سین مثل ماهی!
گزارشی از یک شغل موقت که این روزها بازارش حسابی داغ است

سین مثل ماهی!

نویسنده : علیرضا خورسندی

این روزها هرکجای شهر را نگاه می‌کنید همه در تلاش‌اند؛ یکی دنبال خرید لباس است و دیگری دنبال بلیت سفر، اما در این بین خیلی‌ها هم دنبال لوازم سفره هفت سین‌شان هستند؛ اما از سفره‌های هفت سین سه هزار تومانی با سکه‌های پلاستیکی که بگذریم می‌رسیم به ماهی سفره هفت سین، که خدا را شکر هنوز نمونه تقلبی و ایضاً پلاستیکی آن وارد بازار نشده. در این گزارش ما به یکی از این ماهی فروشی‌های سطح شهر سرزدم و در مورد نوع ماهی‌ها، شرایط نگهداری، این‌که از کجا این‌ها را می‌آورند و خیلی چیزهای دیگر پرسیدم که خواندن و دانستن‌شان خالی از لطف نیست!

 

|| کار عار نیست!

به سراغ یکی از ماهی فروشی‌ها سطح شهر رفتم که به صورت موقت ماهی و لوازم سفره هفت سین را می‌فروشد. فروشنده آن جوانی دانشجو به اسم عارف است. او می‌گوید از طریق یکی از آشنایانش با این کار آشنا شده و الان دومین سال است که برای پرکردن وقتش و ایجاد درآمد به این‌کار مشغول شده. از کم وکیف کار که می‌پرسم جواب می‌دهد اطلاعی ندارد و ماهی‌ها و لوازم دیگر را برایش می‌آورند و او و افراد مثل خودش، فقط فروشنده هستند. از درآمدش راضی است و عقیده دارد که کار عار نیست!

از او آدرس جایی که برایش ماهی‌ها را می‌آورد را گرفتم و برای پیداکردن جواب سوالاتی که داشتم به آن‌جا رفتم.

 

|| اینجا معدن ماهی است!

به آدرسی که داشتم رسیدم. مغازه نسبتاً بزرگی بود که دو قسمت عمده داشت، یکی مربوط به ماهی و لوازم آکواریوم و قسمت دیگر گل‌های آپرتمانی و... بود. صاحب این مغازه آقای ناصر سرباز، فردی میان سال، خوش ذوق و با حوصله است که 15 سال است در کار پرورش ماهی است. 

از انواع ماهی قرمزها موجود در بازار پرسیدم که پاسخ دادند: اسم اصلی ماهی قرمز، (گلدفیش‌) است که نژادی چینی دارد اما در خود ایران پرورش داده می‌شود. این نوع ماهی جزو دسته ماهی‌های کپور محصوب می‌شود. انواع مختلفی هم ندارد، فقط بعضی وقت‌ها از نظر ظاهری شاید با هم اختلاف داشته باشند، مثلاً سه دم یا دم بلند.

از آنجایی که عمر ماهی قرمز حداقل برای خود ما تا به‌حال از یک ماه بیشتر نشده! از آقای سرباز در مورد شرایط نگهداری و عمر ماهی قرمز پرسیدم که پاسخ دادند: عمر ماهی قرمز در شرایط رودخانه‌ای به 12 سال می‌رسد و در استخر اگر شرایطش خوب باشد حداقل تا 8 سال عمر می‌کند. اما برای نگهداری در آکواریوم باید بیشتر دقت کرد، مهمترین عامل برای افزایش عمل کلیه ماهی‌ها در آکواریوم، هوا دهی مناسب است که باید با توجه به تعداد ماهی‌ها و حجم آکواریوم تنظیم شود. غذا دهی هم در آکواریوم مهم است (ماهی‌ قرمز همه‌ چیزخوار است ولی برای تمیزی آب بهتر است از غذاهای مخصوص ماهی استفاده شود) و بعد از آن باید به طور مرتب آب آکواریوم را عوض کرد که این هم بستگی به مقدار آلودگی آب دارد که ما معمولا هر هفته یک بار توصیه می‌کنیم. برای دمای مناسب آکواریوم، دمای اتاق یعنی بین 20-25 درجه سانتیگراد مناسب است.

 

|| این ماهی‌ها را عمر کلاغ دارند!

 در مورد بیماری‌های ماهی قرمز و نکات بهداشتی پرسیدم که جواب داد: اگر ماهی شما خوردگی بال، دم و یا زخم‌های پنبه‌ای شکل روی بدنش داشت، نشان می‌دهد که ماهی شما بیماراست و نباید آن را بخرید و با دیگر ماهی‌های‌تان نگهداری کنید.

از آنجایی که شاید یک‌روز پرورش ماهی بکارم بیاید و شاید کار و کاسبی هم از همین روش، راه‌انداختم(!)، از آقای سرباز روش پرورش ماهی قرمز را پرسیدم که انصافاً خیلی خوب پاسخ داد. او گفت برای پرورش ماهی قرمز نیاز به ماهی مولد است که با یک جفت ماهی هم می‌شود شروع کرد. اردیبهشت ماه، درست وقتی که درخت اقاقیا گل می‌کند، وقت تخم‌ریزی ماهی‌های مولد است، برای این‌که تخم ماهی خورده نشود، باید آن‌ها را از دیگر ماهی‌ها جدا کرد. بعد از این‌که تخم‌ها باز شدند، تبدیل به لارو می‌شود (در این قسمت هم باید از بقیه ماهی‌ها دور باشند) و بعد از 20 روز لارو تبدیل به بچه ماهی می‌شود و می‌تواند غذا بخورد و رشد کند. تا اوایل پاییز که دیگر از غذا خوردن می‌افتد.

اگر بخواهید در یک دوره پرورش (یک سال) ماهی رشد بیشتری بکند باید غذا دهی بیشتر باشد که نهایتاً در یک دوره پرورش به‌اندازه یک بادام رشد می‌کنند. برای این‌که رنگ ماهی خوب باشد، ماهی باید در معرض آفتاب باشد و عمق جای نگهداری بیشتر از 1.20 نباشد. خودشان که می‌گویند در استخر پرورش می‌دهند و بهترین حالت هم استخر است اما در آکواریوم هم می‌شود پرورش داد.

برچسب ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
wolf
wolf
٩٢/١٢/٢٩
٠
٠
الهی ماهی زندگیتون تو اقیانوس خوشبختی در حال شنا باشه :) مطلب جالبی بود همیشه واسم سوالم بود این همه ماهی از کجا میاد؟
MONA-R
MONA-R
٩٣/٠١/٠١
٠
٠
با تخم ریزی ماهی های دیگه :))
hach_zanboori
hach_zanboori
٩٢/١٢/٢٩
٠
٠
چرا ماهیا رو میگیرین میندازین تو تنگ بعد میکشینشون :((
سلیمان حسنی
سلیمان حسنی
٩٢/١٢/٢٩
٠
٠
سلام: سال نو مبارک وامیدوارم توأم با سلامتی ،شادی وسعادت باشد.عکسها خیلی قشنگ بود.
shiezadeh
shiezadeh
٩٣/٠١/٠١
٠
٠
من هنو درگیر تیتر مطلبم! خخخ /// همونه! ماهی ها نژادشون چینی استندی ک نهایتا یه هفته دووم میارن! خخخ /// ممنون عکاس باشی! :) سال خوبی داشده باشین
MONA-R
MONA-R
٩٣/٠١/٠١
٠
٠
خخخخ سین مثل ماهی رو میگین؟؟؟؟
MONA-R
MONA-R
٩٣/٠١/٠١
٠
٠
خیلی مطلبتون خوب بود به اطلاعات عمومیم خیلی زیاد شد.. ممنون
MONA-R
MONA-R
٩٣/٠١/٠١
٠
٠
راستی ما تا چندسال پیش یه آکواریوم بزرگ داشتیم که نصف اوپن خونمونو گرفته بود، خیلی بزرگ بود! کلی هم ماهی توش داشتیم با مدل های مختلف از گپی گرفته تا بقیه ... تازه غذا هم بهشون میدادیم(غذای ماهی) و هوادهی هم میکردیم ... خلاصه یه دریایی داشتیم برا خودمون... تااینکه یه صبح جمعه که داشتیم تو آشپزخونه رو میز صبحانه میخوردیم بدون هیچ اتفاق خاصی یهو آکواریوممون از رو اوپن افتاد تو آشپزخونه رو سرامیکا و شکست :| همه ماهی هامون مردن!!! خیلی حیف شد!! هر وقت یادم میاد کلی ناراحت میشم :(( تازه چندتاشونم حامله بودن :(((( ههههییییی ! اینم از داستان ما :|
2nyadideh
2nyadideh
٩٣/٠١/٠١
٠
٠
اووووف....بله .... مرسي از ايشون .... مرسي از شما.....گزارش جالبي بود (^_^) تشكر... امسال كه گذشت برا سال ديگه شايد امتحان كرديم ;)
2nyadideh
2nyadideh
٩٣/٠١/٠١
٠
٠
سال نو تون هم مبآرك (^_^)
hamid_kh
hamid_kh
٩٣/٠١/٠١
٠
٠
من اصلا مشکل دارم با ماهی سر سفره ... ای بابا حیوون بی زبون رو می ذارن تو تنگ ... یعنی چی خب ؟؟
خودم خونه دایی
خودم خونه دایی
٩٣/٠١/٠١
٠
٠
محسوب ! :خخخخخخخخ
Niva
Niva
٩٣/٠١/٠٢
٠
٠
ما رفتیم بازار گل تو خیام... اونجا مار و لاک پچت هم میفروختن :) یکی از ماهی قرمزهامونم امروز که روز دومه مرد از همین مریزی ها که گفتین داچت فکر کنم .. الان ما باید تا آخر عید عذا دار باچیم.. خب آخه این چه وزچه خخخ ممنون
پربازدیدتریـــن ها
ولی اگر نباشند...

نمک های زندگی

٩٧/٠٣/٢٣
سند زدن چشم هایت به نام من

و چقدر این چشم‌ها با عینک خواستنی‌ترند

٩٧/٠٣/٢٧
تنها آیدا نیست

در آرزوی پسر بودن

٩٧/٠٣/٢٣
آشنایی با تیم های گروه مرگ (گروه B) جام جهانی

بِکِش زیرش!

٩٧/٠٣/٢٧
شعری سروده خودم

من زنم!

٩٧/٠٣/٢٤
شعری سروده خودم

دلتنگی

٩٧/٠٣/٢٨
غرق شده ام

به رویا

٩٧/٠٣/٢٣
شرمندگی اش ماند برای دیگران

شهريار يا شهرزاد؟

٩٧/٠٣/٢٢
صفای وجود تو را عشق است

دست گل و شیرینی

٩٧/٠٣/٢٨
کارم را بساز

جنگ

٩٧/٠٣/٢٤
درباره هزار و یک شب شهرزاد

با «شهرزاد» در تهران قدیم قدم زدیم

٩٧/٠٣/٢٣
صبرم کم است

من دلم بهشت مي خواهد

٩٧/٠٣/٢٢
داستانی آشنا

منی که من باشم! / قسمت دوم

٩٧/٠٣/٢٧
معرفی فیلم

اوکجا را حتما ببینید

٩٧/٠٣/٢٧
بوی تعفنش

کافی شاپ

٩٧/٠٣/٢٨
شعری سروده خودم

خداحافظ رمضان

٩٧/٠٣/٢٧
به خودتان رحم کنید

فقیر نباشیم

٩٧/٠٣/٢٨