ازخانه تا بانه...
در جست‌وجوی بهشت فروش لوازم خانگی

ازخانه تا بانه...

نویسنده : مریم غلامزاده

چون ايام تجرد به سر آيد هر جوانكي من باب تهيه كاسه بشقاب راهي خيابان شود، بلكم با قيمت پايين‌تر كاسه بشقابي فاخرتر بدست آرد و پوزي از فك و فاميل بزند مثال زدني. اما چون به خيابان شود كاسه بشقاب پوزي از او بزنند باز هم مثال زدني...

در بيست و هفتم اردي بهشت سنه يك هزار و سيصد و نود و سه، اينجانبه به همراه شوي گرام با همان پوز زده شده كه ذكر آن پيشتر برفت، قصد «بانه» نموديم، كه اين شهر از لحاظ حرف و سخن به مانند الدورادو افسانه‌اي مي‌نمايد و در تصور خويش بر سر هر شاخ و برگي يك عدد غذاساز و چاي‌ساز آويخته مي‌پنداشتيم. پس از براي چيدن آن‌ها عزم سفر نموديم و توشه‌اي اندوختيم از انواع كنسرو جات و رخت و لباس و بر مركب مزدا بنشستيم و خانه را به مقصد بانه ترك نموديم.

هر چند نيمي از راه را نشسته و خوابيده و سر در زمين دم بر هوا طي نموديم اما در مشقت راه سخن بسيار است و زمان كوتاه.

از مشهد تا ديار زنجان يكسره اتوبان بود و ما را هيچ غم نبود. چون از زنجان بدر شدیم، نيمي از راه دوطرفه دیدیم و نيمي يك‌طرفه و باز هم ما را هيچ غم نبود، چون صبر و حوصله از اركان اصلي قاچاقچي‌گري باشد.

چون به مرز استان كردستان رسيديم دشت و دمن يكسر مفرش سبز بديدم و اندر زيبايي آن سخن‌ها گفتيم و نغمه‌ها رانديم. 

به ورودي شهر كه رسيديم خود را بر بلندي بديديم و شهر اندر گودي. آدرس پرسيديم و در نزديكي پاساژها، سوئيتكي مهيا نموديم از قرار شبي بيست هزار اوشلوغ.

چون صبح فرا رسيد گيوه آهني به پا كرديم و راه خيابان در پيش گرفتيم چون به ميدان اصلي شهر رسيديم، ساختمان‌ها افراشته بديدم و لوازم خانگي بر در هر سراي تا سقف چيده و فروشندگان با موي فشن و ابروي چيده و لباس تنگ و چسبان، كه چون برپاي مي‌شدند شلوار كردي ايشان كه به گمانم يك توپ پارچه در ساخت آن صرف شده بود، شديدا خود نمايي مي‌نمود!

از يك گوشه شروع نموديم و قيمت گرفتيم و چون تفاوت قيمت فاحش بديديم، بسي مشتاق‌تر شديم.

رو بالشي با اسم و رسم ترك، از قرار جفتي 8000 اوشلوغ بديديم كه سر برآن بگذاري از زيادت نرمي و لطافت يكسر به بهشت اندر شوي و ما اين جنس ابدا در هيچ جاي شهر خويش نديديم كه اگر دروغ گفته باشم خدا من را از اين‌جا وبردارد، بگذارهد آن‌جا ... و ما در مشهد رو بالشي ترك به جفتي 32 هزار اوشلوغ قيمت بگرفتيم و در جا بگريختيم.

و از آن‌جا از بهر خريد عروس و داماد به غرفه‌اي ديگر شديم و از فرط خوشحالي و ذوق مرگي كلي سشوار و اتو مو و اپيليدي از بهر خاندان خريديم كه در آن با ديار خويش تفاوت قيمت بسيار بديديم و ريش تراش فيليپس از بهر شوي تهيه نموديم از قرار 130 هزار تومان و سشوار گردون مارك اصل بابليس از قرار 120 هزارتومان كه در ديار خويش 280 هزار اوشلوق قيمت بداشتيم.

يكسر به خدمت قابلمه زودپزها مشرف شديم و بعد از ساعات متمادي بالا و پايين رفتن و انداز ور انداز كردن، يك مغازه نشان نموديم كه، ما را از مرام فروشنده بسي شگفت آمد و آن اين بود كه چون نشان از مارك كنوود پرسيديم فرمود: اين اصل باشد آن بدل، كدومو ميخواي؟ و ما كه در ديار خود جز قسم و آيه نديده بوديم كه می‌گفتند والا به فلان و قسم به بهمان اصله با شونصد ماه گارانتي» و از قضاي روزگار اصل چين بدر آمدي. از اين گفته صادقانه، سخت انگشت به آآآآ بمانديم.

در باب ماكروويو از ايشان نظر بخواستيم به جاي اين‌كه از ده يازده مارك خويش به ما قالب نمايد، گفت ماركي هست كار بيست، بلكم كار دويست و آن را sandstorm  نام باشد و من تمام كردم اما مي‌توانم برای‌تان گير بياروم.

و ما مارك وسايل تمام از ايشان بپرسيديم و در آخر ايشان هم يك عدد چرخ خياطي AEG از بهر اشانتيون جهيزيه، ما را مهمان نمودند كه در اين‌جا از 400 هزار اوشلوغ پايين‌تر نباشد

و الباقي قضايا چون پتو و قابلمه بلورجات به انضمام الكي خوري‌هاي بسيار گرد نموديم آن هم از نوع نيكو و احسن... 

در اين ميانه بايد شش دانگ حواس خويش جمع مي‌نمودي كه جنس بنجل را از غير آن بشناسي.

و از عجايب خلقت كه ما در آن ديار بديديم جنس چين و ماچيني بود كه زمين تا آسمان با آنچه ما آن را چيني بپنداشتيم توفير بداشت و فروشنده آن را جنس درجه يك چين بخواند كه به سفارش انگلستان و كشورهاي اروپايي ساخته بيامدي و از لحاظ كيفيت و زيبايي با ديگر مارك‌ها برابري مي‌نمود.

چون سه روز بدين منوال بگذشت و ما اثاث خويش طبق الليست تهيه نموديم و بر پشت مركب سوار نموديم و عازم شديم در ميانه راه بر هر ايست و بازرسي كه رسيديم عقدنامه خويش بنمايانديم و بدون هيچ دردسر بگذشتيم و در اين بين جملگي بازرسين را بر اين امر متعجب بديديم كه چرا يك‌سال و اندي در دوران مقدس عقد به سر مي‌بريم و ما را جواب اندر آستين نبودي الا «بسوزه پدر بي‌پولي» 

 

 

برچسب ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
بهمن بهمنی !
بهمن بهمنی !
٩٣/٠٣/١٠
٠
٠
دمتون گرم ! باحال بود ! قیمت فلش و هارد نگرفتین ؟
غ-مریم
غ-مریم
٩٣/٠٣/١١
٠
٠
ممنون نظر لطفتونه من فلشو اينا اصلا قيمت نگرفتم تنها چيزي كه اونجا قابل اعتماد نبود گوشي و متعلقاتش بود هر چند خودشون بي تعارف ميگفتن اينا چينيه
علیرضا
علیرضا
٩٣/٠٣/١٠
٠
٠
من همیشه با برام سوال میشه اینکه میگن «به سفارش کدوم کشور مفلوکی یک وسیله رو ساختن!» آخه خوب اگر اون کشور سفارش داده خب حتما برای خودش بوده پس چرا تو کشور ما سر در اوردا ؟! :خخخخ واقعا مسئله ایست بس دشوار :دییییییی | اینجور که شما تعریف نمودید اونجا باید مفت بازار باشه ! ولی خب بازم به قول خودتون حواس آدم باید خیلی جمع باشه که علاوه بر ارزونی که هست جنس بنجل و تقلبی هم زیاده.
Mahziar
Mahziar
٩٣/٠٣/١١
٠
٠
لوازم بببببببببببببببببیب دار هم اونجا عرضه میشه که از گفتنش معذورم!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Mahziar
Mahziar
٩٣/٠٣/١١
٠
٠
این مورد بیشتر تو لوازم برقی آشپزخونه هست. جنس های چینی ش به سفارش انگلستان و اروپا نیست ولی اگه جنس چینی که تو ایران باشه درجه 5 باشه ! اون جنسی که اونجا هست درجه 3 هست!!
غ-مریم
غ-مریم
٩٣/٠٣/١١
٠
٠
من از چند نفر سوال شما رو پرسيدم گفتن الكي كه سر در نمياره اينا همش قاچاق ميشه
غ-مریم
غ-مریم
٩٣/٠٣/١١
٠
٠
واقعا جنسي كه چين ميزنه هميشه هم لاكردار بنجل و آشغال نيست فقط آشغالاش گير ما مياد اونم بخاطر داستان هر چقدر پول بدي آش ميخوري وگرنه من اونجا جنس چيني خريدم كه صد شرف داره به ايراني و ايتالياييش يه ست سيني كه كلي هم گرون خريدم اما نه جايي خودشو ديدم نه استيلشو
سلیمان حسنی
سلیمان حسنی
٩٣/٠٣/١٠
٠
٠
سلام: خیلی عالی بود.متشکرم
غ-مریم
غ-مریم
٩٣/٠٣/١١
٠
٠
خواهش ميكنم آقاي حسني
غ-مریم
غ-مریم
٩٣/٠٣/١١
٠
٠
خواهش ميكنم آقاي حسني
tanha
tanha
٩٣/٠٣/١١
٠
٠
یادمه چندین سال پیش رفته بودیم! زمانی که فلش 2 گیگ اینجا 15هزار قیمتش بود و بالاتر از 8 گیگ اینجاها نداشت اونجا موجودی به اسم فلش 32 گیگ رو 8000 میفروختن و شاخ ها بود که بر سرمون سبز شده بودن! :| اول فک میکردیم اسباب بازیه ولی رفتیم یه بار سوال کردیم طرف برامون زد به کامپیوترش 32 گیگ فری نشون میداد و حتی یه آهنگ کردی هم اشانتیون توش واسمون میریخت میزد به اسپیکرش و حرکات موزون هم میرفت! خلاصه بسیار ذوق کردیم و 2 تا ازش گرفتیم و شرو کردیم زنگ زدن به فک و فامیل که آی فلش 32 گیگ دارم از قرار 12 هزار تومن! و 8 عدد سفارش گرفتیم و سرجمع 80 هزار تومن پول فلش دادیم برگشتیم به شهر خود! بعدن که اومدیم و توش فایل و اینا ریختیم فهمیدیم اینو بیشتر از 50 مگ توش بریزی میپوکه و بدرد نمیخوره :| و همچنین تمامی فامیل فلش هارو برای خودم آوردن و گفتن واسه خودت :| از همون روز به نیت 80هزار تومن تصمیم گرفتم تا 80 سال از قراره سالی 80 هزار بار به یارو فوش بدم که همچین کلاهی سر ما گذاشت :|
samira_h
samira_h
٩٣/٠٣/١١
٠
٠
منظوزت همون فحش دیگه...(فوش)
Mahziar
Mahziar
٩٣/٠٣/١١
٠
٠
این مورد رو منم 3 سال پیش که رفتم دیدم . ولی از اونجایی که عقل حکم میکنه هر ارزانی بی علت نیست (اون هم با این تفاوت قیمت و حجم )از خریدش صرف نظر کردم . الانم اگه بری همون فلش فروش ها شدن تبلت فروش . فیک تبلت های معروف رو با یکدهم قیمت میفروشن به ملت
غ-مریم
غ-مریم
٩٣/٠٣/١١
٠
٠
دقيقا همينطوره كه ميگين اونجا تمام ماركا رو چين ميزد ولي خودشون ميگفتن اينا چيه ما هم فلشو اينا اصلا دور نزديم وگرنه رو گوني ميفروختن :))))))))
amin20
amin20
٩٣/٠٣/١١
٠
٠
خوب هنوز تا من خیلی مونده !!!
Mahziar
Mahziar
٩٣/٠٣/١١
٠
٠
من تا حالا دوبار رفتم بانه.تقریبا 90 درصدشون 3تا خصلت خوب دارن . 1- دروغ نمیگن(یا حداقل به اندازه فروشنده های شهر خودمون نمیگن !) 2-زیر قیمت بقیه نمی فروشن (که این تو شهر خودمون خیلی زیاده ) 3- مغازه هاشون رو به غیر همشهری کرایه نمی دن یعنی شما تو شهرشون هیچ فروشنده تهرانی ،اصفهانی و.... پیدا نمی کنی همه بومی همونجا هستن!
غ-مریم
غ-مریم
٩٣/٠٣/١١
٠
٠
گزينه ي يكو قبول دارم اصلا اهل حروم كردن پولشون نيستن اما مورد دومو نه بازار اونجا كاملا رقابتيهمثلا من يه اتو فيليپس هوشمند سه جا قيمت گرفتم يه جا 270 يه جا 300 و يه جا 230 تمامشونم كامل چك كرديم كه خودش باشه و تفاوت قيمت از اين مغازه تا اون مغازه زياده آدم بايد بگرده و يه آدم درست پيدا كنه
غ-مریم
غ-مریم
٩٣/٠٣/١١
٠
٠
و دقيقا يكي از مغازه دارها مشهدي بود با اينكه فهميد ما مشهدييم بهمون يه قلم جنس قالب كرد دمش گرم اين مشهدي جماعت هر جا بره از درون كخ خورده اس خودمم مشهديم هاااااااا خخخخخخخخخخخ
Mahziar
Mahziar
٩٣/٠٣/١١
٠
٠
من کل بازار اونجا رو وجب به وجب گشتم . فروشنده ای بغیر از بومی اونجا ندیدم ! شاید شما اونجا رو سانت به سانت گشتین که همچین حرفی می زنین ! علی ایحال من هنوز رو حرفم هستم فروشنده غیر بومی اونجا نیست !
Mahziar
Mahziar
٩٣/٠٣/١١
٠
٠
این دفعه برم میخام ماشین رو تا خرخره پودر ماشین ظرفشویی پر کنم بیارم اینجا. خوب سودی توش هست .اونجا 60 تاییش رو خریدم 30 هزار اوشلوغ .اینجا همون هست 75 هزار اوشلوغ!!!!
Mahziar
Mahziar
٩٣/٠٣/١١
١
٠
کلا همه جنس هاش با اختلاف قیمت زیادی عرضه میشه . LED 42 اینچ رو با 600 هزار اختلاف نسبت به مشهد خریدم. ماشین ظرفشویی بوش رو با 700 هزار . لوازم آرایش که نگو ، بگو باقلوا .
غ-مریم
غ-مریم
٩٣/٠٣/١١
٠
٠
آخر شما از خريدت راضي بودي يا نه ما كه چيزي نفهميديم اما از فاميلمون سه تا جهيزيه از اونجا آوردن كه اكثرا هم راضي بودن اون چيزايي رو هم كه راضي نبودن پس فرستادن چون خودشون زير فاكتور مينويسن اگه راضي نبودين پس بفرستين
Mahziar
Mahziar
٩٣/٠٣/١١
٠
٠
چرا راضی نباشم. شما بوی نارضایتی حس میکنی ؟ اگه بدونی چی میخای بخری ،سود خوبی توش هست.
Mahziar
Mahziar
٩٣/٠٣/١١
٠
٠
مریوان هم جای خوبیه اما فقط واسه خانوما. اگه اینجا بهشت لوازم خانگی باشه.اونجا بهشت لوازم ارایشه!
غ-مریم
غ-مریم
٩٣/٠٣/١١
٠
٠
بله ما هم 800 تومن از اين چيزا كه فرمودين خريد كرديم نزديك 500 تومن سود كرديم
Mahziar
Mahziar
٩٣/٠٣/١١
٠
٠
چیزه دیگه ای هم که برام جالب بود اینه که مثه فرشنده های شهرما همش دنبال پول در اوردن نیستن .نماز مغرب همشون تعطیل میکنن که به زن و زندگی برسن (که این تو زمستون میشه ۵ بعدازظهر!!!!!)
غ-مریم
غ-مریم
٩٣/٠٣/١١
٠
٠
واقعا اين يه مورد كه فرمودين جالب بود به نظر من هم .مغازه ها برخلاف اينجا كه يازده ظهر باز ميكنن 8 صب باز بود و دم اذون همه بسته انگار شهر مرده ها ميشد واقعا از اين اعتقادشون خوشم اومد هر چند ما خودموننم آدمايي هستيم كه ساعت 9 واقعا زورمون مياد از جامون پاشيم بريم بيرون خريد و الان اذون مغرب ساعتاي 9 و ربع شب ميشه فكر كنين ساعت 9 هنوز هوا روشن بود
Mahziar
Mahziar
٩٣/٠٣/١١
٠
٠
من تا چند وقت دیگه میخام برم مهاباد . ان شاا... یه گزارش خوب از بازار های اونجا میگیرم. اونجا بهشت تاناکوراست !!!!!!
p_golpari
p_golpari
٩٣/٠٣/١١
٠
٠
خیلی جالب بود ممنون
Dokhtare Mashreghi
Dokhtare Mashreghi
٩٣/٠٣/١١
٠
٠
جاده بانه تو اردیبهشت خیلی قشنگه..:))..دوغم خوردین اونجآ؟؟؟آش دوغآش خیلی خوشمزس..:دی..ولی خوبه آدم میخواد بره بانه اول مارک وسایل رو مشخص کنه..بعد قیمتا رو از مشهد بگیره..بعد بره بآنه..اینجوری با خیآل راحت خرید میکنه که قیمتآش ارزون تره کیف میده اصن..:دی...جهیزیتونم موبآرکآ باشه خانوم غلامزاده..:)
مـــــدال
مـــــدال
٩٣/٠٣/١٣
٠
٠
خیلی قشنگ بود ممنون.
پربازدیدتریـــن ها
از صدا و سیمای میلی تا بی تفاوتی زنان

من به این سکوت معترضم!

٩٧/٠٢/٢٥
لبخندش... چشمانش...

عشق پشت چراغ قرمز

٩٧/٠٢/٢٦
شعری سروده خودم

تمام خانه‌ای که پریشان گشت

٩٧/٠٢/٢٥
تمامی متن‌های زیر شایعه هستند و قطعا واقعی نیستند! (خیابانی_طور!)

شایعات الشایدات!

٩٧/٠٢/٢٦
به نام...

آب در کوزه و ما تشنه لبان

٩٧/٠٢/٢٧
اثر جدید مانی حقیقی

درباره فیلم خوک

٩٧/٠٢/٢٤
هزار بار نوشتم

ردپای قلم

٩٧/٠٢/٢٤
راهنمای دستیابی به فیلم های خوب

چطور فیلم خوب ببینیم؟

٩٧/٠٢/٢٧
خودمان هم به خودمان رحم نمی کنیم

غصه ای که قصه شده است

٩٧/٠٢/٢٦
شعری سروده خودم

انقلاب سفید

٩٧/٠٢/٣٠
یاد تو را بسیار کنم

سه سخن رمضانه

٩٧/٠٢/٢٩
این بزرگترین آرزویم بود

سرعت ثانیه های زندگی

٩٧/٠٢/٢٥
امنیت مانع پیشرفتتان نشود

ناحیه امن

٩٧/٠٢/٢٤
اقیانوس آرام

سال هاست…

٩٧/٠٢/٢٦
گاهی دلتنگ می شوی

تنهایی آنقدرها هم بد نیست

٩٧/٠٢/٢٧
شعری سروده خودم

خورشید هشتم

٩٧/٠٢/٣٠
شعری سروده خودم

خیال بودنت

٩٧/٠٢/٣٠
این بیماری لاعلاج

یخچال گردی چیست؟

٩٧/٠٢/٣٠
انشای یک دانش آموز دبستانی درباره ازدواج

غلط کردی!

٩٧/٠٢/٣١
حکایت تلگرام و سروش

نامادری!

٩٧/٠٢/٣٠