این روشنفکران تنوع طلب
نور فکرت چشمان‌مان را اذیت می‌کند!

این روشنفکران تنوع طلب

نویسنده : F_ahmadi

امروز با یکی از دوستان قدیمی رفته بودم بیرون. بعد از مقداری گشت و گذار در خیابان‌های شهر و ناامید شدن از یافتن فست فودی که قبلا زیاد با هم آن‌جا رفته بودیم، بلاخره جلوی یکی از فست فودهای این شهر نگه داشتیم و واردش شدیم. در همان حال که منتظر آماده شدن سفارش‌مان بودیم توجهم ناخودآگاه به میز بغلی که دو تا دختر و یک پسر خیلی جوان (شاید لفظ نوجوان مناسب‌تر باشد) نشسته بودند، جلب شد. صدای‌شان به قدر کافی بلند بود که بدون فالگوش ایستادن بشنوم.

- دیگه دوره این حرفا گذشته که رابطه دختر و پسر باید محدود باشه و تا قبل از ازدواج نباید هر رابطه‌ای رو‌ تجربه کنن.

- آره خوب! الان دیگه هیچ کس پایبند این چیزا نیست.

 

نگاهی به دوستم انداختم و پرسیدم: نظر تو چیه مهناز؟

مهناز گفت: ای بابا فائزه جون! اینا همش فیلم‌شونه. پسرا با این حرفا فقط می‌خوان دوست دختراشونو قانع کنند که به خواسته خودشون برسن. هر 6 ماه هم دوست دختر عوض می‌کنن. بعد موقع ازدواج دنبال دختر آفتاب مهتاب ندیدن!

حالا بیخیال این حرفا بذار، برم پیتزا ها رو بیارم که ضعف کردیم از گشنگی.

 

وقتی به خانه رسیدم خیلی به این قضیه فکر کردم. این روزها خیلی از این حرف‌ها می‌شنوم. این موضوع آزادی بیش از حد در روابط بحث همه جوان‌ها و حتی مسن‌ترها شده. که خیلی از مسائل از جمله سنتی بودن جامعه را، مانع این آزادی و باعث بسیاری از مشکلات دیگر می‌دانند.

به نظر من قبول داشتن یا رد این قضیه به هیچ عنوان ربطی به دین و ایمان و روشن و تاریک فکر و باز و بسته بودن ذهن و سنتی و مدرن بودن جوامع ندارد. این یک مساله کاملا اخلاقی است. متاسفانه در کشور ما (شاید بهتر باشد بگوییم کشور جهان سومی ما) آدم‌ها و مخصوصا جوان‌ترها فکر می‌کنند اعتقاد به آزادی جنسی یعنی آخر تمدن و روشنفکری! در حالی که واقعا این‌طور نیست.

بیایید طور دیگری در این باره بحث کنیم. برای چند دقیقه خودتان را تنها یک انسان فارغ از هر نژاد و فرهنگ و دین و ملیت فرض کنید. یک انسان عادی.

در همه جای دنیا از آمریکا و اروپا گرفته تا شرق آسیا، شخصی که هم‌زمان با چند نفر باشد و یا حتی با یک نفر اما مدام شریک جنسی‌اش را عوض کند، نه تنها مورد پسند نیست که احتمالا انسان نرمالی تلقی نخواهد شد. اکثر ما ماجرای جان تری کاپیتان تیم ملی انگلیس را یادمان است که پس از افشای رابطه‌اش با نامزد یکی از هم تیمی‌هایش کاپیتانی تیم ملی از او گرفته شد. و یا وقتی همسر لیونل مسی عکس‌هایی از شوهرش در یک مهمانی را مشاهده کرد در آستانه جدایی از وی قرار گرفت. یا شایعه‌ای که در مورد صحبت‌های پیکه در مورد همسر خواننده‌اش پخش شده بود یا بسیاری از مواردی ازین دست! در همه جای دنیا وفاداری بسیار پسندیده است و آزادی‌های بی‌قید و بند و هرزگی زننده است.

 

با این تفکرات غلط بی بندوباری را رواج می‌دهیم .بعضی در توجیه حرف‌هایشان نیاز جنسی را با نیازهایی مثل غذا خوردن و دست‌شویی رفتن مقایسه می‌کنند. من سوالم ازین عزیزان این است اگر شما گرسنه شدی هرغذایی می‌خوری؟!  یا اگر در خیابان نیاز به سرویس بهداشتی پیدا کردی درون جوی آب کارت را انجام می‌دهی؟! آیا یک انسان نرمال و طبیعی به خاطر رفع نیازهای طبیعی‌اش دست به هر کاری می‌زند؟ اگر نیاز به پول داشت مجوز دزدی صادر نمی‌شود. البته مقایسه نیازها با هم کاری بس غلط است.

ببخشید که راحت صحبت می‌کنم اما مطمئنم اگر از تک تک پسرانی که به آزادی بیش از حد جنسی معتقدند، بپرسی اگر خواهر یا دوست دخترشان این عقیده را داشته باشند راحت قبول می‌کنند! با پشت دست به دهان‌تان می‌کوبند و یا به شیوه ماهرانه‌ای سوال را می‌پیچانند.

اما واقعیت این است که آقا و اخیرا هم خانم عزیز، اکثر (و نه همه) این حرف‌ها بهانه‌ای‌ست بر این‌که حس تنوع طلبی‌ات بیش از حد زیاد است. چون بودن با یک نفر برایت سخت است. شاید یکی زیباتر از شریک عاطفی و جنسی زندگی‌ات دلت را لرزانده و دوست داری او هم از آن تو شود. اما حتما حقی مشابه برای طرف مقابلت قائل نیستی!

وگرنه بعید می‌دانم نیاز جنسی آن‌قدر به آدم فشار آورد که حاضر باشی این عقاید را همه جا جار بزند!

 

اگر به حق خودت قانع باشی، مطمئن باش اتفاقی نمی‌افتد. همه به خاطر زیاده خواهی انسان‌هاست. اگر دانشجوی شهر دیگری هستی و نامزدت در شهر خودت و از تو دور است، مجاز نیستی برای این سال‌های دوری یکی را جایگزین نبودنش بکنی. خیلی این رابطه عاطفی بین دو تا جنس مخالف را شوخی گرفتی.

این‌که یک نفر در تمام طول زندگی‌اش تنها با یک نفر باشد یا تا قبل از ازدواج با کسی نباشد، دلیل تاریک فکری و سنتی و ابله بودنش نیست. او فقط ساده‌ترین نکته اخلاقی و انسانی را رعایت کرده است. و خیلی هم قابل اعتماد است. اتفاقا احتمال این‌که شریکش را ترک کند، نزدیک به صفر است.

در اصل این آزادی بیش از حد در روابط جنسی چیزی جز له کردن اخلاقیات نیست. 

و لطفا بی زحمت یک مقدار نور فکرت را هم کم کن. چشمان‌مان را اذیت می‌کند.

با تشکر

این بود انشای من

پاینده باد معلم من

برچسب ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
مهلا(باران)
مهلا(باران)
٩٣/٠١/٢٥
٠
٠
بابا مشکل فقط از پسرا نیست ، دخترای ِ راهنمآیی ِ ما *:/ اصلا دیگه حرفی ندارم بزنم *:/
F_ahmadi
F_ahmadi
٩٣/٠١/٢٧
٠
٠
بله مشکل از هر دو طرفه!
کیوکو1
کیوکو1
٩٣/٠١/٢٥
٠
٠
چی بگم.
hana
hana
٩٣/٠١/٢٥
٠
٠
دمتون گرم !اين كسايي كه اين كا را رو انجام ميدن علاوه بر اينكه خودشون رو بي شخصيت ميكنند دخترا و پسرا رو هم بد نام ميكنند.تازه بعضي ها به خاطر نيازشون (البته به قول خودشون )پاي يك بچه ي بيگناه رو هم به اين دنيا باز ميكنند.البته اين نظر شخصيه منه !
F_ahmadi
F_ahmadi
٩٣/٠١/٢٧
٠
٠
دقیقا!
z_zakhar
z_zakhar
٩٣/٠١/٢٥
٠
٠
خداییش پسر و دختر به یک اندازه مقصرند
F_ahmadi
F_ahmadi
٩٣/٠١/٢٧
٠
٠
بله.
آسمانه
آسمانه
٩٣/٠١/٢٥
٠
٠
اره منم با حرفات موافقم..نور فکرشون مزاحم منم هست خخخ:) ممنون از انشات..
F_ahmadi
F_ahmadi
٩٣/٠١/٢٧
٠
٠
:ِدیییی
M-N-SONEI
M-N-SONEI
٩٣/٠١/٢٥
٠
٠
بله متاسفانه در جامعه ی ما این چیزا رواج یافته حالا من یک سوال دارم اگر دونفر همدیگر رو بخوان و از مدت ها قبل باهم باشن و نفر سومی هم در کار نباشه و روابطشون از خط قرمزهاعبور نکنه اشکال داره؟؟؟؟
samira_h
samira_h
٩٣/٠١/٢٥
٠
٠
بهتره که زیر نظر خانواده هم باشه
M-N-SONEI
M-N-SONEI
٩٣/٠١/٢٥
٠
٠
خب صد در صد خانواده ها قبول نمیکنن تازه شاید خانواده پسر قبول کنه ولی دختره عمرا
F_ahmadi
F_ahmadi
٩٣/٠١/٢٧
٠
٠
زندگی هر کسی به خودش مربوطه حرف من اینه که افکار هر کس نباید مزاحم زندگی دیگران باشه.
M_Murcheha
M_Murcheha
٩٣/٠١/٢٥
٠
٠
این یه موضوعه که حل نمیشه چون به هیچ عنوان بچه ها چه دختر چه پسر نمیخوان فکر کنن....مرسی
F_ahmadi
F_ahmadi
٩٣/٠١/٢٧
٠
٠
این عقاید داره ازادی دیگران رو به خطر میندازه!!
amin20
amin20
٩٣/٠١/٢٥
٠
٠
این موضوع به من ربطی نداره !
f_nietzsche
f_nietzsche
٩٣/٠١/٢٥
٠
٠
سلام...تا جایی که ما میدونیم روشنفکری در باب مسائلی چون سیاست و آزادی و پیوند سنت و مدرنیته و امثال اینا بحث داره...لذا خواهش میکنم افکار یه عده آدم پوچ رو به حساب روشنفکری نذارین...روشنفکر کسی است که در قبال جامعه خودش مسئوله...روشنفکر یکی مثل شریعتی و امثال ایشون بودن...درضمن متنی که نوشتین خیلی یک طرفه بود و در عمق مطلب بیشتر به پسرها خرده گرفته بودین یعنی نیستن دخترانی که چنین افکار غلطی داشته باشن...؟؟؟
F_ahmadi
F_ahmadi
٩٣/٠١/٢٧
٠
٠
منم میگم که این روشنفکری نیست!! اما خودشون اینطوری فکر میکنن..
H_fateme
H_fateme
٩٣/٠١/٢٥
٠
٠
من حا لا چی بگم ...............فقط بلدم بگم ممنونم
سلیمان حسنی
سلیمان حسنی
٩٣/٠١/٢٥
٠
٠
سلام:تمام این نوع روابط بستگی نوع نگاه افراد به عرف اجتماع و نیز سبک زندگی و مقدار تعهدشان به مسائل شرعی دارد دختر و پسرهم ندارد.متشکرم از مطلب
u_razavi
u_razavi
٩٣/٠١/٢٥
٠
٠
درسته هم پسرا مقصرن هم دخترا اما به نظر من اگر دختر تمایل نشون نده پسر خودش رو هم بکشه این رابطه شکل نمیگیره...........
علیرضا
علیرضا
٩٣/٠١/٢٥
٠
٠
خیلی حرف حسابی گفتید، متاسفانه بعضی ها به اسم خیلی چیزها که شما هم اشاره ای کردید، دارند اخلاق انسانی رو زیر پا میذارند و به نظرم اصلن متوجه هم نیستند که دارند چکار میکنند چون همش در حال توجیه کردن خودشونن + توجیه ی که توسط شبکه های ماهواری ای میشند... البته من با جیمی ها موافقم این مسئله دختر و پسر نداره بالاخره هر دو به خاطر خواسته های هودشون میان جلو دیگه.
F_ahmadi
F_ahmadi
٩٣/٠١/٢٧
٠
٠
من هم اصلا قصد نداشتم فقط اقایون رو مقصر نشون بدم ولی نا خوداگاه چون دخترم شاید پسرها رو بیشتر محکوم کردم
korosh
korosh
٩٣/٠١/٢٥
٠
٠
خدایی خیلی بود منم الان اصلا حوصله ندارم بخونم :| شرمنده !
sorme
sorme
٩٣/٠١/٢٥
٠
٠
همین امروز یکی از همکلاسی هام متوجه شد دوست پسرش با دو نفر دیگه ام دوسته!!!و من واقعا با تمام سلولهام متاسف شدم برای همکلاسیم که یک ماه وقتشو تلف کده از این به بعدم وقتشو با حرص خوردن تلف میکنه. من خودم معتقدم حتی اگه هزار نفر به آدم بگن امل(درسته امل؟؟) خیلی بهتر از اینه که آدم خودشو کوچیک بکنه. اعتماد خونوادشو از دست بده و همیشه این نگرانی رو داشته باشه که الان فلانی کجاست با کی حرف میزنه و کلی چیز دیگه.ممنون از مطلبتون.
bablack313
bablack313
٩٣/٠١/٢٥
٠
٠
1. اولا" لازم است تعریف مان را از روشنفکر و روشنفکری مشخص کنیم 2. مادامی که یک بحث نگاه صفر و صدی داشته باشد جایی برای نظر دادن نمی ماند... ممنون از بیان دغدغه تون
hasani_foroogh
hasani_foroogh
٩٣/٠١/٢٥
٠
٠
سلام هر چیزی حد و مرز داره کاش بتوان این حدود را قبل از اینکه دیر بشه با روش مناسب وباز هم تاکید با روشی مناسب به فرزندانمون نشون بدیم.
F_ahmadi
F_ahmadi
٩٣/٠١/٢٧
٠
٠
بله با شما موافقم
m_bidmajnoon
m_bidmajnoon
٩٣/٠١/٢٥
٠
٠
گرچه که شاید جاهایی از متن بیشتر به پسرها خرده گرفتید،اما در کل مطلبتون خوب بود.
F_ahmadi
F_ahmadi
٩٣/٠١/٢٧
٠
٠
ممنون
mohii-2
mohii-2
٩٣/٠١/٢٥
٠
٠
درسته حرفتون درسته:)ولی درباره میزان قصور دختر وپسر به نظر من در حق پسرا کم گذاشتین!به نظر من سهم دختر و پسر در تشکیل یک رابطه اشتباه به اندازه همه! من این موضوع رو حتی در برخی موارد از جانب دخترها به عینه بیشتر دیدم!واقعا به حال جامعه ما باید تاسف خورد چرا که یک رابطه که میتونه به بهترین نحو شکل بگیره رو با اشتباهاتمون خراب میکنیم.
F_ahmadi
F_ahmadi
٩٣/٠١/٢٧
٠
٠
باور کنید منم میخواستم بگم هر دو جنس مقصرند!!! چرا اینجوری برداشت شد.
باران
باران
٩٣/٠١/٢٥
٠
٠
حالا جدا از بحث رابطه دختر و پسر و رابطه ازاد و اینا جدیدا نمیدونم این چه گرایشی بین بعضی از مردم ایجاد شده که هر چیزی که خلاف دین باشه رو به قول شما برچسب روشنفکری و تمدن و ازادی میذارن و کلی هم افتخار میکنن که مومن ومذهبی نیستن ! مث همین رابطه ازاد و یا حتی مصرف مشروب عروسی های مختلط برداشتن حجاب و... / نمیدونم این گرایشات و تمایلات واقعا جدیه یا ادا و اطواره؟ که اگه جدی باشه باید ترسید / حرفم این نیس که ادما مجبورن همه یه شکل خاص باشن یا رفتار کنن حرفم اینه که پیدا شدن یه همچین گرایشاتی یه کم تو جامعه اسلامی تو ذوق میزنه / در هر حال بیراه نبوده که رهبر هم برا وضع فرهنگی جامعه مون احساس خطر کردن
F_ahmadi
F_ahmadi
٩٣/٠١/٢٧
٠
٠
ممنون بانظرتون موافقم اما موضوع بحث من چبز دیگه ای است. :)
admincheh
admincheh
٩٣/٠١/٢٦
٠
٠
بلی !متاسفانه زیاد دیدم حتی نوجوونا !ازشون یه چیزایی دیدم که واقعا درکشون نمی کنم!راه رو گم کردیم و بی راهه ها از همه طرف زیاد شدن !متاسفانه این روابط باعث میشه در آینده حتی به همسرشون شک داشته باشند و یک زندگی بی اعتماد تا آخر عمر به هم رو تجربه کنن!
neda_f
neda_f
٩٣/٠١/٢٦
٠
٠
مواااافقم
F_ahmadi
F_ahmadi
٩٣/٠١/٢٧
٠
٠
من به درستی و غلطیش کاری ندارم ولی این عده دارن تلاش میکنند همه رو به این گرایش فکری ترغیب کنند. و این واقعا تاسف باره
p_golpari
p_golpari
٩٣/٠١/٢٦
٠
٠
من کلا با این جور دوستیا مخالفم! واقعا!
F_ahmadi
F_ahmadi
٩٣/٠١/٢٧
٠
٠
ممنون بابت نظر
سایه
سایه
٩٣/٠١/٢٦
٠
٠
وقتی کاری خلاف اخلاقه واسه هیچکس پسندیده نیس چه دختر چه پسر .ممنون زیبا نوشته بودین
F_ahmadi
F_ahmadi
٩٣/٠١/٢٧
٠
٠
منم از شما ممنونم بابت نظر
سین سید هاشم صاد صفدری
سین سید هاشم صاد صفدری
٩٣/٠١/٢٦
١
٠
اعتقاد به آزادی جنسی ینی بی اعتقادی به انسان بودن خود.هیچ جای دیگه دنیام همون روابط بین دختر و پسر با این شکل و شمایلی که توی ایران هست رواج نداره.اگر دونفر از جنس مخالف باهم دوستن واقعا چندین سال باهمن.اما اینجا در آن واحد با چندین نفر دوستن.و بعد از چند ماه همه رو عوض میکنن و یه تعداد دیگه جایگزین میشن.اینا اثرات تهاجم فرهنگیه.اثرات فیلم های ماهواره ای که در عین حالی که فکر میکنیم تاثیری نداره و میشینیم با کل خانواده نگاهشون میکنیم علاوه بر اینکه روی ناخودآگاه بچه هامون تاثیر عجیب و مخربی داره روی ذهن خود بزرگترها هم تاثیر داره.که نمونه هاشو میتونیم توی خیانت های همسران به هم که خیلی هم زیاد شده این روزا ببینیم.
F_ahmadi
F_ahmadi
٩٣/٠١/٢٧
٠
٠
من به شخصه با اینکه یک عده اینجوری هستن مشکلی ندارم!!! وبی متاسفانه اکثر این افراد باعث ناامنی هایی شدن! اینکه توقع دارن بر هرکس پیشنهاد روابط ازاد بدن باید قبول کنن. ادم میترسه با کبس حرف بزنه...
مهلا(باران)
مهلا(باران)
٩٣/٠١/٢٨
١
٠
تفلد ، تفلد ، تفلدت نارنجی ، نارنجی ،نارنجی ، تفلدت نــــــــــــــآرنجی *:)
n_eidi
n_eidi
٩٣/٠٣/٢٣
٠
٠
کاملا با نظرتون موافقم!
r_jafarpour
r_jafarpour
٩٣/٠٥/٢٥
٠
٠
از اول تا آخرش رو خوندم.........متن تاثیر گذاری بودش..........توی این رابطه ها این دختره که صدمه میخوره!بعله!فردا و پس فردا دعواشون شه همه چی رو تموم کنن دختره اس که گریه میکنه این رختره اگه رسوا شه بیچاره میشه دیگه نمیتونه شوهر کنه.......ولی پسره با خیال راحت وقتی عشق و حالاشو کرد میره یک زن چادری میگیره که مطمئن باشه زنه مثل دخترای دیگه نیس!اما اون دختر بدبخت چی؟
F_ahmadi
F_ahmadi
٩٣/٠٥/٢٥
٠
٠
بله. البته خود دخترا هم مقصرن! اما چادری بودن هم دلیل بر آفتاب مهتاب ندیده بودن نیست! یک زمانی به شدت عقیده داشتم که هرکسی یکی مثل خودش گیرش میاد واسه ازدواج! اما جدیدا به این نتیجه رسیدم که نه.. اتفاقا گاهی طرف هرچی بی چشم و رو تره همسرش سربه زیر تره!
r_jafarpour
r_jafarpour
٩٣/٠٥/٢٦
٠
٠
دقیقا.........
پربازدیدتریـــن ها
از صدا و سیمای میلی تا بی تفاوتی زنان

من به این سکوت معترضم!

٩٧/٠٢/٢٥
لبخندش... چشمانش...

عشق پشت چراغ قرمز

٩٧/٠٢/٢٦
شعری سروده خودم

تمام خانه‌ای که پریشان گشت

٩٧/٠٢/٢٥
تمامی متن‌های زیر شایعه هستند و قطعا واقعی نیستند! (خیابانی_طور!)

شایعات الشایدات!

٩٧/٠٢/٢٦
به نام...

آب در کوزه و ما تشنه لبان

٩٧/٠٢/٢٧
اثر جدید مانی حقیقی

درباره فیلم خوک

٩٧/٠٢/٢٤
هزار بار نوشتم

ردپای قلم

٩٧/٠٢/٢٤
خودمان هم به خودمان رحم نمی کنیم

غصه ای که قصه شده است

٩٧/٠٢/٢٦
این بزرگترین آرزویم بود

سرعت ثانیه های زندگی

٩٧/٠٢/٢٥
امنیت مانع پیشرفتتان نشود

ناحیه امن

٩٧/٠٢/٢٤
راهنمای دستیابی به فیلم های خوب

چطور فیلم خوب ببینیم؟

٩٧/٠٢/٢٧
گاهی دلتنگ می شوی

تنهایی آنقدرها هم بد نیست

٩٧/٠٢/٢٧
اقیانوس آرام

سال هاست…

٩٧/٠٢/٢٦
شعری سروده خودم

انقلاب سفید

٩٧/٠٢/٣٠
یاد تو را بسیار کنم

سه سخن رمضانه

٩٧/٠٢/٢٩
شعری سروده خودم

خورشید هشتم

٩٧/٠٢/٣٠
شعری سروده خودم

خیال بودنت

٩٧/٠٢/٣٠
این بیماری لاعلاج

یخچال گردی چیست؟

٩٧/٠٢/٣٠
حکایت تلگرام و سروش

نامادری!

٩٧/٠٢/٣٠
شعری سروده خودم

بیا آقاجان

٩٧/٠٢/٣٠