موبایل‌برداری!
پرونده‌ای از کلاهبرداری‌هایی که با تلفن‌همراه انجام می‌شود

موبایل‌برداری!

نویسنده : علیرضا خورسندی

در زمانه‌ای که هستیم، روزبه‌روز همه چیز درحال پیشرفت است و کلاهبردار جماعت هم از این جریان استثنا نیست! شاید شما هم در طول چند سال اخیر موارد زیادی را از روش‌های جدید کلاهبردارها (به‌خصوص کلاهبرداری با پیامک یا تماس با تلفن‌همراه) شنیده یا دیده باشید؛ برای آگاهی بیشتر درباره این نوع جرم، در این گزارش به چگونگی انجام کلاهبرداری با تلفن همراه و راه‌کارهای مقابله با آن پرداخته‌ایم که امیدورم بتواند کمکی برای پیشگیری از کلاهبرداری باشد...

 

شاید برای شما هم اتفاق بی‌افتد

شما برنده 3میلیون تومان وجه نقد شده‌اید!

اگر شما هم مثل من جزو آن دسته از افرادی هستید که با خود می‌گویید کلاهبردار به گوشی همسایه پیام می‌دهد نه من! باید خدمت شما عرض کنم که شدیداً در اشتباه هستید. می‌گویید نه! پس به ماجرایی که برای خود من اتفاق افتاد توجه کیند.

 

||همه چیز از یک پیام شروع شد!

ساعت 9:30 دقیقه صبح بود که من متوجه دریافت یک پیام جدید شدم، پیام را که بازکردم، چنین نوشته بود: 

[بسمه تعالی] کاربر گرامی با عرض تبریک به شما مشترک عزیز، خط تماس شما به مناسبت فرارسیدن هفته بسیج در قرعه‌کشی که دیروز از شبکه2سیما انجام شد، برنده 3میلیون تومان وجه نقد جهت کمک هزینه سفر به عتبات عالیات شده. جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید. سازمان صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران

||حرف‌هایی که گول زننده هستند

شماره فردی که این پیام را برایم پیام فرستاده بود در نگاه اول هم رند بود و هم خیلی شبیه به شماره سامانه‌های پیام‌کوتاه بود، من هم فکر کردم شماره سامانه پیام‌کوتاه است ولی بعد ازاین که تصمیم گرفتم تماس بگیرم، متوجه شدم که یک خط اعتباری است.

با آن شماره تماس گرفتم و آقای جوانی پاسخ داد و بعد از کلی تبریک گفتن، از من خواست خودم را کامل معرفی کنم، کد ملی و شماره شناسنامه‌ام را خواست، من هم تمام خواسته‌هایش را جواب دادم. اما وقتی رقم جایزه را گفت، پرسیدم: 3میلیون تومان آن هم برای کمک هزینه عتبات عالیات خیلی زیاد نیست!؟

پاسخ داد که این مقدار برای 3 نفر از اعضای خانواده شماست و از این 3میلیون 5/3درصد مالیات هم کسر می‌شود. من هم تقریباً با این پاسخ قانع شدم.

||کارتی که باید پول داشته باشد!

آن فرد از من برای واریز وجه یک شماره کارت عابربانک خواست، من هم شماره کارتم را دادم و بعد پرسید: آیا این کارت موجودی دارد؟ من گفتم که فکر می‌کنم نزدیک به 130 تا 150 هزار تومان موجودی داشته باشد؛ او اول گفت که احتمالا موجودی کم است و باید بیشتر موجودی داشته باشد، اما چون گفتم همین یک کارت همراهم است، او هم گفت که اشکالی ندارد به همین کارت واریز می‌کنیم.

دلیل این‌که چرا موجودی من را می‌‌خواهند را پرسیدم و او جواب داد: که ما باید موجودی شما را بدانیم تا بعد از واریز وجه برای کسر 5/3درصد مالیات به مشکل برنخوریم.

او از من پرسید که تا نزدیکترین باجه بانک چقدر فاصله دارم و من هم گفت که تقریباً 10دقیقه و او گفت که برای تایین دقیق مقدار موجودی و دریافت رسید واریز جایزه، هرچه سریع‌تر خودم را به بانک برسانم و بعد از رسیدن به آن‌جا مجدداً تماس بگیرم.

||عجله نکنید که کلاه سرتان می‌رود

بعد از این‌که تماس را برای رفتن به بانک قطع کردم، چون چندباری درمورد چنین نوع کلاهبرداری‌هایی شنیده بودم کمی شک کردم و برای اطمینان با روابط عمومی صدا و سیمای تهران تماس گرفتم، آن‌ها به من گفتند که اگر ما بخواهیم جایزه‌ای به شما بدهیم، شما باید حضوراً برای دریافت جایزه به این‌جا بیاید و هیچ وقت به صورت ارسال به حساب این کار را نمی‌کنیم.

من که دیگر یقین پیدا کرده بودم که این ماجرا کلاهبرداری است با پلیس تماس گرفتم و شماره آن فرد را به آن‌ها دادم تا پیگیر ماجرا باشند.

 

گفت‌وگو با یک مالباخته که درطی کمتر از چند دقیقه نزدیک به هفت میلیون تومان از حسابش برداشت شد!

عجله و طمعی که کرده بودم کار دستم داد!

آقای م.م 55 سال دارد و بازنشسته نیروی انتظامی است. او که خود فردی نظامی بوده و حواسش از دیگر افراد جامعه در این‌طور موارد جمع‌تر است، عجله و طمعی که کرده را مقصر اصلی می‌داند و در ادامه نحوه کلاهبرداری از خودش را برای ما توضیح می‌دهد.

 

+ چطور تماس‌های فرد کلاهبردار با شما شروع شد؟

چند وقت قبل من و جمعی از دوستانم در مسابقه‌ای در سطح کشوری مقام نائب قرمانی آورده بودیم؛ فرد کلاهبردار از این موقعیت سو‌ءاستفاده کرده و ابتدا با هیئت ورزشی ما تماس گرفته و با فریب دادن آن‌ها، شماره تلفن من و چند نفر از دوستانم را به بهانه پرداخت جایزه از طرف نهاد ریاست جمهوری گرفته و بعد مستقیماً با من تماس گرفت. بعد از کلی چرب زبانی، به من یک کد داد و گفت: این شناسه شماست برای پرداخت جایزه، من از آن‌ها پرسیدم که چرا به حساب هیئت این پول را نمی‌ریزید که بعد آن‌ها به ما بدهند؟ گفتند: به دلیل سوء استفاده‌هایی که شده، ما می‌خواهیم به صورت مستقیم به حساب شما واریز کنیم.

بعدر از این از من خواستند که خود را به نزدیک‌ترین خودپرداز برسانم و همچنین پرسیدند که آیا کارتی همراهم هست که پول داشته باشد و خواستند تا موجودی دقیق کارتم را بدانند!

+ شما نپرسیدید که موجودی حساب شما را برای چه می‌خواهند؟

چرا پرسیدم و پاسخ دادند چون سپرده ارزی است ما باید برمبنای موجودی حساب شما پول را از حساب دولت خارج کنیم.

+ شما به این حرف آن‌ها شک نکردید؟

شک کردم، اما چون خودم عجله داشتم و علاوه براین ساعت نزدیک 13 بود و آن‌ها می‌گفتند که فقط تا آخر وقت‌اداری امروز برای دریافت جایزه مهلت دارم و بر روی اعتمادی که به هیئت ورزشی داشتم، قبول کردم. البته ناگفته نماند عجله و طمعی که کرده بودم کار دستم داد! 

خودم را به نزدیکترین خودپرداز رساندم و بعد ازچند دقیقه آن فرد دوباره زنگ‌زد و از من خواست که کارت را وارد کنم و گزینه کارت به‌کارت را بزنم و بعد ازآن کدی را که داده بودند وارد کنم!

+وقتی گفت گزینه‌ی کارت به‌کارت را انتخاب کنید، شما نپرسیدید چرا کارت به‌کارت در صورتی که دریافت کننده پول شمایید!؟

این سوال را هم پرسیدم، اما باز هم با چرب زبانی پاسخ داد که: سیستم به این صورت است که اول شماره کدی که به شما داده‌ایم را وارد می‌کنید و ما برمبنای آن کد برای شما پول واریز می‌کنیم.  شماره‌ای که به من داده بودند یک شماره هشت رقمی بود و وقتی من آن‌ها را وارد کردم به من گفتند که برای امنیت بیشتر سه رقم دیگر از کد شما دست ماست که آن را هم گفتند و من هم وارد کردم.

+بعد از این که کدها را وارد کردید، مبلغی را هم وارد کردید؟

نه، بعد از وارد کردن کد و تایید آن تماس قطع شد و کارت هم خارج شد و هیچ اتفاق دیگری رخ نداد. اما بعد از این که من کارت را مجدداً وارد کردم متوجه شدم که کل موجودی حساب که نزدیک به هفت میلیون تومان بوده، برداشت شده است.

+ بعد از این که متوجه کلاهبرداری شدید چه‌کار کردید؟

بلافاصله بعداز این اتفاق برای شکایت اقدام کردم و به پلیس فتا مراجعه کردم و خوشبختانه در همان روزهای اول 54 مورد از حساب‌هایی که این پول در آن‌ها جابه‌جا شده بود را مسدود کردیم تا به آخرین مرحله جابجایی رسیدیم و جالب است که صاحب این حساب هم نوجوانی 16-17 ساله بود که می‌گفت برادرش که در زندان است این پول را به حساب او ریخته است!

 

رئیس پلیس فَتا استان خراسان رضوی: 

واژه «رفتن به پای عابربانک»، یعنی 100درصد کلاهبرداری!

من که به پیگیری ماجرا حسابی علاقه‌مند شده بودم، قراری را برای مصاحبه با سرهنگ سید محسن عرفانی رئیس پلیس فتا استان خراسان رضوی به همراه سرهنگ جواد قنبری جانشین رئیس پلیس فتا استان هماهنگ کردم. آن‌ها هم میزبان ما شدند و گفتگویی ویژه‌ای با ما داشتند. از تجربه‌ها و مواردی که برای‌شان پیش‌آمده گفتند و با دلسوزی تمام خواسته‌های‌شان از مردم را بیان کردند، که  مطمئنا شنیدن این نکات مهم از زبان این دو سرهنگ، خیلی از شگردهای کلاهبرداران را برای شما رو می‌کند.

 

+ کلاهبرداری‌ به‌وسیله تلفن همراه اصولاً به چه روش‌هایی صورت می‌گیرد؟

کلاهبرداری به‌وسیله تلفن همراه یا در فضای مجازی و اینترنت انجام می‌شود و یا به این صورت است که کلاهبردار به نحوی پولی را از مالباخته می‌گیرد که در این حالت به فضای اینترنتی وارد نمی‌شوند. اما در مورد روش‌های کلاهبرداری نمی‌شود به چند مورد خاص اشاره کرد و این نوع کلاهبرداری بسیار گسترده است.

+ چه کار کنیم تا از صحت پیام یا تماسی که با ما گرفته شده اطمینان حاصل کنیم؟

پیشنهاد ما این است که قبل از هرکاری تاییدیه بگیرید و برای این کار هم می‌توانید با ما تماس بگیرید و هم با روابط‌عمومی آن سازمان یا شرکت تماس بگیرید. اگر شماره تلفنی که برای شما پیام را ارسال کرد و یا برای تماس به شما معرفی شد، شماره‌ای اعتباری بود، مطمئن باشید آن پیام جعلی و برای کلاهبرداری است.

+ شگردهای دیگری هم هست که  بشود از کلاهبرداری بودن پی‌برد؟

اگر در حین مکالمه به هردلیلی از شما خواسته شد که برای پرداخت جایزه، واریز هزینه پست و یا هر چیز دیگری، به دستگاه عابر بانک مراجعه کنید؛ ما همین‌جا تاکیید می‌کنیم و از مردم می‌خواهیم توجه کنند که واژه «رفتن به پای عابربانک»، یعنی 100درصد کلاهبرداری است! این نکته را هم بگوییم که شخص کلاهبردار هیچ وقت همان اول به شما نمی‌گوید که بروید پای عابربانک، او شما را اول نرم می‌کنند و بعد با ترفندهای خود، شما را وادار به‌رفتن پای دستگاه عابربانک می‌کند.

+ جدیدترین شیوه‌هایی که کلاهبرداران از آن استفاده می‌کنند چیست؟

جدیداً آن‌ها با مبالغ پایین کلاهبرداری می‌کنند به عنوان مثال می‌گویند شما برنده یک دستگاهLCD  شده‌اید و برای ارسال آن شما باید مثلا مبلغ 55 هزار تومان را به فلان حساب واریز کنید و از این راه از شما کلاهبرداری می‌کنند و چون مبلغ هم زیاد نیست معمولاً افراد پیگیرش نمی‌شوند.

+ معمولاً چه کسانی گرفتار دام کلاهبرداران می‌شوند؟

متاسفانه همه افراد جامعه در خطر هستند و اکثر کسانی که گول این کلاهبردارها را می‌خورند از روی طمع‌شان است. افراد کلاهبردار درکارخود حرفه‌ای هستند و نقش خود را خیلی خوب بازی می‌کنند، اگر کمی حواس‌تان جمع نباشد، راحت گول می‌خوردید!

 

سرهنگ جواد قنبری به یک خاطره‌ی جالب اشاره می‌کندو می‌گوید از شخصی کلاهبرداری شده بود، به این ترتیب که پیامی مبنی ‌بر برنده شدن جایزه‌ای در جشنواره همراه اول از طرف شماره اعتباری ایرانسل برای او ارسال شده بود! آن شخص هم به دلیل طمع و عجله‌ای که کرده اصلاً متوجه این مورد نشده بود! پس به‌طورکل هیچ وقت در اینطور موارد عجله نکنید و با احتیاط کامل این کار را انجام دهید.

+برای ایجاد امنیت بیشتر و جلوگیری از کلاهبرداری چه پیشنهادهایی برای مردم دارید؟

به هیچ عنوان رمز کارت (چه رمز اول و چه رمز دوم) عابربانک خود را به هیچ‌کس ندهند، حتی اگر فردی بگوید از طرف بانک با شما تماس گرفته!

از تمام مردم می‌خواهیم که رمز خود را حتی با نزدیکترین افراد خانواده‌شان هم ندهند! اگر هم در مواردی مجبور شدند، سریعا رمز را عوض کنند، چون ما مواردی را داشتیم که شخصی رمز خود را به اطرافیان و نزدیکانش داده و آن‌ها از این رمز وحساب سوء استفاده کرده‌اند.

+اگر از شخصی کلاهبرداری شد، چطور می‌تواند موضوع را پیگیری کند؟ 

سریعاً طی تماس تلفنی شماره فرد کلاهبردار را به پلیس معرفی کنند و بعد بلافاصله به دادسرا مراجعه کرده و با راهنمایی آن‌ها به پلیس مربوطه برای ادامه پیگیری‌ها مراجعه کنند.

*پلیس فَتا استان خراسان رضوی با شماره تماس 2183851 به صورت شبانه روزی پاسخگو همشهریان عزیز است.

 

 

برچسب ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
MILAD
MILAD
٩٢/١٢/٠٩
١
٠
منم هر روز این نوع کلاه برداری ها رو میخونم توی روزنامه .ممنون واسه مطالبتون
علیرضا
علیرضا
٩٢/١٢/١٠
٠
٠
بعله شما که سروکارتون با مطبوعاته :))) | ممنونم که خوندید
Ghazal_parsa
Ghazal_parsa
٩٢/١٢/٠٩
١
٠
چه مطلب جذاب و درعین حال حوصله سربری(:(:ممنووون بابت اطلاع رسانی
علیرضا
علیرضا
٩٢/١٢/١٠
٠
٠
قبول دارم برای سایت حوصله بیشتری میخواد متن زیاد، ممنونم از حضورتون :)
z_muosavi
z_muosavi
٩٢/١٢/٠٩
١
٠
لعنت به این آدما . ممنون از اطلاعاتتون :)
علیرضا
علیرضا
٩٢/١٢/١٠
٠
٠
خواهش می کنم
s_a
s_a
٩٢/١٢/٠٩
١
٠
عجببببببببببببب........... واللا آدم اون لحظه اینقدر ذوق میکنه از برنده شدن که دیگه مغزش درست کار نمیکنه.... هوممممممم....... حواسمو جمع میکنم! ممنون! (چقدر دزدا خلاقیتشون زیاد شده ها خخخخ)
علیرضا
علیرضا
٩٢/١٢/١٠
٠
٠
بعله دیگه مشکل اصلی همین ذوق و عجله کردنه| خواهش میکنم.
m_soltani
m_soltani
٩٢/١٢/٠٩
٢
٠
ممنونم اقای خرسندی,اطلاعات جامعی بود :))بسی هشیار شدیمممم....
علیرضا
علیرضا
٩٢/١٢/١٠
٠
٠
خواهش میکنم :)
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٢/١٢/٠٩
١
٠
مرسی علیرضا جان ،زیبا بود، یه سوال داشتم ، چطور اون کلاه برداره با یه کد دم خودپرداز پولارو خالی کرده؟
علیرضا
علیرضا
٩٢/١٢/١٠
٠
٠
زیبا بود :خخ| والا چیزی که من فهمیدم طرف حساب اون بنده خدارو یک جوری با همون کد هک کرده و هرچی میتونسته رو برداشت کرده.
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٢/١٢/٠٩
١
٠
مرسی علیرضا جان ،زیبا بود، یه سوال داشتم ، چطور اون کلاه برداره با یه کد دم خودپرداز پولارو خالی کرده؟
hach_zanboori
hach_zanboori
٩٢/١٢/٠٩
١
٠
خدا خیرتون بده که اطلاع رسانی می کنین
فرشاد مشیری
فرشاد مشیری
٩٢/١٢/١٠
١
٠
خیلی وقته اطلاع رسانی شده هااا.
علیرضا
علیرضا
٩٢/١٢/١٠
٠
٠
خواهش می کنم .
hach_zanboori
hach_zanboori
٩٢/١٢/١١
٠
٠
من گیجم خب تازه دیدم!
sherlok
sherlok
٩٢/١٢/٠٩
١
٠
ای بابا، هنوزم از این کلاه برمیدارن؟ یا کلاه میذارن؟
علیرضا
علیرضا
٩٢/١٢/١٠
٠
٠
بعله هنوزم برمیدارن خیلی هم زیاد
2nyadideh
2nyadideh
٩٢/١٢/١٠
١
٠
آره ... دورو زمونه اي بدي شده....نميدونم اين كلا بردارا رو چه حسابي فكر ميكنن پولشون تو جيب و كيف مردمه؟؟؟ برا منم يكي دوبار از اين پيامكا اومد... بعضيارو دردم پاك كردم... بعضيا رم يه آره جون عمت فرستادم در همين حد (^_^)
علیرضا
علیرضا
٩٢/١٢/١٠
٠
٠
:دی ، خوبه که حواستون حسابی جمعه :)
اونییییی زهرا
اونییییی زهرا
٩٢/١٢/١٠
١
٠
جالب بود خدا رو شکر خودتون زو متوجه شدین ممنون
علیرضا
علیرضا
٩٢/١٢/١٠
٠
٠
منم ممنونم از شما :)
mahdi-h
mahdi-h
٩٢/١٢/١٠
١
٠
آره خیلی از دور و بریام بودن نزدیک بوده اینجوری سرشون کلاه بره :)
علیرضا
علیرضا
٩٢/١٢/١٠
٠
٠
خوبه که سرشون کلاه نرفته :) | ممنونم که خوندی
neda_f
neda_f
٩٢/١٢/١٠
١
٠
ممنون اقاي خورسندي. هستن افرادي كه راحت گول ميخورن.
علیرضا
علیرضا
٩٢/١٢/١٠
٠
٠
بله متاسفانه، خواهش می کنم.
MONA-R
MONA-R
٩٢/١٢/١٠
١
٠
چه قدر جالب!!!!
علیرضا
علیرضا
٩٢/١٢/١٠
٠
٠
بعضی از این شگردهای کلاهبردارها واقعا آدم رو متعجب میکنه
MONA-R
MONA-R
٩٢/١٢/١٠
١
٠
یه بار یکی بهم اس داد که شما LED برنده شدین!!! خخخخ !!! بعد فهمیدم الکیه!!!
علیرضا
علیرضا
٩٢/١٢/١٠
٠
٠
:) خداروشکر که متوجه شدید .
admin
admin
٩٢/١٢/١٠
١
٠
ممنون از گزارش خوبت؛ مخصوصا اون جایی که داستان خودت رو نوشته بودی/ ممنون ازت؛/ پیشرفتت به خوبی محسوس هست.
علیرضا
علیرضا
٩٢/١٢/١٠
٠
٠
خواهش میکنم و منم خیلی ممنونم از شما آقای نادری :)
Paeez
Paeez
٩٢/١٢/١٠
١
٠
طمع همیشه کار دست آدم می ده!!من زیاد به این پیامکا توجه نمی کنم!:)اما خب گاهی واقعن وسوسه انگیزه !مثلن بگن مازراتی ارغوانی می فهمم شوخیه ی سکته دهنده ای هست!:)
علیرضا
علیرضا
٩٢/١٢/١٠
٠
٠
:خخخ | بله دیگه هرکسی هم که سرش از این راه کلاه میره به خاطر طمع، عجله و وسوسه ایه که طرف کلاهبردار ایجاد میکنه.
sm_shekofte
sm_shekofte
٩٢/١٢/١٠
١
٠
به حق چیزای ندیده و نشنیده اما خوانده خخ مچکر!
علیرضا
علیرضا
٩٢/١٢/١٢
٠
٠
خواهش می کنم :)
باران
باران
٩٢/١٢/١٠
١
٠
ممنون مسترعلیرضا :)
علیرضا
علیرضا
٩٢/١٢/١٢
٠
٠
خواهش میکنم :)
f_etemadi
f_etemadi
٩٢/١٢/١٠
١
٠
سپاسگزاري ميشود:)
علیرضا
علیرضا
٩٢/١٢/١٢
٠
٠
من هم سپاسگزار میشوم:)
آسمانه
آسمانه
٩٢/١٢/١١
١
٠
ممنون برادر علیرضا.. اتفاقا ازاین دست پیام ها برای اشناهام هم اومده بود... منم بهشون گفتم اعتنا نکنید ..
علیرضا
علیرضا
٩٢/١٢/١٢
٠
٠
آفرین به شما که حواستون هست :) ، خواهش میکنم.
h_zahra
h_zahra
٩٢/١٢/١٤
٠
٠
متشكر...عالي بود
سلیمان حسنی
سلیمان حسنی
٩٢/١٢/٢٠
٠
٠
سلام:خوب بود استفاده کردم.ممنون
پربازدیدتریـــن ها
نامه ام را به دستش برسانید

راستی خدا...

٩٧/٠٢/٣١
شعری سروده خودم

انقلاب سفید

٩٧/٠٢/٣٠
شعری سروده خودم

شرمسار

٩٧/٠٣/٠٢
یاد تو را بسیار کنم

سه سخن رمضانه

٩٧/٠٢/٢٩
به نام...

آب در کوزه و ما تشنه لبان

٩٧/٠٢/٢٧
راهنمای دستیابی به فیلم های خوب

چطور فیلم خوب ببینیم؟

٩٧/٠٢/٢٧
خارج از شهر و خارج از مرز!

رانده شدن به حاشیه شهر

٩٧/٠٣/٠٢
شعری سروده خودم

خورشید هشتم

٩٧/٠٢/٣٠
گاهی دلتنگ می شوی

تنهایی آنقدرها هم بد نیست

٩٧/٠٢/٢٧
انشای یک دانش آموز دبستانی درباره ازدواج

غلط کردی!

٩٧/٠٢/٣١
شعری سروده خودم

خیال بودنت

٩٧/٠٢/٣٠
این بیماری لاعلاج

یخچال گردی چیست؟

٩٧/٠٢/٣٠
حکایت تلگرام و سروش

نامادری!

٩٧/٠٢/٣٠
شعری سروده خودم

امید آخر شد افسانه

٩٧/٠٣/٠١
لحظه ای را از دست ندهید

مسابقه بزرگ

٩٧/٠٢/٣١
استغفر اللهَ ربی و اتوب علیه

داروی بی موقع

٩٧/٠٢/٣١
عاشقی بی‌همتاترین حس زندگی‌ست

سر مشق عشق

٩٧/٠٣/٠١
شعری سروده خودم

بیا آقاجان

٩٧/٠٢/٣٠
آماده تر از همیشه

کار دل دلدادگی و کار او دل کندن است

٩٧/٠٣/٠٣
اصلا مهم نیست چه زمانی برگردی

جمله ات را تمام نکن! برو...

٩٧/٠٣/٠١