ساختمان قبل از تخریبش فریاد می زند!
چند اصل ساده مهندسی

ساختمان قبل از تخریبش فریاد می زند!

نویسنده : بهمن بهمنی

 در حال استراحتی که صدایی بم در گوشت می پیچد، تَـــــــــــــق! به دنبال علت از پشت پنجره بیرون را نگاه می‌کنی، می‌بینی شیشه هم ترک برداشته! عجبا از دست تیمور کفتر باز، همسایه ناباو هم معزلی است .باران شروع به باریدن می کند، و تو عاشق بوی باران! بر خلاف روزهای گذشته این بار هرچه تلاش می‌کنی پنجره ها باز نمی شود! چیک، چیک سقف اتاق چکه می کند! عجب حکایتی است! ماجرای امروزت را پیش رمال تعریف می‌کنی تا با رمل و اسطرلاب تفسیرش کند، تـــــــــــَـــــق! در خانه‌ی رمال هم صدا می‌پیچد! صدا، صدای غریبی است! صدای ناله است، صدای ساختمانی که قبل از تخریبش فریاد می‌زند.

 

فرو ریزش، قربانی می‌کند

جدا از ساخت و ساز های ده سال اخیر بیشتر ساختمان‌های بافت مشهد و روستاهای اطراف آن را ساختمان هایی با سیستم سازه‌ای نیم اسکلتی تشکیل می‌دهند، گسترش روز افزون ساخت و حفر گودبرداری‌های عمیق، عدم توجه به مهندسی سازه‌های نگهبان موقت، عبور قنات‌ها و کاریزها از زیر پی و پوسیدگی انشعابات آب، همه و همه دست به دست هم می‌دهند تا ساختمان‌ها را به کام مرگ کشانند، معزلی که این روزها بسیار دیده شده و متاسفانه با تلفات انسانی همراه است.

 

وقتی دیوارها فریاد می زنند

صدای بمی که به یکباره در فضا انتشار پیدا می‌کند، جدا از بحث انبساط حرارتی، این صدا می‌تواند نشانه شروع یک جابجایی یا همان نشست باشد، از جمله عواقب این نوع صداها در ساختمان از رگلاژ خارج شدن کام در و پنجره است، به یاد داشته باشید تا زمانی که تَرک زنده در دیوارهای حمال یا باربر ایجاد نشده است هیچ خطری شما را تهدید نمی‌کند.

 

ترک های ساختمان را ارزیابی کنید

کنج دیوارهای حمال اتاق خود را بررسی کنید، ترک‌ها عموما بر اثر زلزله و یا نشست تحکیمی ایجاد می‌شوند که امری عادی است، اما زمانی نشانه خطرناکی است که ترک زنده باشد یعنی ضخامت ترک به مرور افزایش پیدا کند. برای تشخیص زنده بودن ترک کافی است تکه‌ای شیشه را با گچ زنده بر روی ترک بچسبانید، اگر بعد از مدتی متوجه جدا شدن شیشه از گچ دیوار و یا شکستن شیشه شدید، حال باید از بروز این ترک احساس خطر کنید! (ترک ها به کندی رشد می‌کنند، پس برای تست ترک کمی صبور باشید)

 

عملیات تعمیر پس از کشف ترک!

- شب هنگام کلیه شیر های خانه را ببندید. حال شماره کنتور خود را یادداشت کرده و روز بعد با قرائت مجدد از نشتی و شکستگی لوله‌های آب منزل خود اطمینان حاصل کنید، نفوذ آب عموما باعث نشست در خاک زیر پی می‌شود، پس از کشف و رفع نشتی محل ترک را با گچ بتونه بپوشانید و خلاص!

-  اگر نشتی آب در کار نبود به سراغ چاه های جذبی ساختمان بروید، احتمال می‌رود بخشی از چاه فروریخته باشد، در این زمان ابتدا به وسیله چهار تراش‌های چوبی و یا جک های فلزی سقف را مهار کرده و سپس چاه را با شفته ماسه آهک و سنگ لاشه پر کنید، در صورت جدا شدن دیوار حمال از سقف ابتدا چند رج آجر دیوار حمال را بردارید، سپس با آجر فشاری و گچ محل را پوشانده و اندود کنید.

- اگر متوجه کال یا قنات قدیمی زیر بنا شدید در ابتدا از خشک بودن آن اطمینان حاصل نمایید و سپس مطابق با روش قبل با مهار کردن سقف اقدام به پر کردن شکاف کنید، واگر آب در قنات و یا کال جریان داشته باشد، با عملیات زهکشی اقدام به تغییر مسیر جریان نمایید و مجدد حفره را مانند روش ذکر شده با شفته آهک پر کنید.

- اگر در محله ای زندگی می‌کنید که حتی چند خیابان بالاتر در حال گودبرداری هستند و موارد یاد شده شامل حال ساختمان نشده بود و ساختمان شما در حال ترک خوردن است پیشنهاد می‌شود در ابتدای امر با آتش نشانی تماس حاصل کرده و سپس به سمت سازمان نظام مهندسی و قوه قضاییه رهسپار شوید!

- و در کلی ترین حالت در صورتی که هیچ کدام از موارد یاد شده علت زنده بودن ترک سازه شما نبود، این مورد خاص را حتما با تیمی متشکل از مهندسین عمران و ژئوتکنیک در میان بگذارید.

 

برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
سلیمان حسنی
سلیمان حسنی
٩٣/٠٥/٠٩
١
٠
سلام: درآن کال یا قنات قدیمی احتمالا نباید تفحصی کوتاه داشت شاید صندوقچه ای ،کوزه ای ،قطعه ای یا.....پیدا کرد؟متشکرم جالب بود.
فاطمه خانووم
فاطمه خانووم
٩٣/٠٥/٠٩
٠
٠
خخخ لایک:)
hach_zanboori
hach_zanboori
٩٣/٠٥/١١
٠
٠
چه خوب... من دارم وسایلمو جمع می کنم برم تو قنات (خخخ) :دی
سلیمان حسنی
سلیمان حسنی
٩٣/٠٥/١١
٠
٠
سلام:منهم آماده ام.خدارا چه دیدید.!!!!!:)
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٣/٠٥/٠٩
١
٠
حاجی فروزان ! دستم به اون شرت ورزشی که قراره جیم واسه نفر سومی مسابقه پیشبینی بهتون اهدا کنه ! جان ما عکسا رو ردیفش کنید یا لااقل دوتا عکس از فروریزش یا تخریب ساختمان از جای دیگه بزارید ! اصل مطلب به تصویرشه :)! پیشاپیش از همکاری شما کمال تشکر را داریم !
فاطمه خانووم
فاطمه خانووم
٩٣/٠٥/٠٩
٠
٠
وای چقد ترکهای وحشتناکی من دیدم تو خونه های پایین شهر.طفلی ها با ترس زندگی میکنن.
علیرضا
علیرضا
٩٣/٠٥/٠٩
٠
٠
مهندس دمت گرم اتفاقا ما تو راه پله های خونمون یه 2-3 تا ترک داریم که خیلی خطری بودند و همین 3-4 ماه پیش پرشون کردیم! حالا برای این که بفهمیم ترک خطرناکی بوده یا نه باید صبر کنیم تا ببینیم بازم ترک بر میادره یا نه ؟ | ولی این قسمت های آخرش که گفتی از توان ما خارجه ها همون گزینه مهندس عمران بیتره :)
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٣/٠٥/٠٩
٠
٠
:) جان آره صبر کنید ، ترک برداشت مجدد تست کنید مطابق دستور العمل
fafa.tk
fafa.tk
٩٣/٠٥/١٠
٠
٠
بعله :) ممنون :)
Farzane_v
Farzane_v
٩٣/٠٥/١٠
٠
٠
ممنون از مطلبتون......برم به داد ترک اتاقم برسم.....
p_golpari
p_golpari
٩٣/٠٥/١٠
٠
٠
بعله ..ممنون
hach_zanboori
hach_zanboori
٩٣/٠٥/١٠
٠
٠
ما هم ترک داریم! من هی میگم اینا خطرناکن آخر سقف اتاق می ریزه ولی بقیه میگن نه اینا طبیعیه!!!! اگه یه روز سقف اومد پایین دیگه منو حلال کنین! (خخخ)
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٣/٠٥/١١
٠
٠
:) .... ندیگه ! اگه مطلب رو خوندین و ملطفت اصل مطلب شدید ، اگه ایرادی داشته باشه اتاقتون و رفعش نکنید ، حلال نمی شید :) !
hach_zanboori
hach_zanboori
٩٣/٠٥/١١
٠
٠
ها باشه من تلاشمو می کنم که کسی به حرفم گوش کنه! ;)
امین
امین
٩٤/٠١/٢٦
٠
٠
روش ترمیم ترک قلب را هم بگویید
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٥/٠٧/٢٦
٠
٠
أَلا بِذِكرِ اللَّهِ تَطْمَئِنُّ القُلُوبُ.
بهمن
بهمن
٩٥/٠٣/٣١
٠
٠
با سلام و تشکر از مطلب مفیدتون. خانه ما یک ساختمان یک طبقه است که در حیاط خانه پدرم ساخته اییم. در واقع خیلی غیر مهندسی ساخته شده. 40 سانت پی بدون هیچ ستونی با بلوک ساخته شده و از غرب به یک خانه دو طبقه تازه ساخت و از دو طرف دیگر به دیوار حیاط متصل است. درواقع زمین این خانه قبلا دو تا چاه یکی چاه آب و دیگری چاه فاضلاب داشته است که هیچ کدام پر نشده است بلکه توسط پوشش فلزی روی آن را پوشانده اند. و خاک این زمین قبل استفاده باغچه ای داشته است. جدیدا مدتی است متوجه شده ایم صداهای تق و توق به تعداد مکرر و مداوم از دیوار ها شندیده می شود و تنها یک ترک در دیوار به ضخامت 3 میلی متر وجود دارد (البته این ترک مدت زیادی است که وجود دارد) برای تشخیص زنده بودن ترک هم مدت 5 6 روزی هست که یک چوب کبریت در داخل ترک گذاشته ایم ولی هنوز نیوفتاده است. در واقع صداهای مداوم تق و توق ما را نگران کرده است. لطفا ما را راهنمایی بفرمایید که علت این صدا ها چیست و آیا جای نگرانی هست یا خیر؟
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٥/٠٦/٣١
٠
٠
سلام بررسی کنید فریم های در یا پنجره شما از حال عادی خارج شده است یا نه ، اگر دیدید در یا پنجره بسته نمی شود ، باید زنده بودن ترک را امتحان کنید ، یک گچ نازک بر روی ترک بکشید یا کاغذ سیگار را با سوزن ته گرد به دیوار بکشید و بچسبانید اگر کاغذ پاره شد ، بایستی ساختمان را تخلیه و جهت ایمن سازی با دفتر مهندسی ارتباط بگیرید .
کریم
کریم
٩٥/٠٦/٣١
٠
٠
سلام مهندس ساختمان ما تازه احداث شده و فلزی هستش ولی ترکهای موی داشت و الان ضخامتشان بیشتر شده و شب ها صدای تق تق از ساختمان می یاد به نظرتان خطر ناک هستش
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٥/٠٦/٣١
٠
٠
اگر ساختمان شما تازه ساز و فلزی است علت ترک ، می توان به چند دسته تقسیم شود ، یک : بار مرده زیاد بر روی تیرهای اصلی 2: جوش نامناسب در محل اتصالات ، شما ترک را بررسی کنید ببینید به تیر اصلی ساختمان شما می رسد یا خیر ، البته اگر نقشه ی اجرایی ساختمان را دارید می توانید کنترل کنید ، در غیر این صورت مانند روشی که توضیح دادم گچ نازک داخل ترک بکشید اگر مجدد گچ ترک خورد ، ترک شما زنده و خطر ناک است ، بعضی وقت ها به علت مفصلی و اجرای نامناسب اتصالات ممکن است ، تیر آهن شما جابجایی داشته باشد یعنی با افزایش بار مرده کمی تکان بخورد و با برداشتن بار به حالت طبیعی برگردد ، این ترک نگران کننده نیست و این اتفاق باعث ایجاد صدا می شود ، اگر فقط شما صدا را در زمستان ها می شنوید جای نگرانی نیست چون صدا بخاطر انبساط فلز است که ایجاد می شود ولی اگر در تمام فصل شنیده می شود بایستی توسط کارشناس بررسی گردد.
2212
2212
٩٥/٠٧/٠٣
٠
٠
سلام مدتیه که ک از سقف و دیوار خونمون صدای تیک و تاک میشنوم حدود دو سه ماهه . و خیلی باعث وحشت من شده .خونمون ۱۲ سال ساخته و البته چندتا خونه اونطرف ترمون گود برداری هستش . و مسئله دیگ اینکه چنتا کوچه پایین تر از ما یک قنات قدیمی وجود داره . حالا من موندم چیکار کنم چون ب هرکی میگم میگه طبیعیه و بخاطر نشست ساختمون هستش
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٥/٠٧/٠٣
٠
٠
سلام مطلب بالا رو بخونید به همراه پاسخ به سوال مشابه در بالا ، تست کنید ببینید فریم های در و پنجره چه وضعیتی دارند بعد ترک ها رو مطابق دستور کار داخل متن و نظر های بالا تست کنید :)
ساسي
ساسي
٩٥/٠٧/٢٦
٠
٠
سلام مهندس خونه ما يك طبقه بوده و يك طبقه روي ان ساختيم البته ١٦ عدد ستون به ساختمان اضافه شده شبها خيلي صدا ميده ساختمان تركي در طبقه پايين نديدم فقط در خرپشته يه ترك كوچك در راستاي ستون مشاهده شده ايا مشكلي هست يا نه؟ ممنون از راهنماييتون
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٥/٠٧/٢٦
٠
٠
نگاه کنید شما اشتباه کردید که یک طبقه اضافه کردید ، نحوه ی اتصال و تامین وصله ستون های جدید روی ستون های قدیمتون چطور بوده؟ این خیلی مهم هست ! یعنی بدون نظارت مهندس اومدید دور ستون ها رو خالی کردین و افزایش طول دادید ، با فرض که ستون های شما درست وصله شده ، و ظرفیت باربری هم جواب گو باشه حالا می رسیم به بررسی ترک ، اون چیزی که من فرض می کنم اینه که ستون شما بدون بادبند و یا دیوار برشی ایجاد شده و همه ی اتصالات مفصلی هست یعنی سختی جانبی شما تامین نشده و میشه گفت قاب شما حرکت می کنه ! واقعیتش اینه که ساختمان شما دربرابر زلزله ناایمن هست ، پیشنهاد می کنم حتماً به دفتر فنی نزدیک خونتون و با یک مهندس ناظر متخصص مشورت کنید تا از خانه ی شما بازدید بعمل بیاد ، اتصال های ستون به ستون شما بازرسی بشه و سختی جانبی ساختمان شما با نصب مهاربند تامین بشه تا هم صدای ساختمان شما کم بشه و هم با خیال راحت بخوابید ، مجدد تاکید می کنم صدای ترک صدای ساختمان هست پس اگر سلامتی خونواده براتون مهم هست از این قضیه براحتی نگذرید و به هیچ عنوان با مشورت استا بنا یا معمار های تجربی اقدام نکنید فقط و فقط مهندس عمران دارای صلاحیت .
پربازدیدتریـــن ها
درباره فریب خوردن هنرمندان ایرانی از شبکه جم

بازیگران ایرانی جم بیکار می‌شوند

٩٥/٠٧/٢٧
داستان‌های کهن در عصر نو

هیس! ما یک سال عزاداریم / طنز

٩٥/٠٧/٢٩
چطور با موهایمان مهربان‌تر باشیم؟

عادت‌های غلطی که به موهای‌مان آسیب می‌رساند

٩٥/٠٧/٢٩
یادداشت‌های آقای تاریکفکر

اندر مصائب آمارگیری / طنز

٩٥/٠٧/٢٧
این کیک را سریع و آسان بپزید

طرز تهیه کیک پنبه ای

٩٥/٠٧/٢٧
درباره تنبیه بدنی در مدارس به بهانه ضرب و شتم دانش آموزان در شمال و جنوب کشور

کتک استاد به ز مهر پدر!

٩٥/٠٧/٢٩
حاشیه‌های اکران فیلم رستاخیز بار دیگر نشان داد که سیستم مجوز ساخت و اکران در سینما با مشکل جدی رویه‌روست

گذر از هفت خوان مجوز برای هیچ

٩٥/٠٧/٢٨
داستان کوتاه

اتول سفید / قسمت آخر

٩٥/٠٧/٢٨
گلچینی از تک بیت‌ها و اشعار ناب

هیچکس دمپایی‌ها را جفت نمی‌کند

٩٥/٠٧/٢٨
بررسی دلایل تغییرات وزیر در دولت احمدی نژاد

گفت مرا دولت محمود ز اسرار خویش

٩٥/٠٧/٢٩
یادداشت های یک ترمکِ مذکر!

ما دانشجویان آمادۀ جفت‌گیری

٩٥/٠٨/٠٣
#دانشگاه#رابطه_ها#مهندسی_کامپیوتر

دانشگاه بد، بدِ بد!

٩٥/٠٧/٢٩
شعری سروده خودم

واقعا که...

٩٥/٠٧/٢٨
#هاپوکومار#طنز#حمله_اینستاگرامی

کفتر فحش ببر وای وای

٩٥/٠٧/٢٩
نگاهی به سیاه و سفید کارنامه محمود گودرزی یک روز بعد از خداحافظی‌اش از وزارت ورزش و جوانان

گودبای گودرزی

٩٥/٠٧/٢٨
داستان کوتاه

حافظه الکی! (قسمت هشتم)

٩٥/٠٧/٢٩

اتفاق هایی که افتاده و اتفاق هایی که می افتد

٩٥/٠٧/٢٩
بختک های سیاه لعنتی

یک لیوان قهوه تلخ مهمان من

٩٥/٠٨/٠٢
داستان کوتاه

کارته سخی

٩٥/٠٨/٠١
مرور خاطرات گذشته

کیف پول

٩٥/٠٨/٠٢
تبلیغات
تبلیغات
تبلیغات