ساختمان قبل از تخریبش فریاد می زند!
چند اصل ساده مهندسی

ساختمان قبل از تخریبش فریاد می زند!

نویسنده : بهمن بهمنی

 در حال استراحتی که صدایی بم در گوشت می پیچد، تَـــــــــــــق! به دنبال علت از پشت پنجره بیرون را نگاه می‌کنی، می‌بینی شیشه هم ترک برداشته! عجبا از دست تیمور کفتر باز، همسایه ناباو هم معزلی است .باران شروع به باریدن می کند، و تو عاشق بوی باران! بر خلاف روزهای گذشته این بار هرچه تلاش می‌کنی پنجره ها باز نمی شود! چیک، چیک سقف اتاق چکه می کند! عجب حکایتی است! ماجرای امروزت را پیش رمال تعریف می‌کنی تا با رمل و اسطرلاب تفسیرش کند، تـــــــــــَـــــق! در خانه‌ی رمال هم صدا می‌پیچد! صدا، صدای غریبی است! صدای ناله است، صدای ساختمانی که قبل از تخریبش فریاد می‌زند.

 

فرو ریزش، قربانی می‌کند

جدا از ساخت و ساز های ده سال اخیر بیشتر ساختمان‌های بافت مشهد و روستاهای اطراف آن را ساختمان هایی با سیستم سازه‌ای نیم اسکلتی تشکیل می‌دهند، گسترش روز افزون ساخت و حفر گودبرداری‌های عمیق، عدم توجه به مهندسی سازه‌های نگهبان موقت، عبور قنات‌ها و کاریزها از زیر پی و پوسیدگی انشعابات آب، همه و همه دست به دست هم می‌دهند تا ساختمان‌ها را به کام مرگ کشانند، معزلی که این روزها بسیار دیده شده و متاسفانه با تلفات انسانی همراه است.

 

وقتی دیوارها فریاد می زنند

صدای بمی که به یکباره در فضا انتشار پیدا می‌کند، جدا از بحث انبساط حرارتی، این صدا می‌تواند نشانه شروع یک جابجایی یا همان نشست باشد، از جمله عواقب این نوع صداها در ساختمان از رگلاژ خارج شدن کام در و پنجره است، به یاد داشته باشید تا زمانی که تَرک زنده در دیوارهای حمال یا باربر ایجاد نشده است هیچ خطری شما را تهدید نمی‌کند.

 

ترک های ساختمان را ارزیابی کنید

کنج دیوارهای حمال اتاق خود را بررسی کنید، ترک‌ها عموما بر اثر زلزله و یا نشست تحکیمی ایجاد می‌شوند که امری عادی است، اما زمانی نشانه خطرناکی است که ترک زنده باشد یعنی ضخامت ترک به مرور افزایش پیدا کند. برای تشخیص زنده بودن ترک کافی است تکه‌ای شیشه را با گچ زنده بر روی ترک بچسبانید، اگر بعد از مدتی متوجه جدا شدن شیشه از گچ دیوار و یا شکستن شیشه شدید، حال باید از بروز این ترک احساس خطر کنید! (ترک ها به کندی رشد می‌کنند، پس برای تست ترک کمی صبور باشید)

 

عملیات تعمیر پس از کشف ترک!

- شب هنگام کلیه شیر های خانه را ببندید. حال شماره کنتور خود را یادداشت کرده و روز بعد با قرائت مجدد از نشتی و شکستگی لوله‌های آب منزل خود اطمینان حاصل کنید، نفوذ آب عموما باعث نشست در خاک زیر پی می‌شود، پس از کشف و رفع نشتی محل ترک را با گچ بتونه بپوشانید و خلاص!

-  اگر نشتی آب در کار نبود به سراغ چاه های جذبی ساختمان بروید، احتمال می‌رود بخشی از چاه فروریخته باشد، در این زمان ابتدا به وسیله چهار تراش‌های چوبی و یا جک های فلزی سقف را مهار کرده و سپس چاه را با شفته ماسه آهک و سنگ لاشه پر کنید، در صورت جدا شدن دیوار حمال از سقف ابتدا چند رج آجر دیوار حمال را بردارید، سپس با آجر فشاری و گچ محل را پوشانده و اندود کنید.

- اگر متوجه کال یا قنات قدیمی زیر بنا شدید در ابتدا از خشک بودن آن اطمینان حاصل نمایید و سپس مطابق با روش قبل با مهار کردن سقف اقدام به پر کردن شکاف کنید، واگر آب در قنات و یا کال جریان داشته باشد، با عملیات زهکشی اقدام به تغییر مسیر جریان نمایید و مجدد حفره را مانند روش ذکر شده با شفته آهک پر کنید.

- اگر در محله ای زندگی می‌کنید که حتی چند خیابان بالاتر در حال گودبرداری هستند و موارد یاد شده شامل حال ساختمان نشده بود و ساختمان شما در حال ترک خوردن است پیشنهاد می‌شود در ابتدای امر با آتش نشانی تماس حاصل کرده و سپس به سمت سازمان نظام مهندسی و قوه قضاییه رهسپار شوید!

- و در کلی ترین حالت در صورتی که هیچ کدام از موارد یاد شده علت زنده بودن ترک سازه شما نبود، این مورد خاص را حتما با تیمی متشکل از مهندسین عمران و ژئوتکنیک در میان بگذارید.

 

برچسب ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
سلیمان حسنی
سلیمان حسنی
٩٣/٠٥/٠٩
١
٠
سلام: درآن کال یا قنات قدیمی احتمالا نباید تفحصی کوتاه داشت شاید صندوقچه ای ،کوزه ای ،قطعه ای یا.....پیدا کرد؟متشکرم جالب بود.
فاطمه خانووم
فاطمه خانووم
٩٣/٠٥/٠٩
٠
٠
خخخ لایک:)
hach_zanboori
hach_zanboori
٩٣/٠٥/١١
٠
٠
چه خوب... من دارم وسایلمو جمع می کنم برم تو قنات (خخخ) :دی
سلیمان حسنی
سلیمان حسنی
٩٣/٠٥/١١
١
٠
سلام:منهم آماده ام.خدارا چه دیدید.!!!!!:)
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٣/٠٥/٠٩
١
٠
حاجی فروزان ! دستم به اون شرت ورزشی که قراره جیم واسه نفر سومی مسابقه پیشبینی بهتون اهدا کنه ! جان ما عکسا رو ردیفش کنید یا لااقل دوتا عکس از فروریزش یا تخریب ساختمان از جای دیگه بزارید ! اصل مطلب به تصویرشه :)! پیشاپیش از همکاری شما کمال تشکر را داریم !
فاطمه خانووم
فاطمه خانووم
٩٣/٠٥/٠٩
٠
٠
وای چقد ترکهای وحشتناکی من دیدم تو خونه های پایین شهر.طفلی ها با ترس زندگی میکنن.
علیرضا
علیرضا
٩٣/٠٥/٠٩
٠
٠
مهندس دمت گرم اتفاقا ما تو راه پله های خونمون یه 2-3 تا ترک داریم که خیلی خطری بودند و همین 3-4 ماه پیش پرشون کردیم! حالا برای این که بفهمیم ترک خطرناکی بوده یا نه باید صبر کنیم تا ببینیم بازم ترک بر میادره یا نه ؟ | ولی این قسمت های آخرش که گفتی از توان ما خارجه ها همون گزینه مهندس عمران بیتره :)
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٣/٠٥/٠٩
٠
٠
:) جان آره صبر کنید ، ترک برداشت مجدد تست کنید مطابق دستور العمل
fafa.tk
fafa.tk
٩٣/٠٥/١٠
٠
٠
بعله :) ممنون :)
Farzane_v
Farzane_v
٩٣/٠٥/١٠
٠
٠
ممنون از مطلبتون......برم به داد ترک اتاقم برسم.....
p_golpari
p_golpari
٩٣/٠٥/١٠
٠
٠
بعله ..ممنون
hach_zanboori
hach_zanboori
٩٣/٠٥/١٠
٠
٠
ما هم ترک داریم! من هی میگم اینا خطرناکن آخر سقف اتاق می ریزه ولی بقیه میگن نه اینا طبیعیه!!!! اگه یه روز سقف اومد پایین دیگه منو حلال کنین! (خخخ)
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٣/٠٥/١١
٠
٠
:) .... ندیگه ! اگه مطلب رو خوندین و ملطفت اصل مطلب شدید ، اگه ایرادی داشته باشه اتاقتون و رفعش نکنید ، حلال نمی شید :) !
hach_zanboori
hach_zanboori
٩٣/٠٥/١١
٠
١
ها باشه من تلاشمو می کنم که کسی به حرفم گوش کنه! ;)
امین
امین
٩٤/٠١/٢٦
٠
٠
روش ترمیم ترک قلب را هم بگویید
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٥/٠٧/٢٦
١
٠
أَلا بِذِكرِ اللَّهِ تَطْمَئِنُّ القُلُوبُ.
بهمن
بهمن
٩٥/٠٣/٣١
٠
٠
با سلام و تشکر از مطلب مفیدتون. خانه ما یک ساختمان یک طبقه است که در حیاط خانه پدرم ساخته اییم. در واقع خیلی غیر مهندسی ساخته شده. 40 سانت پی بدون هیچ ستونی با بلوک ساخته شده و از غرب به یک خانه دو طبقه تازه ساخت و از دو طرف دیگر به دیوار حیاط متصل است. درواقع زمین این خانه قبلا دو تا چاه یکی چاه آب و دیگری چاه فاضلاب داشته است که هیچ کدام پر نشده است بلکه توسط پوشش فلزی روی آن را پوشانده اند. و خاک این زمین قبل استفاده باغچه ای داشته است. جدیدا مدتی است متوجه شده ایم صداهای تق و توق به تعداد مکرر و مداوم از دیوار ها شندیده می شود و تنها یک ترک در دیوار به ضخامت 3 میلی متر وجود دارد (البته این ترک مدت زیادی است که وجود دارد) برای تشخیص زنده بودن ترک هم مدت 5 6 روزی هست که یک چوب کبریت در داخل ترک گذاشته ایم ولی هنوز نیوفتاده است. در واقع صداهای مداوم تق و توق ما را نگران کرده است. لطفا ما را راهنمایی بفرمایید که علت این صدا ها چیست و آیا جای نگرانی هست یا خیر؟
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٥/٠٦/٣١
٠
٠
سلام بررسی کنید فریم های در یا پنجره شما از حال عادی خارج شده است یا نه ، اگر دیدید در یا پنجره بسته نمی شود ، باید زنده بودن ترک را امتحان کنید ، یک گچ نازک بر روی ترک بکشید یا کاغذ سیگار را با سوزن ته گرد به دیوار بکشید و بچسبانید اگر کاغذ پاره شد ، بایستی ساختمان را تخلیه و جهت ایمن سازی با دفتر مهندسی ارتباط بگیرید .
کریم
کریم
٩٥/٠٦/٣١
٠
٠
سلام مهندس ساختمان ما تازه احداث شده و فلزی هستش ولی ترکهای موی داشت و الان ضخامتشان بیشتر شده و شب ها صدای تق تق از ساختمان می یاد به نظرتان خطر ناک هستش
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٥/٠٦/٣١
٠
٠
اگر ساختمان شما تازه ساز و فلزی است علت ترک ، می توان به چند دسته تقسیم شود ، یک : بار مرده زیاد بر روی تیرهای اصلی 2: جوش نامناسب در محل اتصالات ، شما ترک را بررسی کنید ببینید به تیر اصلی ساختمان شما می رسد یا خیر ، البته اگر نقشه ی اجرایی ساختمان را دارید می توانید کنترل کنید ، در غیر این صورت مانند روشی که توضیح دادم گچ نازک داخل ترک بکشید اگر مجدد گچ ترک خورد ، ترک شما زنده و خطر ناک است ، بعضی وقت ها به علت مفصلی و اجرای نامناسب اتصالات ممکن است ، تیر آهن شما جابجایی داشته باشد یعنی با افزایش بار مرده کمی تکان بخورد و با برداشتن بار به حالت طبیعی برگردد ، این ترک نگران کننده نیست و این اتفاق باعث ایجاد صدا می شود ، اگر فقط شما صدا را در زمستان ها می شنوید جای نگرانی نیست چون صدا بخاطر انبساط فلز است که ایجاد می شود ولی اگر در تمام فصل شنیده می شود بایستی توسط کارشناس بررسی گردد.
2212
2212
٩٥/٠٧/٠٣
٠
٠
سلام مدتیه که ک از سقف و دیوار خونمون صدای تیک و تاک میشنوم حدود دو سه ماهه . و خیلی باعث وحشت من شده .خونمون ۱۲ سال ساخته و البته چندتا خونه اونطرف ترمون گود برداری هستش . و مسئله دیگ اینکه چنتا کوچه پایین تر از ما یک قنات قدیمی وجود داره . حالا من موندم چیکار کنم چون ب هرکی میگم میگه طبیعیه و بخاطر نشست ساختمون هستش
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٥/٠٧/٠٣
٠
١
سلام مطلب بالا رو بخونید به همراه پاسخ به سوال مشابه در بالا ، تست کنید ببینید فریم های در و پنجره چه وضعیتی دارند بعد ترک ها رو مطابق دستور کار داخل متن و نظر های بالا تست کنید :)
ساسي
ساسي
٩٥/٠٧/٢٦
٠
٠
سلام مهندس خونه ما يك طبقه بوده و يك طبقه روي ان ساختيم البته ١٦ عدد ستون به ساختمان اضافه شده شبها خيلي صدا ميده ساختمان تركي در طبقه پايين نديدم فقط در خرپشته يه ترك كوچك در راستاي ستون مشاهده شده ايا مشكلي هست يا نه؟ ممنون از راهنماييتون
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٥/٠٧/٢٦
٠
٠
نگاه کنید شما اشتباه کردید که یک طبقه اضافه کردید ، نحوه ی اتصال و تامین وصله ستون های جدید روی ستون های قدیمتون چطور بوده؟ این خیلی مهم هست ! یعنی بدون نظارت مهندس اومدید دور ستون ها رو خالی کردین و افزایش طول دادید ، با فرض که ستون های شما درست وصله شده ، و ظرفیت باربری هم جواب گو باشه حالا می رسیم به بررسی ترک ، اون چیزی که من فرض می کنم اینه که ستون شما بدون بادبند و یا دیوار برشی ایجاد شده و همه ی اتصالات مفصلی هست یعنی سختی جانبی شما تامین نشده و میشه گفت قاب شما حرکت می کنه ! واقعیتش اینه که ساختمان شما دربرابر زلزله ناایمن هست ، پیشنهاد می کنم حتماً به دفتر فنی نزدیک خونتون و با یک مهندس ناظر متخصص مشورت کنید تا از خانه ی شما بازدید بعمل بیاد ، اتصال های ستون به ستون شما بازرسی بشه و سختی جانبی ساختمان شما با نصب مهاربند تامین بشه تا هم صدای ساختمان شما کم بشه و هم با خیال راحت بخوابید ، مجدد تاکید می کنم صدای ترک صدای ساختمان هست پس اگر سلامتی خونواده براتون مهم هست از این قضیه براحتی نگذرید و به هیچ عنوان با مشورت استا بنا یا معمار های تجربی اقدام نکنید فقط و فقط مهندس عمران دارای صلاحیت .
مهران
مهران
٩٥/٠٨/١٥
٠
٠
سلام. یک خانه 3 طبقه داریم. از چند ماه پیش صدای ریزش سنگریزه از دیوار با همسایه می شنویم. اول فکر می کردم چیزی نیست و مثلا سنگریزه ها از ناودان به پایین می ریزند. ولی چند روز پیش با سر زدن به پشت بام متوجه شدم که در خط حدفاصل سقف خانه ما و همسایه (آن هم مثل ما 3 طبقه است) شکافی به عرض چند میلیمتر ایجاد شده و ظاهرا سنگریزه ها از همانجا به پایین سقوط می کنند. ممنون می شوم اگر بفرمایید علتش چه می تواند باشد و اینکه آیا خطرناک هست؟
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٥/٠٨/١٨
١
٠
سلام در ابتدا توضیح دهید که ساختمان شما نو ساز هست یا خیر ، دوم نوع سازه ساختمان شما بتنی هست ، اسکلت فلزی یا نیم اسکلتی؟ بعد بفرمایید منظور از سه طبقه روی پیلوت هست یا همکف ، طبقه اول و طبقه دوم ؟ ترک در دیوار های خانه مشاهده می شود ؟ فریم های در و پنجره دچار مشکلت نشده اند ؟
مهران
مهران
٩٥/٠٨/١٨
٠
٠
سلام مجدد. ممنون از پاسختان. خیر، ساختمان ما نوساز نیست و نزدیک 20 سال ساخت است. نوع سازه بتنی است. منظور از 3 طبقه؛ همکف (-60)، طبقه اول و دوم است. ترک در دیوارها دیده نمی شود و فریم های در و پنجره ها هم مشکلی ندارند. ضمناً ما در اصفهان هستیم؛ اگر مسأله نشست ساختمان ما (یا همسایه) است، آیا ممکن است به خشکی (بهتر: «خشکاندن») زاینده رود مربوط باشد؟
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٥/٠٨/١٨
٢
٠
سلام به شما ممنون از اینکه موقعیت مکانی را شرح دادید ، تصور من از ساختمان شما که اسکلت بتنی است ، در صورتی که پی هم بتنی باشد ، و تیر و ستون ها به هم کلاف شده ، این است که ساختمان شما در حال انجام نشست متقارن است ، نشست متقارن یعنی کل سازه بواسطه عوامل بیرونی از جمله خشک سالی با هم نشست می کند ، در صورتی که ساختمان کلاف باشد نشست متقارن به میزان کم خطر ندارد ، ولی در صورتی که زیر فونداسیون شما عوامل درونی از جمله چاه یا قنات قدیمی بوده که حالا در حال ریزش است وجود دارد می بایست کنترل و اطمینان حاصل کنید ، تحقیق کنید ببینید چاه یا قنات قدیمی زیر ساختمان وجود ندارد ؟ کف حیاط و قسمت اتصال دیوار ها به زمین در قسمت حیاط و ساختمان همسایه را باز بینی کنید ببینید ترک نخورده است . ؟
مهران
مهران
٩٥/٠٨/١٨
٠
٠
خواهش می کنم. سپاس از توجه و پاسخ سریع و مجددتان. فکر می کنم پی هم بتنی باشد (مگر ممکن است اسکلت بتنی باشد ولی پی نه، اصلاً مگر پی تمام ساختمانها بتنی نیست؟). در مورد کلاف بودن تیر و ستون ها به هم اطلاعی ندارم ولی یک شماره تماس از مهندس سازنده دارم که اگر جواب بدهد شاید مشخص شود. چه مقدار نشست می تواند خطرناک باشد؟ چطور می توان میزان نشست را فهمید؟ چاه و قنات قدیمی هم فکر نمی کنم وجود داشته باشد. «عوامل درونی» دیگری هم ممکن است باشد؟ کف حیاط و قسمت اتصال دیوار به آن ترک نخورده. ساختمان همسایه را هم که دسترسی ندارم. هنوز هم باهاشان مطرح نکرده ام.
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٥/٠٨/١٩
١
٠
سلام به شما ، اگر ساختمان شما مهندسی ساز باشد قطعا در اسکلت بتنی پی بتنی هست ولی اگر پیمانکار آدم بدی باشد ، غیر قابل اطمینان است ، با فرض اول که مهندس ناظر داشته ، نشست متقارن ساختمان یعنی ساختمان از نظر سازه ای ترک نخورده و با هم نشست می کنند را از بیرون از ساختمان تشخیص می دهند یعنی مهندس ناظر یا نقشه بردار و با مشورت مهندس زمین شناس می آیند با دوربین ارتفاع چهار گوشه ساختمان شما را نسبت به یک شاخص مثلاً خیابان اندازه می گیرند و ان را طی دوره چند ماهه کنترل می کنند اگر ارتفاع ساختمان نسبت به شاخص تغییر کند یعنی ساختمان شما نشست متقارن دارن ، شکست متقارن خود به دو قسمت تقسیم می شود که یکی نشست تحکیم هست ، که هیچ خطری ندارد یعنی به مرور ساختمان نشست می کند (اب درون لایه های خاک رس به دلیل فشار بتدریج کم می شود ) که طبیعی است و بعد از یک مدت نشست متوقف می شود ولی نشستی می تواند خطر ناک باشد که یا کنار ساختمان شما گودبرداری خیر اصولی انجام دهند ، یا قنات قدیمی و یا چاه قدیمی در حال تخریب است ، و یا سطح ایستابی آب منطقه ای پایین آمده که می بایست با شهرداری و نظام مهندسی منطقه مکاتبه کنید تا مورد را بررسی کنند معمولاً نشست ناشی از پایین رفتن سطح ایستابی اب بسیار زمان بر است ولی میزان ان را باید کنترل کنند که در صورتی که خطر ناک باشد با تزریق بتن در منطقه می توانند آن را کنترل کنند ، شما نگران باشید و در ابتدا با یک کارشناس تماس بگیرید تا ساختمان را از نزدیک بررسی کند سپس در صورت مشخص شدن نشست با اداره زمنین شناسی یا سازمان نظام مهندسی مکاتبه کنید و اگر نشست ناشی از پایین رفتن سطح ایستابی آب است و شهرداری پاسخگو نبود می توانید از شهرداری شکایت کنید و ادعای تخریب بنایتان را مطرح کنید . * گنترل کنید ببینید دیوار ساختمان همسایه استحکام دارد ؟ شاید دیوار همسایه در حال تخریب است و به دیوار شما فشار وارد می کند ؟ این عامل را بررسی کنید .
داود
داود
٩٥/٠٨/٢٨
١
٠
با سلام ساختمان ما پیلوت و یک طبقه است 2 سال ونیم از ساخت اسکلت بتنی آن می گذرد همسایه از وجود صدا بین دیوار ما و آن شکایت داشت خودم هم چند باری شنیده ام اما گفتم مهم نیست وقتی دیوار حیاط رو چیدیم برای پی از آهک استفاده کردیم اما از قسمت ستون دیوار حیاط ترک برداشته مهندسی گفت مال سنگ یا چیزی داخل مخلوط آهک حرکت کرده اما صداها عصبیم کرده لطفاً راهنمایی کنید.
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٥/٠٩/٠٦
١
٠
من متوجه نشدم ؟ الان دیوار حیاط شما ترک برداشته یا دیوار ساختمان ؟ دیوار حیاط شما سفته اهک هست و پی ساختمان بتنی؟بیشتر توضیح بدین
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٥/٠٩/٠٦
٠
٠
اگر دور ساختمان شما زهکش شده باشد خطری نیست والا امکان نشست بسته به نوع خاک بستر می روذ
مرتضی
مرتضی
٩٥/٠٩/٠٢
١
٠
سلام دور اطراف خونه ما زمین خالی پر از آب هستش تقریبا فصل سرما پر باز آب میشه آیا برای ساختمان خطرناک هستش؟
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٥/٠٩/١٧
٢
١
سلام اگر امکانش هست بیشتر توضیح بدین اگر ساختمان زهکش شده باشد نگرانی ندارد !
مهران
مهران
٩٥/١٠/١٩
٠
٠
سلام. مجددا به خاطر پاسخ هایتان سپاسگزارم. 17 سال از خشکاندن زاینده رود «دائمی» بر اثر انتقال آب به یزد و ... می گذرد. در این 17 سال، صرفا بر اثر فشار کشاورزان مستأصل شرق اصفهان، گاهی آب زاینده رود را آن هم با بیشترین حجم، جهت کشت آنان برای یکی دو ماه باز می کنند و پس از آن باز هم آب را برای ماه ها، به کلی می بندند! یعنی بستر زاینده رود عملا به کانال آبیاری بزرگی، برای یکی دو ماه جریان آب در سال تبدیل شده است که در بقیه اوقات سال «کاملا» خشک است! و در این اوقات، قاعدتا کسری آب لازم را از آب های زیر زمینی که در مدت جریان آب در رودخانه سطحشان بالا آمده تأمین می کنند؛ و تقریبا هر سال این چرخه تکرار می شود. سؤال این است که آیا بالا آمدن موقت سطح آب زیرزمینی اصفهان در آن یکی دو ماه مذکور؛ و پایین آمدن مجدد آن (و تکرار این چرخه) مشکل نشست زمین را «تشدید» نمی کند؟ به عبارت دیگر، «به فرض» اگر کلا آب رودخانه دیگر هرگز باز نشود، لااقل شدت این مشکل و سرعت وقوع آن کمتر نخواهد بود؟
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٥/١٠/٢٤
١
٠
سلام با توجه به توضیحات بالا و اینکه ساختمان شما بتنی و بیست سال ساخت است و با فرض اینکه شما کاربری ساختمان و یا تیغه هایتان را طی این بیست سال تغییر نداده اید و با فرض اینکه قنات قدیمی و چاه زیر ساختمان شما وجود ندارد تنها عامل نشست پایین رفتن سطح ایستابی و نشست لایه های خاک هست با توجه به اینکه این نشست بکندی انجام می شود فعلا با کنترل ترک های ساختمان خطری برای شما ندارد ولی بهتر ان است که نامه ای به فرمانداری زده و نسخه ای برای خودتان رسید کنید و موضوع را برای بررسی کارشناسی مطرح نمایید ، لازم بذکر است ابگیری نامتناوب تاثیری در سرعت نشست ندارد بلکه
مهران
مهران
٩٥/١٠/٢٤
٠
٠
ممنون. «بلکه» ...؟
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٥/١٠/٢٤
١
٠
بلکه پایین رفتن سطح ایستابی اب باعث نشست می شود :)
mohaddeseh_1990
mohaddeseh_1990
٩٥/١١/١٥
١
٠
سلام. الان دوبار هست که دیوار اتاقم یه صدای تق بلند میده بعد انگار سنگ ریزه ازش میریزه (البته فقط صدای ریختن میده.) ساختمان ما سال88 ساخته شده . از سقف هم تو زمستون خیلی صدای تق تق میاد . رو سقف هم یه خط ترک طولانی ولی ریزی وجود داره. میخواستم بپرسم صداییی که از دیوار میاد خطرناکه؟ ممنون
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٥/١١/١٥
١
٠
سلام :) خب بفرمایید ساختمان شما اسکلت بتنی هست یا فلزی و یا نیم اسکلت ، چند طبقه هست ؟ مجاور گود برداری نکردن ، ؟ ترک بر روی سقف هست یا دیوار ؟ اگر ترک روی سقف و فقط قسمت زیر آهن باشد که مشکلی نیست ولی اگر ترک روی دیوار باشد ، کمی گچ درست کنید مانند متن بالا و با انگشت روی ترک بکشید ، تا در صورتی که ترک رشد کرد قسمت گچ مجدد ترک بردارد ، در صورت ترک برداشتن نگران کننده است ولی در صورتی که دیگر ترک برنداشت ، نشست تحکیم است و ایرادی ندارد و نگران نباشید :)
mohaddeseh_1990
mohaddeseh_1990
٩٥/١١/١٥
٠
٠
ساختمان3 طبقه اسکلت فلزیه. ترک فقط روی سقفه که خیلی موییه. نه گود برداری نشده . نگرانی من صداییه که گاهی از روی دیوار میادکه بعدش صدای ریختن شن و ماسه میاد ولی قسمت کنج رو که نگاه کردم جایی ترک برنداشته .
mohaddeseh_1990
mohaddeseh_1990
٩٥/١١/١٥
٠
٠
فقط یه مشکلی دیگه هست دوبار هم سرامیک خونه ورم کرده الان کف پوش که کردیم بعضی حاها اونم ورم کرده در حالیکه میگن کف پوش ورم نکرده و مشکل از ساختمونه میخواستم بدونم ایا مشکلی خاصی وجود داره؟
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٥/١١/١٦
٠
٠
عذر خواهم متن رو کامل بخونید ، گفتم اگر احتمال شکستگی آب هست باید ، شب همه ی شیر های خونه رو ببندین و شماره کنتر آب رو یادداشت کنید ، و صبح قرائت کنید ،اختلافش نشون میده که لوله آب نشتی داره ! باز هم می گم اگر ترک فقط زیر تیر اصلی هست ، داغ آهن ایرادی نداره ولی اگر احتمال نشتی هست مطابق با دستورالعمل داخل متن عمل کنید .
داداشى
داداشى
٩٥/١١/٣٠
١
٠
ضمن سلام و تشكر احتياج به مشاوره با يك كارشناس خبره شناخت ترک و نشست ساختمان و عنداللزوم بازديد ميدانى دارم ممنون ميشوم اگر معرفی کنید.
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٥/١٢/٠١
٠
٠
سلام به شما دوست عزیز ‌ اگر مشهد هستید و یا هرجای دیگه ایران به کانون کارشناس ها و یا کاردان های مهندسین عمران منطقتون مراجعه کنید و در ابتدا با رییس کانون مشکلتون رو در میان بگذارید و از اون در خواست کارشناس خبره کنید . می توانید به سازمان نظام مهندسی محلتون تو هر کجای ایران مراجعه کنید و در خواست کارشناس رسمی کنید . می توانید به کارشناس های رسمی دادگستری هم مراجعه کنید تا ضمن تعیین خسارت و مقصر با اعلام حکم در روند رسیدگی قضایی به رای آن استناد کنید . ----------------------------------------------------------------- در هر صورت بنده چون هنوز عضو نظام مهندسی نیستم و به دلیل گرفتاری شغلی امکان بازدید رو ندارم ولی حداقل نکات کلیدی رو مطرح کردم فقط به مراجع رسمی مراجعه کنید و از کارشناس بخواهید گزارش کتبی با مهر به شما ارایه بده و بعد مبلغ هزینه کارشناسی رو در وجهشون پرداخت کنید . نکته مهم ‌!‌ : فقط از مهندس عمران - عمران استفاده کنید !‌ بهترین مهندس های عمران عضو نظام مهندسی کارشناس هایی با پایه یک نظام مهندسی هستند !‌ از آن ها کمک بگیرد ‌!
داداشى
داداشى
٩٥/١٢/٠٥
٠
٠
من تهران هستم ساختمان اسکلت بتون و سال ساخت ۸۶ با کمال تعجب شاهد ایجاد ترک های عمودی و افقی در یکی از اضلاع ساختمان هستم حدس میزنم علت این باشه که زیر بخشی از فونداسیون خاک دستی باشد و باعث نشست موضعی ساختمان شده؛ می خواستم با مشورت کارشناس اگر احتمال خطر میره از الان اقدام کنم. از راهنمایی شما کمال تشکر دارم.
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٥/١٢/٠٥
٠
٠
نگاه کنید برادر توضیحات متن رو یکبار بخونید و اگر بازهم پاسخ رو پیدا نکردین من مورد مشابه شما رو پاسخ دادم با صبر نظر های سایر کاربر ها رو بخونید ، :) ممنونم
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٥/١٢/٠٥
٠
١
دوستان من تمام سعیم رو کردم و توضیحات تکمیلی داخل متن هست جدا از آن در نظر ها موارد مشابه رو چندین بار پاسخ دادم ، اینکه سوال مشابه مجدد مطرح میشه نشان میدهد شما حتی وقت اینکه نظر ها رو بخونید ندارید و توقع دارید من سوال تکراری شما رو پاسخ بدهم بخاطر همین در خواست میکنم حتما متن و نظر ها رو بخونید اگر سوال خاصی بود که‌ قبلاً پاسخ داده نشده من در خدمتم :)
محسن
محسن
٩٥/١٢/٠٨
١
٠
سلام مهندس جان انگار از پشت دیوار در اثر باد آمدن صدای برخورد فلز می آید بنظرتون مشکلش چیه و راهی واسه از بین بردنش هست؟ خیلی صداش رو اعصابه
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٥/١٢/٠٩
١
٠
دیوار رو ازپشت آستر ماسه سیمان کنید :)
مهرناز باوند
مهرناز باوند
٩٥/١٢/٢٣
٠
٠
سلام وقتتون بخیر..ممنون از مطالب خوبتون..خونه مون نوسازه ،دوبلکس...صداهای عجیب غریب از دیوار و سقف میاد ،بخصوص روزهایی که هوا گرم باشه ..به نظر شما انبساط و انقباظه؟بعد اسکلت بتونی و در سقف هم از یونیلیت استفاده شده...بعضی وقتا احساس میکنم صدای ترکیدن یونیلیته..ممنون
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٥/١٢/٢٤
٠
٠
برداشت من این هست که خانه ی شما اسکلت بتنی با سقف تیرچه بلوک و بلوکه های پلی استایرنی است ، با توجه به اینکه جنس پلی استایرن با بتن متفاوت هست و ضریب انتقال حرارت متفاوتی دارند در نتیجه انبساط و انقباض یا تنش سقف باعث میشه که بلوک های پلی استایرنی ایجاد صدا کنند که این در سال های اول ساخت اتفاق میوفته و طبیعی است ولی اگر این صدا همراه با ترک باشه که باید مطابق با دستورالعمل بالا عمل کنید . البته معمولا باید بعد از بتن ریزی بلوک های پلی استایرن تخلیه بشه که صدا حذف بشه ولی متاسفانه در کارهای پیمانکاری سریع یک اندود گچ روی پلی استایرن میکشن تا هزینه سقف کاذب کم بشه !‌
m_bavand
m_bavand
٩٥/١٢/٢٣
١
٠
سلام..وقتتون بخیر..ممنون برای مطالب خوبتون..خونه مون نوسازه ،نزدیکه یک سال ،دوبلکس..صداهای عجیبی بعضی وقتا میاد بخصوص شبها ،و روزهایی که هوا گرمه..بعضی وقتا صداها خیلی وحشتناک میشه ..اسکلتش بتونی و یونیلیت هم در سقفش به کار رفته..بعضی وقتا ادم احساس میکنه صدای ترکیدن یونیلیت هاست..به نظرتون برای انبساط انقباظه؟ممنون میشم راهنمایی کنید
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٥/١٢/٢٤
١
٠
خانم باوند جواب شما رو تو نظر بالا دادم ، :)‌ نگران نباشید اگر همراه با ترک نباشد در سال های اول ساختمان های بتنی صدا امری طبیعیست !‌
اکبر
اکبر
٩٦/٠١/٣١
٠
٠
سلام منزلی درشمال خریدم بعد از چند روز سقف خانه در مسیر راویز به صورت افقی شروع کرد به باز شدن چون نقاشی شده بود ما متوجه نشده بودیم دلیلش چیست ایا گچ کاری اش درست انجام نشده درضمن سقف منزل چهار شیب است از بیرون وبالا نما چهار شیب است ولی از داخل سقف اتاق کج است
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٦/٠٢/٠٢
٠
٠
من متوجه نشدم ولی ترک روی گچ بری رابیتس بخاطر زخامت گچ یا فشار دیوار های مجانب هست ، این مدلی که شما گفتید نمیشه نظر داد متن رو بخونید و نظر های بالا رو امیدوارم بتونه کمکتون کنه
ناشناس
ناشناس
٩٦/٠٢/٠٢
٠
٠
از دیوار خابگاه ما صدای ریزش سنگ میاد ب نظرتون مشکلی هس؟؟
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٦/٠٢/٠٢
٠
٠
شما که دانشجویی آنقدر تنبل نباش مطلب بالا رو بخون پنجاه بار سوال مشابه جواب دادم ، اونقدری که من وقت می ذارم مشاوره مجانی می دم شما زورتون میاد مطلب رو بخونید :| ⁦
علی
علی
٩٦/٠٢/٠٤
٠
٠
با سلام و خسته نباشید، سوالی داشتم، ساختمان ما پنج طبقه است به همراه دو طبقه پارکینگ که یکی زیر زمینی است، متسفانه سازنده پمپ اب برای تخلیه فاضلاب پارکینگ پایین قرار نداده و فاضلاب پارکینگ به چاه زیر ساختمان ریخته میشود، من ساکن طبقه اخر واحد جلو هستم و مدتی است صبح ها از سقف صدای تق و توق میشنوم، ساختمان دو سال ساخت است و تو این مدت ترک پویایی مشاهده نشده، دو طرف ساختمان هم ساخته نشده و افتاب از چهار طرف به ساختمان میتابه، این صداها به علت انبساط و انقباض است یا به دلیل وجود چاه زیر ساختمان به دلیل نشست است؟! ضمنا اسکلت بتونی است و من ساکن اهواز هستم، بیشتر احساس میکنم صدا از رابیس داخل ارک سقف است...
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٦/٠٢/٠٥
٠
٠
ساختمان شما اگر تازه ساز هست تا پنج سال اول و بیشتر نشست تحکیم ناشی از خارج شدن لایه های آب خاک بستر داره که طبیعی است اگر ترک فعال پیدا شد در هر صورت با کارشناس بومی موضوع را مطرح کنید
پربازدیدتریـــن ها
شعری سروده خودم

شهرزاد

٩٦/٠٢/٠٢
جهان از زاویه من

نکته پردازی های نخواندنی / قسمت دوم

٩٦/٠١/٣٠
شعری سروده خودم

خار آن شعر که از زلف تو کوتاه بود!

٩٦/٠٢/٠٤
با یک چمدان دلتنگی

یهویی

٩٦/٠٢/٠٣
خسته شده ام

مونث بودن

٩٦/٠١/٣٠
ارزش کلمات

تذکره الکارگردان

٩٦/٠٢/٠٣
خسته تر...

به شیرینی یک خواب

٩٦/٠٢/٠٢
معرفی کتاب

چشم هایش

٩٦/٠١/٣١
فقط زانو می‌زنم

دیوانه

٩٦/٠٢/٠٢
شعری سروده خودم

کاسب دیوانه

٩٦/٠١/٣٠
شعری سروده خودم

دل دیوانه ام

٩٦/٠٢/٠٤
گذار بازهم ببینمت...

چشم هایم را بگیر

٩٦/٠٢/٠٢
هیچکس حالم را نمی فهمد

تو که نیستی

٩٦/٠٢/٠٥
یادم تو را فراموش

خنده هایش آغاز ماجرا بود

٩٦/٠١/٣٠
آخرین خواسته

محبوس آرزو

٩٦/٠٢/٠٥
شعری سروده خودم

به نام عشق

٩٦/٠١/٣١
منتظرتم!

این آدم های ناشناس مهمان نواز!

٩٦/٠٢/٠٤
از والیبالیستی تا خوابیدن با چشم های باز

معلم ها در گذر زمان

٩٦/٠١/٣١
بارها خدا را شکر!

یک صبح دانشجویی

٩٦/٠٢/٠٣
شعری سروده خودم

آیینه‌وار از دل و از جان شکسته‌ایم

٩٦/٠١/٣١
تبلیغات
تبلیغات