تیمی که تیم ولاسکو نیست!
پیرامون نتایج تیم ملی والیبال در لیگ جهانی

تیمی که تیم ولاسکو نیست!

نویسنده : مازیار حکاک

تیم ملی والیبال کشورمان در 4 بازی خود با تیم ملی برزیل توانست دو بار این تیم را ببرد و دو بار باخت تا در مجموع 7 امتیاز بگیرد و شانس خود را برای حضور در مر حله نهایی لیگ جهانی بالا ببرد. با این حال علی‌رغم کسب این پیروزی‌ها این تیم ملی، تیم ملی لیگ جهانی گذشته با ولاسکو نیست! شاید اگر آن تیم مقابل برزیل امسال قرار می‌گرفت از مجموع 4 بازی 12 امتیاز نصیب تیم ملی ایران می‌شد نه 7 امتیاز! 

 

نبود اعتماد به نفس!

شاید در سال‌های دور شکست برزیل در خانه به یک خواب شبیه بود اما سال قبل بلند قامتان والیبال با شکست ایتالیا در خانه، نشان دادند که توانایی بسیار بالایی دارند. با این حال تیم ملی در بازی‌هایش برابر برزیل اعتماد به نفس لازم را نداشت و تنها در بازی دومش مقابل این تیم خود را باور داشت که نتیجه‌اش شکست 3 بر صفر این تیم در کشور برزیل شد. اگر به کادر فنی تیم هم نگاه کنیم، این نبود اعتماد به نفس در چهره کواچ هم بیش از همه هویداست. رفتار کواچ در کنار زمین را مقایسه کنید با ولاسکویی که اگر تیمش دو ست را واگذار کرده بود و در ست سوم باز هم عقب بود به آرامی بازی را نگاه می‌کرد و اعتماد کامل را به تیم‌اش تزریق می‌کرد که توانایی در آوردن بازی با نتیجه 3 بر 2 را دارند. کواچ اگر چه بازیکن بزرگی بوده و حتی با تیم ملی صربستان سابقه قهرمانی در المپیک را دارد، اما تیم ملی ایران اولین سابقه مربیگری اوست. صحبت‌های قبل از بازی و حرکات او در حین بازی نشان می‌داد که بیشتر از بازیکنان استرس دارد. البته تمام ضعف در اعتماد به نفس مخصوص کواچ نیست و خود بازیکنان هم در بازی‌های اخیر نشان داده‌اند که در این زمینه با مشکلاتی مواجه هستند و با تیم سال گذشته فاصله زیادی دارند.

 

ضعف مشهود در کار تیمی!

کواچ به لحاظ فنی مربی بدی نیست و عملکرد قابل قبولی در تمرینات داشته است. با این حال بازیکنان ما از روزهای اوج‌شان فاصله زیادی دارند و حتی از لیگ برتر والیبال هم بازی‌های‌شان ضعیف‌تر است. در سرویس بیشتر سرویس‌ها به صورت پرشی موجی وارد زمین برزیل می‌شد که همین بهترین موقیعت را برای ارائه پاس‌های سرعتی به برزیلی‌‎ها می‌داد. بسیاری از بازیکنان ما نظیر محمودی و موسوی عملکرد بسیار ضعیفی در سرویس پرشی داشتند تا جایی که در بازی آخر از این نوع سرویس زدن منع شدند.

به غیر از سرویس، تیم ما در دریافت هم با مشکلات جدی روبه‌روست. با رفتن ظریف از تیم ملی دریافت‌های اول به سختی به معروف (پاسور تیم) می‌رسید. حمایت از مهاجمان هم که به ندرت در 4 بازی ما برابر برزیل انجام شد که همین مشکل فرصت استفاده از توپ‌های برگشتی را از تیم ایران می‌گرفت.

جدا از همه این‌ها، نقطه قوت ایران در لیگ جهانی گذشته دفاع تیم به ویژه بازی خوب محمد موسوی در این خط بود که در دو بازی تهران اصلا و ابدا خبری از آن دفاع‌های جانانه و منظم نبود. البته نباید فراموش کنیم که برزیل تیم بسیار بزرگی است اما وقتی همین بازیکنان در لیگ جهانی گذشته ایتالیا را در خانه شکست دادند و برابر آلمان و صربستان بازی‌های خوبی را ارائه دادند و در دفاع، سرویس و دریافت‌های اول بی‌نقص ظاهر شدند، پس نیاز است روی مشکلات تیم کار شود.

خوبی تیم ملی والیبال کشورمان نسبت به سایر تیم‌ها، میانگین سنی تیم است که با توجه با اتکای نیروی جوانی و اضافه شدن چند جوان نظیر عبادی‌پور و میرزاجان‌پور می‌توان سال‌ها به این تیم امید داشت. بلند قامتان در 4 بازی آینده در تهران میزبان ایتالیا و لهستان هستند که گرفتن امتیاز از ایتالیا می‌تواند بیش از پیش به کنار زدن برزیل و صعود ایران از این گروه کمک کند.

برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
amin20
amin20
٩٣/٠٣/٢٧
٥
٠
ببینید !! تیم ملی ایران از دوره قبل خیلی بهتر بازی میکنه !!! این تیمی که الان میبینید دریافت اولش خیلی بهتر از دوره قبله یا حتی سرویس درسته قائمی یکم افت داشته ولی بقیه واقعا بهتر از پارسال سرویس میزنند تازه دو بازیکن هم اولین حضورشونه !!
m.hakkak
m.hakkak
٩٣/٠٣/٢٨
٠
١
شما مثل این که باز یهای سال گذشته یادتون نیست... باز یهای که رحمان داودی سرویس های پرشی بی نظیری می زد... موسوی و قائمی در سرویس بهترین بودند و بسیاری از امتیازات ایران با بهم ریختگی تیم حریف در دریافت اول به دست می اومد...
amin20
amin20
٩٣/٠٣/٢٩
٠
١
برادر من نگاه کن قائمی که پارسال اول مسابقات مصدوم شد !! و دادودی به جاش اومد ! موسوی هم که اکثر سرویس هاش به تور بود !!
Z_M
Z_M
٩٣/٠٣/٢٩
٠
٠
اما موسوی چن بار خراب کرد مخصوصا سرویسا شو
ghazale
ghazale
٩٣/٠٣/٢٧
١
٠
خوب این اولین بازی های بچه های والیبال ب مربی گری کواچ ه :) یکم بگذره شاید دوباره اوج گرفتن :)
wolf
wolf
٩٣/٠٣/٢٧
٢
٠
موافقم
amin20
amin20
٩٣/٠٣/٢٧
٢
٠
و دوم اینکه کواچ اولین مربی گریش نیست اون با تیم های باشگاهی بسیار بزرگی کار کرده نمونش نایب قهرمان باشگاه های ایتالیا شده !!
m.hakkak
m.hakkak
٩٣/٠٣/٢٨
٠
١
منظور اولین سرمربیگری در عرصه ملی بوده...فرمایش شما صحیحه...عذرخواهم...
t_tanin
t_tanin
٩٣/٠٣/٢٧
٠
١
اره ولاسکو خیلی اروم وخونسرد بود  
MONA-R
MONA-R
٩٣/٠٣/٢٨
١
٠
البته واقعا کارشون خوب بود :)
m.hakkak
m.hakkak
٩٣/٠٣/٢٨
٠
١
بله ولی می تونست بهتر هم باشه!
بریاتا
بریاتا
٩٣/٠٣/٢٨
١
٠
کاملا با نظرتون موافقم. باید بیشتر کار کنند و ما هم باید به تیم و کواچ وقت بدهیم. موسوی هم باید بیشتر کار کنند دیگه مثل سابق نیست. ایشالله که صعود کنیم.
m.hakkak
m.hakkak
٩٣/٠٣/٢٨
٠
١
ان شاء الله..
علیرضا گران پایه
علیرضا گران پایه
٩٣/٠٣/٢٨
٢
١
سلام.آقای حکاک به نظرم برعکس دفاع آخر زمین ما پیشرفت فوق العاده ای داشته و علیزاده کاملا جای خالی ظریف رو پر کرده
fafa.tk
fafa.tk
٩٣/٠٣/٢٨
١
٠
البته هنوز جا داره پیشرفت کنه علیزاده و در قسمت هایی از بازی جای ظریف واقعا خالیه و اون هم به خاطر تجربه اس :)
m.hakkak
m.hakkak
٩٣/٠٣/٢٨
٢
١
شما دریافت های توپ های برگشتی ظریف و علیزاده رو با هم مقایسه کنید چیزی که از اون به عنوان حمایت مهاجم یاد میشه... اون وقت می بینید چقدر عملکرد ظریف از علیزاده بهتر بوده... ضمن این که مشکل ما در دریافت فقط مختص علیزاده نیست... کل یارای عقب زمین ما با مشکل دریافت های اول مواجه اند...
fafa.tk
fafa.tk
٩٣/٠٣/٢٨
١
٠
این کاملا درسته ک تیم، تیم ولاسکو نیست. اما نباید اینو فراموش کنیم که ولاسکو هم اولش موفقیت زیادی نداشت و کم کم جا افتاد . کواچ هم همینطوره.باید بهش زمان بدیم تا بتونه تیمو اونطوری که خودش میخواد درست کنه.حتی بازیکنا انتخاب شده از طرف کواچ نیستن . باید بهش زمان بدیم و بهش ایمان داشته باشیم . درسته دفاع رو تورمون یه کم پسرفت داشته ولی دفاع عقب زمینمون خیلی بهتر شده.لیبرومون هم تازه به تیم اضافه شده و صد در صد احتیاج ب زمان داره.کلا نظرم اینه زمان این تیم رو بهترین تیم میکنه.باید به کواچ ایمان داشته باشیم . مربی خوبیه :) // ممنون آقای حکاک :)
m.hakkak
m.hakkak
٩٣/٠٣/٢٨
١
٠
خواهش می کنم... مام تو مطلب راجع به همین مسائل صحبت کردیم... قطعا کواچ می تونه با تیم ایران نتایج بهتری رو هم بگیره...
ایران
ایران
٩٣/٠٣/٢٨
١
٠
درسته تیم ولاسکو خیلی قوی تر بود ولی به نظر من تیم نباید وابسته به سر مربی بمونه.حالا که ولاسکو نیست نباید کواچ رو تنها بذاریم.
p_golpari
p_golpari
٩٣/٠٣/٢٨
٢
٠
ایشالله بتونن مقابل ایتالیا ببرن ...........
آوین
آوین
٩٣/٠٣/٢٨
٢
٠
درسته که مثل سابق نیستن اما بدم کار نمیکنن. تمام تلاششونو بکار میگیرن و انصافا تا الان خوب کار کردن. هرچی که هستن قطعا از تیم ملی فوتبالمون که خیلی بهترن. بازی با نیجریه و دفع توپاشون دگ گفتن نداره! والیبالمون خیلی بهتره... خییییلییییی... :)
بریاتا
بریاتا
٩٣/٠٣/٢٩
١
٠
بچه ها خیلی خیلی خیلیییییییییییییییییییییییییییییییییی جای پیشرفت دارند اگر همانگونه که به فوتبال اهمیت میدهند به بچه های والیبال و رشته های دیگر هم بها دهند.
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٣/٠٣/٢٨
١
٢
:)! نظر من اینه که اگر کسی نقدی میکنه ، کارشناس اون رشته باشه ویا حداقل اهل فن باشه، چیزی به نام تشویش اذهان عمومی پیش نمیاد ! مثلا من به شخصا که گرایش عمران دارم برم در ارتباط با نحوه افت بار و عملکرد نیروگاه برق گزارشی بگیرم ، واقعا خودم یکی عذاب وجدان می گیرم ! به هر حال قلم زیبایی می زنید وبسی تلنگری است بر پیکره مشکلات ورزشی ، باشد تا مسئولین جامعه ی عمل به پوشانند !
بریاتا
بریاتا
٩٣/٠٣/٢٩
١
٠
آقای بهمنی ما هم اگر نقد میکنیم، درست نقد میکنیم ینی به نظر خودمون نقدمون به جا بوده. چون نه عذاب وجدان گرفتیم و نه مشکلی واسمون پیش اومده. اگر که شما عذاب وجدان میگیرتون حتما نقدتتون به جا نبوده یا حرف راست و حق نبوده. اگر نقد درست و منطقی انجام بدید دچار عذاب وجدان نمیشید. امتحان کنید یک بار
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٣/٠٣/٣٠
١
٠
بحث نظر شخصی شما محترم ، اما القای نظر منطقی خودتون در قالب نقد و تحمیل كردنش به كسی كه خودش سر رشته دارد ویا تخصص، جز فرافكنی سودی ندارد ! شاید این منطق شما هست كه اشتباه می كنه؟وقتی طرف سرمربی والیبال هست پس حتما از شما بیشتر متوجه می شود ! در غیر این صورت شما رو می كردن سر مربی والیبال و از نظرهای كارشناسیتون بهره می بردند!
پربازدیدتریـــن ها
نامه ام را به دستش برسانید

راستی خدا...

٩٧/٠٢/٣١
شعری سروده خودم

انقلاب سفید

٩٧/٠٢/٣٠
آماده تر از همیشه

کار دل دلدادگی و کار او دل کندن است

٩٧/٠٣/٠٣
شعری سروده خودم

شرمسار

٩٧/٠٣/٠٢
یاد تو را بسیار کنم

سه سخن رمضانه

٩٧/٠٢/٢٩
خارج از شهر و خارج از مرز!

رانده شدن به حاشیه شهر

٩٧/٠٣/٠٢
شعری سروده خودم

خورشید هشتم

٩٧/٠٢/٣٠
انشای یک دانش آموز دبستانی درباره ازدواج

غلط کردی!

٩٧/٠٢/٣١
شعری سروده خودم

خیال بودنت

٩٧/٠٢/٣٠
شعری سروده خودم

عشق شاید که بشکند من را...

٩٧/٠٣/٠٢
شعری سروده خودم

امید آخر شد افسانه

٩٧/٠٣/٠١
حکایت تلگرام و سروش

نامادری!

٩٧/٠٢/٣٠
این بیماری لاعلاج

یخچال گردی چیست؟

٩٧/٠٢/٣٠
عاشقی بی‌همتاترین حس زندگی‌ست

سر مشق عشق

٩٧/٠٣/٠١
لحظه ای را از دست ندهید

مسابقه بزرگ

٩٧/٠٢/٣١
در حسرت خرید دوربین

آرزو یا افسانه

٩٧/٠٣/٠٣
استغفر اللهَ ربی و اتوب علیه

داروی بی موقع

٩٧/٠٢/٣١
اصلا مهم نیست چه زمانی برگردی

جمله ات را تمام نکن! برو...

٩٧/٠٣/٠١
شعری سروده خودم

نحس

٩٧/٠٣/٠٥
شعری سروده خودم

بیا آقاجان

٩٧/٠٢/٣٠