخر را می دهند.یک جور وساطت برای معرفی خانواده ها صورت می گیرد .ممنون که نظر دادید.:)
hach_zanboori
hach_zanboori
٩٣/٠٦/٠٥
١
٠
این چه عکسیه جیم. ... خب راستش من نظری ندارم. دانشگاه فردوسی هم نمیدونستم همچین طرحی داره. وقتی طرحی میذارن باید اطلاعاتش هم داده بشه و به قول شما اون فرهنگ سازیه ایجاد بشه که مردم فکر نکنن کار اشتباهیه.
m_arefi
m_arefi
٩٣/٠٦/٠٥
٠
٠
ممنون از نظرت هاچ جون:) درسته .اگه فرهنگ یک طرح نباشه خود طرح هم زیر سوال می ره. ضمن تشکر از جیم عزیز به نظر منم عکس های مرتبط تری میشه گذاشت.:)
h.naderi
h.naderi
٩٣/٠٦/٠٥
٢
١
خیلی طرح خوبی بود؛ انصافا یک روش بسیار خوب بود برای کسانی که قصد دارند به روش سنتی ازدواج کنند.
m_arefi
m_arefi
٩٣/٠٦/٠٥
٠
٠
ممنون از نظرتون اقای نادری:) (اومدم مثبت بدم به نظرتون دستم خورد روی منفی.:/ ببخشید) همین طوره .طرح خیلی خوبی بود اما باید فرهنگ سازی بشه و حالا که جیم به ما خواننده ها این فرصت رو داده که از تریبونش صحبت کنیم بهتر دیدم از این فرصت برای فرهنگ سازی این طرح استفاده کنم.البته پیدا کردن این سوژه هم از درس های نویسندگی بود که جدید توی جیم گذاشتید.باید یک متن هم درباره ی مزایای جیم بنویسم:) ممنون.
Farzane_vatani
Farzane_vatani
٩٣/٠٦/٠٦
٠
٠
چه طرح خوبی .... البته هنوزم افرادی هستند که دختر پسر های مناسب رو به هم معرفی می کنند مثل مامان یکی از دوستام ....ممنون از شما
m_arefi
m_arefi
٩٣/٠٦/٠٦
٠
٠
و هم چنین ممنون از شما
دختر خاصــ
دختر خاصــ
٩٣/٠٦/٠٦
٠
٠
چه میدونم والا انشالا همه خوشبخت بشن و عاقبت به خیر
m_arefi
m_arefi
٩٣/٠٦/٠٦
٠
٠
ان شاءالله.منم ارزوم همینه:)