ساختمان قبل از تخریبش فریاد می زند!
چند اصل ساده مهندسی

ساختمان قبل از تخریبش فریاد می زند!

نویسنده : بهمن بهمنی

 در حال استراحتی که صدایی بم در گوشت می پیچد، تَـــــــــــــق! به دنبال علت از پشت پنجره بیرون را نگاه می‌کنی، می‌بینی شیشه هم ترک برداشته! عجبا از دست تیمور کفتر باز، همسایه ناباو هم معزلی است .باران شروع به باریدن می کند، و تو عاشق بوی باران! بر خلاف روزهای گذشته این بار هرچه تلاش می‌کنی پنجره ها باز نمی شود! چیک، چیک سقف اتاق چکه می کند! عجب حکایتی است! ماجرای امروزت را پیش رمال تعریف می‌کنی تا با رمل و اسطرلاب تفسیرش کند، تـــــــــــَـــــق! در خانه‌ی رمال هم صدا می‌پیچد! صدا، صدای غریبی است! صدای ناله است، صدای ساختمانی که قبل از تخریبش فریاد می‌زند.

 

فرو ریزش، قربانی می‌کند

جدا از ساخت و ساز های ده سال اخیر بیشتر ساختمان‌های بافت مشهد و روستاهای اطراف آن را ساختمان هایی با سیستم سازه‌ای نیم اسکلتی تشکیل می‌دهند، گسترش روز افزون ساخت و حفر گودبرداری‌های عمیق، عدم توجه به مهندسی سازه‌های نگهبان موقت، عبور قنات‌ها و کاریزها از زیر پی و پوسیدگی انشعابات آب، همه و همه دست به دست هم می‌دهند تا ساختمان‌ها را به کام مرگ کشانند، معزلی که این روزها بسیار دیده شده و متاسفانه با تلفات انسانی همراه است.

 

وقتی دیوارها فریاد می زنند

صدای بمی که به یکباره در فضا انتشار پیدا می‌کند، جدا از بحث انبساط حرارتی، این صدا می‌تواند نشانه شروع یک جابجایی یا همان نشست باشد، از جمله عواقب این نوع صداها در ساختمان از رگلاژ خارج شدن کام در و پنجره است، به یاد داشته باشید تا زمانی که تَرک زنده در دیوارهای حمال یا باربر ایجاد نشده است هیچ خطری شما را تهدید نمی‌کند.

 

ترک های ساختمان را ارزیابی کنید

کنج دیوارهای حمال اتاق خود را بررسی کنید، ترک‌ها عموما بر اثر زلزله و یا نشست تحکیمی ایجاد می‌شوند که امری عادی است، اما زمانی نشانه خطرناکی است که ترک زنده باشد یعنی ضخامت ترک به مرور افزایش پیدا کند. برای تشخیص زنده بودن ترک کافی است تکه‌ای شیشه را با گچ زنده بر روی ترک بچسبانید، اگر بعد از مدتی متوجه جدا شدن شیشه از گچ دیوار و یا شکستن شیشه شدید، حال باید از بروز این ترک احساس خطر کنید! (ترک ها به کندی رشد می‌کنند، پس برای تست ترک کمی صبور باشید)

 

عملیات تعمیر پس از کشف ترک!

- شب هنگام کلیه شیر های خانه را ببندید. حال شماره کنتور خود را یادداشت کرده و روز بعد با قرائت مجدد از نشتی و شکستگی لوله‌های آب منزل خود اطمینان حاصل کنید، نفوذ آب عموما باعث نشست در خاک زیر پی می‌شود، پس از کشف و رفع نشتی محل ترک را با گچ بتونه بپوشانید و خلاص!

-  اگر نشتی آب در کار نبود به سراغ چاه های جذبی ساختمان بروید، احتمال می‌رود بخشی از چاه فروریخته باشد، در این زمان ابتدا به وسیله چهار تراش‌های چوبی و یا جک های فلزی سقف را مهار کرده و سپس چاه را با شفته ماسه آهک و سنگ لاشه پر کنید، در صورت جدا شدن دیوار حمال از سقف ابتدا چند رج آجر دیوار حمال را بردارید، سپس با آجر فشاری و گچ محل را پوشانده و اندود کنید.

- اگر متوجه کال یا قنات قدیمی زیر بنا شدید در ابتدا از خشک بودن آن اطمینان حاصل نمایید و سپس مطابق با روش قبل با مهار کردن سقف اقدام به پر کردن شکاف کنید، واگر آب در قنات و یا کال جریان داشته باشد، با عملیات زهکشی اقدام به تغییر مسیر جریان نمایید و مجدد حفره را مانند روش ذکر شده با شفته آهک پر کنید.

- اگر در محله ای زندگی می‌کنید که حتی چند خیابان بالاتر در حال گودبرداری هستند و موارد یاد شده شامل حال ساختمان نشده بود و ساختمان شما در حال ترک خوردن است پیشنهاد می‌شود در ابتدای امر با آتش نشانی تماس حاصل کرده و سپس به سمت سازمان نظام مهندسی و قوه قضاییه رهسپار شوید!

- و در کلی ترین حالت در صورتی که هیچ کدام از موارد یاد شده علت زنده بودن ترک سازه شما نبود، این مورد خاص را حتما با تیمی متشکل از مهندسین عمران و ژئوتکنیک در میان بگذارید.

 

برچسب ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
سلیمان حسنی
سلیمان حسنی
٩٣/٠٥/٠٩
١
٠
سلام: درآن کال یا قنات قدیمی احتمالا نباید تفحصی کوتاه داشت شاید صندوقچه ای ،کوزه ای ،قطعه ای یا.....پیدا کرد؟متشکرم جالب بود.
فاطمه خانووم
فاطمه خانووم
٩٣/٠٥/٠٩
٠
٠
خخخ لایک:)
hach_zanboori
hach_zanboori
٩٣/٠٥/١١
١
٠
چه خوب... من دارم وسایلمو جمع می کنم برم تو قنات (خخخ) :دی
سلیمان حسنی
سلیمان حسنی
٩٣/٠٥/١١
١
١
سلام:منهم آماده ام.خدارا چه دیدید.!!!!!:)
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٣/٠٥/٠٩
١
٠
حاجی فروزان ! دستم به اون شرت ورزشی که قراره جیم واسه نفر سومی مسابقه پیشبینی بهتون اهدا کنه ! جان ما عکسا رو ردیفش کنید یا لااقل دوتا عکس از فروریزش یا تخریب ساختمان از جای دیگه بزارید ! اصل مطلب به تصویرشه :)! پیشاپیش از همکاری شما کمال تشکر را داریم !
فاطمه خانووم
فاطمه خانووم
٩٣/٠٥/٠٩
٠
٠
وای چقد ترکهای وحشتناکی من دیدم تو خونه های پایین شهر.طفلی ها با ترس زندگی میکنن.
علیرضا
علیرضا
٩٣/٠٥/٠٩
٠
٠
مهندس دمت گرم اتفاقا ما تو راه پله های خونمون یه 2-3 تا ترک داریم که خیلی خطری بودند و همین 3-4 ماه پیش پرشون کردیم! حالا برای این که بفهمیم ترک خطرناکی بوده یا نه باید صبر کنیم تا ببینیم بازم ترک بر میادره یا نه ؟ | ولی این قسمت های آخرش که گفتی از توان ما خارجه ها همون گزینه مهندس عمران بیتره :)
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٣/٠٥/٠٩
٠
٠
:) جان آره صبر کنید ، ترک برداشت مجدد تست کنید مطابق دستور العمل
fafa.tk
fafa.tk
٩٣/٠٥/١٠
٠
٠
بعله :) ممنون :)
Farzane_v
Farzane_v
٩٣/٠٥/١٠
٠
٠
ممنون از مطلبتون......برم به داد ترک اتاقم برسم.....
p_golpari
p_golpari
٩٣/٠٥/١٠
٠
٠
بعله ..ممنون
hach_zanboori
hach_zanboori
٩٣/٠٥/١٠
٠
٠
ما هم ترک داریم! من هی میگم اینا خطرناکن آخر سقف اتاق می ریزه ولی بقیه میگن نه اینا طبیعیه!!!! اگه یه روز سقف اومد پایین دیگه منو حلال کنین! (خخخ)
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٣/٠٥/١١
٣
٠
:) .... ندیگه ! اگه مطلب رو خوندین و ملطفت اصل مطلب شدید ، اگه ایرادی داشته باشه اتاقتون و رفعش نکنید ، حلال نمی شید :) !
hach_zanboori
hach_zanboori
٩٣/٠٥/١١
٠
١
ها باشه من تلاشمو می کنم که کسی به حرفم گوش کنه! ;)
امین
امین
٩٤/٠١/٢٦
٠
٠
روش ترمیم ترک قلب را هم بگویید
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٥/٠٧/٢٦
٢
٠
أَلا بِذِكرِ اللَّهِ تَطْمَئِنُّ القُلُوبُ.
بهمن
بهمن
٩٥/٠٣/٣١
٠
٠
با سلام و تشکر از مطلب مفیدتون. خانه ما یک ساختمان یک طبقه است که در حیاط خانه پدرم ساخته اییم. در واقع خیلی غیر مهندسی ساخته شده. 40 سانت پی بدون هیچ ستونی با بلوک ساخته شده و از غرب به یک خانه دو طبقه تازه ساخت و از دو طرف دیگر به دیوار حیاط متصل است. درواقع زمین این خانه قبلا دو تا چاه یکی چاه آب و دیگری چاه فاضلاب داشته است که هیچ کدام پر نشده است بلکه توسط پوشش فلزی روی آن را پوشانده اند. و خاک این زمین قبل استفاده باغچه ای داشته است. جدیدا مدتی است متوجه شده ایم صداهای تق و توق به تعداد مکرر و مداوم از دیوار ها شندیده می شود و تنها یک ترک در دیوار به ضخامت 3 میلی متر وجود دارد (البته این ترک مدت زیادی است که وجود دارد) برای تشخیص زنده بودن ترک هم مدت 5 6 روزی هست که یک چوب کبریت در داخل ترک گذاشته ایم ولی هنوز نیوفتاده است. در واقع صداهای مداوم تق و توق ما را نگران کرده است. لطفا ما را راهنمایی بفرمایید که علت این صدا ها چیست و آیا جای نگرانی هست یا خیر؟
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٥/٠٦/٣١
١
٠
سلام بررسی کنید فریم های در یا پنجره شما از حال عادی خارج شده است یا نه ، اگر دیدید در یا پنجره بسته نمی شود ، باید زنده بودن ترک را امتحان کنید ، یک گچ نازک بر روی ترک بکشید یا کاغذ سیگار را با سوزن ته گرد به دیوار بکشید و بچسبانید اگر کاغذ پاره شد ، بایستی ساختمان را تخلیه و جهت ایمن سازی با دفتر مهندسی ارتباط بگیرید .
کریم
کریم
٩٥/٠٦/٣١
٠
٠
سلام مهندس ساختمان ما تازه احداث شده و فلزی هستش ولی ترکهای موی داشت و الان ضخامتشان بیشتر شده و شب ها صدای تق تق از ساختمان می یاد به نظرتان خطر ناک هستش
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٥/٠٦/٣١
٠
٠
اگر ساختمان شما تازه ساز و فلزی است علت ترک ، می توان به چند دسته تقسیم شود ، یک : بار مرده زیاد بر روی تیرهای اصلی 2: جوش نامناسب در محل اتصالات ، شما ترک را بررسی کنید ببینید به تیر اصلی ساختمان شما می رسد یا خیر ، البته اگر نقشه ی اجرایی ساختمان را دارید می توانید کنترل کنید ، در غیر این صورت مانند روشی که توضیح دادم گچ نازک داخل ترک بکشید اگر مجدد گچ ترک خورد ، ترک شما زنده و خطر ناک است ، بعضی وقت ها به علت مفصلی و اجرای نامناسب اتصالات ممکن است ، تیر آهن شما جابجایی داشته باشد یعنی با افزایش بار مرده کمی تکان بخورد و با برداشتن بار به حالت طبیعی برگردد ، این ترک نگران کننده نیست و این اتفاق باعث ایجاد صدا می شود ، اگر فقط شما صدا را در زمستان ها می شنوید جای نگرانی نیست چون صدا بخاطر انبساط فلز است که ایجاد می شود ولی اگر در تمام فصل شنیده می شود بایستی توسط کارشناس بررسی گردد.
2212
2212
٩٥/٠٧/٠٣
٠
٠
سلام مدتیه که ک از سقف و دیوار خونمون صدای تیک و تاک میشنوم حدود دو سه ماهه . و خیلی باعث وحشت من شده .خونمون ۱۲ سال ساخته و البته چندتا خونه اونطرف ترمون گود برداری هستش . و مسئله دیگ اینکه چنتا کوچه پایین تر از ما یک قنات قدیمی وجود داره . حالا من موندم چیکار کنم چون ب هرکی میگم میگه طبیعیه و بخاطر نشست ساختمون هستش
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٥/٠٧/٠٣
٠
١
سلام مطلب بالا رو بخونید به همراه پاسخ به سوال مشابه در بالا ، تست کنید ببینید فریم های در و پنجره چه وضعیتی دارند بعد ترک ها رو مطابق دستور کار داخل متن و نظر های بالا تست کنید :)
ساسي
ساسي
٩٥/٠٧/٢٦
٠
٠
سلام مهندس خونه ما يك طبقه بوده و يك طبقه روي ان ساختيم البته ١٦ عدد ستون به ساختمان اضافه شده شبها خيلي صدا ميده ساختمان تركي در طبقه پايين نديدم فقط در خرپشته يه ترك كوچك در راستاي ستون مشاهده شده ايا مشكلي هست يا نه؟ ممنون از راهنماييتون
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٥/٠٧/٢٦
٠
٠
نگاه کنید شما اشتباه کردید که یک طبقه اضافه کردید ، نحوه ی اتصال و تامین وصله ستون های جدید روی ستون های قدیمتون چطور بوده؟ این خیلی مهم هست ! یعنی بدون نظارت مهندس اومدید دور ستون ها رو خالی کردین و افزایش طول دادید ، با فرض که ستون های شما درست وصله شده ، و ظرفیت باربری هم جواب گو باشه حالا می رسیم به بررسی ترک ، اون چیزی که من فرض می کنم اینه که ستون شما بدون بادبند و یا دیوار برشی ایجاد شده و همه ی اتصالات مفصلی هست یعنی سختی جانبی شما تامین نشده و میشه گفت قاب شما حرکت می کنه ! واقعیتش اینه که ساختمان شما دربرابر زلزله ناایمن هست ، پیشنهاد می کنم حتماً به دفتر فنی نزدیک خونتون و با یک مهندس ناظر متخصص مشورت کنید تا از خانه ی شما بازدید بعمل بیاد ، اتصال های ستون به ستون شما بازرسی بشه و سختی جانبی ساختمان شما با نصب مهاربند تامین بشه تا هم صدای ساختمان شما کم بشه و هم با خیال راحت بخوابید ، مجدد تاکید می کنم صدای ترک صدای ساختمان هست پس اگر سلامتی خونواده براتون مهم هست از این قضیه براحتی نگذرید و به هیچ عنوان با مشورت استا بنا یا معمار های تجربی اقدام نکنید فقط و فقط مهندس عمران دارای صلاحیت .
مهران
مهران
٩٥/٠٨/١٥
٠
٠
سلام. یک خانه 3 طبقه داریم. از چند ماه پیش صدای ریزش سنگریزه از دیوار با همسایه می شنویم. اول فکر می کردم چیزی نیست و مثلا سنگریزه ها از ناودان به پایین می ریزند. ولی چند روز پیش با سر زدن به پشت بام متوجه شدم که در خط حدفاصل سقف خانه ما و همسایه (آن هم مثل ما 3 طبقه است) شکافی به عرض چند میلیمتر ایجاد شده و ظاهرا سنگریزه ها از همانجا به پایین سقوط می کنند. ممنون می شوم اگر بفرمایید علتش چه می تواند باشد و اینکه آیا خطرناک هست؟
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٥/٠٨/١٨
١
٠
سلام در ابتدا توضیح دهید که ساختمان شما نو ساز هست یا خیر ، دوم نوع سازه ساختمان شما بتنی هست ، اسکلت فلزی یا نیم اسکلتی؟ بعد بفرمایید منظور از سه طبقه روی پیلوت هست یا همکف ، طبقه اول و طبقه دوم ؟ ترک در دیوار های خانه مشاهده می شود ؟ فریم های در و پنجره دچار مشکلت نشده اند ؟
مهران
مهران
٩٥/٠٨/١٨
٠
٠
سلام مجدد. ممنون از پاسختان. خیر، ساختمان ما نوساز نیست و نزدیک 20 سال ساخت است. نوع سازه بتنی است. منظور از 3 طبقه؛ همکف (-60)، طبقه اول و دوم است. ترک در دیوارها دیده نمی شود و فریم های در و پنجره ها هم مشکلی ندارند. ضمناً ما در اصفهان هستیم؛ اگر مسأله نشست ساختمان ما (یا همسایه) است، آیا ممکن است به خشکی (بهتر: «خشکاندن») زاینده رود مربوط باشد؟
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٥/٠٨/١٨
٢
١
سلام به شما ممنون از اینکه موقعیت مکانی را شرح دادید ، تصور من از ساختمان شما که اسکلت بتنی است ، در صورتی که پی هم بتنی باشد ، و تیر و ستون ها به هم کلاف شده ، این است که ساختمان شما در حال انجام نشست متقارن است ، نشست متقارن یعنی کل سازه بواسطه عوامل بیرونی از جمله خشک سالی با هم نشست می کند ، در صورتی که ساختمان کلاف باشد نشست متقارن به میزان کم خطر ندارد ، ولی در صورتی که زیر فونداسیون شما عوامل درونی از جمله چاه یا قنات قدیمی بوده که حالا در حال ریزش است وجود دارد می بایست کنترل و اطمینان حاصل کنید ، تحقیق کنید ببینید چاه یا قنات قدیمی زیر ساختمان وجود ندارد ؟ کف حیاط و قسمت اتصال دیوار ها به زمین در قسمت حیاط و ساختمان همسایه را باز بینی کنید ببینید ترک نخورده است . ؟
مهران
مهران
٩٥/٠٨/١٨
٠
٠
خواهش می کنم. سپاس از توجه و پاسخ سریع و مجددتان. فکر می کنم پی هم بتنی باشد (مگر ممکن است اسکلت بتنی باشد ولی پی نه، اصلاً مگر پی تمام ساختمانها بتنی نیست؟). در مورد کلاف بودن تیر و ستون ها به هم اطلاعی ندارم ولی یک شماره تماس از مهندس سازنده دارم که اگر جواب بدهد شاید مشخص شود. چه مقدار نشست می تواند خطرناک باشد؟ چطور می توان میزان نشست را فهمید؟ چاه و قنات قدیمی هم فکر نمی کنم وجود داشته باشد. «عوامل درونی» دیگری هم ممکن است باشد؟ کف حیاط و قسمت اتصال دیوار به آن ترک نخورده. ساختمان همسایه را هم که دسترسی ندارم. هنوز هم باهاشان مطرح نکرده ام.
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٥/٠٨/١٩
٢
١
سلام به شما ، اگر ساختمان شما مهندسی ساز باشد قطعا در اسکلت بتنی پی بتنی هست ولی اگر پیمانکار آدم بدی باشد ، غیر قابل اطمینان است ، با فرض اول که مهندس ناظر داشته ، نشست متقارن ساختمان یعنی ساختمان از نظر سازه ای ترک نخورده و با هم نشست می کنند را از بیرون از ساختمان تشخیص می دهند یعنی مهندس ناظر یا نقشه بردار و با مشورت مهندس زمین شناس می آیند با دوربین ارتفاع چهار گوشه ساختمان شما را نسبت به یک شاخص مثلاً خیابان اندازه می گیرند و ان را طی دوره چند ماهه کنترل می کنند اگر ارتفاع ساختمان نسبت به شاخص تغییر کند یعنی ساختمان شما نشست متقارن دارن ، شکست متقارن خود به دو قسمت تقسیم می شود که یکی نشست تحکیم هست ، که هیچ خطری ندارد یعنی به مرور ساختمان نشست می کند (اب درون لایه های خاک رس به دلیل فشار بتدریج کم می شود ) که طبیعی است و بعد از یک مدت نشست متوقف می شود ولی نشستی می تواند خطر ناک باشد که یا کنار ساختمان شما گودبرداری خیر اصولی انجام دهند ، یا قنات قدیمی و یا چاه قدیمی در حال تخریب است ، و یا سطح ایستابی آب منطقه ای پایین آمده که می بایست با شهرداری و نظام مهندسی منطقه مکاتبه کنید تا مورد را بررسی کنند معمولاً نشست ناشی از پایین رفتن سطح ایستابی اب بسیار زمان بر است ولی میزان ان را باید کنترل کنند که در صورتی که خطر ناک باشد با تزریق بتن در منطقه می توانند آن را کنترل کنند ، شما نگران باشید و در ابتدا با یک کارشناس تماس بگیرید تا ساختمان را از نزدیک بررسی کند سپس در صورت مشخص شدن نشست با اداره زمنین شناسی یا سازمان نظام مهندسی مکاتبه کنید و اگر نشست ناشی از پایین رفتن سطح ایستابی آب است و شهرداری پاسخگو نبود می توانید از شهرداری شکایت کنید و ادعای تخریب بنایتان را مطرح کنید . * گنترل کنید ببینید دیوار ساختمان همسایه استحکام دارد ؟ شاید دیوار همسایه در حال تخریب است و به دیوار شما فشار وارد می کند ؟ این عامل را بررسی کنید .
داود
داود
٩٥/٠٨/٢٨
١
٠
با سلام ساختمان ما پیلوت و یک طبقه است 2 سال ونیم از ساخت اسکلت بتنی آن می گذرد همسایه از وجود صدا بین دیوار ما و آن شکایت داشت خودم هم چند باری شنیده ام اما گفتم مهم نیست وقتی دیوار حیاط رو چیدیم برای پی از آهک استفاده کردیم اما از قسمت ستون دیوار حیاط ترک برداشته مهندسی گفت مال سنگ یا چیزی داخل مخلوط آهک حرکت کرده اما صداها عصبیم کرده لطفاً راهنمایی کنید.
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٥/٠٩/٠٦
١
٠
من متوجه نشدم ؟ الان دیوار حیاط شما ترک برداشته یا دیوار ساختمان ؟ دیوار حیاط شما سفته اهک هست و پی ساختمان بتنی؟بیشتر توضیح بدین
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٥/٠٩/٠٦
٠
٠
اگر دور ساختمان شما زهکش شده باشد خطری نیست والا امکان نشست بسته به نوع خاک بستر می روذ
مرتضی
مرتضی
٩٥/٠٩/٠٢
١
٠
سلام دور اطراف خونه ما زمین خالی پر از آب هستش تقریبا فصل سرما پر باز آب میشه آیا برای ساختمان خطرناک هستش؟
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٥/٠٩/١٧
٢
١
سلام اگر امکانش هست بیشتر توضیح بدین اگر ساختمان زهکش شده باشد نگرانی ندارد !
مهران
مهران
٩٥/١٠/١٩
٠
٠
سلام. مجددا به خاطر پاسخ هایتان سپاسگزارم. 17 سال از خشکاندن زاینده رود «دائمی» بر اثر انتقال آب به یزد و ... می گذرد. در این 17 سال، صرفا بر اثر فشار کشاورزان مستأصل شرق اصفهان، گاهی آب زاینده رود را آن هم با بیشترین حجم، جهت کشت آنان برای یکی دو ماه باز می کنند و پس از آن باز هم آب را برای ماه ها، به کلی می بندند! یعنی بستر زاینده رود عملا به کانال آبیاری بزرگی، برای یکی دو ماه جریان آب در سال تبدیل شده است که در بقیه اوقات سال «کاملا» خشک است! و در این اوقات، قاعدتا کسری آب لازم را از آب های زیر زمینی که در مدت جریان آب در رودخانه سطحشان بالا آمده تأمین می کنند؛ و تقریبا هر سال این چرخه تکرار می شود. سؤال این است که آیا بالا آمدن موقت سطح آب زیرزمینی اصفهان در آن یکی دو ماه مذکور؛ و پایین آمدن مجدد آن (و تکرار این چرخه) مشکل نشست زمین را «تشدید» نمی کند؟ به عبارت دیگر، «به فرض» اگر کلا آب رودخانه دیگر هرگز باز نشود، لااقل شدت این مشکل و سرعت وقوع آن کمتر نخواهد بود؟
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٥/١٠/٢٤
١
١
سلام با توجه به توضیحات بالا و اینکه ساختمان شما بتنی و بیست سال ساخت است و با فرض اینکه شما کاربری ساختمان و یا تیغه هایتان را طی این بیست سال تغییر نداده اید و با فرض اینکه قنات قدیمی و چاه زیر ساختمان شما وجود ندارد تنها عامل نشست پایین رفتن سطح ایستابی و نشست لایه های خاک هست با توجه به اینکه این نشست بکندی انجام می شود فعلا با کنترل ترک های ساختمان خطری برای شما ندارد ولی بهتر ان است که نامه ای به فرمانداری زده و نسخه ای برای خودتان رسید کنید و موضوع را برای بررسی کارشناسی مطرح نمایید ، لازم بذکر است ابگیری نامتناوب تاثیری در سرعت نشست ندارد بلکه
مهران
مهران
٩٥/١٠/٢٤
٠
٠
ممنون. «بلکه» ...؟
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٥/١٠/٢٤
١
٠
بلکه پایین رفتن سطح ایستابی اب باعث نشست می شود :)
mohaddeseh_1990
mohaddeseh_1990
٩٥/١١/١٥
٢
٠
سلام. الان دوبار هست که دیوار اتاقم یه صدای تق بلند میده بعد انگار سنگ ریزه ازش میریزه (البته فقط صدای ریختن میده.) ساختمان ما سال88 ساخته شده . از سقف هم تو زمستون خیلی صدای تق تق میاد . رو سقف هم یه خط ترک طولانی ولی ریزی وجود داره. میخواستم بپرسم صداییی که از دیوار میاد خطرناکه؟ ممنون
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٥/١١/١٥
١
٠
سلام :) خب بفرمایید ساختمان شما اسکلت بتنی هست یا فلزی و یا نیم اسکلت ، چند طبقه هست ؟ مجاور گود برداری نکردن ، ؟ ترک بر روی سقف هست یا دیوار ؟ اگر ترک روی سقف و فقط قسمت زیر آهن باشد که مشکلی نیست ولی اگر ترک روی دیوار باشد ، کمی گچ درست کنید مانند متن بالا و با انگشت روی ترک بکشید ، تا در صورتی که ترک رشد کرد قسمت گچ مجدد ترک بردارد ، در صورت ترک برداشتن نگران کننده است ولی در صورتی که دیگر ترک برنداشت ، نشست تحکیم است و ایرادی ندارد و نگران نباشید :)
mohaddeseh_1990
mohaddeseh_1990
٩٥/١١/١٥
٠
٠
ساختمان3 طبقه اسکلت فلزیه. ترک فقط روی سقفه که خیلی موییه. نه گود برداری نشده . نگرانی من صداییه که گاهی از روی دیوار میادکه بعدش صدای ریختن شن و ماسه میاد ولی قسمت کنج رو که نگاه کردم جایی ترک برنداشته .
mohaddeseh_1990
mohaddeseh_1990
٩٥/١١/١٥
٠
٠
فقط یه مشکلی دیگه هست دوبار هم سرامیک خونه ورم کرده الان کف پوش که کردیم بعضی حاها اونم ورم کرده در حالیکه میگن کف پوش ورم نکرده و مشکل از ساختمونه میخواستم بدونم ایا مشکلی خاصی وجود داره؟
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٥/١١/١٦
٠
٠
عذر خواهم متن رو کامل بخونید ، گفتم اگر احتمال شکستگی آب هست باید ، شب همه ی شیر های خونه رو ببندین و شماره کنتر آب رو یادداشت کنید ، و صبح قرائت کنید ،اختلافش نشون میده که لوله آب نشتی داره ! باز هم می گم اگر ترک فقط زیر تیر اصلی هست ، داغ آهن ایرادی نداره ولی اگر احتمال نشتی هست مطابق با دستورالعمل داخل متن عمل کنید .
داداشى
داداشى
٩٥/١١/٣٠
٢
٠
ضمن سلام و تشكر احتياج به مشاوره با يك كارشناس خبره شناخت ترک و نشست ساختمان و عنداللزوم بازديد ميدانى دارم ممنون ميشوم اگر معرفی کنید.
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٥/١٢/٠١
٠
٠
سلام به شما دوست عزیز ‌ اگر مشهد هستید و یا هرجای دیگه ایران به کانون کارشناس ها و یا کاردان های مهندسین عمران منطقتون مراجعه کنید و در ابتدا با رییس کانون مشکلتون رو در میان بگذارید و از اون در خواست کارشناس خبره کنید . می توانید به سازمان نظام مهندسی محلتون تو هر کجای ایران مراجعه کنید و در خواست کارشناس رسمی کنید . می توانید به کارشناس های رسمی دادگستری هم مراجعه کنید تا ضمن تعیین خسارت و مقصر با اعلام حکم در روند رسیدگی قضایی به رای آن استناد کنید . ----------------------------------------------------------------- در هر صورت بنده چون هنوز عضو نظام مهندسی نیستم و به دلیل گرفتاری شغلی امکان بازدید رو ندارم ولی حداقل نکات کلیدی رو مطرح کردم فقط به مراجع رسمی مراجعه کنید و از کارشناس بخواهید گزارش کتبی با مهر به شما ارایه بده و بعد مبلغ هزینه کارشناسی رو در وجهشون پرداخت کنید . نکته مهم ‌!‌ : فقط از مهندس عمران - عمران استفاده کنید !‌ بهترین مهندس های عمران عضو نظام مهندسی کارشناس هایی با پایه یک نظام مهندسی هستند !‌ از آن ها کمک بگیرد ‌!
داداشى
داداشى
٩٥/١٢/٠٥
٠
٠
من تهران هستم ساختمان اسکلت بتون و سال ساخت ۸۶ با کمال تعجب شاهد ایجاد ترک های عمودی و افقی در یکی از اضلاع ساختمان هستم حدس میزنم علت این باشه که زیر بخشی از فونداسیون خاک دستی باشد و باعث نشست موضعی ساختمان شده؛ می خواستم با مشورت کارشناس اگر احتمال خطر میره از الان اقدام کنم. از راهنمایی شما کمال تشکر دارم.
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٥/١٢/٠٥
٠
٠
نگاه کنید برادر توضیحات متن رو یکبار بخونید و اگر بازهم پاسخ رو پیدا نکردین من مورد مشابه شما رو پاسخ دادم با صبر نظر های سایر کاربر ها رو بخونید ، :) ممنونم
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٥/١٢/٠٥
٠
١
دوستان من تمام سعیم رو کردم و توضیحات تکمیلی داخل متن هست جدا از آن در نظر ها موارد مشابه رو چندین بار پاسخ دادم ، اینکه سوال مشابه مجدد مطرح میشه نشان میدهد شما حتی وقت اینکه نظر ها رو بخونید ندارید و توقع دارید من سوال تکراری شما رو پاسخ بدهم بخاطر همین در خواست میکنم حتما متن و نظر ها رو بخونید اگر سوال خاصی بود که‌ قبلاً پاسخ داده نشده من در خدمتم :)
محسن
محسن
٩٥/١٢/٠٨
١
٠
سلام مهندس جان انگار از پشت دیوار در اثر باد آمدن صدای برخورد فلز می آید بنظرتون مشکلش چیه و راهی واسه از بین بردنش هست؟ خیلی صداش رو اعصابه
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٥/١٢/٠٩
١
٠
دیوار رو ازپشت آستر ماسه سیمان کنید :)
مهرناز باوند
مهرناز باوند
٩٥/١٢/٢٣
٠
٠
سلام وقتتون بخیر..ممنون از مطالب خوبتون..خونه مون نوسازه ،دوبلکس...صداهای عجیب غریب از دیوار و سقف میاد ،بخصوص روزهایی که هوا گرم باشه ..به نظر شما انبساط و انقباظه؟بعد اسکلت بتونی و در سقف هم از یونیلیت استفاده شده...بعضی وقتا احساس میکنم صدای ترکیدن یونیلیته..ممنون
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٥/١٢/٢٤
١
٠
برداشت من این هست که خانه ی شما اسکلت بتنی با سقف تیرچه بلوک و بلوکه های پلی استایرنی است ، با توجه به اینکه جنس پلی استایرن با بتن متفاوت هست و ضریب انتقال حرارت متفاوتی دارند در نتیجه انبساط و انقباض یا تنش سقف باعث میشه که بلوک های پلی استایرنی ایجاد صدا کنند که این در سال های اول ساخت اتفاق میوفته و طبیعی است ولی اگر این صدا همراه با ترک باشه که باید مطابق با دستورالعمل بالا عمل کنید . البته معمولا باید بعد از بتن ریزی بلوک های پلی استایرن تخلیه بشه که صدا حذف بشه ولی متاسفانه در کارهای پیمانکاری سریع یک اندود گچ روی پلی استایرن میکشن تا هزینه سقف کاذب کم بشه !‌
m_bavand
m_bavand
٩٥/١٢/٢٣
١
٠
سلام..وقتتون بخیر..ممنون برای مطالب خوبتون..خونه مون نوسازه ،نزدیکه یک سال ،دوبلکس..صداهای عجیبی بعضی وقتا میاد بخصوص شبها ،و روزهایی که هوا گرمه..بعضی وقتا صداها خیلی وحشتناک میشه ..اسکلتش بتونی و یونیلیت هم در سقفش به کار رفته..بعضی وقتا ادم احساس میکنه صدای ترکیدن یونیلیت هاست..به نظرتون برای انبساط انقباظه؟ممنون میشم راهنمایی کنید
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٥/١٢/٢٤
١
٠
خانم باوند جواب شما رو تو نظر بالا دادم ، :)‌ نگران نباشید اگر همراه با ترک نباشد در سال های اول ساختمان های بتنی صدا امری طبیعیست !‌
اکبر
اکبر
٩٦/٠١/٣١
٠
٠
سلام منزلی درشمال خریدم بعد از چند روز سقف خانه در مسیر راویز به صورت افقی شروع کرد به باز شدن چون نقاشی شده بود ما متوجه نشده بودیم دلیلش چیست ایا گچ کاری اش درست انجام نشده درضمن سقف منزل چهار شیب است از بیرون وبالا نما چهار شیب است ولی از داخل سقف اتاق کج است
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٦/٠٢/٠٢
٠
٠
من متوجه نشدم ولی ترک روی گچ بری رابیتس بخاطر زخامت گچ یا فشار دیوار های مجانب هست ، این مدلی که شما گفتید نمیشه نظر داد متن رو بخونید و نظر های بالا رو امیدوارم بتونه کمکتون کنه
ناشناس
ناشناس
٩٦/٠٢/٠٢
٠
٠
از دیوار خابگاه ما صدای ریزش سنگ میاد ب نظرتون مشکلی هس؟؟
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٦/٠٢/٠٢
٠
٠
شما که دانشجویی آنقدر تنبل نباش مطلب بالا رو بخون پنجاه بار سوال مشابه جواب دادم ، اونقدری که من وقت می ذارم مشاوره مجانی می دم شما زورتون میاد مطلب رو بخونید :| ⁦
علی
علی
٩٦/٠٢/٠٤
٠
٠
با سلام و خسته نباشید، سوالی داشتم، ساختمان ما پنج طبقه است به همراه دو طبقه پارکینگ که یکی زیر زمینی است، متسفانه سازنده پمپ اب برای تخلیه فاضلاب پارکینگ پایین قرار نداده و فاضلاب پارکینگ به چاه زیر ساختمان ریخته میشود، من ساکن طبقه اخر واحد جلو هستم و مدتی است صبح ها از سقف صدای تق و توق میشنوم، ساختمان دو سال ساخت است و تو این مدت ترک پویایی مشاهده نشده، دو طرف ساختمان هم ساخته نشده و افتاب از چهار طرف به ساختمان میتابه، این صداها به علت انبساط و انقباض است یا به دلیل وجود چاه زیر ساختمان به دلیل نشست است؟! ضمنا اسکلت بتونی است و من ساکن اهواز هستم، بیشتر احساس میکنم صدا از رابیس داخل ارک سقف است...
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٦/٠٢/٠٥
٠
٠
ساختمان شما اگر تازه ساز هست تا پنج سال اول و بیشتر نشست تحکیم ناشی از خارج شدن لایه های آب خاک بستر داره که طبیعی است اگر ترک فعال پیدا شد در هر صورت با کارشناس بومی موضوع را مطرح کنید
مهتاب
مهتاب
٩٦/٠٢/٠٧
١
٠
سلام من همه ي كامنتا رو بادقت خوندم اما به جواب نرسيدم.منكه از مهندسي و سازه ها سررشته اي ندارم اما فقط اينو ميدونم ساختمان ٣طبقه ي ما ضدزلزله ساخته شده.ميدونم كه آهن ها رو بهم خيلي خوب جوش دادن! و پي ساختمان هم بتني هس.عمر ساختمان ١٠ ساله.مشكل و ترس اصلي من اينه كه من فصل هاي گرم از بهار تا آخر تابستان صداهاي بلندي از سقف ميشنوم كه در شب بيشتره.بعضي وقتا اين صداها عاديه و كمه اما نصفه شبا به قدري بلنده كه تا مرز سكته ميرم!و اينكه من ساكن طبقه سومم و دقت كردم اين صداي بلند از سقف يك اتاق شنيده ميشه(اتاقي كه به سمت شمال ساختمان هس).اتاقم كاغذ ديواري داره و هيچ تركي ديده نميشه و در هال خونم هم هيچ ترك جديدي نديدم(ترك خاي قديميه ريز هستن).اما از بعد از زلزله ي اخير مشهد اين صداها بيشتر شدن انگار و يه چيز جديد متوجه شدم اونم اينه كه هر چند ساعت (مثلا هر ١٠ساعت)توي دستشويي خونم انگار پودر سيمان ريخته شده كه خيلي كمه اما خب قبلا اينطوري نبوده.مشكل اصلي من اين صداهاس كه خيلي بلنده و من واقعا ميترسم.خونه ي ما در منطقه ي رضاشهر مشهد هس اگر اين مهمه :/ لطفا بگين خطري وجود داره؟
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٦/٠٢/٠٧
١
٠
اول اینکه نگران نباشید ، دوم از مهندس ناظر پایه یک عمران (در کانون کارشناس های عمران) بخواین بیاد تیر ریزی سقف شما رود کنترل کنه ، احتمالاً نوع بارگذاری ساختمان شما طوری هست که یک وسیله ی سنگین رو ، گذاشتید روی یک شاه تیر و بهمین خاطر کمی خیز که مجاز هست باعث شده این صدا ها رو بشنوید ! اگر ساختمان ترک بکنه نشانه ی شکست ساختمان هست ولی اگر شما بجای گچ از کاغذ دیواری و یا سلولز استفاده کرده باشید ترک های دیوار دیده نمی شوند . ولی خوب کلاً سعی کنید فوبیای صدای ترک نداشته باشید تا حالا ساختمانی به خودی خود با صدای ترک تخریب نشده و خب نگران نباشید ولی برای اطمینان حتماً با یک مهندس ناظر که عضو نظام مهندسی هم هست هماهنگ کنید تا بیاد از بنا بازدید کنه .
ناشناس
ناشناس
٩٦/٠٢/١٨
٠
٠
سلام الانچند روزه مرتب به طور سیل آساو وحشتناک دم غروب بارون میاد پشت بام آشپزخونمون ناو دانش گرفته و تمام اون سیلابایی که من نیبینم از ناودانهای دیگه میاد از ناودلگانه آشپزخانه به کل نمیاد و این یک فاجعه هست یعنی تمامی اونا توی رام فورو میره و رفته چون توی آشپزخونه خیس آب شده از طرفی از قبل هم دیوار و هم سقف ترک داشت جایی که آب میاد درست قشنگه لوله آبگرمکن حالا من خیلی میترسمچیکار کنمکلاه امینی میذارم می رم آشپزخونه اما دستشویی هم که بیرونهمتصله به آشپزخونه هست من میترسم وقتی نظرم دستشویی آوار باید روم بدبختی اینه که زیر اینا قناته قناری که بازه اما ترک های خود آشپزخونه سقف و دیوار و ریزش آب به داخل از همه بدتره
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٦/٠٢/٢٠
١
١
من با شما فقط می تونم همدردی کنم . وام مسکن استحکام بنا اگر می تونید برید بگیرید .
صمدی
صمدی
٩٦/٠٣/٠٨
٠
٠
سلام . ما خونمون قبلا روی سقف ترک های کوچیکی داشت اما بعد از زلزله مشهد ترک ها بیشتر شدن وهمچنین شب ها صدای تق از سقف میاد که وقتی دقت کردم فهمیدم از اتاق شروع میشه و به قسمت حال میرسه . صدا ها انقد زیاده که پنج دقیقه پنج دقیقه میاد . امروز که دقت کردم ترک ها در کل قسمت خونه زیاد تر شده ضمن اینکه ما طبقه پنجم یعنی اخر هم زندگی میکنیم . شب ها حتی موقع راه رفتن ارام هم توی یکی از اتاق ها صدای تق تق میاد.من این رو به هرکسی که میگم جدی نمیگره و هیچ اقدامی انجام نمیدن .( ترک ها بزرگتر نمیشن اما بیشتر میشن ) احتمال ریزش ساختمون هست یا خیر؟
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٦/٠٣/٠٩
٠
٠
احتمال ریزش نیست ولی احتمال آسیب دیدن سازتون هست نگران نباشید و خب سعی کنید یک مهندس عمران پایه یک از ساختمان شما بازدید کنه
بهرام
بهرام
٩٦/٠٣/٢٧
٠
٠
سلام خونه ما یه خونه با ستون و دیوارهای بار بره یعنی بنایی هست یه قسمتی از اسکلت خونه ۱۵ سال ساخته و بقیش و سقفش دوسال ساختیم سال اول تابستون صداهای تق و توق زیادی از ساختمان میومد ولی الان هر از واهی صدای تق تق خیلی ضعیفه میاد توی دیوار ترکهای موی و ترکهای با عرض یک میلیمتر به صورت عمود ایجاد شده البته سه تا از ترکها جاهای هستن که قبلا در بوده که با بلوک پرشده و روش سفیدکاری کردیم ترکهای هم توی سقف روی شناژ مخفی هست که به صورت متقاطع ولی توی یک راستا یعنی روی شناژ مخفی ایجاد شده پنجره ها و شیشه ها سالمه و هنوز مشکلی ندارن قنات یا گود برداری هم اطراف نداریم میخواستم بدونم خطری واسه ریزش هست
بهرام
بهرام
٩٦/٠٣/٣٠
٠
٠
شنیدم همه ساختمانها در سالهای اول نشت دارن وبعد متوقف میشه این نشت چند سال طول میکشه؟ چندتا سایت دیگه هم سر زدم ترکهای دیوار خونه ما خیلی باریک هستن به یک میل هم نمیرسه ولی دو طرف دیوار هستن لطفا جواب بدید خیلی ذهنمو درگیر کرده
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٦/٠٣/٣٠
٠
٠
سلام شما ساختمانتون رو بد ساختین یعنی یک استا بنا رو به یک مهندس ترجیح دادین و الان دونبال علت مساله هستید نشست تحکیم پنج سال اولیه طول میکشه و بستگی به خاک بستر و میزان بار داره,
بهرام
بهرام
٩٦/٠٤/٠١
٠
٠
ممنون از جوابتون به نظر شما امکان داره خونه خراب بشه ترک برام مهم نیست همش میترسم خراب بشه مهندس و کارشناس هم نتونستم پیدا کنم
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٦/٠٤/١١
٠
٠
خونه شما نیاز به بررسی کارشناسی داره و نمی تونم قضاوت کنم ببخشید ولی اگه می خواست خراب بشه تا الان شده بود !
samane
samane
٩٦/٠٤/١١
٠
٠
سلام و خسته نباشید و ممنون از توضیحات ارزنده تون .ببخشید آقای مهندس ما طبقه ی چهار(روی پیلوت)هستیم . از در و دیوار خونمون صبح و شب و در تمام فصل ها سر و صداهای آزار دهنده آی میاد که خیلی وقتها لرزش خفیفی هم داره . و ما با زلزله اشتباهش میگیریم .خیلی صدای وحشتناکی هست . میشه راهنمایی کنید که چجوری از سلامت ساختمون مطمئن شم . ساختمون ۶سال‌ ساخت هستش
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٦/٠٤/١١
٢
١
سر و صدای ساختمان شما بخاطر سیستم سازه ای مفصلی و ارتفاع زیاد طبقه و سبک گرفتن مقاطع ساختمانی هست که بلحاظ سازه ای مشکلی نداره ولی اعصاب شما رو بهم می ریزه سعی کنید بهش فکر نکنید و عادت کنید ! مثل کسایی که تو کشتی زندگی می کنن :) ! البته با فرض اینکه ساختمان شما تازه ساز و سیستم سازه ای اسکلت فولادی و اجرای صحیح داشته باشه و نویسنده هیچ مسئولیتی مبنی بر ارائه نظر نداره و صرفا راهنمایی و انتقال تجربیات فنی است . موفق باشید . بهمن بهمنی
samane
samane
٩٦/٠٤/١٢
١
١
سپاس گذارم از پاسخ گوییتون . اعصاب خوردی فقط بدلیل ترس از عدم سلامت ساختمونه.تو مشهد هم فکر میکنم زیاد اهمیت نمیدن .اگر این سر و صدا ها مداوم باشه و حتی با لرزش همراه باشه غیر طبیعی نیست از نظر شما؟
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٦/٠٤/١٢
٣
١
نه ، :) اصلا نگران نباشید . البته باید طراح مقاطع رو قوی تر می گرفته تا نلرزه ولی اون لرزش طبیعی هست .
A..
A..
٩٦/٠٧/١٦
٠
٠
سلام ممنون از مطالب مفیدتون.. اگر برای بازدید از یک بنا از مهندسین شهرداری کمک بخواهیم باید هزینه ای پرداخت کنیم؟؟؟
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٦/٠٩/١٦
٠
٠
بله :)
Vsalighedar@yahoo.com
Vsalighedar@yahoo.com
٩٦/٠٩/١٣
٠
٠
سلام خونه ما پنج ساله هست سازه آهنی الان ما در طبقه آخر چهارم هستیم ولی مشکل که وجود داره آینه که ط سوم تو حمام و اتاق خواب ترک برداشته به طوری که سرامیک حمام شکاف برداشته ولی در طبقات دیگر مشاهده نشده میخوانم بدونم خطر داره یا نه ممنونم
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٦/٠٩/١٦
١
٠
متن بالا رو بخونید فکر نکنم با اطلاعاتی که دادید کسی بتونه نظر کارشناسی بده :)
oranoos.mahi@gmail.com
oranoos.mahi@gmail.com
٩٦/٠٩/٢٠
٠
٠
سلام خسته نباشید.من ساکن کرمانم و آپارتمانمون مسکن مهره .۱۰روز پیش زلزله۶ریشتری اومد بعد از زلزله الان نزدیک چند هفتس از دیوارا صدای تیک تاک یا ریزش سنگ ریزه از تو ستونا میاد.اکثرا هم شب ها که هوا سرد میشه.پارسال از این صداها خبری نبود ولی امسال بعضا انقد زیاد میشه که ادم از خواب میپره.چک کردم بیشتر دور تا دور سقف.وحاشیه ی کولرهاست علت چی میتونه باشه واقعا خطرناکه.؟ساختمان۳سال ساخته ۵طبقس که ما طبقه اولیم.و باآهن ساخت شده.
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٦/١٠/٢٠
٠
٠
سلام صدای داخل کانال کولر می تونه از ریزش بخشی از نازک کاری باشه ، شما از جنبه ی روانی دچار توهم شدید و نگران نباشید
آرش
آرش
٩٦/٠٩/٢٧
٠
٠
سلام سقف خانه ی ما گاهب صدای تق میده ولی اززمانی زلزله ی هجدک کرمان شده وشهرما که کرمان باشه روباشدت لرزونده این صداهای تق تق سقف خانه شدیدتر شده ونگران کننده که باعث میشه حتی نیمه شب ازخواب بیدارشیم,خواهش میکنم راهنمایی کنید ممنونم ازتون
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٦/١٠/٢٠
٠
٠
سلام نگران نباشید و راحت بخوابید ، شما از ترس حساس شدید !
سجاد
سجاد
٩٦/١٠/١٨
٠
٠
سلام خسته نباشید.خونه ما اسکلت فلزی و تازه ساخت(2سال) می باشدحدود 6 ماهه ساکن شدیم تو این 6 ماه دوبار صدای خیلی شدید مثل صدای تفنگ یا ترقه از سقف شنیدیم ، علتش از چی می تواند باشد؟در ضمن سقف از تیرچه فلزی و بلوک سیمانی می باشد البته بعضی از جاهاش رو هم از یونولیت زدن. با تشکر
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٦/١٠/٢٠
٠
١
سلام لطفاً توضیحات متن رو بخونید ، اطلاعات شما کافی نیست و می توانید به سایر پاسخ ها مراجعه کنید
محمد
محمد
٩٦/١١/١٠
٠
٠
سلام خونه من بعد از زلزله اخیر تهران یک نقاطی از کف که به دیوار متصله مثلا به عرض دو متر از هم جدا شده تقریبا از ترک مویی تا یک میل صداهایی هم بصورت مرتب شنیده میشه شاید هر یکی دوساعت ی تق گاهی از سقف گاهی از دیوار خونه نیم اسکلته و پی ساختمان صفحه ستون ممنون میشم نظرتون رو بگید از ترس یکماهه خواب ندارم
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٦/١١/١٠
٠
٠
سلام منظورتون به طول دو متر ، مطابق با دستورالعملی که داخل متن توضیح دادم تست کنید ببینید ترک زنده هست یا خیر ، اگر زنده نبود نگران نباشید و راحت بخوابید .
مهری
مهری
٩٦/١١/١٠
٠
٠
با سلام. من ساکن تهران هستم و ساختمان ما دو ساله است با اسکلت فلزی. خیلی مهندسی سازه و محکم ساخته شده. ولی گاهی اوقات از دیواری که با همسایه خونه بغلی مشترکه صدای مثل ریزش سنگ یا شن میاد! دیوار صدا میده. خواستم بدونم دلیلش چی میتونه باشه و ایا اصلا صدا از دیوار ما هست یا همسایه بغلی؟ نزدیک خونه قنات و گودبرداری نیست و ترکی هم روی دیوار و سقف نیست. ممنون میشم راهنمایی کنین.
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٦/١١/١٠
١
٠
سلام صدا مربوط به درز انقطاع یا ژوئن هست ، و نگران نباشید ، اگر هم می خواین راحت بشید بروید درز بین دو ساختمان را به آکاسیو پر کنید ، احتمالاً گنجشکی ، یا حیوانی لانه کرده و وقتی وارد میشه شما صدا رو متوجه می شویم .
ساختمان
ساختمان
٩٧/٠٢/١٣
٠
٠
سلام ، بعد از زلزله ای 6.خورده ای ریشتری سال 96 در مشهد.پس از اون ساختمون ما ی سری صداها توش پیدا شد ، اول کمتر بود اما مدام تعداد این صداها در حال افزایش هست...هیچ ترکی روی دیوارها نیست ، اما سقف ترکهای طولانی و مویینه ای در یک راستا برداشته ...صداها تق تق یا مثل جابجایی اهن به گوش میاد ....میتونه مشکل از چی باشه؟وقتی راه میریم سقف و دیوارها صدا میدن.لطفا سریعتر راهنمایی کنید ممنونم
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٧/٠٢/٢٠
٠
٠
باید اتصال های تیراصلی به ستون بررسی بشه ،
محمد عباسی
محمد عباسی
٩٧/٠٢/١٥
٠
٠
سلام..من تقریبا ۶ ماه پیش یک خونه کلنگی خریدم..و کامل بازسازیش کردم..الان حدود دو سه شب و روزه که از سقفش صدا میاد..سقفشم خرپا و ایرانیته..از چندتا دیوار حمالم هم ترک افقی و عمودی خرده..از استرس دارم میمیرم..تو رو خدا راهنماییم کنید..
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٧/٠٢/٢٠
١
٠
شما وقتی اونقدر توانایی دارین که خونه بازسازی می کنید پس حتماً سوادش رو هم دارید ! و نیاز به مشاوره یک مهندس ندارید چون خودتون مهندس هستید ! مثل این می مونه بگید یک بیمار قلبی داشتم ، قلبش رو در آوردم حالا می بینم نفس نمیکشه زود بگید چیکارش کنم آقای دکتر !
پربازدیدتریـــن ها
نامه ام را به دستش برسانید

راستی خدا...

٩٧/٠٢/٣١
شعری سروده خودم

انقلاب سفید

٩٧/٠٢/٣٠
شعری سروده خودم

شرمسار

٩٧/٠٣/٠٢
آماده تر از همیشه

کار دل دلدادگی و کار او دل کندن است

٩٧/٠٣/٠٣
یاد تو را بسیار کنم

سه سخن رمضانه

٩٧/٠٢/٢٩
خارج از شهر و خارج از مرز!

رانده شدن به حاشیه شهر

٩٧/٠٣/٠٢
شعری سروده خودم

خورشید هشتم

٩٧/٠٢/٣٠
انشای یک دانش آموز دبستانی درباره ازدواج

غلط کردی!

٩٧/٠٢/٣١
شعری سروده خودم

خیال بودنت

٩٧/٠٢/٣٠
شعری سروده خودم

امید آخر شد افسانه

٩٧/٠٣/٠١
حکایت تلگرام و سروش

نامادری!

٩٧/٠٢/٣٠
این بیماری لاعلاج

یخچال گردی چیست؟

٩٧/٠٢/٣٠
شعری سروده خودم

عشق شاید که بشکند من را...

٩٧/٠٣/٠٢
عاشقی بی‌همتاترین حس زندگی‌ست

سر مشق عشق

٩٧/٠٣/٠١
استغفر اللهَ ربی و اتوب علیه

داروی بی موقع

٩٧/٠٢/٣١
لحظه ای را از دست ندهید

مسابقه بزرگ

٩٧/٠٢/٣١
شعری سروده خودم

بیا آقاجان

٩٧/٠٢/٣٠
اصلا مهم نیست چه زمانی برگردی

جمله ات را تمام نکن! برو...

٩٧/٠٣/٠١
در حسرت خرید دوربین

آرزو یا افسانه

٩٧/٠٣/٠٣
آغاز مکتب نمادگرایی جادویی

کتاب پایان نامه؛ جادوی قرن بیست و یکم

٩٧/٠٣/٠٣