مثل یک شاه پشت کامپیوتر بنشین!
توصیه‌های مهم برای نحوه نشستن پشت کامپیوتر

مثل یک شاه پشت کامپیوتر بنشین!

نویسنده : آوین

اگر از کاربرانی هستید که وقت زیادی رو پشت کامپیوتر می گذرانید این مطلب را حتما  مطالعه کنید. در این مطلب ما می‌خواهیم به شکل کاملا اصولی و بر اساس تصویر شما را راهنمایی کنیم که چطور پشت کامپیوتر درست بشینیم.

 

مرحله اول

کاملا مستقیم روی صندلی بنشینید. باسن خود را تا انتهای پشتی صندلی هول دهید، پشتی یا تکیه گاه صندلی را تنظیم کنید و ارتفاع صندلی را به گونه‌ای تنظیم کنید که پاهای شما درست بر روی زمین قرار گیرد و زانوها برابر یا کمی پایین‌تر از باسن باشد. پشتی صندلی را در زاویه ۱۰۰ تا ۱۱۰ درجه تنظیم کنید. مطمئن شوید که پشتی صندلی، کاملا پشت شما را در قسمت بالا و پایین حمایت می کند.

در صورت لزوم می‌توانید با استفاده از بالشتک بادی و یا بالش کوچک پشت خود را پر کنید. اگر صندلی شما دارای مکانیزم عقب گرد فعال و اتوماتیک هست پس می‌توانید با استفاده از آن تغییرات لازم را در موقعیت‌های مختلف انجام دهید.

 

مرحله دوم

نزدیک به صفحه کلید یا کیبورد قرار بگیرید، طوری که به طور مستقیم در مقابل بدن شما قرار بگیرد. مطمئن شوید که کیبورد کاملا در مرکز بدن شما قرار گرفته است.

 

مرحله سوم

ارتفاع صفحه کلید را تنظیم کنید. مطمئن شوید که شانه‌های شما در وضعیت راحتی هستند. آرنج‌ها را کمی باز بگذارید و مچ دست و دست‌های خود را مستقیم روی کیبورد قرار دهید.

 

مرحله چهارم

شیب صفحه کلید خود را بر اساس وضعیت نشستن خود تنظیم کنید. از سینی صفحه کلید و یا صفحه کلید، برای تنظیم شیب استفاده کنید. به عبارت دیگر صفحه کلید باید دقیقا روی میز و روبه‌روی مانیتور باشد. در این حالت زاویه بین بازو و ساعد هنگام کار نباید از ۹۰ درجه تجاوز کند. اگر صفحه کیبورد شما قابل تنظیم نباشد پس مجبور به تنظیم صندلی و میز خود هستید.

 

مرحله پنجم

نکته دیگر در مورد صفحه کلید، نحوه قرار گرفتن مچ دست‌ها روی آن است. هر دو مچ کاملا به موازات هم روی صفحه کلید به نحوی قرار گیرند که هر یک نیمی از صفحه کلید را پوشش دهند. جمع شدن مچ دست به سمت داخل یا خارج اصولی نیست. زاویه داشتن کف دست نسبت به مچ نیز باعث آسیب خواهد شد. بسیاری از کاربران پایه های زیر صفحه کلید را باز می کنند تا به آن زاویه دهند، این کار بدترین حالت برای مچ دست است. بهترین حالت برای کیبورد آن است که نسبت به میز کمترین زاویه را داشته باشد.

 

مرحله ششم

مانیتور را در بهترین موقعیت قرار دهید. مانیتور باید روبروی صورت باشد به گونه‌ای که هنگام کار با آن بتوان بالاترین نقطه مانیتور را مشاهده کرد یا به عبارت دیگر چشم کاربر به موازات بالاترین قسمت مانیتور باشد و فاصله شما با کامپیوتر به اندازه طول دست شما باشد یا بین ۴۰ تا ۷۰ سانتیمتر باشد. هر گونه پرده یا آفتاب گیر را به گونه‌ای تنظیم کنید که نور به صفحه مانیتور برخورد نکند.

 

مرحله هفتم

کتاب یا نوشته‌ای را که می‌خواهید تایپ کنید، دقیقا روبه‌روی خودتان قرار دهید. اگر روی میز یا جلوی کیبورد فضای کافی وجود دارد از نگهدارنده کاغذ استفاده کنید.

 

مرحله هشتم

در طول مدتی که با کامپیوتر کار می‌کنید، به دلیل نشستن‌های طولانی، برای از بین بردن گرفتگی و کوفتگی عضلات، مقداری به خودتان استراحت دهید. مطالعات نشان داده‌اند که ثابت نشستن و عدم تحرک در دراز مدت برای سلامتی شما بسیار مضر است. سعی کنید به مدت چند دقیقه در اطراف قدم بزنید، بایستید و به انجام چند حرکت کششی بپردازید. 

می توانید هر ۲۰-۳۰ دقیقه، حرکت کششی کوتاهی به مدت 1-2 دقیقه انجام دهید. بعد از هر ساعت کار، کمی استراحت یا تغییر وضعیت برای حداقل ۵-۱۰ دقیقه لازم است. همیشه نهار خود را در جایی، دورتر از کامپیوتر صرف کنید. برای جلوگیری از خستگی چشم، با چشم های‌تان حرکات چرخشی انجام بدید. چند ثانیه به جایی دورتر از مانیتور نگاه کنید و سپس به نقطه‌ای نزدیک، این حرکت را چند بار انجام دهید. برای استراحت دادن به چشم های‌تان برای ۱۰- ۱۵ ثانیه با کف دست چشم‌هایتان را بپوشانید.

 

مرحله نهم و آخر

ورزش برای دست‌هایتان حتما لازم است. می‌توانید حرکتی که در تصویر هست رو انجام بدید یا این‌که با دست مخالف انگشتان دست دیگر را در حالی که دست صاف و کشیده است به طرف عقب کشش دهید. می‌توانید حرکات پیشگیرانه دیگری را نیز انجام دهید. این تمرینات را در طول روز چند بار تکرار کنید. چرا که یکی از بزرگ‌ترین مشکلات پیش روی کسانی که زیاد با موس و کیبورد سروکار دارند، سندروم تونل کارپال هست. پس از همین الان به فکر سلامتی خودتان باشید.

برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
Em Ad
Em Ad
٩٣/٠٤/٢٤
١
٠
ما که جلوی لب تاپ دراز میکشیم تکلیفمان چیست ؟؟؟؟
neyosha
neyosha
٩٣/٠٤/٢٥
١
٠
تکلیف خاصی ندارید فقط باید برید نحوه دراز کشیدن جلو لب تاپ و یاد بگیرید.....:)
seyed_mohammad
seyed_mohammad
٩٣/٠٤/٢٥
١
٠
^___^
Em Ad
Em Ad
٩٣/٠٤/٢٥
١
٠
^_____^
hach_zanboori
hach_zanboori
٩٣/٠٤/٢٥
٠
٠
اگه کسی هندسش خوب نباشه فکر نکنم اینارو بفهمه، زاویه و اینا! :دی (شوخی شوخی!) خدایی مطلب حرف نداشت چون نشستن ناصحیح آدمو داغون میکنه! راستی برم در مورد این سندروم کارپال که گفتین تحقیقات میدانی انجام بدم ببینم نداشته باشم یه وقت :-/
sm_shekofte
sm_shekofte
٩٣/٠٤/٢٥
٠
٠
خیلی هم خوب! دستتون درد نکنه :)
f_vatani
f_vatani
٩٣/٠٤/٢٥
١
٠
من یه وضعی پشت کامپیوتر میشینم که اصلا گفتن نداره....ممنون از مطلبتون
amin20
amin20
٩٣/٠٤/٢٥
٠
٠
بله ممنون !! ولی خ وب !!..
m_homauni
m_homauni
٩٣/٠٤/٢٥
٠
٠
مرسی مطلب خوبی بود فقط خداکنه عکل کنیم
Negar_k
Negar_k
٩٣/٠٤/٢٥
١
٠
يه نقاله بيزحمت كسي داره؟
سلیمان حسنی
سلیمان حسنی
٩٣/٠٤/٢٥
٠
٠
سلام: خیلی خوب بود .متشکرم
Mehrnaz_T
Mehrnaz_T
٩٣/٠٤/٢٥
١
٠
خخخخ من از بس تکون میخورم نمیتونم اینطوری بشینم......ممنون از مطلبتان
مرتضی ت خ
مرتضی ت خ
٩٣/٠٤/٢٥
١
٠
سلام حالا نمیشد از عکس بانوان محجه استفاده میکردین؟آیا استفاده از این گونه عکس ها در بلاد اسلامی کار درستی است؟what to do what not to do
Em Ad
Em Ad
٩٣/٠٤/٢٥
١
٠
حاجی اصل مطلبو بچسب ، قوز کردی که !! کمر راااااست ! عههه !!!
seyed_mohammad
seyed_mohammad
٩٣/٠٤/٢٥
٠
٠
مرسی مفید بود...:)
admincheh
admincheh
٩٣/٠٤/٢٥
٠
٠
من که دستم مخصوصا قسمت مچم خیلی درد می کنه :(
Em Ad
Em Ad
٩٣/٠٤/٢٥
٠
٠
فقط یه حرفه ای این موضوع رو درک میکنه !!!
p_golpari
p_golpari
٩٣/٠٤/٢٥
٠
٠
خخخخخخ واقعا اگه انطوری باشیم خوبه..متاسفانه من نیستم ممنون
پربازدیدتریـــن ها
از صدا و سیمای میلی تا بی تفاوتی زنان

من به این سکوت معترضم!

٩٧/٠٢/٢٥
لبخندش... چشمانش...

عشق پشت چراغ قرمز

٩٧/٠٢/٢٦
شعری سروده خودم

تمام خانه‌ای که پریشان گشت

٩٧/٠٢/٢٥
تمامی متن‌های زیر شایعه هستند و قطعا واقعی نیستند! (خیابانی_طور!)

شایعات الشایدات!

٩٧/٠٢/٢٦
به نام...

آب در کوزه و ما تشنه لبان

٩٧/٠٢/٢٧
اثر جدید مانی حقیقی

درباره فیلم خوک

٩٧/٠٢/٢٤
هزار بار نوشتم

ردپای قلم

٩٧/٠٢/٢٤
راهنمای دستیابی به فیلم های خوب

چطور فیلم خوب ببینیم؟

٩٧/٠٢/٢٧
شعری سروده خودم

انقلاب سفید

٩٧/٠٢/٣٠
یاد تو را بسیار کنم

سه سخن رمضانه

٩٧/٠٢/٢٩
خودمان هم به خودمان رحم نمی کنیم

غصه ای که قصه شده است

٩٧/٠٢/٢٦
این بزرگترین آرزویم بود

سرعت ثانیه های زندگی

٩٧/٠٢/٢٥
امنیت مانع پیشرفتتان نشود

ناحیه امن

٩٧/٠٢/٢٤
اقیانوس آرام

سال هاست…

٩٧/٠٢/٢٦
گاهی دلتنگ می شوی

تنهایی آنقدرها هم بد نیست

٩٧/٠٢/٢٧
شعری سروده خودم

خورشید هشتم

٩٧/٠٢/٣٠
شعری سروده خودم

خیال بودنت

٩٧/٠٢/٣٠
این بیماری لاعلاج

یخچال گردی چیست؟

٩٧/٠٢/٣٠
انشای یک دانش آموز دبستانی درباره ازدواج

غلط کردی!

٩٧/٠٢/٣١
حکایت تلگرام و سروش

نامادری!

٩٧/٠٢/٣٠