می‌نویسم یادگاری تا بماند روزگاری...
پیرامون یادگاری نوشتن روی هر چیزی

می‌نویسم یادگاری تا بماند روزگاری...

نویسنده : مازیار حکاک

گلاب به روی‌تان همین چند وقت پیش جهت قضای حاجت مراجعه کردیم به دست‌شویی دانشگاه که دیدیم یک عاشق خوشحال و یک دانشجوی خلاق قبل از ما دست به حرکتی جالب و خارق العاده‌زده و در حین فکر کردن و تمرکز کردن، فرمول‌های خود را هم در این مکان نوشته است. یعنی شما تصور کنید چقدر درگیر کسب علم و دانش بوده، که باز گلاب روی‌تان، حتی در دست‌شویی هم نتواسته برای ثانیه‌ای از آن دست بردارد و از همه مهم‌تر آن را ثبت کرده تا برای آیندگان باقی بماند. البته این موضوع برای ما و فرهنگ ما موضوع عجیبی نیست و همه کمابیش دستی بر آتش داریم. یعنی امکان ندارد هیچ کدام از ما یک یادگاری از خودش ثبت نکرده باشد. این موضوع انواع و اقسام دارد و دلایل زیادی برای ثبتش وجود دارد که در این مطلب نگاهی اجمالی به آن داریم.


بروز خلاقیت در تالار فکر!
اوج تبلور احساسات عاشقانه، شعرانه، رمانتیک و حتی کَل‌کَل‌های سیاسی در حجم بسیار در تمامی اتاق فکرهای سراسر کشور قابل رویت است. یعنی امکان ندارد شما جهت قضای حاجت به دستشویی مراجعه کنید و از شعر و حرف‌های عاشقانه گرفته تا فحش و ناسزا و کَل‌کَل طرفداری از تیم خاص را در آن نبینید. حال این که چرا این محل تاثیر فروان در شکل‌گیری و بروز نبوغ همه دارد، موضوع بسیار مهم و قابل تاملی است که نیازمند کار کارشناسی است و از حوصله این بحث خارج است. بعد از تالار فکر، میز، نمیکت و دیوار و صد البته اتوبوس از جمله مواردی است که استعداد جماعت جوان را بدجور به کار می‌اندازد و باعث خلق آثار فوق‌العاده است. درخت هم که همیشه مأمن بی‌چون و چرای عشاق بوده و هست و تاثیر زیادی در امور عشقولانه و رمانتیک دارد. البته اين داستان به همین جا هم محدود نمی‌شود، اوج بی‌جنبه بازی این ماجرا مربوط می‌شود به خلق آثار هنری در اماکن باستانی و تاریخی که اتفاقا مسئولان کشور هم جهت استفاده و بهره از نمک بچه‌ها هیچ برنامه و طرحی برای حفظ این آثار ندارند.

از سلاح جنگی تا سلاح سرد برای ماندن!
مشکل اصلی آقای کامبیز اصغری از دارقوزآباد بالا و خانم الیزابت اکبری از دارقوآباد پایین و تمام خالقین و هنرمندان ثبت یادگاری این است که دوست دارند بمانند و جاوادانه شوند و همین جاوادانگی است که آن‌ها را ترغیب می‌کنند خود را به هنرهای حجاری، مشبک کاری، خراطی، منبت، معرق و ریزه كاری و نازك كاری چوب و فلز مجهز کنند. بیشتر این آثار هنری با اشیا نوک تیز خلق می‌شوند که در این بین کلید، خودکار و چاقو از جایگاه ویژه برخودارند اما در سال‌های اخیر لاک غلط‌گیر هم توانسته با پیشی گرفتن از بقیه رقبا خود را به صدر جدول و این اجسام نزدیک و نزدیک‌تر کند.

مرده شورت را ببرند تا نمانی!
«می‌نویسم یادگاری تا بماند روزگاری، گر نماند روزگاری این بماند یادگاری» این معروف‌ترین و کلیشه‌ای‌ترین و ایضاً مزخرف‌ترین جمله‌ای است که ملت خوشحال از خود ثبت می‌کنند. اما جدای از این جملات تکراری و ضایع که قبل‌تر ذکر شد، تیپ‌ها و مشاغل مختلف یادگاری‌های مخصوص به خود را دارند. طیف دانشجو بیشتر فرمول را خودشان به جا می‌گذارند که نشان از فرهیختگی آن‌هاست البته در کنارآن کَل‌کَل‌‌های سیاسی و ناسزا هم از محبوبیت خاصی برخوردارند. برای دانش‌آموزان کَل‌کَل‌های هواداری از تیم به زمین گرم خورده پایتخت و همین‌طور فحش‌های آپدیت و به روز و شعرهای تخیلی نظیر شعر بالا، تیپ خاص یادگاری‌هاست. برای سرباز جماعت هم کشیدن خطوط و خط بطلان روی آن به نشانه سپری کردن روزهای سخت خدمت نماد یادگاری است. برای جماعت عاشق هم کشیدن قلب و تیر که از آن رد شده و همین طور زوزه‌کشان به جیگر خورده و همین طور شمع و گل و پروانه همه از مواردی هستند که در نهایت ذوق‌مندی ثبت می‌شوند.   

خلق آثار هنری به واسطه فحش‌ها
فارغ از تمام نکات منفی یادگاری نوشتن، این موضوع درنگاه کلان‌تر هم تاثیر زیادی در تبلور و بروز و ظهور آثار هنری دارد. به عنوان مثال وقتی فحشی در محیط‌های آکادمیک روی در و دیواری نوشته می‌شود جماعتی اسپری به دست به صورت اورژانسی به حل معضل می‌پردازند که استفاده از رنگ‌های مختلف و حرفه‌ای بودن افراد آثار نوع و بدیعی را به وجود می‌آورد. علاوه بر زیبایی گاها این ماستمالیتیزیشن توسط تیم هنری، قطر دیوار تا یکی و دو سانتی‌متر افزایش پيدا مي كند و این بی‌شک و بدون شبه از برکات یادگاری نوشتن است.


برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
Eli-soltani
Eli-soltani
٩١/١٠/١٣
٠
٠
راستش من یادگاری نوشتن رو خیلی دوست دارم ولی نه روی در و دیوار و درخت و اینجور جاها ... بلکه توی دفتر ... همیشه اولین نفری بودم که واسه دوستام یادگاری مینوشتم.
m.hakkak
m.hakkak
٩١/١٠/١٦
٠
٠
ناراحت نشید ها اما ریشه های خوشحالی در شما هم وجود دارد! به لحاظ علمی عرض میکنم ...
sahar
sahar
٩١/١٠/١٣
٢
٠
به خصوص نوشتن یادگاری روی آثارباستانی خییییییلی کفرمو درمیاره....آخه بی فرهنگی تا این حد!!!!
m.hakkak
m.hakkak
٩١/١٠/١٦
٠
٠
واقعاً...
  سحر !  چرا کاربر ناشناس آخه ؟  sahar.s
سحر ! چرا کاربر ناشناس آخه ؟ sahar.s
٩١/١٠/١٣
٢
٠
من نصفه آموخته هامو و نمراتمو مدیون همین فرمول نویسی در دیوارات ایستگاه تفکر (دَشوووویی) أستَم! أصن تعلیم و تعلم در اون آب و هوا قابل توصیف نی!!! تمرکز 100 !... شخصاً جدی میگم یه مسئله ریاضی که کُل کلاس توش مونده بودن رو تو دسشویی حل کردم یَنی معلمه فکش دوره کلاس 12 دور دووید!!! شما نمدونین که! :)))))
h_khabazi
h_khabazi
٩١/١٠/١٣
٠
٠
به نظرم بهتر باشه اسم(گلاب به روتون) توالت رو بذارن اتاق فکر واندیشه... خدایی میگم ها ! این تجربه سحر خانوم رو منم داشتم ، فقط فرقش این بود که وقتی از دستشویی برگشتم سر کلاس و مسئله رو حل کردم ، بروبکس دو سه تا تیکه توپ بار ما کردن... خیلی خنده شد.......
shiezadeh
shiezadeh
٩١/١٠/١٥
١
٠
جا قحطه؟؟ حتما همون جا باید بفکرین؟؟
sahar.s
sahar.s
٩١/١٠/١٥
١
٠
تو نمدونی که أصن! تمرکزت در حدیه میتونی دنیا رو دگرگون کنی!!! :)))
mahshid
mahshid
٩١/١٠/١٣
٠
٠
جالب نیست به تاریخ کشورمون اسیب میرسونه
m.hakkak
m.hakkak
٩١/١٠/١٦
٠
٠
من با شما هم نظرم... کوروش کجاِِیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــِِی؟!!!
hamta
hamta
٩١/١٠/١٧
١
٠
چرا هر موقع مخن در مرود تمدن حرف بزنن اسم کورشه بنده خدار میارن وسط؟ یعنی کشور ما فقط موقع کوروش متمدن بوده؟؟؟؟
sahar
sahar
٩١/١٠/٢٠
١
٠
همتا جان تمدن در یک کلام یعنی کوروش...
m-nik110
m-nik110
٩١/١٠/١٣
٠
٠
من تا به حال هیچ جایی یادگاری ننوشتم!منظورم درخت و در و دیوار و صندلی و اینجور چیزهاست! البته کتابهایم همیشه مورد یادگاری نوشتن دیگران قرار میگرفت مثلا یکبار امتحان جغرافی داشتم هر صفحه کتاب پر خاطره بود از خط خطی گرفته تا غزل حافظ!! خلاصه به جای جغرافی خاطره خوانذیم!
sahar.s
sahar.s
٩١/١٠/١٣
١
٠
کتابای منم همی جوره!!! کتاب ادبیاتم یَنی توش از مکاتبات فوق محرمانه گرفته با نقش صُوَر مبارک معلمان! و شعرهای عاشقانه!عارفانه! أصن کُلن یه کتاب فرهنگی کاملی برا خودش بود! از آخـــــــــــرم اهـــــــــــــــداش کردم به کتــــــــــــــابخونه! احتمالَن آخر سر هم از میراث فرهنگی سر دربیاره! :)))))
hamta
hamta
٩١/١٠/١٧
١
٠
جدیدا پشت دفتر بیوشیمیم قیافه چند تن از برادرای کلاسمانه در حالتای مختلف کشیده بودم! حالا جاتان خالی که بنابه دلایلی دفتر افتاد دست یارو وداشت ورقش مزد! قلبم امد تو دهنم یهنی!!!خدا روشکر ندید!
m_sepehri
m_sepehri
٩١/١٠/١٣
٢
٠
خاطره جاش تو دفتر خاطراته یا تو ذهن آدم.نه روی جاهایی که ارزش یه سرزمینو نشون میدن.
h_khabazi
h_khabazi
٩١/١٠/١٣
١
٠
یادگاری نوشتن کلا یه بی فرهنگیه که منشا جدیدی هم نداره... اگه کتاب (پیر لوتی) رو خونده باشین ، میگه :"در تخت جمشید بودیم که دیدم بر یکی از ستون های عظیم نوشته ، کجا هستند شاهانی که دیروز این همه ثروت داشتند ، چه کاخ هایی که دیروز بر پا شد و امروز کوخ، ابراهیم پسر سلطان خالد"... در هر صورت وقتی دولت اهمیت نمیده ، مردم می خوان اهمیت بدن ؟؟؟ اونایی که می خواستن تاریخمون رو له کنند ، دارن به هدفشون می رسن... حیف ، حیف ، حیف...
m-kian
m-kian
٩١/١٠/١٣
١
٠
وای که من چقد یادگاری نوشتنو دوس دارم اما نه رو درو دیوارو درختو... آخ که چقد با دوستم حسرت گذشته ها رو میخوریم وقتی شعرا و حرفایی که 3-4 سال پیش سر کلاس مینوشتم،میخونیم...هی یادش بخیر چه زود گذشت
a_entesari
a_entesari
٩١/١٠/١٤
١
٠
آی حرصم درمیاد می بینم رو این آثار باستانی یا درختا یا.......چیزی می نویسن. چرا آخه؟کمبود کاغذ دارین بگبن خودم تامین می کنم.
m.hakkak
m.hakkak
٩١/١٠/١٦
١
٠
شما به کجا وصلین؟! اگه جز مافیا کاغذین یکم کاغذ بفرسیتین جیم و بابا خراسان رو از بی کاغذی دربیارین! تازه می تونید یه بخشی هم بدین به دانشگاه پیام نور تا آزموناشو اینترنتی نکنه... خدا خیرتون بده!
a_entesari
a_entesari
٩١/١٠/١٧
٠
٠
من به دوتا شرکتی که داداشم می ره واسه کنترل وصلم،کاغذای یه روسفید دارم تا دلتون بخواد کیه که استفاده کنه؟ جیمم که خودم فداییشم درختای خونمونو در راستای یک عمل خیرخواهانه اهدا می کنم بهش مافیای کاغذو دیدین سلام برسونین بگین دست از سر کاغذ بردارن خب!روزنامه گرون شد اینجوری ای بابا دپی ان یو هم خیلی با کلاسه میخواد بالپ تاپ امتحان بگیره!
a-pooryousof1373
a-pooryousof1373
٩١/١٠/١٤
٢
٠
ولي فرمول و نكاتي كه رو ديوار و آ جراي كلاس مينويسن خيلي مفيده و كسي هم منكرش نيست اين هاست كه به عنوان ياد ميماند اما رو جاهاي ديگه خوب نيست.
m.hakkak
m.hakkak
٩١/١٠/١٦
٢
٠
یعنی استدلالت تو حلقم! ترکوندی...
پسر جهنمی
پسر جهنمی
٩١/١٠/١٤
٢
٠
خوب عزیز من اگه همین مبادلات اتاق فکر نبود که الآن فیسبوک و توییتر و گوگل پلاس و ... نبود که ها؟
m.hakkak
m.hakkak
٩١/١٠/١٦
١
١
به جای این نظر کارشناسی اگه بنویسی ما هستم هم کفایت میکنه ها.. اینقد زحمت نده بچه ها راضی نیستند...
H.K.T
H.K.T
٩١/١٠/١٤
٢
٠
منم به شدت مخالفم ... ولی شخصا دوست دارم روی برج ایفل یه چیزی بنویسم ...
m.hakkak
m.hakkak
٩١/١٠/١٦
٢
٠
همین کاراها رو میکنین دیگه ویزای فرانسه به ما نمیدن فرار مغزها(!) کنیم!
Rahil.m.k
Rahil.m.k
٩١/١٠/١٥
١
٠
منم یادگاری نوشتنو خیلی دوست دارم.اما اینکه هرجایی یادگاریتو بنویسی خصوصاروی بیت الناس وحق المال! (درخت ودیواروصندلی واینا...)فقط بی فرهنگی شخصی بنام خودمونو ثبت میکنه! بااین کارمخالفم.
e_madhfarimani
e_madhfarimani
٩١/١٠/١٥
١
٠
اوه اوه ما رفتیم راهیان نور یه تانکو ترورکردن بودن از اسم حالا اگه شد عکسشو میفرستم تا ببینین
m.hakkak
m.hakkak
٩١/١٠/١٦
١
٠
بفرست دور هم ببینیم بخندیم، حال کنیم...
میثم
میثم
٩١/١٠/١٥
١
٠
آدمی که بخواد با یه نوشته رو هر جایی ماندگار بشه همون بهتر که نشه
m.hakkak
m.hakkak
٩١/١٠/١٦
١
٠
واقعآً ریشه همه مشکلات از تمرکز کردن تو دستشویی که وضع مملکت اینه!
H.K.T
H.K.T
٩١/١٠/١٦
١
٠
آره من خودم دوران دبیرستان یه بار رفتم توی یکی از این دستشویی ها ( گلاب به روتون البته ) ... چشمتون روز بد نبینه یکی برداشته بود جدول فیثاغورث رو حکاکی کرده بود ... من نمیدونم اینا چرا این کارا رو میکنن...؟
m-nik110
m-nik110
٩١/١٠/١٦
٠
٠
الان شما اقای حکاک هستید ایا؟نه فک کنم اقای حکاک نما هستید! اخه سه نقطه ندارد ته جملهایتان!
alalehmehrabadi
alalehmehrabadi
٩١/١٠/١٦
٢
٠
هیچ وقت یادم نمیره که یواشکی روی کفش نو های دوستم که سفید بود با خودکار یادگاری نوشتم . چقدر دعوام کرد
bye
bye
٩١/١٠/١٧
٠
٠
من یک عالمه تاتو دارم اینا هم یادگاری هستن ؟! D:
kavir
kavir
٩١/١٠/١٧
٠
٠
هیچ لذتی بالاتر از این نیس که کف کاشی های کلاس با ماژیک قرمز یادگاری بنویسی چند روز پیش رفتم دبستانی که اون موقع ها می رفتم جاتون خالی ذوق مرگ شدم خطمو دیدم انگار هخامنش اومده
hamta
hamta
٩١/١٠/١٧
٢
٠
باحال ترین دیوار نویسشی که دیدم : مو آمدم نبودی!!!! خیلی با لحن عاشقانه و فلسفی نوشته شده تو مسیر طلاب زیر اون پله که همیشه خدا شلوغ و پراز کامیونه!!!!
zendegitalabegi
zendegitalabegi
٩١/١٠/١٩
١
٠
یادگاری فقط رو صفحه ی اول کتاب
اسمانه
اسمانه
٩١/١٠/٢٠
١
٠
مطلب جالبی بود .. کاش درک کنیم و فقط نخوانیم...و بخندیم...