Notice: Memcache::pconnect(): Server localhost (tcp 11211) failed with: Connection refused (111) in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 42 Warning: Memcache::pconnect(): Can't connect to localhost:11211, Connection refused (111) in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 42 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 72 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 75 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 95 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 98 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 33 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 36 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 49 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 52 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 65 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 68 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/comment.php on line 36 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/comment.php on line 39 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/most_seen.php on line 45 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/most_seen.php on line 48 جیم - اسلام منعي براي خواستگاري دختر از پسر ندارد www.jeem.ir
اسلام منعي براي خواستگاري دختر از پسر ندارد
در گفت‌وگو با حجت الاسلام واعظ موسوی

اسلام منعي براي خواستگاري دختر از پسر ندارد

نویسنده : مازیار حکاک

حتما مطلب پر سر و صدای این روزهای سایت جیم را خوانده‌اید، موضوعی که اگرچه خیلی جدید نیست اما تضارب آرا در آن نشان داد که از آن دست موضوعاتی است که می‌تواند در آینده‌ای نزدیک به یک بحران اجتماعی تبدیل شود، بگذريم كه خیلی‌ها هم، آن را نشانه تجدد و پیشرفت می‎داند. برای واکاوی موضوع خواستگاری دختر از پسر همکلام شدیم با حجت الاسلام سید مهدی واعظ موسوی که چندان هم با این موضوعات بیگانه نیست و نزدیک به 16 سال است که در راه مشاوره با جوانان و مسئله ازدواج گام بر‌می‌دارد. مصاحبه ما حاج‌آقا واعظ موسوی اگرچه کوتاه است ولی دربرگیرنده بسیاري از سوالات در زمینه خواستگاری دختر از پسر است.

 

+ این روزها خواستگاری برعکس یعنی خواستگاری دختر از پسر مد شده، آیا از لحاظ دینی محدودیتی برای این موضوع وجود دارد؟
ما در دین‌مان محدودیتی برای خواستگاری دختر از پسر نداریم ولی این‌که پسر از دختر خواستگاری می‌کند به این دلیل است که دختر ظریف است و جنس زن حساس‌تر و شکننده‌ و در روایات ما تشبیه شده به گل خوشبوی بهاری، به شیشه و در قرآن در شکنندگی به تخم مرغ. این شکنندگی موجب می‌شود وقتی دختر خواستگاری کند و جواب رد بشنود و یا پسر ناز بکند در روحیه او شکستی وارد شود و دچار افسردگی شود. در صورتی که اگر پسری خواستگاری کند و جواب رد بشنود، معمولا اتفاق خاصی در روحیات پسر رخ نمی‌دهد، چون مردها در برخورد با این‌طور قضایا به اصلاح پوست کلفت‌تر هستند و مقاومتشان بیشتر است. در عین حال از نظر اسلام محدودیتی نیست، هر وقت دخترها هوس کردن از پسرها خواستگاری کنند، اسلام مانعی ایجاد نمی‌کند و این کار را حرام نشمرده است و اظهار نظری در این مورد نکرده که حتما باید پسر از دختر خواستگاری کند. البته در قرآن «خِطْبَةِ النِّسَاء» آمده که همان اصول و عرفی که از گذشته‌های دور تا به الان همیشه رایج بوده و نشان دهنده خواستگاری مرد از زن است.

+ یعنی هیچ مانعی وجود ندارد؟!
به طور کلی نه. اگر یک دختری در عین عفاف و پاکی برود پیشنهادی به پسری بدهد هیچ جای اسلام نگفته که این حرام است. صرف پیشنهاد ازدواج دادن حرام نیست ولی مطلوب هم نیست چون خود آن دخترآسیب روحی می‌بیند.

+ يعني نمي‌شود اين آسيب را تحمل كرد؟
من بارها در مشاوره‌ها برخورد کردم به دختر خانم‌هایی که می‌گفتند من رفتم به کسی ابراز علاقه کردم و پیشنهاد ازدواج دادم ایشان به من جواب رد داد و دست رد به سینه من زد به شکلی که از آن به بعد حال من خیلی بد است و خیلی احساس بدی دارم. علت این موضوع در این نکته ظریف و مهم است که روانشناسی زن، روانشناسی محبویت است. دوست دارد محبوب باشد و مرد را محب خودش دوست دارد. همیشه زن محبوب بوده و مرد محب، زن معشوق بوده و مرد عاشق، زن مطلوب بوده و مرد طالب، یعنی این نیست که به عکس باشد. همیشه آن شاه دلبر زن و آن عاشق بیچاره مرد. در ادبیات بشری حس تغزل در مرد است که برای محبوبش غزل‌سرایی می‌کند و در آرزوی وصال او روزهای فراق را سپری می‌کند. این‌ها حاکی از این است که اصالت باید این باشد که مرد باید از زن خواستگاری کند نه زن از مرد.

+ آیا این ماجرا به تازگی مد شده یا از قدیم وجود داشته است؟
به این شکل فعلی تازگی دارد و کمی تعجب برانگیز است اما این مرسوم بوده که در قدیم علمای بزرگ و شخصیت‌های خیلی معتبر گاهی دخترشان که به سن ازدواج می‌رسیدند، پیشنهاد می‌کردند. نه این‌که خود دختر این کار را بکند، پدرشان روی منبر و حتی پای تدریس که 500 تا طلبه نشسته بود اعلام می‌کرد که من دختری دارم اگر کسانی طالب هستند می‌توانند به خواستگاری ایشان بیایند. حتی ما در قرآن می‌بینیم که حضرت شعیب به حضرت موسی پیشنهاد می‌کند که هر کدام از این دو دختر من را که می‌خواهی بگو تا من به عقد تو دربیارم. یعنی این از ناحیه پدر دختر اشکالی ندارد. البته ما در مورد مادران از گذشته نداشتیم چون مادر هم باز از جنس زن است و اگر با جواب رد مواجه بشود ممکن است دچار ناراحتی شود. بنابراین هم در قرآن و هم در سیره عمل داریم که برای دخترشان پیشنهاد می‌دانند.

+ علت زياد شدن اين سبك خواستگاري در سال‌های اخیر را در چه مي‌دانيد؟
به نظر من علت آن اختلاط بیش از اندازه دختر و پسر و بالا رفتن سن ازدواج دختران و پسران است. دختران احساس خطر می‌کنند. فکر می‌‍‌کنند که ممکن است خواستگاری برای‌شان نیاید، ممکن است از شانس ازدواج برخوردار نشوند، لذا خودشان می‌روند و به پسرها پیشنهاد ازدواج می‌دهند. به ویژه در دانشگاه‌ها و محیط‌های کار. از طرفی خیلی از پسرها به خاطر مشکلات اقتصادی و مسائل گرانی و دیربازدهی راهی که انتخاب کردند یعنی راه تحصیل تمایلی به ازدواج ندارند.

+ به دختري که شدیدا علاقه‌مند پسری شده چه مشاوره‌ای می‌د‌هید؟
من به آن‌ها توصیه می‌کنم که اگر واقعا خیلی شیفته ازدواج با یک آقا هستی خودت نرو بگو. یک چرخه‌ای درست کن. مثلا به استادت بگو اگر قابل اعتماد است یا به نماینده ولی فقیه در دانشگاه و یا مسئولان نهاد رهبری در دانشگاه و یا به یک فرد مطمئن مثل دایی‌، عمو بگو و او ابتدا از طرف شما پیشنهاد ندهد از طرف خودش به آقا پسر بگوید: شما نمی‌خوای ازدواج کنی؟ اگر تصمیم ازدواج داری من دخترهای خوبی برايت سراغ دارم و بعد اگر اعلام آمادگی کرد آدرس این دختر خانم را به ایشان بدهد. حتی حضرت خدیجه که به ازدواج پیامبر تمایل داشت برای ازدواج با حضرت، یک سیکل درست کرد. یعنی یک چرخه‌ای درست کرد که منجر به خواستگاری پیامبر از او شود. یک زمینه‌ای تجاری درست کرد و قرارداد تجاری با پیامبر بست، چون خدیجه سرمایه‌دار بود و در واقع یک تاجر بود. خواهر خدیجه به عمار گفت که دوستت (پیامبر(ص)) نمی‌خواهد از خواهر من خواستگاری کند. این‌طور نبود که مستقیم خودش بگوید. چون اگر خودش مستقیما می‌گفت در صورت شنیدن جواب رد، اطمه مي‌ديد(به قول امروزي‌ها سبک می‌شد).

+ به عنوان آخرین سئوال، اگر ازدواجی با این سبک سر بگیرد چه پیامدهای منفی می‌تواند در آینده این زوج را تهديد كند، به ویژه برای پیشنهاد دهنده یعنی دختر خانم؟
این یک واقعیت است که وقتی دختر خودش پیشنهاد کرده باشد و یا مثلا با پسر دوست شده باشد و یا سر راه‌اش قرار گرفته باشد، معمولا زبان آقا پسر دراز است. وقتی دعوای‌شان می‌شود اگر آدم بی‌ظرفت یا کم‌ظرفیتی باشد می‌گوید تو سر راه من آمدی، تو قاپ من‌ را دزدیدی، تو خودت را به من عرضه کردی، تو اگر دختر خوبی بودی خودت را به من عرضه نمی‌کردی و به من پیشنهاد نمی‌دادی و این‌‌ها برای یک دختر خیلی شکننده و ناراحت کننده است. ولی مواردی هم هست که به اصطلاح مرد این حرف‌ها را نمی‌زند و در دعوا هم با این حرف‌‌ها خاطر خانم را مکدر نمی‌کند. ولی از آن طرف وقتی پسری با اصرار با دختری ازدواج کرده حالا اگر بخواهد دختر خانم ناز کند جایگاه دارد و هیچ وقت هیچ دختری نمی‌گوید تو به من پیشنهاد دادی چرا که کاملا طبیعی است که پسر به خواستگاری دختر برود. تازه اگر دختر خانم  بگوید تو خیلی اصرار داشتی با من ازدواج کنی در این صورت هم اگر پسر برگردد و بگوید آره چون تو را می‌خواستم و دوست داشتم نه تنها موجب ناراحتی نیست که خیلی هم دختر خانم خوشش می‌آید و لذت می‌‎برد.
مرد چون غیرت مردانه دارد وقتی می‌بیند دختری خودش را عرضه و پیشنهاد کرده همیشه او را در ذهن خودش کوچک می‌بیند، مگر چه مرد باصفا و عاقلي (به اصطلاح فهیم) باشد که به روی همسرش نیاورد و همسرش را کوچک نشمرد.


برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
آرشام ایرانی
آرشام ایرانی
٩١/١٠/٠٥
٤
٤
جیم مشکوک میزنی نکنه عاشق پسری شدی میخوای بری خواستگاری روت نمیشه بگو خودم میرم
محمد رضا
محمد رضا
٩١/١٠/٠٥
٥
٣
جان آرشام کلاس جیم رو اینقدر پایین نیار؛ یعنی جیم دختره؟
Kale_namak
Kale_namak
٩١/١٠/٠٦
٥
٣
:) معلومه که دختره پ ن پ فکر کردی جیم به این با نمکی و باحالی اصن امکان داره پسر باشه ...!!!!!
m-ghorbani
m-ghorbani
٩١/١٠/٠٦
٣
١
جیم نه پسره و نه دختره بحث نکنید.جیم جیمه!
m_sepehri
m_sepehri
٩١/١٠/٠٦
١
٢
اصلا جیم هم دختره هم پسر!
٩١/١٠/٠٦
١
١
یه وقت راجع به اصل موضوع نظر ندین‌ها...زحمت میشه!
mahdi-h
mahdi-h
٩١/١٠/٠٦
٢
١
نه واقعا جیم چیه ؟
m-ghorbani
m-ghorbani
٩١/١٠/٠٦
٠
٠
اصلا موضوع چی بود؟آها اینه؟این موضوع به من ربطی نداره پس راجب همون جیم نظر میدم.
sahar.s
sahar.s
٩١/١٠/٠٧
٣
١
جیم مذکر یا مونث مسئله اینست... :دی نِگا ! ذهن بچه های مردمو چوجوری می هَنگونید!!!! سر جنسیت جیم دعوا نکنین فرزندان من !
٩١/١٠/٠٧
٠
١
چقدر نظر.به نظرم راجب خود جیم بحث کنیم یه بحث مفصلی پیش میاد...
مجید
مجید
٩١/١٠/٠٩
١
٢
چقدر تو پر حرفی همکار.............
مستانه
مستانه
٩١/١٠/٠٦
٤
١
ما که نشنیدیم که دختر بره خواستگاری. جیم زیادی بزرگش کردی ولی انصافا گفتگوی منطقی و مفیدی بود. خیلی مسخره اس که بعضیا سر دختر و پسر بودن جیم دعوا میکنن آخه آفایون عقل کل ! مگه نشریه هم میتونه جنسیت داشته باشه .. گوله نمک هاااااا
m.hakkak
m.hakkak
٩١/١٠/٠٦
٠
١
تو مصاحبه حاج آقای واعظ موسوی گفتند از این سوژه ها زیاد به ایشون مراجعه میکنند و تازه علت های این موضوع را هم بیان کردند اون وقت ما به نظر شما ما چیو الکی بزرگ کردیم؟! خوبی شما؟!
شکوفه گیلاس
شکوفه گیلاس
٩١/١٠/٠٦
٣
٣
خوب معلومه......جیم دختره...داداشم داره...داداش بایت
m.hakkak
m.hakkak
٩١/١٠/٠٦
١
٢
ناراحت نشین ها اما خدا شفا بدهد ان شاء ا...! الـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــهی آمیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــن!
Kale_namak
Kale_namak
٩١/١٠/٠٦
٣
١
خب پس با این حساب میومدین میگفتین کلن این کار(خواستگاری دختر از پسر) اشتبه دیگه واسه چی مزاحم حاج عاقا شدین ....!!!!!؟؟؟؟
m.hakkak
m.hakkak
٩١/١٠/٠٦
٠
٢
این چه حرفی است خاله نمک؟! ما خواستیم یک موضوع و معضل جتماعی رو بررسی کنیم. شاید شما برخورد نداشته‌اید یا به سن این جور تصمیم ها نباشید اما هستند خیلی ها که این موضوع ساده یعنی ابراز اعلاقه به یک معضل برای شان تبدیل شده.
Kale_namak
Kale_namak
٩١/١٠/٠٧
١
١
جناب من خاله نمک نیستم "کله نمک" هستم :) بعدشم چطور ممکنه من برخورد نداشته باشم؟ اتفاقا داشتم که این حرفو زدم اینا از یه طرف دارن میگن مانعی نداره از طرف دیگه حرف خودشونو رد میکنند و میگن پیامدای منفیش ایناس !!!!!!
m.hakkak
m.hakkak
٩١/١٠/٠٦
١
١
خفه نشین این قدر درباره خواستگاری دختر از پسر و صحبت‌های ‌حاج آقای واعظ موسوی اظهار نظر میکنین!:)
m_kashiyan
m_kashiyan
٩١/١٠/٠٧
٢
١
بیا اینم از لحاظ دینی!!!حالا هی به این دختری که این کارو بکنه انگ بی ایمانی بزنید!!
گل
گل
٩١/١٠/١٢
٠
٠
ما که نمیگیم بی ایمانن!!!ما میگیم همونجوری که حاج آقا گفتن بعدا" ممکنه باعث سر شکستگی دختره بشه اونم تو دعواهای ما ایرانی ها، که همیشه مرده های گذشته رو از قبر درمی یاریم...
آرشام ایرانی
آرشام ایرانی
٩١/١٠/٠٧
٠
٤
ببینین من فعلن میخوام درس بخونم خانمها قصد ازدواج ندارم اینقد پیشنهاد ندین خخخخ
sahar.s
sahar.s
٩١/١٠/٠٧
١
٠
بچه ها دعا کنین! بخدا گناه دارن! همه دستا رو ببرید بالا پُشت سر من بگین... خداوندا ! ای خدای مهربان! تمام مریضان اسلام را شفای عاجل عنایت بفرما و سپس لباس عافیت بپوشان!!!! :)))) [حالا همه بگین آمین!] خوب میشی پسرم غصه نخوریا یه وخت! :))
مجید
مجید
٩١/١٠/٠٩
٤
١
ناراحت نشین همکار من منظوری نداشت.کلا بی عقله
bye
bye
٩١/١٠/٠٩
٠
٠
ببینید دوستان عزیز آخه این چه ربطی داره به سنت و زشت بودن ؟! به نظر من مهم اینه که خواستن دو طرفه باشه ! ( مثال : پسرخاله من طلافروشی داره، براش اومدن خواستگاری و الان هم ماشاا... شاد و خرم زندگی میکنند ! )
مجید
مجید
٩١/١٠/٠٩
٤
١
ولمون کنید بابا تو این گرونیا شماها هم دلت خوشه ها بچسبین به کار پول در بیارین پول....پول
m-melisa
m-melisa
٩١/١٠/١٤
٠
٠
درسته که مانعی وجود نداره اما دختر خانمای گل شما اینقدر کوچیکید و شانتون اینقدر پایینه که برید از یه پسر خواستگاری کنید؟؟؟ همونطور که حاج آقا عرض کردن مرد طالب و زن مطلوب! حاج آقا میگن: دین میگه اشکالی نداره اما من که در شان و منزلت خودم نمی بینم که برم همچین کاری کنم. ما دخترا حیا و عفت و عزت داریم
parisa
parisa
٩١/١٠/١٥
٠
٠
اشکال نداره....... ولی اون دختر باید یکم ارزش برا خودش قائل باشه.....که بفهمه یه پسر باید بیاد خواستگاریش...... راستی جیم دختره دیگه......نه؟؟؟؟؟؟؟؟؟ داریم اصلن؟؟؟؟؟؟؟؟؟داریم؟؟؟؟؟؟؟
zendegitalabegi
zendegitalabegi
٩١/١٠/١٨
١
٢
وقتی قلم رو می دیدی دست دخترها این میشه دیگه:) :) :) :)
kavir
kavir
٩١/١٠/٢٢
٠
٠
به نظر من منعی نداره اما اقای حکاک من چطور میتونم به یه شخص اطمینان کنم که فردا جلوی مادر یا پدرم ابروی منو نبره اما نقطه ی منفی اینکه اون پسر طبق ذاتش مثل ارشام و همسالانش و زندگی طلبگی وووو .... از خود راضی میشن و ارزش والایی بهشون دست میده در این موارد قیمت ابلیمو بالاست نداریم بیاریم که ترش نکنن و اینم واضحه که سر هر مسئله ای کوچیک پسر برخورد منفی نسبت به همسر گلش پیدا می کنه . این بود انشای من خوب بود؟
kavir
kavir
٩١/١٠/٢٢
٠
٠
عجب ادمایی هستیم ها موضوع بحث در مورد ازدواج به جنسیت جیم کشیده شد چی میکشی اقای حکاک
Em Ad
Em Ad
٩١/١٠/٢٦
١
٠
تابیله دختر از پسر خواستگاری کنه !!!!!! البته شما یادتون نمیاد، یه زمانی دخترا خواستگاراشون رو رد میکردن ! مثه الان نبود که خودشون دست به کار بشن !!!!!
smt_200
smt_200
٩١/١١/١٤
١
٠
با سلام به همه دوستان جدید خب نظرات متفاوت رو خوندم و باید عرض کنم که بعضیها کلا از بجث پرت شدن بیرون حالا چطور میخوان بیان تو !! نمیدونم آخه به گمانم جیم در رو قفل کرده و کلیدشم برداشته !! خب شاید بتوان از پنچره اومد تو ... خب اینم یه جور انحراف از بحثه دیگه ، نه؟! در مورد سوال مسابقه هم باید عرض کنم که خواستگاری خیلی خوبه البته به شرط اینکه طبق روال و رسم و عرف و سنت و طبیعت و فلسفه و خیلی فاکتورهای دیگه انجام بشه! خب اگه شما بتونید روال و رسم و عرف و سنت رو در خلال چندین سال با تغییر هنجار و فرهنگ عوض کنید نمیشه طبیعت زنانه و فلسفه وجودی انسانها رو تغییر داد . پس همون بهتر که پسر بره خواستگاری دختر... ولی تو این دوره زمونه هیچ چیز بعید نیست...! حتی تغییر طبیعت ...!
مهدی
مهدی
٩٢/٠٦/٢٦
٠
٠
به خاطر ابراز نظرتان بسیار سپاسگذاریم چرامراجع فتوایی در خصوص رفع مشکلات دخترهایی که از سن ازدواجشان گذشته نمیدهند؟آیا جرم چنین دخترانی این است که شیعه هستند.مثلا اگر فتوا داده شود که دختران نیز میتوانند همانند پسرها به خواستگاری بروند خیلی از مشکلات حل و امکان آلوده شدن دختران شیعه به گناه کمتر خواهد شد. و یا یکی از مراجع دنیای خود را فروخته آخرت را بخردوبه طور علنی ازدواج مجدد کند تا این روال در جامعه شیعه گسترش یافته ونتایج خوبی حاصل شود.انشااله
پربازدیدتریـــن ها