یک کلاس، یک زندگی
نگاهی به جایگاه مهم دبیر دین و زندگی که گاهی نادیده گرفته می‌شود

یک کلاس، یک زندگی

نویسنده : سحر نیکو عقیده

بعضی از ما با شور و حال خاصی از زنگ‌های دینی یاد می‌کنیم. از بهترین خاطرات‌مان می‌گوییم که در همین زنگ‌های دینی رقم خورده‌اند. مثلا شاید بهترین شعرمان را در یکی از همان ساعت‌های به ظاهر ملالت‌آور سروده‌ایم. یا بهترین کاریکاتورهایی که کشیده‌ایم از وجانات مبارک دبیرهای دینی محترم بوده است. آن هم سرکلاس و همراه با دست به دست شدنش بین بچه‌ها و کلی خنده‌های ریز و یواشکی.

با وجود تمام این خاطرات به یادماندنی، قسمت اصلی کار می‌لنگد انگار. همان قسمتی که مربوط می‌شود به خیلی از دبیرهای دینی. دبیرهایی که باید درس دین و زندگی می‌دادند، اما چوب عتاب و کنایه و سرزنش گذاشتند لای انگشت بچه‌ها.

 

کلاس دینیِ ما

سال اول، دوم دبیرستان بودم. خواب‌های نصفه و نیمه سرکلاس، نقطه بازی‌ها، خاطره بازی‌ها و... سرکلاس دینی همه این‌ها می‌چسبید الا گوش سپردن به حرف‌های دبیری که هر چند دقیقه یک بار از بالای سکو نگاهی به بچه‌ها می‌انداخت. حرف مخالفی که می‌شنید، نیش و کنایه‌ای می‌زد، منفی می‌گذاشت یا نمره‌ای کم می‌کرد اما مخالفت‌ها، شبهه‌ها و شک‌ها هیچ‌کدام کمتر نمی‌شد.

سال سوم و پیش دانشگاهی اما فرق می‌کرد. جلسات اول مخالفت‌های مخالفان همیشه برپا بود. اما جواب کنایه‌ها، نقطه بازی‌ها، تمام بی‌توجهی‌ها، یک نگاه مهربان بود و حرف‌های آشنا و جواب‌های محکمی که حرفی برای گفتن باقی نمی‌گذاشت. حرف‌های دبیری که دیگر بالای سکو نبود. دبیری که خودش را تافته جدا بافته نمی‌دانست و دانش آموزانی که این بار سراپا گوش می‌شدند برای شنیدن درس زندگی.

 

آرامش دبیر دینی؛ آرامش این روزهای فاطمه

فاطمه یکی از دانش آموزانی بود که تجربه شیرین کلاس‌های این دبیر خوب را داشت و من در مدرسه روز به روز شاهد تغییرات او بودم. از حذف کردن آهنگ‌های گوشی تا چادر سر کردن و...

فاطمه از آرامش این روزهایش برایم می‌گوید. از آرامشی که میان حرف‌هایش موج می‌زند و آمیخته می‌شود با لبخند متین روی لب‌هایش. می‌گوید حال و هوای معنوی خوبش را با هیچ چیز عوض نمی‌کند و همه را مدیون دبیر دینی سال سوم و پیش دانشگاهی است. دبیری که به معنای واقعی کلمه، درس دین و زندگی می‌داد. از سال‌های دبیرستان سوال می‌کنم، از این‌که چه اتفاقی مسیر زندگی‌اش را تغییر داد؟ می‌گوید سال سوم هیچ توجهی به دبیر و حرف‌هایش نداشته است. به قول خودش زنگ‌های دینی را با بچه‌ها به مسخره بازی می‌گذراندند. اما به مرور زمان همه چیز تغییر می‌کند. «برای به چالش کشیدن کلاس‌ها، سوال‌های زیادی می‌پرسم و هربار با جواب‌های محکم و منطقی و لبخندی پر از آرامش مواجه می‌شوم.» دلیل تامل کردن و تجدید نظر در افکارش را همین پاسخ‌ها و برخوردهای خوب و متفاوت می‌داند.

تاکید می‌کند که یک دبیر دینی مسئولیت سنگین‌تری نسبت به دبیرهای دیگر دارد و ویژگی‌های یک دبیر دینی خوب را در مطلع بودن و عمل کردن به حرف‌هایش و رابطه صمیمانه با بچه‌ها می‌داند.

از فاطمه می‌پرسم آن زمان‌ها، چه چیزی در خانم معلم تو را بیشتر از همه تحت تاثیر قرار می‌داد؟

می‌گوید: «چیزی که همیشه به من انرژی مثبت می‌داد پی‌گیر بودنش بود. منابع زیادی در جواب سوال‌هایم معرفی می‌کرد و سعی می‌کرد که مرا با پای خودم به دنبال حقیقت بفرستد. حتی به من زنگ می‌زد و سوال می‌کرد به کجا رسیدم.»

بعد از سر رضایت می‌خندد و با شور خاصی ادامه می‌دهد: با بقیه دبیرهای دینی خیلی خیلی فرق می‌کند. خیلی ماه است، خیلی! 

 

یک دوست، یک الگو ، یک دبیر

راغب می‌شوم که با دبیرخوب‌مان هم گفت و گویی داشته باشم. دبیری که مثل و مانندش کم پیدا می‌شود. با همان صدای گرم و صمیمی و صبر و حوصله همیشگی به سوال‌هایم پاسخ می‌دهد.

+ به نظر شما یک معلم دین و زندگی باید چجوری باشد؟

- مهم‌ترین دغدغه‌اش باید آشنا کردن بچه‌ها با واقعیت باشد، نه نمره و امتحان و کنکور. بعد روحانی را پر رنگ‌تر از بعد جسمانی نشان بدهد. البته این ویژگی هر معلمی است. معلمی شغل انبیاست!

+ چرا بعضی از بچه‌ها دل خوشی از دبیرهای دینی ندارند؟

- بعضی از دبیرها سطح خود را نسبت به بچه‌هایی که شاید حجاب‌شان را رعایت نمی‌کنند و... بالاتر می‌دانند و این باعث کمرنگ شدن ارتباط می‌شود. هر کدام خودشان را از عالم جدایی تصور می‌کنند و دنیای همدیگر را درک نمی‌کنند. در صورتی که اگر دبیر خودش را هم سطح بچه‌ها بداند و مبرا از خطا نداند، مثل یک دوست دلسوز به او کمک می‌کند.

+ بهترین چیزی که از دانش‌آموزان کلاس‌تان به شما رسیده چه بوده است؟

 - بچه‌های زیادی را دیده‌ام که به لطف خدا راهشان را تغییر دادند و مسیر درست را انتخاب کردند. البته من هیچ کاره‌ام! فطرت خودشان پاک بود که حرف حق را به راحتی پذیرفتند.

در آخر از ویژگی‌های پررنگی می‌گوید که این روزها کمرنگ شده‌اند. از اطلاعات کم دبیرهای دینی و شبهه ایجاد شدن برای دانش آموزان، از دبیری که باید تک تک اعمالش سنجیده باشد، الگوی خوبی باشد. دبیری که باید مصداق کامل یک انسان دین‌دار باشد!

برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
judy_abbott
judy_abbott
٩٣/٠٤/٢٧
٤
٠
دبیر دینی ما سر کلاس میخابه.....ما خودمون کنفرانس میدیم....بعد میگیم خانوم تموم شد....اونم میگه آفرین بشین!
سحر بانو
سحر بانو
٩٣/٠٤/٢٩
٠
٠
خخخخ دبیرتون خسته نباشه واقعن:دی
atieh_se
atieh_se
٩٣/٠٤/٢٧
٢
٠
دبیر دینی ما بنده خدا همیشه زیر مقنعه اش موهاشو خرگوشی می بست برای همین ما بهش می گفتیم خانم خرگوشی.
لبخند انار
لبخند انار
٩٣/٠٤/٢٨
٠
٠
چه جالب خخخخخخخخ این مدلو ندیده بودم
m_moradian
m_moradian
٩٣/٠٤/٢٩
٠
٠
:))))))
سحر بانو
سحر بانو
٩٣/٠٤/٢٩
٠
٠
واقعا؟؟!!!!!!!!!!
f_tasnim
f_tasnim
٩٣/٠٤/٢٧
١
٠
دبیر ما نمونه بود...نمونه:)
سحر بانو
سحر بانو
٩٣/٠٤/٢٩
٠
٠
:)
سلیمان حسنی
سلیمان حسنی
٩٣/٠٤/٢٧
١
٠
سلام:منهم ازاین خانم معلم تشکرمیکنم .کاش نام مبارکشان را هم میگفتید.دبیر دین وزندگی(البته همۀ دبیران،دین وزندگی وپرورشی بیشتر) خودش باید در دین ورفتار و گفتارو...الگوباشدتا هرکلامی که میفرمایندشاگردان باجان ودل پذیرا باشند.بقول معروف رطب خورده منع رطب کی کند؟البته اکثریت قریب به اتفاق معلمین شأن بالائی داشته وهمه چیز را رعایت میکنند.ازقدرشناسی جنابعالی ودوستتون وتلاش خانم دبیر نهایت تشکر را دارم.خدانگهدارتان و التماس دعا.
سحر بانو
سحر بانو
٩٣/٠٤/٢٩
٠
٠
خودشون خواستن که نامشون رو نگم. بابت نظر خوبتون خیلی خیلی ممنونم :)
سلیمان حسنی
سلیمان حسنی
٩٣/٠٤/٢٩
٠
٠
سلام:ممنون وسلامت باشید.
آسمانه
آسمانه
٩٣/٠٤/٢٧
١
١
من بهترین دبیرم دبیر دین و زندگی سال اول دبیرستانم بود...ایشون آقا بودند و من خیلی ازشون یاد گرفتم..خدا حفظشون کنه.
سحر بانو
سحر بانو
٩٣/٠٤/٢٩
٠
٠
بله. خدا حفظشون کنه :)
blue girl
blue girl
٩٣/٠٤/٢٧
١
٠
دبیر دین و زندگی امسال ما واقعا دبیر خوبی بوددند و همیشه نصیحت که نه ینی راهنمایی میکردن که فلان جور باشیم (البته فکر نکنین به خاطر کسی میگما!جدا راست میگم)اما خب ما آدم بشو نیستیم و سر کلاس دین و زندگی تنها کاری که نمیکردیم گوش دادن به درس بود!اسم فامیل...چشمک بازی..گاهی اوقات فحش بازی!!!!!!خخخخخخخخخخ
neyosha
neyosha
٩٣/٠٤/٢٨
٠
٠
اهم اهم..دخترشون میبینه ها..:)) حالا چیز بدی هم نگفتی ولی کلا گفتم..
سحر بانو
سحر بانو
٩٣/٠٤/٢٩
٠
٠
فحش بازی؟؟!!! خدا به داد اون دبیر برسه :دی
Faezeh_j
Faezeh_j
٩٣/٠٤/٢٧
١
٠
بهترین دبیر عمرم تو درس دینی دبیر امسالم بود طفلک اول سال گفت هر هفته امتحانه ماهم هرجلسه امتحانو مینداختیم جلسه بعد تا سال تموم شد اصن یکدونه بود:))))
سحر بانو
سحر بانو
٩٣/٠٤/٢٩
٠
٠
یاد این امتحان کنسل کردنا بخیر....خیلی خوش میگذشت :)
Faezeh_j
Faezeh_j
٩٣/٠٤/٢٩
٠
٠
خیییییییییلی زیاد خدا این لذتو امسالم ازمانگیره:))))))
mahdie.f
mahdie.f
٩٣/٠٤/٢٨
١
٠
بهترین دبیر دین و زندگی طی سال تحصیلی دبیرستان،سال اول خانم خادمی بود که واقعا عالی بودن..اما متاسفانه از اون سال به بعد سر تمام کلاسهای دینی زندگی بازی میکردیم با بچه ها..کلا گوش نمیکردیم به معلم طفلیمون..خدایا مارو ببخش :))
سحر بانو
سحر بانو
٩٣/٠٤/٢٩
٠
٠
اینجور دبیرهای خوب کم هستن متاسفانه...
ali_sh
ali_sh
٩٣/٠٤/٢٨
١
٠
هه!دبير دين و زندگي!!خخخخخ!! اي بابا خاطراتي داريما!!خخخخخخخخخخ
سحر بانو
سحر بانو
٩٣/٠٤/٢٩
٠
٠
شما مثل اینکه خیلی خاطرات خوبی دارین خخخخ
Em Ad
Em Ad
٩٣/٠٤/٢٨
١
٠
معلم میتونه خدای دانش آموز بشه ! واقعا شغل سختیه...
سحر بانو
سحر بانو
٩٣/٠٤/٢٩
٠
٠
بله. مسولیت سنگنی بر دوش دبیر دینی هست...
Em Ad
Em Ad
٩٣/٠٤/٢٩
٠
٠
و بر دوش تمام معلم ها...
Mehrnaz_T
Mehrnaz_T
٩٣/٠٤/٢٨
١
٠
دبیر دینی اول و سوم و پیش ما خیلی عالی بود...بهترین زنگهای درسی عمرم بود هم از لحاظ معنوی و هم از لحاظ کنکوری با ما کار میکردند
سحر بانو
سحر بانو
٩٣/٠٤/٢٩
٠
٠
خدا رو شکر..
گیسو
گیسو
٩٣/٠٤/٢٨
١
٠
دبیرای دینی من همگی خیلی خوب بودند. یکیشون دبیر دوم راهنماییم "خانم مومنی" و یکی دیگه هم دبیر اول دبیرستانم"خانم خیر ابادی".
سحر بانو
سحر بانو
٩٣/٠٤/٢٩
٠
٠
خانم خیرآبادی رو میشناسم.دبیر خیلی خوب و مهربونی هستن:)
لبخند انار
لبخند انار
٩٣/٠٤/٢٨
١
٠
خدارو شکر دبیرای دینی دبیرستان تا الان که خیلی خوب بودن ان شا الله سال دیگه هم خوبه
سحر بانو
سحر بانو
٩٣/٠٤/٢٩
٠
٠
انشالله
amin20
amin20
٩٣/٠٤/٢٨
١
٠
خدارو شکر تا الان سر کلاس دینی خشک نرفتم !! همیشه بحث و اینا بر پا بوده
admincheh
admincheh
٩٣/٠٤/٢٨
١
٠
دبیر دینی سال دوم و سومم خانم جعفرزاده خیلی ماه بودن،هربار یک کتاب میاوردن و می خوندن قسمتی ازون رو و بحث می کردن ؛کتاب خاطرات مستر همفر و چگونگی ورود بهائیت به ایران و آگاهی زیادی که به ما دادن رو هیچ وقت فراموش نمی کنم !دبیری که روز آخر سال تحصیلی نفری به گل زنبق بهمون هدیه داد:)
f_tasnim
f_tasnim
٩٣/٠٤/٢٨
٠
٠
چقدر خوب ... خاطرات مستر همفر رو خوندین؟ عالی بوده به نظرم دبیرتون...
Dokhtare Mashreghi
Dokhtare Mashreghi
٩٣/٠٤/٢٨
١
٠
ی جورایی باید بگم دبیر دینی امسالم..بُت من شده...الگویی زنده و تمام قد که هرجا تا سوالی برام پیش میآد..بهش اس میدم و میپرسم و درجآ جوابمو میده...با اینکه 2 جلسه بیشتر از حضورش بهره مند نشدم ولی همون 2 جلسه..چنان تو عمقه وجودم نفوذ کرد که از خیلی کارام مطمئن شدم و از خیلیاشون نا امید..خدا رو شکر تمام دبیرهای دینی دبیرستانم با علاقه و عشق کارشونو انجام میدادن و سعی داشتن بعد معنویمونو قوی کنن تا درسو بفهمیم...از همشون متشکرم واقعا..:).....از سحر جانم متشکر بابت گزارشش..(:
سحر بانو
سحر بانو
٩٣/٠٤/٢٩
٠
٠
چقدر عالی. قدرشون رو بدون :)...خواهش میکنم عزیزم:)
faride
faride
٩٣/٠٤/٢٨
١
٠
اول تبریک به خاطر نویسنده شدنت:)...دبیر دینی سال اول و دوم دبیرستانمو خیلی دوس داشتم اونم منو خیلی دوس داشت خخ !خانم محمودیان...کلی چیز بهمون یاد داد که الان حرفاش هنوز تو ذهنمه...و خیلی به دردم خورد...امیدوارم هر جا هستن سلامت باشن... وجود یه معلم دینی خوب نعمتیه...الان هرچی فک میکنم معلمای دینی دیگه مو یادم نیست!چون هیچ خاطره خوبی ندارم ازشون !
سحر بانو
سحر بانو
٩٣/٠٤/٢٩
٠
٠
خیلی خوشحالم که دبیر خوبی داشتی و حرفاشون در زندگیت کاربرد داشته:)....ممنون :)
sali
sali
٩٣/٠٤/٢٨
٢
٠
سلام.ما تو دبیرستان یه دبیر دینی داشتیم. اصلا حرف نمیزد. یه گوشه می نشست و به یه نقطه ی نا معلوم خیره میشد.وقتی وارد کلاس میشد داد میکشیدیم جای بر پا و.... بعضیا بهش اهانتای بدی میکردن. اما این اقا فقط به یه نقطه خیره بود. باور نمیکنین؟ حق دارین. واسه هرکسی که تعریف میکردم باور نمیکرد. تا اینکه دوربینم رو مخفیانه چند جلسه بردم مدرسه و از کلاساش و سکوت این اقا فیلمبرداری کنم... الان که بعد از چند سال فیلمارو میبینم هنوزم واسم سواله که جریان چی بود؟ چرا به اهانتا پاسخ نمیداد؟ اصلا به چی فکر میکرد... اما واسه سال سوم عوضش کردن... خیلی ادم عجیبی بود... هرکس فیلم اون کلاسارو دید به شدت تعجب کرد.کلاسای عجیبی بود... هم سبک نوشتنتون و هم پیام مطلبتون مثل همیشه قوی و عالی بود. موفق باشید
فاطمه خانووم
فاطمه خانووم
٩٣/٠٤/٣٠
٠
٠
0-0
par!sa
par!sa
٩٣/٠٤/٢٨
١
٠
خانم محزون ^_^ .. عااااالی بود واقعن :) ..
sm_shekofte
sm_shekofte
٩٣/٠٤/٢٨
٠
٠
شمام با خانم محزون داشتییین مگههه؟!
par!sa
par!sa
٩٣/٠٤/٢٨
٠
٠
عاوره ک داشتیم :) سوم دبیرستان
p_golpari
p_golpari
٩٣/٠٤/٢٨
١
٠
دبیر دینیمون چهرشون یادمه ولی اسمشونه نه ولی معلمای خوبی بودن ... ممنون دوست عزیز موفق باشید
h-looshi  ام
h-looshi ام
٩٣/٠٤/٢٨
١
٠
وقت تلف کننده ترین ساعتای درسیمو بادبیر سختگیر و غیر منطقی امسالمون داشتم...هر کس سوالی داشت با دعوا جوابشو میگرفت
m_moradian
m_moradian
٩٣/٠٤/٢٩
١
٠
ما یه دبیر دینی داشتیم تو دبیرستان که خیلی آدم گلی بود، خیییلی چیزا ازش یاد گرفتم. الانم بعد 2 سال، گاهی اوقات واسه حل مشکلاتم یا احوالپرسی میرم پیشش.
از دیار خراسان
از دیار خراسان
٩٣/٠٤/٢٩
٠
٠
آخه برادر این چه آواتاری شما گذاشتی این همه عکس زیبا
m_moradian
m_moradian
٩٣/٠٤/٣٠
٠
٠
دیگه ببخشید اگه قشنگ نیستم! :|
f_dehghan
f_dehghan
٩٣/٠٤/٢٩
١
٠
خواب ونقطه بازیو کاریکاتورا رو خوب اومدیااااااااا...// خوش ب حال فاطمه خانوم و باریکلا به اون دبیر دینی....
f_vatani
f_vatani
٩٣/٠٤/٢٩
١
٠
دبیر های دینی ما هم خیلی خوب بودن ولی امان از نظام آموزشی کنکوری ، با این که معلم خوبی داشتیم ولی وقت نمیشد به بحث های غیر درسی زیاد برسیم چون باید نکات کنکوری و....گفته می شد....
سحر بانو
سحر بانو
٩٣/٠٤/٢٩
٠
٠
دقیقا. اینم یکی از ضعف های سیستم اموزشی ماست. یک کلاس دین و زندگی اول باید به درس زندگی ببردازه تا کنکور و امتحان...اما...
maede
maede
٩٣/٠٤/٢٩
١
٠
معلم دینی خاصی که تغییر مهمی واسمون ایجاد کرده باشه یا خیلی خوب بوده باشه راستش یادم نمیاد!فکر نکنم همچین معلمی داشتیم!
Faezeh_j
Faezeh_j
٩٣/٠٤/٢٩
٠
٠
حتما احتیاج به تغییر نداشتی عزیزم انقدر که خوبی....:)))))))
maede
maede
٩٣/٠٤/٣٠
٠
٠
قربانت!خوبی از خودته ;)
مهدیس خانووم
مهدیس خانووم
٩٣/٠٤/٢٩
٠
٠
خب منم ایشونو میشناسمو....حرفای سحرو دررابطه با رفتار خوبشونو تغییر بچه ها تایید میکنم.....ایشون تنها دیبری بود که در مقابل شیطونیای منو و بقیه دوستام خیلی صبورانه برخورد میکرد....نه اینکه بخاد تحقیرمون کنه یا حتی خجالت زدمون کنه.....خیلی خانومه بزرگوارو مهربونین....این خانوم به من ثابت کردن که تو این دنیا که دین پولی شده....که مردم فقط حرف میزنن از تغییر جوونا ولی عمل نمیکنن....هنوزم آدمی که مرد عمل باشه وجود داره....اجرشون با خدا....
علی
علی
٩٣/٠٤/٣٠
٠
٠
بعضی به خاطر داشتن شغل تضمین شده دبیری را انتخاب می کنند ، وخدا نکند این افراد بی علاقه به تدریس شغل دبیری دینی را انتخاب کنند ،ان موقع می شود آنچه نباید بشود
پربازدیدتریـــن ها
سند زدن چشم هایت به نام من

و چقدر این چشم‌ها با عینک خواستنی‌ترند

٩٧/٠٣/٢٧
آشنایی با تیم های گروه مرگ (گروه B) جام جهانی

بِکِش زیرش!

٩٧/٠٣/٢٧
شعری سروده خودم

دلتنگی

٩٧/٠٣/٢٨
صفای وجود تو را عشق است

دست گل و شیرینی

٩٧/٠٣/٢٨
بر اساس واقعیت

اتاق؛ برترین رمان خواندنی امسال

٩٧/٠٣/٢٩
داستانی آشنا

منی که من باشم! / قسمت دوم

٩٧/٠٣/٢٧
کاش به خودمان بیاییم

از روزه تا فطر ذهنی

٩٧/٠٣/٢٩
شعری سروده خودم

عشق بادآورده

٩٧/٠٣/٣١
بوی تعفنش

کافی شاپ

٩٧/٠٣/٢٨
معرفی فیلم

اوکجا را حتما ببینید

٩٧/٠٣/٢٧
به خودتان رحم کنید

فقیر نباشیم

٩٧/٠٣/٢٨
شعری سروده خودم

آمدم

٩٧/٠٣/٣٠
شعری سروده خودم

خداحافظ رمضان

٩٧/٠٣/٢٧

هزار و یک داستان

٩٧/٠٣/٣١
روی موج مثبت

بن بست

٩٧/٠٣/٣١
ای آنکه هیچ یک از نامه‌هایم به دستت نرسید

تو را رقیبانی است

٩٧/٠٣/٣٠
حالمان خوش نیست

با توام دنیا

٩٧/٠٣/٣٠
عشق خطرناک ترین مخدر دنیاست

جادوی عشق

٩٧/٠٣/٢٩
شعری سروده خودم

گرگان و سگان دست به دستند...

٩٧/٠٣/٣١
وای از آن روز...

من یک سامورایی هستم

٩٧/٠٣/٣٠