ایران؛ دومین کشور غمگین دنیا
آیا شاد بودم مردم مهم است؟!

ایران؛ دومین کشور غمگین دنیا

نویسنده : REZA_ZDR

مؤسسه گالوب گزارشی مبنی بر بررسی وضعیت خشنودی و خوشحالی در بین 138 کشور منتشر کرد که بنا به این گزارش، عراق نخستین کشور غمگین جهان معرفی شده است. بعد از عراق، کشورهای ایران، مصر، یونان و سوریه به ترتیب به عنوان ناشادترین کشورهای جهان معرفی شدند.

آنچه گالوپ در این نظر سنجی راجع به ایران بدان رسیده، با پوست و گوشت و استخوان توسط مردم ایران لمس می‌شود.  این یک واقعیت است که مردم ایران، شاد نیستند. اگر امکان نظرسنجی‌ها و بررسی‌های علمی ندارید، کافی است همین امروز در خیابان به چهره آدم‌ها نگاه کنید تا ببینید که چه اندوهی در آن‌ها موج می‌زند.

همین چند ماه پیش جام جهانی فوتبال به اتمام رسید. در همه دنیا،‌ مردم برای دیدن مسابقات فوتبال، در خیابان‌ها و پارک‌ها جلوی تلویزیون‌های شهری جمع شدند و شادی کنان و در کنار یکدیگر، مسابقات مورد علاقه‌شان را تماشا کردند.

اما در ایران چه شد؟‌ از مدت‌ها قبل، دغدغه برخی مسئولان این شده بود که نکند یک عده دور هم فوتبال ببینند. حتی در محیط‌های سربسته و تحت کنترل سالن‌های سینما هم نگذاشتند خانواده‌ها جمع شوند و فوتبال را بر پرده پرهیجان سینماها و به طور جمعی ببینند. خبری هم از تلویزیون‌های شهری و تماشاهای پرهیجان گروهی نبود. حتی به قهوه خانه‌دارها هشدار داده بودند که اگر موقع پخش فوتبال، تلویزیون‌های‌شان را روشن کنند، مسئولیت هر گونه عواقبی بر عهده خود آن‌ها خواهد بود!

اشتباه نکنید! نمی‌خواهم بگویم چون نگذاشتند مردم دور هم فوتبال را نگاه کنند، افسرده شدند و کشورمان تبدیل به دومین کشور غمگین جهان شد. این ماجرا را ذکر کردم تا بگویم وقتی در یک کشور موضوع بسیار ساده‌ای مثل تماشای فوتبال در اماکن عمومی را ممنوع می‌کنند و این شادی جمعی را از مردم دریغ می‌کنند، باید حدیث مفصل خواند از این مجمل؛ حال بماند مشکلات حاد اقتصادی که تاب و توان از مردم گرفته است و حسرت یک سفر کوتاه را بر دل بسیاری از خانواده‌ها گذاشته است؛ بماند کمبود و گرانی امکانات تفریحی و ورزشی مخصوصا برای زنان و دختران و به ویژه در شهرهای کوچک؛ بماند گیر دادن‌های بی‌پایه و اساس به مردم بر اساس سلائق شخصی، مانند این‌که چرا این لباس را پوشیدی و آرایش موهایت چنان است؟ بماند که مردم حتی نگران هوایی هستند که تنفس می‌کنند، نگران میوه و سبزی‌هایی هستند که احتمالاً سموم کشاورزی بر تن دارند و استرس آن دارند که پارازیت‌ها، سلامتی‌شان را به خطر بیندازد؛

بماند که یک عده به خود اجازه می‌دهند مردم را از سالن‌های کنسرت‌های مجوزدار هم بیرون کنند؛ بماند که مردم وقتی بی‌عدالتی می‌بینند، افسرده می‌شون ، مثلا آن گاه که برای دریافت یک وام 5 میلیون تومانی، باید از هفت خان رستم بگذرند و در همان حال می‌بینند که متصل‌ها، میلیاردی می‌برند؛ بماند که حسرت سوار شدن بر یک خودروی معمولی دنیا بر دل مردمی مانده که هر روز در تصادفات جاده‌ای کشته می‌دهند؛ بماند و بماند و بماند ... .

فقط یک نکته را باید گفت:‌ همان‌طور که حکومت از مردم مالیات می‌گیرد، نفت‌شان را می‌فروشد، بر کارهای‌شان نظارت دارد، امنیت مرزهایشان را تأمین می‌کند، تورم را کنترل می‌کند، کالاهای اساسی‌شان را تهیه می‌کند و ... ، شاد نگه داشتن جامعه هم وظیفه حکومت است. جامعه ناشاد و غمگین، همواره بستر نابسامانی‌هایی است که هیچ‌کس نمی‌داند چه سرانجامی خواهد داشت. دولت‌ها همان گونه که درباره ساخت جاده‌ها، ‌میزان واردات و صادرات، نرخ تورم، رشد بورس و ... گزارش می‌دهند، باید درباره میزان شاد بودن مردم نیز گزارش مستند بدهند، زیرا همه این مقدمات برای آن است که مردم بهتر و شادتر زندگی کنند.

راستی آیا تا کنون مجلس شورای اسلامی یا هیأت دولت، ‌جلسه غیرعلنی برای بررسی علل غمگین بودن ایرانی‌ها برگزار کرده‌اند یا اصلا برای‌شان مهم نیست که یک ملت در میان انبوهی از اندوه زندگی کند؟!  

البته می‌توانند صورت مسأله را پاک کنند و بگویند که گالوپ مجری توطئه‌های دشمنان است و ملت ما خیلی هم شاد هستند! این هم راه مجربی است!

 

برچسب ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
mahnaz_ai
mahnaz_ai
٩٣/٠٦/١٣
٢
٠
واقعا حرفات درست بود...هرچقدرم بخوایم الکی شاد باشیم نمیشه...چون مشکلات هس...فعلا هم تنها مشکل ایرانه غزه، سوریه ، بی حجابی خانم ها...مگه ما مشکل دیگه ای داریم؟؟؟؟ نه !!!!!!!!!!!!!!!!
REZA_ZDR
REZA_ZDR
٩٣/٠٦/٢٨
٠
٠
خواهش می کنم ... ببخشید دیر جوابیدم.... داستانشو بعدا برا همه تعریف می کنم....
j_seyedi
j_seyedi
٩٣/٠٦/١٣
١
٤
چی بگم؟؟من با نظرتون مخالفم....میدونید راستشو بگیم...چه معنی داره دخترا و پسرا یه جا جمع شت باهم فوتبال ببینن؟؟؟این جمع ها بیشتر باعث گناه است....نمیدونم چرا جامعه ما به این سمت گشیده میشه...به نظرتون نباید با بی حجابی مقابله بشه؟؟؟بعد هم همیشه نیمه خالی لیوان رو نگاه نکنید.....ما هم خوشحالیم...کافی بود نیمه شعبان برید تو خیابون...این حرف های حرف های شما نبود..مطمنم بر گرفته از سایت یا جایی دیگه بوده..چون جوون ای ما از این حرف ها نمیزنن...متن خوبی بود..برای غربی ها...یاعلی
u_razavi
u_razavi
٩٣/٠٦/١٣
٢
٠
چه معنی داره مسابقه فوتبال هنرمندان لغو بشه؟؟؟!!!چه معنی داره مجوز پخش(دقت کنید فقط پخش نه اجرا)اهنگ مرگ بر امریکا حامد زمانی برای جشن داده نمیشه؟؟؟چه معنی داره توو شهربازی تنها مکان تفریح بچه ها و خیلی از مردم چند نفر بمیرن؟؟؟چه معنی داره شهربازی پلمب باشه؟؟؟و خیلی از چه معنی های دیگر...دقت کردین وقتی شهادته یکی از ائمه است همه شبکه های تلویزیون فاز غم و مداحی و شهادت دارن اما وقت ولادت فقط اون بالای صفحه یک گل میذارن؟؟!!!وقت شهادت کل شهر پر میشه از بنر و پرچم که فلان هیئت مراسم عزاداری اما وقت ولادت چی؟؟؟!!!......حرف زیاد است....
maede
maede
٩٣/٠٦/١٣
٢
٠
موافقم آقای رضوی.اینجا شهادت و غمو خوب نشون میدن اما ولادت ائمه رو هم درست و حسابی جشن نمیگیرن!
j_seyedi
j_seyedi
٩٣/٠٦/١٣
٠
٠
ببخشید..منم موافقم با اینکه ولادت اهل البیت رو جشن بگیرن...
Z_M
Z_M
٩٣/٠٦/١٦
١
٠
شما ببینید الان عید امام رضاست باید همه جا جشن و شادی و خنده و اهنگ واینا باشه اونوقت تلوزیون رو که روشن می کنی می بینی ویژه برنامه ی ولادت شروع شده همش داره تصاویرگریه و اشک نشون می ده می ری شبکه بعدی می بینی دارن مولودی می خونن اما چه مولودی ای به جای دست زدن همه دارن سینه می زنن طرف داره از غم و شهادت و ناراحتی های امام رضا می گه خب این الان چه وضعشه
REZA_ZDR
REZA_ZDR
٩٣/٠٦/٢٨
٠
٠
ممنون از مناظره ی همه ی دوستان ... خ.شحالم از این که نظر شخصی تونو ابراز کردین... باید این مشکلاتو خودمون حل کنیم مایی که از بطن جامعه هستیم راحتتر می تونیم بایان مشکلات مقابله کنیم... راستی شرمنده از همه گی که دیر جواب دادم...
hach_zanboori
hach_zanboori
٩٣/٠٦/١٣
٣
٠
احسنت. و من هنوز نمیدونم چرا نباید در مشهد کنسرت برگزار بشه؟ و اینکه کنسرت چه توهینی به امام رضا به حساب میاد؟
hamid_f
hamid_f
٩٣/٠٦/١٣
٤
٠
چون تو استان ما استاندار و فرماندار و شهردار فقط نقش نمادین دارن و حرف و اول و آخر و یکی دیگه میزنه کسی و کسی جرات نداره انتقاد کنه!
j_seyedi
j_seyedi
٩٣/٠٦/١٣
٠
٢
من مخالف با کنسرت گذاشتن هستم...بابا شهرمون مذهبی ها..از امام رضا خجالت بکشیم
hach_zanboori
hach_zanboori
٩٣/٠٦/١٤
٢
٠
باز که شما دارید موسیقی رو در تضاد با دین می دونید... ای بابا کی می خواین یکم چشماتونو باز کنین
mohammad_A
mohammad_A
٩٣/٠٦/١٣
١
٠
سلام: یکی بگه واقعا...چرااااااااا...!!؟؟
دخترخاصــ
دخترخاصــ
٩٣/٠٦/١٤
٠
٠
چرااااااا؟ (خخخ)
u_razavi
u_razavi
٩٣/٠٦/١٣
١
١
یک کلیپ دیدم به مردم میگفتن اگر بهتون بگن تا بعدازظهر یک ارزوتون براورده میشه چه ارزویی میکنید؟؟!!!!باید ببینیدش...یعنی واقعا باید به حال این مردم گریه کرد....یعنی امید به زندگی زیر صفر...کلا ما از این جهات تعطیلیم....
تهی
تهی
٩٣/٠٦/١٣
٠
١
من تیتر این خبر و تو وبم گذاشتم و خواستم یه عکس لبخند شاد بذارم اما هرچی عکس لبخند بود عکس بچه ها بود !!!!!!!!!!!!!!!
Farzane_vatani
Farzane_vatani
٩٣/٠٦/١٣
١
٠
بهتره مردم هم جنبه ی خودشون رو بالا ببرند و مسئولان هم برنامه های درست و دینی شاد شدن بذارن........یادمه دو سال پیش یه کنسرتی تو بیرجند برگزار شد که به علت جنبه نداشتن بعضی ها به شرایط بدی کشیده شد.......شخصا خودم حاضر نیستم حتی در حضور محبوب ترین خواننده ام به یه همچین کنسرتی برم............یادداشت خوبی بود..........ممنون از شما
j_seyedi
j_seyedi
٩٣/٠٦/١٣
١
٠
بسیار درست میگید....
هم وطن
هم وطن
٩٣/٠٦/١٣
١
٠
سلام با 80 در صد متنت موافقم اما نمیشه هر مسئله ای رو تعمیم داد به مسائل دیگه. این که گفتی جام جهانی شادی دنیا و غم ایران= ما ایرانی هستیم ما آریایی هستیم ما مردم باغیرت هستیم ما مسلمانیم پس اگر در توانمون باشه با ظالم مبارزه می کنیم اگه نتونیم با مظلوم هم دردی می کنیم ( تلویزیون برای آگاهی از جهانه من نمیدونستم چه خبره تو غزه اما وقتی نشون داد خودم رو جای اونها گذاشتم و ناراحت شدم فکرشو بکن تو خونه نشستی داری با خانواده شادی دنیا رو نگاه می کنی ناگهان بمب------------------------ نمیدونم زنده می مونه کسی تو اون حالت.... پس باید یه فرقی بین من و تو و ما ایرانی ها آریایی ها مسلمان ها باشه . یه ماجرا : زن و شوهر داخل تاکسی میشینن تاکسی حرکت میکنه چند بار راننده از آینه عقب رو نگاه میکنه به مرد تو ماشین(شوهر) میگه به خانومت میگه بگو آرایشوو پاک کنه مرد میگه به شما ربطی نداره راننده اگه ربطی نداشت خانومت این جوری بیرون نمی اومد و اگر برای تو بود این کار ها رو باید تو خونه انجام میداد و مرد یه دستمال به همسرش میده و پاک میکنه . این که چرا اجازه نمیدن ناموث ایرانی تو خیابون بیاد به خاطر همینه مطمئن باش اگه اون اقلیتی که فکر می کنن متمدن و امروزی هستن درست بشن شادی توایران چند برار میشه الان هم شادی هست به قول دوستمون تو ولادتا. اما رحلت ها و شهادت ها ما مسئول و وظیفه داریم چون مسلمانیم و اگر این گونه مسائل رو جار نزنیم هم یواش یواش بی دین میشیم و هم دشمن سوء استفاده میکنه. در جواب دوست دیگمون خودت قضاوت کن مشهد حرم امام رضا (ع) میشه تو خونه صاحب خانه هر کاری بکنی...؟ یه پیشنهاد سعی کن همیشه خدت به تحقیق و پژوهش بپردازی از دیگران هم استفاده کن.
mahnaz_ai
mahnaz_ai
٩٣/٠٦/١٣
١
٠
به ما یاد داده شده که همش بگیم وای چه خوبه ما امنیت داریم وای خدارو شکر ...اصلا منکر این نیستم که امنیت بده نه اتفاقا عالیه ولی دوست من! خیلی از کشورا واسه مردمشون شادی میارن...تفریح، الان تلوزیون ببینی فقط میگن اره کشورایه دیگه رکود مالی دارن ، اصن شاد نیستن و میخان بگن اره هر کی رفت خارج از کشو یا تو یه کشو اروپایی بود بدبخت شده..بازم من نمیگم هر کی رفته موفق بود، چرا ما داریم خودمونو گول میزنیم؟؟؟ما شاد نیستم...وقتی تولد یکی از امامامون تو تلوزیون نهایتش اینه که یه فیلم کلاسیک پخش میکنه یا یسری تیزایه مزخرف ... بعد خیلی واسم جالبه که میگن چرا مردم ماهواره نگا میکنن؟جواب سادس ...الان تلوزیون منتظره ببینه شبکه های ماهواره چی درس کردن همونو اسلامیشو و بی مزه ترشو بزاره شبکه های خودش...اسلام یه دین شاد و دینی که ادمو به زندگی امیدوار میکنه...ما داریم به کجا میریم که اون اقایه شیخ تو برنامه سمت خدا میگه که اگه امام عصر بود حتما دختر !
mahnaz_ai
mahnaz_ai
٩٣/٠٦/١٣
٠
٠
پسرارو از هم جدا میکرد...دین اسلام اینه؟؟؟و هزارن حرف نگفته...که اگه بگی متهم میشی به بی ایمانی..اسلام ستیزی...وطن فروشی... بعدشم من گفتم الان مشکل مملکت ما فقط فقط فقط بی حجابیه ...اگه خانما ارایششونو پاک کنن و بی حجاب نباشن، دیگه هیچ کسی بی پول نیست.هیچکی گشنه نمیخوابه. هیچکی معتاد نمیشه..اصن غمی نیست...فقط مشکل همینه.حیف ...حیف ...حیف...الان بازم متهم میشم به اینکه من بیحجابمو دارم میگم همه بی حجاب باشن.نه چون خودم این مدلی اصن نیستم فقط میخوام بگم کاش نگاهمون وسیع تر بود...
REZA_ZDR
REZA_ZDR
٩٣/٠٧/٠٤
٠
٠
تشکر فراوان از مهناز خانوم و از حرفهای قابل تفکرشون ... ممنون از هم وطن ....
دخترخاصــ
دخترخاصــ
٩٣/٠٦/١٤
٠
٠
هی... نمیدونم چی بگم! فقط خیلی دوس دارم بدونم این مؤسسه گالوب چ جوری این گزارششو در رابطه با ایران تهیه کرده؟؟!خخخخ واقعا چه جوری؟!
mahnaz_ai
mahnaz_ai
٩٣/٠٦/١٤
٠
٠
خوبه...مثه اینکه شما خیلی شادو خوبه زندگیت و مشکلی نداری
دخترخاصــ
دخترخاصــ
٩٣/٠٦/١٥
١
٠
بعد از این عشق به هر عشق جهان میخندم// هرکه آرد سخن دل به میان میخندم// خنده لتخ من از گریه غم انگیز تر است// کارم از گریه گذشته ست بدان میخندم...//
هم وطن
هم وطن
٩٣/٠٦/١٤
٠
١
منم خیلی دوست دارم ببینم پژوهشگر این مؤسسه گالوب کیه که باعث شده جوان های ما دوآتیشه برخورد کنن.پیشنهاد می کنم با کسی که علم این حرف ها رو داره صحبت کنی.
mahnaz_ai
mahnaz_ai
٩٣/٠٦/١٤
١
٠
علم چی؟ واقعیت جلو چشاته
هم وطن
هم وطن
٩٣/٠٦/١٤
٠
٠
واقعیت چیزیه که اونها برای مخاطباشون تعریف کردن نه چیزی که من و شما میبینیم. از دختری که میگه دانشجو و بیکار و درباره خودش (دخترکی از جنس مهتاب در سیاهی شب پرنور چون ستاره های بی فروغ) این رو می نویسه انتضار بیشتر هست الناز خانوم یکم دیدتون رو به دنیای شیرین خدا باز تر و امیدوار تر باشین به رحمت خدا.
h-looshi  ام
h-looshi ام
٩٣/٠٦/١٤
٠
٠
هعـــــــــــی...
سلیمان حسنی
سلیمان حسنی
٩٣/٠٦/١٤
١
٠
سلام: علتهای مختلفی داردمثل مشکلات مادی،خانوادگی،عدم رابطه وصله رحم بین نزدیکان و.... چرا قدیم با اینکه امکانات وثروت مثل حالا نبود مردم شاد بودند؟چون دنبال تجملات، چشم و همچشمی و... نبودندبه هر بهانه ای مهمانی رفته ودورهم شاد بودند.امیدوارم که نهضت شادی بین خانواده ها راه بیفته وهمه از دور وبر خودشان برای شادی شروع کنند.سپاسگزارم
mahnaz_ai
mahnaz_ai
٩٣/٠٦/١٤
١
٠
موافقم باهات
هم وطن
هم وطن
٩٣/٠٦/١٤
٠
٠
واقعیت چیزیه که اونها برای مخاطباشون تعریف کردن نه چیزی که من و شما میبینیم. از دختری که میگه دانشجو و بیکار و درباره خودش (دخترکی از جنس مهتاب در سیاهی شب پرنور چون ستاره های بی فروغ) این رو می نویسه انتضار بیشتر هست الناز خانوم یکم دیدتون رو به دنیای شیرین خدا باز تر و امیدوار تر باشین به رحمت خدا.
mahnaz_ai
mahnaz_ai
٩٣/٠٦/١٦
٠
٠
من چیزی که دیدمو گفتم ، چیزی که تو جامعه هس، شما اگه تو زندگیت مشکلی نداری اون بحث جداس!
پربازدیدتریـــن ها