خطر موج سوم ایدز در ایران
آمارها می گویند

خطر موج سوم ایدز در ایران

نویسنده : radyab0

کاهش ایدز در جهان، افزایش در ایران

گزارش سازمان ملل نشان می دهد که تعداد مرگ و میر های ناشی از بیماری ایدز در جهان در سال گذشته میلادی در مقایسه با سال قبل از آن حدود 12 درصد کاهش یافته و به یک و نیم میلیون نفر رسیده است. این در حالیست که در ایران این روند افزایشی است.

همچنین تعداد افراد جدید مبتلا شده به این بیماری نیز از 2.2 میلیون نفر در سال 2012 به 2.1 میلیون نفر در سال 2013 کاهش یافته است. این گزارش می افزاید که در سال 2013، فقط حدود 13 میلیون نفر از مبتلایان به ایدز که معادل 37 درصد آنهاست، به خدمات درمانی دسترسی داشته اند.

در همین حال، بیشترین تعداد مبتلایان جدید به ایدز در سال 2013 در آفریقای سیاه بوده اند که تعداد آنها به یک و نیم میلیون نفر می رسد که از این تعداد 210 هزار نفر کودک هستند. حدود 70 درصد از مبتلایان به ایدز در جهان در همین منطقه زندگی می کنند که 58 درصد از آنها نیز زن هستند. اما در مجموع، میزان ابتلا به ایدز در هشت سال گذشته در جهان، 33 درصد کاهش یافته است.

 

جهان کاهش ، ایران افزایش

آمار‌های دولتی نشان می‌دهد به‌طور میانگین از سال 1388 تا به امروز هر سه‌ماه یک‌بار 500 نفر به جمع مبتلایان به این بیماری اضافه می‌شوند. آماری که از سوی وزارت بهداشت در رابطه با آخرین وضعیت بیماری ایدز اعلام شده، نشان می‌دهد که تعداد مبتلایان به ایدز از 20‌هزار و 975 نفر در سال 1388به 26‌هزار و 125نفر تا ابتدای فروردین1392 و 27‌هزارنفر در سه‌ماهه سوم سال 1393 رسیده است.

در مقایسه این آمار با مواردی که ابتلای آنان در سال 1391 گزارش شده است، اعتیاد تزریقی 52‌درصد، برقراری روابط جنسی 33‌درصد و انتقال از مادر مبتلا به کودک 3.4 درصد را تشکیل داده است. در 11.6 درصد از موارد شناسایی‌شده در این سال راه انتقال نامشخص بوده و هیچ مورد جدید ابتلا از راه خون و فرآورده‌های خونی گزارش نشده است ضمنا 74.4درصد موارد شناسایی‌شده در این سال را مردان و 25.6درصد را زنان تشکیل می‌دهند.

اعلام این آمار و رشد 33‌درصدی انتقال ایدز از طریق روابط کنترل‌نشده جنسی نگرانی‌ها برای پیشروی انتقال ایدز از طریق روابط جنسی را افزایش می‌دهد.

در همین رابطه دکتر مینو محرز، عضو هیات‌علمی دانشکده علوم پزشکی دانشگاه تهران و رییس مرکز تحقیقات ایدز می‌گوید: در مقطع کنونی با توجه به افزایش میزان ابتلا به ایدز از طریق روابط جنسی کنترل‌نشده و همزمان با سیاست‌هایی که سعی دارند، توزیع وسایل پیشگیری از بارداری را محدود کنند، خطر طغیان دوباره موج سوم ایدز دوباره کشور را تهدید می‌کند.

همچنین چند روز پیش دکتر سیدحسن هاشمی در حاشیه نشست مشترک ستاد مبارزه با مواد مخدر با وزارت بهداشت درباره علت ارائه نشدن آمارهای دقیق از ایدز و اعتیاد در کشور، گفت: آمارهایی که اعلام می شود، دقیق هستند. در حال حاضر آمار ایدز 27 هزار نفر در کشور است که معمولا آن را به علت پنهان‌کاری مردم، ضرب‌ در 4 می‌کنند.

وزیر بهداشت ادامه داد: آمار ایدز نسبت به چند سال گذشته افزایش یافته اما باید گفت مخفی‌کاری در این خصوص در میان نبوده و باید راهکارهایی پیدا شود که این بیماری بیش از این گسترش نیابد.

 

آگاهی حلقه مفقوده ایدز در ایران

این اختلاف روند در ابتلا بین ایران و جهان به طور قطع از کمبود آگاهی ناشی می شود . در حالی که در کشور ما و کشورهایی با مختصات فرهنگی ما به دلایل مختلف صحبت از مسایل جنسی در محافل رسمی تابو محسوب می شود کمبود اطلاعات در این زمینه موجبات ابتلای بسیاری را فراهم آورده است. چه بسیاری از جوانان با یک سفر توریستی به کشورهای آسیای جنوب شرقی نادانسته گرفتار و اطرافیان خود را نیز در چنگ این بیماری انداخته اند.

این در حالیست که یونسکو و سازمان ملل امسال در هنگام برگزاری جام جهانی فوتبال در یکی از پر خطر ترین مناطق جهان با راه اندازی کمپین های آگاهی بخش که اتفاقا در ایران هم فعالیت داشت از بروز فاجعه در این مورد جلوگیری کرده و یا به عبارت بهتر سعی در جلوگیری از ابتلای افراد ناآگاه به این بیماری را داشتند.

به جاست که در داخل کشور لااقل در فرودگاهها و مراکز رفت وآمد جوانان و افراد پر ریسک فعالیتهایی در این زمینه انجام شود تا روند کاهشی ابتلا در جهان در ایران نیز تجربه شود و این بیماری در حالی که هنوز جمعیت فعال کشور را تهدید جدی نکرده است، مهار شود.

برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
ali_sh
ali_sh
٩٣/٠٥/٠٦
٠
٠
واي چه قدر بد!!! بايد محتاتانه عمل كرد
radyab0
radyab0
٩٣/٠٥/٠٦
٠
٠
بله کاملا درسته.ممنون
فاطمه خانووم
فاطمه خانووم
٩٣/٠٥/٠٦
٠
٠
بله... باتشکر از شمابابت این موضوع.
radyab0
radyab0
٩٣/٠٥/٠٦
٠
٠
متشکر
Atefe_K
Atefe_K
٩٣/٠٥/٠٦
٠
٠
هععععععی...بدترین شکل اینه ک کسی ک این بیماری رو داره،ب دیگران نمیگه،یا بعضیاشون خودشونم رعایت نمیکنن....چون بعضی ازما اگه ببینیم شخصی ایدز داره باهاش رفت و آمد نمیکینیم..اگه بهتر اطلاع رسانی بشه ب مردم واقعا خوبه..توی کشورهای دیگه کسی ک این بیماری رو داره بقیه ب خوبی آگاهن ولی ایران..بره همینه ک مبتلایان روز ب روز افزایش پیدا میکنند:(ممنون از شما:)
radyab0
radyab0
٩٣/٠٥/٠٦
٠
٠
بله درسته...ایشالله یه روزی این فرهنگ ایجاد بشه
Faeze_v
Faeze_v
٩٣/٠٥/٠٦
٠
٠
اگه اون کوهه واقعا مفیده نباید نگران باشیم دیگه،نه؟؟؟
p_golpari
p_golpari
٩٣/٠٥/٠٦
٠
٠
منم میخواستم همینو بگم!! ایرانی ها همه راهی بشن به سمت کوهه!!
Faeze_v
Faeze_v
٩٣/٠٥/٠٦
٠
٠
دیگه هرکی بره سمت اون کوه میگن ایدز داره.....
radyab0
radyab0
٩٣/٠٥/٠٦
٠
٠
شاید...منم نمیدونم
p_golpari
p_golpari
٩٣/٠٥/٠٦
٠
٠
ممنون بابت مطلبتون !
radyab0
radyab0
٩٣/٠٥/٠٦
٠
٠
من هم ممنونم
banu_n
banu_n
٩٣/٠٥/٠٦
٠
٠
خدا نصيب هيچكي نكنه ....
r_roshnavand
r_roshnavand
٩٣/٠٥/٠٦
٠
٠
سلام
هرچه آمار بالاتر باشد جاي مسولان گشادتر ميشود.
Em Ad
Em Ad
٩٣/٠٥/٠٦
٠
٠
تو اخبار میگه هزار و خرده ای نفر تو آمریکا ایدز دارن و نمیدونن !!! اونا خودشون نمیدونن ، تو از کجا میدونی ؟؟؟؟؟؟؟؟ عجبا !!!!
Farzane_v
Farzane_v
٩٣/٠٥/٠٦
٠
٠
ممنون از مطلبتون
M_Ranjbar
M_Ranjbar
٩٣/٠٥/٠٦
٠
٠
تاسف باره
H_fateme
H_fateme
٩٣/٠٥/٠٦
٠
٠
نیدونم چی بگم......ولی عیدتون مبارک (*_*)
radyab0
radyab0
٩٣/٠٥/٠٧
٠
٠
عید شما هم مبارک
سلیمان حسنی
سلیمان حسنی
٩٣/٠٥/٠٦
١
٠
سلام: امیدوارم که با رعایت نکات ایمنی ورعایت مسائی شرعی هیچکس به این بیماری نهلک دچار نشه وکسانیکه هم مبتتلا شده اند خدا کمکشون کنه.متشکرم
radyab0
radyab0
٩٣/٠٥/٠٧
٠
٠
متشکرم
پربازدیدتریـــن ها
نامه ام را به دستش برسانید

راستی خدا...

٩٧/٠٢/٣١
لبخندش... چشمانش...

عشق پشت چراغ قرمز

٩٧/٠٢/٢٦
شعری سروده خودم

انقلاب سفید

٩٧/٠٢/٣٠
تمامی متن‌های زیر شایعه هستند و قطعا واقعی نیستند! (خیابانی_طور!)

شایعات الشایدات!

٩٧/٠٢/٢٦
به نام...

آب در کوزه و ما تشنه لبان

٩٧/٠٢/٢٧
یاد تو را بسیار کنم

سه سخن رمضانه

٩٧/٠٢/٢٩
راهنمای دستیابی به فیلم های خوب

چطور فیلم خوب ببینیم؟

٩٧/٠٢/٢٧
شعری سروده خودم

خورشید هشتم

٩٧/٠٢/٣٠
خودمان هم به خودمان رحم نمی کنیم

غصه ای که قصه شده است

٩٧/٠٢/٢٦
گاهی دلتنگ می شوی

تنهایی آنقدرها هم بد نیست

٩٧/٠٢/٢٧
شعری سروده خودم

خیال بودنت

٩٧/٠٢/٣٠
انشای یک دانش آموز دبستانی درباره ازدواج

غلط کردی!

٩٧/٠٢/٣١
شعری سروده خودم

شرمسار

٩٧/٠٣/٠٢
اقیانوس آرام

سال هاست…

٩٧/٠٢/٢٦
حکایت تلگرام و سروش

نامادری!

٩٧/٠٢/٣٠
این بیماری لاعلاج

یخچال گردی چیست؟

٩٧/٠٢/٣٠
خارج از شهر و خارج از مرز!

رانده شدن به حاشیه شهر

٩٧/٠٣/٠٢
لحظه ای را از دست ندهید

مسابقه بزرگ

٩٧/٠٢/٣١
شعری سروده خودم

بیا آقاجان

٩٧/٠٢/٣٠
استغفر اللهَ ربی و اتوب علیه

داروی بی موقع

٩٧/٠٢/٣١