باید بیست باشم!
ایده آل نگرها را بهتر بشناسیم

باید بیست باشم!

نویسنده : سیده نعیمه زینبی

وقتی می‌گویی فلان آدم ایده‌آل‌نگر است انگار از آن شخص تعریف می‌کنی! کسی اعتراضی نمی‌کند و این را خصوصیت مثبتی می دانند. هر کسی تا حدودی ایده‌آل‌هایی دارد که برای رسیدن به آن تلاش می‌کند ولی اگر این ایده‌آل‌نگری از مرزهای خودش بگذرد، دردسرهای زیادی ایجاد می‌کند. وقتی سراغ ایده‌آل‌نگرها می‌رویم، انگار دنیا برای آنها آن چنان هم بر وفق مراد نیست. و ایده‌آل‌های‌شان مشکلاتی را برای آن‌ها و اطرافیان‌شان ایجاد کرده است! به همین خاطر به گفت‌وگو با یک ایده‌آلیست نشستیم و با یک متخصص در این زمینه هم کلام شدیم تا اگر شما هم در این راه سرعت گرفته‌اید؛ ترمز را بکشید!

 

وقتی ایده‌آل‌گرایی دردسر می‌شود!

«ف.پ» یک دختر 27 ساله است، خودش اعتراف می‌کند که ایده‌آل‌گراست و می‌خواهد همه کارهایش را در سطح عالی و طبق برنامه‌ریزی و ترتیبی که فکر می‌کند انجام دهد. درغیر این صورت ذهنش مدام درگیر است که چرا کارش درست پیش نرفته است؟ اگر اشتباهی صورت گیرد و یا مقصر باشد، خودش را نمی‌بخشد. فراموش نمی‌کند و عذاب وجدان رهایش نمی‌کند. همیشه برایش مهم است از دید دیگران چگونه باشد و در هر شرایطی می‌خواهد بهترین باشد.  از او می‌پرسم این نوع رفتار چه تبعاتی برایش داشته؟ انگار سفره دلش باز شود آهی می‌کشد و می‌گوید: «دردسرهای زیادی برایم داشته. روحم همیشه درگیر درست و غلط بودن کارهایم است. هیچ وقت از خودم راضی نمی‌شوم. دیگران من را ایرادگیر می‌داننئ و نزدیکانم جرات ندارند بدون نظر من کاری را انجام بدهند و آخرش کارهایی را که به دیگران واگذار می‌کنم باید خودم انجام بدهم.»

می‌گوید تصمیم گرفتن برایش سخت شده است. باید همه جوانب را بسنجد و این کار زمان و انرژی زیادی از او می‌گیرد. اگر کاری را نتواند درست انجام بدهد، اصلا انجامش نمی‌دهد. احساس می‌کند دیگران درکش نمی‌کنند و این امر تنهایی و افسردگی را برایش به ارمغان آورده است!

او برای همسر آینده‌اش ایدهآال‌های زیادی دارد و تا امروز به همه خواستگارانش حتی در صورت نداشتن یک مورد نمره مردودی داده است! او می‌گوید: «حتی تصمیم گرفته‌ام دیگر ازدواج نکنم، چون مرد ایده آلم را نمی‌یابم!»

 

گفت‌وگو با دکتر حسینی روانشناس و استاد دانشگاه

خطر فاصله گرفتن از واقعیت‌ها جدی است

به مطب دکتر حسین حسینی روانشناس و استاد دانشگاه آزاد مراجعه کردم. روی صندلی‌هایی نشستم که آدم‌های زیادی برای حل مشکلات‌شان یا مشاوره مراجعه کرده بودند و سوال‌هایی که در مورد ایده‌آل‌گرایی داشتم پرسیدم.

+ یک تعریف از ایده‌آل‌گرایی بفرمایید؟

- لفظ ایده‌آل‌گرایی را، روانشناسان با این نام می‌شناسند و روانپزشکان به آن وسواس می‌گویند و حالتی است که فرد دچار وسواس فکری شده است. ایده‌آل یعنی آخرین رتبه یک فرد را دیدن! این شخصیت‌ها صفر و صد هستند که یا اصلا عمل نمی‌کنند یا تا آخرش می‌روند که ممکن است مشکلات زیادی را به وجود آورد. این افراد معمولا شعارهای ایده آلیستی می‌دهند. این از نظر روانپزشکی یک نوع اختلال به نام وسواس است که به دو نوع ذهنی و عملی تقسیم می‌شود.

+ تا کجا ایده‌آل‌نگری طبیعی است و از کجا به شکل بیماری در می‌آید؟

- تا زمانی که از واقعیت به دور نباشد، ایده آل نگری طبیعی است ولی وقتی از حالت واقعی خارج می‌شود بیماری است. به طور مثال با حقوق ماهی یک میلیون تومان نمی‌شود فلان ماشین را داشته باشم. اگر چنین چیزی را بخواهم از واقعیت به دور است و ایده آل گرایی است. چیزی که به واقعیت نزدیک است، انجامش برای ما راحت‌تر است ولی اگر این طور نباشد، شعار ایده آلیستی است.

+ ما چه گونه بفهمیم افکار ما طبیعی است یا ایده آلیستی است؟

- بین افکار و رویاهایی که داریم تفاوت قائل شویم. چرا می‌گوییم رویا؟ چون دور از ذهن و دسترس است. به طور مثال یک خانم 27 ساله را مثال می‌زنیم (چون خانم‌ها در سنین بالا حالت وسواس پیدا می‌کنند و می‌خواهند همه چیز ایده‌آل باشد) که می‌خواست همسرش تحصیلات بالا داشته باشد. برایش توضیح دادم که ممکن است یک دیپلم با کار آبرومند خیلی بهتر از فردی باشد که تحصیلات بالا دارد. اتفاقا این فرد با یک فرد دیپلم ازدواج کرد و بسیار هم راضی است. ما سنگ‌هایی را برای خود به وجود می‌آوریم که احساس می‌کنیم اگر از آن‌ها عبور کنیم، مشکلاتی را بوجود می‌آورد.

+ ایده آل گرایی چه مشکلاتی را به وجود می‌آورد و چه تبعاتی در زندگی‌مان دارد؟

- ایده آل گرایی ما را از هدف‌مان دور می‌کند و نمی‌گذارد به آن‌چه می‌خواهیم برسیم. به طور مثال این خانم فیلتری گذاشته بود که اگر فرد دیپلم زنگ بزند می‌گفتند نه! که ممکن است فرد خوبی که دیپلم است را هم رد کند. ما باید موقعیت خود را بسنجیم و داشته‌های خودمان را در نظر داشته باشیم که با چه داشته‌هایی می‌خواهیم به آن برسیم. انسان ذاتا دنبال چیزهای خوب می‌رود، ما اگر پول داشته باشیم میوه خراب می‌گیریم یا میوه خوب؟!  باید دید معقول کدام است؛ آیا پول‌مان می‌رسد یا نه؟ نمی‌رویم قرض کنیم تا برویم آن خوب را بگیریم تا مشکل برای‌مان بوجود بیاورد! 

+ چه چیزی باعث می‌شود که افراد ایده آل گرا می‌شوند؟

- دوعامل دخیل است، وراثت و محیط و رفتارها و استرس‌های محیطی. منشا هر موردی می‌تواند این دو چیز باشد. یک روانشناس روسی یک دوقلوی همسان را در کودکی مورد آزمایش قرار داد و مشخص کرد کدام‌شان می‌شود دزد و کدام پزشک! این دو در محیطی قرار گرفتند که بعد از بیست سال دقیقا همان اتفاق افتاد. این تاثیر عوامل محیطی است. این‌که کجا زندگی می‌کنیم و تحت چه استرس‌هایی قرار داریم مهم است. یادگیری مهم است. سخت‌گیری خانواده‌ها روی فرزندان؛ بایدها و نبایدهایی که بر فرزندان تحمیل می‌کنیم. دیسیپلین‌های خشکی که برای فرزندان ایجاد می‌کنیم. برای تنبیه از گرفتن یک چیز خوشایند استفاده کنیم. در بایدها و نبایدها انعطاف پذیرتر باشیم. فشارها و استرس‌ها در دوران کودکی خیلی مهم است. از همان دوران کودکی راحت‌تر و آزادتر برخورد کنیم.

+ چه راهکارهایی را برای افراد ایده آل نگر پیشنهاد می‌کنید؟

- ما همیشه شخصیت ایده آل‌ها را به دو نوع فکری و عملی تقسیم می‌کنیم. افرادی که دچار وسواس عملی هستند، ما راهکار دارویی را پیشنهای می‌کنیم ولی برای بقیه افراد به آنها حل مسئله را یاد می‌دهیم. راهکارهای حل مسئله پنج تاست و با آموزش‌شان به آن‌ها یاد می‌دهیم تا بدانند چه کار کنند. یک مسئله‌ای که پیش می‌آید را درنظر بگیرید، ابتدا ایده آل را باید نسبت به واقعیت سنجید. واقعیت را برای خودمان تعریف کنیم. این‌که چه امکاناتی داریم. باید بینش‌مان را نسبت به آن اصلاح کنیم و در واقع بینش درمانی کنیم.

برچسب ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
سلیمان حسنی
سلیمان حسنی
٩٣/٠٥/٣٠
٠
٠
سلام: خیلی متشکرم از شما.
آسمانه
آسمانه
٩٣/٠٥/٣١
٠
٠
من از شما متشکرم جناب :) بسی لطف نمودید:)
علیرضا
علیرضا
٩٣/٠٥/٣٠
٠
٠
گزارش جالبی بود، آدم به فکر بهتر شدن و بهتر بودن باشه خوبه اما این که همیشه ایده آل گرا باشه اصلا خوب نیست! | قسمت کارشناس خیلی مفید بود تشکر فراوان
آسمانه
آسمانه
٩٣/٠٥/٣١
٠
٠
ایده ال گرایی وقتی اتفاق میفته که ادم تو دام افراط میفته و می خواد بیش از حد خوب باشه .و نمی تونه اشتباه کردن رو از جانب خودش بپذیره وگرنه کلا همه میخوان بهتر باشن . ممنو ن از نظرتون.
اشکمهر آتشروان
اشکمهر آتشروان
٩٣/٠٥/٣٠
٠
٠
راستش یکی از دلایل وسواسی شدن آدمها همین ایده آل گرای هست ):
اشکمهر آتشروان
اشکمهر آتشروان
٩٣/٠٥/٣١
٠
٠
عه!البته من چشم بسته غیب نگفتم ها! (قبل اینکه مطلب رو بخونم این نظر رو گذاشتم بعد که خوندم مطلبو دیدم در این مورد توضیح داده شده).خودم هر دو مورد وسواس رو به صورت شدید داشتم ):
آسمانه
آسمانه
٩٣/٠٥/٣١
٠
٠
اره اقای دکتر حسینی هم فرمودن که در واقع ایده ال نگری یک جور وسواسه.متاسفانه خیلی ها این مشکل را دارن و حتی نمی دونن..مثلا یکی در مورد نمره وسواس داره یکی در مورد انتخاب همسر .. یکی هم تو همه موارد..و هیچ کس هم نمی دونه این مشکله!
hach_zanboori
hach_zanboori
٩٣/٠٥/٣١
٠
٠
اینکه می خوام برم ناسا یک شعار ایده آلیستیه یعنی؟! :دی
آسمانه
آسمانه
٩٣/٠٥/٣١
٠
٠
اقای دکتر گفتن باید امکاناتت رو در نظر بگیری و ببینی یک هدف واقعی یا یک شعار ایده الیستی ؟ حالا به نظرت هدف واقعیه یا شعار با توجه به امکاناتت؟؟
hach_zanboori
hach_zanboori
٩٣/٠٥/٣١
٠
٠
دوست ندارم بگم با توجه به شرایط شعاره :( ...
hach_zanboori
hach_zanboori
٩٣/٠٥/٣١
٠
٠
آسمانه کاش با یکی که هم ایده آلیسته هم داره کیف می کنه و اونقدر وسواسی نیست که خودشو بکشه هم مصاحبه می کردی! (اصلا همچین آدمی هست؟)
fafa.tk
fafa.tk
٩٣/٠٥/٣١
٠
٠
لایک :)
آسمانه
آسمانه
٩٣/٠٥/٣١
١
٠
هاچ جان درجاتی از ایده ال نگری در وجود همه ی ما هست که باعث میشه بخوایم رشد کنیم و شرایطمون رو بهتر کنیم ..بنابراین همه ی مردم یک جورهایی ابده ال نگر هستند ولی وقتی بین امکانات و شرایطی که هست و اون چیزی که میخوایم تطبیقی وجود نداره میشه ایده ال نگری.. و این مرحلش هست که مشکل ایجاد میکنه// بنابراین هر ادم موفقی رو میت ونی به عنوان اون گزینه ای که مطرح کردی مثال زد!:)
hach_zanboori
hach_zanboori
٩٣/٠٥/٣١
٠
٠
:)
Sahar_N
Sahar_N
٩٣/٠٥/٣١
٠
٠
من در بعضی موارد ایده آل گرا میشم به شدت...فکر می کنم با بالارفتن سن هم این مسئله تشدید میشه...
آسمانه
آسمانه
٩٣/٠٥/٣١
٠
٠
اره متاسفانه این مورد برای خود من هم هست .. تو بعضی انتخابها و اینا خیلی ایده ال گرا میشم و یا تو برخوردم با ادم ها حالت ایده ال نگری دارم و میخوام همه رو به نحو احسنت از خودم راضی نگه دارم که نمیشه..
fafa.tk
fafa.tk
٩٣/٠٥/٣١
٠
٠
فک نکنم ایده آل گرا بوده باشم به شدت ... در حد معمولی آره ولی اینجوری نه :) مرسی آسمانه :))
آسمانه
آسمانه
٩٣/٠٥/٣١
٠
٠
خب باید مراقب باشی فاطمه السادات جون ( کیف میکنم با اسمت ها خخ) میدونی گاهی ادم خودش هم حواسش نیست داره رو بعضی مسائل وسواس به خرج میده! مثلا همین که 20 بشه 19.5 نمی تونه خودش رو ببخشه.. این ادم نا خود اگاه ایده ال گراست ولی خبر نداره ..
fafa.tk
fafa.tk
٩٣/٠٦/٠١
٠
٠
این نوزده و نیم که اصلا خخخ تا نوزده و نیم طبیعیه ! ولی نوزده و نیم به پآیین .... راس میگی ! وووووییییییی :/
fafa.tk
fafa.tk
٩٣/٠٦/٠١
٠
٠
این نوزده و نیم که اصلا خخخ تا نوزده و نیم طبیعیه ! ولی نوزده و نیم به پآیین .... راس میگی ! وووووییییییی :/
Farzane_v
Farzane_v
٩٣/٠٥/٣١
٠
٠
بعله...................ممون از مطلبتون.................هر چیزی تا به حد افراط و تفریط کشیده نشه خوبه حتی ایده آل گرایی
آسمانه
آسمانه
٩٣/٠٥/٣١
٠
٠
اره ایده ال گری وقتی در حد تعادل باشه باعث پیشرفت میشه ولی وقتی افراط و تفریط میشه ادم رو از پیشرفت باز میداره..ممنون از نظرتون :)
باران
باران
٩٣/٠٥/٣١
٠
٠
ممنون/ به قول این کارشناس دوران کودکی مهم است
آسمانه
آسمانه
٩٣/٠٥/٣١
٠
٠
سپاس از شما باران جانم :). میگم واقعا موثره سخت گیری های بیش از حد پدر و مادر باعث میشه که فرد ایده ال گرا بشه و هیچ وقت از خودش راضی نباشه..
j_seyedi
j_seyedi
٩٣/٠٥/٣١
٠
٠
سلام...بسیار اموزنده بود..
آسمانه
آسمانه
٩٣/٠٥/٣١
٠
٠
سلام به شما جناب سیدی.. ممنون از این که مطلب رو خوندین :)
admincheh
admincheh
٩٣/٠٦/٠١
٠
٠
هوم ایده آلیستی اینجوری بده وسواس زیاد بعدش اذیت کننده اس ،هرچند منم تو خودم درجات خفیفی ازش رو می بینم!:|
آسمانه
آسمانه
٩٣/٠٦/٠١
٠
٠
من فک میکنم هر کدوم از ما توی یک قسمتی از زندگی ممکنه ایده ال گرا شده باشیم..درس کار و ازدواج و.. چیزهای دیگه..اره واقعا گاهی ازار دهنده است...
پربازدیدتریـــن ها
نامه ام را به دستش برسانید

راستی خدا...

٩٧/٠٢/٣١
شعری سروده خودم

انقلاب سفید

٩٧/٠٢/٣٠
شعری سروده خودم

شرمسار

٩٧/٠٣/٠٢
یاد تو را بسیار کنم

سه سخن رمضانه

٩٧/٠٢/٢٩
خارج از شهر و خارج از مرز!

رانده شدن به حاشیه شهر

٩٧/٠٣/٠٢
شعری سروده خودم

خورشید هشتم

٩٧/٠٢/٣٠
آماده تر از همیشه

کار دل دلدادگی و کار او دل کندن است

٩٧/٠٣/٠٣
انشای یک دانش آموز دبستانی درباره ازدواج

غلط کردی!

٩٧/٠٢/٣١
شعری سروده خودم

خیال بودنت

٩٧/٠٢/٣٠
حکایت تلگرام و سروش

نامادری!

٩٧/٠٢/٣٠
این بیماری لاعلاج

یخچال گردی چیست؟

٩٧/٠٢/٣٠
شعری سروده خودم

امید آخر شد افسانه

٩٧/٠٣/٠١
عاشقی بی‌همتاترین حس زندگی‌ست

سر مشق عشق

٩٧/٠٣/٠١
لحظه ای را از دست ندهید

مسابقه بزرگ

٩٧/٠٢/٣١
استغفر اللهَ ربی و اتوب علیه

داروی بی موقع

٩٧/٠٢/٣١
شعری سروده خودم

بیا آقاجان

٩٧/٠٢/٣٠
اصلا مهم نیست چه زمانی برگردی

جمله ات را تمام نکن! برو...

٩٧/٠٣/٠١
شعری سروده خودم

عشق شاید که بشکند من را...

٩٧/٠٣/٠٢
در حسرت خرید دوربین

آرزو یا افسانه

٩٧/٠٣/٠٣
آغاز مکتب نمادگرایی جادویی

کتاب پایان نامه؛ جادوی قرن بیست و یکم

٩٧/٠٣/٠٣