ازدواج؛50 +
پرونده‌ای برای آن‌هایی که بعد از عمری بی‌خیالی، ناگهان با خیال ازدواج می‌شوند

ازدواج؛50 +

نویسنده : لیلا جان قربان

نفس عمیقی می‌کشد و ابروهایش را بالا می‌اندازد، چین و چروک‌های 50 سال زندگی روی پیشانی‌اش می‌نشیند؛ می‌گوید تمام دخترهای جوان تا خواستگارهای مناسب دارند، ازدواج کنند. چرا که ازدواج بعد از 40، 50 سال، با کسی که هیچ ثمرهای از زندگی شما در زندگی او نیست و فرزندی در آن خانه و خانواده ندارید، اصلا خوب و مناسب نیست. 

 

خانمی که بعد از 50 سال ازدواج کرده است می‌گوید؛

فقط به خاطر ترس از تنهایی

تا چند سال پیش با مادرش زندگی می‌کرده است اما بعد از مرگ مادر فشار تنهایی باعث شده است که ازدواج کند. او خانمی است 50 ساله است که دلیل اصلی ازدواجش را ترس از تنهایی می‌داند. 

او می‌گوید: اگر فشار تنهایی بعد از مرگ مادرم نبود، هیچ وقت تن به ازدواج نمی‌دادم اما مجبور شدم. از او می‌پرسم از شرایط مردی که با او ازدواج کرده است راضی یا نه؟ میگوید: چه کسی حاضر است برای اولین بار با مردی ازدواج کند که سن و سالی از او گذشته و صاحب فرزند است! این شرایط فقط وقتی اتفاق می‌افتد که مجبور باشی. من دیگر به قطع شرایط ازدواج یک دختر جوان را ندارم.

او به تمام دخترهای جوان توصیه می‌کند تا خواستگارهای مناسب دارند ازدواج کنند چراکه ازدواج با کسی که هیچ ثمره‌ای از زندگی شما در زندگی او نیست و فرزندی در آن خانه و خانواده ندارید، اصلا خوب و مناسب نیست. 

 

یک مرد مجرد 55 ساله از دلایل تصمیمش برای ازدواج نکردن می‌گوید؛

حال و حوصله سروکله زدن با زن‌ها را ندارم!

پنجاه و پنج سال سن دارد. تحصیل کرده خارج از کشور است و یکی از حقوق‌دانان کارآزموده است. او که نگاه منفی به ازدواج ندارد با من به گفت‌وگویی تلفنی می‌نشیند...

+ چه باعث شده است که زدواج نکنید؟

- تا چند سال پیش که درگیر درس و کار بودم، الان هم با این سن دیگر حال و حوصله سروکله زدن با یک زن را ندارم!

+ مگر زن‌ها اهل سروکله‌اند؟

- ببینید؛ شما هیچ وقت نمی‌توانید این ادعا را داشته باشید که می‌توانید یا توانسته‌اید با فردی ازدواج کنید که تمام و کمال با خواسته‌های شما برابری می‌کند! از سمتی ایده آل صد در صدی وجود ندارد و از طرفی دیگر هر فردی ایده‌ها و نگاه‌های خاص خود را به زندگی دارد. در این شرایط وقتی ازدواج می‌کنید در بهترین حالت باید چند سالی فرسایشی بگذرد تا این دو نفر با دیدگاه‌ها و نظرات هم آشنا شده و کنار بیایند. که من حال و حوصله طی کردن این چند سال را ندارم و بیشتر به دنبال آرامش در زندگی هستم.

+ فکر نمی‌کنید این سروکله زدن‌ها به زندگی تنوع و جذاب می‌دهد؟

- حتما همین طور است؛ ولی همان‌طور که گفتم در سنی نیستم که حال  حوصله این کارها را داشته باشم.

+ از این‌که ازدواج نکردید پشیمان نیستید؟

- باید دید که با ازدواج چه به دست می‌آوردم که الان آن را ندارم. برای من موفقیت در کار و حرفه‌ام بسیار با اهمیت‌تر از این بود که ازدواج کنم و صاحب خانواده باشم؛ هرچند که پدر و مادر الان برایم خانواده‌ای کامل و تامین کننده هستند. ولی... شاید اگر بیشتر تلاش می‌کردم الان هر دو را می‌داشتم اما به خاطر این اتفاق هم تا به حال خودم را نکوهش نکرده‌ام.

 

گپ‌وگفتی با حجت الاسلام واعظ موسوی

این بهار را پاییز نکنید!

در ارتباط با دلایل تاخیر در ازدواج گفت و گویی هم داریم با مشاور ارشد خانواده، حجت الاسلام واعظ موسوی. او که تجربه‌ای 19 ساله در مشاوره دارد به سوالات ما پاسخ می‌گوید.

+ به نظر شما چه دلایلی باعث ایجاد تاخیر در ازدواج می‌شود؟

- هرچیزی بهاری دارد و ازدواج هم از این قاعده مثتثنی نیست. متاسفانه برخی از پدر و مادرها بهار ازدواج فرزندان خود را در نظر نمی‌گیرند. این موضوع به خصوص برای دختر خانم‌ها جدی تر است، چراکه در فرهنگ ما پسرها در هر سن و سالی که اراده کنند، ساده تر و راحت تر می‌توانند ازدواج کنند. باید به این نکته توجه داشت که بهار ازدواج زود به پایان می‌رسد.

یکی دیگر از عوامل درس خواندن است. خیلی‌ها به بهانه این که می‌خواهند درس بخوانند، ازدواج را به تاخیر می‌اندازند و 40 سال زندگی مشترک را فدای 4 سال می‌کنند. اولویت را به درس می‌دهند و بعد که سن بالا می‌رود و انتخاب‌ها سخت می‌شود، ترجیح می‌دهند مجرد باقی بمانند.

عامل دیگر این است که خانواده‌ها و دختر و پسرها واقع‌نگر نیستد و بیشتر ایده‌آل گرا فکر می‌کنند. این درحالی است که ازدواج دو سر دارد. یکی ایده‌آل ها و دیگری واقعیت‌هاست.

عامل دیگر بدبینی به جنس مخالف است، به این معنی که خانم‌ها، مرد باور نیستند و آقایان، زن باور. اینگونه افراد غالبا تجربیات خوبی از زندگی والدین خود ندارند.

موضوع دیگر بدبینی هایی است که براساس اخبار اجتماع ایجاد می‌شود. برای نمونه می‌گویند شما یک دختر یا پسر سالم پیدا کنید تا ما ازدواج کنیم!

بالا رفتن آمار طلاق نیز بر ازدواج اثرگذار است. این موضوع اعتماد دیگران را به ازدواج کم می‌کند. این در حالی است که به عقیده بسیاری از جامعه شناسان بزرگترین سرمایه اجتماعی اعتماد است.

عامل مهم دیگر مانع شدن خانواده‌ها به خاطر ترس از تنهایی خودشان است. در گذشته چون تعداد بچه‌ها زیاد بود، خانواده‌ها ازدواج را آسان می‌گرفتند تا با کم شدن بچه‌ها راحتتر مدیریت کنند. اما در خانواده‌های امروزی به خاطر کم بودن بچه‌ها، خانواده‌ها از تنها ماندن می‌ترسند.

+ چه می‌شود که همین افراد در سن بالا به ازدواج تن می‌دهند؟

- افراد تا جوان هستند، کار می‌کنند، درس می‌خوانند، انرژی دارند ولی همین که پا به سن می‌گذارند احساس اونس در آن‌ها شدت می‌گیرد و احساس تنهایی می‌کنند. لذا تن به ازدواج می‌دهند. البته گاهی هم این احساس تنهایی ممکن است به شکل‌های نامطلوب ظاهر شود، مثلا در کشورهای اروپایی افراد خودکشی می‌کنند یا سراغ همدمی با حیواناتی مانند سگ می‌روند. من خودم نمونه‌ای داشته‌ام که معلمی مجرد با دانش آموز خود که فاصله سنی زیادی هم با هم داشته‌اند دوست شده تا تنهایی خود را پر کند.

+ افرادی که ازدواج نمی‌کنند، چه از دست می‌دهند؟

اصل بر ازدواج کردن است، ولی استثناهایی هم وجود دارد که از این نمونه‌ها در میان حضرات معصوم سلام ا... داشته‌ایم. ازدواج واجب نیست اما موکد است. اگر فردی بتواند خود را مدیریت کند و سالم زندگی کند، چنانچه شرایط ازدواج برای او فراهم نبوده جرم و گناهی مرتکب نشده است اما علامه شهید مطهری می‌فرمایند: عالمان بزرگی بودند که ازدواج نکرده بودند اما گاهی اعمالی از آن‌ها سرمی‌زد که ناپخته بود. زیرا ازدواج عاملی برای پخته شدن انسان است. کسی که ازدواج نکرده است یک مرحله مهم از زندگی را پاس نکرده است. این فرد بسیاری از تجربیات را به دست نمی‌آورد و نمی‌تواند مشاور خوبی در این زمینه باشد. و البته ذکر این موضوع هم اهمیت فراوان دارد که پیامبر سلام ا... می‌فرمایند کسی که از ازدواج روگردان باشد از امت من نیست! عدم ازدواج باعث دور شدن ما از رسول اکرم می‌شود، پس ازدواج را به دلایل کم اهمیت مانند تحصیل به تاخیر نیندازید و به فرمایش رسول ا... عمل کنید، مگر دلایل بسیار محکم و منطقی برای انجام این کار داشته باشید.

برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
ali_sh
ali_sh
٩٣/٠٥/١٦
١
٠
ولي خوب هميشه هم امكان ازدواج فراهم نيست خب! يكيش همين درسه كه تا درستو تموم نكني كه نميتوني بري سر يك كار خوبو وبعد.... يكيشم سطح توقعات جووناس كه متاسفانه خيلي اين روزها بالا رفته اكثر دخترا تا پسري ميره خواستگاريشون ازش ماشين و خونه و همه چي در حد مدل بالاش رو ميخوان!! خب حالا با اين شرايط چطور ميشه ازدواج كرد؟؟
ati
ati
٩٣/٠٥/١٦
١
٠
من الان چه چیزهایی ازدست دادم نچ نچ..
MONA-R
MONA-R
٩٣/٠٥/١٧
١
٠
خخخخخخخخ
hach_zanboori
hach_zanboori
٩٣/٠٥/١٧
١
٠
من چی با 68 سال سن! یعنی اگه منم الان ازدواج کنم ازم مصاحبه می گیرن؟! (خخخ)
آسمانه
آسمانه
٩٣/٠٥/١٦
١
١
ساده ترین چیز یا شاید مهم ترین چیزی که از دست میدن ارامش روحیه .. :(
هاچم من
هاچم من
٩٣/٠٥/١٦
٠
٠
کاش با افراد بیشتری مصاحبه می کردین :)
MONA-R
MONA-R
٩٣/٠٥/١٧
٠
٠
من همینا رو هم خلاصه وار خوندم خخخخخ
hach_zanboori
hach_zanboori
٩٣/٠٥/١٧
٠
٠
وایسا به سن من برسی اون وقت می فهمی (خخخ)
اشکمهر آتشروان
اشکمهر آتشروان
٩٣/٠٥/١٧
٠
٣
|: |: |:
MONA-R
MONA-R
٩٣/٠٥/١٧
١
٠
وات؟
Faeze_v
Faeze_v
٩٣/٠٥/١٧
١
٠
جوونا هم اگه انتظارات آنچنانی نداشته باشن بعضی مادر پدرا دارن
Farzane_v
Farzane_v
٩٣/٠٥/١٧
٢
٠
درس خیلی عامل مهمیه............مثلا یه دختر میره درسشو تا دکترا ادامه میده بعدم شاغل میشه.........علاوه بر این که سنش بالا رفته دیگه فکر می کنه به کلاسش نمی خوره خواسته باشه با یه نفر پایین تر از خودش ازدواج کنه............ممنون از مطلبتون
سلیمان حسنی
سلیمان حسنی
٩٣/٠٥/١٧
٠
٠
سلام:مطلب خوبی بودکه متأسفانه در روزگارکنوونی سن ازدواج خیلی بالا رفته وهرچه سن بالاتر میرود شور واشتیاق درفرد کم میشودونیزخیلی سخت گیر میشود.مسلمان باید سنت پیامبر را انجام دهد.فقط میدانم که با ازدواج زندگی بهتروروحیه فرد بسیار بالاتر میرودوآرامشی به انسان دست میدهدکه باهیچ کاردیگری بدست نمی آید.متشکرم
MONA-R
MONA-R
٩٣/٠٥/١٧
٠
٠
ولی خیلی زود هم ازدواج نکنن دیگه! چه خبره دیگه! آدم هول که نیست والا!!
hach_zanboori
hach_zanboori
٩٣/٠٥/١٧
٠
٠
سن 68 که خوبه دیگه :دی
fafa.tk
fafa.tk
٩٣/٠٥/١٧
٠
٠
هاچ ؟؟؟ 68 ؟؟؟ خخ یه کم کم نگفدی ؟ :دی
MONA-R
MONA-R
٩٣/٠٥/١٧
٠
٠
خخخخخ آره
علیرضا
علیرضا
٩٣/٠٥/١٧
٠
٠
به نظر منم مهمترین دلیل این که خیلی ها دیر ازدواج می کنند یا ازدواج نمی کنند، همین ایده آل گرا بودنه!! آخه یک مشکلی هم که هست آدم خیلی وقتها حواسش به گذر عمر نیست و وقتی میفهمه که دیگه دیر شده باشه...
MONA-R
MONA-R
٩٣/٠٥/١٧
٠
٠
احسنت احسنت :) مطلبتون تو جیم کاغذی عالی بود :) همشو خوندم:)
هاچم من
هاچم من
٩٣/٠٥/١٧
٠
٠
باز یه بار من جیمو نگرفتم مطلب خوب چاپ شد (خخخ) :دی
فائزه
فائزه
٩٣/٠٥/١٧
٠
٠
سن ازدواج داره میاد پایین :)
MONA-R
MONA-R
٩٣/٠٥/١٧
٠
٠
آره ولی نه توی همه ی خانواده ها!
fafa.tk
fafa.tk
٩٣/٠٥/١٧
٠
٠
یه کم توقعاتم بیاد پایین بد نیس :) ممنون :)
حمید
حمید
٩٣/٠٥/١٨
١
٠
سلام.به نظر من ازدواج خیلی هم خوبه.اصلا وقتی ازدواج می کنی دنیایی دیگه به روت باز میشه.هم تنوع در زندگی است هم باعث رشد و پیشرفت میشه.بنظر من خداوند اون وقت با نگاه رحمت به بنده اش نظر می کنه.بدیهی هم هست که آدم باید بلحاظ اقتصادی هم آماده بشه . خوب وظیفه اشه که بشه.اصلا ما مامور به تلاشیم.ممنون از مطلب خوبتون
مریم_ن_ر
مریم_ن_ر
٩٣/٠٥/١٨
١
٠
ازدواج یعنی آرامش،ازدواج یعنی میدان مسئولیت،ازدواج یعنی تلاش بیشتر،ازدواج یعنی هویت واقعی اجتماعی،و مهمترین معنی ازدواج تسریع در رسیدن به خدا. ( خطاب به همه جوون های مجرد محترم : اون هایی که از ازدواج می ترسند یک جستجوی دقیقی تو ایمانشون به خداداشته باشند حتما یکجای داره لنگ میزنه. وقت رو تلف نکنید. یک همت و یک توکل بعدشم یا علی.)
admin
admin
٩٣/٠٥/١٨
٠
٠
به نظر من تعداد کمی هستند که خودشان عمدا انتخاب کردند که ازدواج نکنند و اینکه ما هی بگوییم ملت ازدواج کنید در حالی که در اکثر موارد مشکل خارج از کننترل شماست غیر از غصه خوردن فایده ای دارد؟
پربازدیدتریـــن ها
نامه ام را به دستش برسانید

راستی خدا...

٩٧/٠٢/٣١
شعری سروده خودم

انقلاب سفید

٩٧/٠٢/٣٠
شعری سروده خودم

شرمسار

٩٧/٠٣/٠٢
یاد تو را بسیار کنم

سه سخن رمضانه

٩٧/٠٢/٢٩
به نام...

آب در کوزه و ما تشنه لبان

٩٧/٠٢/٢٧
راهنمای دستیابی به فیلم های خوب

چطور فیلم خوب ببینیم؟

٩٧/٠٢/٢٧
خارج از شهر و خارج از مرز!

رانده شدن به حاشیه شهر

٩٧/٠٣/٠٢
شعری سروده خودم

خورشید هشتم

٩٧/٠٢/٣٠
انشای یک دانش آموز دبستانی درباره ازدواج

غلط کردی!

٩٧/٠٢/٣١
گاهی دلتنگ می شوی

تنهایی آنقدرها هم بد نیست

٩٧/٠٢/٢٧
شعری سروده خودم

خیال بودنت

٩٧/٠٢/٣٠
آماده تر از همیشه

کار دل دلدادگی و کار او دل کندن است

٩٧/٠٣/٠٣
حکایت تلگرام و سروش

نامادری!

٩٧/٠٢/٣٠
این بیماری لاعلاج

یخچال گردی چیست؟

٩٧/٠٢/٣٠
شعری سروده خودم

امید آخر شد افسانه

٩٧/٠٣/٠١
عاشقی بی‌همتاترین حس زندگی‌ست

سر مشق عشق

٩٧/٠٣/٠١
لحظه ای را از دست ندهید

مسابقه بزرگ

٩٧/٠٢/٣١
استغفر اللهَ ربی و اتوب علیه

داروی بی موقع

٩٧/٠٢/٣١
شعری سروده خودم

بیا آقاجان

٩٧/٠٢/٣٠
اصلا مهم نیست چه زمانی برگردی

جمله ات را تمام نکن! برو...

٩٧/٠٣/٠١