آنگاه که وایبردار شدم
نرم افزارهای ارتباطی تلفن همراه فرصت یا تهدید؟!

آنگاه که وایبردار شدم

نویسنده : سیده نعیمه زینبی

زمانی هر کس موبایل داشت کلاس داشت اما این روزها داشتن موبایل به یک شوخی تبدیل شده است که حتی نیم وجبی‌ها هم اولین چیزی که پس از ایستادن روی پای خود می‌خواهند تلفن همراه است. آن هم نه به خاطر این‌که تلفن‌هایشان میلیونی و ضروری است؛ بلکه به خاطر امکانات جانبی که به گوشی‌های موبایل اضافه شده است.

قدیم‌ترها اوج هنر یک تلفن همراه این بود که زنگ بخورد! بعدها پیامک آمد و خیلی جالب بود که نوشته‌ها توسط یک مکعب مستطیل جادویی منتقل شود. و کم‌کم آن‌قدر امکانات به گوشی‌ها اضافه شد که کارکرد اصلی آن یادمان رفت. در این سیر پیشرفت موبایل؛ شاهد هستیم که نرم افزارهایی پا به عرصه وجود گذاشته‌اند که می‌شود با آن‌ها تصویر و ویدئو و متن فرستاد و گروه تشکیل داد و در این دنیای مجازی؛ سیر و سلوک به راه انداخت! به سر مبارک زد که به معرفی افراد و گروه هایی که سعی دارند از فضای مجازی پیش رو استفاده بهینه تری داشته باشند بپردازم .

 

|| وایبر، بچه‌ها؛ بچه‌ها، وایبر...

دوستم می‌گفت چرا وایبر نداری؟  و این اولین سوالی بود که مرا به فکر نصب وایبر انداخت تا در مورد آن به مکاشفات بپردازم. پس از وایبردار شدن یکی از دوستان مرا در یک گروه به نام سمت خدا عضو کرد. گروه جالبی بود و من از مطالب‌شان بهره می‌بردم ولی این باعث نشد که سیر مکاشفاتی خود را رها کنم و به نصب واتس آپ و لاین هم رو آوردم.

این میان فهمیدم اگر حواست نباشد در دنیای مجازی موبایلی‌ات غرق می‌شوی و مدت‌ها تو را به خود مشغول می‌کند. از دیگر مکاشفاتم این بود که این فضا جان می‌دهد برای شایعه پراکنی؛ مثلا دور از جان «محمد علی کشاورز فوت کرد» که بعد از کلی گریه و زاری و فاتحه خوانندن تازه می‌فهمی شایعه بوده است. برای خیل‌ها فضای تبلیغی مناسبی است! و خیلی‌ها از این‌جا تنها چیزی که یاد می‌گیرند جک است. خیلی وقت‌ها؛ وقت آدم‌ها به حرف‌های بی‌خود و بی‌جهت و صرفا جهت اطلاع می‌گذرد و هیچ استفاده مفیدی از این فضا نمی‌شود!

 

|| گروه‌های خوب به بهشت می‌روند!

از هرچه بگذریم سخن دوستان مقدم است. معمولا هر کس یک گروه دوستی را در نرم افزار‌های خود دارد که به خوش و بش کردن با  دوستان محترم می‌گذرد. خیلی هم خوب است ولی گاهی مشاهده شده است که اگر بروی منزل دوستت ببینی‌اش و برگردی کمتر طول می‌کشد تا بخواهی احوالش را در وایبر جان بپرسی!

 

|| وقتی آشپزی مکاتبه‌ای می‌شود!

خانم‌ها هر جا که باشند هوس می‌کنند به کدبانوگری خود بیافزایند. «اعظم» که حوزوی و ساکن تهران است اقدام به تشکیل گروه «سفره های آسمانی» در وایبرکرده. او می‌گوید: «آشپزی نیاز و علاقه خانم‌هاست و از موضوعاتی است که اکثر خانم‌ها  با آن درارتباطند و با روحیه زنانه سازگاری دارد». او همه اعضای گروهش را نمی‌شناسد و با گروه دوستان شروع کرده و گروهش را گسترش داده است. او در گروه‌های دیگری مانند دوستان؛ آیین عاشقی (همسرداری) و قرآنی و... عضویت دارد و سعی می‌کند از این فضا استفاده مفیدی داشته باشد.

 

|| وقتی فضا معنوی میشود!

سمانه اقدام به تشکیل یک گروه در واتس اپ به نام «فضای معنوی» کرده که ادامه دهنده راه گروهی با همین نام در وایبر است. هدفش از تشکیل گروه را بالا بردن اطلاعات معنوی بیان می‌کند و مطالب و عکس‌ها وکلیپ‌هایی را به اشتراک می‌گذارد که به فضای معنوی نزدیک باشند. او در گروه‌های مختلفی مثل افسران جنگ نرم؛ گروه دوستان؛ ولایت و مهدویت عضو است و معتقد است امکان مدیریت و فرستادن متن‌های طولانی در واتس‌اپ از مزیت‌های آن نسبت به وایبر است.  

 

|| وقتی افسر جنگ نرم می‌شویم!

سارا با اهداف سیاسی و اجتماعی «افسران جنگ نرم» را در واتس اپ به راه انداخته است و در آن آخرین سخنرانی‌های رهبری و کلیپ‌ها و عکس‌های مربوط به اتفاقات مهم کشور را بارگذاری می‌کند.  او می‌گوید نام گروهش الهام گرفته از این صحبت رهبری است: در جنگ نرم، چه کسانی باید میدان بیایند؟ قدر مسلّم نخبگان فکری‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌اند. یعنی شما افسران جوانِ جبهه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ مقابله‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ی با جنگ نرمید.

 

|| وقتی فضا قرآنی می‌شود..

هلما و دوستانش در وایبر گروهی دارند که به ختم قران کریم می‌پردازند. کار این گروه که از ماه مبارک رمضان شروع شده بسیار جالب است. این گروه یک هسته مرکزی به نام «رایحه بهشت» دارد که دوازده زیر شاخه دارد و هر زیر شاخه به نام یکی از ائمه اطهار مزین شده است. صفحات قران به تعداد کل افراد گروه و بین زیر شاخه‌ها تقسیم می‌شود و مسئول هر گروه صفحه‌ای را که باید افراد گروه بخوانند به آن‌ها اعلام می‌کند و هر نفر فقط با خواندن روزانه تقریبا دو صفحه در یک ختم قران روزانه شریک می‌شود.

 

|| وقتی فقط یک استفاده کننده هستیم!

بعضی گروه‌ها از تعداد اعضای بیشتری تشکیل شده‌اند و به صورت هدفدار فعالیت می‌کنند به طور مثال گروهی به نام گفتمان برتر که در لاین تشکیل شده است، صحبت‌های دکتر نخاولی را انتشار می‌دهد. یا گروه‌های شناخته شده‌تر مثل گروه افسران جنگ نرم که توسط سایت افسران اداره می‌شود و یا گروه امام زمانی‌ها؛ این گروه‌ها به صورت یک طرفه مطالب را به اشتراک می‌گذارند و مخاطبین فقط استفاده کننده است.

راستش را بخواهید کلی کانال زده‌ایم تا توانسته‌ایم در چند گروه عضو شویم و به شیوه‌ای کاملا هوشمندانه؛ به کسب اطلاعات بپردازیم. متاسفانه از نفوذی‌های ما در بعضی گروه‌ها خبری در دست نیست. به احتمال قریب به یقین لو رفته‌اند و سرشان را زیر آب کرده‌اند ولی مهم این است که یاد بگیریم از فن‌آوری جدید در جهت اعتلای فرهنگ‌مان استفاده کنیم نه تخریب آن!

اگر کاربر این فضاها هستید، تشکیل یک گروه مفید کاری ندارد. ابتدا هدف‌تان را مشخص کنید و با دوستان نزدیک‌تان شروع کنید.

برچسب ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
atieh_se
atieh_se
٩٣/٠٥/٢٥
٠
٠
عضای سللم و خوبیه...من که راضیم!
r_jafarpour
r_jafarpour
٩٣/٠٥/٢٥
٠
٠
خواهرم هم میگه مام همین طور...........نظرم که تو انجمن بود خوندی دخترم؟
atieh_se
atieh_se
٩٣/٠٥/٢٥
٠
٠
بلی مطالعه فرمودم.
آسمانه
آسمانه
٩٣/٠٥/٢٥
٠
٠
این جور فضا میتونه مفید باشه ولی اگر درست استفاده نشه بیشتر وقت تلف کن هستن ومضراتشون از فوایدشون بیشتره!
Em Ad
Em Ad
٩٣/٠٥/٢٥
٣
٠
وقتی دوستیت در حد وایبره ، پس نگران نباش که وای بره ^____^
r_jafarpour
r_jafarpour
٩٣/٠٥/٢٥
١
٠
خخخ.......ولی وایبر امکانات خوبی داره......
آسمانه
آسمانه
٩٣/٠٥/٢٥
٠
٠
نکته جالبی رو بیان کردین ولی متاسفانه استفاده از این نرم افزارها اعتیاد داره و خیلی از دوستی ها هم خلاصه شده در همین نرم افزارها..
faride
faride
٩٣/٠٥/٢٥
١
٠
حتما وقتی هم دوستیمون در حد جیمه...نگران نباشیم که دوستمون جیم بشه؟!خخ
آسمانه
آسمانه
٩٣/٠٥/٢٥
٠
٠
میگم خیلی خلاقانه بود صوبتت فریده جان خخخ جالب بود مواظبت باشم جیم نشی خواهر پس خخ
m-roohangiz
m-roohangiz
٩٣/٠٥/٢٥
٠
٠
منکه حوصله این نرم افزارارو ندارم..
آسمانه
آسمانه
٩٣/٠٥/٢٥
٠
٠
بهتر خوب میکنی بانو.. :)
m-nik110
m-nik110
٩٣/٠٥/٢٥
٠
٠
من که گروه ندارم کلنی!خخخخ!لاینم جا گرفته بود پاکش کردم وایبرم که کلن کار اس ام اس را برایم میکند با دوستان!البته یک گروه پنج نفره هست که بچه های دبیرستانند و خیلی شخصی و دوستانه است و هیچ هدفی جز صحبت کردن با هم ندارد!
آسمانه
آسمانه
٩٣/٠٥/٢٥
٠
٠
منم که فهمیدی پاکش کردم دیگه! به خاطر اینکه خیلی وقتم رو میگرفت و از اون بدتر اسرائیلی بودنش حالم رو بد میکرد..خصوصا که میگفتن که هر کلیک 5 تا 20 سنت به اسرائیل سود میرسونه !
tanin
tanin
٩٣/٠٥/٢٥
٠
٠
من که هیشکدومشون نصب نکردم و نخواهم کرد همین جیم برا هفت پشتم بسه/دی
آسمانه
آسمانه
٩٣/٠٥/٢٥
٠
٠
جیم که اصلا با اونها قابل مقایسه نیست ولی بهتر همین که نداشته باشی خیالت راحته نداری ولی وقتی داری هزار تا دردسر هم باهاش میاد...:)
hach_zanboori
hach_zanboori
٩٣/٠٥/٢٥
١
٠
من ندارم! ان شاء الله همه مفید استفاده کنن
آسمانه
آسمانه
٩٣/٠٥/٢٥
٠
٠
بهتر نداشتنش یک درده داشتنش هزار تا درد// همون بهتر سر بی دردت رو دستمال نبند هاچ زنبوری جان:)
hach_zanboori
hach_zanboori
٩٣/٠٥/٢٥
٠
٠
خیالت راحت من از اون محیطا اصلا خوشم نمیاد! :)
r_jafarpour
r_jafarpour
٩٣/٠٥/٢٥
٠
٠
من خیلی وایبر رو دوست دارم..........خیلی امکانات خوبیه ولی یک اسرائیلی ساختش.........تازه توی ارتش اسرائیل هم بوده...........: (وایبر چیز خوبیه......
آسمانه
آسمانه
٩٣/٠٥/٢٥
٠
٠
منم خیلی دوستش داشتم ولی به خاطر همین که اسراییلی هست و نفعش میره تو جیب اسرائیل کلا از خیرش گذشتم..عطاش رو به لقاش بخشیدم..جاش هایک رو نصب کردم که هندیه الاصله :)
amin20
amin20
٩٣/٠٥/٢٥
٠
٠
من که وایبر ندارم ولی میدونم خیلی استفاده های غیر مفید هم ازش میکنن !!
آسمانه
آسمانه
٩٣/٠٥/٢٥
٠
٠
مثل چاقو میمونه دیگه میشه ازش مفید استفاده کنی یا غیر مفید.. راستش ولی اتلاف وقت خیلی داره ..درگیرت میکنه ..حتی اگر ازش استفاده درست هم داشته باشی این مشکلات رو برات پیش میاده..
admin
admin
٩٣/٠٥/٢٥
٠
٠
وایبر توسط ۴ همکار اسرائیلی تأسیس شد: Talmon Marco، Igor Megzinik، Sani Maroli و Ofer Smocha.[۷] آقای Talmon Marco مدیرعامل شرکت است
admin
admin
٩٣/٠٥/٢٥
٠
٠
وایبر مدیا شرکتی قبرسی است که در بلاروس و اسرائیل مراکزی برای توسعه دارد. این شرکت را تلمن مارکو، کارافرین آمریکایی-اسرائیلی، دانش‌آموخته علوم کامپیوتر دانشگاه تل آویو و عضو سابق نیروهای دفاعی اسرائیل تاسیس کرده است. مدل چرخه سرمایه شرکت نامعلوم است؛ این شرکت هیچ درآمدی ندارد، اما در سال ۲۰۱۳ اعلام کرد اقدام به فروش شکلک در نرم‌افزار خود می‌کند
admin
admin
٩٣/٠٥/٢٥
٠
٠
نگرانی‌ها در مورد خاستگاه اسرائیلی این نرم‌افزار توسط خیلی از وبلاگ‌نویسان در دنیای عرب مطرح شده بود، با این باور که احتمال دارد در جاسوسی دخالت داشته باشد[۲۱] و این نگرانی‌ها بعدها توسط وب‌گاه AlArabia News شدت گرفت، که به Marco اشاره می‌کند برای ارتش اسرائیل خدمت می‌کند و تأسیسات توسعهٔ وایبر را در اسرائیل دارد. بعدها، در مصاحبهٔ گاردین با Marco، او تأیید کرد وایبر تماماً توسط چیزی که خودش از آن بعنوان «دوستان و خانواده» یاد می‌کند تأمین می‌شود. «ماهرگز یک دلار هم از دولت اسرائیل نگرفتیم، ما حتی در اسرائیل ثبت نشدیم. ما یک مرکز توسعه و تحقیق را در اسرائیل نگهداری می‌کنیم و همه‌اش همین است.»
سید علی
سید علی
٩٣/٠٥/٢٦
٠
٠
به نظر من اسرائیلی بودن این ها هیچ ربطی به استفاده ازشون نداره و نخواهد داشت.
admin
admin
٩٣/٠٥/٢٦
٠
٠
بحث شرعی است؛ برای کسی که شرع مهمه؛ این موضوع هم مهمه: آیا واردات کالاهای اسراییلی و تبليغ آن‌ها جایز است؟ حتي اگر این کار بر اثر اضطرار صورت بگیرد، آیا فروش آن‌ها جایز است؟ باید از معاملاتی که به نفع دولت غاصب اسراییل ـ که دشمن اسلام و مسلمین است ـ خودداری شود و وارد کردن و ترویج کالاهای آنان که از ساخت و فروش آن سود می‌برند، برای هیچ‌کس جایز نیست. هم‌چنین خرید آن کالاها از سوي مسلمانان، به خاطر مفاسد و ضررهایی که برای اسلام و مسلمین دارد، جایز نیست (آیت الله سید علی خامنه ای)
سید علی
سید علی
٩٣/٠٥/٢٦
٠
٠
خب وایبر که فروشی نیست.چه ربطی داره؟؟!!
سید علی
سید علی
٩٣/٠٥/٢٦
٠
٠
بعدشم الان هیچ تبلیغی برا اسرائیل نداره.تبلیغاش کجاس؟
سید علی
سید علی
٩٣/٠٥/٢٦
٠
٠
من خودم از این چیزا خوشم نمیاد چون یه سری اعصاب خورد کنی هایی دارن و صرفا جهت ارتباط بی مشکل میگم خوبن.البته شایدم بهتر باشه یه نسخه ی ایرانی ازش داشته باشیم تا ارتباط اسون تر بشه،اینجوری دیگه مشکل اسرائیلی بودن هم پیش نمیاد.چی بگم.
admin
admin
٩٣/٠٥/٢٥
٠
٠
سه کامنت بالا بحثی است که در ویکی پدیا در مورد وایبر شده است. من به سه دلیل این نرم افزارها رو نصب نکردم: 1- یک مقداری روی برنامه ریزی های آدم بخصوص وقت هایی که می خوای با خانواده باشی تأثیر می ذاره؛ 2- قاتل فضاست؛ فیلم های وایبر بدون اینکه پخش بشن دانلود میشن روی گوشی؛ 3- واقعن توی ماهیت اسرائیلی و جاسوسی اون حرف زیاده و اینقدر هست که افرادی مثل آقای کامران نجف زاده میگن اصلا نمیشه بهش اعتماد کرد!
آسمانه
آسمانه
٩٣/٠٥/٢٥
٠
٠
خب منم متنبه شدم به دلایلی که فرمودین پاکش کردم ..و این که واقعا درگیرت میکنه..یک گروه اشپزی خیلی خوب عضو بودم و داشتم خانه داری می اموختم ولی دیگه از خیرش گذشتم تا همکار اسراییلی ها نباشم :)
سید علی
سید علی
٩٣/٠٥/٢٦
١
٠
مردم هم به چند علت این رو نصب میکنن.1- هزینه های sms ها و تماس ها بشدت کم میشه و تقریبا میشه گفت وایبر بی هزینست(تقریبا) و این خیلی به صرفه تره نسبت به پرداخت هزینه به مخابرات 2- مکالمات به صورت جامع تری هست و اینجوری نیست که دو نفر با هم صحبت کنن و تمام.با وایبر امکان مکالمه دست جمعی هم وجود داره 3- این یه نوع ارتباط جدیده و طبیعی که همه چیز جدید رو دوست دارن نه چیز قدیم.نسخه ی ایرانیش هم که موجود نیست تازه اگر هم باشه به خوبی وایبر نیست 4- چون خارجی هست خیلیا بهش رو میارن چون تو کشوره ما مده که جنس خارجی کلاس داره.مثلا تو ایران ما بهترین گوشی ایرانی رو هم بد تر از بدترین گوشی خارجی میدونن در صورتی که من به شخصه کار این گوشی ها رو دست چند تا از دوستان و اشنایان دیدم و هیچی از گوشی ها دیگه کم نداره و خیلی هم خوب کار میکنه.و هزاران دلیل دیگر.من هم اگر گوشی داشتم،بدون هیچ تاملی این برنامه و مشابه اون رو نصب میکردم.1
آسمانه
آسمانه
٩٣/٠٥/٢٦
٠
٠
جناب سید علی اولا که نرم افزارهای دیگری هم هستن مثل واتس و لاین و هایک و ..که اونها هم دقیقا همین کار ها رو انجام میدن میشه از اونها استفاده کرد. دوما شاید بی هزینه باشه ولی حتما سازنده ی اینها از این نر م افزارها یک سودی میبره و در امدی داره و البته هدفی رو دنبال میکنه! و اینکه وایبر اسرائیلی الاصل هست و تو خاک اسرائیل هیچ شکی نیست.. بنا براین به هر دلیلی که میخواهیم از این نرم افزارها استفاده کنیم چه بهتر از نمونه های خارجیه دیگه استفاده کنیم تا حداقل نگذاریم اسرائیلی ها به اهدافشون در ترویج این نرم افزار برسن..
سید علی
سید علی
٩٣/٠٥/٢٦
٠
٠
منم هیچ وقت نگفتم وایبر.میشه از لاین هم استفاده کرد.حرف شما درست
سید علی
سید علی
٩٣/٠٥/٢٦
٠
٠
در ضمن من فقط گفتم مردم چرا استفاده میکینن،نگفتم که باید استفاده کرد که
سید علی
سید علی
٩٣/٠٥/٢٦
٠
٠
البته یه چیزایی هم تقصیره مسئولین هست که هیچ اقدامی نمیکنن.مگه ما تو ایران برنامه نویس کم داریم؟اگه یه ایرانیشو داشته باشیم هم ملتی که یه کم پایبندتر هستن نمیرن سمت اینا و میان تو ورژن ایرانی،هم به قول اقای نادری تبلیغ اسرائیل نمیشه(البته من هنوزم نمیفهمم کجاش تبلیغه و خب راست میگین دیگه حتما یه هدفی دارن)
r_roshnavand
r_roshnavand
٩٣/٠٥/٢٧
٠
٠
سلام ... براي استفاده نكردن سه دليل مطرح نموده شده توسط ادمين كاملا درست است ولي براي استفاده كردن هم چند دليل مهم وجود دارد. كه كوچكترين آن اين است كه مخاطب پيدا كرده است. سوال اينجا است كه وقتي همين نرم افزار ايراني باشد آيا مواردي را كه شما فرموديد نخواهد داشت.
admin
admin
٩٣/٠٥/٢٥
٠
٠
در مورد گزارش؛ خوب بود؛ البته هنوز خیییلی جای پیشرفت هست
آسمانه
آسمانه
٩٣/٠٥/٢٥
٠
٠
این الان می دونید چی بود تعریف شبه انتقاد.. الان سعی میکنم متنبه بشم و بهتر بنویسم ان شا لله..:)
faride
faride
٩٣/٠٥/٢٥
٠
٠
ما که نداریم و نخواهیم داشت...دوس ندارم معتادش بشم...و به دلیلی که جناب نادری گفتن اصن دوس ندارم داشته باشم...همین جیم مارا بس است...خخ
آسمانه
آسمانه
٩٣/٠٥/٢٥
٠
٠
بهتر فریده جان... واقعا وقت زیادی ازت میگیره ..و یک جورهایی معتادش میشی خصوصا وایبر نسبت به بقیه بیشتر این خاصیت رو داره...همین جیم خودش کلیه :)
همتا
همتا
٩٣/٠٥/٢٥
٠
٠
خب من که گوشیم وایبر نداره بنابراین بی سرو صدا رد می شم :دی
آسمانه
آسمانه
٩٣/٠٥/٢٦
٠
٠
حالا سر وصدا هم کردی عیب نداره بچه خواب نیست همتا جان خخ باز میخوای بحث سانترفیوژ و اینا رو راه بندازم خخخ
وصال
وصال
٩٣/٠٥/٢٥
٠
٠
من ندارم اما خوشم نمیاد . به نظرم هیچ جذابیتی نداره حیف وقت که صرف این کارا بشه :)
آسمانه
آسمانه
٩٣/٠٥/٢٦
٠
٠
ولی خیلی فراگیر شده وصال جان ..اگردقتی کنی می بینی هر کسی گوشی هوشمند داره یک جورهایی درگیر این نرم افزارها هم هست..
سید علی
سید علی
٩٣/٠٥/٢٦
٠
٠
اره به لحاظ وقت گیر بودن خیلی بده.از کار و زندگی میفتی.دقیقا مثه شبکه های اجتماعی که من یه دفعه توش ثبت نام کردم بعد دو روز اعصابم خورد شد.مگه وقت برا ادم میموند.
Sahar_N
Sahar_N
٩٣/٠٥/٢٦
٠
٠
گزارش خیلی خوبی بود.ممنون نعیمه جان :) البته من وایبر ندارم ولی با خوندن این گزارش کاملا با فضاش آشنا شدم
آسمانه
آسمانه
٩٣/٠٥/٢٦
٠
٠
ممنون سحر جانم... خوبه که وایبر نداری منم دیگه ندارم ولی بین جامعه خیلی فراگیر شده ..
e_najm
e_najm
٩٣/٠٥/٢٦
٠
٠
جالب بود مرسی ممنون...............
آسمانه
آسمانه
٩٣/٠٥/٢٦
٠
٠
ممنونم از حضورتون و وقتی که گذاشتید برا ی خواندن گزارش..:)
r_jafarpour
r_jafarpour
٩٣/٠٥/٢٦
٠
٠
کار درست رو شما کردی.......
آسمانه
آسمانه
٩٣/٠٥/٢٦
٠
٠
منظورت حذف وایبره.. تصمیم خیلی سختی بود...
Z_M
Z_M
٩٣/٠٥/٢٦
٠
٠
گوشی من که ازین نفتی یاست ازین چیزا نداره به قول بعضیا فقط چراغ قوه داره اگه پایه باشین شب رو پشت بوم به هم علامت بدیم خخخخخخخخخخخخخخخخخخخ
آسمانه
آسمانه
٩٣/٠٥/٢٦
٠
٠
اتفاقا من گاهی هوس همین گوشی های چراغ قوه دار رو میکنم ..درسته که امکانات نداره ولی ارامش خاطر رو ا ز ادم نمیگیره و ادم رو بیش ار حد درگیر خودش نمیکنه..
ati
ati
٩٣/٠٥/٢٦
٠
٠
ما داریم راضی هستیم.گروه هامون م خوب هستن
آسمانه
آسمانه
٩٣/٠٥/٢٦
٠
٠
ممنون اتی جان..ما هم تا داشتم راضی بودم ولی فقط باعث شده بود هر سی ثانیه گوشیم رو چک کنم ..
علیرضا
علیرضا
٩٣/٠٥/٢٧
٠
٠
منم چند روزی هست این نرم افزار رو نصب کردم و میخواستم ازش تعریف کنم! منتها وقتی کامنت های آقای نادری رو خوندم نظرم عوض شد! میگم لاین هم همینجوریه پس! ما چه کنیم؟! نسخه ایرانی هم که میگن به درد بخور نیست!
آسمانه
آسمانه
٩٣/٠٥/٢٧
٠
٠
میگن هایک هندی الاصله. من از اون استفاده میکنم ..کاربردی هم هست خوبه..پیشنهاد میکنم شما هم از اون نرم افزار استفاده کنید.
پربازدیدتریـــن ها