Notice: Memcache::pconnect(): Server localhost (tcp 11211) failed with: Connection refused (111) in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 42 Warning: Memcache::pconnect(): Can't connect to localhost:11211, Connection refused (111) in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 42 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 72 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 75 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 95 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 98 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 33 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 36 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 49 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 52 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 65 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 68 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/comment.php on line 36 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/comment.php on line 39 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/most_seen.php on line 45 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/most_seen.php on line 48 جیم - صدا را ول کنید! www.jeem.ir
صدا را ول کنید!
امروزه خواننده شدن چند چوق هزینه می‌برد؟

صدا را ول کنید!

نویسنده : علیرضا گرانپایه

خیلی‌ها از بچگی جدا از دکتر و مهندس شدن که آرزو پدر و مادرشان است، علاقه به معروف شدن دارند. از آن طرف هم همان خیلی‌ها حداقل در یکی از شاخه‌های بازیگری یا موسیقی، خودشان را صاحب سبک می‌دانند و یکی از راحت‌ترین کارهای ممکن، برای رسیدن به آرزو دوران بچگی خودشان را، یا بازی در یک سریال نود قسمتی تلویزیون می‌دانند، یا اجرای کنسرت حداقل 10 هزار نفری در برج میلاد! و به دلیل وجود یک استودیو نیمه مجهز در خانه (حمام)، افراد مختلف اجرای کنسرت را به سریال نود قسمتی ترجیح می‌دهند.

سعی شده در ادامه نگاهی داشته باشیم به روند تهیه یک آهنگ برای تازه کارها و میزان هزینه آن.

 

گام اول: یادگیری الفبا

این مرحله اختیاری است ولی با توجه به این‌که اکثر دوستانی که عشق خواننده شدن دارند، خودشان را با استعدادتر از آن می‌دانند که درگیر کلاس و درس و این طور مسخره بازی‌ها بشوند و به صورت آکادمیک موسیقی را دنبال کنند، تصمیم می‌گیرند که چند جلسه‌ای در کلاس‌های تئوری موسیقی شرکت کنند.

حدود قیمت:100 تا200 هزار تومان

زمان: حدود 3 ماه

 

گام دوم: تهیه شعر

تهیه شعر یا text یکی از مهم‌ترین مراحلی است که باید پشت سر گذاشت. خیلی‌ها دوست ندارند مثل آن خواننده‌هایی شوند که روزی خودشان، شعرهای آن‌ها را مسخره می‌کردند،پس حسابی روی این قسمت تمرکز می‌کنند. اگر خودشان یا اطرافیان‌شان اهل شعر باشند که چه بهتر وگرنه دست به جیب شوند. در این وادی همشاعران جوان و نو پا کار کنند و هم با شاعران حرفه‌ای که کم هزینه روی دست آقای خواننده نمی‌گذارند.

حدود قیمت:0 تا 1میلیون تومان؛

زمان: این دیگر خیلی متغیر است

 

گام سوم: تنظیم و آهنگ سازی

تنظیم و آهنگ سازی (همان قرار دادن ملودی روی شعر) مرحله بعدی است. در این زمینه تنوع زیاد وجود دارد. هم از ساز زنده استفاده می‌شود و هم به کمک نرم افزارهای مختلف ملودی را می‌سازند. در این مرحله بازه قیمتی هم تنوع زیادی دارد، هم می‌شود با افراد تازه کار همکاری کرد و هم افراد صاحب نام و مشهور موسیقی.

حدود قیمت: 500 هزار تا 6 میلیون تومان

زمان: حدود دو هفته 

 

گام چهارم: حنجره را بلرزانید

حالا دیگر نوبت آقای خواننده است که خودی نشان دهد و استعداد نهفته خود را رو کند. این‌جا مرحله ضبط است، جایی که نیاز به یک ناظر ضبط و یک استدیو دارد. هر 2 ساعت تایم یک استدیو بین 30 تا 200 هزار تومان هزینه می‌برد. برای همین اکثر خواننده‌های تازه کار سعی می‌کنند قبل از حضور در استدیو، کاملا روی ملودی و شعرشان تسلط پیدا کنند تا کمترین زمان را برای ضبط بگیرد.

حدود قیمت:30 تا 200 هزار تومان 

زمان: یک روزه هم می‌شود تمام کرد، اگر خواننده کم غلط باشد

 

گام پنجم: نوبت جلوه‌های ویژه است

«Mix & master»؛ در این بخش یک نفر مجهز به یک سیستم رایانه قوی و نرم افزارهای مربوطه تغییرات مختلف را روی موزیک انجام می‌دهد، از گذاشتن افکت‌های مختلف روی صدا تا سینک کردن ملودی و صدای خواننده و...

تنوع قیمتی در این بخش زیاد نیست و ثبات قیمتی حاکم است.

حدود قیمت:100 تا 300 هزار تومان

زمان: حدودا یک روز

 

مرحله ششم: ویدئو برتکانید

این بخش کاملا اختیاری است و طی صحبت من با بروبچه‌هایی که استدیو موسیقی دارند فهمیدم کمتر خواننده تازه کاری ریسک هزینه در این قسمت را می‌کنید (مر خیلی خر پول باشد). البته این بستگی به تجهیزات مورد استفاده از قبیل دوربین، مکان ضبط ویدئو، کارگردان و تیم اجرایی و... دارد. ولی ناگفته نماند که کارهایی از این قبیل به معروفیت خواننده خیلی کمک می‌کند.

حدود قیمت: 2 تا 10 میلیون تومان

زمان: یک هفته تا یک ماه

 

مرحله هفتم: خواننده مورد نظر آماده است

تا این‌جا یک آهنگ با صدای خواننده مورد نظر آماده شده است، ولی با توجه به این‌که بعید است که این موزیک را تنها برای نگه داشتن بر روی رایانه تهیه شده باشد، باید به فکر پخش آن در سایت‌های مختلف بود. مقدار هزینه در این قسمت به سایت‌های مورد نظر، مکان قرار گرفتن موزیک در سایت و مقدار معروفیت خواننده بستگی دارد. این بخش از تمام مراحل قبل جدی‌تر است تا اگر احیانا آهنگ ساخته شده، کار وبی از آب درآمده از دید علاقه‌مندان موسیقی مخفی نماند.

حدود قیمت:100 هزارتومان تا 1 میلیون

زمان: یک روزه می‌شود سایت‌های مورد نیار را پیدا کنید

 

و این‌طوری است که یک آهنگ ساخته می‌شود و یک خواننده، خواننده! البته باید دید که این همه هزینه که در کمترین حالت (یعنی خودتان هم شاعر باشید، هم کارتان در خوانندگی درست باشد) صرف یک ماه وقت و حدود یک میلیون تومان پول است، برای ساخت یک آهنگ چند دقیقه‌ای هزینه‌ای معقول است؟! خلاصه این‌که اگر شما هم خواستید خواننده شوید باید این مراحل را طی کنید و این هزینه‌ها را انجام دهید و منتظر بنشینید و ببنید که آیا می‌توانید ادامه دهید یا باید مثل خیلی از خواننده‌های امروزی، در اوج (!) از دنیای موسیقی خداحافظی کنید! 

 

برچسب ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
گیسو
گیسو
٩٢/١٢/١١
٣
١
من سبک سنتی میخونم شما نظر بدید: هــــــــــــــــــای های هاااااااااایـــــــــــــــــــــــ......لــــــــــــــــــــــــای لای لاااااااااایــــــــــــــــــــــــــ....چطور بود صدام؟؟ :)
hamid_kh
hamid_kh
٩٢/١٢/١١
٠
٠
:| :| :| :| ... کی گفته صداتون خوبه ؟؟؟؟؟؟؟
علیرضا گران پایه
علیرضا گران پایه
٩٢/١٢/١١
٠
٠
سلام.صداتون بد نیست ولی سمت موسیی نرید!!ن؟؟:)
گیسو
گیسو
٩٢/١٢/١١
٠
٠
اونایی که از صدام خوششون نیومد،سواد موسیقی ندارن حتما...وگرنه تحربرای من نامبروانه
MILAD
MILAD
٩٢/١٢/١١
٠
٠
اما این بیشتر شبیه پاپ بود :))))
hach_zanboori
hach_zanboori
٩٢/١٢/١٢
٠
٠
آفرین گیسو... اصلا تو چرا نمیری با استاد شجریان بخونی؟! :دی
گیسو
گیسو
٩٢/١٢/١٢
٠
٠
آخه من بات مبتدیا کار نمیکنم....کیف کارم میاد پایین....
علیرضا گران پایه
علیرضا گران پایه
٩٢/١٢/١٢
٠
٠
میگم فاکتور اعتماد به نفسم خیلی کمک میکنه به خواننده شدن ها!!!!
r_riahi
r_riahi
٩٢/١٢/١٢
١
٠
استعداد خوبی دارید و من آینده روشنی رو براتون میبینم. جنس صداتون رو خیلی دوست دارم، تحریرای خیلی خوبی رو اجرا میکنید و با مخاطبتون ارتباط خوبی برقرار میکنید. تبریک میگم، شما به دور نیمه نهایی راه پیدا میکنیــــ:ـــ)ــد
گیسو
گیسو
٩٢/١٢/١٢
٠
٠
متشکـــــــــ:)ــــــــــــرم آقای ریاحی.....من متعلق به همه مردم این سرزمین ارایایی هستم....
s_a
s_a
٩٢/١٢/١١
٠
٠
کوتاه بیاااااااااااااااااااااااااااااااااااااین! :| :| :| یا خدا.......... :| :| :| ********** واللا راه میانبرم هم هستااااااااا....... یه دعوا با مامان و قهر و اینا :دی ********* ممنون! :)
MILAD
MILAD
٩٢/١٢/١٣
٠
٠
اره موافقم .خخخخخخخخخخخ
رادمهر
رادمهر
٩٢/١٢/١١
٠
٠
دوستان هرکی خواست خواننده بشه بگه من ترانه براش بگم:)
علیرضا گران پایه
علیرضا گران پایه
٩٢/١٢/١١
٠
٠
چقد باید هزینه کنیم بعد؟
MILAD
MILAD
٩٢/١٢/١١
٠
٠
خوب بگو .ارزون حساب میکنی حالا ؟:))
رادمهر
رادمهر
٩٢/١٢/١٢
٠
٠
حالا شما بخون بعد سر قیمتش حرف می زنیم: دی
علیرضا
علیرضا
٩٢/١٢/١٢
٠
٠
:دی
s_kiani
s_kiani
٩٢/١٢/١١
٠
٠
این روزا ک هر کی بیکارمیشه میزنه تو خوانندگی… دیگه خواننده ها از شنونده ها بیشتر شدن!!
علیرضا گران پایه
علیرضا گران پایه
٩٢/١٢/١١
٠
٠
سلام.آره دیگه به خاطر همین این مطلب رو نوشتم دیگه!
2nyadideh
2nyadideh
٩٢/١٢/١١
٠
٠
واقعا (0_0)
m-ziya
m-ziya
٩٢/١٢/١١
٠
٠
اگه همه رو دست بالای قیمتایی که شما دادی حساب کنیم، میشه حدود 19 میلیون تومن! خخخخ! خوب میریم یه پراید میخریم به جای این که یه آهنگ بدیم بیرون! خخخخ
علیرضا گران پایه
علیرضا گران پایه
٩٢/١٢/١١
٠
٠
سلام.بعله دیگه!تازه این برای یک آهنگه،برای یک آلبوم که میشه 10تا پراید گرفت!
M-N-SONEI
M-N-SONEI
٩٢/١٢/١١
٠
٠
حالا همه دست دست دست دستا شله ها ها هاها
علیرضا گران پایه
علیرضا گران پایه
٩٢/١٢/١١
٠
٠
سلام.استعداد دارید ها:)
Paeez
Paeez
٩٢/١٢/١١
١
٠
میشه یه روش دیگه بذارن هرکی از مامانش قهر می کنه خواننده نشـــه؟!این قدر خواننده ها زیاد شدن اسامی رو نمی شناسم!کاش استعدادای خوب درست هدایت بشن!نه این که پول داری مساوی بشه با خوانندگی با صدای گوش خراشی که حریم صوتی نمی ذاره واسه آدم!ایضا من مستعد خوانندگی نیستم!:)خوشحال باشید:دی
علیرضا گران پایه
علیرضا گران پایه
٩٢/١٢/١٢
٠
٠
میگم یک سوال:خواننده ها چرا از پدرشون قهر نمیکنند؟؟؟پس نتیجه میشه پدرا انقد مهربونن که هیچ کس نمیتونه باهاشون قهر کنه:)))
MILAD
MILAD
٩٢/١٢/١١
٠
٠
این همه کار باید بکنی واسه خواننده شدن .اقا ما پشیمون شدیم :)))))
علیرضا گران پایه
علیرضا گران پایه
٩٢/١٢/١٢
٠
٠
آقا میلاد قهر نکن حالا!!!
MILAD
MILAD
٩٢/١٢/١٣
٠
٠
چون شما گفتی باشه :)))
علیرضا
علیرضا
٩٢/١٢/١٢
٠
٠
پیشبینی میکنم چند وقت دیگه که شروع کردن به یارانه هارو قطع کردن، بعدر هرکی یارانش رو قطع کنن میره خواننده میشه :دی حالا ببینید :دی | آقا علیرضا ، هم اسمیِ عزیز ،خیلی مطلب جالبی بود ممنونم :)
علیرضا گران پایه
علیرضا گران پایه
٩٢/١٢/١٣
٠
٠
سلام.مرسی هم اسمی:))
MILAD
MILAD
٩٢/١٢/١٣
٠
٠
نگین تو رو خدا .یارانه قطع بشه ؟؟؟ عمرا"" .خخخخخخخخخخخخخ
m.coldboy
m.coldboy
٩٢/١٢/١٣
٠
٠
استعدادشو دارم هاااا....خخخخ....ممنون :)
MILAD
MILAD
٩٢/١٢/١٣
٠
٠
پس چرا شروع نمیکنین .من اهنگ سازیتونو میکنم :)))
mr.hamed
mr.hamed
٩٢/١٢/١٣
٠
٠
:دی چه کم خرج :))
H_fateme
H_fateme
٩٣/٠١/٢٢
٠
٠
(^__^)