عیدی دادنی نیست؛ گرفتنی است!
رازهایی برای عیدی ستاندن

عیدی دادنی نیست؛ گرفتنی است!

نویسنده : زهرا خنداندل

از آن‌جایی که امروز دیگر عید است و خیلی از بزرگترها خودشان را آماده کرده‌اند که امسال، از زیر عیدی دادن فرار کنندو از آن‌جا که زهی خیال باطل؛ ما راهکارهایی اندیشیدم که عمرا امسال بتوانند از زیر عیدی دادن جیم فنگ بزنند!

 

* خشت اول را خوب و درست بنا بگذارید * 

تا از در وارد شدید بعد از سلام و احوال پرسی بگویید: به به؛ خانه‌تان چه بوی عیدی می‌دهد. اصلا از در خانه که وارد می‌شوی انگار می‌خواهند شادت کنند. خانه بعضی‌ها که می‌روی آن‌قدر با اخم و روی ترش برخورد می‌کنند که آدم می‌ترسد بگوید «ع» چه برسد به عیدی؛ اما خدا را شکر فضای خانه شما پر از انرژی و امید هست.

یعنی با این تکنیک عمرا صاحب خانه دست توی جیبش نکند! 

 

* جیب صاحب خانه را بپایید *

اگر صاحبخانه از آن آدم‌های خسیسی است که جان به عزراعیل نمی‌دهد، حواستان حسابی به جیب‌هایش باشد. در اولین فرصتی که دستش را داخل جیبش کرد، بگویید مثلا: عمو جان! نه تو را به خدا؛ ما توقع نداریم خودتان را توی زحمت بیاندازید. اما تعارف را زیاد کش ندهید، تا دیدید طرف تعارف‌تان را جدی گرفت گرفته، بگویید البته زشت است که آدم دست بزرگتر را رد کند. حالا که اصرار می‌کنید باشد قبول می‌کنیم.

 

* حواستان به غیبت طرف باشد *

تا طرف مقابل‌تان غیبش زد و رفت داخل اتاقی جایی. صدای‌تان را بلند کنید و بگویید صغری خانم، ما راضی به زحمت‌تان نیستیم، البته باز هم دست شما درد نکند که رسم و رسوم را تازه نگه می‌دارید، چون عید تمام کیفش به عیدی دادن است، بعضی‌ها که آن‌قدر خسیس هستند از همین عیدی دم عید هم دریغ می‌کنند، باز هم به معرفت شما!

 

* از خانه و میوه‌ها تعریف کنید *

کمی که در منزل سوژه مورد نظر نشستید، از این‌که چقدر همه جای خانه‌شان برق می‌زند بگویید، از مبل‌مان تازه یا ظروف شیک و آنتیک‌شان تعریف و تمجید کنید. از میوه‌ها و خرج سنگینی که برای پذیرایی از شما کرده‌اند، یاد کنید و هنگامی که متوجه لبخند روی لب صاحبخانه شدید، وقت را هدر ندهید، تا تنور داغ است نان را بچسبانید. رو به صاحبخانه بگویید: با این‌همه زحمت و خرجی که کردید، معلوم نیست چقدر می‌خواهید عیدی بدهید. اجرتان با خدا، دل ما کوچکترها به همین عیدی‌های شما بزرگترها خوش است. خدا سایه‌تان را از سر ما کم نکند.

 

* از یک آدم خیالی بگویید *

کمی که نشستید و از آجیل‌ها و تنقلات را نوش جان‌تان کردید و بازار حرف زدن داغ شد، بحث را به عیدی دادن بکشانید و بگویید اتفاقا ما هر کجا رفتیم به ما عیدی دادند، به جز خانه... بگذریم اسمش را نبرم بهتر است. آن‌قدر خسیس بود بنده خدا که دست نکرد در جیبش یک 10000 تومانی به ما بدهد! دقت داشته باشید که شما در این گفت‌وگو نرخ و کف عیدی‌تان را تعیین می‌کنید و صاحبخانه هم شصتش خبردار می‌شود که اگر عیدی ندهد، آبرویش به خطر خواهد افتاد.

 

* دم در را محکم بچسبید *

دم در از آن قسمت‌های حیاتی است که اگر از دست بدهید، کلا قافیه را باخته‌اید. مخصوصا هنگام رفتن. صاحب خانه قطعا تا دم در شما را همراهی می‌کند، این‌جاست که باید بگویید تو را به خدا زحمت نکشید، لازم نیست تا دم در بیایید، عیدی ما را بدهید کافی است! دیگر احتیاجی به بدرقه نیست. و این یعنی تیر خلاص. این‌جاست که صاحب خانه گیر می‌کند و از هرجا شده حتی لای جرز دیوار برای شما عیدی جور می‌کند.

 

مهمترین نکته

در انتها امیدواریم با راهکارهای ارائه شده حسابی عید پر برکت و پر از پولی داشته باشید. تنها به شما یادآور می‌شویم که هرچه گرفتید، بین شما و برو بچز جیم (علی الخصوص نویسنده مطلب) نصف خواهد شد. چون بالاخره ما راهکارهایی دادیم که هر عید می‌توانید مورد استفاده قرار دهید و حداقل دو برابر سال‌های قبل کاسب شوید.

 

برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
MONA-R
MONA-R
٩٢/١٢/٢٩
٠
٠
خخخ خیلی جالب بود! حالا واقعا کی مردشه که این کارا رو انجام بده؟؟؟؟ نه واقعا کی اینکارارو میکنه؟؟؟؟؟ من که به شخصه اصلا !
MONA-R
MONA-R
٩٢/١٢/٢٩
٠
٠
فقط یه توصیه به بزرگترا دارم اینکه جان ما اگه میخاین عیدی بدین به همه به طور مساوی عیدی بدین و تبعیض مخصوصا بین نوه ها نذارین!!! خیلی ازین قضیه داغ دیده ام ! خیلی!!! حالا بعدا یه مطلب درباره همین موضوع میذارم!
A_K
A_K
٩٢/١٢/٢٩
٠
٠
خخخخخخخخخخخخخخخخخخ
z_muosavi
z_muosavi
٩٢/١٢/٢٩
٠
٠
فکر نکنم با همه ی اینا بازم چیزی گیرم بیاد خخخخخخخ
janbarkaf
janbarkaf
٩٢/١٢/٢٩
٠
٠
من با تمام شیطنتم ... نه بابا نمیشه ... اینقدا هم که فک میکنید پرو نیستم .... امتحانش مجانی که نیست ...چون آخرش عیدی میگیرم ... حالا امتحان میکنم ببینم چی میشه ...
hach_zanboori
hach_zanboori
٩٢/١٢/٢٩
٠
٠
به ما که میگن دیگه بزرگ شدین الان باید عیدی بدین نه که بگیرین!!! :-\
r_reiHaaN
r_reiHaaN
٩٣/٠١/٠١
٠
٠
عاقا من داداشم بهم عیدی پول داد ... شماره سریال های پولا پشت سر هم :))))))))))) یعنی چسبید بهم واقعا !!! من هلاک این دقت داداشمم منو که خیلی خوشحال کرد امیدوارم شمام از این عیدی ها بگیرید :)))))))))))))
2nyadideh
2nyadideh
٩٣/٠١/٠١
٠
٠
:))))))))))) اينم امتحان كنيد بد نيست... از سر سفره كه خواستين بلند شيد... يكي يكي زير ظرفاو بشقابارو زير سفره رو جعبه دستمال كاعذي رو نگاه كنيد اينقد اين كارو انجام بدين و اسرار ومداومت كنيد تا يكي بگه دنبال چي ميگردي عزيز جان... اونوقت شما با نهايت طلب كاري تو چشاش نگاه كنيد و بگيد: عيديم!! عيديم!!! اين عيدي من كو؟؟؟ (^_^) اصلا امكان نداره كه جواب نده....
2nyadideh
2nyadideh
٩٣/٠١/٠١
٠
٠
بهترين جواب هم برا خنثي كردن حربه ي" شما ديگه بچه نيستين و بزرگ شدين" گفتن اين جملست كه 100سالمون هم بشه بازم بچه شماييم ديگه...آيا 100سال ديگه من بچه خواهر شما نيستم؟؟ يا بچه برادر شما نيستم؟؟ يا بچه پسر شما نيستم؟؟؟ به هرجهت من تا آخر عمرم بچه يكي هستم ديگه(^_^) نميخوايين عيدي بدين! ندين ولي ديگه اين حرفا رو جايي نزنيد كه ناراحت ميشيم ها (^_^)
2nyadideh
2nyadideh
٩٣/٠١/٠١
٠
٠
يام از همون اول تير خلاص رو بزنيد :)) بعد تبريك سال نو و عيد همينطور كه اينور اونور سرك ميكشيد(همون اول اول در آستانه در) بگيد عزيز گرامي اين عيدي منو كجا گذاشتي خودم برم بردارم، شما تو زحمت نيافتي :))) خونه پرش يا پس گردني ميخوري يام "اي به چشم اونم ميدم بهت" ميشنوي :)) تضمين شده تضمين شده (^_^)
2nyadideh
2nyadideh
٩٣/٠١/٠١
٠
٠
به هر جهت مرسي از شما (^_^) شيوه هاي ما ، حداقلش برا خودمون كه تكراري بود.... الان پاي اين مطلب آپديت شديم رفت.... توكل برخدا يكي يكي رو امتحان ميكنيم... اگر چيزي كاسب شديم ، دعاي خير ما حتما بدرقه راه شما براي موفقيت هرچه بيشتر خواهد بود (^_^) مطمئن باشيد :)
janbarkaf
janbarkaf
٩٣/٠١/٠١
٠
٠
چقد شما تجربه دارین ...
r_jafarpour
r_jafarpour
٩٣/٠١/٠٢
٠
٠
ماشالا چه قدر تایپ کردید:)
2nyadideh
2nyadideh
٩٣/٠١/٠٤
٠
٠
ديگه ديگه :))))
shiezadeh
shiezadeh
٩٣/٠١/٠١
٠
٠
با تشکر از خانم دنیا دیده و تشکر ویژه از خانوم خندان دل! خخخخخخخخ :))))))))))))) هر دو بزرگوار راهکار های خوبی ارائه دادن .
m_kopas
m_kopas
٩٣/٠١/٠٢
٠
٠
حیف که امسال جایی نیس بریم عید دیدنی وگرنه من استادش بودم ... با دس پس بزن با پا پیش بکش (-:
z-dadras
z-dadras
٩٣/٠١/٠٢
٠
٠
راهکارهای خیلی جالبی بود دستتون مرسییییییییییییییییییی
Niva
Niva
٩٣/٠١/٠٢
٠
٠
بچه های حالا که از وقتی وارد میچن تا آخر مهمونی به صورت جاسوییچی به جیب صاب خونه وصل میچن و یک صدا چعر منسوخ :((یالا یالا عیدی میخوایم یالا ))رو میخونن .. ایچ اصن بد جور هم جواب میده :)) بابا یکم فکر صاب خونه ها هم باچین خب خخخخخ ممنون سال خوبی داچته باچین
m_farshchi
m_farshchi
٩٣/٠١/٢١
٠
٠
خخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخ
پربازدیدتریـــن ها
نامه ام را به دستش برسانید

راستی خدا...

٩٧/٠٢/٣١
شعری سروده خودم

انقلاب سفید

٩٧/٠٢/٣٠
شعری سروده خودم

شرمسار

٩٧/٠٣/٠٢
یاد تو را بسیار کنم

سه سخن رمضانه

٩٧/٠٢/٢٩
به نام...

آب در کوزه و ما تشنه لبان

٩٧/٠٢/٢٧
راهنمای دستیابی به فیلم های خوب

چطور فیلم خوب ببینیم؟

٩٧/٠٢/٢٧
خارج از شهر و خارج از مرز!

رانده شدن به حاشیه شهر

٩٧/٠٣/٠٢
شعری سروده خودم

خورشید هشتم

٩٧/٠٢/٣٠
گاهی دلتنگ می شوی

تنهایی آنقدرها هم بد نیست

٩٧/٠٢/٢٧
انشای یک دانش آموز دبستانی درباره ازدواج

غلط کردی!

٩٧/٠٢/٣١
شعری سروده خودم

خیال بودنت

٩٧/٠٢/٣٠
حکایت تلگرام و سروش

نامادری!

٩٧/٠٢/٣٠
این بیماری لاعلاج

یخچال گردی چیست؟

٩٧/٠٢/٣٠
شعری سروده خودم

امید آخر شد افسانه

٩٧/٠٣/٠١
لحظه ای را از دست ندهید

مسابقه بزرگ

٩٧/٠٢/٣١
استغفر اللهَ ربی و اتوب علیه

داروی بی موقع

٩٧/٠٢/٣١
شعری سروده خودم

بیا آقاجان

٩٧/٠٢/٣٠
عاشقی بی‌همتاترین حس زندگی‌ست

سر مشق عشق

٩٧/٠٣/٠١
آماده تر از همیشه

کار دل دلدادگی و کار او دل کندن است

٩٧/٠٣/٠٣
اصلا مهم نیست چه زمانی برگردی

جمله ات را تمام نکن! برو...

٩٧/٠٣/٠١