دوچرخه‌ای که از دیوار راست بالا می‌رود!
گپ و گفتی با یک دوچرخه سوار تریال

دوچرخه‌ای که از دیوار راست بالا می‌رود!

نویسنده : محمد امین شرکت اول

عکس: صادق ذباح

وقتی به ما می‌گویند ورزش، اولین تصویری که در ذهن‌مان نقش می‌بندد یک توپ گرد است که چند نفری برای تصاحبش به سر و کله هم‌دیگر می‌پرند، حالا شاید تعداد کمی هم والیبال و یا یکی از همین ورزش‌های مرسوم به ذهنش بیاید، ولی در دنیا، ورزش‌هایی وجود دارند که بسیار مهیج‌تر و جذاب‌تر از این ورزش‌های مرسوم هستند اما متأسفانه در کشور ما چندان اهمیتی به آن ورزش‌ها داده نمی‌شود. البته هیجان بیشتر، سختی بیشتر، صدمات بیشتر را هم طبعاً با خود به همراه دارد که همین مسائل سبب می‌شود که این نوع ورزش‌ها نیاز به حمایت بیشتری از سمت مسئولان داشته باشند. دوچرخه سواری تریال یکی از شاخه‌های دوچرخه سواری نمایشی، از این جمله ورزش‌هاست اما هنوز که هنوز است در مشهد سر و سامانی به خود نگرفته است.

 

هیجان مطلق در زیرگذر

غروب بود، از زیر گذر پارک ملت عبور می‌کردم که چند جوان دوچرخه سوار را دیدم که با دوچرخه‌های‌شان مشغول بالا و پایین رفتن از در و دیوار آن‌جا بودند، چند دقیقه‌ای ایستادم و حرکات‌شان را نگاه کردم. هیجان از حرکات‌شان موج می‌زد. با این‌که من فقط گوشه‌ای ایستاده بودم و نگاه می‌کردم ولی من نیز آدرنالین خونم شروع به ترشح کرده بود و به قولی جوگیر شده بودم، کمی که گذشت جلو رفتم و بعد از سلام و علیک، چون دوربینی همراهم نبود با آن‌ها قرار ملاقاتی برای چند روز بعد گذاشتم که از آن‌ها و این ورزش بی‌نهایت هیجان انگیز و زیبا، گزارشی تهیه کنم.

 

هزینه‌ها زیاد، کمک‌ها کم

سر قرار که رسید مشغول تمرین بود.  با رضا وارد صحبت شدم، جوان بیست و چهار ساله‌ای که پنج سالی می‌شود این ورزش را انجام می‌دهد.

+ چه شد که سراغ این ورزش آمدی؟

- اویل از تلویزیون گاهی یک تکه‌هایی از این ورزش پخش می‌شد و من با هیجان آن‌ها را نگاه می‌کردم. دیدن همین صحنه‌های کوتاه در من جرقه علاقه به این ورزش را زد. کم‌کم به دنبال پیدا کردن فیلم‌های بیشتر در اینترنت این‌ور و آن‌ور رفتم، آن زمان‌ها با همان دوچرخه معمولی‌ای که داشتم کار می‌کردم که متأسفانه خیلی زود شکست.

+ برای یاد گرفتن این ورزش کلاس رفتی؟

- در آن زمان در مشهد اصلا کسی این ورزش را نمی‌شناخت، چه برسد که بخواهد آموزش هم بدهد. من از روی همان کلیپ‌ها به همراه تمرین زیاد این ورزش را یاد گرفتم.

+ در هفته معمولا چقدر تمرین می‌کنید؟

- آن زمان که مجرد بودم معمولاً هر روز تمام عصرم را به تمرین اختصاص می‌دادم ولی الان هفته‌ای دو روز است. من کارگر یک کارگاه مبل دوزی هستم و فقط عصرها وقت برای تمرین دارم.

+ این دوچرخه‌ات را چند خریدی؟

- این دوچرخه را یک‌جا نخریدم، هر قطعه آن را جدا خریدم و خودم سر هم‌شان کردم، فکر کنم تمام قطعاتش چیزی حدود سه و نیم میلیون تومان هزینه برداشت، دو چرخه قبلی‌ام حدود پنج میلیون تومانی قیمتش بود ولی بعد از این‌که تنه اصلی آن ترک برداشت مجبور شدم بفروشمش و این دوچرخه را بگیرم.

+ به نظر تو این ورزش، ورزش پول‌دارهاست؟

- این ورزش هزینه‌های نسبتاً زیادی دارد، برای مثال فقط هر دوچرخه در هر سال معمولاً پانصد هزار تومانی خرج دارد و یا فقط قیمت یک جفت کفش مخصوص این ورزش از سیصد هزار تومان به بالاست ولی اگر عاشق این ورزش باشی هزینه‌هایش برایت بی‌اهمیت می‌شود.

+ چقدر حقوق می‌گیری؟ خانمت با این ورزش مخالف نیست؟

- هر روز از ساعت هفت صبح تا پنج سر کار هستم و ماهی ششصد هزار تومان حقوق می‌گیرم. همسرم اوایل برایش سخت بود که من وقتم را برای تمرین کردن می‌گذاشتم، از صبح زود تا عصر سرکار بودم و بعدش هم می‌رفتم تمرین و وقت خیلی کمی را با هم بودیم و من به همین خاطر ساعت‌های تمرینم را کم کردم و هفته‌ای دو جلسه تمرین می‌کنم.

+ خانم‌ها هم این ورزش را انجام می‌دهند؟

- ما که مرد هستیم در تمرین کردن‌های‌مان هزار جور مشکل داریم، از نگهبانان پارک‌ها گرفته تا...، چه برسد به این‌که خانم‌ها هم بخواهند تمرین کنند! ولی در کل ورزش بسیار سخت و انرژی بری است که زیاد برای خانم‌ها مناسب نیست.

+ چقدر از سمت هیأت دوچرخه سواری حمایت می‌شوید؟

- تقریباً باید بگویم هیچی! البته افرادی هستند با پیگیری‌های بسیار زیادی کمک‌های کمی گرفته‌اند اما من که مقام اولی کشور و سوم آسیا را دارم انگار نه انگار! حتی برای مسابقات آسیایی هم با هزینه خودم رفتم که متأسفانه امسال به دلیل عدم توان پرداخت هزینه‌های سفرم نتوانستم در این مسابقات شرکت کنم. من چندین سال است که حتی خودم، خودم را بیمه ورزشی می‌کنم. هیئت دوچرخه سواری تنها لطفی که به ما می‌کند این است که وسط پیست دوچرخه سواری ورزشگاه ثامن را برای تمرین در روزهای جمعه رایگان کرده که آن‌جا هم به دلیل مسافت بسیار زیاد و نداشتن وسیله عملا استفاده‌اش غیرممکن است.

+ پاهایت پر از جای زخم است، همه‌ این زخم‌ها در حین ورزش کردن ایجاد شده؟

- این‌ها که ظاهر صدماتی است که دیده‌ام، من چندین و چند بار پایم شکسته است و بدنم زخم‌های بزرگی برداشته است که کار به بخیه و پانسمان کشیده! این ورزش به دلیل محیط‌های ورزشی‌اش، احتمال مصدومیت را زیاد می‌کند، البته کسانی که پول داشته باشند وسایل ایمنی می‌خرند ولی چون گران است من توان خریدشان را ندارم.

+ چند نفر در مشهد این ورزش را انجام می‌دهند؟ سایر گروه‌ها کجا تمرین می‌کنند؟

- در مشهد مجموع کسانی که این ورزش را انجام می‌دهند به بیست نفر هم نمی‌رسد. اوایل شروع کار همه با هم تمرین می‌کردیم ولی به مرور گروه گروه شدیم و هر گروهی در جایی مانند کوهسنگی، پارک ملت، کوهستان پارک و یا پارک وحدت تمرین می‌کنند.

+ فکر می‌کنی تا کی بتوانی به این ورزش ادامه بدهی؟

- این ورزش جزئی از زندگی من هست و تا زمانی که خودم توان داشته باشم به تمرین کردن ادامه می‌دهم و بعد از آن هم به سراغ آموزش این ورزش می‌روم.

برچسب ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
ghazale
ghazale
٩٣/٠٣/١٥
١
٠
:| نمیخام :| اصن الان دیگه نمیشه دوچرخه سواری کنم :( یه جا کلا بیشدر نیس دورهه :(
ghazale
ghazale
٩٣/٠٣/١٥
٠
٠
من تمام استعدادم در این نوع دوچرخه سواری خلاصه میشه به یه دست روندن و ایستاده روندن دوچرخه :دددی ! ممنان
m.a.sh.a
m.a.sh.a
٩٣/٠٣/١٥
٠
٠
:دیییییییییییییی خودا رو شکر من علاوه بر استعدادهای شوما بدون دست هم میتونم برونمـ(: من هم هم
Dokhtare Mashreghi
Dokhtare Mashreghi
٩٣/٠٣/١٥
٠
٠
اَاَاَاَاَاَ....منم از این ورزشآ میخوام..چه باحاله...تو تلویزیونم قبلا دیده بودم...دوچرخه هاشون مخصوصه ؟؟؟....از چند سالگی میشه رف تو این ورزش؟؟..خودم که نمیتونم برم..داداشمو میفرستم خو...:/...با تشکر از گزارش آدرنالین انگیزتون..:)
m.a.sh.a
m.a.sh.a
٩٣/٠٣/١٥
٠
٠
:دییییییییییییی چی همه انرژی ((: عاره دیه !!! مخصوصه!!! هم خصوصه هم گرووووووووووون (: از هر وخ که بتونه آدم سوارش بشه (: :دیییییییییییی آخیییییییییییییییی دلم سوخیدش (: خواهش خانومـ(:
غ-مریم
غ-مریم
٩٣/٠٣/١٥
١
٠
يه بار خواستم دوچرخه سواري ياد بگيرم از بس با ركاب پوست پاي پسر داييمو كندم گفت مريم خواهشا تو بيخيال شو خودم هر روز ميام ميبرمت با دوچرخه بيرون
m.a.sh.a
m.a.sh.a
٩٣/٠٣/١٥
١
٠
خخخخخخخخخخخخخخخخخ دمتون گرم بقرعان خخخخخخخخخخخ یعنی کارم به خ ر غلت کشیدا خخخخخخخخخخخخخخخ منم دفه اول که خاستم دوچرخه سواری یاد بگیرم مچ پسر همسایه مون در رف خخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخ
باران
باران
٩٣/٠٣/١٥
١
٠
باز خداروشکر ما میخواستیم دوچرخه سواری یاد بگیریم دیگرانو نفله نکردیم خخخ
اشکمهر آتشروان
اشکمهر آتشروان
٩٣/٠٣/١٥
٠
٠
بله؛ایشون یعنی آقای "رضا رضایی" و بقه اکیپ دوچرخه سواران تریال پارک ملت از دوستان قدیمی بنده هستن./ممنون جناب شرکت...
m.a.sh.a
m.a.sh.a
٩٣/٠٣/١٦
٠
٠
خواهش آقا(:
s_sali
s_sali
٩٣/٠٣/١٥
٠
٠
یه همچین عزیزایی باید رو چشم هیئت باشن. حیف... اگه این دوست عزیزمون اهله یه کشور عربی بود بخاطرش جام جهانی برگزار میکردن... حیف.........
m.a.sh.a
m.a.sh.a
٩٣/٠٣/١٦
٠
٠
حیـــــــفـــــــــــــــــــــ...
javad agha
javad agha
٩٣/٠٣/١٦
٠
٠
ایولا..........
ف-گ
ف-گ
٩٣/٠٣/١٦
١
٠
سلام. گزارش جذابی بود. ولی این حرکات اونقدر پر خطره که به ریسکش نمی ارزه. خدای نکرده قطع نخاع بشی، تا آخر عمرت پشیمونی ولی سودی نداره
m.a.sh.a
m.a.sh.a
٩٣/٠٣/١٦
٠
٠
ولی لذت و هیجانی که تو انجامشون هست هر کسی رو به وجد میاره!!!!!!!!!!!! چه برسه به خود کسایی که انجامش میدن.... /// در ضمن سلامـ(:
سهره
سهره
٩٣/٠٣/١٦
٠
٠
چقد سخت!!
Em Ad
Em Ad
٩٣/٠٣/١٦
٠
٠
گزارش جالبی بود . تنکس
p_golpari
p_golpari
٩٣/٠٣/١٦
٠
٠
وای خوش به حالشون پر از هیجان دستت طلا ممنون
علیرضا
علیرضا
٩٣/٠٣/١٧
٠
٠
چه ورزش سختیه! من هروقت از این دوچرخه ها میبینم از خودم میپرسم اینا چرا صندلی هاشون رو بر میدارن!؟!؟ واقعا هنوز به یک جواب قابل قبول نرسیدمم! :خخخخخ | من که دوچرخه سواری کوهستان رو خیلی ترجیح میدم به این مدلش! مخاطب خاصی داره!
m.a.sh.a
m.a.sh.a
٩٣/٠٣/١٧
٠
٠
(: خو در اینا که هی ورجه ورجه میکنن و یه جا بند نمیشن که بخان رو صندلی بشینن :دی بعدشم!!!! وجود صندلی قدرت مانورشون رو کاهش میده!!!! /// منم دوچرخه سواری در پیاده رو رو خیلی ترجیح میدم به این مدلش :دی
علیرضا
علیرضا
٩٣/٠٣/١٨
٠
٠
بابا همش که ورجه وورجه نمیکنن! پس برای خستگی در کردن باید واستن یک جایی دیگه! | میگم اصلا 2چره سواری رو بی خیال شیم هم پیاده روی کنییم :دییییی
علیرضا
علیرضا
٩٣/٠٣/١٨
٠
٠
بابا همش که ورجه وورجه نمیکنن! پس برای خستگی در کردن باید واستن یک جایی دیگه! | میگم اصلا 2چره سواری رو بی خیال شیم هم پیاده روی کنییم :دییییی
admincheh
admincheh
٩٣/٠٣/١٨
٠
٠
دوچرخه سواری هیجان انگیزی هست !
پربازدیدتریـــن ها