به گیرنده دست نزنید؛ درست می‌بینید!
مشکلی که در سینمای ما طبیعی شده

به گیرنده دست نزنید؛ درست می‌بینید!

نویسنده : شاهدخت

اولین بار هنگام دیدن فیلم «زندگی با چشمان بسته» بود. سالن سینما و جو غم زده فیلم و احساساتی که با شخصیت‌های فیلم همراهی کامل داشتند. علی (اگر اسمش را درست به یاد بیاورم)، برادر دوست داشتنی داستان مرده بود و حالا خواهر، که با تمام وجود به برادرش وابسته بود، سر بر شانه پدر گذاشته و همراه او می‌گریست....

و حالا میان همه این‌ها یک علامت سوال، یک علامت سوال که به سختی راه خود را از میان فوران احساس و هیجان بیننده باز می‌کند و مدام جلوی چشمش رژه می‌رود که :

- یعنی چی؟! چطوری آخر؟! مگر فرهاد آییش و ترانه علیدوستی بهم محرمند؟!

می‌گویند نباید بد بین باشی و این‌ها که به هم نظر ندارند و فرهاد آییش جای پدر علیدوستی است و...

ولی قضیه به همین جا محدود نمی‌شود! یک فیلم دیگر و این بار بازیگرانی که مطمئن نیستی جای پدر یا مادر هم باشند!

 

صحنه تماس بدنی علی رغم نامحرم بودن بازیگران به هم، چیزی است که آرام آرام داریم به دیدنش عادت می‌کنیم. برای‌مان طبیعی شده است این چیزها، آن‌قدر که دیگر به چشم‌مان نمی‌آید. ممکن است همان جملات بالا به ذهن عده‌ای خطور کند و این‌که این تماس‌ها به قصد لذت نیست و...

اما من هر چقدر که به این بهانه‌ها فکر کنم، باز هم ته دلم راضی نمی‌شود. باز هم انگار صدایی در درونم می‌گوید پس تکلیف حکم خدا چه می‌شود؟ یعنی خدا الکی الکی حکم می‌دهد؟ اصلا یک بازیگر از دل خودش بیشتر که خبر ندارد! از خودش مطمئن است که قصدش لذت نیست، با چه اطمینانی می‌تواند بگوید که بازیگر مقابلش هم مثل اوست؟

صحنه‌های فیلم به سرعت می‌گذرند و ما هم چند ثانیه بعد آن چه را دیدیم فراموش می‌کنیم، اما همین حضورهای چندثانیه‌ای دارد در سینمای‌مان و بالطبع در محیط اطراف‌مان و چه بسا در اعتقادات‌مان جای خودش را باز می‌کند. ما به سادگی از این خطاهای کوچک می‌گذریم اما تاثیر این‌ها به آسانی از ما نمی‌گذرد.

 

و حالا چیزی که این اوضاع را وخیم‌تر می‌کند، نظریه‌ای است که چندوقت پیش شنیده‌ام، این‌که بین بعضی از بازیگران برای ایفای نقش‌شان در مدت زمان فیلم برداری، صیغه محرمیت جاری می‌شود؛ چرا وخیم‌تر؟! نمی‌دانم، فقط می‌دانم که من به عنوان یک دختر ایرانی مسلمان این چیز‌ها به دلم نمی‌نشیند! درست است که در صورت حقیقت داشتن این ماجرا بخش شرعی قضیه حل می‌شود اما، خودمانی بگویم یک چیز نامطلوبی این وسط هست که نمی‌دانم چیست! شاید اسمش «خدشه‌دار شدن حریم یک زن» باشد !

راهنمایی که بودم یک بار در یک نمایش تئاتر شرکت کردیم و مسئول آن‌جا وقتی اشتیاق ما را برای بازیگر شدن دید (چیزی که اپیدمی دختران آن سن و سال است!) شماره تلفن‌مان را به یک کارگردان داد. «آن کارگردان هیچ وقت با ما تماس نگرفت». آن زمان‌ها همیشه جلوی این جمله علامت سوال می‌گذاشتم اما حالا مدتی است که علامت سوال را پاک کرده‌ام و بجایش :) گذاشته‌ام .

برچسب ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
hamta
hamta
٩٣/٠٣/٢٥
٠
٠
خدا رو شکر که زنگ نزد.... وگرنه که الان خانم دکتر نبودیم خخخ...ولی واقعا من که هر وقت این صحنه هارو می بینم ته دلم چن تا بد و بیراه به کارگردان میگم... آخه برادر من ما همه مسلمونیم حالا اگه یه کم از این جهت فیلم طبیعی نشد ایرادی نداره درکت می کنیم لازم نیس برای طبیعی شدن فیلم هر کاری بکنی!
z_zakhar
z_zakhar
٩٣/٠٣/٢٥
٠
٠
اون فیلمه که هانیه توسلی و پزمان بازغی ادای رابین هود رو در میارن دیدین؟ چن تا صحنش عین فیلمای قبل انقلابه مخصوصا اون صحنش که پشت موتورن و یه موزیکم پخش میشه
hamta
hamta
٩٣/٠٣/٢٦
٠
٠
و از این دست صحنه ها فراوون وجود داره...
m_soltani
m_soltani
٩٣/٠٣/٢٥
٠
٠
واقعا ,اینچنین صحنه هایی درناخوداگاه مخاطب تاثیر می زاره عجیب ! واقعا این گردانندگان سینما و تلویزیون چه مسءولیت خطیری به عهده دارن و بعضا به اهمیت کار واقف نیستن چه فرهنگ های ناجوری که به واسطه ی اونها باب نشد و چه اعتقاداتی که سست نشد ...ممنونم شاهدختم :)))
hach_zanboori
hach_zanboori
٩٣/٠٣/٢٥
٠
٠
وزارت ارشاد چطور با این صحنه از فیلم کاری نداشته؟
hamta
hamta
٩٣/٠٣/٢٦
٠
٠
صحنه های بد تر از اینم بوده تاحالا....
hach_zanboori
hach_zanboori
٩٣/٠٣/٢٦
٠
٠
پس وزارت ارشاد فقط حقوق میگیره؟
سلیمان حسنی
سلیمان حسنی
٩٣/٠٣/٢٦
٠
٠
سلام:حق با شماست.متشکرم
f_behzadfar
f_behzadfar
٩٣/٠٣/٢٦
٠
٠
اگه اینجوری بود وبا این شرط که قصدی ندارن قبول بود ومشکلی پیش نمیومد خدا هم میگفت اگه از روی قصد نباشه تماس با نا محرم مشکلی نداره !همون جور که گفته نگاه بدون غرض اشکالی نداره بعضیا فقط میخوان کار خودشونو توجیح کنن وکلاه شرعی درس میکنن!
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٣/٠٣/٢٦
٠
١
متن زیبایی نوشتین ، فقط خواستم بگم ، صیغه شدن هیچ ازتباطی به خدشه دار شدن یک ((زن )) ندارد !
samira_h
samira_h
٩٣/٠٣/٢٦
٠
٠
خخخخخخ افرین شجاع دل خخخ
admin
admin
٩٣/٠٣/٢٦
٠
٠
نه با این تندی ولی من هم میگم اگر این موضوع صحت داشته باشه یک قدم رو به جلوست
hamta
hamta
٩٣/٠٣/٢٦
٠
٠
دارد .... دارد....
admin
admin
٩٣/٠٣/٢٦
٠
٠
دیدن این صحنه ها چرا دارن طبیعی میشن؟ چون فرد بازیگر ذره ای اعتقاد به حکم خدا و محرم و نامحرم نداره ... ببنید فرض کنید یک آدم بدهنی بخواد بره یک جای با کلاس و برای یک جمعی یک سخن رانی احساس بکنه؛ مطمئن باشید هر چقدر هم خودش رو کنترل کنه از آخر یک چیزی میگه که خلاف ادبه... قصه این چیزها بر می گرده به زندگی خصوصی و یا حتی عمومی آقایان و خانم های بازیگر؛ کافیه جشنها و گردهم آیی هاشون رو ببینید. نوع روابطی که شما ذکر کردید در این مراسمات بسیار عادی است. بسیار عادی :|
p_golpari
p_golpari
٩٣/٠٣/٢٦
٠
٠
بعله !!!!!!!!!!!!! ممنون
faeze
faeze
٩٣/٠٣/٢٦
٠
٠
همه ی حرفا گفته شد:) ممنونم شاهدخت جان
i.forouzan
i.forouzan
٩٣/٠٣/٢٦
٠
٠
آقا این قضیه صیغه شوخی بوده. مگه زن متاهل رو میشه صیغه کرد. همه بازیگرا که مجرد نیستن؛ تازه اونم دردسر داره، اجازه پدر می‌خواد و ... یکم بیشتر تحقیق کنید در مورد اطلاعاتی که می‌خواین داخل مطلب بدین
samira_h
samira_h
٩٣/٠٣/٢٧
٠
٠
زن متاهل رو که نمیشه ولی دختر خانوم بر اساس بعضی از شرایط که نمیشه اینجا گفت(بچه رد میشه) امکانش هست اگر هم بالغ و عاقل و رشید باشه معمولا مشکلی نداره از نظر شرعی از نظر قانونی دارای مشکل هست که اونم کسی صیغه رو ثبت نمیکنه که پدر بخواد حضور داشته باشه تو محضر.:)
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٣/٠٣/٢٧
٠
٠
نه ! صیغه شدن بدون اذن پدر برای دوشیزه امکان پذیر نیست ! قضیه حکم رشد هم چیز دیگست ! ! با سند اثبات کنید ، شما که میگید هست؟
شاهدخت
شاهدخت
٩٣/٠٣/٢٧
٠
٠
عرض کردم که درموردش مطمئن نیستم فقط چیزی بود که شنیده بودم
amin20
amin20
٩٣/٠٣/٢٦
٠
٠
بله چی بگم !!
samira_h
samira_h
٩٣/٠٣/٢٨
٠
٠
خودتون دارین میگین دوشیزه !!!خانومی که دوشیزه نباشه (به هر دلیلی)و ازدواج هم نکرده باشه ولایت پدر ازش ساقطه.(حالا انگار همه بازیگرای ما دوشیزه هستن )ذیل ماده 1043 مورد 5 .در ضمن اون رشید بودنم کاملا درسته طبق نظر شهید اول تو کتاب شرح المعه صفحه 379 ذکر کردن.بحث در این مورد زیاد جناب این روزا از حوصله بنده خارجه.
samira_h
samira_h
٩٣/٠٣/٢٨
٠
٠
1043 قانون مدنی در نظم حقوق کنونی اقای کاتوزیان
پربازدیدتریـــن ها
خدا هیچکس را شرمنده نکند

من هیچوقت دوست نداشتم عید بیاید

٩٦/١٢/٢٣
شعری سروده خودم

غیر تو راه ندارند به درون خانه دل

٩٦/١٢/٢٣
همه چیز در تو خلاصه می شود

برای من از تو نوشتن ناممکن است

٩٦/١٢/٢٧
من آخرین بچه هستم

سین هفت نفره

٩٦/١٢/٢٣
کاش پشت دستم می زدی

من خیلی زود بزرگ شدم / قسمت دوم

٩٦/١٢/٢٧
کشفی در باب ریاضیات، آدم‌‌ها و ظروف آشپزخانه

استکان‌ها و لیوان‌ها

٩٦/١٢/٢٨
همین روزها حوالی بهار

روبان زرد

٩٦/١٢/٢٧
فال حافظ

ناموسا جایی رسیدی دست ما رو هم بگیر!

٩٦/١٢/٢٤
این جوان خیری از این دنیا ندید

ویرایش آخر یک نویسنده

٩٦/١٢/٢٧
سال تان قشنگ

عید من خنده ی توست

٩٦/١٢/٢٩
شبیه حرف هایت

سه شنبه ها

٩٦/١٢/٢٦
نمی توانست حقیقت داشته باشد

به نام سارا / قسمت دوم

٩٦/١٢/٢٣
عیدی خاص بدهید

یک پیشنهاد عیدانه

٩٦/١٢/٢٤
مناجات آخر سال

خدایا!... مرا تا نبخشیدی سوار هواپیما نکن!

٩٦/١٢/٢٩
می‌دانی عزیز من؟

جایت همیشه سبز است!

٩٦/١٢/٢٦
روزهایی در زندگی

آهای خودم، چطوری؟

٩٦/١٢/٢٩
برای یک مشت اسکناس

شادگل

٩٦/١٢/٢٦
فصل گرما در راه است

120 روز زندگی با ترس

٩٦/١٢/٢٤
داستان کوتاه

نگاه

٩٦/١٢/٢٨
این مراسم باشکوه

زانو زدن مقابل قفسه‌ ارتش شامپوها

٩٦/١٢/٢٨