این حقش نیست...
سهمیه، تهدید برای ما، فرصت برای آن‌ها؟!

این حقش نیست...

نویسنده : اکرم انتصاری

نتایج کنکور خیلی زودتر از موعد روی سایت سنجش قرار می‌گیرد.صفحه را باز می‌کند، رتبه‌اش را می‌بیند. چند روزی با رتبه‌اش کلنجار می‌رود. شنیدی دختر آقای ف با سهمیه، یکی از صفرهای رتبه‌اش افتاد؟! آره، این همه درس خواندیم همه‌اش به فرزند شهید و جانباز و آزاده می‌رسد، ما این‌جا جایی نداریم. این پچ‌پچ‌های آشنا را همیشه بعد از هر آزمونی می‌شنویم و شاید کمتر وقتی به کند و کاو مشغول شده‌ایم. می‌خواهیم در مورد سهمیه شهدا و ایثارگران حرف بزنیم، با ما همراه شوید!

 

||  چرا بعضی‌ها سهمیه داشته باشند و من نداشته باشم؟

کسی که سهمیه دارد، این سهمیه‌اش را در عوض چیزی گرفته است. در عوض آسایش خودش و خانواده‌اش، آسایشی که خواسته یا ناخواسته برای دفاع از کشور از دست داده‌اند. آرامش و سلامت یکی از بزرگترین امتیازهاست. برای کسانی که همیشه زیر سایه سلامت و آرامش خانواده هستند، شاید درکش کمی سخت باشد ولی اگر شما برای این کشور از جان‌تان مایه گذاشتید و در عوض به سختی دچار شدید، وظیفه اداره کنندگان کشور است که این سختی را به هر طریق ممکن از روی دوش شما بردارند، یکی از جنبه‌های آسایش و رفاه هم، تحصیل در یک دانشگاه خوب و کم هزینه است.

 

|| اختصاص سهمیه فقط در ایران است؟ کشورهای دیگر برای ایثارگران چه می‌کنند؟

شاید فکر کنید ایران تنها کشوری است که سهمی برای شهیدان و ایثارگرانش دارد. اما جالب است بدانید شهادت در هر کشوری جایگاه مقدسی دارد. در عراق برای جانبازان، ایثارگران و خانواده شهدا امتیازاتی مثل حق مسکن، پرداخت 30000 دلار جهت بازماندگان برای امور اسکانی و... در نظر گرفته شده است.

آمریکا کشوری که گویا با جنگ عجین شده، خدمات زیادی از تامین مسکن و کمک هزینه‌های اتومبیل و نصب انواع وسایل مورد نیاز فرد تا مستمری تامین و هزینه‌های پوشاک، و حتی تامین فرزندان تا 23 سال را وظیفه خود می‌داند. احداث بناهای یاد بود و مسکن‌های تطبیقی برای کسانی که در جنگ معلول شده‌اند هم گوشه‌ای از دیگر فعالیت‌های آمریکاست.

دفتر ملی رزمندگان سابق و قربانیان جنگ فرانسه (ONACVG) ماهانه حدود500 یورو به کسانی که والدین‌شان را از دست داده‌اند پرداخت می‌کند این مبلغ برای کسانی که همسرشان را در راه فرانسه از دست داده‌اند تا 2800 یورو در سال می‌رسد.

از دیگر برنامه‌های کشورهای دنیا جمع شدن در روزهای خاص و صدقه و نذر دادن به کشته شدگان جنگ می‌توان اشاره کرد.

 

|| سهمیه ایثارگران چه قدر در بالا و پایین آمدن رتبه موثر است؟

اصلا این سهمیه دقیقا کجای داستان نقش دارد؟ اول این‌که همسر و فرزندان شهدا، آزادگان و همسر و فرزندان آنان، جانبازان، همسر و فرزندان جانبازان با جانبازی 25 درصد به بالا، جزو سهمیه ایثارگران محسوب می‌شوند. اما قبولی با سهمیه در دانشگاه و رشته خوب داشتن70 درصد نمره آخرین تراز آن گروه را لازم دارد و فقط 20 درصد از ظرفیت هر کد رشته محل به برای سهمیه‌ای ها در نظر گرفته می‌شود. (برای رشته‌های مربوط به وزارت بهداشت 80 درصد از نمره آخرین تراز را باید کسب کنند) پس سهمیه فقط مسیر رسیدن را تسهیل می‌کند، نه کل مسیر را سرازیر!

 

|| حرف آخر با کسانی که از سهمیه استفاده می‌کنند

اول از همه این حق به شما داده شده و در استفاده از آن مختارید. دوم این‌که جامعه روی بعضی مسائل زوم می‌کند و حساس می‌شود. نشان دادن محق بودن برای ورود به دانشگاه و کار و... با شماست. اگر روزی روزگاری مسئولیتی پیدا کردید، باید برای درست اجرا شدنش تلاش کنید، گاهی یک بی‌مسئولیتی و بی‌مبالاتی و از آن بدتر سوء استفاده باعث بدبینی جامعه به کل افرادی می‌شود که با استفاده از سهمیه به موقعیتی رسیده‌اند.

 

برچسب ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
faride
faride
٩٣/٠٥/٢٦
٨
٢
ولی من که میگم حقشونه...هرچی هم بهشون بدن...سخته که پدرت جلوی چشات عذاب بکشه و بیمار باشه...یکی از دوستام تازه فهمیدم که پدرش جانبازه وقتی که داشت تعریف میکرد گریه میکرد میگفت فقط دوست دارم پدرم سالم باشه...هیچ سهمیه ای چیزی نمیخوام!!!ما جای اونا نیستیم که ببینیم زخم زبونایی که بعضیا میزنن چقد درداوره!امیدوارم دید مردم درست بشه ...
Paeez
Paeez
٩٣/٠٥/٢٦
٣
١
به نظر من ایران نسبت به کشورای دیگه خیلی کم برنامه تر هست تازه؛دید مردم تا وقتی نخوان عوض نمیشه متاسفانه!
faride
faride
٩٣/٠٥/٢٦
٤
١
اره بقیه کشورا خیلی بهتر میرسن....به قول دوستان کنکور و سهمیه زیاد جالب نیست کاش به چیزای دیگه شون بیشتر میرسیدن....
mahdie.f
mahdie.f
٩٣/٠٥/٢٧
٠
٠
اواتار نو مبارک :))
خسرو
خسرو
٩٥/٠٧/٠١
٠
١
کاش بچه یتیمایی که پدرشون به خاطر در آوردن نون زن و بچه شون فوت شدن سهمیه داشتن نه زن و بچه کسایی که الان به خاطر یه ترکش و غیره جانبااز خطاب میشن و خیلی گردن کلفت تر از بقیه آدمایه سالم هستن
MONA-R
MONA-R
٩٣/٠٥/٢٦
٣
١
ولی به هرحال تقصیر بچه ها نیست که یه عده خانواده هاشون جنگ نرفتن! شاید اگه پدر اونا هم چند ماه جبهه بودن الان اوناها هم کلی سهمیه داشتن! پدربزرگ منم حداقل 70 درصد جانبازی داره ولی نرفته جانبازیشو بگیره :( اگه میرفت همه بچه هاش زودتر ازین تخصصشونو گرفته بودن :( نه مثه پدربزرگ ما نه مثه بقیه که دنبال یک درصد جانبازی می دوند!!!
لبخند انار
لبخند انار
٩٣/٠٥/٢٦
٣
٢
گل گفتی مونا خانم . اگه واسه خدا رفته زیاد نباید دنبال منافع دنیایی اش باشه
Paeez
Paeez
٩٣/٠٥/٢٦
٣
٢
منا جان اون چیزی که همه فکر می کنن طرز فکر غلطی هست ؛شما ساز وکار سهمیه رو خوندی؟!کسی که با سهمیه بخواد وارد دانشگاه معتبر شه حداقل باید 70-80 درصد تراز آخرین نفرو بیاره !ضمن این که اگه همون یک عده هم نمی رفتن آیا بازم وضعیت ما قابل حدس یا مقایسه با الان بود؟!
m_moradian
m_moradian
٩٣/٠٥/٢٧
٣
٢
خانم پاییز چرا بازی با کلمات میکنین؟ تا بحال به رتبه ی کشوری شون نگاه انداختین؟ همکلاسی دبیرستانم با رتبه ی 3 هزار و خرده ای کشوری رتبه ی سهمیه ش شد 28 و الان داره مشهد پزشکی میخونه. اونوقت من با رتبه کشوری 1700 مجبور شدم برم شهرستان!!!
Paeez
Paeez
٩٣/٠٥/٢٧
٢
٢
آقای مرادیان توضیحات متن و کامنتمو خوندین ؟!شما سهمیه آزاد هستین که در رشته های پزشکی و ..80 درصد هست .یعنی قرار نیست کسی از سهمیه آزاد شما استفاده کنه ؛ سهمیه شاهد بین خودشون هست و ازبین جامعه آماری خودشون رقابت وجود داره .شما بین جامعه ی آزاد رقابت می کنید و اونا با رتبه شون بین سهمیه شاهد و بعد طبق اون چیزی که گفتم قبول میشن ؛لازم به ذکرهست جامعه آزاد و جامعه سهمیه شاهد رو از نظر جمعیتی مقایسه کنین خیلی واضحه که تو جامعه آزاد با این همه جمعیت قبولی کار سخت تری می طلبه ،ضمن این که دندانپزشکی قبولی سخت تری داره به پزشکی:)بازم سوالی بود در خدمتم:)
A-mehrnaz
A-mehrnaz
٩٣/٠٥/٢٦
٤
٢
اگه امثال اينا نبودن ك برن جونشو فدا كنن الان معلوم نبود كه ما اسايش و امنيت داشتيم كه درس بخونيم يا نه…بياييد كمي دقيق تر باشيم
Paeez
Paeez
٩٣/٠٥/٢٦
٤
٢
امیدوارم حداقل مردم درباره سهمیه هیئت علمی هم همین قدر شاکی و غرا باشن که برای سهمیه شهدا هستن !
میم
میم
٩٣/٠٥/٢٦
٤
١
راهکارای کشورای دیگه خیلی بهتر از کشور ماست..
Paeez
Paeez
٩٣/٠٥/٢٦
٢
٢
کشور ما آموزش و پرورشش مشکل داره ؛ اونا چیزی به اسم کنکور شبیه ما ندارن میم جان !
m-nik110
m-nik110
٩٣/٠٥/٢٦
٢
١
این درصدی که گفتید اصلن درست نیست...//منبعش چی بوده!؟//سهمیه یکی از دوستان بیست و پنج هزاری منو با کلی درصد منفی رساند به دو هزار...
u_razavi
u_razavi
٩٣/٠٥/٢٦
٠
١
یکبار دیگه بخونید...اشتباه فهمیدید....
u_razavi
u_razavi
٩٣/٠٥/٢٦
٠
٠
کجا قبول شد؟؟؟!!!!
aaasaeid
aaasaeid
٩٣/٠٥/٢٦
١
٠
جامعه آماری ایثارگران نهایت 4000 هزاره که دوست شما بین 4000نفر شده 2000 واین به معنی این نیست که صفر از جلوی رتبه دوستتون کم شده بلکه به معنی بررسی رتبه دوستتون تو جامعه اماری ایثارگراس
Paeez
Paeez
٩٣/٠٥/٢٦
١
١
درسته ؛ شما اشتباه جریانو متوجه شدی ؛ کسی که بخواد وارد رشته خوب دانشگاه خوب شه باید 70-80 درصد تراز آخرین نفر قبولی اون رشته و دانشگاه رو کسب کنه و از طرفی با جمعیتی که با سهمیه شاهد هستن رقابت کنه ؛این سهمیه یک تسهیل کننده اس !وقتی دوستت نتایجش اومد ببین کدوم حرف درست یا اشتباهه!
m-nik110
m-nik110
٩٣/٠٥/٢٦
٥
٢
من هیچ مخالفتی با این ندارم که حقوقی را برای کسانی که در جنگ شهید شد اند یا دچار نقص عضو یا ناراحتی های عصبی شده اند در نظر بگیرند حتی باید به آنها مسکن و حقوق مشخص و تهسیلات بدهند اما دادن سهمیه های اینچنینی آن هم برای آزمونی که برای همه سرنوشت ساز است آن هم در این حد سهمیه واقعن حق نیست...یعنی کسی که من به چشم میدیدم یک ذره هم درس نمیخواند باید در همان جایی بنشیند که کسی که دویست برابر او درس خوانده است بنشیند!؟
Paeez
Paeez
٩٣/٠٥/٢٦
١
١
به نظر من وقتی دیدی باید قضاوت کنی ، کسی که بخواد اون دانشگاه تاپ و رشته تاپش رو قبول شه خودش باید 70 تا 80 درصد تراز آخرین نمره نفر قبولی اون دانشگاه بیاره و از طرفی تو جامعه آماری سهمیه های شاهد رقابت کنه !شما الان دیدی دوستت قبول شده و جای کسی که به قول خودت دویست برابر اون درس خونده رو گرفته(کمیت خوندن اصلا مهم نیست به نظر من ،کیفیت خوندن مهمه)؟!یه سوال دیگه:تمام کسانی که رتبه های یک ،دو، سه رقمی کنکور میارن سهمیه شاهد دارن ؟!
m-nik110
m-nik110
٩٣/٠٥/٢٧
٢
٠
من قبولش نمیکنم یعنی اینکه میگوویند نا حقی میشود را واقعن قبول دارم دوست من تو مود درس خوندنم نبود یک کلمه هم درس نمیخوند//منظور از دویست برابر خواندن از نظ کمی نبود کیفی بود/بعد هم جامعه آماری شاهد کجا و جامعه آماری کنکور سراسری که همه در اون رقابت میکنند کجا!؟/من که امسال کنکوری بودم با دیدن یک نمونه اینجوری کنارم راضی نیستم واقعن که اینقدر راحت و الکی صندلی بهترین دانشگاه ها را به دست میارن/
Paeez
Paeez
٩٣/٠٥/٢٧
٢
١
دویست برابر خودش کمیتی خب نه کیفی:)مشکل اینجاست ما فقط دیگران رو زیر ذره بین می گیریم نه خودمونو!پیشنهاد می کنم سازوکار و توضیحی که در اکثر کامنتا دادم رو بخونی دوباره سهمیه شاهد هیچ لطمه ای به سهمیه آزاد نمی زنه و جای کسی رو به اصطلاح نمی گیره !
Paeez
Paeez
٩٣/٠٥/٢٧
٠
١
برای اطمینان خاطر می تونی کارنامه دوستت رو بگیری و ببینی کدوم رتبه رو به تو گفته !رتبه در سهمیه ؟رتبه کشوری ؟رتبه در منطقه ؟:)
Dokhtare Mashreghi
Dokhtare Mashreghi
٩٣/٠٥/٢٦
٠
٠
مورد داریم سهمیه داره...نمیره بگیره...هعی.:|..چی میشد ایران هم مثه بقیه کشورآ به ایثارگرانش بها میداد؟؟؟نه فقط با سهمیه ی دانشگاه...مرسی پائیز جانم..:)
Paeez
Paeez
٩٣/٠٥/٢٦
٠
٠
اکثر جامعه ایثارگر به نظر من قشر مظلومی هستن که اکثریت با چرتکه دینی که بهشون دارن رو حساب می کنن !
همتا
همتا
٩٣/٠٥/٢٦
٣
٢
اتفاقا همین دیروز بحثش بود ! من اصلا با سهمیه شهدا و ایثار گران مشکلی ندارم ولی سهمیه هیئت علمی هیچ رقمه تو کتم نمی ره !!! خیلی زوره !!!!
u_razavi
u_razavi
٩٣/٠٥/٢٦
١
٢
شدیدا موافق...سهمیه هیئت علمی خیلی داغونه
Paeez
Paeez
٩٣/٠٥/٢٦
٠
١
سهمیه هیئت علمی خیلی وحشتناکه !من این سهمیه رو کلن قبول ندارم!
ف.ش
ف.ش
٩٣/٠٥/٢٧
١
٢
من با سهمیه هیات علمی هم مخالفم. کلا بنظرم میدون رقابت علمی عرصه ای نیست که براش سهمیه بسیج و هیات علمی و ایثارگران بذاریم و همه باید باهم رقابت کنن سر قابلیت هاشون
u_razavi
u_razavi
٩٣/٠٥/٢٦
١
٣
من کاری به اینکه بدن یا ندن ندارم اما باز هم میگم دوست من پارسال با 800 هیج جا قبول نشد...امسال هم مثل اینکه تعدادشون بیشتر شد اورد2400باید بره گاو بچرونه!!!!!و با همتا خانم موافقم چون سهمیه هیئت علمی خیلی بدتر از شاهد داره حق خوری میکنه اما هیچ حرفی در موردش زده نمیشه....
Paeez
Paeez
٩٣/٠٥/٢٦
٠
٢
سکوت خبری و زوم روی سهمیه شهدا ،کسی از خودش پرسیده کسی با رتبه ی 30000 شریف چی کار می کنه ؟(سهمیه هیئت علمی این توانایی رو داره شما رو از مهندسی دارقوزآباد سفلی به مهندسی برق شریف ارجاع بده )!
aaasaeid
aaasaeid
٩٣/٠٥/٢٦
٢
٢
من فرزند ایثارگرم و شدیدا معتقدم که حقمه چون یه مسائل و مشکلاتی تو خانواده های ایثارگر وجود داره که کسی مطلع نیست ازش مخصوصا تو خانواده شهدا و آزادگان عزیز
Paeez
Paeez
٩٣/٠٥/٢٦
١
٠
بله ؛ مشکلات روحی و جسمی و حق هایی که به دلیل رفتن به جبهه و مشکلاتش بوده رو کسی نمی تونه درک کنه مگر این که جزو این خانواده ها باشه؛ من که نیستم اما از همین بیرونش سختیش پیداست..
m_moradian
m_moradian
٩٣/٠٥/٢٧
٢
٠
من میگم دولت موظفه برای خانواده های ایثارگر بهترین امکانات آموزشی و کلاس های کنکور و ... رو فراهم کنه. قبل از سد کنکورو هیشکی حق نداره ذره ای مخالفت کنه ولی باید قبول کنیم خود کنکور بایستی تو شرایط برابر افراد رو بسنجه!
aaasaeid
aaasaeid
٩٣/٠٥/٢٧
٢
١
مسئله اینجاست که تو خانواده ایثارگران مشکلات زیاده و با وجود مشکلات پدر و خانواده فضای درس خوندن فضای مناسبی نیست و به راحتی نمیشه بری تو اتاق از صبح تا شب برای کنکور درس بخونی
Paeez
Paeez
٩٣/٠٥/٢٧
١
٠
پدر از خانواده جدا نیست مشکلات یک پدر روحی و جسمی به همه اعضای خانواده لطمه می زنه ..
دختر خاصــ
دختر خاصــ
٩٣/٠٥/٢٦
٣
١
منم مشکلی ندارم نه من نه بقیه که این پچ پچ هارو میکنن ینی منظورم اینه که ما قبول داریم چقد سخته واسه خونواده هاشون(البته استثنا هم داره) سر تاپای این رزمندگان رو طلا هم بگیرن کمه...ولی الانه به قول اقای رضوی زیاد قبول شدنشون با سهمیه هاشون قطعی نیس و با ما سنجیده نمیشن... اگه میخان بهشون لطف کنن مثه کشورای دیگه بهشون برسن اینجوری خیلی به نفعشونه... سهمیه هیئت علمی رو باید یکی جلوشون رو بگیرهه! اصن چرا باید همچین سهمیه ای داشته باشن؟؟؟؟؟ نه جدی؟؟چرا؟؟!
hach_zanboori
hach_zanboori
٩٣/٠٥/٢٦
٠
١
سهمیه ی هیئت علمی چیه؟
دختر خاصــ
دختر خاصــ
٩٣/٠٥/٢٦
١
٢
هــــی هاچ جان دست رو دلم نذار یکیو میشناسم با رتبه 30 هزار بیرجند روزانه قبول شد بعد چون باباش استاد دانشگاه فردوسی بود خعلی شیک اومد فردوسی، حالا اینک چیزی نیس اونایی که خیلی برو دارن وضعیتشون خیلی خاصه یکی از کاربرا میگف پسر یکی از استاداش یه رشته چرت پیراپزشکی اطراف قبول شده به لطف پدر سر کلاسای پزشکی میشینه...
Paeez
Paeez
٩٣/٠٥/٢٦
٠
١
منم معتقدم کشورای دیگه خیلی بها می ده ؛آمریکا هدفش از جنگای مکرر چیه ؟اون قدر به بازمانده ها و شهدای جنگیشون می رسن و چیزایی که من نوشتم نصف ماجراست .ایران که هدفشون حفظ امنیت و جان و ناموس بوده چرا این قدر مورد هجوم هستند؟درمورد آموزش هم ایران ساختار آموزشیش این طوریه این که از سهمیه تحصیلی ننوشتم جهت اینه که اونجـا کنکوری به رسم ایران نیست تا سهمیه ای درکار باشه اصلن !در مورد سهمیه هیئت علمی منم مخالفم !خیلی مخالف!
hach_zanboori
hach_zanboori
٩٣/٠٥/٢٦
٠
١
آها دختر خاص! آره فردوسی اونقدر پارتی بازیه که خدا میدونه! :دی خیلی دیدم که میگم!
m_moradian
m_moradian
٩٣/٠٥/٢٧
٠
٢
من میشناسم کسی که دامپزشکی زابل قبول شد الان با سهمیه هیئت علمی داره دندون پزشکی مشهد میخونه!!!!
لبخند انارم
لبخند انارم
٩٣/٠٥/٢٦
٢
٠
با توجه به رقابت شدید کنکور معتقدم باید از راه های دیگری یه این عزیزان کمک شود .این برای آینده شون هم بهتره الان دکتر و مهندس شدن چرت و پرت و الکی نیس باید زحمت بکشی
Paeez
Paeez
٩٣/٠٥/٢٦
٠
٠
پیشنهاد می کنم سازوکار سهمیه شهدا رو یه بار دیگه بخونی لبخند انار جان !کسی که می خواد رتبه و دانشگاه خو قبول شه باید 70-80 درصد نمره ی آخرین نفر قبول شده رو بیاره و ازون طرف بین جامعه آماری ایثارگر برای این 30-20 درصد تسهیل کننده تلاش کنه!
hach_zanboori
hach_zanboori
٩٣/٠٥/٢٦
٣
١
خب خوبه که بقیه ی کشور ها رو هم گفتی! واسه هیچ کدومشون حرفی از وارد شدن به دانشگاه هاش نزدی. من با راهکار های کشور های دیگه موافقم.
Paeez
Paeez
٩٣/٠٥/٢٦
١
١
آخه اونا چیزی شبیه به کنکور ما ندارند عزیزم؛ تسهیل تحصیلات و تامین هزینه های دانشگاهی رو می پردازند در عوض !
hach_zanboori
hach_zanboori
٩٣/٠٥/٢٦
٢
١
بله به این صورت سراسری ندارن اما هر دانشگاه برای خودش آزمون ورودی داره. :)
Paeez
Paeez
٩٣/٠٥/٢٧
١
١
آزمون ورودی متفاوت از ما شیوه تسهیل تامینی متفاوت داره:)
ف.ش
ف.ش
٩٣/٠٥/٢٧
١
٠
تو کشورهایی که مثال زدی و کشورهایی مثل ژاپن چیزی بنام کنکور وجود نداره اما اینطوری هم نیست که تو برای هر یونی ای که اراده کنی پذیرش بدن. صلاحیت علمی و پیشینه تحصیلی و مصاحبه و ... دارن. و اتفاقا حتی تو همین سازوکارسهمیه شهدای جنگی برای ورود به دانشگاهها ندارن. در عوض کمک هزینه تحصیلاتی دارن. چیزی که ماهم داریم و مخالفشم نیستیم و بسیار موافقیم (مثل شهریه دانشگاه آزاد برای خانواده شاهد و جانبازان)
Paeez
Paeez
٩٣/٠٥/٢٧
١
١
خب اینجا یک مساله ای به وجود می اید یا ما قبول داریم که اینجا جمهوری اسلامی ایران هست ؟اگه قبول داریم که راهکار کشور این بوده و اگر از ریشه با این سهمیه مشکل داریم نه سازوکارش نوک انتقادمون باید سمت کسان دیگری باشه تا خانواده شهدا !این حقی که بهشون دادن در عوض امتیازهایی که از دست دادن !ژاپن کشوری اسلامی نیست ؛مسلما تو آئین ما ایثار یک نقطه قوت هست که باعث حفظ جامعه میشه و به همین دلیل بهای بیشتر باید بهش داده باشه !
ف.ش
ف.ش
٩٣/٠٥/٢٧
٢
٠
آخه خواهر من سهمیه تحصیلی چه ربطی داره به اسلام؟!؟! آقا چرا ما هرجا خطای مدیریتی داریم ربطش میدیم به اسلام؟! نباید هرجایی خطای انسانی رخ داده از اسلام مایه گذاشت. والا به خدا این ظلم به اسلامه. / نوک پیکان انتقاد ما بسوی مسوولینه و من هرگز نوک انتقادم بسمت خانواده ها نبوده و نیست / ما کی گفتیم امتیاز از دست ندادن؟؟ خوبه من اونهمه نوشتم راجب لزوم خدمات رفاهی ای که باید بهشون بدن. حتی لزوک پرداخت کامل شهریه شون توسط بنیاد/ اسلام از ایثار حرف زده. ولی کجای اسلام این حق رو به من ِ مدیر (من نوعی) داده که برای توان علمی سهمیه در نظر بگیرم؟؟ ما نباید خطاهای انسانی مدیریتی رو تحت پوشش اسلام، درست جلوه بدیم چرا که اجحاف بزرگی ست در حق اسلام
Paeez
Paeez
٩٣/٠٥/٢٧
٠
١
تحت پوشش اسلام نیست اما انسان هایی که این حق رو قائل شدن در این کشور زندگی می کنن، اون مدیر نوعی جزو جامعه انسانی این کشور نیست ؟چرا گزینشش رو بر اساس صورت می ده ؟قانونه؟خب ما اینجا در مورد این قانون و حق و خانواده ها حرف می زنیم نه مسئولین !این که چرا باید خانواده ها به خاطر حقی که براشون در نظرگرفته میشه سرزنش و تحقیر بشن؟
Paeez
Paeez
٩٣/٠٥/٢٧
٠
١
ضمن این که شما این کارو خطای انسانی در نظر می گیری ،انسان هایی که تو یک جامعه زندگی می کنن اما نه با شرایط یکسان بحث سر اینه الان که این سهمیه هست به چند وچونش نپرداختن غلطه غلط
سلیمان حسنی
سلیمان حسنی
٩٣/٠٥/٢٦
١
١
سلام:اول از همه از مطلب عالی شما سپاسگزارم در انجمن یک مطلب گذاشتم درهمین رابطه.متأسفانه بعضی بدون اطلاع از جزئیات سهمیه ناراحت میشوند البته مقصر مسئولین هستند که موضوع راتشریح نمیکنند.امیدوارم که با این مطلب گوشه ای از واقعیات روشن شده باشد.خدا خیرتان دهد.
Paeez
Paeez
٩٣/٠٥/٢٦
٠
١
البته اگه بخوایم باور کنیم و حقیقت رو بپذیریم همین الان نصفی از دوستان سازوکار سهمیه رو نخوندن ؛ تا خودمون به این باور نخوایم برسیم همین وضع هست؛ وظیفه ای بود که این روزا احساس کردم باید انجام بدم..
سلیمان حسنی
سلیمان حسنی
٩٣/٠٥/٢٧
٠
١
سلام: خیلی متشکرم من به نوبۀ خودم ممنون شمایم برای این احساس مسئولیتی که دارید.
blue girl
blue girl
٩٣/٠٥/٢٧
٤
٠
ساپوت مالی رو قبول دارم اما سهمیه؟؟؟؟موافق نیستم باهاش
Paeez
Paeez
٩٣/٠٥/٢٧
٠
١
پیشنهاد می کنم دوباره بخونید متن و کامنتا رو:)
اشکمهر آتشروان
اشکمهر آتشروان
٩٣/٠٥/٢٧
٤
٢
مگه فقط این خانواده ها مشکل دارن که بیان فقط به اینها سهمیه بدن/هزاران خانواده های دیگر هستن که پدرشون شهید یا جانباز و ... نیست اما شرایط صد برابر دارن .به این چی میگین؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
Paeez
Paeez
٩٣/٠٥/٢٧
٣
٢
خانواده های دیگه مشکلاتشون بر اثر جنگ و دفاع از کشور و ملیت و ناموس هست ؟!چرا مساله رو پاک می کنید کلن !
Sahar_N
Sahar_N
٩٣/٠٥/٢٧
٣
١
بحث فقط بر سر مشکل دار بودن نیست! اونا جون خودشون رو به خطر انداختن برای کشوری که سرنوشت ما توش رقم میخوره...این خییییییییلی خییییییییلی فرق میکنه با مشکلات دیگه!
اشکمهر آتشروان
اشکمهر آتشروان
٩٣/٠٥/٢٧
٠
٢
نباشه/چه فرقی میکنه/اگه قرار بر مشکلاته همه مشکل دارن/پس اسم مشکلات رو نیارین و بگین به دلایل دیگه...
اشکمهر آتشروان
اشکمهر آتشروان
٩٣/٠٥/٢٧
١
١
خانوم سحر خانوم من قسمت جواب قسمتی از حرفای ایشون رو گفتم که میگن چون این خانواده ها مشکلات دارن/میگم مشکل هم مشکله چه بر اثر جنگ باشه چه اثرات دیگه.فرقی نباید بینش باشه .
Paeez
Paeez
٩٣/٠٥/٢٧
١
٢
همه مشکلات دارن ؛ اما این مشکلات برای خانواده های ایثارگر بر اثر جنگی عارض شده که برای حفط تمامیت و ملیت و امنیت یک کشور بوده ،جنس مشکل فرق داره با مشکلی که همه گیرش فرض می کنید ؛شما نمی تونید جنس این مشکل رو با جنس مشکلی دیگه برابر بدونید؛ کمی خنده داره!
اشکمهر آتشروان
اشکمهر آتشروان
٩٣/٠٥/٢٧
٤
٠
خنده دار اینکه گویا شما کمک به این شیوه یعنی (سهمیه دانشگاه دادن به فرزندان این افراد رو در کشور ما/ با کمک مالی و رفاهی کردن مانند دیگر کشورها یکی میدونین و فرقی بینشون قائل نیستین و اینو به اون ترجیح میدین!/و هر چی دوستان میگن /میگین نه اینطوری بهتره یا کشور ما اینطوری انتخاب کرده!!!
Paeez
Paeez
٩٣/٠٥/٢٧
٢
٣
من این سهمیه رو سدی برای پیشرفت کسی که بخواد پیشرفت کنه نمی بینم ، امشکلات این جنس مشکل دارشدن متفاوته ؛رسیدگی به اون هم نمیشه یکسان باشه!
aaasaeid
aaasaeid
٩٣/٠٥/٢٧
٢
٢
اگه امسال پدر من نرفته بودن الان مشکلات هزار برابر داشتن اون عده
amin20
amin20
٩٣/٠٥/٢٧
١
١
ببینید من هیچ مشکلی ندارم با اینکه سهمیه بدن به اونا میدن من باید تلاش خودمو بکنم بعدشم مگه چند تان ؟؟ ولی خوب با این حفتون که گفتید 70 تا 80 درصد تراز نفر آخر خداییش زوره چون خیلی میکشه (همون 30 یا 20 درصد تراز) کلی اختلاف میندازه ولی خوب من مشکلی ندارم چون جای مارو نمیگیرن و سهمیه جدا دارن !! ولی هیئت علمی واقعا زوره الالن یکی از دوستام که وضع درسیش هم بد نیست از تابستون درس و بوسید گذاشت کنار ازش پرسیدیم چرا ؟ گفت بابام شده استاد دانشگاه تهران !! از بوق آباد هم میتونم برم تهران پزشکی این زوره !!!!
Paeez
Paeez
٩٣/٠٥/٢٧
١
٠
شما بین سهمیه آزاد رقابت می کنید و مطمئن باشید اگر تلاش کنید به حقتون می رسین !این همه رتبه های تک رقمی ،دو وسه رقمی هیچ سهمیه ای نداشتن!
فائزه
فائزه
٩٣/٠٥/٢٧
٢
٢
نوش جونشون :))) خوشا به سعادتشون :))))
Paeez
Paeez
٩٣/٠٥/٢٧
٠
٠
:))
u_razavi
u_razavi
٩٣/٠٥/٢٧
٠
١
یک موضوعی رو تازه فهمیدم...اصلا بچه های شاهد جای کسی رو نمیگیرن...اونها واسه خودشون سهمیه جدا دارن...مثلا اگر داخل دفترچه زده ظرفیت30نفر...حالا به اضافه اون30نفر5نفر هم از بچه های شاهد میگیرن....یعنی در کل35نفر....اینو امروز دوستم واسم توضیح داد وقتی درباره این انجمن باهاش صحبت کردم...بعضی دوستان چشهاشون رو بستن فقط حرف خودشونو میزنن...
Paeez
Paeez
٩٣/٠٥/٢٧
٠
٠
خیلی خوشحالم بالاخره یک نفر شنید و بعد قضاوت کرد !تقریبا تو هرکامنت به سازوکارو توضیح دادم ولی کسی نشنید !
اشکمهر آتشروان
اشکمهر آتشروان
٩٣/٠٥/٢٧
٠
٠
در واقع اون ظرفیتش 35 نفره نه 30 نفر/به منو شما میگن سی نفر تا اینجوری استدلال کنیم که بعله 30 نفره پس جای کسی رو نمیگیره/داداش رک 35 نفره ظرفیت نه 30 نفر.
ف.ش
ف.ش
٩٣/٠٥/٢٧
٤
٠
راستش به نظرم این یادداشت یکسری نواقص داشت. یه مقدار یک بعدی نوشته شده بود. مثلا می شد که از چهار تا موافق و مخالف سهمیه علت هاشونو جویا شد. یا اینکه کشورهای مختلف که قیاس شدن باهم، نتیجه گیری هم داشت / اما نظر من: من اصلا با این مخالف نیستم که باید به ایثارگران و خانواده شهدا رسیدگی در خور نام و زحماتشون بشه. اما بحث تحصیل جداست. من میگم حقوق، مستمری، مسکن، کمک هزینه درمانی، حتی کمک هزینه های تفریحی و خیلی چیزهای دیگه نه تنها حقشونه، بلکه وظیفه حکومته که بهشون رسیدگی کنه. اما بحث تحصیل جدای ازین حرف هاست. مساله اینجاست که ما اومدیم یک مساله علمی رو قاطی خدمات رفاهی کردیم! و این بنظر من خیلی مسخرست! شما ببین خودت اومدی از کشورهای مختلف نوشتی، و و من از مطلب خودت گواه میارم. این مثال هایی که اینجا زدی غیر اینه که همشون خدمات رفاهی بود؟؟ من میگم این مساله کمک به پذیرششون در دانشگاه، هیچ ربطی به خدمات رفهی نداره
Paeez
Paeez
٩٣/٠٥/٢٧
٠
١
از ابتدا قرار به یک بعدی نوشتن بوده چون موافقان موافق هستند؛ این یادداشت چرایی یک حق رو بررسی کرده چون قراره مخالفان به چالش بکشن و یا به باور برسن یا نه !جنس یادداشت نویسی با گزارش نویسی متفاوت هست به همین دلیل مصاحبه ای در کار نیست ضمن کلیشه بودن حرفای مخالفان که تو لید هم نمونه اش ذکر شد.من از مطلب خودم گواه می گیرم و می گم کشورهای دیگه کنکوری مثل و به شیوه ای مثل ایران ندارن تا مورد سنجش قرار بدن و سهمیه اختصاص بدن در عوض تا آخر دانشگاه اونا رو از نظر مالی ساپورت می کنن:)
ف.ش
ف.ش
٩٣/٠٥/٢٧
١
٠
چرا اینقدر زوم کردی رو اینکه اونا کنکور ندارن؟ بابا اونجا هم این طوری نیست که پذیرش یونی هاشون هردمبیلی باشه! سازوکارش فقط با ما فرق میکنه وگرنه بی ضابطه نیست. اونها هم مصاحبه، پیشینه تحصیلی و سطح نمرات، صلاحیت علمی و ... رو در نظر می گیرن. سهمیه ندارن ولی ساپورت مالی میکنن. شیوه ای که بسیار معقولانه تر از شیوه کنونی کشور ماست. الان همزمان با من دخترخالم هم داره ارشد میخونه ولی آزاد. تو کنکور آزاد قبول نشد. تو تکمیل ظرفیت مهر هم قبول نشد. تو تکمیل ظرفیت دوم یعنی بهمن ماه بالاخره قبول شد! رشته ای که هیچ ربطی به رشته کارشناسیش نداره و حتی براش یک کتاب هم نخونده بود و همینجوری رفت امتحان داد! الانم کل شهریه شو داره بنیاد جانبازان میدونه. از نظر من هیچ عیبی هم نداره.
Paeez
Paeez
٩٣/٠٥/٢٧
٠
٠
چون وقتی حرفت قابل قبول میشه که عینا شیوه ای مشابه ما در پذیرش دانشگاه هها داشته باشن:)
ف.ش
ف.ش
٩٣/٠٥/٢٧
٣
٠
بدبختی اینجاست تا میگی مخالف این سهمیه ای، بدون اینکه دلیلت رو بشنون، ناسپاس می دونن ات. وقتی من از خدمات رفاهی حرف میزنم یعنی اگه بچه شهید یا جانباز خواست بره آزاد بخونه، کمک کنن بهش تو پرداخت شهریه. ولی نه اینکه هولش بدن برای کمک در قبولی در دانشگاه دولتی. شاید بگی که این یک ظرفیت مازاد بر سهمیه آزاده. منم قبول دارم مازاده. ولی معتقدم اگه قراره مازاد بر 30 نفر، 5تا از شاهد بگیرن، بهتره که کل این 35 نفر از سهمیه آزاد باشن و همه تو یک فضای یکدست رقابت کنن. این وسط هرکی توان علمی ش بالاتر بود، وارد دانشگاه دولتی میشه و هرکی رفت آزاد و غ انتفاعی، اگر از شاهد بود، بهش کمک بشه در شهریه
Paeez
Paeez
٩٣/٠٥/٢٧
١
١
به هرحال این حقی هست که هر کشوری برای ایثارگرانش در نظر می گیرن ؛ ایران این شیوه رو انتخاب کرده !
zohreh_sh
zohreh_sh
٩٣/٠٥/٢٧
١
٠
روش درستی نیست.
ف.ش
ف.ش
٩٣/٠٥/٢٧
٣
١
ضمن اینکه من برای آزمون های استخدامی هم معترضم. ببین، اینجا هم باز حرف ازینه که توان علمی رو نباید بیاریم تو حیطه خدمات رفاهی. من مخالف اینم که خیلی ارگانها آزمون استخدامی میذارن بعد مثلا 4تا نیرو بپیرن میگن 3تاش از شاهد. این درست نیست. چرا؟ چون باید توان علمی و تجربی فرد رو در نظر بپیریم. چون این آدمه قراره براساس صلاحیت انتخاب بشه و به کاری مشغول بشه. نه براساس زحمات پدرش در جنگ. اینکه یه فرد قابل تر برای تصدی اون پست وجود داشته باشه ولی بر اساس جداسازی سهمیه شاهد از آزاد ، نتونه بگیره، نه تنها اجحاف در حق اون فرد قابل تره، که خیانت در حق اون پسته و خدماتی که قراره اون منصب و شغل به ملت بده. /مملکت باید این خانواده هارو از نظر توان مالی تامین کنه، نه اینکه راه تو آزمونهای استخدامی راه ورودشون رو سهل کنه. یعنی از طرفی از نظر مستمری و حقوق آسوده خاطرشون کنه تا دیگه نیازی به این نباشه که بهشون سهمیه بده تو استخدامی ها تا دغدغه حقوق ازشون برداشته بشه و از طرفی تو حیطه های علمی مثل استخدامی ها توی یک فضای برابر رقابت کنن و صلاحیت آدمها تعیین کننده شخص برتر باشه
ف.ش
ف.ش
٩٣/٠٥/٢٧
١
٠
3تا اشتباه شد. منظورم این بود و دیدم به عینه: 4تا نیرو میخوان میگن 2تاش از شاهد
Paeez
Paeez
٩٣/٠٥/٢٧
١
٠
سخن آخرم با همین افراد بود ضمن این که نظام استخدامی ما هم باید یه تکونی به خودش بده اگر کسی که با نیازشون می گیرن مرتبط باشه این همه مدیریت های سهمیه ای بی ربط به هم نداریم ،مسئولین استخدام باید خودشون به این فکر کنن که نیاز انسانی شونو مرتبط استخدام کنن تا هرکسی سرجای خودش به بهترین شکل خدمت کنه و از طرفی کسانی که با سهمیه وارد می شن هم مسئولیت پذیری خودشون رو ثابت نکنن تا بدبینی جامعه تقویت و چه بسا تشدید نشه!
m_soltani
m_soltani
٩٣/٠٦/٠٣
٠
٠
با حرفای شما موافقم حرف دل منم هست ..
سردار
سردار
٩٣/٠٥/٢٧
١
٠
ای بابا ... پسر جانباز یا شهید سهمیه بگیره ... مهم نیست ... آدم آتیش میگیره وقتی میفهمه تا هفت پشت بچه های طرف سهمیه میگیرن !
Paeez
Paeez
٩٣/٠٥/٢٧
٠
٠
چه طور ؟مثال بزنید !!
zohreh_sh
zohreh_sh
٩٣/٠٥/٢٧
١
٠
من با ف.ش موافقم.
Paeez
Paeez
٩٣/٠٥/٢٧
٠
٠
:)
همتا
همتا
٩٣/٠٥/٢٧
١
٢
به نظرمن هم چنان سهمیه شهدا و ایثار گران حقشونه چون واقعا ما نمی فهمیم اونا چی می کشن و قضاوتمون ناعادلانه اس ! هر چند دیگه فرزند شهید کنکوری نداریم یا خیلی کمه ! جنگ 67 تموم شده!
fa_mahdavi
fa_mahdavi
٩٣/٠٥/٢٧
٢
١
كلا با سهميه مخالفم
m-roohangiz
m-roohangiz
٩٣/٠٥/٢٧
١
١
اصلانم همیه چیه؟فقط حق آدمو ضایع میکنن..دیگه بسه تبعیض و شعار...واقعا چراااا؟/
mahdie.f
mahdie.f
٩٣/٠٥/٢٧
١
١
حقشونه..اما نه اینکه اینقدر تاثیر بزاره....من دوست ندارم و مخالفم!
aaasaeid
aaasaeid
٩٣/٠٥/٢٧
٣
٢
من شرمنده ام که اینجوری میگم ولی دیدن نظرات بعضی ها مجبورم میکنه با این لحن بگم.روزی که پدر شما زیر باد کولر نشته بود و جنگ رو از تلوزیون دنبال میکرد(حالا از سر ترس از جونش یا به هر دلیلی) پدر من داشت توی زندان های عراق شکنجه میشد اونم به مدت هفت سال.حالا من چیکار کنم که مشکلات اون هفت سال باعث شده نتونم اونجور که باید تو خونه به درسم برسم و باید همیشه مراقب پدرم باشم تا یه وقت به دلیل سالها شکنجه و مشکلات اعصاب بهش فشار نیاد؟ چه کسی میخواد این کم کاری و کمبودهای من رو تو زندگی جبران کنه؟پدرم رفته جنگیده از جونش مایه گذاشته بعد من باید بیام جوابگوی سهمیه دانشگاهم باشم؟هر سهمیه ای هم نمیتونه جبران یک درصد جانبازی پدرم و مشکلات ما رو بکنه.
m.a.sh.a
m.a.sh.a
٩٣/٠٥/٢٨
٢
١
منم مخالفم با این سهمیه ها!!!!! پدر منم رفتن جبهه و از این مملکت دفاع کردن!!!! ولی حتی اندازه ارزی هم نمیگذارن از امتیازهای این جبهه رفتن استفاده کنیم!!!! همیشه میگن من رفتم جنگیدم، تو که نرفتی که بخای از امتیازاش استفاده کنی! و وقتی من میبینم فردیو که تو سال کنکورش علافه وقتی بهش میگم چرا درس نمیخونی میگه بیخیال بابا! سهمیه دارم! خیلی ازین حرفا که زندگی مشکله و فلان و فلان رو قبول دارم ولی اونی که رفته از مرز و بومش دفاع کرده نیازی به این کارا نداره که فرزنداش بخان کاسه داغ تر از آش بشن ....
m.a.sh.a
m.a.sh.a
٩٣/٠٥/٢٨
٠
٠
*ارزن
نسیم
نسیم
٩٣/٠٥/٢٨
٠
٠
موافقم شدید.
aaasaeid
aaasaeid
٩٣/٠٥/٢٨
١
٠
اخه مشکل اینه که جانبازی پدر من تاثیر زیادی تو زندگی من داره و مشکلاتی رو برای من ایجاد کرده.پدرم رفته جنگیده برای کشورش درست.به من چه ربطی داره که مشکلاتش برای منه؟؟؟؟حرفی میزنیا محمد امین.حالا من هیچ.روت میشه چشم تو چشم فرزند شهیدی که بدون پدر بزرگ شده این حرف رو بزنی؟
m-roohangiz
m-roohangiz
٩٣/٠٥/٢٨
١
٠
همش تبعیضه حرفای ما فایده !!!نداره پس خودتونوخسته نکنید!!
m-roohangiz
m-roohangiz
٩٣/٠٥/٢٨
٢
٠
منطق...کدوم منطق میگه یه عده درس نخوننو برن دانشگاه دولتی با امکانات مجهز؟کدوم منطق میگه ی بدبخ بیکارباشه و یکی ازسن کم استخدام بشه؟ ببین من کی گفتم..تا نوه و ندیده و نتیجه هم فیض میبرن!نوش جونتون!ی لیوان آبم روش!
پربازدیدتریـــن ها
نامه ام را به دستش برسانید

راستی خدا...

٩٧/٠٢/٣١
شعری سروده خودم

انقلاب سفید

٩٧/٠٢/٣٠
شعری سروده خودم

شرمسار

٩٧/٠٣/٠٢
یاد تو را بسیار کنم

سه سخن رمضانه

٩٧/٠٢/٢٩
آماده تر از همیشه

کار دل دلدادگی و کار او دل کندن است

٩٧/٠٣/٠٣
خارج از شهر و خارج از مرز!

رانده شدن به حاشیه شهر

٩٧/٠٣/٠٢
شعری سروده خودم

خورشید هشتم

٩٧/٠٢/٣٠
انشای یک دانش آموز دبستانی درباره ازدواج

غلط کردی!

٩٧/٠٢/٣١
شعری سروده خودم

خیال بودنت

٩٧/٠٢/٣٠
شعری سروده خودم

امید آخر شد افسانه

٩٧/٠٣/٠١
حکایت تلگرام و سروش

نامادری!

٩٧/٠٢/٣٠
این بیماری لاعلاج

یخچال گردی چیست؟

٩٧/٠٢/٣٠
عاشقی بی‌همتاترین حس زندگی‌ست

سر مشق عشق

٩٧/٠٣/٠١
شعری سروده خودم

عشق شاید که بشکند من را...

٩٧/٠٣/٠٢
استغفر اللهَ ربی و اتوب علیه

داروی بی موقع

٩٧/٠٢/٣١
لحظه ای را از دست ندهید

مسابقه بزرگ

٩٧/٠٢/٣١
شعری سروده خودم

بیا آقاجان

٩٧/٠٢/٣٠
اصلا مهم نیست چه زمانی برگردی

جمله ات را تمام نکن! برو...

٩٧/٠٣/٠١
در حسرت خرید دوربین

آرزو یا افسانه

٩٧/٠٣/٠٣
آغاز مکتب نمادگرایی جادویی

کتاب پایان نامه؛ جادوی قرن بیست و یکم

٩٧/٠٣/٠٣