Notice: Memcache::pconnect(): Server localhost (tcp 11211) failed with: Connection refused (111) in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 42 Warning: Memcache::pconnect(): Can't connect to localhost:11211, Connection refused (111) in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 42 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 72 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 75 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 95 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 98 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 33 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 36 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 49 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 52 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 65 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 68 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/comment.php on line 36 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/comment.php on line 39 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/most_seen.php on line 45 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/most_seen.php on line 48 جیم - صدا و سیما برنده سیمرغ سانسور شد! www.jeem.ir
صدا و سیما برنده سیمرغ سانسور شد!
گزارشی از حواشی جشنواره فیلم فجر

صدا و سیما برنده سیمرغ سانسور شد!

نویسنده : علیرضا گرانپایه

جشنواره سی و دوم فیلم فجر هم به پایان رسید. با تمام حواشی و حرف و حدیث‌هایی که در این ۱۰روز به گوش‌مان رسید، از اعتراضات و تهدید نمایندگان مجلس به استیضاح وزیر ارشاد برای حضور فیلم‌های «عصبانی نیستم» و« قصه‌ها» در بخش مسابقه تا عدم حضور ۲ کارگردانی که فیلم‌های‌‌شان بیشترین سهم را در شکار سیمرغ‌های پایانی داشتند، در مراسم اختتامیه و ...

از تمام حواشی که بگذریم باز هم صدا و سیما در پخش مراسم پایانی گل کاشت! اختتامیه فجر که دیگر مراسم توپ طلا یا قرعه کشی جام جهانی نیست و یا مسابقه تیم والیبال ایران با تیم ایتالیا در لیگ جهانی نیست! پس چرا باید سانسورینگ صدا و سیما به این مراسم هم برسید؟! صحبت بعضی از سینماگران که درست یا غلط انتقادهای خود را از فضای سینما بیان کردند، مگر سانسور کردن دارد؟

این دیگر به نظرم توهین به شعور بینندگانی است که شاید حق طبیعی خود بدانند که مراسم اختتامیه بزرگترین جشنواره سینمایی کشورشان را به صورت کامل و بدون سانسور ببینند. صحبتم درباره حذف سانسور در رسانه‌ها نیست، بلکه سانسور باید در خدمت هدف باشد و مخاطب را پس نزند.

 

از صدا و سیما بگذریم و چند نکته در مورد حواشی خود جشنواره بگوییم:

1.بعد از حواشی فراوان در مورد حضور «عصبانی نیستم» و «قصه‌ها» در بخش مسابقه سینمای ایران این حواشی با کاندید شدن «عصبانی نیستم» در بخش‌های مختلف به اوج رسید تا بالاخره تهیه کننده و کارگردان فیلم با توجه به فشار‌های زیاد، فیلم خود را از جشنواره خارج کردند!

2.ابراهیم حاتمی‌کیا و احمدرضا درویش که فیلم‌های‌شان در اکثر بخش‌ها کاندید شده بودن و طبق پیش‌بینی بیشترین سیمرغ هم نصیب‌شان شد، در مراسم اختتامیه حاضر نشدند. این طور که شنیده می‌شود حاتمی‌کیا از تعلق نگرفتن سیمرغ بهترین کارگردانی و درویش از نگرفتن سیمرغ بهترین بازیگر نقش اول مرد دلخور شده‌اند.

3. پدیده این دوره جشنواره بی شک «نرگس آبیار» بود که با فیلم شیار۱۴۳ تحسین منتقدان را به همراه داشت و در انتها جایزه بهترین فیلم از نگاه مردمی ا هم کسب کرد تا فیلمی که با تمجیدهای حاتمی‌کیا در نشست نقد و بررسی و گریه‌های مریلا زارعی مطرح شد، از سیمرغ بی نصیب نماند.

4. داوران جشنواره امسال که سعی کرده بودن با دادن دیپلم‌های افتخار و ۲سیمرغ در بعضی از بخش‌ها دل اکثر سینماگرها رو بدست بیاروند نیز از عجایب جشنواره امسال بودند.

5. ناموفق بودن و باز هم مصطفی کیایی و مسعود ده نمکی و سینماگران مطرح دیگری که دست‌شان از سیمرغ‌های متنوع خالی بود هم تا جایی که توانستند به اعتراض پرداختند.

6. اما مشهد؛ اختتامیه فجر مشهد 27 بهمن در سالن شهید اصغرزاده پارک ملت برگزار می‌شود و گفته شده مریلا زارعی و ابراهیم حاتمی‌کیا هم جزو مهمانان ویژه این اختتامیه هستند.

 

|| اما برندگان بخش سودای سیمرغ

سیمرغ بلورین بهترین فیلم: اولین سیمرغ بلورین بهترین فیلم به «آذر، شهدخت، پرویز و دیگران» (به تهیه‌کنندگی بهروز افخمی و سیدجمال ساداتیان) و دومین  سیمرغ به «رستاخیز» به تهیه‌کنندگی تقی علیقلی‌زاده رسید.

سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی: احمدرضا درویش برای فیلم سینمایی «رستاخیز»

سیمرغ بلورین بهترین فیلمنامه: بهروز افخمی برای «آذر، شهدخت، پرویز و دیگران».

سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول زن: مریلا زارعی در «شیار 143».

سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد: رضا عطاران در «طبقه حساس».

سیمرغ بلورین بهترین فیلمبرداری: حسین جعفریان برای «رستاخیز».

سیمرغ بلورین بهترین تدوین: مهدی حسینی وند برای «چ».

سیمرغ بلورین بهترین موسیقی: استفان واربک برای «رستاخیز».

دیپلم افتخار بهترین موسیقی: کارن همایونفر برای «همه چیز برای فروش».

دیپلم افتخار بهترین بازیگر نقش مکمل زن: هنگامه حمیدزاده و ملیکا شریفی نیا برای «اشباح».

سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل زن: شبنم مقدمی برای «امروز».

سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل مرد: بابک حمیدیان برای «چ»، «رستاخیز».

دیپلم افتخار بهترین بازیگر نقش مکمل مرد: میلاد کی مرام برای «خط ویژه».

سیمرغ بلورین بهترین صدا: بهمن اردلان صدا بردار و سید علیرضا علویان صداگذار «چ».

سیمرغ بلورین بهترین جلوه‌های ویژه بصری: سیدهادی اسلامی برای فیلم «چ» .

سیمرغ بلورین بهترین جلوه‌های ویژه میدانی:حمیدرضا سلیمانی برای «رستاخیز»

دیپلم افتخار بهترین چهره‌پردازی: محسن دارسنج برای «همه چیز برای فروش» .

سیمرغ بلورین بهترین چهره پردازی: محسن موسوی برای «رستاخیز»

سیمرغ بلورین بهترین طراحی صحنه و لباس: مجید میرفخرایی برای «رستاخیز» و شراره سروش برای «همه چیز برای فروش».

 

|| این هم چند عکس برای خالی نبودن عریضه

---
---
---
---
---
---
---
---
---
برچسب ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
hach_zanboori
hach_zanboori
٩٢/١١/٢٦
٠
٠
انقدم تابلو سانسور می کردن! متاسفم که حرفای هنرمندامونم سانسور میکنن...
h_rastegar
h_rastegar
٩٣/٠١/٠٩
٠
٠
بازم به مرام مریلا زارعی و ابراهیم حاتمی کیا که یک تکونی به خودش میدن میان مشهد وگرنه که از خیلی از این... هیچ آبی گرم نمیشه
اونییییی زهرا
اونییییی زهرا
٩٢/١١/٢٦
٠
٠
:(
mohii-2
mohii-2
٩٢/١١/٢٦
٠
٠
:(
mr.hamed
mr.hamed
٩٢/١١/٢٦
٠
٠
هیییی روزگار :)
mr.hamed
mr.hamed
٩٢/١١/٢٧
٠
٠
به خودم میبالم که تو این سرزمین زندگی می نمایم :|||
MILAD
MILAD
٩٢/١١/٢٦
٠
٠
مراسم جام جهانی رو از جشنواره بیشتر پخش کردن. فکر کنم از سال دیگه به همه کارگردان ها و بازیگر ها یکی یک دونه سیمرغ بدن تا همه راضی برن خونه هاشون.
alireza_geran
alireza_geran
٩٢/١١/٢٧
٠
٠
اره قشنگی جایزه به همون تک بودنشه وگرن که دیگه ارزش نداره!
علیرضا
علیرضا
٩٢/١١/٢٧
٠
٠
در مورد فیلم ها که نظری ندارم چون هیچ کدوم رو نتونستم ببینم، برگزاری جشنواره و اختتامیه هم که... | خیلی ممنونم از عطلاعاتی که دادید.
alireza_geran
alireza_geran
٩٢/١١/٢٧
٠
٠
مرسی که حداقل نظر دادید!!!:-)
M_BARF
M_BARF
٩٢/١١/٢٧
٠
٠
:/
nafiseh_asn
nafiseh_asn
٩٢/١١/٢٧
٠
٠
هنر با سیاست قاطی کردن..........
alireza_geran
alireza_geran
٩٢/١١/٢٧
٠
٠
هنر همه جای دنیا درست یا غلط با سیاست قاطی شده!!
admin
admin
٩٢/١١/٢٧
٠
٠
سلام / توقع می رفت با دقت و حوصله بیشتری مطلب نوشته بشه! غیر از غلط های رایج انشایی ... خیلی مطلب ساده و یک تکه ای بود. حداقل کمی از حواشی بیشتر می نوشتید. به آثار ضعیف برخی از کارگردان های بزرگ و همچنین به فیلم خانه پدری آقای عیاری هم اشاره ای نشد. خلاصه توقع ببشتر بود.
alireza_geran
alireza_geran
٩٢/١١/٢٧
٠
٠
سلام.اره قبول دارم مطلب کامل و خیلی خوب نبود ولی راستش خیلی ول ولکی شد...:-) انشاا... مطالب بعدی جبران بشه!
m-ziya
m-ziya
٩٢/١١/٢٧
٠
٠
جالب اینجاست که فیلمی که قراره باهاش این جوری برخورد بشه، چرا میارنش تو سودای سیمرغ؟ از اول نمیاوردید این گندکاری هم بالا نمیومد!!!
mr_khas
mr_khas
٩٢/١١/٢٧
٠
٠
مرسی! من اصلا تو جریان سیمرغ نبودم !! خخخ ...
alireza_geran
alireza_geran
٩٢/١١/٢٧
٠
٠
خسته نباشید پس!!
seyedahmad_n
seyedahmad_n
٩٢/١١/٢٧
١
٠
من فکر کردم جشنواره در دبی یا ترکیه داره اجرا میشه!واقعاشرم آور بود !!!
sherlok
sherlok
٩٢/١١/٢٧
٠
٠
اینکه از کاناهای خودمون هم سانسور میشه! واقعا جای تعجب داره.
s_kiani
s_kiani
٩٢/١١/٢٧
٠
٠
واقعا باید تاسف خورد بحال این سینما… حتی طاقت شنیدن انتقاد هم نیست بین مسولان!!
s_nayeb
s_nayeb
٩٢/١١/٢٨
١
٠
من طرفدار سانسورهای اختتامیه جشنواره هستم.! چون اینقدر این جشنواره ها و فیلم های ارائه شده (بجز فیلم چ و شیار 143)بی محتوا و سبک شده که حیف چشم مردم که بخواد اینها رونگاه کنه. وضعیت ظاهری بعضی خانم ها به همه نوع جشن میخورد جز اختتامیه فیلم فجر.! انگار همه یادشون رفته که این جشنواره باید به صدور انقلاب فکر کنه نه چندتا فیلم کلیشه ای و بی محتوا.
alireza_geran
alireza_geran
٩٢/١١/٢٨
٠
٠
سلام به نظرم بی انصافیه که همه فیلم های جشنواره جز ۲تا رو بگیم بی ارزش!ولی قبول دارم حجاب خانوما در این مراسم زیاد تعریفی نداره!!
h_rastegar
h_rastegar
٩٢/١١/٢٨
٠
٠
شنیدم این رستاخیز کلی افتضاح توش داره مثلا یک جا میگه پیامبر بعد از خودش جانشین تعیین نکرده اونوقت چطور شده...
alireza_geran
alireza_geran
٩٢/١١/٢٨
١
٠
منم مثل شما شنیدم که مشکل کم نداشته،امروزم خبر داشتیم که وزیر ارشاد دستور داده چند جاش اصلاح بشه!
a_tayebii
a_tayebii
٩٢/١١/٢٩
٠
٠
::((
n_yaesubi
n_yaesubi
٩٢/١٢/١١
١
٠
خیلی بد بود . چند تا عکس بیشتر میذاشتیم این بی تربیت ها خجالت بکشن ما هم درس عبرت بگیریم
H_fateme
H_fateme
٩٣/٠١/٢٩
٠
٠
(^___^)