عقلی که کم است؛ خروجی که مجوز می‌خواهد!
به مناسبت روز جهانی زن

عقلی که کم است؛ خروجی که مجوز می‌خواهد!

نویسنده : F_SaLar HaSsan

قصه از قدیم همین بوده، همین که مردها مالکیت طلب هستند، که دوست دارند زن را هم جزئی از دارایی‌های‌شان بدانند. زن را مواظبت کنند. رئیس باشند. احساس امنیت بدهند. آغوش باشند. خب تمام این ویژگی‌های فطری این موجودات، برای زن، آن وقت‌هایی که عاشق است، آن وقت‌هایی که می‌ترسد، آن وقت‌هایی که شانه‌های محکم می‌خواهد، دست‌های مردانه می‌خواهد، پشتوانه عاطفی می‌خواهد،خوب است.

یعنی خوب بودن این ویژگی‌ها بند به مهرِ دو طرفه است و زمان دارد، لحن و سبک و مسلک دارد. از یک جایی به بعد این ویژگی‌ها می‌شوند طناب. می‌پیچند دور دست و پای زن، خفه‌اش می‌کنند، محدودش می‌کنند. احساس آزادی‌اش را می‌کشند و عشق‌اش را صد در صد به نفرت مبدل می‌کنند.

 تا این‌جایش به کنار؛ قصه آن‌جایی می‌ریزد به هم که مردها نمی‌دانند خوب بودن یک سری از ویژگی‌های‌شان دقیقا تا پشت درِ خانه ادامه دارد. تا پشت درِ یک رابطه ادامه دارد. یعنی تا یک جایی و با یک شرایطی، می‌شود اسم خوب را به بعضی صفات داد. اصلا بعضی صفات باید توی روابط دو نفره بماند و از آن خارج نشود. که اگر این ویژگی‌های مردانه کشیده شود به متن جامعه، به پشت درهای مجلس‌اش، به نمایندگان و قانون گذارانش، فاجعه رخ می‌دهد.

 نتیجه‌اش می‌شود همین قانون لزوم اجازه والدین برای خروج دختر بالغ ولی مجرد از کشور، مردهای این خاک مثل این‌که باورشان شده مالک تام و تمام زن‌ها هستند. مثل این‌که باورشان شده رئیس، به حکم قدرتش حق سلب آزادی از آدم‌های بالغ را دارد. مثل این‌که باورشان شده عقل‌شان بیشتر از بقیه می‌رسد. ژست آدم‌های نگران را گرفته‌اند و دلایلی برای این حکم می‌آورند که به شخصه برایم خنده‌آور است. این‌ها مثل این‌که آدم‌های این حوالی را با بچه‌ها اشتباه گرفته‌اند ..

برچسب ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
faeze
faeze
٩٢/١٢/١٧
٠
٠
عه...فک کنم یه چیزایی از نوشته تون فهمیدم...البته هنوز گیجم!!!نفهمیدم چی شد؟....ولی به هر حال ممنون از همون چیزایی که فهمیدم استفاده کردم :)
F_SaLar HaSsan
F_SaLar HaSsan
٩٢/١٢/١٧
٠
٠
شما دوباره بخون اگه بازم نفهمیدی من میگم که چی شد :) !
MILAD
MILAD
٩٢/١٢/١٧
٠
٠
بعضی از مردها زیاده روی میکنن و خیلی حساس هستن روی زن و دختراشون . که اینم بخاطر اینه که مردای دور و برشون خوب میشناسند و فکر میکنن همه مردا مثل هم هستند.
F_SaLar HaSsan
F_SaLar HaSsan
٩٢/١٢/١٧
٠
٠
یا میگن ما به تو اعتماد داریم جامعه خرابه !! کیو گوول میزنن اینا ؟ ما رو یا خودشونو ؟
mohii-2
mohii-2
٩٢/١٢/١٧
٠
٠
چی بگم بانو...البته به نظر من هم بعضی قوانین کشورمون یکطرفه هست ...که البته به دلیل محدودیت هایی نمیشه بیشتر تشریح وبازش کرد!!!میدوارم روزی برسه که همه بتونن ازادانه همه حرفاشونو به زبون بیارن!روز جهانی زن رو هم به شما تبریک میگم...
F_SaLar HaSsan
F_SaLar HaSsan
٩٢/١٢/١٧
٠
٠
این خوبه که اگه واقع بینانه و غیر تعصبی نگاه نمیکنین سریع هم موضع نمیگیرین ... با تچکر دوستِ مرد :)
mohii-2
mohii-2
٩٢/١٢/١٩
٠
٠
افت جامعه ما نگاههای تعصبی که ناشی از فرهنگ غلط جا افتاده در جامعه ماست نشئت میگیره...من خودم به شخصه نه تنها این قانونی که شما اشاره کردین بلکه با چندین قانون دیگه در رابطه با حقوق زنان مخالفم...اینو از موضع یه مرد میگم تا همه رو با یه چشم نبینین!
tina_m
tina_m
٩٢/١٢/١٧
٠
٠
هییییییییی بیخیال این قضیه ها درست نمیشه فقط اعصاب خودمون و داغون میکنیم.
hach_zanboori
hach_zanboori
٩٢/١٢/١٧
٠
٠
هیچ وقت هیچی درست نمیشه... همیشه تا بوده همین بوده :((
F_SaLar HaSsan
F_SaLar HaSsan
٩٢/١٢/١٧
٠
٠
چرا بیخیال ؟ باید بیان بشه همه چی :)
admin
admin
٩٢/١٢/١٧
٠
٠
به نظرم من حداقل در موردی که اشاره فرمودید این مسئله ربطی به مرد بودن مردهای مجلس ندارد. این ها را چه کسانی انتخاب کرده اند؟ همین من و شمایی که رفته ایم رأی دادیم یا ندادیم. همان زمان تصویب هم مخالفان گسترده ای با اشاره با اصل 20 قانون اساسی با این طرح مخالف بودند. این که بگوییم چون این ها مرد هستند این قانون را تصویب کرده اند غلط است. ما اگر نگران هستیم باید نماینده ای بفرستیم که این قانون را اصلاح کند و قوانین مشابهی تصویب نکند.
بهمن بهمني
بهمن بهمني
٩٢/١٢/١٧
٠
١
خوب اگه اين قانون رو تصويب نمي كردن همه ي دخترا مي رفتن اون ور آب ! بعد مردا زن از كجا باس مي گرفتن ! :) ؟
ati
ati
٩٢/١٢/١٧
٠
٠
اقای بهمنی ..مگه قبلا که میدادن همه دخترا رفتن انور اب...من خودم گذرنامه گرفتم..گفتن اجازه لازم نیست چون بالا 18هستی...بعدشم یعنی چی تا40سالگی باید اجازه بگیره اگه مجرده...
admin
admin
٩٢/١٢/١٧
٠
٠
بهمنی جان بنده نفیا و یا اثباتا نظری ندارم چون از حقوق چیزی حالیم نمیشه فقط می تونم بگم این یک تصمیم سیاسی بوده و ربطی به مرد بودن مرد ها و زن بودن زن ها نداره / چه بسا یک گروه مرد دیگه توی مجلس یک قانون بر عکس این تصویب می کردند.
F_SaLar HaSsan
F_SaLar HaSsan
٩٢/١٢/١٧
٠
٠
ارتباط اصل 20 الان چیست ؟! با جمله آخرتون موافقم ! ما باید نماینده ها رو درست انتخاب کنیم و به انتخاباتش بیشتر اهمیت بدیم .. چون اینان که چارچوب رو مشخص میکنن بعد فرمون رو میدن دست مجری میگن توو این مسیر حرکت کن ..
admin
admin
٩٢/١٢/١٧
٠
٠
یا در سایر زمینه هایی که می بینم دغدغه دارید و خیلی هم به حق است چون به جای نگاه کلی یک تکه ای را آن هم به شکل برجسته کردن ظلم در حق زنان می بینید؛ نوشته ها مدل فمنسیتی از آب در می آید. در مورد همین قانون مخالف مرد و موافق زن داریم...
F_SaLar HaSsan
F_SaLar HaSsan
٩٢/١٢/١٧
٠
٠
کلا هرچی از زن نوشته بشه اشتباهن برچسب فمنیستی بهش زده میشه :) !
hach_zanboori
hach_zanboori
٩٢/١٢/١٧
٠
٠
مرد سالاری مرد سالاری مرد سالاری.... همش همینه... هرچی هم که ادعای روشن فکری کنن وضع باز همینه!
ati
ati
٩٢/١٢/١٧
٠
٠
این اجازه خروج زن بالغ و تازه م یخوان تصویب کنن...یعنی زن تا40سالگی اگه مجرد بود اجازه بگیره...یعن یادم می مونه چی بگه....من همین الان بدون نیازبه اجازه والدین و محضر گذرنامه گرفتم...ولی این قانون خیلی توهینه اگه تصویب شه
v-qavam
v-qavam
٩٢/١٢/١٧
٠
٠
من خودم از موافقین این طرحم...دختر ، سی ساله هم که بشود باز هم اسیر احساسات میشود و ذاتا احساساتی تر از پسر هست و مسلما خیلی راحت تر میشه از یه دختر خانوم 18 ساله سواستفاده کرد یا فریب داد و اون رو برای انجام کارهای پست به اونور آب فرستاد...باب دل کشور های شیخ تشین عرب
v-qavam
v-qavam
٩٢/١٢/١٧
٠
٠
خواهش میکنم ناراحت نشین دوستان قصد توهین به هیچ بانو و دختر و خانومی رو هم نداشتم و ندارم
ati
ati
٩٢/١٢/١٧
٠
٠
حکم قتل که امضا شده
F_SaLar HaSsan
F_SaLar HaSsan
٩٢/١٢/١٧
٠
٠
اول میگین 30 ساله بعد میگین 18 ؟ اصلا جالب نیس که یه دختر حتی اگه 40 سالش هم بشه و مجرد باشه بازم نیاز به اجازه داره ! من میخوام بدونم پسری که توو 15 سالگی به بلوغ میرسه مثلا تا 30 سالگی چی میفهمه نسبت به دختری که از 9 سالگی به بلوغ رسیده !! آدم بالغ بالغه :)
f_nietzsche
f_nietzsche
٩٢/١٢/١٨
٠
٠
سلام...نه دادا این قانون به خاطر محکم تر کردن یوغ اسارت تصویب شده...یعنی چی که یه خانم مثلا 27 ساله احساساتی و نمیفهمه...مگه میزان دست شماست که بنا بر اون میگی کی براش بهتره که از کشور خارج شه و کی نشه...پس اگه اینجوریه واسه پسرهای مجرد که خیلی هشون میرن همون کشورهای شیخ نشین و دلی از عزا در میارن هم باید همچین قانونی تصویب بشه
v-qavam
v-qavam
٩٢/١٢/١٧
٠
٠
و اصلا به نظر من این طرح دال بر کم بودن عقل دختران نیست( با توجه به تیتر مطلب گفتم) بیشتر به خاطر احساساتی بودن دختران این سرزمین تصویب شده
ati
ati
٩٢/١٢/١٧
١
٠
همه احساساتی نیستن...این یه تصور غلطه
F_SaLar HaSsan
F_SaLar HaSsan
٩٢/١٢/١٧
٠
٠
تیتر اصلی این بود : به بهانه ی عقلی که کم است ، خروجی که مجوز میخواهد و زنی که انسان نیست !..
s_a
s_a
٩٢/١٢/١٧
٠
٠
گاهی وقتا دلم به حال ما دخترا میسوزههههههههههههه :( هععععععععی......
fahime72
fahime72
٩٢/١٢/١٧
٠
٠
این که حس کنی مردت همیشه مواظبته و هواتو داره خیلی خوبه این حس مالکیت مردا واسه زن ارمش میاره ولی قبول دارم نباید زیاده روی بشه که اصلا خوب نیس ینی در واقع نباید با یه سری چیزای دیگه اشتباه گرفته بشه...نمیدونم منظورمو رسوندم یا نه...به هرحال ممنون روزمونم مبارک
F_SaLar HaSsan
F_SaLar HaSsan
٩٢/١٢/١٧
٠
٠
:)
fahime72
fahime72
٩٢/١٢/١٧
٠
٠
ولی قبول کنین که واسه خروج دختر از کشور این اجازه والدین هیچ اشکالی نداره به نظر من خوبم هست:)
اشکمهر آتشروان
اشکمهر آتشروان
٩٢/١٢/١٧
٠
٠
یعنی در اصل نمیدونین این قاون برای چیه؟!!بذار بگم بهتون:دوست عزیز شما اشتباهتون اینکه فکر میکنین این قانون در واقع برای خانومهای مثل شما و کلا خانومهای خوب و محجبه و خانومهای که پدر و مادر بالا سرشونه و اهل درس و دانشگاه و و پایبند دین و ایمان و اصول و فرهنگ هستند وضع شده/ولی اشتباه همینجاست :این قانون در واقع برای دخترهای که این خصوصیاتی که من بر شمردم رو ندارن /که خودتونم میدونین از این مدل دخترها در جامعه ما زیاد هست مثلا دخترهای که احترامی به والدینشون نمیذارن و هر کاری دوست دارن انجام میدن/خب این مدل دخترها میدونید که در کشور خودشون به دنبال پول و رفع علایق و خواسته های غیر منطقیشون هستن که مخالف فرهنگ و جامعه و یا حداقل والدینشونن/این قانون برای اینها وضع شده تا برای بر آورده کردن این خواسته های پوچ و غلطشون که با یک سری چیزها در تضاده راهی کشورهای دیگه (مخصوصا کشورهای شیخ نشین) نشن///بعد شماها به خودتون گرفتین/نه اینطور نیست/واقعیتش این بود که من توضیح دادم/وگرنه شما بخواهی بری برای تحصیل یا تفریح کاری نداره به پدر مادرت میگی اونها هم موافقت میکنن /پس بدونین این قانون برای اون چیزها وضع شده.
janbarkaf
janbarkaf
٩٢/١٢/٢٥
٠
٠
موافقم ....دقیقا درست فرمودید.
سلیمان حسنی
سلیمان حسنی
٩٢/١٢/١٨
٠
٠
سلام:::))
F_SaLar HaSsan
F_SaLar HaSsan
٩٢/١٢/١٨
٠
٠
علیک سلام !
سلیمان حسنی
سلیمان حسنی
٩٢/١٢/١٨
٠
٠
سلام: مرد در کدام جایگاه؟ پدر؟ شوهر؟برادر؟یا جوان بدون داشتن نسبت؟بعضی جوانها یک مسئله را برای دختر غریبه بی ایراد میبینند ولی همان مسئله رابرای خواهریاهمسرخودسراپا ایراد.وضمنا به ظرفیت و طرزفکر خانم هم بستگی دارد.بعضی خانمها اگر میدان ببینند ازهیتلرهم دیکتاتورتر میشن ولی اکثریت در روابط و محدودیتهای زندگی باآن کنار میان.امیدوارم که منظورمو رسونده باشم.ممنون
aleffarhad
aleffarhad
٩٢/١٢/١٨
٠
٠
عزیزکم ! نوشته شما خود دلیل محکمی بر برخی از محدودیتهاست . انجایی که فوران احساسات روشنایی عقل را به بیراهه میکشد حضور یک موجود کم احساس درست مانند گارد کنار جاده جلوی سقوط را میگیرد.اصلا شرط زن بودن احساس داشتن است درست مانند گل بودن که بو داشتن است . اما اینهمه بمعنای صحه گذاشتن بر تمام آنچه میبینی نیست . انانکه دستانشان به کثیفی آلودست به هر چه دست بیازند آلوده میشود. مرد یا زن بودنشان مهم نیست .
سعید نایب
سعید نایب
٩٢/١٢/٢٠
٠
٠
به بهانه روز زن اینقدر خود زنی لازم نبود.! بهترین قانونی که در حمایت زن در این دوران وضع شده قانون کشور ماست که برگرفته از آموزه های دینی ماست. شاید لازمه که بدونی 4نفر از اعظائ خانواده باید مسئولیت دختر رو بر عهده بگیرن. این اعضائ اقوام دست اول خانواده هستند.! اینجور نظرات علاوه بر گمراهی خود شما باعث میشه که چند نفر از خانم هایی که این رو مطالعه میکنند واسشون شبهه ایجاد بشه.!
پربازدیدتریـــن ها