بالاخره لیگ برتری شدیم!
پیرامون قطعی شدن صعود و صدرنشینی دو تیم مشهدی در لیگ دسته اول

بالاخره لیگ برتری شدیم!

نویسنده : مازیار حکاک

سه سال پیش بود که ابومسلم تیم محبوب شهرمان، با رقابت‌های لیگ برتر خداحافظی کرد. خداحافظی ابومسلم به معنای پایین آمدن تب فوتبال در بین طرفداران و فوتبال دوستان این تیم قدیمی بود. دیگر کسی امیدی به حضور تیم لیگ برتری نداشت. از طرفی اوضاع ابومسلم و داستان تکراری مالکیتش همه را از فوتبال زده کرد. تا این‌ فصل که دو تیم مشهدی از همان ابتدا، خود را به عنوان مدعی مطرح کردند. موفقیت این دو تیم در لیگ دسته اول تا جایی ادامه داشت که از میانه فصل صدرنشین شدند و این صدرنشینی تنها و تنها بین این دو تیم جابه‌جا شد و البته با بازی انجام شده در هفته بیست و چهارم صعود یکی از این دو تیم به لیگ برتر قطعی شده و دیگر تیم هم می‌تواند در پلی‌آف کار خود را دنبال کند و این افتخار بزرگی است که باید به آن ببالیم.

 

* دو تیم خوب و منسجم در یک فصل!

معمولا در فوتبال خراسان سابقه نداشته که دو تیم در یک زمان خوب و منسجم عمل کنند. ابومسلم و پیام هم هر فصل توأمان در لیگ برتر حضور داشتند، در نهایت یکی از تیم‌ها همان فصل سقوط کرده و تیم دیگر در فصل بعدتر! اما این فصل سیاه جامگان و پدیده وضیعیت متفاوتی دارند. سیاه جامگان ستاره خاصی در اختیار ندارد ولی انسجام تیمی و حضور سرمربی فهمیمی به نام رضا مهاجری تاثیر زیادی در جایگاه فعلی‌اش دارد. تیمی که فصل قبل از لیگ دسته دوم به لیگ دسته اول آمده حالا صدرنشین گروه است و شانس زیادی برای لیگ برتری شدن دارد. بیشتر بازیکنان این تیم هم جوان هستند و با مبالغ بسیار پایینی این موفقیت را به دست آورده‌اند. از آن سمت پدیده هم با سرمایه‌گذاری مناسب و حضور ستارگان و قراردادهای بالا از همان ابتدای فصل امید اصلی صعود از این گروه به شمار می‌رفت. هر چند برخی از بازیکنان سرشناس این تیم نظیر حسین بادامکی و هادی شکوری در نیم فصل از این تیم جدا شدند اما مشکلی در روند رو به رشد این تیم ایجاد نشد. از طرفی پدیده میثاقیان را روی نیمکت خود می‌بیند که استاد و رکوردار لیگ برتری شدن با تیم‌های دسته اول است. 

حضور مقتدر این دو تیم در لیگ دسته اول نوید شرایطی جدید در فوتبال استان را می‌دهد، شرایطی که سالیان سال اصفهانی‌ها و در فصل اخیر لیگ برتر تبریزی‌ها تجربه کرده‌اند و از حضور دو تیم خوب در شهرشان بهره برده‌اند.

 

* پدیده یا سایه جامگان!

واقعا تفاوتی بین حضور این دو تیم در لیگ برتر نیست. حالت بهتر و آرزوی هم فوتبال دوستان خراسانی هم این است که هر دو تیم به لیگ برتر بیایند. شانس زیادی هم برای این قضیه وجود دارد، چرا که تیم دوم این گروه باید با تیم دوم گروه «ب» دسته اول، که احتمالا یکی از تیم‌های ایران جوان بوشهر، پیکان و پارسه تهران خواهد بود، بازی می‌کند که با توجه به سطح گروه‌های «الف» و «ب» شانس بیشتری از آن تیم مشهدی خواهد بود و در نهایت هم برای صعود در لیگ برتر باید با تیم پانزدهم لیگ برتر بازی کند که باید دید آیا تیم سوم از لیگ دسته اول به لیگ برتر صعود می‌کند یا نه؟!

با این حال خیلی‌ها به دلیل متول بودن پدیده دوست دارند این تیم صعود کند تا با خریدهای خوب و جذب ستارگان بتواند در میان مدعیان لیگ برتر قد عَلَم کند. گو این‌که صحبت از پیشنهادهای میلیاردی مدیران این تیم به برخی از مربیان و بازیکنان، نقل محافل بود. از سوی دیگر سیاه جامگان هم تیم جوان و با انگیزه‌ای است که می‌تواند همانند گسترش فولاد تبریز، خوش بدرخشد. به ویژه این‌که بازیکنان این تیم چندین سال کنار هم بازی کرده‌اند. 

پدیده در بازی هفته بیست و پنجم در مشهد میزبان گهر درود خواهد بود و سیاه جامگان باید با شهرداري ‌بندر عباس بازی کند. در بازی آخر هم پدیده میهمان گل گهر کرمان است و سیاه جامگان با تیم در معرض سقوط الوند همدان دیدار می‌کند. با توجه به این‌که اختلاف امتیاز بین سیاه جامگان و ابومسلم یک امتیاز است، بازی این تیم با شهرداری بندر عباس تاثیر زیادی در لیگ برتری شدن این تیم خواهد داشت.

 

* ضرورت حضور مقتدر در لیگ برتر

 ابومسلم دیگر تیم استان، شرایط خوبی در لیگ دسته اول ندارد و احتمال سقوطش زیاد است. با سقوط این تیم احتمالا شرایطی مشابه پیام را پیدا کند. پیامی که معلوم نیست کجاست و در کدام دسته فعالیت می‌کند. مجموعه عواملی که ابومسلم را به این روز انداخت کاملا مشخص و برای فوتبال دوستان همیشه باعث تاسف است. با حضور تیم‌های استان در لیگ برتر ضرورت حمایت همه گروه‌ها احساس می‌شود. تیمی که از مشهد در لیگ برتر حضور پیدا کند، بخشی از هویت شهر است و حمایت همه جانبه از این تیم برای حضور مقتدر در لیگ برتر ضروری است.

برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
s_kiani
s_kiani
٩٢/١٢/٢٥
٠
٠
خدارو شکر…هرکدوم بیان بالا فرقی نداره اگرم جفتشون بیان بالا که عالیه دیگه…ایشالله تو لبگ برتر هم موفق باشن…ماهم باید باحضورمون تو ورزشگاه و حمایت از تیم های مشهدی کمکشون کنیم تا موفق بشن…مث تراکتور و تبریزی ها…ماکه چیزی کم نداریم از ان ها…
s_kiani
s_kiani
٩٢/١٢/٢٥
٠
٠
خدارو شکر…هرکدوم بیان بالا فرقی نداره اگرم جفتشون بیان بالا که عالیه دیگه…ایشالله تو لبگ برتر هم موفق باشن…ماهم باید باحضورمون تو ورزشگاه و حمایت از تیم های مشهدی کمکشون کنیم تا موفق بشن…مث تراکتور و تبریزی ها…ماکه چیزی کم نداریم از ان ها…
mohii-2
mohii-2
٩٢/١٢/٢٥
٠
٠
به امید حضوری مقتدرانه.....:))))))))))))))))))))))))
علیرضا
علیرضا
٩٢/١٢/٢٥
٠
٠
بعله واقعا باید خداروشکر کرد که بعد سه سال بالاخره صعود کردیم :) انشاالله که این لیگی که داره تموم میشه آخرین لیگی باشه که تیم مشهدی نداره... | منم امیدوارم که پدیده صعود کنه :) | خیلی ممنونم آقای حکاک :)
f_nietzsche
f_nietzsche
٩٢/١٢/٢٦
٠
٠
سلام...اگر مسئولان استان به همان سیاق حمایت از ابومسلم و پیام از این دو تیم حمایت کنند که سرنوشت شان معلوم است...
u_razavi
u_razavi
٩٢/١٢/٢٦
٠
٠
به نظر من باید ساه جامگان مستقیم بیاد پدیده بره پلی اف..........به این دلیل که بازیکنان پدیده لیگ برتری بودن و تجربه بالاتری دارن میتونن پلی اف موفق باشن.......به هرحال مهم اینه خراسان اومد لیگ برتر......و باز هم شور و هیجان در خراسان به راه میشه............
F-jafari
F-jafari
٩٢/١٢/٢٦
٠
٠
شک نکنید که هردوشون صعود می کنند.ممنون
MILAD
MILAD
٩٢/١٢/٢٦
٠
٠
هر 2 تیم میتونن راحت صعود کنن لیگ برتر . اخجون از فصل بعد میتونیم 2 باره بریم ورزشگاه ثامن :)))
Mostafa
Mostafa
٩٢/١٢/٢٦
٠
٠
هرچه از صعود تيمهاي پديده و سياه جامگان که تازه تشکيل شده اند به ليگ برتر خوشحال ميشوم. از سقوط و از هم پاشيدن ابومسلم ريشه دار و با قدمت ناراحت و غمگين هستم. . .
Mostafa
Mostafa
٩٢/١٢/٢٦
٠
٠
ممنون از مطلب خوبتان
radyab0
radyab0
٩٣/٠١/١٥
٠
٠
خدا رو شکر
پربازدیدتریـــن ها
پایان تمام حسرت ها

حصار تنهایی

٩٧/٠١/٢٧
گذار یک اعتراف بکنم

پیوند ما از جنس جنون بود

٩٧/٠١/٢٩
لطفا با گویش مشهدی بخوانید

مشتبا وارد می شود!

٩٧/٠١/٢٦
موسسه پیش گویی «نون تو ماست» پیش بینی کرد:

وضعیت سلبریتی ها در سال 97

٩٧/٠١/٢٧
آنقدر می‌خندد که از چشم‌هایش اشک می‌آید

مه لقا بانو / قسمت اول

٩٧/٠١/٢٦
شعری سروده خودم

تیر خلاصی

٩٧/٠١/٢٨
یک جعبه واژه رنگی

شاید بشود گفت برگشت!

٩٧/٠١/٢٨
تو خوب بمان

دل نشکنیم

٩٧/٠١/٢٨
شعری سروده خودم

من چه گویم

٩٧/٠١/٢٧
از خودم بدم می آید

دروغ...!

٩٧/٠١/٢٥
با کلمات بازی نکنید

کارگر را چه به زندگی؟

٩٧/٠١/٢٩
آخرین باری که لبخند زدیم

از خوشی ها بخوانیم

٩٧/٠١/٢٤
عطرت عجب ماندگار است

آن خانه

٩٧/٠١/٢٦
هدف از بعثت چه بود؟

سیاست‌زدگی تا کجا؟

٩٧/٠١/٢٦
محصول پیکسار و دیزنی

تفسیر انیمیشن کوتاه loe

٩٧/٠١/٣٠
شاید که فهمیدمت

هر روز باش

٩٧/٠١/٣٠
درباره پایتخت 5

سناریو عجیب

٩٧/٠٢/٠١
شعری سروده خودم

وقتی به جای خواب غزل می‌ربایدم

٩٧/٠٢/٠١
شعری سروده خودم

شاه رویایی

٩٧/٠٢/٠١
شعری سروده خودم

من دیوانه

٩٧/٠٢/٠٢