تفنگ و شاخه زیتون
مرثیه‌ای برای فلسطین و شنوندگان عزیز!

تفنگ و شاخه زیتون

نویسنده : الهام یوسفی

«ماهواره‌های دروغ‌پرداز؛ در سیاست دخالت می‌کنند اگر چه هوای جهان طوفانیست؛ سازمان هواشناسی؛ همیشه گزارش معتدل به دنیا می‌دهد و خواب خوشی را، برای شنوندگان عزیز، آرزو می‌کند!»

*‌ این است حال این روزهای دنیای ما. دنیایی که زنده‌یاد «سلمان هراتی» دیده بود و این‌گونه به تصویرش کشید و هنوز هم همان شکلی است. دنیایی که دیگر بسیاری از آدم‌هایش به آمار کشته‌شده‌های روزانه فلسطین عادت کرده‌اند. دیروز 6 تا و امروز 10 تای دیگر! و فردا شاید، همه مردم...

«ده‌ها کودک و زن فلسطینی در حمله اخیر رژیم غاصب صهیونیستی به نوار غزه قتل عام شدند.» این دست خبرها هم آن‌قدر تکرار شده‌اند که گوش عادت‌مان پر شده است. انگار که چرخ دنیا بدون این قتل عام‌ها نمی‌چرخد. اخبار تجمعات و اعتراض‌های مردمی را هم باید گذاشت تنگ همین اخبار، در توبره عادت! وقتی قرار است همه چیز ظاهرا دست مردم و عملا دست ابرقدرت‌ها و کارتل‌ها باشد لابد مردم هم دیر یا زود مجبورند تمام قد بایستند و برای موضع‌گیری آمریکایی کف بزنند و هورا بکشند که یعنی حق مسلم اسرائیل است که از خودش دفاع کند! باید که البته برای چنین سخن حکیمانه‌ای(!) یک دقیقه با صدای بلند قهقهه زد. اما چه سود وقتی در همین سرزمین که سال‌هاست از فلسطین حرف زده‌اند و برای مردم‌اش دل سوزانده‌اند، هستند آدم‌هایی که اصلا قصه را نمی‌دانند و اصولا همت دریافتن حقیقت را هم ندارند، اما همت‌ دارند که هر جا نشستند میتینگ بیایند که: بله! البته این جماعت فلسطینی حق‌شان است و ما را چه به امورات آن‌ها. و یا شعار «نه غزه... نه لبنان» سردهند که یعنی وطن‌شان را دوست دارند!

 

در جست‌و جوی حقیقت فراموش شده!

اما به راستی در این عصر دروغ و فریب کجا را برای دریافت حقیقت باید جست؟ از زبان چه کسی باید قصه تلخ فلسطین را شنید؟ جواب سوال شاید چندان که باید ساده نباشد. باید باور کنیم که، اصل جست‌وجو برای دریافت حقیقت مهم است. و بدانیم حقیقت عادت دارد چهره خود را تنها به جست‌وجوگران حقیقی خود نشان دهد. با این حال، نوشته حاضر تنها می‌تواند یک پیشنهاد برای قدم گذاشتن در مسیر جست‌وجو باشد. فارغ از همه کلیشه‌های رایج صدا و سیمایی که از فلسطین دیده‌ایم.

«تفنگ و شاخه زیتون»، کتابی از نویسنده‌ای آمریکایی به نام «دیوید هرست» درباره فلسطین، و درباره موضوعاتی چون سیر تاریخی اشغال و مبارزات فلسطینی‌ها و نیز تحلیل ریشه‌های خشونت در خاورمیانه و از همه مهم‌تر نقش دولت‌های غربی به خصوص آمریکا و بریتانیا در این بازی نابرابر. 

داستانِ نوشته شدن این کتاب که خود نویسنده آن را در آغاز کتاب و در فصل «ویرانگری‌های عرف نابینا» شرح داده نیز بسیار خواندنی است. کتاب او در آمریکا بدون هیچ مشکلی به چاپ می‌رسد، کتابی که در برملا کردن رازهای پنهانی آمریکا و اسرائیل با تکیه بر اخبار گروهی از اسرائیلیان به نام «تاریخ‌دانان نو» نوشته شده است و حرف‌هایی بسیار خطرناک را در خود دارد سانسور و توقیف نمی‌شود بلکه با یک برنامه‌ریزی حساب‌شده- که در کتاب خواهید خواند- به طرز عجیبی مورد بی‌توجهی رسانه‌ای قرار می‌گیرد- واضح است که رسانه‌ها نقشی شگفت در کوچک و بزرگ کردن وقایع و حوادث در جامعه آمریکا دارند- شدت بی‌مهری به کتاب تا حدی است که اطلاعات کتاب در حد «فین فین کردن در ابتدای سرودی امید‌ بخش» تنزل می‌کند! یادداشت‌ها و نقدها، اجازه چاپ نمی‌یابند و همه چیز بسیار عادی جلوه داده می‌شود. با این همه سرانجام، این کتاب می‌تواند از هزارتوی سیاست آمریکایی سر سالم بیرون ببرد و حقایق جدیدی را در اختیار دنیا قرار دهد. حقایقی که در هیچ کانال تلویزیونی و ماهواره‌ای نخواهید یافت.

بیش از این نمی‌توان از چیزی نوشت که تردید نیست که باید خوانده شود. با این همه هیچ کتابی را نباید بدون روحیه نقادانه مطالعه کرد.

 

بخشی از یک جنایت

«اولین واحد شامل ۱۵۰ شبه نظامی فالانژیست از در اردوگاه شتیلا وارد شدند که گروهی از آن‌ها علاوه بر سلاح، چاقو نیز به همراه داشتند. قتل عام به مدت ۳۸ ساعت شروع شد و حتی در شب نیز با روشن کردن محوطه اردوگاه توسط اسرائیلی‌ها ادامه داشت؛ آن‌ها به زور وارد خانه‌های مردم شده و فلسطینی‌های در خواب را به رگبار مسلسل بستند. فالانژها بعضاً قبل از کشتن آنان را شکنجه می‌دادند چشم‌هایشان را درمی‌آوردند، زنده زنده پوست‌شان را می‌کندند، شکم‌ها را می‌دریدند، به زنان و دختران گاه بیش از ۶ بار تجاوز می‌کردند و بعد سینه‌های‌شان را می‌بریدند و در آخر به ضرب گلوله آن‌ها را از پا درمی‌آوردند. بچه‌‌ها را از وسط دو شقه می‌کردند و مغزشان را به دیوار می‌کوبیدند. در حمله به بیمارستان عکا تمام بیماران را بر روی تخت خود کشتند. دست بعضی را به ماشین می‌بستند و در خیابان‌ها می‌کشیدند، دست‌های فراوانی برای بیرون آوردن دستبند و انگشتر قطع شد...»

 

مشخصات کتاب:

عنوان: تفنگ و شاخه زیتون (ریشه‌های خشونت در خاورمیانه)

نویسنده: دیوید هرست

ترجمه: علیرضا عبادتی 

ناشر: روایت فتح

تعداد صفحه: 172

قیمت: 3250

 

برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
Em Ad
Em Ad
٩٣/٠٥/٠١
٠
٠
این عکسه ... -___-
Niva
Niva
٩٣/٠٥/٠١
٠
٠
واقعا خیلی وحشتناکه ... جهان و به خصوص اعراب باید چچمانشون رو برای دیدن این جنایات باز کنن.. مخصوصا عربستان که فقط دم از اسلا میزنه و جز بی عرزگی کاری بلد نیست... خدا خودش به داد این مردم برسه.
M_Ranjbar
M_Ranjbar
٩٣/٠٥/٠١
٠
٠
خیلی وحشتناکه که اسرائیل ظالم مردم بی گناه فلسطین را می کشد انشاالله نابود شوند
r_jafarpour
r_jafarpour
٩٣/٠٥/٠٢
٠
٠
وای...........نمیتونم نگاه کنم ..........
f_vatani
f_vatani
٩٣/٠٥/٠٢
٠
٠
خدايا.........خودت به دادشون برس............ممنون
آسمانه
آسمانه
٩٣/٠٥/٠٢
٠
٠
خیلی دوست دارم این کتاب رو بخونم..ان شالله..
p_golpari
p_golpari
٩٣/٠٥/٠٢
٠
٠
خدا خودش کمکشون کنه ...ممنون
سلیمان حسنی
سلیمان حسنی
٩٣/٠٥/٠٣
٠
٠
سلام: به امیدآزادی قبله اول ومردم مظلوم فلسطین با کمک وهمت همۀ مسلمین.وعدۀ دیدار فردادرراهپیمائی.ممنون
fafa.tk
fafa.tk
٩٣/٠٥/٠٣
٠
٠
عکس :((( // ممنون خانم یوسفی