یک میلیون دختر بی‌شوهر!
آخرین آمارهای وضعیت ازدواج جوانان نشان می‌دهد؛

یک میلیون دختر بی‌شوهر!

نویسنده : زهرا خنداندل

شاید تیتر این مطلب اعصاب بعضی از دختر خانم‌ها را بهم بریزد. اما قصد من توهین به هیچ‌کس نیست. تنها می‌خواهم از موضوعی حرف بزنم که تبدیل شده است به یک معضل اجتماعی. دارم می‌گویم «تبدیل شده است!» نه  «دارد تبدیل می‌شود». ازدواج نکردن دخترها و رسیدن آن‌ها به سن بالای سی سال معضل بزرگی است که نمی‌توان از کنارش به سادگی گذشت. در حال حاضر ۹۸۰ هزار دختر بالاي 30سال در کشور ازدواج نکرده‌اند، رقمی بسیار نزدیک به یک میلیون. که اگر بگوییم در 49 سالگی دیگر قطعا امیدشان را برای ازدواج از دست می‌دهند نتیجه‌اش می‌شود این‌که تا آخر عمر باید تنها بمانند. حقیقت این است که پدر و مادر این دخترها هم بالاخره عمر حضرت نوح را نخواهند کرد(!) و پس از مدتی این دختر خانم‌ها تنهای تنها می‌مانند و تنهایی خودش عامل بسیاری از معضلات و مشکلات است.

اما خوب ما که بیرون از گود نشسته‌ایم، نمی‌توانیم خوب قضاوت کنیم. برای همین رفتم سراغ چند دختر خانم مجرد بالای سی سال؛

 

با کارم ازدواج کردم

مریم دختریست 34 ساله. وقتی از او پرسیدم چرا ازدواج نکردی در پاسخ به من گفت: آن‌قدر غرق در دنیای مدرن خودم شدم که یادم رفت باید ازدواج کنم تا فوق لیسانس درس خواندم و بی‌قید و بند تمام خواستگارها را در دوران دانشجویی‌ام رد کردم. عقایدم زن سالاری بود و به قول امروزی‌ها فمنیستی! دوست داشتم در کارم بهترین باشم و پیشرفت کنم حالا مدیر بخشی در یک شرکت هستم. اما سنم دیگر از ازدواج گذشته و راستش آن‌قدر غرق در کار و پیشرفت آن هستم که جایی برای همسر نیست.

از او پرسیدم آیا واقعا احساس تنهایی نمی‌کنی؟ در پاسخ گفت: راستش را بخواهی، چرا. گاهی اوقات می‌نشینم و فکر می‌کنم شاید اگر با فلانی ازدواج کرده بودم این‌طور نمی‌شد. گاهی رویاپردازی می‌کنم. اما حقیقت این است که چندان به ازدواج امیدوار نیستم و سعی می‌کنم تمام وقت خود را به کارم و دوستانم اختصاص بدهم.

سوالی پرسیدم که شاید ناراحتش کرد، گفتم: پشیمان نیستی؟ 

انگار که تلنگری به احساسش زده باشم کمی تامل کرد و در نهایت با وقار یک خانم مدیر پاسخ داد: «اگر بخواهم خودم را گول بزنم باید بگویم نه. من یک شغل عالی دارم که در آن بهترین هستم و یک موقعیت اجتماعی خوب، اما حقیقت این است که گاهی دلم پر می‌کشد برای این‌که حس مادر بودن را تجربه کنم. گاهی خیلی تنها می‌شوم و هیچ‌کس نمی‌تواند از این خلصه نجاتم بدهد.»

راستش را بخواهید اصلا توقع نداشتم که این‌قدر رو راست به سوالات من پاسخ بدهد و این‌قدر خوب برخورد کند.

 

خانواده‌ام باعث و بانی بودند

سارا، 31 ساله. خیلی ساده قبول کرد که حرف بزند.

- چرا ازدواج نکردی؟

+ چون فرزند طلاق بودم!

- به نظرت دلیل قانع کننده‌ای‌ است؟

+ بله! پدرم معتاد بود، یک خواهرم در15سالگی ازدواج کرد، 17 سالگی طلاق گرفت و در  20 سالگی با یک مرد 50 ساله ازدواج کرد، الان 38 سالش است و شوهرش تازگی مرد. آن یکی خواهرم زن یکی از فامیل‌ها شد. شوهرش به او تهمت زد، طلاقش داد او شانس آورد و با یک پسر دیگر ازدواج کرد و الان زندگی‌اش خوب است. دو برادر دارم، یکی‌شان معتاد است و اهل هر خلافی است، یک برادر دیگرم هم که به زنش خیانت کرد و بعد طلاقش داد و با یک زن معلوم الحال ازدواج کرد، بعد هم او را طلاق داد، او هم الان معتاد است! مادرم سیگاری است، این سابقه درخشان خانوادگی همیشه با من است، ترس از ازدواج و خراب کردن آینده فرزندانم را دارم، ضمن این‌که هیچ‌کدام از خواستگارهایم خوب نبودند! الان خودم کارمند هستم. همکارانم از من خواستگاری می‌کنند اما می‌ترسم با فهمیدن واقعیت زندگی‌ام، هم کارم را از دست بدهم و هم آبرویم در محل کار برود. برای همین همه‌شان را رد می‌کنم. می‌دانید دیدن خودم در لباس سفید عروسی برای من یک رویای دست نیافتنی شده است! کاش دخترهایی که خانواده خوب دارند قدرش را بدانند و موقعیت‌های ازدواجشان را از دست ندهند.

اشک در چشم‌هایش حلقه زده بود. راستش دیگر شرمم شد با او صحبت کنم. خداحافظی کردم و گوشی را گذاشتم.

 

زیبا نیستم!

 مهسا 32 ساله. عصبانیت از صدایش مشخص بود و انگار دلش نمی‌خواست صحبت کند. اما در هر صورت قبول کرده بود که با من مصاحبه کند. 

به او گفتم: اگر سوالات من آزارت می‌دهد من قطع می‌کنم، نمی‌خواهم اذیت شوی. گفت نه. مشکلاتی در جامعه ما هست که باید بیان شود!

و ادامه داد: واقعیت این است که من از لحاظ ظاهری زیبا نیستم و خانواده‌ام هم سطح مالی متوسط و ضعیفی دارند و شاید در مقابل آرایش‌های امروزی دختران زشت هم باشم اما بی‌انصافی است که به خاطر این موضوع در زمان بیست سالگی با یک مرد 53 ساله ازدواج می‌کردم یا با کسی که زنش را طلاق داده بود و دنبال یک دختر می‌گشت که پایش را از خانه بیرون نگذارد!

نمی‌دانید چقدر توهین به من شد. دیگر حتی حاضر نیستم اسم شوهر را بیاورم. البته حالا دیگر سن من هم گذشته! آدم‌ها تازمانی که یاد نگیرند هر چیز را همان‌طور که هست دوست بدارند، به جایی نخواهند رسید. مهسا فوق لیسانس ادبیات است و می‌خواهد دکترا بخواند. کلا قید همسر را زده کارمند است و دارد پول‌هایش را جمع می‌کند تا بعد از تحصیلاتش برود ترافورد در انگلستان. 

 

عشق و عاشقی نگذاشت!

41 ساله است و از من می‌خواهد نامی از او به میان نیاورم. می‌گوید 15 سالم بود که عاشق پسر همسایه‌مان شدم. او را می‌دیدم که صبح‌ها کفترهایش را در هوا پرواز می‌داد. شاید احمقانه باشد اما من عاشقش شدم. خانواده‌ام از لحاظ مالی، محلی و منطقه‌ای متمول و شناخته شده هستند. خواستگاران زیادی داشتم که به خاطر پسر همسایه‌مان گفتم نه! یک‌بار موقعیتی پیش آمد و به او گفتم که خیلی دوستش دارم و اگر او به خواستگاریم بیاید حتما با او ازدواج خواهم کرد. او هم این مطلب را به تمام جوان‌های محل گفت و اسم من افتاد سر زبان‌ها، دیگر خواستگار برایم نیامد. پدرم هم از غم این حرف کمرش تا شد اما یک لحظه دست از حمایت من بر نداشت. هنوز هم در فامیل به خاطر تعصب‌شان بدنام هستم و تنها حس‌شان به من ترحم است. عاشقی در 15 سالگی حاصلش شد تجرد در 41 سالگی. گاهی اوقات وقتی در خیابان مردی به زنی می‌گوید عزیزم، حسرت می‌خورم که چرا من عزیز کسی نیستم؟

از روی کنجکاوی پرسیدم: پسرهمسایه‌تان چه شد؟

گفت آن‌ها مستاجر بودند. یک سال بعد از آن اتفاق از محله ما رفتند و دیگر او را ندیدم. تنها یک نامردی از او در ذهنم مانده، حتی قیافه‌اش هم یادم نیست. گاهی می‌گویم شاید من عاشق پرواز کبوترهایش شده بودم نه صرفا خود او.

 

حرف آخر

در یکی از سایت‌ها مطلبی خواندم که جالب بود و برای شما هم به عنوان حرف آخر گذاشتم تا بخوانید یک جامعه شناس و مشاور گفته است که:

کسی که ازدواج نکند و به این امر توجه نکند به تدریج احساس کمبود خواهد کرد و به مشکلات جسمی و روانی و استرس‌های رو به افزایش امروزه که گریبان‌گیر بسیاری از جوانان است، دچار خواهد شد. عدم ازدواج به موقع در جوانان آن‌ها را در زندگی آینده دچار مشکلات می‌کند، جوانان با ازدواج به موقع و درک مقابل در رویارویی با مسائل زندگی کمتر دچار مشکل خواهند شد.   

بعضی از انواع افسردگی که از تنهایی ناشی می‌شود با ازدواج مناسب درمان می‌شود. دختران و پسران جوان به وسیله ازدواج در کنار یکدیگر از آرامش، امنیت و سلامت روان، امید به آینده، منزلت اجتماعی و طول عمر بیشتر برخوردار می‌شوند. تحقیقات نشان می‌دهد در جامعه‌ای که مردان و زنان در سنین مناسب ازدواج می‌کنند آن جامعه از نظر اجتماعی کمتر دچار آسیب می‌شود. ازدواج باعث پیشگیری از بیماری‌ها و آشفتگی‌های روانی می‌شود، افراد متاهل کمتر افسرده شده و در مقایسه با مجردها از لحاظ عاطفی سالم‌تر هستند.

برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
p_golpari
p_golpari
٩٣/٠٢/١٨
١
٠
میتونم بگم بعضی از دخترا خیلی دیگه توقعشون بالاست در کل ممنون بابت مطلبتون
z_khandandel
z_khandandel
٩٣/٠٢/١٩
٠
٠
خواهش می کنم...قابلی نداشت...
z_khandandel
z_khandandel
٩٣/٠٢/١٩
٣
٠
درضمن با شما کاملا موافقم...بعضی ها منتظرن شاهزاده سیندرلا بیاد بگیرتشون...در صورتی که آدم باید واقع گرا باشه...شرک هم قلب مهربونی داره.... خخخخخخخ (شوخی بود آخرش!!)
سلیمان حسنی
سلیمان حسنی
٩٣/٠٢/١٨
٢
٠
سلام:دعا میکنم که تمام خانمهائی که ازدواج نکرده اندخواستگاری خوب پیداوازدواج کنند.البته به شرطی که خودشان هم سخت نگیرند.ازشماهم سپاسگزارم.
z_khandandel
z_khandandel
٩٣/٠٢/١٩
٠
٠
آمین...
سایه
سایه
٩٣/٠٢/١٨
٠
٠
اين آمار واقعأ نگران كننده ست، ولى بنظرم بازم دليل نميشه يه دختر از معيارهايى كه واسش خيلى مهمه بگذره، تنهايى بهتر از بودن با كسىيه كه نتونى دوسش داشته باشى
z_khandandel
z_khandandel
٩٣/٠٢/١٩
١
٠
هرکس نظر خاص خودش رو داره...اما واقعا تنهایی وحشتناکه...انشاالله مرد مورد علاقه تمام دخترها به سراغشون بره و از شون خواستگاری کنه...
ati
ati
٩٣/٠٢/١٩
٠
٠
امین
A_Kh
A_Kh
٩٣/٠٢/١٩
٠
٠
کاملا درسته.این معیارها برای زندگیه مشترک مهم اند :)
Niva
Niva
٩٣/٠٢/١٨
١
٠
واقعا منم هم دوستان زیادی داریم که ازدواج نکردن.... و همش دلم شور میزنه که اینا کی میخوان ازدواج کنن... ممنون به موضوع خوبی اشاره کردین :))
z_khandandel
z_khandandel
٩٣/٠٢/١٩
٠
٠
خواهش می کنم...نیاز جامعه است که گاهی یکی بهش تلنگر بزنه...
faride
faride
٩٣/٠٢/١٨
١
٠
یک عدد سوتی یافتم^_^...بگم؟!خخ
r_jafarpour
r_jafarpour
٩٣/٠٢/١٩
٠
٠
بگوووووووووووووووووو
z_khandandel
z_khandandel
٩٣/٠٢/١٩
٠
٠
خودمان می دانیم...در عین حال از توجه شما ممنون...من اونقدر موقع نوشتن در گیر احساساتم شدم که یادم رفت بگم از صداش این حالت مشخص بود...باید با اینها حرف بزنی تا بفهمی چی میگم...
n_torkanloo
n_torkanloo
٩٣/٠٢/١٨
٢
٠
آره بایدتوقعاتمون روبیاریم پایین،البته هم آقایون وهم خانوما؛گاهی وقتها آقایون واقعاپرتوقع ترند!!
z_khandandel
z_khandandel
٩٣/٠٢/١٩
٠
٠
حق دقیقا با شماست...
A_Kh
A_Kh
٩٣/٠٢/١٩
٠
٠
درسته :)
اشکمهر آتشروان
اشکمهر آتشروان
٩٣/٠٢/١٨
١
٠
خیلی ها از دخترا نمونه مثال و گزارش اولی هستن یعنی (با کارم ازدواج کردم) و با درسشون هم ازدواج میکنن! و بعد که سنشون زیادتر میشه و دیگه خواستگاری براشون نمیاد میگن ای دل غافل دیدی حواسمون به تشکیل خانواده و ازدواج نبود و شوهر نکریدم/خب وقتشم که گذشت پس دیگه مجبورم بیخیال بشم و با این جمله که: با کارم ازدواج کردم! و یا همه مردا بدن! یا منو درک نمیکنن! و تنهای رو دوست دارم! خودشونو راضی میکنن!
z_khandandel
z_khandandel
٩٣/٠٢/١٩
٣
٠
بله... اما خیلی وقتهام آقا پسرها هستن که با این اوضاع اقتصادی و یا حتی به دلایل شخصی (!) با کسی ازدواج نمی کنن...
hach_zanboori
hach_zanboori
٩٣/٠٢/١٨
٣
٠
چشم همین فردا آستین بالا میزنم!
z_khandandel
z_khandandel
٩٣/٠٢/١٩
٠
٠
باریک الله...بچه حرف گوش کن...
A_Kh
A_Kh
٩٣/٠٢/١٩
٠
٠
گول نخور :)
2nyadideh
2nyadideh
٩٣/٠٢/١٩
٢
٠
چي ميشه گفت :( خدا آخر وعاقبت همه ي جوونارو ختم به خير كنه :)
z_khandandel
z_khandandel
٩٣/٠٢/١٩
٠
٠
الهی آمین...
maede
maede
٩٣/٠٢/١٩
٢
٠
اوضاع جامعه هم خیلی فرق کرده!الان دیگه ملاک ها بیشتر ظاهر افراد و وضعیت مالی و اینا شده.خیلی از دخترا هم شرایط مشابه سارا رو دارن که به خاطر وضعیت خانوادگیشون قید ازدواجو زدن...
z_khandandel
z_khandandel
٩٣/٠٢/١٩
٢
٠
آره موافقم...اما اینها دلیل نیست اگرچه من نتونستم به سارا بگم اما هنوز آدمهایی هستن که انسانن و به خاطر خود طرف باهاش زندگی می کنن...نه خانوادش...
maede
maede
٩٣/٠٢/١٩
٠
٠
ولی این آدما خیلیییییییی کمن و انگشت شمارن!
z_khandandel
z_khandandel
٩٣/٠٢/٢٠
٠
٠
انصافا این دیگه یکم بدبینیه...
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٣/٠٢/١٩
٢
٢
!واقعا چرا ؟ اگر این یک میلیون ازدواج می کردن الان چهار میلیون به جمعیت ایران اضافه می شد ! .... برین شوهرین بگیرین نگید مهم است کار !
z_khandandel
z_khandandel
٩٣/٠٢/١٩
٠
٠
باریک الله به این همه دور اندیشی...
A_Kh
A_Kh
٩٣/٠٢/١٩
١
٠
برعکس هم میتونه باشه ها :)
r_jafarpour
r_jafarpour
٩٣/٠٢/١٩
١
٠
یعنی پسرا زن ندارن دخترا شوهر ندارن!اقا شوهر خوب از کجام بیارم!بعدشم ما جونیم ما رو بدبخت نکنین.
z_khandandel
z_khandandel
٩٣/٠٢/١٩
٠
٠
خوبشم به وقتش گیرتون میاد اگر ملاک هاتو احساس و خیلی تخیلی نباشه...انشاالله که خوشبخت و عاقبت بخیر هم بشین...
r_jafarpour
r_jafarpour
٩٣/٠٢/١٩
٠
٠
من کوچیکم!آقا من کوچیکم!
ati
ati
٩٣/٠٢/١٩
١
٠
اوه اوه اوه..من الان افسردگی خیلی پیشرفته دارم...باید برم نیمه رو پیداکنم..بهترشم..شمانیمه گمشده مارو ندیدین؟
z_khandandel
z_khandandel
٩٣/٠٢/١٩
١
٠
چرا همین دورو ورا بود داشت دنبالت می گشت!!1خخخخخخخخ
ati
ati
٩٣/٠٢/١٩
٢
٠
صداش بزن بی حمت..رد شده..بگو دنده عقب بگیره بیاد
hach_zanboori
hach_zanboori
٩٣/٠٢/١٩
١
٠
آینه بغلو گیر داد به در! آتــی کی به این همسرت گواهینامه داده!!
ati
ati
٩٣/٠٢/٢٠
٠
٠
حالا باید خسارتم بدم عایا
ati
ati
٩٣/٠٢/١٩
٣
٠
ولی بامورد خوشگلی موافقم...والا الان طرف زنگ میزنه خونه میگه اگه دخترتون خوشگل بیایم .نیست یا معمولی یه دیگه این همه راه نیایم..ما م یخوایم عروسمون خوشگل باشه....خوب این دخترای معمولی چه گناهی کردن خوشگل نیستن؟؟؟
z_khandandel
z_khandandel
٩٣/٠٢/١٩
٣
٠
اون آدمها شعور ندارن که حداقل پشت تلفن نگن...
ati
ati
٩٣/٠٢/١٩
٠
٠
مربی خیاطی منم می گفت کارم شوهرمه...والا
z_khandandel
z_khandandel
٩٣/٠٢/١٩
٠
٠
این جور ادمها خیلی تنهان...
Dokhtare Mashreghi
Dokhtare Mashreghi
٩٣/٠٢/١٩
٠
٠
مطلب خوبی بودش...ولی خو برآ مآ زوده هنو...با تشکر از خانوم خنداندل عزیز..:)
z_khandandel
z_khandandel
٩٣/٠٢/١٩
٢
٠
خواهش می کنم قشنگم...پروفایلت رو دیدم همچینم زود نیستها تا 25 سالگی توی سن طلایی هستین برای ازدواج کردن...فقط حواستون باشه چه شما چه بقیه دوستان حتما قبل از ازدواج برید با یک مشاور خوب مشورت کنید و نظر بگیرین...
f_nietzsche
f_nietzsche
٩٣/٠٢/١٩
٠
٠
ههییییییییییییییییی
z_khandandel
z_khandandel
٩٣/٠٢/١٩
١
٠
چقدر سوزناک آه کشیدین...مارا تحت تاثیر قرار دادید...
A_Kh
A_Kh
٩٣/٠٢/١٩
٠
٠
چرا؟! :)
m.coldboy
m.coldboy
٩٣/٠٢/١٩
٠
٠
:((
z_khandandel
z_khandandel
٩٣/٠٢/١٩
٠
٠
آهههههههههه :(((
A_Kh
A_Kh
٩٣/٠٢/١٩
٠
٠
شما دیگه چرا؟! :)
z_khandandel
z_khandandel
٩٣/٠٢/٢٠
٠
٠
به خاطر اینکه بچه ها دپسرده ان...
bablack313
bablack313
٩٣/٠٢/١٩
٠
٠
فقط می تونم بگم ممنون بابت مطلب مفیدِ فایده تون... همین
z_khandandel
z_khandandel
٩٣/٠٢/٢٠
٠
٠
خواهش میشه...
tanha
tanha
٩٣/٠٢/١٩
١
٠
خب همین دختر خانوما اگر سطح توقعشون رو میاوردن پایین تر این آمار به اینجا نمیرسید! و متاسفانه این سطح توقع ها روز به روز داره بالاتر هم میره و باید منتظر بالا رفتن این آمار هم باشیم! انشاالله که درست بشه این اوضاع! ممنون مطلبتون خیلی خوب بود!
z_khandandel
z_khandandel
٩٣/٠٢/٢٠
٠
٠
انشاالله ...خواهش می کنم...اما تنها دختر خانوم ها نیستن یک بارهم باید بریم دنبال آقایون بالای 35 سال که هنوز مجردن و چراش رو بپرسیم...
کودک درون
کودک درون
٩٣/٠٢/١٩
١
٠
صرفا توقعات خانو ها نسیت،آقا پسرها هم دختری رو میوان که پول دربیاره!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
z_khandandel
z_khandandel
٩٣/٠٢/٢٠
٠
٠
بله این واقعیت که بعضی از آقایون الان همچین توقعی دارند...
hach_zanboori
hach_zanboori
٩٣/٠٢/١٩
٠
٠
با آقایون هم مصاحبه کنین ببینیم چرا ازدواج نکردن!
z_khandandel
z_khandandel
٩٣/٠٢/٢٠
٠
٠
تو برنامه ام هست باید مدیر سایت یک صلاح و مشورتی بکنم...
سین سید هاشم صاد صفدری
سین سید هاشم صاد صفدری
٩٣/٠٢/٢٠
٣
٠
ای کاش خانم خندان دل اون قشری رو هم که خواسته های هندی دارن رو ذکر میکردین.که مثلا توی سن 25 سالگی از یه پسر توقع داشتن مدرک دکترا، داشتن یه خونه لوکس توی یکی از بهترین مناطق شهر، داشتن یه ماشین خوب در حد بالای 200 میلون، داشتن یه کار خوب و .... .البته خب در کنار یک سری از دخترا یک سری از خانواده ها هم هستن که منتظرن همچین موردی برا دخترشون پیدا شه.اینجاست که باید بگی عمو بیا بیرون از سرزمین عجایب.آلیسم عروس شد.
z_khandandel
z_khandandel
٩٣/٠٢/٢٠
٠
٠
حق باشماست... من 12 تا شماره داشتم که بین اینها فقط 4 نفر حاضر به مصاحبه شدن...راستی خیلی خوب این آلیس رو اومدین!! بسی خندیدیم!!
Niva
Niva
٩٣/٠٢/٢٢
٠
٠
خخخخخخخخ جناب سید چما ها از این تیکه ها بلد بودین رو نمیکردین خخخخخخخخخ طفلی عالی الان چندتا هم نوه داره بهچ گیر ندین زچته خب خخخخ
mohii-2
mohii-2
٩٣/٠٢/٢٠
٠
٠
اوووووووووووووو با این همه مزیت دیگه لازم شد استین بالا بزنم!!!خخخخخخخخخخخخخخخخ
z_khandandel
z_khandandel
٩٣/٠٢/٢٠
٠
٠
آره ، آستین بالا بزنین، فقط حواستون باشه دختر خیلی سن بالا نگیرین...
z_khandandel
z_khandandel
٩٣/٠٢/٢٠
٠
٠
حق باشماست... من 12 تا شماره داشتم که بین اینها فقط 4 نفر حاضر به مصاحبه شدن...راستی خیلی خوب این آلیس رو اومدین!! بسی خندیدیم!!
saheb zaman
saheb zaman
٩٣/٠٢/٢٠
٠
٠
تشکر بابت گذاشتن این مطلب مفید و در عین حال دردناک...
z_khandandel
z_khandandel
٩٣/٠٢/٢٠
٠
٠
خواهش میشه...
فرزانه حقیقت
فرزانه حقیقت
٩٣/٠٢/٢٠
٣
٤
آقای صفدری، جا داره بهتون بگم خیلی زیاد براتون متاسفم... هر کس ایده آل هایی داره برای زندگی ش و شما و هیچ کس دیگه ای حق ندارید اختیار اون شخص رو زیر سوال ببرید، خانوم خندان دل! اگه از 1000 نفر 1 نفر حاضر به مصاحبه می شد تعجب نمی کردم چون تو این جامعه که برتری یه دخترو نسبت به سایرین ازدواج کردن می دونه، جامه ای که خیلی طبیعیه یه دختر بعد ازدواج کلاً فراموش می کنه کی بوده و چه آدمایی دوستش بودن... جامعه ای که تصورش بر اینه که یه دختر اگه ازدواج نکنه حتماً خواستگار نداره طبیعیه که یه دختر از مصاحبه با آدمی چون شما بترسه... برای جیم متاسف ترم که سطحش روز به روز پایین تر میاد.
z_khandandel
z_khandandel
٩٣/٠٢/٢٠
٤
٠
هرکس یک نظری داره... شاید شما ایراد رو از من بدونین اما بهتره به جای رفتار فمنیستی و قضاوت ناعادلانه واقعیت رو هم ببینید! بعضی دختر خانوم ها هستن که واقعا سطح توقعشون بالاست ما که نمی تونیم بگیم نیست و کتمان کنیم...حواستون باشه که غرور از شیطانه...
judy_abbott
judy_abbott
٩٣/٠٢/٢٠
٠
٠
خانم خندالدل با این مطلبتون همه ی کاربرای جیمو ترغیب راغب مرغوب کردین به آستین بالا زدن.... آخه چراااااا؟؟ داشتن زندگیشونو میکردن دیگه!
z_khandandel
z_khandandel
٩٣/٠٢/٢٠
٠
٠
برای اینکه همه شان باید مارا به عروسیشان دعوت کنند...دور هم کلی خوش می گذرد خداییش دیگر!!!
z_zakhar
z_zakhar
٩٣/٠٢/٢٠
٠
٦
نوچ نوچ نوچ...چه بوی لیته ای میاد...اوه اوه...
z_khandandel
z_khandandel
٩٣/٠٢/٢٠
٥
٠
حرفتون اصلا قشنگ نبود و یک توهین به حساب میاد....، احترام متقابل رو نگهدارین...درضمن خودتون میدونین که به پسرهای سن بالا که ازدواج نکردن به چه چشمی نگاه می کنن و چرا بهشون زن نمیدن دیگه؟....
z_khandandel
z_khandandel
٩٣/٠٢/٢٠
٠
٠
حرفتئن اصلا قشنگ نبود و یک توهین به حساب میاد....، احترام متقابل رو نگهدارین...درضمن خودتون میدونین که به پسرهای سن بالا که ازدواج نکردن به چه چشمی نگاه می کنن و چرا بهشون زن نمیدن دیگه؟....
z_zakhar
z_zakhar
٩٣/٠٢/٢٠
٠
٠
بابا شوخی بود...اصن بلانسبت جیمی ها...شرمنده
z_khandandel
z_khandandel
٩٣/٠٢/٢١
٠
٠
اوکی...می بخشیمتون...
jalal
jalal
٩٣/٠٢/٢٠
٢
٠
عدم ازدواج و تنهایی را ترجیح دادن عوامل مختلفی دارد.به نظرم سطح توقعات بالا و نگرش منفی به ازدواج دلایل اساسی هستند.این که عده ای ازدواج را نوعی محدودیت می دانند که باعث سلب آزادی آنها می شود.عدم مسئولیت پذیری هم در این مقوله بی تاثیر نیست
z_khandandel
z_khandandel
٩٣/٠٢/٢١
٠
٠
من با نظرات شما موافقم...
MONA-R
MONA-R
٩٣/٠٢/٢٠
٠
٠
با این افراد تلفنی مصاحبه میکردید؟؟؟ آخه یه جا گفتین "اشک در چشم‌هایش حلقه زده بود. خداحافظی کردم و گوشی را گذاشتم." خب اگه تلفنی بوده مصاحبتون از کجا فهمیدین که اشک در چشمانش حلقه زده؟؟؟؟؟خخخخ همه چی میگن من چی میگم!! نکته انحرافی داشت دیگه !!خخخ
z_khandandel
z_khandandel
٩٣/٠٢/٢١
٠
٠
درسته حق با شماست...در عین حال از توجه شما ممنون...من اونقدر موقع نوشتن در گیر احساساتم شدم که یادم رفت بگم از صداش این حالت مشخص بود...باید با اینها حرف بزنی تا بفهمی چی میگم...
MONA-R
MONA-R
٩٣/٠٢/٢٠
٠
٠
خب البته ازدواج در سن کم و در سن زیاد مناسب نیست! همه چیز جای خودش :)
z_khandandel
z_khandandel
٩٣/٠٢/٢١
٠
٠
دقیقا همینطوره...
گربه ی گریان
گربه ی گریان
٩٣/٠٢/٢٠
١
١
سلام....میگم جاتون خالی یکشنبه بحث مدرسمون با یک مجتهد سر ازدواج بود......عده ی خیلی کمی به خاطر حرف و حدیث های بزرگتر ها ازدواجو وحشتناک میدونستند....تو این شرایط اقتصادی.....ولی اکثریت با ازدواج سن 22 مرد موافق بودن......البته ما هنوز دانشجو نشدیم......
z_khandandel
z_khandandel
٩٣/٠٢/٢١
٠
٠
راستش منم موافقم... موقعی که من و همسرم هم ازدواج کردیم آقامون 22 سالشون بود...
گربه ی گریان
گربه ی گریان
٩٣/٠٢/٢٠
٠
٠
ای بابا
z_khandandel
z_khandandel
٩٣/٠٢/٢١
٠
٠
چرا خوب ای بابا؟...
گربه ی گریان
گربه ی گریان
٩٣/٠٢/٢١
٠
٠
نظری که گفته لیته و ... .......باید بگم عشق الآن شده عشق قبل قرن 4 که هنوز معنویت با عشق نبود و فقط مسائل جنسی مطرح بود(این عشق قبل قرن 4 رو از یک محقق شنیدم).........و دیگر تو این دوره نه مجنونی هست و نه لیلی ( البته حرف های من برای اکثر جووناست و نه هه )......روابط خیلی خودمانی شده.....نمیدانم چرا......مثلا من دانشگاه داداشم رفتم خیلی راحت دخترا و پسرا با هم رفتار میکردن و هیچ مرزی بین جنسیت دیده نمیشد.....اصلا با خود من مثل یک پسر که دوست قدیمیمه صحبت میکردن...خانم هایی که سن شون 25 به بالاست با خانم هایی که زیر 25 سالند خیلی رفتارشون فرق داره.....تو محل کارم همین زیر 25 ساله ها منو به اسم صدا میزنند و بالای 25 ساله ها منو به فامیل(با کلی خجالت).....کلا عجیب شده همه چی....!!!!
گربه ی گریان
گربه ی گریان
٩٣/٠٢/٢١
٠
٠
خانم خنداندل....به نظر من مطرح شدن جنسیت در شبکه های مجازی یکی از عامل های از بین رفتن مرز گفتمان دو جنس مخالفه.....یعنی وقتی بدونم طرف مقابل دختره و خیلی راحت توی نت باهاش صحبت کنم ... قطعا توی زندگی عادیم و در صحبت با بقیه تاثیر داره......گمونم به خاطر همین خانم های زیر 25 سال منو به اسم صدا میزدند
z_khandandel
z_khandandel
٩٣/٠٢/٢٢
٠
٠
دقیقا همینطوره...حالا شما به شبکه های مجازی کانال های ماهواره ای رو هم اضافه کن...نور علی نور میشه
t_tanin
t_tanin
٩٣/٠٢/٢٢
٠
٠
زهرا حان اوتاره من وشما به طور اتفاقی مثل هم شده
z_khandandel
z_khandandel
٩٣/٠٢/٢٣
٠
٠
سلام عزیزم.... من یک ساله وخورده ای که نویسنده جیمم و آواتارم اینه... حالا یه خواهر دوقولوام پیدا کردم چه عیبی داره خو....
t_tanin
t_tanin
٩٣/٠٢/٢٣
٠
٠
میسی:*
maryam_f
maryam_f
٩٣/٠٣/١٠
٠
٠
متاثرشدم ...ممنون بایت مطلبت:)
پربازدیدتریـــن ها
شعری سروده خودم

تنها. تمام عاشقان را باخبر کن

٩٧/٠٣/٢١
ولی اگر نباشند...

نمک های زندگی

٩٧/٠٣/٢٣
تنها آیدا نیست

در آرزوی پسر بودن

٩٧/٠٣/٢٣
سند زدن چشم هایت به نام من

و چقدر این چشم‌ها با عینک خواستنی‌ترند

٩٧/٠٣/٢٧
آشنایی با تیم های گروه مرگ (گروه B) جام جهانی

بِکِش زیرش!

٩٧/٠٣/٢٧
شعری سروده خودم

من زنم!

٩٧/٠٣/٢٤
شرمندگی اش ماند برای دیگران

شهريار يا شهرزاد؟

٩٧/٠٣/٢٢
شعری سروده خودم

تو را چه شد

٩٧/٠٣/٢١
غرق شده ام

به رویا

٩٧/٠٣/٢٣
کارم را بساز

جنگ

٩٧/٠٣/٢٤
درباره هزار و یک شب شهرزاد

با «شهرزاد» در تهران قدیم قدم زدیم

٩٧/٠٣/٢٣
شاید تو اسمش را عشق بگذاری

دریچه قلب

٩٧/٠٣/٢١
صبرم کم است

من دلم بهشت مي خواهد

٩٧/٠٣/٢٢
شعری سروده خودم

برای مردنم زود است

٩٧/٠٣/٢١
داستانی آشنا

منی که من باشم! / قسمت دوم

٩٧/٠٣/٢٧
معرفی فیلم

اوکجا را حتما ببینید

٩٧/٠٣/٢٧
شعری سروده خودم

خداحافظ رمضان

٩٧/٠٣/٢٧
بوی تعفنش

کافی شاپ

٩٧/٠٣/٢٨
به خودتان رحم کنید

فقیر نباشیم

٩٧/٠٣/٢٨
صفای وجود تو را عشق است

دست گل و شیرینی

٩٧/٠٣/٢٨