قطار مفید بیده؛ قطار چه خوب بیده!
آموزش نحوه استفاده از قطار

قطار مفید بیده؛ قطار چه خوب بیده!

نویسنده : همتا

یکی از لذت ‌بخش‌ترین اوقات عمر انسان سفر کردن است. همان دورانی که در معیت خانواده یا دوستان به اصطلاح دل به جاده می‌زنید و نفس‌ کشیدن در هوایی جز هوای شهر خودتان را تجربه می‌کنید. حال اگر شما لفظ «دانشجوی بی‌خانمان» را هم یدک بکشید و به عبارت ساده‌‌تر مجبور به ادامه تحصیل در شهر دیگری باشید، سفرکردن از ملزومات زندگی شما خواهد شد. به این صورت که بسته به میزان «نازنازی بودن‌تان» از هفته‌‌ای یک‌بار تا ماهی یک بار و در پاره‌‌ای موارد چند ماه یک بار، باید بار و بندیل‌تان را جمع کنید و سری به منزل بزنید که خودش دو حسن دارد: اولاً شما آب و هوایی تازه می‌کنید و ثانیاً به بقیه یادآوری می‌کنید که: «منم هستم!»

بهترین گزینه برای سفرهای دانشجویی «قطار» است. در این نوشته بر آنیم به صورت فشرده شما را با این پدیده نه چندان نو ظهور آشنا کنیم.

 

قطار چیست؟

قطار کند‌ترین و امن‌ترین وسیله برای مسافرت (بعد از کشتی) است و از آن‌جایی که کشتی‌رانی در بیابان‌های بین شهرهای کشور خیلی رایج نیست، طبیعتا قطار پیشنهاد معقول‌تری خواهد بود. مزیت بعدی قطار ارزان‌ بودن آن نسبت به سایر راه‌‌های سیر و سفر است. البته این مورد بستگی مستقیمی به میزان راحت ‌طلبی شما دارد. احتمالا در سفرهای اول و دوم (زمانی که هنوز داغ هستید!) خیلی در بند قیمت بلیت نخواهید‌ بود. اما پس از مدتی این پارامتر به یکی از اصلی‌‌ترین پارامترهای شما در خرید بلیت تبدیل خواهد شد.

 

انواع قطار؛

انواع مختلفی از قطار وجود دارد. قطارهای لوکس (شامل قطارهای سبز، پردیس، نگین و...)، قطارهای معمولی خواب و معمولی صندلی و خفن‌‌ترین نوع قطارها از لحاظ امکانات قطارهای درجه سه اتوبوسی هستند که در نوع خود بی‌نظیرند وَرچُپه!

قطارهای لوکس: مخصوص آدم‌های لوکس هستند. غالباً اساتید دانشگاه‌تان را در آن‌ها خواهید یافت. از آن‌جا که این قطارها تاکنون توسط نگارنده از نزدیک رویت نشده‌اند، اطلاعات چندانی در دسترس نمی‌‌باشد. فقط همین ‌قدر بدانید که تلویزیون و رستوران (یا چیزی شبیه به آن) دارند.

قطارهای معمولی: به دو نوع خواب و صندلی تقسیم می‌شوند. قطارهای «معمولی خواب» صرفاً برای خواب طراحی شده‌‌اند. نه تلویزیون دارند و نه رادیو و بنابراین در این قطارها چاره‌ای جز خوابیدن ندارید. تایم حرکت این قطارها غالباً شب‌ هنگام است و به همین دلیل «معمولی خواب» نامیده می‌شوند. تفاوت قطارهای معمولی ‌صندلی با معمولی‌ خواب این است که شما درکوپه‌های این نوع قطار، به جای تخت، صندلی خواهید یافت. البته این صندلی‌ها قابلیت تبدیل شدن به چیزی شبیه تخت را دارند ولی این تخت‌ها طوری طراحی شده‌‌اند که در صورت ناشی بودن هر کدام از هم -کوپه‌‌ای‌ها، ممکن است نیمه‌های شب درحالی بیدار شوید که جوراب هم‌ کوپه‌ای‌تان در نیم سانتی‌متری دماغ شماست!

قطارهای درجه سه اتوبوسی: توفیق سوارشدن به این قطارها غالباً زمانی نصیب‌‌تان خواهدشد که در خرید بلیت سهل ‌انگاری کرده باشید و به عبارت واضح‌تر «چاره‌‌ای جز خریدن این بلیت نداشته باشید». این اتوبوس‌‌های قطارنما، طوری طراحی شده‌‌اند که شما هم زمان با مسافرتتان، یک دوره فشرده ریاضت نفس را هم بگذرانید. توصیه اکید این حقیر این است که هرگز به تنهایی سوار این قطارها نشوید و حتماً یک هم سفر برای خودتان دست و پا کنید. چون در غیر این صورت در انتهای مسیر شما معنای کامل کلماتی همچون «زخم بستر گرفتن»، «کپک زدن» و «کنت مونت کریستو» را با تمام وجود لمس کرده‌اید.

قطارهای دو طبقه (صبا)؛ تلفیقی از قطارهای لوکس و قطارهای درجه سه هستند. مثل قطارهای درجه سه اتوبوسی‌‌اند و مثل قطارهای لوکس کولر و تلویزیون دارند. این قطارها بهترین گزینه برای دانشجویان هستند. قیمت‌شان با جیب دانشجو هم‌خوانی بسیار دارد و در حیطه قطارهای تندرو دسته بندی می‌شوند. البته چند ماهی است که این قطارها به علل نامعلومی از لیست قطارها حذف شده‌اند و از سرنوشت آن‌ها تا این لحظه خبری در دست نگارنده نیست.

 

نکات مهم در استفاده از قطار :

1-  هم کوپه‌ای یکی از مهم‌ترین چیزهایی است که باید در سفر به آن توجه داشت. شما در طول سفرهای‌تان از هم کوپه‌ای‌ها چیزهای جدید یاد می‌گیرید و تجربه‌های گوناگون کسب می‌کنید. توصیه اکید این حقیر بر این است که حتماً و علی الخصوص در سفرهایی که ممکن است شب تا صبح به طول بینجامد، کوپه‌ای رزرو کنید که ویژه بانوان (و برای آقایان ویژه آقایان!) باشد. در غیر این صورت مجبور خواهید شد، تمام طول شب را بیدار بمانید و آهنگ‌‌های تلفن همراهتان را با هندزفری هزار بار مرور کنید و تا صبح از تماشای آسمان پرستاره شب از پنجره کوپه لذت ببرید.

2- در اولین سفرتان با قطار ممکن است در تمام طول شب گمان کنید که سر و صدای قطار بیش از حدِ معمول است و قطار به صورت غیر طبیعی تکان می‌خورد. به این نتیجه خواهید رسید که تا ثانیه‌ای دیگر قطار از ریل خارج خواهد شد و شما جان به جان ‌آفرین تسلیم خواهیدکرد! این احساس کاملاً طبیعی است. طولی نمی‌کشد که به این صدا عادت می‌‌کنید و در سفرهای بعد این صدا برای‌تان در حکم لالایی خواهد بود. به گونه‌ای که بدون شنیدن این صدا خوابتان نخواهد برد!

3- این شماره مخصوص کسانی است که تابحال سفر با قطار نیمه شب را تجربه کرده‌اند. درست زمانی که شما کم‌کم به این نتیجه می‌رسید که قطار قرار نیست از ریل خارج شود و به خودتان می‌-قبولانید که همه چیز طبیعی است و در تلاش برای خوابیدن، چشمتان کم ‌کم گرم شده ‌است، ناگهان قطار می‌ایستد و نوایی دل نشین توی راهروها طنین می‌اندازد: «نمااااااااااااز .... نماااااز...»

توصیه ما به شما این است که نماز خواندن آن هم از نوع نماز صبح در ایستگاه قطار را از دست ندهید. چون از آن نمازهایی است که به شدت می‌چسبد! مخصوصا اگر کوپه‌تان گرم هم باشد و موقع پیاده شدن از قطار نسیم خنک صبح صورت‌تان را نوازش دهد و تن‌تان را بلرزاند. دویدن برای رسیدن به سرویس‌های بهداشتی، دیدن کلی چهره آشنا از هم‌ کلاسی‌ها و هم دانشگاهیان‌تان که با قیافه‌های پف کرده از بدخوابی از قطار پیاده شده‌اند (هر چند چنین قیافه‌ای برای خودتان هم دور از ذهن نیست!) نمازهای هول هولکی از ترس جاماندن از قطار و ... همه و همه بعداً برای شما به چنان خاطره‌های شیرینی تبدیل می‌شوند که هر بار از یاد‌آوری‌شان لبخند می‌زنید.

در پایان با آروزی سفری خوش برای همه عزیزان، تداوم مسیر ریلی کشور و عدم خروج قطارها از ریل‌ها را از خداوندمنان خواستاریم.

من الله توفیق.

 

برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
faride
faride
٩٣/٠٥/٢٩
٠
٠
وای این نماز نمااااااز خیلی باحاله....همشونم با یه لحن میگن!خخ...لوکسشو من سوار شدم تی وی هم داشت انقده خوشگل بود ولی گفتن باید پول بدین تا بتونین تی وی ببینین:/....خخ ....معمولیاهم سوار شدم واسه راهیان زیادم سوار شدم چون مسیرشم طولانی بود با دوستانم بودیم کل واگنم اشنا بودن خیلی خووووووووش گذشت.....هی هوای قطار کردم اونم با دوستان!
faride
faride
٩٣/٠٥/٢٩
١
٠
ددر ضمن اول!@_@
همتا
همتا
٩٣/٠٥/٢٩
٠
٠
دقیقا !!!! اولشم یه دینگ دینگ خاص داره !!!!! عاقا شما چقد پولدارین لوکس سوار می شین عاقا دیههههههههههههه :دی راهیان نور من معمولی بودم تا خود اندیمشک پانتومیم بازی کردیم :دییی
faride
faride
٩٣/٠٥/٢٩
٠
٠
از طرف یونی بود با لوکس بردن!خخ...با خانواده اصن سوار نشدم تاحالا! :(
همتا
همتا
٩٣/٠٥/٢٩
٠
٠
یونی ما با اتوبوسی می برن :||||||
zahra_mmm
zahra_mmm
٩٣/٠٥/٢٩
٠
٠
نکته سوم خیـــــــــــــلی دقیق و کاملا صحیح بود...چه صحنه ایه وقتی کله سحر تو صف دستشویی واستادی اونم با همون چشای پف پفی.ایول...خخخخخ
همتا
همتا
٩٣/٠٥/٢٩
٠
٠
خخخخ دقیقا !!! دلهره نمازم داری !!!!!!‌:دییییی
سلیمان حسنی
سلیمان حسنی
٩٣/٠٥/٢٩
١
٠
سلام: موضوع جالبی را انتخاب کرده بودید.راهنمائی جالبی بود .متشکرم
همتا
همتا
٩٣/٠٥/٢٩
٠
٠
سلام ! ممنانم از شما :))))
s_a
s_a
٩٣/٠٥/٢٩
٠
٠
اول از همه یه کتک پیش من داری! بابا خیلی طولانی مینویسی! چند تا مطلب دیگه خونده بودم یا از تو بود یا از قُلت، اوناهم طولانی بودن! حالا بریم سر اصل مطلب: عاشق قطارمممممممممممممممممممممممممممم! عاشق تکون خوردنااااااااااااش! خیلی خوب گفتیییییییییی! آخ اون نماز نماااااااااازش! ب قول بچه ها همشون با یه ریتم میگن! :))) ها انواع قطارم خوب بود! البته از ما ک گذشت! :))))))))))))
همتا
همتا
٩٣/٠٥/٢٩
٠
٠
باور کن نصفه شو فاکتور گرفتم !!!! کلی شو حذف کردم تا این شد !!!!! خخخخخخ خب حالا اصل مطلب : منم عاششششققققشششممممم :))) خیلی خوبه !!!!! خخخ تکون خوردناش !!!!!!! ریتم نماز نماز خخخخخخخ من هنوز 5 سال دیگه مسافر همین قطارام !!!!
ghazale
ghazale
٩٣/٠٥/٢٩
١
٠
چه چیزا ک ما نمدونستیم خخ تشکرااااااااااااات ! :))
همتا
همتا
٩٣/٠٥/٢٩
٠
١
موتوچکرم :)))) :خخخخخ
شاهدخت
شاهدخت
٩٣/٠٥/٢٩
٠
٠
نمااااز نماز ... من همیشه تو قطار یه حالتی بین مرگ و زندگی ام...بین خواب و بیداری...واسه همین همیشه صبح که میرسم شاهرود تا 4 ساعت بعدش عین جنازه می افتم :دی
علیرضا
علیرضا
٩٣/٠٥/٢٩
٠
٠
خداوندا قطار سواری ها رو نصیب ما بفرما و ایشون رو با هواپیما محشور بگردان :خخخخخخخخخ
همتا
همتا
٩٣/٠٥/٢٩
٠
٠
الهی آمین :دی خخخخ من بر عکس انقده تخت می خوابم که همیشه باید بیان در کوپه رو بزنن بگن جا نمونی خخخخ هواپیماش کجا بود سمنان خخخخ
علیرضا
علیرضا
٩٣/٠٥/٣٠
٠
٠
یک دونه هواپیمای شخصی ملخی بخرید دیگه، 150 میلیون بیشتر نیست! دکترها که وضعیتشون خوبه ^_^
همتا
همتا
٩٣/٠٥/٣٠
٠
٠
خخخخخ شایعه است شما باور نکنین!!!! :دی
شاهدخت
شاهدخت
٩٣/٠٥/٣٠
٠
٠
وااا شخصی چرا آقای خورسندی ؟؟؟ دو نفره ^ـــــ^ مگه همتا دلش میاد بدون عرفان ؟؟ خخخخخخخخخخخخخخ
همتا
همتا
٩٣/٠٥/٣٠
٠
٠
شادوخت از خودت مایه بذار ://// :دیییییی
علیرضا
علیرضا
٩٣/٠٥/٣٠
٠
٠
این هواپیما ها دو نفرست اصلارنگران نباشید :-D
علیرضا
علیرضا
٩٣/٠٥/٢٩
٠
٠
من خیلی دوست دارم با قطار سفر برم منتهاش به غیر از 2-3 باری تاحالا دیگه پیش نیمده که بتونم برم؛ خوش به حال شما که قطار سواری می کنید ( ولی خیلی از خوابیدن تو اون تختهای بالای هر کوپه خوشم نمیاد :دی) صدای حرکت قطار هم به نظرم یکی از جذابیت هاشه :))) | راستی آواتار جدید مبارک :خخخخ احیانا اوشون پسر نیستند ؟ :دی
همتا
همتا
٩٣/٠٥/٢٩
٠
٠
خداییش خیلی دوس دارم قطار ! هر دفه کلی ماجرای هیجان انگیز داره ! کلی آدمای عجیب غریب !!! خیلی خوبه ! اتفاقا تختای بالا بهتره چون همین دیگه ! الان دلیلش یادم نیس خخخخ صدا که اصن عالی !!!! خخخخ آواتار به این نازی !!!‌:دی نهههههههههههههههههه شما سوختین :دی
آرش قلی زاده
آرش قلی زاده
٩٣/٠٥/٣٠
١
٠
شما هم که همیشه از خاطرات دانشجوی شهر دیگه بودن و خوابگاهی بودن و مسافر بودن بنویس و دل مارو اتیش بده خخخ جالب بود مرسی
همتا
همتا
٩٣/٠٥/٣٠
٠
٠
:)
ف.ش
ف.ش
٩٣/٠٥/٣٠
٠
٠
خوب بود. پسندیدیم :) راستش منم اینقدر خاطرات کوپه ای دارم که خدا میدونه / من خودم تقریبا هر یک ماه یک بار مشهد میام. البته بیشترین میزانی که مشهد نیومدم 50 روز بود . از همون اولش همینطوری بودم. یعنی روزی که مامان اینا تهران گذاشتن ام و برگشتن، هفته بعدش با ننه من غریبم بازی برنگشتم خونه. یکماه بعدش رفتم / یک بار که اومدنم خیلی یکهویی شد و به قول تو چاره ای نداشتم، با این قطارهای آشغال اومدم و بجای 12 ساعت، 14 ساعته شد و شدیدا کمردرد شدم. کوپه ای 6 نفره صندلی. که تخت نمیشه و صندلی ثابته و دیوار کوپه هاشم نصفه ست . منم صندلی وسط بودم!!/ کلا بیشتر از همه با قطارهای 6 تخته رفت و آمد میکنم. هم قیمتش زیاد نیست هم تخت داره و اذیت نمیشم هم شب تا صبح داره / از صبا هم سه بار استفاده کردم. چون 10ساعته ست دوسش دارم. مشکلش ساعتشه که صبح زوده و برای مشهد به تهران خوبه اما برای برگشت خوب نیست. چون قبل 6 نمیذارن خارج شی از خوابگاه / با دلیجان (4تخته که تی وی داره) دوبار استفاده کردم که صفای دیگری دارد چون با آدمهای کمتری هم کوپه ای هستی
همتا
همتا
٩٣/٠٥/٣٠
٠
٠
منم همون حدود پنجاه روز ! من یه بار 8 صب سوار شدم ده شب پیاده شدم اونم از نوع اتوبوسی !!! مردم به معنای واقعی !!! کمرم خشک شده بود !!!!! خخخخ این معمولی صندلی ها باید سعی کنی صندلی جلوی در بیفتی !!! خخخ من یه بار چهار نفره تختی سوار شدم یادم رفته بود ویژه بانوان بگیرم با سه تا آقا بودم :////// تا خود صب بیدار بودم ://////
octopus
octopus
٩٣/٠٥/٣٠
٠
٠
به عنوان کسی که هفته ی ای دو بار سوار قطار می شده است باید اعلام کنم که حالم از هرچی قطاره بهم می خوره...
همتا
همتا
٩٣/٠٥/٣٠
٠
٠
خخخخخخ چی خشن !!!‌:دی خوبه که !!!!! :دی کلی خاطره میشه :)
ف.ش
ف.ش
٩٣/٠٥/٣٠
٠
٠
نماااااااااااز نماااااااااااااز رو خوب اومدی! / راستی من اکثرا تخت بالا میرم. تو این دوترم، دوبار فقط پایین بودم.اونم بخاطر این بود که واقعا تو بهار گرمای تخت بالا غیرقابل تحمل میشه . از وسط متنفرم/ من هیچ وقت با هم دانشگاهی تو یک قطار نبودم و همیشه تنهام. آخه کسی نیست جز خودم/ سبز و سیمرغ و غزال و پردیس و... هنوز قسمت نشده!! پردیس هشت ساعته رو خیلی دوست دارم یکبار برم!!
همتا
همتا
٩٣/٠٥/٣٠
٠
٠
پردیس عالیه !!! من صب راه افتادم نهار و تو خوابگاه خوردم!!!! خیلی خوب بود !!!! :))))) و نماز نماز خخخخخخ نوستالژی همه اس اصن !! خخخخخخ
admincheh
admincheh
٩٣/٠٥/٣٠
٠
٠
به تعداد سالهایی که خواهرم فرانس هست من خاطره رفت و برگشتی قطار دارم !چه این معمولی خوابا چه تختی ، چه پردیس !آرامش شب و تلق و تولوق قطار(اگه پردیس و اینا نباشه داره) خیلی دوست دارم کوپه به کوپه و واگن به واگن قطار واسم خاطره اس !مخصوصا نمااااااااااااااااااااااااااز ِ نمااااااااااااااااز :))چند بام در اون خواب وبیداری صبح کوپه مونو اشتباهی گرفتم !از خاطرات آهنگهای همساده بغل دستی تو قطار هم که اصلن نمیشه گذشت^_^
شاهدخت
شاهدخت
٩٣/٠٥/٣٠
٠
٠
وای وا یوای نگو پاییز .... یه دفه همسایه بغل دستی ما ایل و تباری داشتن میومدن مشهد ! تا خود مشهد بچه هاشون آهنگ با صدای بلند گوش میکردن من بدبختم می خواستم بخوابم خیر سرم .... ینی قیافه من >:(((((
همتا
همتا
٩٣/٠٥/٣٠
٠
٠
خخخخخ تا حالا تجربه کردی شب برفی بری آخرین کوپه قطار واستی ته ته قطارو نگاه کنی ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ واقعا لذت بخشه !!!!!!!:)))))))))))))))))))))))
شاهدخت
شاهدخت
٩٣/٠٥/٣٠
٠
٠
آقا آقا...یه دفه ما بدون بلیط سوار شدیم از جاجرم تا مشهد باید تو راهرو می ایستادیم :دی یهو یه پیرمرده اومد بنده خدا دلش برا ما سوخت گفت ینی چی ؟ کو این مامورای قطار ؟؟؟ این چه وضعشه ؟ دوست منم شروع کرده بود به مسخره بازی و ادای گریه در می آورد .... من و اون یکی دوستم داشتیم خفه می شدیم از خنده من که اونقدر خندیدم اشکام جاری شده بود بنده خدا فکرمی کرد منم گریه میکنم ... :دی آخرش اونقدر به مامورا گیر داد تا یه جا برا ما پیدا کردن :دی ^ـــــ^
F_ahmadi
F_ahmadi
٩٣/٠٥/٣٠
٠
٠
آره منم تجربه کردم!! یکبار انقد شلوغ بود بلیط "سرپایی" میفروختن و منم چون مجبور بودم تا صبح مشهد باشم ازین بلیط سرپایی ها خریدم! چشمتون روز بد نبینه تو همه ی راهرو ها ملت چسبیده بهم وایساده بودن(همه بلیطای سرپایی داشتن) اونوقت یکی میخواست بین راه پیاده شه قشنگ سرویس میشدیم! یادش بخیر ولی کلی با دوستم خندیدیم!!!
همتا
همتا
٩٣/٠٥/٣٠
٠
٠
خخخخخ من تا حالا شده سرپایی سوار نشدم همش نشسته بودم !!! خخخخ ولی شده تا حالا بدون بیلیت سوار شدیم شانسمون کوپه دربست بهمون دادن خخخخخخخ
شاهدخت
شاهدخت
٩٣/٠٥/٣٠
٠
٠
خخخخخ ما کلا وقتی وارد قطار میشیم عقلمونو جلوی در می ذاریم میایم تو :دی یه دفه تو کوپه مون با دوتا دوستام از پنجره آویزون شدیم و تا خود مشهد شعر خوندیم خخخخخخخ ینی چقددددرررر مسخره بازی در آوردیم ... یه خانومه بود تو کوپه هی می گفت ماشالا شوما چقدر با انرژی هستین :دی بعدا فهمیدیم استاد آناتومی مونه O_0
همتا
همتا
٩٣/٠٥/٣٠
٠
٠
بعله یادمه یه بارم می خواستیم از اون خانمه تخمه بگیریم هی می گفدیم چقدر تخمه هاتون خوشمزه بود خخخخخخخخ
F_ahmadi
F_ahmadi
٩٣/٠٥/٣٠
٠
٠
آخ آخ. همه خاطرات سفرهام با قطار اومد جلو چشمم!! کلی خندیدم. مرسی.. امیدوارم هرچه زودتر شرکت رجا به موزه ها بپیونده با این وضعیتش!!!
همتا
همتا
٩٣/٠٥/٣٠
٠
٠
خیلی این خاطره ها شیرینن!!! خیلی !!!! تشکرات !!!! دعا کنین خبری از صبا یافت بشه :دییییی .... تنها امید من بودن اونا !!!‌:دییییییی
f_babaei
f_babaei
٩٣/٠٥/٣٠
٠
٠
خخخخخخ همتا یعنی من اصن حرفی ندارم خخخخخ خیلی باحال بود :دیییییییییییییییییییی
همتا
همتا
٩٣/٠٥/٣٠
٠
٠
:دی حالا وقتی ماهی دوبار سوار شی اینا رو با گوشت و خونت احساس می کنی :دییییییی
S.Asadzadeh
S.Asadzadeh
٩٣/٠٥/٣٠
٠
٠
خیلی خوبه با قطار ...ما یه بار به عنوان تیم داشتیم میفتیم واسه مسابقات اصفهان نصف قطار فکر میکردن ما تیم ملیم کل قطار به هم ریخته بود اصلا یه وضعی بود رئیس قطار دلش میخواست موهاشون بکنه و ماهارم بندازه بیرون خخخخخ جای شوما خالی
همتا
همتا
٩٣/٠٥/٣٠
٠
٠
این دور هم رفتنا خیلی کیف میده مثه راهیان نور ما !!!‌ خعلی خوش گذشت ^ـــــــــــ^
Farzane_v
Farzane_v
٩٣/٠٥/٣١
٠
٠
من که تا حالا قطار سوار نشدم.................ولی مطلبت خیلی باحال بود...............خخخخخخخخخخخ......ممنون
همتا
همتا
٩٣/٠٦/٠١
٠
٠
موتوچکرم خانم دکتر ! :)))))
پربازدیدتریـــن ها
گذار یک اعتراف بکنم

پیوند ما از جنس جنون بود

٩٧/٠١/٢٩
شعری سروده خودم

وقتی به جای خواب غزل می‌ربایدم

٩٧/٠٢/٠١
درباره پایتخت 5

سناریو عجیب

٩٧/٠٢/٠١
شعری سروده خودم

تیر خلاصی

٩٧/٠١/٢٨
زندگی مان را در اختیار دیگران قرار ندهیم

مرو فاش کن رازِ در خانه را

٩٧/٠٢/٠٣
دل نمانده برایم

برای شما که دلتنگ تان شدم

٩٧/٠٢/٠٢
سربازی یا دانشگاه غیرانتفاعی

دو سال جوانی

٩٧/٠٢/٠٣
تو خوب بمان

دل نشکنیم

٩٧/٠١/٢٨
یک جعبه واژه رنگی

شاید بشود گفت برگشت!

٩٧/٠١/٢٨
با کلمات بازی نکنید

کارگر را چه به زندگی؟

٩٧/٠١/٢٩
رسالت ما در این دنیا

به نبیره ای که شاید هرگز زاده نشود

٩٧/٠٢/٠٢
محصول پیکسار و دیزنی

تفسیر انیمیشن کوتاه loe

٩٧/٠١/٣٠
شعری سروده خودم

من دیوانه

٩٧/٠٢/٠٢
شعری سروده خودم

شاه رویایی

٩٧/٠٢/٠١
شاید که فهمیدمت

هر روز باش

٩٧/٠١/٣٠
برای فریاد بدبختی وقت زیاد است بی صدا خوشبخت باشید

یک ماه دیگر از عمر گذشت

٩٧/٠٢/٠٤
شعری سروده خودم

آشفته‌ی تو با غم و دلتنگی

٩٧/٠٢/٠٤
قسمت اول

کتاب های ممنوعه که پرفروش شدند

٩٧/٠٢/٠٤
بزرگ ترین آرزویم رانندگی بود

مه لقا بانو / قسمت آخر

٩٧/٠٢/٠٥
دلم یک عاشقانه به سبک فیلم دل‌شکسته می‌خواهد

یک عاشقانه متفاوت

٩٧/٠٢/٠٥