کتابی برای هم رگ و ریشه‌ها

کتابی برای هم رگ و ریشه‌ها

نویسنده : شاهدخت
وقتی یک کتاب را در دست می‌گیری و مشغول خواندنش می‌شوی، تنها راه لذت بردن از آن، این است که شخصیت‌ها را لمس کنی، احساس‌شان را بفهمی، با آن‌ها بخندی و با آ‌ن‌ها گریه کنی. آدم باید خیلی خوش شانس باشد که در طول زندگی‌اش کتابی را پیدا کند که از صمیم قلب از خواندن آن لذت ببرد.


من یکی از این آدم‌های خوش شانس هستم.


سال سوم دبیرستان که برای اولین بار شروع به خواندن سری هشت گانه «آنه شرلی» کردم، نمی‌دانستم این کتاب قرار است محبوب‌ترین کتاب زندگی‌ام باشد. شاید شنیدن اسم این کتاب این تصور را ایجاد کند که خواندن کتابی که داستان آن را می‌دانیم و قبلا فیلمش را دیده‌ایم چندان لطفی ندارد. اما باید بگویم ماجرای کتاب که از آنه کوچولو شروع می‌شود و تا زندگی کوچکترین فرزند آنه پیش می‌رود صدها برابر جالب‌تر و هیجان انگیزتر از فیلم آن است. در واقع فیلم فقط بخشی از کتاب را به تصویر کشیده و بخش عظیمی از جذابیت‌های کتاب قابل به تصویر کشیده شدن نیستند. شخصیت‌های فوق‌العاده و دوست داشتنی مثل دوشیزه کورنلیا و کاپیتان جیم، فیلیپیا گوردون و از همه مهمتر ریلا، والتر، جيم و... که فرزندان آنه به شمار می‌روند، هر کدام یک دنیا احساس و عواطف انسانی را به کتاب منتقل می‌کنند.


مکالمات شیرین و طرز نوشتار داستان در هیچ کتاب دیگری مشاهده نمی‌شود.


این کتاب مثل سایر کتاب‌ها در بستر یک ماجرای خاص رقم نمی‌خورد بلکه زندگی یک خانواده دوست داشتنی است که در طول زمان پیش می‌روند، بزرگ می‌شوند، ازدواج می‌کنند و پیر می‌شوند و هم زمان خرده حوادثی که برای هرخانواده‌ای ممکن است پیش آید کتاب را به پیش می‌برند.


نکته قوت دیگر کتاب حضور خود آنه در کتاب است. لحن پرشور و احساس آنه و توصیفات دل نشین او از طبیعت و فضای زندگی‌اش، دید خواننده را نسبت به محیط اطراف تغییر می‌دهد. بطور خلاصه بگویم همه چیز این کتاب، همه ماجراها و همه شخصیت‌هایش خاص و فوق‌العاده هستند.


خواندن این کتاب را از دست ندهید. اگر شما هم به قول آنه «هم رگ و ریشه» باشید، مطمئنا بیشترین لذت را از خواندن آن خواهید برد.
برچسب ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
Eli-soltani
Eli-soltani
٩١/١٠/١٢
١
٠
تا حالا این کتابو نخوندم ولی برنامه شو خیلی دوست داشتم حتما میخونمش ممنون از معرفیتون...
a_entesari
a_entesari
٩١/١٠/١٢
١
٠
منم این کتابو خیلی وقت پیش خوندم من با آن شرلی و جودی ابوت بزرگ شدم.... رویا پروری و لمسشون برای من کاملا ملموس بود موسیقیش هم بی نظیر آنه تکرار غریبانه روزهایت چگونه گذشت؟
baranak
baranak
٩١/١٠/١٢
١
٠
سلام چ جالب من نمیدونستم که کتابشم وجود داره من عاشق این فیلم وشخصیت انه هستم خیلی بی شیله بیله وخاکی بود یه دوست واقعی .هر چند که یه شخصیت خیالی بود اما خیلی زلال بود که تودنیای واقعی کمند انسانهای اینگونه ...ممنون از اطلاع رسانید
maryam
maryam
٩١/١٠/١٢
٠
٠
آه ه ه ه ه ه ه ه ه ه ه ه ه كريشنا دوست من!
hamta
hamta
٩١/١٠/١٢
٢
٠
آه راجو.... مویم 2 بار خواندومش...
parisa
parisa
٩١/١٠/١٢
١
٠
منم عاشقشم...........
فاطيما
فاطيما
٩٢/١٠/٢٤
٠
٠
من خوندمش فوق العادس
hach_zanboori
hach_zanboori
٩٢/١١/٢٥
٠
٠
آخ جون من عاشق آنه شرلی ام باید بخونمش
bahareh22
bahareh22
٩٢/١١/٢٨
٠
٠
اصن آنه اسطوره ایه واسه خودش:)))
f_oneidi
f_oneidi
٩٤/٠٥/٢٦
٠
٠
جلد اخر رو 8بار خوندم و بقیه رو 3بار من عاشق این مجموعه ام!
پربازدیدتریـــن ها