جون مادرت من‌کارتتو بزن!
روزی 146 میلیون و 250 هزار تومان استفاده «مجانی» از حق «مردم»

جون مادرت من‌کارتتو بزن!

نویسنده : محمدرضا ضیاء

از آن زمان که اتوبوس‌ها بلیتی بود خیلی نمی‌گذرد. راننده‌‌های اتوبوس هر کدام یک پلاستیک کنار دست‌شان بود و بلیت‌ها را پاره می‌کردند و می‌انداختند داخل پلاستیک. آن موقع اگر کسی بلیت نمی‌داد و سوار اتوبوس می‌شد، روی حقوق راننده تاثیری نداشت. راننده هر دفعه چند بار در یک شیفت یا دو شیفت، خط خود را می‌رفت و می‌آمد و آخر ماه هم اگر به موقع سر خط بود و پلاستیک  بلیت‌هایش هم خیلی از حد معمول کمتر نبود، حقوق ثابتی می‌گرفت. به خاطر همین بود که اگر  بلیتی که به راننده اتوبوس A ندادی، بعدا به راننده اتوبوس B می‌دادی، خیلی فرقی نداشت و دِینت ادا شده بود.

اما حالا از وقتی این کارت‌های الکترونیکی آبی آمده، پول می‌رود به حساب خود راننده. این‌جاست که شما اگر در یک اتوبوس من‌کارت نزنید، در به در باید بگردید دنبال همان راننده و داخل اتوبوسش من‌کارت بزنید و اگر هم دنبال پیدا کردنش نروید، تبدیل می‌شود به یک مصداق عینی و مستقیم حق‌الناس! حقی که خیلی از امثال من به سادگی از کنارش رد می‌شویم اما خدا نسبت به هیچ حقی به اندازه‌ی آن، سخت‌گیر نیست و موآخذه نمی‌کند!

در یک روز به شدت گرم از همین ماه رمضان سوار چند اتوبوس شدم. همگی از خط 12 بودند و بنده یک مسیر را دو، سه دور رفتم و برگشتم. قطعا این سفرهای درون شهری را به دلیل یک نوع بیماری روحی انجام ندادم، پول اضافی هم نداشتم، عاشق گرمای 40 درجه‌ای مشهد هم نبودم. در این چند سفر کوتاه اتوبوسی، خواستم ببینم چقدر مردم مقیدند که من‌کارت بزنند و راننده اتوبوس‌ها برای پدیده من کارت نزدن که یک حق‌الناس مسلم است، چه طور با مسافران رفتار می‌کنند.

 

همه چی آرومه! مسافرا خوش‌حالن!

راننده یک عینک دودی پلیسی به چشمش زده و خیلی هم به درب عقب ماشینش نگاه نمی‌کند. انگار خیلی هم برایش مهم نیست که چند نفر هم من کارت نزنند. گاهی هم با تلفن همراهش صحبت می‌کند.

مسافرهای این اتوبوس خیلی اهل در فرار از زدن من‌کارت نبودند و در طول 10-12 ایستگاهی که مهمان این اتوبوس بودم، تعداد کسانی که من‌کارت نزدند بیشتر از دو، سه نفر نبود.

دوست داشتم منتظر باشم تا پیاده شدن یکی از این مسافران را ببینم. خانمی حدودا 40 ساله یکی از آن‌ها بود. سوار که شد، من کارتش را به دستگاه نزدیک کرد و بوق «ارور» بلند شد. راننده توجه خاصی نکرد. این خانم هم با حفظ آرامش و خونسردی روی یکی از صندلی‌ها نشست. 7، 8 ایستگاهی که گذشت، با آرامشی بیشتر از موقع سوار شدن، پیاده شد!

 

این اتوبوس مجهز به همکارِ دربِ عقب است!

مثل اتوبوس قبلی، از درب عقب سوار شدم و همان‌جا ایستادم. چشمم هم به در بود و منتظر بودم تا کسی من کارت نزند. خیلی طول نکشید که دو مسافر با هم سوار شدند و هر دو هم من کارت نزدند. یک نوجوان 13-14 ساله از صندلی آخر قسمت مردانه‌ بلند شد و یقه‌ هر دو را چسبید. گفتند «کارت نداریم!» او هم با اعتماد به نفس خاصی یک من کارت از جیبش درآورد و از آن‌ها خواست تا به جای آن، پولش را بدهند.

این صحنه را که دیدم، عقب اتوبوس را رها کردم و از بین جمعیت به کنار کابین راننده رفتم تا با او صحبت کنیم. می‌گفت این نوجوان کم سن و سال از هشت صبح می‌آید تا هشت شب. حقوقش هم روزانه 15 هزار تومان است! یعنی با کرایه‌ 350 تومان که 320 تومانش متعلق به راننده است و یک حساب سرانگشتی، این پسر اگر در 12 ساعتی که روزانه کار می‌کند، بیشتر از 47 نفر را مجبور به زدن من کارت کند، راننده سود می‌کند.

بعضی راننده‌ها هم البته این را ریسک می‌دانند و می‌گویند چرا به کاری پول بدهیم که احتمال دارد ضرر بدهد؟ البته این‌که این کار را بکنند یا نه، به شلوغ یا خلوت بودن خط کاری‌شان بستگی دارد.

وقتی پرسیدم که اگر مسافری به شما یا او بگوید که کرایه ندارد! چه کار می‌کنید. سریع و قاطعانه گفت: «هیچی! می‌گوییم اشکالی ندارد!»

البته گرفتن وجه نقد از مسافر هم اشکال دارد، مگر این‌که مطمئن باشید راننده اتوبوس همین کاری را می‌کند که این پسر نوجوان انجام می‌دهد. چرا که در حدود ده درصد کرایه اتوبوس، به حساب شرکت خصوصی پیمانکار اتوبوسرانی واریز می‌شود و بقیه‌اش سهم راننده است. پس اگر وجه نقد را راننده بگیرد و بگذارد داخل جیبش، حق شرکت خصوصی را نداده است!

 


حکایت هزینه زیاد و بعضی‌ها که واقعا وسعش را ندارند!

بعضی وقت‌ها هم هست که اتوبوس بیش از حد شلوغ است و راننده هم بیش از حد عصبانی. این موقع است که راننده به هر ایستگاه که می‌رسد تذکر می‌دهد. پیرزنی حدوداً 65 ساله سوار شد و من کارتش را نزد. راننده چند بار فریاد زد. پس از هر فریاد هم پیرزن بود و سکوت معنادار و نگاه خجالت‌زده‌اش. راننده هم ول کن نبود: «چند دفعه باید بگویم خانم؟! من کارت را بزن!»

این‌جا بود که خانم دیگری بلند شد و گفت من به جای شما من کارت می‌زنم. بعد از آن هم پیرزن کلی دعا به جان آن خانم کرد و قائله ختم به خیر شد.

 

روزی 146 میلیون تومان من‌کارتی که زده نمی‌شود!

شاید برای خیلی از ما مجهول باشد که مگر 350 تومان چیست که حالا اگر چند نفر هم آن را نپردازند، کار اتوبوس‌ها لَنگ شود؟!

در یک گفت‌و‌گو با روابط عمومی اتوبوسرانی فهمیدم که قضیه به همین سادگی‌ها هم نیست.

کل هزینه‌های این اتوبوس‌ها از بنزین گرفته تا تعمیرات و ایستگاه‌های اتوبوس و حقوق راننده‌ها به این صورت تامین می‌شود که یک‌سوم هزینه‌ها را دولت می‌دهد، یک‌سومش را شهرداری و مردم فقط یک‌سوم هزینه‌ها را به طور مستقیم پرداخت می‌کنند.

حال در نظر بگیرید که روزانه یک و نیم میلیون سفر درون شهری به وسیله اتوبوس انجام می‌شود و طبق آمارهای بازرسان اتوبوس‌رانی حدود 30 درصد این سفرها بدون پرداخت هزینه‌اش انجام می‌شود! یعنی 450 هزار سفر بدون زدن من‌کارت! اگر این را هم در نظر بگیریم که 57 درصد خط‌های اتوبوس، دولتی و 300 تومانی است و 43 درصدشان هم خصوصی یعنی 350 تومانی هستند، با گرفتن متوسط هزینه‌ 325 تومان برای هر سفر، نتیجه می‌شود که روزانه حدود 146 میلیون و 250 هزار تومان حق پایمال می‌شود. همه‌اش هم از همین قطره قطره‌های سیصد و خورده‌ای تومانی است.

با این پول می‌شود حداقل هر دو روز یک اتوبوس به ناوگان اتوبوس شهری اضافه کرد!

برچسب ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
admincheh
admincheh
٩٣/٠٤/٢٩
٠
٠
من نمی دونستم من کارت های هر اتووبوس به حساب خود راننده واریز میشه !من تا یادمه فقط من کارت می زنم :|
m-ziya
m-ziya
٩٣/٠٤/٣٠
٠
٠
البته همه ی خطها این جوری نیست! اتوبوسهای خصوصی این جوریه. اتوبوس های 300 تومنی که دولتی ان، فرقی نداره که تو کدوم اتوبوس بزنید. دقیقا مثل بلیط عمل میکنه
Em Ad
Em Ad
٩٣/٠٤/٢٩
٠
٠
روزی 146 میلیون و 250 هزار تومان استفاده «مجانی» از حق «مردم» !!!! واقعأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأ ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
m-ziya
m-ziya
٩٣/٠٤/٣٠
٠
٠
بله واقعا!! و این قضیه واقعا تاسف داره!
m-ziya
m-ziya
٩٣/٠٤/٣٠
٠
٠
بله! واقعا همین طوره و خیلی هم تاسف داره واسه ی یک جامعه ی اسلامی مثل جامعه ما!
Em Ad
Em Ad
٩٣/٠٤/٣٠
٠
٠
-___-
r_roshnavand
r_roshnavand
٩٣/٠٤/٣٠
٠
٠
سلام ... الان حق مردم را چطوري تشخيص داديد.
Em Ad
Em Ad
٩٣/٠٤/٣٠
٠
٠
آقای ضیا جواب بدین ^__^
m-ziya
m-ziya
٩٣/٠٤/٣٠
٠
٠
بنده داخل مطلب جواب دادم که چطور تشخیص دادم :) البته اصلن دخلی به تشخیص بنده نداره. چیزیه که مشخصه. حتی برای اون سری اتوبوسهای دولتی هم بیت الماله که به جای حق یک نفر، حق 77 میلیون نفره!
Em Ad
Em Ad
٩٣/٠٤/٣٠
٠
٠
جناب روشن وند ، قانع کننده بود ؟؟
آسمانه
آسمانه
٩٣/٠٤/٢٩
١
٠
واقعا حق الناسه..و روز قیامت گیر همین 350 تومان ها هستیم ..
m-ziya
m-ziya
٩٣/٠٤/٣٠
٠
٠
تازه این یه قسمت عینی و مستقیم حق الناسه. وقتی گفتن پای یکی رو لگد کنی یا حق تقدمو تو رانندگی رعایت نکنی، حق الناسه، این در برابر اونا خیلی واضح تر و مستقیم تره. ان شاء الله همه رعایت کنیم...
amin20
amin20
٩٣/٠٤/٢٩
٠
٠
بله من که تا بوده کارتم رو زدم به جز یک بار که اونم از شانسم روز بعدش همون موقع همون راننده بود زدم !
seyed_mohammad
seyed_mohammad
٩٣/٠٤/٢٩
٠
٠
عجب !!!
m-ziya
m-ziya
٩٣/٠٤/٣٠
٠
٠
شما کار خوبی میکن:)
maede
maede
٩٣/٠٤/٢٩
١
٠
امااااااااااان از روزی که من کارتت شارژنداشته باشه:| یعنی بعضی از راننده ها هنوز در حال بیرون آوردن کارت از کیفت هستی شروع میکنن به تذکر!یا زدی حواسشون نبوده هی میگن کارتتو بزن چرا نزدی و..... :| اینه که همیشه حواسم به شارژم هست و از تو ایستگاه کارتم دستمه!فکر کنم بهترین راهش همینه که یه نفر وایسه حواسش باشه چون واسه خیلیا پرداخت کرایه هنوز جا نیفتاده و جا نخواهد افتاد!تو خط12/1که گاهی یه خانومی تو قسمت خانوما حواسش به کرایه ها هست!یکی از صندلیارو هم واسه خودش از اول تا آخر خط اشغال کرده! :| کلن این من کارتم داستانی شده واسه خودش D:
m-ziya
m-ziya
٩٣/٠٤/٣٠
٠
٠
تا یه حدی رفتارشونو میشه درک کرد. چون از این راه نون میخورن. ولی از یه حدی به بعد واقعا بعضی هاشون انصاف رو فراموش میکنن و شما درست میگید. مثلا تو جریان همین گزارش، من خودم سار یک اتوبوبس بودم. عقب قسمت آقایون. پیاده شدم تا راه باز شه برای پیاده شدن بقیه! دوباره که سوار شدم، راننده گیر داده بود که آقا من کارتتو بزن!!!
m-ziya
m-ziya
٩٣/٠٤/٣٠
٠
٠
تا یه حدی رفتارشونو میشه درک کرد. چون از این راه نون میخورن. ولی از یه حدی به بعد واقعا بعضی هاشون انصاف رو فراموش میکنن و شما درست میگید. مثلا تو جریان همین گزارش، من خودم سار یک اتوبوبس بودم. عقب قسمت آقایون. پیاده شدم تا راه باز شه برای پیاده شدن بقیه! دوباره که سوار شدم، راننده گیر داده بود که آقا من کارتتو بزن!!!
MONA-R
MONA-R
٩٣/٠٤/٣٠
٠
٠
خب بعدش آقا ضیا شما دوباره من کارت زدید؟؟؟
maede
maede
٩٣/٠٤/٣٠
٠
٠
آره دقیقن همین موردی هم که شما گفتین زیاد پیش میاد!به قول شما اوناهم حق دارن ولی خب همونطور که گفتم به نظرمن خوبه همیشه یکی باشه حواسش باشه تا از این مشکلات پیش نیاد و اوناهم حقشونو بگیرن.آها یه دستگاه هایی هم هست کارتتو که میگیری روش معلوم میشه کارت زدی یا نه!اوناهم خوبه!
m-ziya
m-ziya
٩٣/٠٤/٣٠
٠
٠
نه بنده بهش گفتم من من کارتو زدم. ایشون بیخیال شد @maede: اون دستگاه ها مال بازرسینه. هرز چندگاهی برای آمارگیری این کارو میکنن. نمیتونن هر لحظه استفاده کنن. اما همون گاه به گاهش هم خوبه
ali_sh
ali_sh
٩٣/٠٤/٢٩
٠
٠
اي بابا!!
m-ziya
m-ziya
٩٣/٠٤/٣٠
٠
٠
برای چی ای بابا؟! اصن ای مامان! :دی
M_Ranjbar
M_Ranjbar
٩٣/٠٤/٢٩
٠
٠
چی ؟؟؟146 میلیون، مگه جنگ
فاطمه خانووم
فاطمه خانووم
٩٣/٠٤/٢٩
٠
٠
حالا اضافه میشه .اتوبوس به ناوگان رو میگم.
m-ziya
m-ziya
٩٣/٠٤/٣٠
٠
٠
اگه جمله تون خبریه که هیچی. و اگر سوالیه بنده با تخمین زدن قیمت اتوبوس، عرض کردم این مقدار «برابر» میشه با هر دو روز یک اتوبوس اضافه شده به ناوگان. بلکم بیشتر. و گرنه که اتوبوسرانی شاید صرف یه هزینه دیگه بکنه :)
f_behzadfar
f_behzadfar
٩٣/٠٤/٢٩
٠
٠
وای اتوووووبوس یعنی هرچی بگم کم گفتم خخخخ من تقریبا همه جا با اتوبوس میرم بعضی چیزاش واقعا سرسام اوره تنها چیزی که من اعتراف کردم اینه که مردا توی این اتوبوس سوارشدن فرهنگشون از خانوما بیشتره:|ولی من نمیدونستم پولش ماله خودشونه! چون من چند بار پرسیدم راننده گفت اتوبوس بعدی بزن ! ممنون مطلبتون جالب بود
m-ziya
m-ziya
٩٣/٠٤/٣٠
٠
٠
خواهش میکنم. تو کامنت اول هم عرض کردم که همه ی اتوبوس ها این طوری نیست. شما اگر اتوبوس دولتی(300 تومنی) سوار شده باشید، میشه بعدا تو یک اتوبوس دولتی دیگه به جاش من کارت بزنید. چون اون اتوبوسها مال خود اتوبوسرانیه شش دانگش و راننده سهمی ازشون نداره
f_vatani
f_vatani
٩٣/٠٤/٢٩
٠
٠
من که زیاد اتوبوس سوار نمیشم............در هر صورت ممنون از مطلبتون
m-ziya
m-ziya
٩٣/٠٤/٣٠
٠
٠
به کسایی که از نزدیکانتون که سوار میشن اطلاع بدین :)
f_tasnim
f_tasnim
٩٣/٠٤/٣٠
٠
٠
من که همیشه تا جایی که یادمه کارت ِ نزده ای از زیر دستم نرفته ولی نمدونسم اینطوری حق الناسه:|
m-ziya
m-ziya
٩٣/٠٤/٣٠
٠
٠
مثل کرایه تاکسی میمونه. همین که اگه اونجا کرایه رو ندیم، دین داریم به گردن راننده، اینجا هم دقیقا همین طوره. ان شاءالله که تا همیشه برای همه مون همینطور باشه
Mehrnaz_T
Mehrnaz_T
٩٣/٠٤/٣٠
٠
٠
من هم به تازگی فهمیده بودم که این حق الناسه
r_roshnavand
r_roshnavand
٩٣/٠٤/٣٠
٠
٠
سلام ... چه حق الناسي ؟
Mehrnaz_T
Mehrnaz_T
٩٣/٠٤/٣٠
٠
٠
یه خانمی تو اتوبوس از من خواست براش من کارت بزنم بعد گفت همسر من تو شرکت واحد کار میکنه ،هر راننده حساب جدا داره نمیتونی اگه نزدی یک اتوبوس دیگه با همون خط بزنی بعد گفت حق الناسه
p_golpari
p_golpari
٩٣/٠٤/٣٠
٠
٠
عجب! چی بگم !! ممنون
r_roshnavand
r_roshnavand
٩٣/٠٤/٣٠
٠
٠
سلام ... اتوبوس چه شخصي و چه دولتي اين پولها به حساب شهرداري ميرود و بعد از كسر چند حق و حقوق به شركت واريز ميشود و شركت هم بعد از كسر چند حق و حقوق مانده را به صاحب اتوبوس ميدهد و صاحب اتوبوس هم بعد از كسر چند حق وحقوق در نهايت يك حقوق ثابت 700 هزارتوماني به راننده ميدهد.
حالا چرا حساب نميكنيد اين پولي كه ما امروز داخل كارت شارژ ميكنيم و متوسط حدود 1 ماه طول ميكشد صفر شود را چه كساني سود ميبرند . روابط عمومي اتوبوسراني چرا به اين مورد جواب نميدهد كه بانك شهر با اين پولها دارد بانك مي شود
m-ziya
m-ziya
٩٣/٠٤/٣٠
٠
٠
آقای روشناوند این که مکانیزم بانکیش چطوره و این‌ها از بحث ما خارجه! اما این پول دقیقا 320 تومنش میره به حساب راننده. بعضی از راننده ها حقوق ثابت دارند و بعضی‌ها مالک 4 دانگ اتوبوس اند. اونها رسما همون 320 تومن رو میگیرن. این مقدار هم با اطلاعات اتوبوسشون که دقیقا چند نفر سوار شدن، هر هفته به حسابشون واریز میشه. در مورد همه ی اتوبوسهای شرکتها خصوصی هم جای راننده با شرکت خصوصی عوض میشه. ولی این صحبتی که شما در مورد بانک شهر میفرمایید قابل تامله و میشه بهش پرداخت، با این که از بحث ما خارجه
r_roshnavand
r_roshnavand
٩٣/٠٤/٣٠
٠
٠
سلام ... پول موجود داخل من كارت چرا بايد خارج از موضوع باشد در حالي كه سود 100% دارد و از طرفي بابت همين يك خدماتي به دارندگان اتوبوس داده مي‌شود.
MONA-R
MONA-R
٩٣/٠٤/٣٠
٠
٠
من نمیدونستم که پولا به حساب راننده واریز میشه !! / مگه چندنفر در روز سوار اتوبوس میشن که 146 میلیونش مجانی باشه؟؟؟/ راستی چقد کم پیداشدین!
m-ziya
m-ziya
٩٣/٠٤/٣٠
٠
٠
داخل مطلب عرض کردم دیگه منا خانم! یک میلیون پونصد هزار سفر هر روز با اتوبوس انجام میشه که 450 هزار تاش من کارت نمیزنن. حالا خودتون در 35 ضرب کنید ببینید چقدر میشه. تازه بنده اینو در 325 ضرب کردم. چون اتوبوس 300 تومنی هم داریم
blue girl
blue girl
٩٣/٠٤/٣٠
٠
٠
بعله!!!!مرسی از گزارشتون!من تو هنگم الان
m-ziya
m-ziya
٩٣/٠٤/٣٠
٠
٠
خواهش میکنم.
s_sali
s_sali
٩٣/٠٤/٣٠
٠
٠
بسیار جالب و تامل بر انگیز بود. متاسفانه با افرادی برخورد داشتم که از قصد من کارت نمیزنند بعد که پرسیدم چرا میگن حقم رو از کشور اینطوری میگیرم!!! یه ژست خاصی میگیرن و فکر میکنن فاتح جنگی شدن!!!خخخ. ممنون از مطلب خوبتون...
m-ziya
m-ziya
٩٣/٠٤/٣٠
٠
٠
متاسفانه بعضی وقتها کلا مردم انصاف یادشون میره. و این که این کار باعث نمیشه شما حقتو از کشورت بگیری. یاعث میشه که یک نفر دیگه از نون خوردن بیفته...
گربه ی گریان
گربه ی گریان
٩٣/٠٤/٣٠
٠
٠
خب...........مثل همیشه بحث به همین جا خاتمه پیدا میکنه و کسی هم پیگیر نیست...با این مطلب فقط یک لحظه گفتیم (اهههه....دومشون گرم).....بعد هم انگار نه انگار دوباره به راهمون ادامه دادیم
گربه ی گریان
گربه ی گریان
٩٣/٠٤/٣٠
٠
٠
خخخخخخ ... منظورم دمشون بود :)
m-ziya
m-ziya
٩٣/٠٤/٣٠
٠
٠
ان شاالله که این طور نیست. همین کسانی که این مطلب رو با هم خوندیم، اگر به چند نفر تذکر بدیم که این قضیه رو بیشتر جدی بگیرن، خودش از هیچی بهتره :)
رادمهر
رادمهر
٩٣/٠٤/٣٠
٠
٠
جالبِ همون مردم که حق یکی دیگه رو میخورن یه جوری واسه آدمای دیگه(اشاره به همون هنرمندا که رفتن برزیل) رگ گردنشون میزنه بیرون انگار با پول بابای اونا رفتن!
m-ziya
m-ziya
٩٣/٠٤/٣٠
٠
٠
این که تا یه حدی نگران این قضیه بودن، به خاطر اینه که خیلی هاشون نمیدونستن این قضیه اسپانسر داره! که البته زود قضاوت کردنشون اشتباه بوده. اما به قول شما ان شاالله که همه مون اول از همه به خودمون نگاه کنیم :)
ghazale
ghazale
٩٣/٠٤/٣٠
٠
٠
هوم ! خیلی ها نمی زنن ! مثلا همین دیشب اتوبوس حرم بود خیلی ها نمی زدن .. شولوغ ک بود ولی میشد مثلا موقع پیاده شدن یا تو راه برن بزنن ! پشت سریه ما می گفت واسه ما ک گریه کردیم امشب مجانیه دیه :| یه توجیهاتی دارن ملت ! خخ
m-ziya
m-ziya
٩٣/٠٤/٣٠
٠
٠
واقعا!؟ دیگه همین یک شبو ملت رعایت کنن! شب قدر آدم سعی میکنه یه کم به خدا نزدیکتر باشه. و یک چیز دیگه م که هست. کلا سفره توجیه برای بعضیهامون سر مسائل مختلف پهنه. یکیشم همین که شما گفتید.
ف.ش
ف.ش
٩٣/٠٤/٣١
١
٠
آقا اگه اون روز که سوتی دادم د نزدن من کارت، تو اتوبوسی بودم که شما بودین، چه خنده بازاری میشد! هنوز که هنوزه خواهرم با خنده برای دیگر اعضای خانواده تعریف میکنه و آبروی منو میبره!! : از تهران که اومدم این بار، سوار اتوبوس نشده بودم تا ده روز پیش، سوار اتوبوس شدم و اتوبوس خلوت بود و نشستم رو صندلی و دیدم بعضیا یه جور ناجوری نگاهم میکنن. بعد تو دلم گفتم اه این خواهرما چه قدر لفت میده تو سوار شدن! این که پشت سر من بود چرا سوار نشد؟! بعد خواهرم اومد نشست کنارم و گفت تو خجالت نمیکشی من کارت نزده، میای میشینی؟!؟! / یعنی ترکیدم از خنده! و علت نگاههای ناجور رو فهمیدم. به سیستم تهران که زمان پیاده شدن کارت میزنن عادت کرده بودم و کاملا فراموش کرده بودم باید اولش بزنم. البته خوب شد که خواهرم باهام بود و دیده من کارت نزدنم، خودش دوتا زده در جهت رفع گند من!! هرچند که من فراموش کرده بودم کارتمو بیارم و کلا اون باید میزد واسم / حالا خواهر ما هی اینو واسه بقیه تعریف میکنه، میگه به دخترتون یاد ندادین کارت نزده سوار بشه خوب نیست؟!:دی ولی خداییش آخرین باری که اتوبوس سوارشدم تو مشهد به آذر برمیگرده که داشتم از جیم برمیگشتم! وقتی مشهدم زیاد که بیرون نمیرم وقتیم میرم با ماشینه یا مترو، این میشه که آدم ســــــــــــــوتی میده!
m-ziya
m-ziya
٩٣/٠٤/٣١
٠
١
خوبه خواهرتون بودن باهاتون. وگرنه که بعد موقع پیاده شدنم سه ساعت دنبال من کارت میگشتین پیدا نمیکردین. بعدشم اتوبوس راه میفتاد شما کلا یکی دو ایستگاه پیاده برمیگشتین! :دی
shiezadeh
shiezadeh
٩٣/٠٤/٣١
٠
٠
رقم زیادی ب باد میره ها :| ... آدم چه چیزا ک نمی شنوه! ... خیلی نکات جالب ناکی داشت! مثلا من خودم همیشه دوس داشدم ازین عمو من کارتی ها بپرسم چقد میگیرن یا از کجا رارَنده اتوبوسا پیداشون میکنن! :|||||| یا مثلا از سمت اتوبوسرانی معرفی میشن یا نچ! ... // در ضمن مدیر روابط عمومی سازمان اتوبوس رانی استاد منه! نمره درسشم این ترم بیس شدم! خخخ ... :دی
ghazale
ghazale
٩٣/٠٤/٣١
٠
٠
سعی کن این ترم با معدل بیست نیای بیرون ! متمدن باش خخخ
m-ziya
m-ziya
٩٣/٠٤/٣١
٠
٠
20؟؟! :| یه سری هاشون بچه محل و فامیل دورن
shiezadeh
shiezadeh
٩٣/٠٤/٣١
١
٠
آقای ضیا یه گزارش هم بگیرین از این گرونی کرایه ها :| همین جوری پیش بره مجبورم ترک تحصیل کنم :| خو خدا رو خوش میاد!؟ :||||||||||
sm_shekofte
sm_shekofte
٩٣/٠٤/٣١
٠
٠
اینا همه برا شماس که عزمتو جزم کنی پولاتم جمع کنی ماشین بخری خخخ
faride
faride
٩٣/٠٤/٣١
٠
٠
واقعا؟؟؟من نمیدونستم...ولی خداروشکر همه رو زدم...اگه نداشتمم به کسی گفتم بزنه واسم...
sm_shekofte
sm_shekofte
٩٣/٠٤/٣١
٠
٠
همه ی اینا مهمه ولی خب اینا دلیل نمیشه وقتی من کارت نمیزنی و شارژ نداره به چشم دزد بهت نگا میکنه راننده :| خیلی بعضی از راننده ها رفتارشون بده !
m-ziya
m-ziya
٩٣/٠٥/٠١
٠
٠
درسته. رفتار بعضی راننده ها هم موقع نزدن من کارت خیلی بده. ولی خب شاید قابل درک هم باشن. چون مستقیم من کارت زدن مردم با نون زندگیشون سر و کار داره
r_jafarpour
r_jafarpour
٩٣/٠٤/٣١
٠
٠
خخخخخخخخخخ گریه داره واقعااااااااااا.
r_jafarpour
r_jafarpour
٩٣/٠٤/٣١
٠
٠
من همیشه داشتم.............برای بچه های مدرسه ای هم میزدم اما اگه ببینم خانمه پر رو هس نمیزنم واسش ........چون بعضیا خودشون دارن
m-ziya
m-ziya
٩٣/٠٥/٠١
٠
٠
خب باید پولشو بگیرین ازشون! اما کلا یکی از کارای خیره واسه کسی که واقعا نداره من کارت زدن
r_jafarpour
r_jafarpour
٩٣/٠٥/٠١
٠
٠
مال من رو نمیدن...........الکی بیشتر میدن که خورد نداشته باشم پول نگیرم.......آره کسی نداشته باشه واقعا میزنم براش.
پربازدیدتریـــن ها
نامه ام را به دستش برسانید

راستی خدا...

٩٧/٠٢/٣١
شعری سروده خودم

انقلاب سفید

٩٧/٠٢/٣٠
شعری سروده خودم

شرمسار

٩٧/٠٣/٠٢
یاد تو را بسیار کنم

سه سخن رمضانه

٩٧/٠٢/٢٩
آماده تر از همیشه

کار دل دلدادگی و کار او دل کندن است

٩٧/٠٣/٠٣
خارج از شهر و خارج از مرز!

رانده شدن به حاشیه شهر

٩٧/٠٣/٠٢
شعری سروده خودم

خورشید هشتم

٩٧/٠٢/٣٠
انشای یک دانش آموز دبستانی درباره ازدواج

غلط کردی!

٩٧/٠٢/٣١
شعری سروده خودم

خیال بودنت

٩٧/٠٢/٣٠
شعری سروده خودم

امید آخر شد افسانه

٩٧/٠٣/٠١
حکایت تلگرام و سروش

نامادری!

٩٧/٠٢/٣٠
این بیماری لاعلاج

یخچال گردی چیست؟

٩٧/٠٢/٣٠
عاشقی بی‌همتاترین حس زندگی‌ست

سر مشق عشق

٩٧/٠٣/٠١
شعری سروده خودم

عشق شاید که بشکند من را...

٩٧/٠٣/٠٢
استغفر اللهَ ربی و اتوب علیه

داروی بی موقع

٩٧/٠٢/٣١
لحظه ای را از دست ندهید

مسابقه بزرگ

٩٧/٠٢/٣١
شعری سروده خودم

بیا آقاجان

٩٧/٠٢/٣٠
اصلا مهم نیست چه زمانی برگردی

جمله ات را تمام نکن! برو...

٩٧/٠٣/٠١
در حسرت خرید دوربین

آرزو یا افسانه

٩٧/٠٣/٠٣
آغاز مکتب نمادگرایی جادویی

کتاب پایان نامه؛ جادوی قرن بیست و یکم

٩٧/٠٣/٠٣