Notice: Memcache::pconnect(): Server localhost (tcp 11211) failed with: Connection refused (111) in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 42 Warning: Memcache::pconnect(): Can't connect to localhost:11211, Connection refused (111) in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 42 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 72 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 75 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 95 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 98 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 33 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 36 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 49 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 52 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 65 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 68 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/comment.php on line 36 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/comment.php on line 39 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/most_seen.php on line 45 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/most_seen.php on line 48 جیم - دوراهی مدرنیته یا سنت؟! www.jeem.ir
دوراهی مدرنیته یا سنت؟!
نقدی بر فیلم زندگی مشترک آقای محمودی و بانو

دوراهی مدرنیته یا سنت؟!

نویسنده : علیرضا گرانپایه

فیلم «زندگی مشترک آقای محمودی و بانو» ساخته روح الله حجازی پس از 2 سال انتظار پروانه نمایش دریافت کرده و در حال اکران است. فیلمی که در جشنواره سی و دوم به بهانه اشاعه بی‌بند و باری و غیر ارزشی بودن، اجازه حضور در بخش مسابقه را دریافت نکرد. در حالی که منتقدان از فیلم حمایت می‌کردند مسئولان اجرایی جشنواره باز هم حاضر نشدند فیلم را در جشنواره اکران کنند تا جایی که مسعود فراستی در اظهار نظری این فیلم را بهترین فیلم جشنواره دانست که با بی‌مهری کنار گذاشته شده است. سوالی که شاید این‌جا فرصت پاسخ به آن را نداریم این است که ملاک‌های یک فیلم اخلاقی و ارزشی چیست؟ آیا حتما باید تمام فیلم گل و بلبل باشد تا ارزشی لقب بگیرد؟ این تمثیل معروف که ادب از که آموختی از بی‌ادبان در سینما کاربردی دارد؟ و ... 

زندگی مشترک آقای محمودی و بانو سومین ساخته روح الله حجازی بعد از «در میان ابرها» و «زندگی خصوصی آقا و خانوم میم» است. همان‌طور که از اسم فیلم مشخص است،تم و دغدغه اصلی فیلم کم شباهت به ساخته قبلی این کارگردان جوان سینمای ایران نیست. روح الله حجازی متولد 1358 در آبادان، سعی بر بررسی رفتارشناسی انسان‌ها در هنگام تقابل مدرنیته و سنت دارد. کاری که در زندگی خصوصی... با قرار دادن مردی (حمید فرخ نژاد) که با ورود زنش (مهتاب کرامتی) به جامعه‌ای بزرگ‌تر و پیچیدگی‌های آن خود را بر دو راهی سنت و مدرنیته می‌بیند، به نمایش می‌گذارد و در زندگی مشترگ... با کنار هم قرار دادن دو زوج از دو نسل متفاوت که هر کدام به دلایلی از زندگی خود ناراضی‌اند.

حجازی محصول سینمای فرهادی است و شاید دلیل ساخت دو فیلم با یک تم هم به خاطر علاقه‌اش به فرهادی است که قبلا سه گانه دروغش (چهارشنبه سوری، درباره الی، جدایی نادر از سیمین) را به یاد داریم. استفاده از نمادها و نشانه‌های غیر مستقیم برای شناخت شخصیت‌ها نیز ابزاری است که حجازی به خوبی از آن استفاده می‌کند، به صورت مثال در همین زندگی مشترک... در سکانس انباری و خارج کردن نردبام، وجود دیگ‌های مسی که تنها کاربرد آن نذری پختن است، نشان دهنده روحیات مذهبی و سنتی خانواده آقای محمودی است.

بازی گرفتن قوی از دیگر نقاط مثبت کارگردانی فیلم‌های حجازی است. همین امر باعث اولین حضور کارگردان صاحب نام سینمای ایران (ابراهیم حاتمی‌کیا) به عنوان بازیگر در زندگی خصوصی... و پیمان قاسم خانی در زندگی مشترک... شده است.

ترانه علیدوستی که استاد بازی در کلوز آپ است هم بازی خوبی از خودش ارائه داده، شوخی‌های حمید فرخ نژاد کنترل شده و هنگامه قاضیانی اسیر اغراق در نقش نشده تا بتوانیم به مجموع بازی‌ها نمره قابل قبول بدهیم.

اما سراغ فیلم‌نامه که می‌رویم با مشکل اکثر فیلم‌های درام با لوکیشن محدود ایرانی مواجه می‌شویم. علی طالب آبادی در سکانس‌های مختلف مثل جر و بحث پیمان قاسم خانی و ترانه علیدوستی بر سر میز صبحانه نشان داده که دیالوگ نویس خوبی است ولی داستان خوب تمام نمی‌شود، پایان باز در سینما دارای تعریف مشخصی است، به نظرم جدایی نادر از سیمین یا درباره الی نمونه یک فیلم با پایان باز استاندارد است که مخاطب را به فکر فرو می‌برد و مخاطب را اذیت که نمی‌کند هیچ بلکه حس هم ذات پنداری در او ایجاد می‌کند. کاری که طالب آبادی نتوانست در زندگی مشترک... به خوبی انجام دهد. در کل توصیه می‌کنم پس از مدت‌ها دیدن یک فیلم سرپا و زنده با بازی‌های خوب را از دست ندهید، باشد که لذت ببرید.

برچسب ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
s_sali
s_sali
٩٣/٠٣/١١
٠
١
سپاس...
علیرضا گران پایه
علیرضا گران پایه
٩٣/٠٣/١١
٠
٠
سلام،مرسی
علیرضا گران پایه
علیرضا گران پایه
٩٣/٠٣/١١
٠
٠
سلام،مرسی
رادمهر
رادمهر
٩٣/٠٣/١٢
٢
٠
از اونجایی که نظر منو در مطلب قبلی(ک کاملا کارشناسانه هم بود)پاسخ ندادید قصد نظر دادن ندارم اما خب جواب دادن ب نظرم اونقدر ها برام مهم نیست.این فیلم روایت گسترده تری از فیلم قبلیه و همین.فقط ی سوال داشتم...شما الان از اسپیلبرگم نقد بنویسی به فرهادی وصلش میکنی؟کلا فک کنم سینما دو بعد داره از نظر شما:اثار خوب و باارزش یا همون فرهادی(در اسم های مختلف!) و دومی باقی اثار سینمایی!
علیرضا گران پایه
علیرضا گران پایه
٩٣/٠٣/١٢
١
٠
سلام.واقعا عذرخواهم برای جواب ندادن به نظر قبلی.در مورد فرهادی هم این جا مثال زدم چون مردم اکثر فیلم های ایشون رو دیدند. باز هم امیدوارم برای جواب ندادن ناراحت نباشید:)
p_golpari
p_golpari
٩٣/٠٣/١٢
٠
٠
حتما میبینیم ممنون از شما
علیرضا گران پایه
علیرضا گران پایه
٩٣/٠٣/١٢
٠
٠
سلام.خواهش میکنم
علیرضا
علیرضا
٩٣/٠٣/١٢
٠
٠
راستش از این نوع سبک فیلم ها اصلا خوشم نمیاد! دلایلش هم باشه واسه خودم ولی کلا با اینطور فیلم ها مشکل دارم...! | در هر صورت ممنونم :)
علیرضا گران پایه
علیرضا گران پایه
٩٣/٠٣/١٢
٠
٠
سلام.مرسی:)
Em Ad
Em Ad
٩٣/٠٣/١٢
٠
٠
تنکس ^_^
علیرضا گران پایه
علیرضا گران پایه
٩٣/٠٣/١٢
٠
٠
سلام.منم تنکس:)
radyab0
radyab0
٩٣/٠٣/٢٥
٠
٠
حالا فیلم قشنگی هست؟؟؟