اجاره به شرط مجوز
گزارشی از نقره داغ شده مسافران در منازل اجاره‌ای

اجاره به شرط مجوز

نویسنده : محمد امین شرکت اول

کاری تقریبا راحت ولی ظاهرا پر سود. ابزار کار فقط یک برگه کاغذ است. کاغذی که روی آن و بعضا با خط نچندان زیبا نوشته شده است «منزل».

کنار خیابان‌های اطراف حرم و به خصوص ورودی‌های شهر می‌ایستند و با چشم پلاک خودورها را رصد می‌کنند. کافی است پلاک ماشینی متعلق به مشهد نباشد، آن‌وقت است که خیلی سریع خودشان را به ماشین می‌رسانند و...

البته بسیاری از این جوان‌ها و نوجوان‌ها در واقع فقط بازاریاب هستند، اما در این گزارش به سراغ افرادی رفتیم که در تعطیلات نوروز به اصطلاح زائرپذیر هستند و منزل مسکونی در اختیار مسافران قرار می‌دهند. در این روزهای بارانی و برفی نوروز که در غیاب نظارت و بازرسی ظاهرا کار و بار برخی از آن‌ها سکه شده است، مهمان آن‌ها شدیم! 

یکی از اتفاقاتی که در ایام عید در مشهد خیلی شیوع پیدا می‌کند اجاره‌دادن منازل نزدیک حرم است. منازلی که بعضا بدون داشتن هیچ مجوزی اجاره داده می‌شوند. ما برای بدست آوردن اطلاعاتی از این بازار به سراغ به اصطلاح زائرکش‌ها رفتیم، در یک قسمت به عنوان کسی که می‌خواهد خانه خود را اجاره دهد و در قسمتی دیگر به عنوان یک زائر.

 

|| ما نباشیم مسافران کجا بخوابند؟!

کمی کنارش معطل می شوم تا سرش از پنچره ماشینی که مقابلش ایستاده بیرون بیاورد. بعد از آن یک راست سر اصل مطلب می روم و می گویم: «یک خانه دارم نزدیک حرم، یک خوابه و امکاناتش کامل است، خودم از فردا به مسافرت می‌روم و می‌خواهم خانه را اجاره بدهم، شما قبول می‌کنید؟» می‌گوید: «بله قبول می کنم، هر تعداد روزی که اجاره بدهم 80 هزار تومان برایت در‌می‌آید» با لبخندی می‌پرسم: «چند تومان نصیب خودت می‌شود؟» با قیافه‌ای حق به جانب می‌گوید: «منم حدود پنجاه هزار تومان گیرم می‌آید، بالاخره تمام مسئولیت خانه‌تان با من است!» می‌گویم: «این کار بدون مجوز است و خلاف، پس شما چطور به این راحتی کار می‌کنید؟» می‌خندد و می‌گوید: « اگر ما این خانه‌ها را اجاره ندهیم، این همه زائری که عید به مشهد می‌آیند کجا باید بخوابند؟! نمی‌توانند به ما گیر بدهند، چون به تعداد کافی جا برای اسکان زائران ندارند، تازه باید از ما تشکر هم بکنند!» 

 

 

|| خانه‌ای با اینترنت پرسرعت!

کافی است کمی لحن صحبت کردن را عوض کنی و آهنگی به آن بدهی تا باورشان شود که مشهدی نیستی، به سمت یکی از زائر پذیرها می‌روم و بعد از سلام و علیک از او حدود قیمت‌ها را می‌پرسم. می گوید از 70 هزار تومان دارم که یک اتاق خالی است و حمام و دستشویی و آشپزخانه‌اش با چهار اتاق دیگر مشترک است تا 250 تومان که خانه‌ای است نزدیک حرم، 2 خوابه با تمام امکانات.» می‌پرسم این قیمت گذاری‌ها بر چه اساس است؟ برطبق قانون خاصی است؟» می‌گوید: «خب هر چقدر به حرم نزدیک‌تر باشد و امکاناتش بیشتر، به طبع گران‌تر هم است، ولی در کل قانون خاصی ندارد، فقط گران‌تر می‌شود.» به او می‌گویم: «این خانه‌ها بدون مجور است، اگر مشکلی پیش بیاید چی؟ همسایه‌ها شکایت کنند چی؟» بادی به غبغب می‌اندازد و می‌گوید: «ما که کار خلاف قانونی انجام نمی‌دهیم، اصلاً شما رفیق منی، آمدی مشهد من هم خانه‌ام را به تو دادم، چند روزی آن‌جا بمانی!» از او می‌پرسم: «این خانه‌ها مال خودت است؟» می‌گوید: «یکی از این‌ها مال خودم است، بقیه هم یا افرادی می‌آیند و خانه‌های‌شان را به ما می‌سپارند تا برای‌شان اجاره دهیم و یا یک نفر چند خانه را در اطراف حرم برای یکی دو سال اجاره می‌کند و آن وقت به ما می‌سپارد تا برایش اجاره دهیم؛ در عرض، دو سه ماهه کل هزینه‌ اجاره دو سال را در می‌آورد و ما بقی‌اش همه سود است.»

 

جلوتر از این‌ها نیز یک جوان با موتور کنار خیابان ایستاده بود و طبق معمول کاغذی هم به دست داشتم. از او درباره شغلش می‌پرسم. می‌گوید که در یک پیک موتوری کار می کند، ولی چون همین نزدیکی است در زمانی که سرویس ندارد، می‌آید و این‌جا می‌ایستد. می‌گوید: «عید و تابستان پولی که از اجاره دادن خانه‌ها بدست می‌آورم حتی از حقوقم هم بیشتر است.» او برای یک مشاوره املاکی کار می‌کرد و خانه‌های او را اجاره می‌داد.

در حال صحبت کردن بودم که پسری جوان به سمتم آمد و گفت: «یک خانه دارم دو خوابه، مبله با تمام امکانات، ماهواره دار، اینترنت پرسرعت(!) و البته دارای پارکینگ، شبی 130 هزار تومان هم اجاره می‌دهم.» به او می‌گویم: «منزل خودتان است؟» می‌گوید: «آره، می‌خواهیم خودمان برویم مسافرت، گفتیم یک خیری هم به زائرین امام رضا برسانیم!»  

 

پیدا کنید مسئول را!

در ادامه گزارش به سراغ رئیس اتحادیه مهمان پذیرها، هتل آپارتمان‌ها و سوئیت‌ها رفتیم و از او درباره وضعیت اجاره دادن خانه‌های بدون مجوز پرسیدیم.

-آقای محمدزاده، اجاره دادن خانه‌های مسکونی به مسافران نیاز به دریافت مجوز دارد و این کار بدون مجور غیر قانونی است، اتحادیه شما چه برنامه‌ای برای نظارت در این باره دارد و چه اقدامی برای مقابله با افرادی که قانون را دور می‌زنند، انجام می‌دهد؟

+ در گذشته به دلیل کمبود مهمان‌پذیر و هتل در ایام اوج ورود مسافر به مشهد ما خودمان به سراغ ساکنین اطراف حرم می‌رفتیم و از آن‌ها می‌خواستیم که اگر منزلی خالی دارند به مسافرها بدهند که هم خودشان پولی به دست آورند و هم مسافران بدون جا و مکان نمانند، الان با این‌که ما به تعداد کافی مهمان‌پذیر و هتل داریم ولی افرادی به طمع پول و درآمدی بالا، اقدام به اجاره‌دادن منازل اطراف حرم، بدون مجوز می‌کنند، سازمان ما فقط مسئولیت مجوز دادن به اماکنی را دارد که امکانات لازم را دارند و مسئولیت مقابله با جرائم را سازمان میراث فرهنگی به شرکتی خصوصی واگذار کرده که متأسفانه آن‌ها نیز به این موضوع اهمیتی نمی‌دهند.

-اما این افراد که مخفیانه کار نمی‌کنند و در کنار خیابان مشغول کار هستند، چرا با این‌ها هیچ برخوردی نمی شود؟

+ آن‌ها اکثراً خودشان صاحب منازل نیستند و فقط دلال هستند، وظیفه مقابله با آن‌ها با شهرداری و فرمانداری است به ما مربوط نیست.

-پس مسئولیت سازمان شما دقیقاً چیست؟

+ وظیفه ما فقط مجوز و پروانه کسب صادر کردن برای اماکن واجد شرایط است.

-شما نظارتی هم به منازلی که مجوز داده‌اید دارید؟

+ مسئولیت نظارت و بازرسی با همان شرکت خصوصی است که متأسفانه به خوبی انجام نمی‌شود.

برچسب ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
fafa.tk
fafa.tk
٩٣/٠١/٠٣
٠
٠
قبلنا مامان بزرگ منم میدادن طبقه پآیین خونه شونو :)) // منم مخالفم با کارشون.این همه هتل و مهمانپذیر داریم خو....چرا ؟ // تشکر آقای شرکت :)
m.a.sh.a
m.a.sh.a
٩٣/٠١/٠٣
٠
٠
البت قبلنا چون ظرفیت هتلا و مهمون پذیرا کم بود خود مسئولین به مردم میگفتن این کارو کنن ولی دیگه الانه.... /// ممنونات :)
s_a
s_a
٩٣/٠١/٠٣
٠
٠
عجبببببببببببب........... چه پولی هم در میارناااااااااااااااااا....... نمیدونستم حدود قیمتو! اون اینترنت پرسرعت و ماهواره اینا که آخرش بوووووووووووووود خخخ ممنون! خوب بود
hach_zanboori
hach_zanboori
٩٣/٠١/٠٣
٠
٠
البته ماهم که رفته بودیم شمال همینجوری تیغ میزدن! :-\
shiezadeh
shiezadeh
٩٣/٠١/٠٣
٠
٠
آقای شرکت بد نبود ک قیمت هتل ها هم میاوردین! ... شاید این خونه ها برای زائرین ب صرفه تر باشه .... :| :| /// البته بازم نظر خاصی ندارم! /// خیلی ممنانم! :))))))))))))
m.a.sh.a
m.a.sh.a
٩٣/٠١/٠٣
٠
٠
به نیگا به تیتر بفرمایید موضوع مطلب را خواهید دریافت :)))
mohii-2
mohii-2
٩٣/٠١/٠٣
٠
٠
:)
M-N-SONEI
M-N-SONEI
٩٣/٠١/٠٣
٠
٠
وقتی که ماهم میریم به شهر دیگه ای همین بلا رو سر ماهم میارن برای همین رفتارایی که با مسافرا میکنیم نظر مردم شهرای دیگه نسبت به مشهر تغییر کرده کلا هیچکس به هیچکس رحم نمیکنه
2nyadideh
2nyadideh
٩٣/٠١/٠٤
٠
٠
بله..... چه ميشه كرد؟؟(-_-) خدا همه رو به راه راست هدايت كنه....
f_nietzsche
f_nietzsche
٩٣/٠١/٠٥
٠
٠
سلام...اصن نميدونم چي بگم...!!!
پربازدیدتریـــن ها
نامه ام را به دستش برسانید

راستی خدا...

٩٧/٠٢/٣١
شعری سروده خودم

انقلاب سفید

٩٧/٠٢/٣٠
شعری سروده خودم

شرمسار

٩٧/٠٣/٠٢
آماده تر از همیشه

کار دل دلدادگی و کار او دل کندن است

٩٧/٠٣/٠٣
یاد تو را بسیار کنم

سه سخن رمضانه

٩٧/٠٢/٢٩
خارج از شهر و خارج از مرز!

رانده شدن به حاشیه شهر

٩٧/٠٣/٠٢
شعری سروده خودم

خورشید هشتم

٩٧/٠٢/٣٠
انشای یک دانش آموز دبستانی درباره ازدواج

غلط کردی!

٩٧/٠٢/٣١
شعری سروده خودم

خیال بودنت

٩٧/٠٢/٣٠
شعری سروده خودم

امید آخر شد افسانه

٩٧/٠٣/٠١
حکایت تلگرام و سروش

نامادری!

٩٧/٠٢/٣٠
این بیماری لاعلاج

یخچال گردی چیست؟

٩٧/٠٢/٣٠
شعری سروده خودم

عشق شاید که بشکند من را...

٩٧/٠٣/٠٢
عاشقی بی‌همتاترین حس زندگی‌ست

سر مشق عشق

٩٧/٠٣/٠١
استغفر اللهَ ربی و اتوب علیه

داروی بی موقع

٩٧/٠٢/٣١
لحظه ای را از دست ندهید

مسابقه بزرگ

٩٧/٠٢/٣١
شعری سروده خودم

بیا آقاجان

٩٧/٠٢/٣٠
اصلا مهم نیست چه زمانی برگردی

جمله ات را تمام نکن! برو...

٩٧/٠٣/٠١
در حسرت خرید دوربین

آرزو یا افسانه

٩٧/٠٣/٠٣
آغاز مکتب نمادگرایی جادویی

کتاب پایان نامه؛ جادوی قرن بیست و یکم

٩٧/٠٣/٠٣