هرکسی می‌تواند یک سیاست مدار باشد!
پنجمین بخش لغت‌نامه سیاسی جیم

هرکسی می‌تواند یک سیاست مدار باشد!

نویسنده : im.sohrabi

سیاست یک لفظ عام است. یعنی چه؟ مثلا انسان هم یک لفظ عام است که شامل آدم‌های با شعور (مثل من و شما) و بی‌شعور (مثل حیوان‌ها) می‌شود. حالا سیاست یک لفظ عام است یعنی چه؟ شامل علم سیاست (که در دانشگاه مطالعه می‌شود)، حرکت‌های سیاسی (مثل انتخابات، همه پرسی، رفراندوم)، مواضع سیاسی و چیزهای دیگری می‌شود که در این شماره با یکی از آن چیزهای دیگر کار داریم. چه؟! سری به لغت نامه دهخدا می‌زنیم؛ ذیل کلمه سیاست می‌خوانیم: زیرَکی - سیاسی = زیرَک گَر - سیاسیون = زیرَک گَران - سیاست مدار = زیرَک مَند و ... .

شنیده‌اید وقتی اهل فامیل، دور هم می‌نشینند، گاهی می‌گویند فلانی آدم سیاست مداری است؟! یا وقتی دوستان با هم گفت‌وگو می‌کنند، می‌گوید فلانی خیلی سیاست دارد. آیا تا به حال با خود فکر کرده‌اید که شاخصه یک فرد سیاست مدار چیست؟ شاید ذهن شما به سمت افرادی مثل « جواد ظریف»، وزیر امور خارجه یا «حسن روحانی» رئیس جمهور معطوف شده است. اتفاقا هر دو نمونه‌های خوبی است. به ظریف نگاه کنید؟ نه منظورم این است که در رفتار و کردار او تأمل کنید. اگر هم زمان که به ظریف نگاه می‌کنید، به دستاوردهایش طی چند ماهه گذشته نیز بنگرید، متوجه نکات برجسته‌ای می‌شوید. 

ظریف کم صحبت می‌کند، ولی دیدارهای زیادی دارد؛ کم دیده می‌شود، ولی سفرهای زیادی می‌رود. بررسی شخصیت او به زمان و فضای بیش‌تری نیاز دارد. ولی همین مقدار اندک نشان از آن دارد که او سنجیده رفتار و درباره هر کارش فکر می‌کند و به طور کلی همان طور که مرحوم دهخدا گفته، آدم زیرکی است.  این‌ها را گفتم برای رسیدن به این نتیجه که: «سیاست امری است که در رفتار و کردار ما خود را نشان می‌دهد.» پس اگر در خرید قبل از عید، دید و بازدید نوروزی، تعطیلات، سفر و ... سنجیده رفتار کردید، فرد زیرکی هستید و به عبارتی شما سیاست مدار هم خواهید بود. هرکس می‌تواند یک سیاست مدار باشد. از همین لحظه سیاست مدار بودن را تجربه کنید.

 

به بحث لغت نامه می‌رسیم. این شماره نوبت پنجم از لغت نامه سیاسی و آخرین آن در سال 1392 است. در سالی که گذشت، این واژه‌ها را بررسی کردیم: همه‌پرسی، روشنفکری، بروکراسی، استیضاح، پوپولیسم، رادیکالیسم، بورژوازی، اصلاح‌طلبی، اکسپرسیونیسم، اگزیستانسیالیسم، اپوزیسیون، امپریالیسم، تحریم، دیپلماسی، حزب جنگل، گروه فرقان، سازمان ملل متحد و آپارتاید. و در ادامه...

|| لیبرالیسم (Liberalism): پیروان این مکتب به آزادی و فلسفه آن چه به عنوان روش حکومت و چه راه و رسم زندگی اعتقاد دارند. لیبرالیسم از قرن 18 آغاز شد و به انقلاب‌های بزرگ در آمریکا و فرانسه انجامید. بین انقلاب صنعتی و به نوعی انقلاب ماشینی و لیبرالیسم ارتباط‌های فراوانی وجود دارد. یکی از آن‌ها، همین نام «رالی» گنجانده شده بین «لیب» و «سم» است. توضیح لیب و سم که مفصل است؛ اما رالی اشاره به تخت گاز راندن بدون توجه به هر گونه قانون و قاعده دارد و الهام گرفته از همان انقلاب ماشینی است!   

 

|| سکولاریسم (Secularism): عقیده‌ای است، مبنی بر جدا شدن نهادهای حکومت، از نهادهای و مقام‌های مذهبی. این تفکر به صورت کلی ریشه در عصر روشنگری در اروپا دارد. مفاهیمی مانند جدایی دین از سیاست، جدایی کلیسا و حکومت در آمریکا و لائیسیته در فرانسه که بر پایه سکولاریسم بنا شده‌اند. علت این نام گذاری‌اس هم سکوهایی است که در دوره رنسانس دور کلیسا کشیده شد تا از ورود متصدیان کلیسا به عرصه سیاست جلوگیری شود! 

 

|| نهضت آزادی ایران: این نهضت در اردیبهشت 1340 توسط برخی از چهره‌های شاخص ایران چون آیت الله طالقانی، یدالله سحابی و مهندس بازرگان بنیان‌گذاری شد. از چهره‌های شاخص آن می‌توان به علی شریعتی، مصطفی چمران و ابراهیم یزدی اشاره کرد. 4 اصل این نهضت نیز مسلمان، ایرانی، تابع قانون اساسی و مصدقی بودن بود. نهضت آزادی تمایل زیادی به آزاد کردن مرحوم مصدق از قبر و ترویج افکار او در سطح جامعه داشت.   

 

|| جاما: جنبش انقلابی مردم مسلمان ایران، نام گروهی است که یک بار در اوایل دهه 40 و بار دیگر در دهه 50 تشکیل شد؛ معتقد به مبارزه مسلحانه بودند و بیش‌تر در 2 شهر تهران و انزلی بود. از چهره‌های شاخص این جنبش می‌توان به حبیب ا... پیمان و کاظم سامی اشاره کرد. وجه تسمیه آن نیز این بود که جاما اغلب تصور می‌کرد این جا، جامائیکا است و تمدن هنوز در این نقطه شکل نگرفته است و باید با خوی وحشیانه اهداف را به انجام رساند.   

برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
s_kiani
s_kiani
٩٢/١٢/٢٦
١
٠
موره چی به ای حرفا…والا
hach_zanboori
hach_zanboori
٩٢/١٢/٢٦
٠
٠
مو که یک چیزایی فهمیدوم!
MILAD
MILAD
٩٢/١٢/٢٧
٠
٠
دم خودوم گرم که یکم بیشتر از شوما فهمیدوم :)))
Mostafa
Mostafa
٩٢/١٢/٢٦
٠
٠
ممنون .. خوب بيد
maede
maede
٩٢/١٢/٢٧
٠
٠
استاد انقلاب ما میگفتن سکولاریسم به معنیه عرف گرایی هم هست!یعنی حکومت بر پایه خواست مردم.حالا خواست مردم ممکنه دینی باشه ممکنه نباشه!
f_nietzsche
f_nietzsche
٩٢/١٢/٢٧
٠
٠
سلام...استاد شما معلومه خيلي بيسواد بوده...
maede
maede
٩٢/١٢/٢٧
٠
٠
چطور؟؟
s_khan
s_khan
٩٢/١٢/٢٧
٠
٠
البته سکولاریسم به معنی عرف گرایی هم هست و البته حق حاکمیت را نیز از آن انسان میداند و از این نظر استاد شما درست گفته است. چنانکه در اصلا در ریشه های این کلمه معنای عرف گرایی وجود دارد و همین طور در رویکرد عملی آن. منتها این که حکومت دینی باشه بر اساس خواست مردم یکم گنگ و مبهمه و فکر میکنم تمام حرف ایشون رو نقل نکردید.با تشکر
MILAD
MILAD
٩٢/١٢/٢٧
٠
٠
ایول عالی بود .اطلاعات عمومی رفت بالا:))
دایی علی
دایی علی
٩٢/١٢/٢٧
٠
٠
زنده باد نهضت آزادی ایران آقای طالقانی و بازرگان و مصدق و شریعتی
f_nietzsche
f_nietzsche
٩٢/١٢/٢٧
٠
٠
سلام...حلالت
s_khan
s_khan
٩٢/١٢/٢٧
٠
٠
برادر به همین نون ماست ها هم که میگی نیست...خودت میدونی که چی میگم دیگه...
Am-SpringSell
Am-SpringSell
٩٢/١٢/٢٧
٠
٠
خیلی عالی بود ، ممنون :)
سهره
سهره
٩٢/١٢/٢٧
٠
٠
جانم؟؟؟؟ما همون هویج رو ترجیح میدیم!
sherlok
sherlok
٩٢/١٢/٢٧
٠
٠
داداش یه چیزی بگین با مغز ما جور در بیاد!
Paeez
Paeez
٩٢/١٢/٢٨
٠
٠
چرا هرچی فکر می کنم"بورژوازی" معنیش یادم نمیاااد!ممنون چرا این قدر سر فاصله سیاست آموزیهاتون زیاده ؟:)
im.sohrabi
im.sohrabi
٩٢/١٢/٢٩
٠
٠
سلام با عرض پوزش از شما خواننده گرامی سعی ما بر این است که از این پس انتهای هر ماه سری جدیدی از لغت نامه سیاسی را خدمتتان عرضه کنیم.
radyab0
radyab0
٩٣/٠١/٠٢
٠
٠
منم میتونم؟؟؟؟
پربازدیدتریـــن ها
همه چیز در تو خلاصه می شود

برای من از تو نوشتن ناممکن است

٩٦/١٢/٢٧
سال تان قشنگ

عید من خنده ی توست

٩٦/١٢/٢٩
کاش پشت دستم می زدی

من خیلی زود بزرگ شدم / قسمت دوم

٩٦/١٢/٢٧
کشفی در باب ریاضیات، آدم‌‌ها و ظروف آشپزخانه

استکان‌ها و لیوان‌ها

٩٦/١٢/٢٨
این جوان خیری از این دنیا ندید

ویرایش آخر یک نویسنده

٩٦/١٢/٢٧
همین روزها حوالی بهار

روبان زرد

٩٦/١٢/٢٧
اوج خلاقیت

اندرحکایت نام کاربری

٩٧/٠١/٠٢
شبیه حرف هایت

سه شنبه ها

٩٦/١٢/٢٦
روزهایی در زندگی

آهای خودم، چطوری؟

٩٦/١٢/٢٩
مناجات آخر سال

خدایا!... مرا تا نبخشیدی سوار هواپیما نکن!

٩٦/١٢/٢٩
به پیله تنهایی من

بیا که...

٩٧/٠١/٠٣
داستان کوتاه

نگاه

٩٦/١٢/٢٨
این مراسم باشکوه

زانو زدن مقابل قفسه‌ ارتش شامپوها

٩٦/١٢/٢٨
شعری سروده خودم

باید کمی روراست بود

٩٧/٠١/٠٢
می‌دانی عزیز من؟

جایت همیشه سبز است!

٩٦/١٢/٢٦
عید در راه است

نیشتمان عزادار من

٩٦/١٢/٢٩
برای یک مشت اسکناس

شادگل

٩٦/١٢/٢٦
صد و بیست و هشت ساعت لعنتی

من در غیاب تو کلمات سر بریده بسیاری را شفا داده‌ام

٩٧/٠١/٠٢
تغییرات نسبت به سال 90

تهران مدرن‌تر و زیباتر؛ تهرانی‌ها ناامید‌تر و تلخ‌تر

٩٦/١٢/٢٨
شادیِ دو دستی نواختن پیانو

عاشقی در دهه سوم زندگی

٩٧/٠١/٠٢