کچل شدن در یک شب!
آلوپسی؛ یک بیماری پوستی خطرناک

کچل شدن در یک شب!

نویسنده : bye

آلوپسی به معنای ریزش مو است دوستان جیمی! و در علم زیبایی ریزش مو به دو دسته برگشت‌پذیر و غیربرگشت‌پذیر تقسیم شده است. در دسته برگشت‌ناپذیر همان طور که از اسم آن مشخص است، رشد دوباره موها امکان‌پذیر نیست و اگر شخصی دچار ریزش مو شود، امیدی به رشد مو نخواهد بود. در دسته برگشت‌پذیر ریشه مو آسیب ندیده است و بعد از مدتی به حالت قبلی خود برمی‌گردد. در این دسته که به آن «آره آتا» ریزش سکه‌ای و منطقه‌ای نیز گفته می‌شود، فرد به رویش مو خوشبین است.

 

اگر بخواهیم در مورد این نوع ریزش مو صحبت کنیم باید متذکر شویم که این بیماری خود ایمنی محسوب می‌شود؛ یعنی سیستم ایمنی بدن از حالت تنظیم خارج و به یکسری از سلول‌های بدن آسیب می‌رساند.

به طور کل، هر سلولی در بدن برای سیستم ایمنی یکسری ویژگی‌ها و شاخص‌هایی دارد و در این بیماری آن دسته از سلول‌هایی که آسیب می‌بینند، ریشه مو هستند؛ یعنی جریاناتی موجب می‌شود در اطراف ریشه مو حالت گرفتگی و خفگی ایجاد شود. به طوری که ریشه مو نمی‌تواند به خوبی رشد کند و با درمان‌هایی که ما می‌دهیم باعث می‌شود ریشه مو رشد کند، به همین دلیل بیماران باید متوجه باشند که ریشه موی آن‌ها به طور کل آسیب ندیده است و با درمان، احتمال برگشت نیز وجود دارد.

 

سلول‌های سیستم ایمنی بدن همانند پلاک یک ماشین است؛ یعنی مشخصه یک ماشین پلاک آن است که آن ماشین را از سایر ماشین‌ها مشخص و جدا می‌سازد. تمام سلول‌های بدن مانند ماشین پلاکی برای شناسایی دارند. در این بیماری خود ایمنی، تغییراتی در پلاک ایجاد می‌شود که سیستم ایمنی بدن آن را به عنوان یک غیرخودی شناسایی می‌کند.

علت این تغییرات، عفونت‌ها به ویژه عفونت‌های ویروسی است که تغییراتی را در سیستم سلول ایجاد می‌کند، بنابراین عفونت‌های ویروسی در سیستم سلول‌ها بسیار تغییر ایجاد می‌کند. آلوپسی، بیماری است که ممکن است تمام گروه‌های سنی از جمله کودک یک ساله تا فرد نود ساله را درگیر کند ولی بیشترین درگیری در افراد ۲۰ تا ۴۰ سال مشاهده می‌شود. لازم است بدانید که از لحاظ تشخیص، بیشتر آرایشگرها هستند که این بیماری را متوجه می‌شوند؛ یعنی در بیماری آلوپسی سکه‌ای یا منطقه‌ای شاید هفته‌ها فرد متوجه ریزش موها نشود ولی آرایشگران به خوبی می‌توانند این بیماری را هنگام کوتاه کردن موها تشخیص بدهند. در یکسری از افراد ممکن است این بیماری گسترش پیدا کند که در ادامه به آن‌ها اشاره شده است:

1. افرادی که دچار خشکی پوست هستند.

2. افرادی که دچار حساسیت‌های فصلی هستند.

3. افرادی که از دوران بچگی مبتلا به آسم هستند.

4. افرادی که دچار فرو رفتگی ناخن هستند.

 

اگر فردی این موارد را در خود و خانواده داشته باشد، در واقع احتمال این‌که این بیماری گسترش یابد یا بدتر شود، بسیار زیاد است. اگر این ریزش مو در ناحیه سر و صورت گسترش پیدا کند، توتالیس و اگر کل بدن را فرابگیرد یونیورسالیس می‌گویند. این نوع بیماری از آن جهت ترسناک است که به طور ناگهانی فرد دچار ریزش مو در ناحیه کل بدن می‌شود. کسانی که مبتلا به آلویسی می‌شوند روزی فکر نمی‌کردند که دچار این بیماری شوند.

با توجه به تحقیقات انجام شده، یکسری عوامل ممکن است موجب پیشگیری این بیماری شود؛ یعنی عواملی که باعث تغییر در سیستم ایمنی بدن می‌شود را می‌توان با پیشگیری کنترل کرد.

برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
a-pooryousof
a-pooryousof
٩٢/١٠/٢٩
٠
٠
خدا نكنه سمت بياد/ تشكر از شما
سین سید هاشم صاد صفدری
سین سید هاشم صاد صفدری
٩٢/١٠/٢٩
٠
٠
بله.با تشکر از بای عزیز خیلی خوب بود
M_BARF
M_BARF
٩٢/١٠/٢٩
٠
٠
:/
مهلا(باران)
مهلا(باران)
٩٢/١٠/٢٩
٠
٠
عاقا نمیشه این مریضی بیاد موهام رو بگیره ، اعصابم داغون از این پر پشتی موهام{آیکون چیزی فراتر از ریا *:)} وااااااااااااااااااااااااای
tanha
tanha
٩٢/١٠/٢٩
٠
٠
نگین این حرفا رو:) کفر نعمت از کفت بیرون کند...
مهلا(باران)
مهلا(باران)
٩٢/١٠/٢٩
٠
٠
می دانیم شوخی کردیم با خداجونمان *:) ...با تشکرات فراوان از این یادآوری خوب *:)
r_reihoon
r_reihoon
٩٢/١٠/٢٩
٠
٠
منم میترسم :(
tanha
tanha
٩٢/١٠/٢٩
٠
٠
بیماری هرچی باشه بده! شکر خدا برای سلامتی مون! استرس هم موجب ریزش مو میشه! ممنون
m.coldboy
m.coldboy
٩٢/١٠/٢٩
٠
٠
خیلی وحشتناکه.....
korosh
korosh
٩٢/١٠/٢٩
٠
٠
خیلی خوب بود ؟؟؟ وایی چه دحشتناک میشه اگه اون مرضی های غیر قابل بازگشت بگیرت !! خدا نیاره همچین چیزایی رو !! مرسی
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٢/١٠/٢٩
٠
٠
ممنون:)
mr_khas
mr_khas
٩٢/١٠/٢٩
٠
٠
مرسی خیلی خوب بود:)
سلیمان حسنی
سلیمان حسنی
٩٢/١٢/٢٢
٠
٠
سلام: خیلی خوب بود.چند جای دیگه دراین مورد خواندم اما هنوز درک نکردم که چگونه اتفاق می افتد.ممنون