عکس آتلیه‌ای در بغل هندوانه!
اندر باب تغییرات ویران کننده رسوم شب یلدا

عکس آتلیه‌ای در بغل هندوانه!

نویسنده : مازیار حکاک

آرام آرام یلدا از راه رسید و این یعنی پایان فصل پاییز. سالی که انگار همین دیروز بهارش را آغاز کردیم حالا به آخرین فصل خود رسیده است. در این روزها پدربزرگ‌ها و مادر بزرگ‌ها خانه را براي استقبال از فرزندان آماده می‌کنند و همه و همه برای این شب خاص بی‌قرارند. البته در سال‌های اخیر شب یلدا برای عروس دامادها حال و هوای ویژه‌تری هم دارد و با یک رویکرد فرهنگی این‌قدر رسم و رسوم جدید تولید شده که برگزاری مراسم شب یلدا با برگزاری افتتاحیه المپیک(!) برابری می‌کند و به حدی پر خرج شده که آقا داماد در محالات ذهنی‌اش هم هوس دوباره داماد شدن را نداشته باشد!


* یک دقیقه بیشتر برای ویرانی
یلدا و جشن‌هایی که در این شب برگزار می‌شود، یک سنت باستانی است. واژه «یلدا» به‌معنای «ولادت» و «تولد» است. منظور از تولد، ولادت خورشید است که در ایران کهن به آن مهر و میترا هم می‌گفتند. شب یلدا یا شب چله بلندترین شب سال در نیم‌کره شمالی زمین است. این شب به زمان بین غروب آفتاب از ۳۰ آذر (آخرین روز پاییز) تا طلوع آفتاب در اول ماه دی (نخستین روز زمستان) اطلاق می‌شود. به غیر از ما ایرانی‌ها بسیاری از دیگر اقوام شب یلدا را جشن می‌گیرند. این شب در نیم‌کره شمالی با انقلاب زمستانی مصادف است و به همین دلیل از آن زمان به بعد طول روز بیش‌تر و طول شب کوتاه‌تر می‌شود. البته در کل این همه جار و جنجال و آثار تخریب کننده برای برگزارکنندگان مراسم شب یلدا کلا برای یک دقیقه بیشتر است. جالب است بدانید در ایران قدیم 4 روز را در دی ماه جشن می‌گرفتند که از آن 4 روز تنها شب یلدا باقی مانده است.


* آیین شب یلدا، آجیل بده بابا!
آيين شب يلدا يا شب چله، خوردن آجيل مخصوص، هندوانه، انار و شيريني و ميوه‌هاي گوناگون است که همه جنبه نمادي دارند و نشانه برکت، تندرستي، فراواني و شادکامي هستند. البته انار و هندوانه پایه همیشگی این مراسم‌اند که در حد خفگی مورد استفاده قرار می‌گیرند و اگر سالی به دلیل پرخوری شب یلدا، قربانی نداشته باشیم احیای سنن به خوبی انجام نگرفته است! از رسم‌هاي شب يلدا، «فال حافظ گرفتن» است که خیلی هم مربوط به آیین کهن نیست و در همین در سده‌های اخير به رسم‌هاي شب يلدا افزوده شده است. شاهنامه‌خواني و قصه‌گويي پدربزرگ و مادربزرگ دور كرسي براي كوچكترها نيز از آيين‌هاي قدیمی يلدا بوده كه پدر و مادرها خاطرات بسیار شیرینی از آن دارند. گو این‌که گیر آوردن کرسی قدیمی با همه خاطرات شیرینش کار بسیار سخت و دشواری است وعلی‌رغم توصیه‌‌های مجدانه مسئولان در هنگام هدفمندی یارانه، مبنی بر استفاده از این وسیله! عده‌ای از معاندان مانع از واردات این گهر نایاب به کشور می‌شوند.


* سازمانی پر طمطراق به بزرگی شب یلدا!
در سال‌های اخیر سازمان عریض و طویلی به منظور احیا سنن و تولید سنن برای شب یلدا راه اندازی شده که بیش از همه نو عروسان و تازه دامادها را مورد عنایت قرار داده است. از تِم شب یلدا، بستنی، انار، ژله، هندوانه، که بیشتر با باقلی پلو مورد استفاده قرار می‌گیرد، بگیرید تا چاپ کارت دعوت برای میهمانی شب یلدا، همه از برکات و تولیدات این سازمان است. گرفتن تالار چشم کورکن(!) و چشم قوم و خویش درآر، میوه آرایی در حد بنز، عکس آتلیه عروس و داماد با هندوانه در ژست‌ها و طرح‌های مختلف از رسوم اضافه شده به شب یلداست که گاهی هزینه معادل یک عروسی را به گردن آقا داماد می‌اندازد.


کافی است شب یلدا را در اینترنت سرچ کنید تا ببینید که ملت پرشور و همیشه در صحنه، لباس هندوانه‌ای بر تن پدر بزرگ و مادر بزرگ‌شان می‌کنند و از آن طرف تمام وسایل خانه را از یخچال، تلویزیون تا جارو برقی و دستی، دستمال کاغذی و... را به شکل انار در می‌آورند تا این شب را هر چه باشکوه‌تر برگزار کنند! گو این‌که در سال‌های اخیر در سال‌های اخیر شب یلدا با محرم و صفر تقارن داشته وگرنه دامبول و دیمبل هم جز مواردی است که بسیار کاربرد دارد والبته بزرگ‌ترهای سایت جیم، اجازه توصیفش را به ما نمی‌دهد. فقط در همین حد بسنده می‌کنیم که مرحوم مایکل جکسون اگر می‎بود و جوان‌های با استعداد این مرز و بوم را می‌دید قطعا آن جین‌گولک بازی‌ها را ‌روی سن از خود در نمی‌آورد و به یَد پر توان جوان ایرانی اعتماد می‌کرد.


از دیگر مواد لازم برای شب یلدا رقص چاقو یا به عبارتی، یک نفر حامل چاقو با حرکات موزون است و جهت بریدن کیک بسیار کاربرد دارد. کلاس‌هایی هم در این خصوص تشکیل شده و در زمینه چاپیدن پول ملت قوی عمل می‌کنند که انصافا نوش‌جان‌شان!
اما ورای این حرف‌ها در کل یک دقیقه طولانی شدن شب و گرفتن جشن برای شب یلدا فرصتی است در کنار هم بودن بگذریم از این‌که برای خیلی‌ها هر شب، شب یلداست.

برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
2nyadideh
2nyadideh
٩١/١٠/٠١
٢
١
بله! درسته كه همين چند دقیقه ناقابل مى توانه از یک شب عادى، شب یلدا بسازه؛ ولى با هم بودنه که آن را نیک نام کرده و در تاریخ ماندگار ! بعدشم اگر اين افراط و تفريط ها نباشه چرخ روزگار نميچرخه!
m-nik110
m-nik110
٩١/١٠/٠١
٢
٠
آخه آقای حکاک تازه داماد چه دلی دارد! میگم شما که شیرینی دامادی ندادید نمیشود جشن شب یلدا بگیرید بعد از اون سازمانهای در حد بنز هم میوه آرایی و شام و اینها بدهند ما سرتان خراب شویم!؟ هم جیب شما خالی میشود هم ما دور هم جمع میشویم!
پربازدیدتریـــن ها