مرثیه‌ای برای یک رایانه!
8 ویروس وحشتناک در تاریخ رایانه

مرثیه‌ای برای یک رایانه!

نویسنده : navid90

ویروس‌های کامپیوتری از جمله مخرب‌ترین برنامه‌هایی هستند که ممکن است در یک سیستم وجود داشته باشد. این برنامه‌ها می‌توانند تمام اطلاعات یک رایانه را تحت تاثیر قرار داده و آن را از کار بیاندازد. در طول تاریخ و از روزی که رایانه‌ها ساخته شدند، بدافزارها نیز تولید شده و خیلی سریع رشد کردند. بسیاری از این بدافزارها توسط برنامه نویس‌هایی نوشته شده است که سعی داشتند خودشان را به همه دنیا معرفی کنند. در طی سال‌های اخیر چند بدافزار، به طور باورنکردنی توانستند دنیا را به چنگ خود در آورند و حتی سازمان‌های بزرگ دنیا که سیستم‌های امنیتی بسیاری دارند را نیز نابود کردند. در ادامه 8 ویروس فراموش نشدنی تاریخ رایانه را با هم مرور خواهیم کرد.

 

** استاکس نت

استاکس‌نت (Stuxnet): یک بدافزار رایانه‌ای است که اولین‌بار در سال ۲۰۱۰ توسط ضدویروس وی‌بی‌ای۳۲ شناسایی شد. این بدافزار با استفاده از نقص امنیتی موجود در میانبرهای ویندوز، با آلوده کردن رایانه‌های کاربران صنعتی، فایل‌های با قالب اسکادا که مربوط به نرم‌افزارهای WinCC و PCS7 شرکت زیمنس می‌باشد، را جمع‌آوری کرده و به یک سرور خاص ارسال می‌کند.

در اواخر ماه مه ۲۰۱۲ رسانه‌های آمریکایی اعلام کردند که استاکس‌نت مستقیماً به دستور اوباما رئیس جمهور آمریکا طراحی، ساخته و راه اندازی شده. گر چه در همان زمان احتمال این می‌رفت که آمریکا تنها عامل سازنده نباشد. در سال ۲۰۱۳ میلادی، ادوارد اسنودن اعلام کرد این بد افزار با همکاری مشترک آمریکا و اسرائیل ساخته شده است.

 

** MYDoom

این ویروس در سال ۲۰۰۴ توانست رایانه‌های بسیاری را مبتلا کند و در طول تاریخ به عنوان مخرب‌ترین ویروس شناخته می‌شود. ویروس مای‌دوم به سرعت از طریق ایمیل‌ها پخش شد. بخش اصلی این ویروس باعث می‌شود تا رایانه به راحتی توسط فرد برنامه‌ریز قابل کنترل باشد و خیلی سریع سیستم را نیز از کار می‌انداخت. این ویروس سازمان‌های بزرگ دنیا و شرکت‌ها را برای مدتی از کار انداخته بود تا این‌که سرمنشا آن پیدا شده و از بین رفت.

 

** ILOVEU

افرادی که در سال ۲۰۰۰ با رایانه در ارتباط بودند، محال است ویروس ” ILOVEU” را به خاطر نداشته باشند. زیرا این ویروس از طریق ایمیل به سرعت تمام دنیا را در اختیار خودش گرفت. آمارها نشان می‌دهد که این ویروس در روز اول بیش از ۱۰ میلیون رایانه را مبتلا کرد و سپس در طول ۱۰ روز این میزان به ۵۰ میلیون رایانه ویندوزی رسید. برنامه اصلی این ویروس را یک مرد فیلیپینی نوشته بود و به قدری قوی بود که حتی پنتاگون آمریکا نیز برای چند روز از دست خارج شد. این ویروس به گونه‌ای بود که هنگام پاک شدن آسیب وحشتناکی به رایانه وارد می‌کرد.

 

** Melissa

اولین ویروسی که توانست خود را به آدرس‌های ذخیره ایمیل برساند، ملیسا بود. این ویروس توسط فردی به نام «دیوید اسمیت» نوشته شده بود و برنامه‌ریزی پیچیده‌ای داشت. این ویروس تمامی سرورهای ایمیل دنیا را زمین گیر کرد و شرکت‌های بزرگی مانند ماکروسافت و اینتل به آن مبتلا شدند. ملیسا ویروسی بود که باعث شد نام سرویس ایمیل برای مدتی ترسناک باشد و کاربران عادی از آن می‌ترسیدند.

 

** Code Red

در اواسط سال ۲۰۰۱ بود که ویروسی بسیار مخرب، وارد هسته مرکزی ماکروسافت شد. این ویروسی به قدری قوی بود که سریعا در رایانه پخش شده و فرصت فکر کردن به کاربر نمی‌داد. این ویروس در سال ۲۰۰۱ توانست به ۲۰۰ هزار سرور که به هرکدام آن‌ها به میلیون‌ها رایانه متصل بود برسد و همه آن‌ها را نابود کند. این ویروس رایانه را کاملا از کار می‌انداخت و تنها پیامی به صورت خوش آمد روی صفحه ظاهر می‌شد. اسم آن از روی نوشیدنی محبوب برنامه نویس برداشته شده است.

 

** Conflicker

یکی از ویروس‌هایی که ترس را در تمامی کاربران رایانه در دنیا ایجاد کرد Conflicker بود. این ویروس که در سال ۲۰۰۷ منتشر شد، توانست در روز اول میلیون‌ها رایانه را در تمامی دنیا آلوده کند. این ویروس شاخه‌های مختلفی داشت و همیشه به سبک‌های مختلف وارد رایانه کاربر شده و هر رایانه را با روشی جداگانه از کار می‌انداخت. به نوعی این ویروس مجموعه‌ای از ویروس‌های قدیمی‌تر بود. در اواخر سال ۲۰۰۸ بود که ورژن خطرناک‌تر این ویروس باعث شد بسیاری مجبور به دور انداختن کل رایانه‌شان شوند. این ویروس باعث شد سطح ایمنی رایانه‌ها به طور کلی تغییر کند.

 

** Sasser

این ویروس توسط یک نوجوان ۱۷ ساله آلمانی نوشته شده و توانست تمام دنیا از ژاپن گرفته تا آمریکا به خود آلوده کند. این ویروس نه از طریق ایمیل یا کاربر، بلکه از طریق رسیدن به سرورها و شبکه‌های رایانه‌ای توانست دنیا را فرا بگیرد. اهداف اصلی این ویروس مراکز مهم دولتی، نظامی، خدماتی و درمانی بودند، به طوری که پس از پخش شدن ویروس بیشتر بیمارستان‌های دنیا اعلام مشکل کردند، همچنین نیروی ساحلی انگلستان و سیستم‌های نظامی این کشور از کار افتادند. نویسنده این ویروس به ۲۱ ماه زندان محکوم شد.

 

** Storm

این ویروس مشابه نامش طوفانی در صنعت رایانه به پا کرد و بیش از ۱۰ میلیون رایانه به آن آلوده شدند. این ویروس نیز توانسته بود به هسته اصلی ماکروسافت برسد، از این رو خیلی سریع تمامی کاربران ویندوز را آلوده کرد. این ویروس که از نوع اسب تروآ بود، باعث می‌شد تا میلیون‌ها فایل اسپم در رایانه تولید شود و همین باعث نابود شدن و از کار افتادن سیستم می‌شد. با این‌که ریشه اصلی این ویروس از بین رفته است اما هنوز هم نشانه‌هایی از آن در برخی رایانه‌های شخصی دیده می‌شود.

 

برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
r_jafarpour
r_jafarpour
٩٢/١٢/١٩
٠
٠
ویروس واییییییییییییییییییییییییییییی.هنگولیدم:)
mohii-2
mohii-2
٩٢/١٢/١٩
٠
٠
خخخخخ ویروس iloveu !!!!!!!!!!!!!!!دارییییییییییییییییییییم؟؟؟؟؟؟
MILAD
MILAD
٩٢/١٢/١٩
٠
٠
وای چی همه ویروسسسسسسسسسسسسس .:))) ممنون
hamid_kh
hamid_kh
٩٢/١٢/١٩
٠
٠
ویروس ILOVEU را خداوند لعنت نماید بر سر ما نیز فرو ریخت خخخخخخ
korosh
korosh
٩٢/١٢/١٩
٠
٠
ینی این همه ویروس وجود داره !!!!!!!!!!!!!!!!! چیجوری درس میکنن اینارو !!!!!!!!!!!!!!!؟
r_roshnavand
r_roshnavand
٩٢/١٢/١٩
٠
٠
سلام ... مرسي
MONA-R
MONA-R
٩٢/١٢/١٩
٠
٠
وای!!!! البته چندتا دیگه هم هستن که فکر کنم به خاطر اسمایی که داشتن ننوشتین!! درسته؟؟
MONA-R
MONA-R
٩٢/١٢/١٩
٠
٠
مرسی از اطلاعاتی که دادین :)
H_fateme
H_fateme
٩٢/١٢/١٩
٠
٠
ممنونم
k_dartoumi
k_dartoumi
٩٢/١٢/٢٠
٠
٠
خداییش با این ویروسهای خطرناک آنتی ویروس ایرانی به کار ی یاد؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
a_tayebii
a_tayebii
٩٢/١٢/٢٠
٠
٠
مرسی
a_armani
a_armani
٩٢/١٢/٢٢
٠
٠
ای کاش آنتی ویروسی که هر ویروس را یافته رو مینوشتی. بازم مرسی جالب بود
m-ghorbani
m-ghorbani
٩٢/١٢/٢٥
٠
٠
اصلا کل ویروسا یک طرف؛iloveu یک طرف.خخخ...ولی خب من عاشق ویروسا هستم:))هرچی نباشن به هک که مربوط میشن=))/ولی واقعا با وجود اون جوون 17 ساله به خودم امیدوارم شدم.فقط زندانش یکم...:دی...مرسی!
لیلی
لیلی
٩٥/٠٤/٠٤
٠
٠
شغل باکلاس تر از هکر و ویروس وارد سیستم کن نداریم اصن!:-)
لیلی
لیلی
٩٥/٠٤/٠٤
٠
٠
جرم با کلاسیه:-)
پربازدیدتریـــن ها
پایان تمام حسرت ها

حصار تنهایی

٩٧/٠١/٢٧
گذار یک اعتراف بکنم

پیوند ما از جنس جنون بود

٩٧/٠١/٢٩
شعری سروده خودم

وقتی به جای خواب غزل می‌ربایدم

٩٧/٠٢/٠١
موسسه پیش گویی «نون تو ماست» پیش بینی کرد:

وضعیت سلبریتی ها در سال 97

٩٧/٠١/٢٧
شعری سروده خودم

تیر خلاصی

٩٧/٠١/٢٨
درباره پایتخت 5

سناریو عجیب

٩٧/٠٢/٠١
دل نمانده برایم

برای شما که دلتنگ تان شدم

٩٧/٠٢/٠٢
تو خوب بمان

دل نشکنیم

٩٧/٠١/٢٨
یک جعبه واژه رنگی

شاید بشود گفت برگشت!

٩٧/٠١/٢٨
شعری سروده خودم

من چه گویم

٩٧/٠١/٢٧
سربازی یا دانشگاه غیرانتفاعی

دو سال جوانی

٩٧/٠٢/٠٣
زندگی مان را در اختیار دیگران قرار ندهیم

مرو فاش کن رازِ خانه را

٩٧/٠٢/٠٣
با کلمات بازی نکنید

کارگر را چه به زندگی؟

٩٧/٠١/٢٩
محصول پیکسار و دیزنی

تفسیر انیمیشن کوتاه loe

٩٧/٠١/٣٠
شعری سروده خودم

من دیوانه

٩٧/٠٢/٠٢
رسالت ما در این دنیا

به نبیره ای که شاید هرگز زاده نشود

٩٧/٠٢/٠٢
شعری سروده خودم

شاه رویایی

٩٧/٠٢/٠١
شاید که فهمیدمت

هر روز باش

٩٧/٠١/٣٠