دوچرخه صورتی بزن کنار!
گزارشی میدانی از نگاه مردم به دوچرخه سواری بانوان

دوچرخه صورتی بزن کنار!

نویسنده : f_tasnim

عکس: فارس

کوچک که بودم تمام دلخوشی‌ام در تابستان، یک دوچرخه قرمز بود و گشت و گذار در کوچه‌مان و کلی حال کردن. بزرگ که شدم هنوز دوچرخه سواری از سرم نرفته بود اما دیگر نمی‌شد مثل قبل راحت در کوچه بازی کرد و کیفور شد. حالا این روزها خیلی وقت‌ها دیدن پسرهایی که راحت در خیابان دوچرخه سوار می‌شوند، باعث حسرتم می‌شود. از طرف دیگر دلم هم راضی نمی‌شود که دوچرخه‌ام را بردارم و بروم و با خیال آسوده در کوچه‌ها بگردم، آخر دوچرخه سواری این روزها یعنی تابلو شدن، یعنی جلب توجه و ... .

 این روزها اما دوچرخه سواری بانوان موضوعی است که خیلی‌ها نسبت به بودنش معترضند و خیلی‌های دیگر هم نسبت به نبودنش. این‌که بالاخره بانوان ما باید دوچرخه را بگذارند گوشه خانه خاک بخورد یا این‌که بی‌خیال و آزاد در کوچه و خیابان رکاب بزنند، موضوعی است که خیلی جای بحث دارد. ما هم برای این‌که از نظرات مختلف مردم مطلع شویم رفتیم و با چند نفر از هم شهری‌های‌مان به صحبت نشستیم.

 

|| پس مردم چی می‌گن؟! 

فاطمه می‌گوید خیلی وقت است دوچرخه سواری را کنار گذاشتم؛ می‌خندد و  با چشم‌هایی که معلوم است شوق یادآوری خاطرات در آن‌ها می‌درخشد، ادامه می‌دهد: بچه که بودم حیاط خانه‌مان بزرگ بود، من هم یک دوچرخه داشتم که از برادرم به من رسیده بود.  همیشه سوارش می‌شدم.  اما حالا خیلی وقت است که سوار نشدم. علتش را که می‌پرسم با کمی تلخی می‌گوید: خب این روزها نمی‌شود بیرون سوار شد، جلوه خوبی ندارد. نگاه خوبی نمی‌شود...

 

|| من از هیچ‌کس نمی‌ترسم!

زینب از دخترهای فعال و ورزشکار است. این را از لابه‌لای حرفهایش خوب می‌توانم بفهمم . می‌گوید یکی، دوبار در دوران دبیرستان با دوچرخه رفتم مدرسه. اگر ناظم‌مان می‌دید حتما گیر می‌داد، اما همسر ِ بابای مدرسه‌مان دوچرخه را می‌گرفت و می‌برد تا ظهر در خانه‌اش نگه می‌داشت و ظهر می‌داد بهم که کسی اذیتم نکند.  می‌پرسم الان چطور؟ هنوز هم سوار می‌شوی؟ کمی گرفته می‌شود اما با اطمینان می‌گوید: این حق من است که بیرون سوار شوم و آزاد باشم. مثل پسرها، مثل خیلی‌های دیگر. هرچند نوع نگاه مردم به دختران دوچرخه سوار زشت است و با کنایه، اما من برایم مهم نیست.مهم هم نیست که فلان آقای مسئول درباره دوچرخه سواری بانوان چه نظری دارد. من کار خودم را می‌کنم.

به او می‌گویم این رفتار نوعی هنجار شکنی است! در هرحال دوچرخه سوار شدن بانوان چیزی است که عرف روی خوشی به آن ندارد با دلخوری می‌گوید: این قانون عادلانه نیست. باید فرهنگ‌سازی شود. دختر و پسر، زن و مرد تفاوتی با یکدیگر ندارند. این نگاه مردم ما به این موضوع است که باید عوض شود.

 

|| دوچرخه؛ دوچرخه؛ حمایتت می‌کنیم!

سما از دخترانی است که مدت‌های طولانی از دوچرخه‌اش به عنوان وسیله نقلیه استفاده می‌کند. دختری با جذبه و جدی. مانتو و شلوار و کفش ورزشی‌اش همیشگی است. از سوالم خنده‌اش می‌گیرد و می‌گوید: چه کسی گفته دوچرخه سواری برای بانوان غیرقانونی است؟ چه کسی گفته هنجار شکنی است؟ من حجابم را رعایت می‌کنم. چه مشکلی وجود دارد؟ می‌گویم تا به حال برخوردی هم از طرف گشت ارشاد و دیگران دیدی؟ می‌گوید نه؛ اما زیاد از مردم تیکه شنیده‌ام ولی خب برایم مهم نبوده است.

 

|| دوچرخه سواری با قوانین اسلامی

من هنوز هم که هنوز است دوچرخه‌ام را سوار می‌شوم. معمولا شب‌ها و جاهایی که خلوت است با برادرم می‌رویم و دوچرهخ سواری می‌کنیم. آن هم با چادرعربی. ریحانه وقتی تعجبم را می‌بیند خودش ادامه می‌دهد: با چادر نه جلوه بدی دارد و نه خودم احساس ناراحتی می‌کنم. من کاملا مخالف دوچرخه سواری خانم‌ها بدون حجاب در فضای عمومی هستم. خودم هم با همین چادر روزها و در جاهای عمومی سوار نمی‌شوم. می‌گویم یعنی موافقی که با آن‌ها برخورد هم شود؟ مُصر و جدی ادامه می‌دهد: بله؛ برخورد با آن‌ها برخورد با نوعی فساد است. 

 

|| نظر آقایان چیست؟

علی. ف سابقا ورزشکار حزفه‌ای بوده است. بوکس کار می‌کرده و کلی هم مقام در سطح استان آورده اما خیلی وقت است ورزش را کنار گذاشته است. خودش می‌گوید دوچرخه سواری لذتی وصف نشدنی دارد. می‌گویم: این لذت وصف نشدنی برای خانم‌ها هم خوب هست یا نه؟ می‌خندد و می‌گوید: مطمئننا! ولی من یکی ترجیح می‌دهم اگر دخترم بخواهد دوچرخه سواری کند برود و در یک پیست و یک جای سرپوشیده برای بانوان پدال بزند. این‌طوری خیلی بهتر است.

 

|| یک عاشقانه دوچرخه‌ای

خودش می‌گوید که بیشتر اوقات با همسرش با هم سوار دوچرخه می‌شوند. با هم خرید می‌روند، پارک می‌روند. آقای حسن.ق یک دوچرخه دو نفره هم دارد که بیشتر اوقات با همسرش سوار می‌شوند و رکاب می‌زنند. «نمی‌فهمم چرا این‌قدر دید مردم ما نسبت به دوچرخه سواری منفی است. اگر بحث حجاب هم باشد باز هم دلیلی بر انجام نشدنش نیست.» بی‌آن‌که سوالی بپرسم ادامه می‌دهد: خیلی بد است که این‌قدر تفاوت بین زن و مرد باید باشد که مردان راحت سوار دوچرخه شوند و زنان یا خجالت بکشند و به خاطر حرف مردم سوار نشوند، یا هم وقتی سوار شدند کلی نگاه سنگین از این و آن ببینند و سرزنش شوند. 

برچسب ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
ghazale
ghazale
٩٣/٠٥/٢٢
١
٠
اگه بحث حجابه که خوب این ربطی به دوچرخه سواری نداره ! انایی که بی حجابن باید جلوشون گرفته بشه ! تو خیابون دور پارک ملت حین دوچرخه سواری ! ولی میگن کلا ممنوعه ! هنوزم نفمیدم چرا .. بعد چرا تو پارک بانوان دوچرخه نیست کرایه بدن :(((((
faride
faride
٩٣/٠٥/٢٢
٠
٠
اوهوم واقعا چرا تو پارک بانوان دوچرخه نیست؟///// اول امکاناتو بیشتر کنن بعد بیان قانون بذارن...
hach_zanboori
hach_zanboori
٩٣/٠٥/٢٢
٠
٠
تو پارک بانوان اون روز به دختره ای با دوچرخه ش اومد. نگهبانه بهش گفت اینجا نمیتونی دوچرخه سواری کنی! من :| . دختره :| . آقای ایکس مخالف دوچرخه سواری بانوان :)))
f_tasnim
f_tasnim
٩٣/٠٥/٢٣
٠
٠
آخه حجاب داریم تا حجاب...چه نوع حجابی میتونه مدنظر باشه؟غیر از اون هیچ محلی برای دوچرخه سواری خانم ها وجود نداره، جایی هم که برای خانم هاست اجازه نمیدن!
MONA-R
MONA-R
٩٣/٠٥/٢٢
٠
٠
این کاملا یک دیدگاه فرسوده است! من خودم هروقت خونه ی مامان بزرگم میرم با پسرخاله و دختر خاله ی کوچکم میرویم دوچرخه سواری و تا حالا هیچکس چیزی به من نگفته! نه گشت ارشادی نه تیکه ای چیزی! حتی وقتی تنها با دوچرخه در هرساعتی میرم و یه سری چیز ها میخرم برای خونه هم کسی بهم تیکه ننداخته ! من تعجب میکنم که یه عده اینقد دوچرخه سواری خانوم هارا معضل میبینند! اگر واقعا با این قضیه مشکل دارند میتوانند یه مکان مثه قسمت دوچرخه سواری کیش درست کنند و اونجا هرکسی خواست برود دوچرخه سواری :) من از کودکی دوچرخه سواری میکنم و به هیچ وجه نمیتونم از دوچرخه سواری دل بکنم! ولی موضوع خوبی بود درکل :) تشکر:)
f_tasnim
f_tasnim
٩٣/٠٥/٢٣
٠
٠
دوچرخه خوبه...نوع ِ استفاده ازش برای بانوان مهمه و از طرف دیگه هم دیدگاه مردم!
Z_M
Z_M
٩٣/٠٥/٢٤
٠
٠
شما کی رو دیدین که جلو تون حرف بزنه ؟؟؟؟؟؟؟؟ مردم پشت ادم حرف می زنن بعد هم یه جوری به ادم نگاه می کنن انگار قتل انجام دادی
MONA-R
MONA-R
٩٣/٠٥/٢٥
٠
٠
والا کسی هم پشت من حرف نزده! من از کودکی تا الان دوچرخه سواری میکردم و کاملا برای همه طبیعیه!
چراغعلی
چراغعلی
٩٣/٠٥/٢٢
٢
٠
امام صادق(علیه السلام) از پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلّم) نقل می کنند: که حضرت از سوار شدن زنان بر زین نهی کرده اند. (۱) نیز می فرمایند: زین مرکب نفرین شده ای برای زنان است. (۲) این دو روایت، بانوان را از نشستن بر زین و سوارکاری نهی می کند و شدت نهی در روایات دوم به حدی است که مرتکب این عمل موردنفرین امام صادق (علیه السلام) قرار گرفته است. امام صادق (علیه السلام) در ضمن روایت دیگری که علائم آخر الزمان را بیان می کنند، چنین فرمودند: « ( در آن زمان) زنان بر زین ها سوار می شوند» . (۳) ۱: وسایل الشیعه ج۲۰ ص ۱۷۸ ، اصول کافی ج۵ ص۵۱۶ ۲: وسایل الشیعه ج۱۱ ص۴۹۷ ۳: مستدرک الوسایل ج۱۴ ص۲۶۱ دیگه حرفی برای گفتن باقی نمیمونه.
faride
faride
٩٣/٠٥/٢٢
٠
٠
"زین ها" الان ماشینم حساب میشه؟؟
faride
faride
٩٣/٠٥/٢٢
٠
٠
اها نه خودم متوجه شدم...ماشینو شامل نمیشه!
hach_zanboori
hach_zanboori
٩٣/٠٥/٢٢
٠
٠
دلیل؟
چراغعلی
چراغعلی
٩٣/٠٥/٢٢
٠
٠
فکر کنم چون ماشین مرکب توی سالنه مشکلی نداره!
...
...
٩٣/٠٥/٢٣
١
٨
همه اش زیر سلطه اموات زندگی می کنند و مردمان زنده امروز از قوانین شوم هزار سال پیش تبعیت می کنند، کاری که پست ترین جانور نمی کند.
چراغعلی
چراغعلی
٩٣/٠٥/٢٣
٢
٠
کاربر ناشناس اگه همون اموات شوم هزار سال پیش نبودن الان شما بازم اینجا بودی؟
f_tasnim
f_tasnim
٩٣/٠٥/٢٣
٠
٠
ممنونم اما فقط دوچرخه زین محسوب میشه؟ در تاریخ خیلی از معصومین سوار شتر هم شدن ، شتر هم زین محسوب میشه، الان هم خانم ها سوار موتور میشن، موتور هم مثل دوچرخه است... تعریف زین باید دید چیه اولا! و دوما منع شرعی ندیدم تا الان.
چراغعلی
چراغعلی
٩٣/٠٥/٢٣
٠
٠
شما خانومین باید دنبال تعریفش باشین مرجع تقلید که نمیتونه دنبال همه بیاد همه ی احکامو بهشون توضیح بده.
f_tasnim
f_tasnim
٩٣/٠٥/٢٣
٠
٠
من ِ خانم دنبالش هستم اما وقتی نتونم تشخیص بدم ، کی باید کمکم کنه غیر مرجع تقلیدم؟
m-nik110
m-nik110
٩٣/٠٥/٢٤
٠
٠
بحث سوارکاری و زین و اینها جداست از زین دوچرخه و موتور...راجب سوارکاری دلیلهای پزشکی هم وجو داره که برای خانمها سوارکاری منع میکنه.. بهتره اول متوجه حدیث باشیم و بعد ارتباطش بدیم به مساءل بحث سوار کاری جداست
Z_M
Z_M
٩٣/٠٥/٢٤
١
٠
اقای چراغ علی اولا احادیث جعلی زیادن دوما اون زمان با حالا فرق می کرد اون زمان مردم دید کاملا متفاوتی به زن ها داشتن اون زمان به زن به دید یک ننگ نگاه می کردن و فکر می کردن زن فقط برای این افریده شد که اسباب اسایش رو برای جنسیت مرد فراهم کنه بعدشم اگه اینجوری بود پس همون زمان وقتی می خواستند برن مسافرت مرد ها سوار اسب والاغ می شدند و زن ها دنبالشون می دوییدن؟؟؟؟؟؟؟ بعدشم اگه اینجوری بود مراجع تقلید که بالاترین درجه ی دینی کنون اند حرام اعلام می کردند این قضیه رو ... بعدشم سر همین چیز ها یه زمانی دوچرخه برای مرد ها هم مشکل داشت قطار سوار شدن برای همه ی مردم مشکل داشت و ماشین سوار شدن هم برای زن ها مشکل داشت اما بعد مدتی همه ی این چیز ها درست شدن در ضمن مرجع تقلید کارش روشن کردن همین چیز هایی است که بین جامعه و افراد زیادی مشکل ایجاد کرده است
چراغعلی
چراغعلی
٩٣/٠٥/٢٤
٠
٠
ببینین خانوما اگه به منه که میگم اصلا دوتا دوتا سوار شین ولی من چیزی رو که میدونستم بهتون گفتم تصمیم آخر با خودتونه در ضمن اون منابعی که آخر نظرم گذاشتم واسه خودشون غول هایی هستن که هر حدیثی توشون نیست.
m-ziya
m-ziya
٩٣/٠٥/٢٢
٠
٠
سلام... گزارش یلی خوبی بود... نوع نوشتن و سوال از انواع دچرخه سوارها هم مطلب رو جذاب تر کرده بود - اما دو نکته به ذهن من میرسه. اون هم این که جا داشت این گزارش دو قسمت دیگه هم داشته باشه... این که نظر مردمی که تو خیابون رد میشن، در مورد دوچرخه سوار خانومی که تو خیابون ببینن چیه... و دومی هم که به نر من مهمتره اینه که قانون چی میگه در مورد این قضیه به طور دقیق چی میگه؟ واقعا مرجع قانونی ای ردش کرده یا نه؟ و اگه از نظر شرع مشکل داره هم نظر یه کارشناس مذهبی میتونست جالب باشه... در کل نحوه نگارشتون خوندنی بود. مستفیض شدیم..
f_tasnim
f_tasnim
٩٣/٠٥/٢٣
٠
٠
سلام، ممنونم بله درست میگید بهتر بود از مردم هم سوال پرسیده میشد درباره این موضوع... ولی تا جایی که من فهمیدم قانون "هنجار شکنی " رو منع کرده و بر طبق اون دوچرخه شکستن هنجار به حساب میاد البته فقط در مشهد!! شاید اگر دوچرخه سوار نشدن روزی بشه عرف جامعه ، اون موقع دیگه منع قانونی به نام هنجار شکنی هم وجود نداشته باشه
amin20
amin20
٩٣/٠٥/٢٢
٠
٠
نظر شخصی خودم اینه که اگه با حجاب باشه مشکل نداره ! ولی خودم چون هر روز با د وچر خه مسافت های دور رو میرم باور کنید تا حالا دوچرخه سوار خانم با حجاب ندیدم مخصوصا همین جمعه قبل که یک گروه خانم بودند کلا حجاب نداشتند ! و اینکه امروز تو سمت خدا حاج آقای پناهی(ان حرف های خوبی در این موارد میزد و طرفدار سفت و سخت تفکیک دانشگاه ها به پسر و دختر بود و میگفت این محدودیت نیست حدیث امام صادق هم که دوستمون اشاره کردند رو تا حالا چند جا دیدم ولی خوب خیلی وقت ها خودم با خواهرم میرم کسی هم جرئت حرف زدن نداره
f_tasnim
f_tasnim
٩٣/٠٥/٢٣
٠
٠
حجاب باید تعریف بشه... فقط پوشوندن موی سر حجاب نیست! و غیر از حجاب خود برخوردی که خانم های دوچرخه سوار هم دارن مهمه... جلب توجه مسئله مهمیه که خیلی ها به خاطرش سوار نمیشن!
Z_M
Z_M
٩٣/٠٥/٢٤
٠
٠
من با همین تفکیک جنسیتی هم مشکل دارم این یعنی کلا هویج در نظر گرفتن شعور ما بعدشم به هر حال هر ادمی در جامعه با جنس مخالف یه روزی رو به رو میشه منظورم یه رو به رویی کاملا ساده است حالا شما در نظر بگیرین کسی که تا اتمام دوران دبیرستان فقط مسیر مدرسه به خونه رو تنها رفته و هیچ وقت با هیچ جنس مخالفی رو به رو نشده و دانشگاه هم تو یه دانشگاه تفکیک شده مثل الزهرا وارد شده سر کار هم با این قانون جدید تو یه اتاق در بسته باشه پس فردا چه جوری می خواد حق خودش رو تو جامعه ی انسان ها یی که فقط به فکر خودشون هستند بگیره یکهو بیان کلا کشور رو به دو قسمت زنونه مردونه تقسیم کنن دیگه
f_tasnim
f_tasnim
٩٣/٠٥/٢٤
٠
٠
تفکیک جنسیتی یک مسئله کاملا جداست که اینجا بحثش وجود نداره... و بهتره در مورد موضع افراد درباره این مسئله هم اینجا حرفی گفته نشه
Z_M
Z_M
٩٣/٠٥/٢٥
٠
٠
واقعا ببخشید فاطمه خانوم راستش من چند وقت پیش با یکی از فَوامیل پسر سر این دختر و پسر و این جور چیزا دعوا و کل کل کردم برای همین تا این قضیه دختر و پسر شد رگ غیرتم یکهویی زد بالا بازم ببخشید
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٣/٠٥/٢٢
٠
٠
من سکوت می کنم :)
f_tasnim
f_tasnim
٩٣/٠٥/٢٣
٠
٠
به قول دوستی: حرف را باید گفت:) نظرتون رو بفرمایید
saiideh70
saiideh70
٩٣/٠٥/٢٢
٠
٠
من هنوزم میرم ولی شبا اونم اخر شب با مادر میریم یه دوری میزنیم :)
f_tasnim
f_tasnim
٩٣/٠٥/٢٣
٠
٠
خوشا به حال شما:)
Z_M
Z_M
٩٣/٠٥/٢٤
٠
٠
منم بعد از ظهرا با بابام می ریم جلو خنمون تو مزارع که کسی نیست دو چرخه سواری می کنم تا کسی نبینه اما همون کشاورزایی که می بینن یه جوری نگاه می کنن انگار زامبی دیدن
دختر خاصــ
دختر خاصــ
٩٣/٠٥/٢٣
١
٠
منم قبلا با دوچرخه کلاس زبان میرفتم یه روز همینجوری با دوستام بودیم فقط یکیشون دوچرخه نداشت چون مسیرمون از جلوی ورزشگاه تختی بود و اون ساعت نگهبانی ورزشگاه مگس میپروند دوستم بهم گف اگه جرعتشو داری با چرخ برو یکم تو ورزشگاه بعد بیا بیرون منم که میدونستم اون ساعت هیچ خبری نیس با اعتماد به نفس پامو گذاشتم رو پدال و به طرف ورزشگاه عاقا هم من رسیدم این پسرا مثه مور و ملخ (ببخشید خخخخخخ) ریخته بودن طوری که جای سوزن انداختن نبود منم ترمز گرفتم که بهشون نخورم چنان تی کافی شد که چرخ عقب دوچرخه یکم اومد بالا هیچی دیگه از اون روز به بعد فک کنم سوار نشدم ولی منم دوچرخه سواری خانوما بدون حجاب رو قبول ندارم ولی وقتی ادم حجابش کامل باشه فک نمیکنم مشکلی ایجاد کنه
f_tasnim
f_tasnim
٩٣/٠٥/٢٣
٠
٠
:)) فقط حجاب کافی نیست البته...
maede
maede
٩٣/٠٥/٢٣
٠
٠
اگه ساده باشی و حجابت بد نباشه خب اشکالی نداره واقعن،نگاه بدی هم فکر نمیکنم باشه!آقای ضیا درست میگن باید دید واقعن دوچرخه سواری دخترا کار غیر قانونی ای هست؟!
f_tasnim
f_tasnim
٩٣/٠٥/٢٣
٠
٠
همون جوابی که به ایشون دادم. منع قانونیش فقط در شکستن هنجار جامعه است ، یعنی همون هنجار شکنی وگرنه قانونی به نام : منع ِ دوچرخه سواری بانوان وجود نداره
ali_sh
ali_sh
٩٣/٠٥/٢٣
٠
٠
اصن خيلي بده بين زن و مرد تفاوت قائلن!! ولي خب نميشه هرجايي و در هر وضعيتي هم سوار بر دوچرخه شد متاسفانه مردم ما خيلي بيجنبه هستن!
f_tasnim
f_tasnim
٩٣/٠٥/٢٣
٠
٠
بین زن و مرد تقاوت قائل نشد؟ در همه موارد؟ فرق دارن باهم هااا:) / نگاه مردم باید درست بشه
فاطمه خانووم
فاطمه خانووم
٩٣/٠٥/٢٣
٠
٠
اینم مث بقیه میگن تفاوتی نیست و برای سلامتی مفیده..بعد که گیر کردن میگن پیغمبر نهی کرده.با آقای چراغعلی موافقم.
f_tasnim
f_tasnim
٩٣/٠٥/٢٣
٠
٠
چه جور گیری؟:|
sh_anne
sh_anne
٩٣/٠٥/٢٣
٠
٠
منم الان ارزو به دل موندم.......کاش یه جایی برا خانوما در نظر گرفته بشه.......
zohreh_sh
zohreh_sh
٩٣/٠٥/٢٣
٠
٠
پارک حجاب هست.
Atefe_K
Atefe_K
٩٣/٠٥/٢٣
٠
٠
پارک حجاب نمیذارن
f_tasnim
f_tasnim
٩٣/٠٥/٢٣
٠
٠
انشاالله یه جایی برای دوچرخه سواری بانوان ساخته بشه بعد منع بشه
hoorieh
hoorieh
٩٣/٠٥/٢٣
٢
٠
دوستان عزیز خودم تحقیق کردم هیچ گونه منع قانونی و شرعی ای برای دوچرخه سواری بانوان وجود نداره و هیچ کجا چیزی در این باره در کشور ما ثبت نشده اگر هم مخالفتی وجود داره به خاطر عقاید یه مشت ادم از خود راضیه
f_tasnim
f_tasnim
٩٣/٠٥/٢٣
٠
٠
برای مردم و بعضی از مسئولین(!) خب هنوز جا نیفتاده...
Z_M
Z_M
٩٣/٠٥/٢٤
٠
٠
افرین دقیقا حوریه خانم دقیقا مسئله همینه این فکر ها فقط مال یه سری ادم از خود راضیه
Em Ad
Em Ad
٩٣/٠٥/٢٣
٥
١
همه حق دارن زندگی کنن ، حق دارن اونجوری که دوست دارن زندگی کنن . اینجا نمیشه ولی !!!
f_tasnim
f_tasnim
٩٣/٠٥/٢٣
٠
١
البته با "هر جور" مخالفم .... باید طبق شرع و عرف جامعه عمل کرد
atieh_se
atieh_se
٩٣/٠٥/٢٤
١
٠
منم با آقا عماد موافقم! هر کسی رو توی قبر خودش میزارن! اونوقت بعضیا. ........
Em Ad
Em Ad
٩٣/٠٥/٢٤
٠
٠
متاسفانه با شرع و عرفم اجازه نمیدن آخه !!!
Z_M
Z_M
٩٣/٠٥/٢٤
٠
٠
من کاملا با اقا عماد موافقم کاملا
f_tasnim
f_tasnim
٩٣/٠٥/٢٤
٠
٠
اگر موافق شرع باشه نصف بیشتر مسئله حله، اما تا حدی باید عرف رو در نظر هم گرفت دیگه
Em Ad
Em Ad
٩٣/٠٥/٢٥
١
٠
عرق و شرع رو کی باید انتخاب کنه ؟؟؟؟ کی میسازتش ؟؟؟؟ مگه نباید مطابق میل اکثریت باشه ؟؟؟ چرا به اسم دین آزادی رو از مردم میگیرن ؟؟؟
سهره
سهره
٩٣/٠٥/٢٣
٠
٠
منم خیلی دوچرخه سواری رو دوس دارم اماخیلی وقته دیگه سوار نشدم اونم به خاطر حرف مردم!
f_tasnim
f_tasnim
٩٣/٠٥/٢٣
٠
٠
:) انشالله یه جایی برای خانم ها درست بشه که با خیال راحت سوار بشی:)
سهره
سهره
٩٣/٠٦/٠٢
٠
٠
ان شاء الله ....ممنون
Atefe_K
Atefe_K
٩٣/٠٥/٢٣
١
٠
من یبارم اومدم ازین دوچرخه های شهرداری بگیرم..گفتن باید500 تومن بزاری تو حساب بمونه بعنوان ضمانت..خب آدم میره میخره دیگه..واقعا....من اگه دوچرخه داشتم همیشه ازش استفاده میکردم..ولی ندارم..خب قیمتا بالاست...:(ممنون از شما
hach_zanboori
hach_zanboori
٩٣/٠٥/٢٣
٠
٠
به من گفتن باید 250 تومن بذاری به حساب دولت!
f_tasnim
f_tasnim
٩٣/٠٥/٢٣
٠
٠
دقیقا! قیمت دوچرخه ها خیلی بالاس... آدم ناامید میشه کلا:|
Farzane_v
Farzane_v
٩٣/٠٥/٢٣
٠
٠
من خیلی دوست دارم دوچرخه سواری کنم...........ولی تو این جامعه نمیشه......................
f_tasnim
f_tasnim
٩٣/٠٥/٢٣
٠
٠
"این جامعه" جامعه بدی نیست، فقط یه سری عقاید خاص خودشو داره که برمیگرده به فرهنگ مردمش
Z_M
Z_M
٩٣/٠٥/٢٤
٠
٠
گاهی عقاید واقعا هیچ ربطی به دین نداره درست برمیگرده به خود مردم با فکر هاشون که دوست دارن با دید سیاه و سفید به همه چیز نگاه کنن و فکر میکنن وقتی یه چیزی سفید سفید نیست پس حتما سیاهه اما رنگ های دیگه ای هم وجود داره این مشکل جامعه ی مایی
Sahar_N
Sahar_N
٩٣/٠٥/٢٣
٠
٠
توی دانشگاه فردوسی یک مکانِ خیلی خوب رو به دوچرخه سواری خانوما اختصاص دادن...اگه همچین مکان هایی رو در سطح شهر داشته باشیم که خانوما بتونن بدون اینکه معذب باشن و بدون ایجاد مشکلاتِ دیگه...دوچرخه سواری کنن خیلی خوبه...
فائزه
فائزه
٩٣/٠٥/٢٣
٠
٠
اوهوم چند روز پیش بعد از مدت ها رفتم دانشگاه فردوسی دوچرخه سواری خیلی چسپید :))) ولی خب خیلی جاش کوچیک بود :)))
f_tasnim
f_tasnim
٩٣/٠٥/٢٣
٠
٠
بعله منم خیلی استفاده کردم ازش! جای خوبیه ولی خب فقط برای دانشجوهای فردوسیه ...
فائزه
فائزه
٩٣/٠٥/٢٣
٠
٠
واقعا اشکالی نداره کسی با حجاب دوچرخه سواری کنه مثل همین عکسای توی مطلبتون......ولی من بیشتر ترجیح میدم توی پارکای مخصوص بانوان دوچرخه سوار شم
faride
faride
٩٣/٠٥/٢٣
٠
٠
فاعزه؟؟چرا به من نگفتین؟؟؟:(((
f_tasnim
f_tasnim
٩٣/٠٥/٢٣
٠
٠
منم همین ترجیح رو میدم:)
Z_M
Z_M
٩٣/٠٥/٢٤
٠
٠
برای چی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
f_tasnim
f_tasnim
٩٣/٠٥/٢٤
٠
٠
چون از "هرلحاظی" در امنیت هستی...
admincheh
admincheh
٩٣/٠٥/٢٣
٠
٠
به نظر من اگه دوچرخه سواری برای بانوان تو یه محیط خیلی خوب و مجزا باشه خانوما خیلی راحت می تونن دوچرخه سواری کنن اما الان به نظرم دید خوبی ندارن به دخترای دوچرخه سوار !مادر من شخصا مخالف هستن !:)
f_tasnim
f_tasnim
٩٣/٠٥/٢٣
٠
٠
اگر اول جایی رو میساختن بعد میگفتن منع دوچرخه سواری برای خانم ها خیلی بهتر بود... ولی الان... انشاالله ساخته بشه:)
Z_M
Z_M
٩٣/٠٥/٢٤
٠
٠
من اصلا کلا با این مسئله مشکل دارم یعنی چی که حتما باید یه جایی واسه خانوما درست کنن مگه چه مشکلی پیش میاد تو فضای باز دوخرچه سواری کرد
f_tasnim
f_tasnim
٩٣/٠٥/٢٤
٠
٠
من هم نظر با پاییزم، و از نظر خود من حیا و حجابم و از طرف دیگه ای نگاه مردم ، راضیم نمیکنه که در فضای باز دوچرخه سواری کنم...حتی با چادر و حجاب کامل
باران
باران
٩٣/٠٥/٢٣
٠
٠
یه مکان سرپوشیده ایجاد شه واسه خانوما همش که نمیشه خانما رو از همه چی منع کرد / دوچرخه سواری با چادر ؟؟؟؟/ ممنون
Z_M
Z_M
٩٣/٠٥/٢٤
٠
٠
تو رو خدا این کلمه سر پوشیده رو نگین یعنی چی ؟؟؟؟؟؟؟؟خب یعنی تو اروپا و امریکا و برزین و اینا که دخترا تو خیابون دوچرخه سواری می کنند اصلا مسلمون نیست؟؟؟؟؟؟؟؟
f_tasnim
f_tasnim
٩٣/٠٥/٢٤
٠
٠
آره دوچرخه سواری با چادر:) اول باید اماکاناتی برای این ممنوعیت باشه بعد منع بشه...
آرش قلی زاده
آرش قلی زاده
٩٣/٠٥/٢٤
٢
٠
به نظر من اشکالی نداره دختر دوچرخه سوار شه بلکه خیلی هم خوبه و یه نوع ورزشه ولی حتما حجابش باید رعایت بشه مخصوصا از قسمت پشت چون طرز سوار شدن دوچرخه و گرفتن فرمون یه جورایی واسه زن خوب نیست حالا بگذریم خودتون فهمیدین چی میگم. خلاصه که باید حجاب تو دوچرخه سواری رعایت بشه البته اگه اون خانوم به اسلام و دین و اینجور چیزا اعتقاد داشته باشه ...
Z_M
Z_M
٩٣/٠٥/٢٤
٠
٠
اقا ارش اولن مسئله حجاب خیلی راحت حل میشه بعدشم با تنظیم قد صندلی و فرمون خیلی راحت میشه اون مشکل رو حل کرد
آرش قلی زاده
آرش قلی زاده
٩٣/٠٥/٢٤
٣
٣
گاهی اوقات که ساعت 12 شب از درب غربی دانشگاه فردوسی خارج میشدم یعنی همون خیابون باهنر ... میدیم دخترا یا خانوما با یه داداشی بابایی کسی داشتن دوچرخه سواری می کردن... با خودم میگفتم نیگا ما پسرا چقدر راحتیم که هر وقت بخوایم می تونیم سوار شیم اون وقت این طفلیا باید با کسی بیان که مواظبشون باشه
Z_M
Z_M
٩٣/٠٥/٢٤
٠
٢
برای مواظبت نیست واسه اینه که مردم بدونن تنها نیستیم پشتمون حرف نزنن
f_tasnim
f_tasnim
٩٣/٠٥/٢٤
٢
١
مواظبت معنای بدی نداره... اتفاقا کلی هم شیرینه حراست ، یه حس ارزشمندی خاص!
آرش قلی زاده
آرش قلی زاده
٩٣/٠٥/٢٥
١
٠
میشه گفت هم مواظبت هم اینکه پشت سرتون حرف نزنن... خب خانوم Z_M شما کهمیگید واسه مواظبت نیست اگه یه ماشینی یه خانومو که داره دوچرخه سواری می کنه بندازه تو ماشین خانومه چه کار می تونه بکنه؟؟؟؟؟ خب پس نگید واسه مواظبت نیست
آرش قلی زاده
آرش قلی زاده
٩٣/٠٥/٢٤
٠
٠
یه بارم تو دانشگاه فردوسی نزدیک محیطی دوچرخه سواریه خانوما(اسمش پیست دوچرخه سواری چیه نمیدونم )چند تا درخت توت بود که با دوستم رفتیم بالاشون که توت بخوریم گفتم علی بیا بریم اگه الان حراست بیاد تیکه بزرگمون دماغمونه خخ گفت واسه چی گفتم واسه اینکه از بالای درخت کاملا پیست دوچرخه سواری دخدرا دیده میشه ...سریع اومدیم پایینو محیطو به مقصد کتابخونه ترک کردیم:)
f_tasnim
f_tasnim
٩٣/٠٥/٢٤
٠
٠
واقعا؟؟؟؟فکر میکردم کاملا بدون دیده...جدای از دوچرخه سواری اونجا خانم ها راحت و بی حجاب هستند اغلب... چه خوب ک گفتید...و چه بد که دید داره...
آرش قلی زاده
آرش قلی زاده
٩٣/٠٥/٢٥
٠
٠
البته من که کسی رو ندیدم ولی خب فک کنم اگه کسی توش بود می دیدم... البته زیاد هم زوم نکردما یهویی چشم افتاد تو خخ
m-nik110
m-nik110
٩٣/٠٥/٢٤
٠
٠
من همانقدر که از آزمایش خون میترسم از دوچرخه سواری هم میترسم!یکبار در بچچگی خیلی بد بتا دوچرخه مین خوردم و دیگه سمت دوچرخه نرفتم///به نظرم باید مکانش جور کنند مثلن پارک حجاب پیست دوچرخه سواری داره خودشم کرایه میده با قیمت خیلی کم ولی اولش یک مراحل طویل ثبت نام داره اما پارک بانوان ملت نداره...
Z_M
Z_M
٩٣/٠٥/٢٤
٠
٠
من واسه این که دوچرخه سواری یاد بگیرم 13 بار افتادم
f_tasnim
f_tasnim
٩٣/٠٥/٢٤
٠
٠
پارک حجاب ها باید درست بشه در سرتاسر شهر...
m-nik110
m-nik110
٩٣/٠٥/٢٤
٠
٠
یک چیز دیگه عم هست و اون اینکه دوچرخه سواری با چادر و حجاب و اینها ممکن نیست..یعنی میشه ولی به سختی زیاد...اصلن حتی لباس دوچرخه سواری هم اگه نگاه کنید میبینید که اساسش شلوارهایی با دمپا خیلی تنگ که راحتر بتونند رکاب بزنند.. و من با این دید دوچرخه سوای خانومها را زیاد جالب نمیبینم توی سطح شهر.. ...
Z_M
Z_M
٩٣/٠٥/٢٤
٠
٠
مریم خانم چرا نمی شه من به شخصه امتحان کردم حتی با چادر هم می تونم دوخرچه سواری کنم بعدشم با مانتوی بلند و شلوار گشاد مشکلش چیه ؟ حتما که ادم مجبور نیست لباس مخصوص دوچرخه سواری بپوشه
f_tasnim
f_tasnim
٩٣/٠٥/٢٤
٠
٠
دید مردم جامعه هم تغییر کنه به نظرم باز هم خیلی از خانم ها راضی به سوار شدن نشن..
neyosha
neyosha
٩٣/٠٥/٢٤
٠
٠
اهوم .حرف مردم :||| هی دوچرخه سواری...دلمان تنگ شده بسیااااااااااااار..هی....:| گزارش خیلی خوبی بود..تشکرات (:
f_tasnim
f_tasnim
٩٣/٠٥/٢٤
٠
٠
حرف مردم و حرف ِ مردم و باز هم حرف مردم:) ایشالا به غیر از مشکلات عدیده دیگه در بحث دوچرخه سواری بانوان این یکیش هم حل بشه...خواهشات:)
Z_M
Z_M
٩٣/٠٥/٢٤
٠
٠
دوستان عزیزی که میگن نمی دونم فلان پارک هست می شه دوچرخه سواری کرد شما در نظر بگیرید چند تا دختر وجود دارن که عاشق دوخرچه سواری اند و این دختر ها تو چندین ناحیه با فاصله های زیاد زندگی می کنند چه جوری می تونن همشون به پارک بانوان دسترسی داشته باشن اصلا همه ی شهری ها دسترسی دارن روستا ها چی ؟؟؟تو روستا ها این قضیه بدتره و مردم بیشتر با این مسئله مشکل دارن
f_tasnim
f_tasnim
٩٣/٠٥/٢٤
٠
٠
اولا اینکه عده ای با حجاب سوار میشن ، خب میتونن ، سوار میشن، مشکلی نیست و اینجا مشکل میشه حرف مردم. اما عده ای همون با حجاب سوار شدن هم دوست ندارن و اینجا حرف مردم هم مشکل نیست بلکه خودشون دوست ندارن . اگر واقعا میخواد روی این قضیه زوم بشه باید این مشکل در روستاها هم حل بشه... همه اون مشکلاتی که تو شهر هست
m-roohangiz
m-roohangiz
٩٣/٠٥/٢٥
٠
٠
کاش میشد واقعا
m-roohangiz
m-roohangiz
٩٣/٠٥/٢٥
٠
٠
حرف مردم آدمو میکشه
Z_M
Z_M
٩٣/٠٥/٢٥
٠
٠
بد جور
m-roohangiz
m-roohangiz
٩٣/٠٥/٢٥
٠
٠
اصن ینی چی؟من دورخه میخام
m-roohangiz
m-roohangiz
٩٣/٠٥/٢٥
١
١
هرچی هس مال پسراس!!!!
Z_M
Z_M
٩٣/٠٥/٢٥
٠
٠
دقیقا
مهدیس خانووم
مهدیس خانووم
٩٣/٠٥/٢٥
٠
٠
آآی گفتی من واقا عاشق دوچرخه ام....تابستون دو سال پیش همه کلاس کنکورامو با دوچرخه میرفتم.....اصلنم اذیت نمیشدم.....تا قبل از اینکه دوچرخه های عزیزمونو از تو پارکینگ خونمو بدزدن.... بد از ظهرا با داداشم دو تایی میرفتیم دوچرخه سواری...واقا لذت بخشه....به نظرم موردی نداره
faride
faride
٩٣/٠٥/٢٥
٠
٠
من که خودم حتی با حجابم دوس ندارم دوچرخه سواری خانمارو....ولی من هنوزم میگم اول مسئولین دلسوز شهر! مکان های مناسبی برای دوچرخه سواری بانوان درست کنن بعد بیان قانون بذارن!!!اون حدیثی هم که جناب چراغعلی گذاشتن درسته...دلایل علمی هم داره!
korosh
korosh
٩٣/٠٥/٢٥
١
٠
البته بعضی دخترا هستن فقط وفقط و فقط برای جلب توجه دوچرخه سواری میکنن :/ خب اینا واقعا عقده دارن و شهر رو خراب میکنن :| ولی بعضی خانوما هستن خیلی خوبن واقعا واسه تندرستی ورزش میکنن و فقط یکم جلب توجه میکنن :| اینام حق ندارن :| یه سری خانوما هستن کلا دوچرخه سواری نمیکنن :| حق ندارن :| خانوما :| حق ندارن ( من الان دقیقا مانند یه مسئول کشور صحبت کردم !! باشد که رستگار شویم همه با هم )
دیانا
دیانا
٩٥/٠٤/١١
٠
٠
من یه دختر 19 ساله کرمانی ام همیشه هم دوچرخه سواری میکنم خیلی از هم سن سالان من یا حتی چندین سال بزرگتر و کوچک تر هم سوار میشن هیچ مشکلی هم براشون پیش نیومده من خودم تاحالا یه متلک هم نشنیدم یجورایی داره فرهنگ سازی میشه😉😁😊😊
پربازدیدتریـــن ها
نامه ام را به دستش برسانید

راستی خدا...

٩٧/٠٢/٣١
شعری سروده خودم

انقلاب سفید

٩٧/٠٢/٣٠
شعری سروده خودم

شرمسار

٩٧/٠٣/٠٢
یاد تو را بسیار کنم

سه سخن رمضانه

٩٧/٠٢/٢٩
به نام...

آب در کوزه و ما تشنه لبان

٩٧/٠٢/٢٧
راهنمای دستیابی به فیلم های خوب

چطور فیلم خوب ببینیم؟

٩٧/٠٢/٢٧
خارج از شهر و خارج از مرز!

رانده شدن به حاشیه شهر

٩٧/٠٣/٠٢
شعری سروده خودم

خورشید هشتم

٩٧/٠٢/٣٠
گاهی دلتنگ می شوی

تنهایی آنقدرها هم بد نیست

٩٧/٠٢/٢٧
انشای یک دانش آموز دبستانی درباره ازدواج

غلط کردی!

٩٧/٠٢/٣١
شعری سروده خودم

خیال بودنت

٩٧/٠٢/٣٠
حکایت تلگرام و سروش

نامادری!

٩٧/٠٢/٣٠
این بیماری لاعلاج

یخچال گردی چیست؟

٩٧/٠٢/٣٠
شعری سروده خودم

امید آخر شد افسانه

٩٧/٠٣/٠١
لحظه ای را از دست ندهید

مسابقه بزرگ

٩٧/٠٢/٣١
استغفر اللهَ ربی و اتوب علیه

داروی بی موقع

٩٧/٠٢/٣١
شعری سروده خودم

بیا آقاجان

٩٧/٠٢/٣٠
عاشقی بی‌همتاترین حس زندگی‌ست

سر مشق عشق

٩٧/٠٣/٠١
آماده تر از همیشه

کار دل دلدادگی و کار او دل کندن است

٩٧/٠٣/٠٣
اصلا مهم نیست چه زمانی برگردی

جمله ات را تمام نکن! برو...

٩٧/٠٣/٠١