Notice: Memcache::pconnect(): Server localhost (tcp 11211) failed with: Connection refused (111) in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 42 Warning: Memcache::pconnect(): Can't connect to localhost:11211, Connection refused (111) in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 42 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 72 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 75 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 95 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 98 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 33 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 36 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 49 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 52 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 65 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 68 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/comment.php on line 36 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/comment.php on line 39 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/most_seen.php on line 45 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/most_seen.php on line 48 جیم - مصرف بی‌رویه کار خیلی بدیه! www.jeem.ir
مصرف بی‌رویه کار خیلی بدیه!
توصیه‌های چندگانه در جهت استفاده بهینه از منابع

مصرف بی‌رویه کار خیلی بدیه!

نویسنده : سیده نعیمه زینبی

اولین جمله‌ای که در باب صرفه‌جویی شنیدم جمله « بچه شیر آب رو ببند و آب بازی نکن» بود. بماند که هیچ وقت گوش نمی‌کردیم و آخر با مهربانی شدید مادر مواجه می‌شدیم! نمی‌دانم چرا ما گوش نا به حرف کن باقی ماندیم و یاد نگرفتیم که هر چیزی را به اندازه و درست مصرف کنیم و منابع‌مان را هدر ندهیم .چرا هیچ وقت اهمیت بهینه مصرف کردن به گوش‌های در و دروازه‌ای‌مان نرفت و هنوز که هنوز است خیلی از ما اسراف می‌کنیم و برای‌مان اهمیت ندارد؟!

با کمی مطالعه به راحتی می‌شود فهمید که اسراف‌های‌مان کار دست آیندگان می‌دهد و آن بی‌چاره‌ها حسابی حرف‌های غیر قابل پخش منشوری نثارمان می‌کنند و هرگز به داشتن چنین نیاکان اسرافکاری افتخار نخواهند کرد! می‌دانم الان متنبه شده‌اید و عزمتان جزم شده است برای مصرف بهینه! پس چند توصیه مخلوط رفاقتانه جهت استفاده درست در حد، خودم و شما می‌کنم باشد که مقبول و مصروف افتد! 

 

همیشه پای آب در میان است!

وقتی آستانه تحمل بوی بدنتان به پایان می‌رسد، زحمت می‌کشید و حمام می‌روید! دستتان درد نکند که به دیگران رحم می‌کنید ولی یادتان باشد حمام جایی است که بیشترین هدر رفت آب آن‌جا اتفاق می‌افتد. 

به خاطر ارزش زیاد وقت گران‌بهای‌تان و آب عزیزتر از جان لطفا مدت حمام رفت‌نان را کاهش دهید. آخر لازم نیست آب در حمام تمام مدت برای‌تان سمفونی موتزارت اجرا کند. البته درک می‌کنم که بهترین مکان خوانندگی زیر دوش آب است ولی رحمی به دیگران کنید و ایضا به فکر مصرف آب باشید و مدت کمتری را در زیر باران به ابراز احساسات بپردازید.

اگر دست به جیب هستید لطفا یک سر دوش کاهنده برای حمام تهیه کنید. اگر هم از روش های سنتی و مادربزرگی؛ تشت و کیسه و سنگ پا استفاده می‌کنید، حواستان باشد که این روش مصرف آب را چند برابر می‌کند!

مسواک زدن‌های آخر شب هم خودش زور است و هم کم مصرف کردن آب برایش! ولی عزم شما در صرفه جویی در این مورد هم قابل ستایش، قسمت دوم جمعه شب‌ها ساعت 20 است!

اگر اهل شست‌وشوی ظرف هم هستید، با تقدیر و تشکر یادآوری می‌شود، ضمن مراقبت از چینی گل قرمز مادرجان، مراقب آب اضافه که به فاضلاب تبدیل می‌شود هم باشید!

راستی اگربا شستشوی دستی لباس‌ها حالات روحانی‌تان جریحه‌دار می‌شود؛ برای استفاده از لباسشویی بگذارید لباس‌ها به حد نصاب برسد. مطمئنا خود لباس‌ها هم از شستشوی گروهی لذت بیشتری خواهند برد! تا این‌که تک تک آن‌ها را مجبور به چرخش 360 درجه‌ای بکنید.

 

راه های رسیدن به صرفه جویی زیاد است!

می‌توانم بگویم بیچاره درخت‌ها که رژیم می‌گیرند و برای مصرف ما به اندازه یک برگ کاغذ لاغر می‌شوند و بیچاره پول ملی که باید مصروف ورود شکوه انگیز کاغذ شود. دل‌مان به حال هر دوی‌شان بسوزد و فکری به حال مصرف درستش بکنیم! یا حتی بیچاره گاز که در بیخیالی ما سر به هوا می‌شود و برای یک استکان چایی یک کتری آب را به زحمت می‌اندازیم و گاهی یادمان می‌رود وقتی که ظرف‌مان جوش آمد گاز را می‌شود کم کرد! یا توصیه کرد برای یک قابلمه نیم وجبی شعله گاز را به اندازه دهانه غار علی صدر باز نکنیم و یا رحمی به حال دل و روده و امعا و احشا بدن‌تان بکنید و تا سلول‌های خاکستری مغزتان را با مواد غذایی قابل مصرف پر نکنید؛ پرخوری هم یک نوع اسراف است!

خلاصه اگر حال و هوای صرفه جویی دارید و دلتان نمی‌خواهد سر پل صراط گریبان‌تان توسط آیندگان چاک بخورد، کمی فکر کنید .همه چیز را می‌شود از دید یک آدم صرفه جو نگاه کرد! این‌ها چند توصیه بود برای شروع، بقیه‌اش با خودتان. راستی شما چه پیشنهادی دارید برای صرفه جویی؟!

برچسب ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
hach_zanboori
hach_zanboori
٩٣/٠٥/١٢
١
٠
این دوش کاهنده خوب چیزیه انگار باید بگم برن بگیرن :دی اون ستایش قسمت دوم چی شده؟! آقا من اصلا ربطشو نفهمیدم! :دی
آسمانه
آسمانه
٩٣/٠٥/١٢
٠
٠
قابل ستایش بود دیگه خخ ربطش داده به سریال !:) ممنون هاچ جان بابت خواندنت و البته ان شا لله که سردوش کاهنده هم گیرتان بیاید!:)
آسمانه
آسمانه
٩٣/٠٥/١٢
١
٠
چه قیچی تیزی خورده این مطلب...:)
f_tasnim
f_tasnim
٩٣/٠٥/١٢
٠
٠
آره منم حدس زدم مطلب به این کوتاهی از شما برنمیاد:))
آسمانه
آسمانه
٩٣/٠٥/١٢
٠
٠
میبینی خواهر نصفه وسطی مطلب قاچ شده خخخخ:)
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٣/٠٥/١٢
١
٠
خانم سیده نعیمه زینبی در ارتباط با آب و صرفه جویی ای کاش حداقل نظرهای یک کارشناس رو مورد استفاده قرار می دادین ، بحث تخصصی هست ، و بار علمی بخصوصی رو مطلبتون در پی نداشت ، اساتیدی خبره ای تو این زمینه صاحب نظر هستند از جمله پروفسور کردوانی ، ایشون راهکار های مختلفی رو در ارتباط با صرفه جویی آب ارائه دادند ، و لازم به ذکر که سهم عمده ای از مصرف آب در ایران و اصراف اون مربوط میشه به بخش کشاورزی و صنعتی ، با توجه به این نباید از مصرف خانگی گذشت ، اصول مصرف آب و نحوه جلو گیری از هدر رفت آن باید به صورت تخصصی ارزیابی بشه ، سعی می کنم ، که انشااا... فرصتی باشه تو این زمینه کار می کنم.
آسمانه
آسمانه
٩٣/٠٥/١٢
٠
٠
جناب بهمنی من قرار نبوده کار تخصصی در این زمینه بکنم. فقط خواستم به زبان مخلوط به طنر یک تلنگر بزنم همین !بعضی راهکارهایی رو که یک نفر بدون کمک به تخصص خاص میتونه رعایت کنه. توصیه ها از سایت های معتبر گرفته شده جناب. قرار نبود کار تخصصی بشه وگرنه حتما توصیه های شما رو میشه انجام داد. ممنونم از این تذکر به جاتون. ولی این قرار بود فقط یک تلنگر ساده به زبان طنز باشه!
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٣/٠٥/١٢
٠
٠
;) اسراف
هاچم من!
هاچم من!
٩٣/٠٥/١٢
٠
٠
من قصد دخالت ندارم ولی آقای بهمنی کاری که از دست من و شما بر میاد تصحیح کشاورزی در این کشور نیست. این کاره بالادستیاست و ما فقط در وسعِ (نمیدونم املاشو درست نوشتم یا نه!) خودمون می تونیم هدر ندیم. ما و خونمون :)
i.forouzan
i.forouzan
٩٣/٠٥/١٢
٠
٠
1000 کلمه هم بیشتر نوشته بودید خب. اضافه گویی و پر گویی دشمن مطالب در فضای مجازیه.
آسمانه
آسمانه
٩٣/٠٥/١٢
٠
٠
اگر بدونید من خودم چقدر حذفیات رو مطلب زدم تا کم بشه ولی صرفه جویی مطلب زیاد داره برای گفتن. البته چشم سعی میکنم درمصرف کلمات صرفه جویی بکنم خخ:)
هاچم من!
هاچم من!
٩٣/٠٥/١٢
٠
٠
آها از اون زوایا گفتین :دی الان عرفانم بالا رفت اصن :دی
هاچم من!
هاچم من!
٩٣/٠٥/١٢
٠
٠
این واسه کامنت اولی بود!
آسمانه
آسمانه
٩٣/٠٥/١٢
٠
٠
اصلا حالات عرفانیتم معلومه از این کامنت :)
Faeze_v
Faeze_v
٩٣/٠٥/١٢
١
٠
ممنون از اینکه بفکر هستید
آسمانه
آسمانه
٩٣/٠٥/١٤
٠
٠
ممنون از شما که خوندید:)
سلیمان حسنی
سلیمان حسنی
٩٣/٠٥/١٣
٠
٠
سلام: درست فرمودیداگر بخواهیم مخصوصا درمصرف آب خیلی خوب میشه صرفه جوئی کرد.متشکرم
آسمانه
آسمانه
٩٣/٠٥/١٤
٠
٠
راستش اگر به فکر منابع هم نباشیم فقط بخواهیم مسلمونی کنیم باید صرفه جویی کنیم..ان شا لله که بخواهیم و انجام بدهیم.
آسمانه
آسمانه
٩٣/٠٥/١٤
٠
٠
راستش اگر به فکر منابع هم نباشیم فقط بخواهیم مسلمونی کنیم باید صرفه جویی کنیم..ان شا لله که بخواهیم و انجام بدهیم. التماس دعا
h.naderi
h.naderi
٩٣/٠٥/١٣
٠
٠
به نظر من در این طور مطالب بهتره؛ مثلا هفت تا میان تیتر بدید؛ برای هر کدوم 50 کلمه بنویسید. مثلا هفت فرمان صرفه جویی در آب؛ بعد به صورت کاربردی و با نگاه سبک زندگی می تونید این رو بنویسید. مثلا پیشنهاد دوش کاهنده خیلی خوب بود. مثلا می تونستید تمیز کردن سبزی ها و آب کشی اون را هم نوشت. مثلا شستن ماشین رو هم نوشت. ینی وقتی قراره یک مطلب با این مختصات نوشته بشه به نظرم جنبه کاربردی اش باید بر جنبه نوشتاری اش اولویت داشته باشه
آسمانه
آسمانه
٩٣/٠٥/١٤
٠
٠
ممنون از شما جناب نادری بابت بیان نظرتون که برای من مفید بود. من اینا روو شماره گذاری کرده بودم و البته تعدادش بیشتر بود ..ولی مثل اینکه مصلحت اقتضا نکرده و به دلیل طولانی شدن مطلب تقریبا نصف توصیه هام حذف شده.صرفه جویی مطلب زیاد داره و من وقتی داشتم می نوشتم احساس کردم باید در دو یا سه قسمت نوشته بشه تا مطلب بتونه حرفی برای گفتن داشته باشه. راستی آقای فروزان اجازه نمیدن به ما برای 50 کلمه میان تیتر بزنیم. با ایشون یه صحبتی داشته باشین. باز هم ممنون.:)
Farzane_v
Farzane_v
٩٣/٠٥/١٣
٠
٠
به امید این که رعایت کنیم..........ممنون از مطلبتون
آسمانه
آسمانه
٩٣/٠٥/١٤
٠
٠
ان شا لله که رعایت کنیم و ممنون از نظرتون فرزانه جون:)
fafa.tk
fafa.tk
٩٣/٠٥/١٤
٠
٠
چرا مطلبی مینویسی که قیچی بشه ؟؟ خخ خوب بود . دستت درد نکنه :)
آسمانه
آسمانه
٩٣/٠٥/١٤
٠
٠
نمی دونم فاطمه چرا من متنبه نمیشم خخ همش مطلب طولانی مینویسم که اخرش قیچی میخوره :) ممنون از نظرت ..چشم شوما درد نکنه مطلب رو خوندین :)
پربازدیدتریـــن ها