یاد جیم قدیم بخیر...
انتقاد های یک خواننده قدیمی جیم از جیم امروزی

یاد جیم قدیم بخیر...

نویسنده : h - razavi

 یادم است شماره‌های اول جیم را که می خواندم خیلی می‌خندیدم. واقعا خیلی بامزه بود. خدایی‌اش اساسی تیکه می‌انداخت و از محافظه کاری هم خبری نبود. واقعا و به تمام معنا جوان پسند بود و جیم برازنده‌اش بود. مهم‌ترین دلیل آن نویسنده‌های زبردست، قوی، طناز و تازه نفس بود. هر هفته در خانه‌ی ما سر جیم دعوا بود. یادش بخیر به جای درس گوش دادن در کلاس، جیم می‌خواندم و بلند بلند می‌خندیدم. چه دعواهای لفظی که بین من و معلم هایم رخ نمی‌داد. دست آخر هم حریف زبان من نمی‌شدند .

گذشت و گذشت و گذشت که دیدم کم کم دارند نویسنده‌های خوب جایشان را به نویسنده‌های دیگر می‌دهند. یعنی فکر کنم اگر لیست نویسنده‌های امروزی را با نویسنده‌های قدیمی مقایسه کنیم تعدادی از نویسنده‌هایش به دلایل معلوم یا نامعلوم جیم زده‌اند. من خودم عاشق قلم مهدی مرادپور بودم که به یکباره رفت. جایش واقعا خالیست.

کم کم خنده‌هایم کمتر شد چون سطح طنز جیم کم و کمتر شده بود و از یک هفته نامه‌ی فوق العاده توپ و نامبر وان، یکهویی تبدیل شد به یک هفته نامه مثل هفته نامه‌های دیگر. حتی صفحه آرایی و عکس‌های روی جلدش هم حسابی تغییر کرده بود. جیم قدیمی جیمی با حال‌تر، مملو و سرشار از طنز و جوان پسندتر بود .

این قضیه هم درست مثل قضیه‌ی کارخانه ها و تولیدی‌ها شده است. روزها و ماه های اول کیفیت کارشان برای جذب مشتری فوق العاده است. همین که مشتری‌هایشان زیاد شود و اسمشان بیفتد سر زبان‌ها کیفیت را فدای کمیت می‌کنند  وکالاهایشان بُنجُل و بُنجُل‌تر (بلا نسبت جیم) میشود .

دیگر الان سر جیم در خانه‌ی ما دعوا نیست. ماهی یکبار پدرم جیم می‌گیرد که من فقط به خاطر علاقه‌ام به مسائل هنری، صفحه‌ی قاب جادویی‌اش را می‌خوانم. دست آخر هم یا کارگرمان با جیم شیشه می شوید (که انصافا برای شیشه شستن خیلی مناسب است و کیفیت برگه های آن خیلی خوب و درست انگ این کار است) یا مادرم جیم را داخل مواد بازیافتی می‌ریزد. جیم قدیمی یادت بخیر. جایت در خانه‌ها خیلی خالی است، خیلی

* این متن صرفا نظر شخصی من به جیم است. شاید از نظر کاربران دیگر خیلی هم بامزه باشد

برچسب ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
sahar
sahar
٩١/١٠/٠١
٢
٠
قبول دارم که قبلا طنز جیم، پررنگ تر بود..ولی خداییش الان پرمحتوا تر شده..
f.haghighat
f.haghighat
٩١/١٠/٠١
٢
٠
جیم برای من هم، مثل قبل نیست اما فکر می کنم همه ش تقصیر خود جیم هم نباشه... شاید برای اینکه من دیگه در گروه سنی مخاطبین جیم قرار نمی گیرم! درسته که جیم ضمیمه ی جوانه و منم پیر نیستم، اما می بینم که خیلی از طرفدارای واقعی ش بیشتر نوجوون هستند تا جوون. یا شاید اون تعصب خاص به یک نشریه که من در سنین نوجوونی نسبت به نشریانی مثل نسل سوم داشتم یک خصوصیت برای اون سنینه و بس... اما در مورد طنز، شاید اون موقع جیمی ها بیشتر دغدغه های مردمی داشتند چون همه ی ما می دونیم طنز معمولاً یه واکنش هنرمندانه ست در برابر مشکلاتی که اونقدر عمیقند که با طبان معمولی بیان کردنی نیستند. شاید مشکلات نویسندگان جیمی ته کشیدند! که جای شکر داره اگه اینطور باشه...
f.haghighat
f.haghighat
٩١/١٠/٠٢
٠
٠
زبان* :)
m-nik110
m-nik110
٩١/١٠/٠١
٠
٠
یادش بخیر یک شخصیتی قدیم بود گشتاسب! یاد مهدی عسگری بخیر خدایی اون زمانی که سعید برند با خانم توکلی جیم در شهر مینوشت!به اون میگفتند جیم در شهر نه جیم درشهرهای الان!هیچوقت یادم نمیره رفته بودند توی یک داروخانه و آقای برند تا مرز کتک خوردن پیش رفته بود!یا اون دفعه ای که پلیس گرفته بودشون!البته اون جیم در شهر چاپ نشد! الان از قدیمی ها فقط آقای برند مانده و آقای صابری و خانم جان قربان و محسن اسدی که بدون استثنا کم کارتر شدند چون به طبع کارهایشان بیشتر است!هی یاد جیمهای قدیم بخیر!
m-ghorbani
m-ghorbani
٩١/١٠/٠١
٠
٠
واقعا؟خیلی دوستدارم جیم های قدیمو بخونم.کاش آرشیو جیمو کامل می کردن.
m-ghorbani
m-ghorbani
٩٢/٠٢/١٣
٠
٠
در تاریخ 92/2/12 آرشیو جیم کامل شد........
f-salehi
f-salehi
٩١/١٠/٠١
٠
٠
دیدم به نظر منم جیم عوض شده یادش بخیر به خاطر جیم خواهرمو مجبور کردم اشتراک خراسان بگیره اما باز هم عاشقجیم هستیم فراوان:))
A_mohammadi
A_mohammadi
٩١/١٠/٠٢
٢
٠
آی گفتی رفیق،آی گفتی.منم ب شخصه عاشق قلم مرادپور بودم. ب خاطر جیم نمیدونی چ بلاها ک سر من نیومد توی خوابگا،پام ب حراست هم کشیده شد حتی!!! ولی الان فقط جیمو میگیرم صرفا ب این خاطر ک آرشیوم ناقص نشه.فقط پایان نامه و ذهن زیباشو می خونم.انقد مطالبش زرد و تکراری و بی محتوا شده که من ک همیشه جیمو2یا3بار میخوندم الان فقط همین دوتاستونو می خونم.واقعا هیچ وقت فک نمیکردم جیم اینجوری بشه.
f.haghighat
f.haghighat
٩١/١٠/٠٢
٠
٠
منم نوشته های مرادپور رو بیشتر دوست داشتم. کلاً ما یه فامیل تو جیم داشتیم اونم رفت :D
A_mohammadi
A_mohammadi
٩١/١٠/٠٢
١
٠
هرچی خواستم خودمو قانع کنم ک نه بابا جیم مثه قبله خیلی هم بهتر شده تازه!!نشد ک نشد.وقتی دیدیم من که 6ساعت طول میکشید جیمو بخونم الان تو 5مین میخونمش فهمیدم ک نه،این جیم جیم قبل نیست. مرسی ازh-razaviک این بحثو شروع کرد.
f.haghighat
f.haghighat
٩١/١٠/٠٢
٠
٠
جدا از احساسات و نظرات شخصی من یادمه همیشه 5 شنبه ها بر خلاف تمام روزای هفته از یه ساعتی به بعد روزنامه ی خراسان دیگه پیدا نمی شد... یعنی اگه صبح نمی گرفتی دیگه تمام بود. اما الان اینطور نیست. خراسان که در تمام هفته خراسانه و فرقی نمی کنه، پس شاید علت این محبوبیت جیمی بود که دیگه الان یا کسی نمی خونش، یا ترجیح می ده دانلودش کنه و هزینه ای براش نپردازه (البته با فرض اینکه همه مثل من اینترنتشون حجم نامحدود داشته باشه که در غیر این صورت این فرض اشتباهه)
f.haghighat
f.haghighat
٩١/١٠/٠٢
٠
٠
البته تصحیح می کنم، خیلی ها می خونن، ولی تعداد کمتر شده، با عرض عذرخواهی در صورت جریحه دار شدن افکار جیم خوانان و جیم نویسان...
طاها
طاها
٩١/١٠/٠٢
٠
٠
سلام بسیار با نظر نویسنده محترم موافقم .یه بار تلفنی نظرم را با آقای حسین زاده گفتم دلایلی داشتند که از نظر من که از پیش شماره اول جیم را می خوانم اصلا قانع کننده نبود.
m-nas
m-nas
٩١/١٠/٠٢
٠
١
همش تقصیر قطار شهریه یاد جیم دختر پسری هم بخیر
f.haghighat
f.haghighat
٩١/١٠/٠٢
٠
٠
آره یادش به خیر... اون روزا با وجود مشکلات فراوونی که داشتم جیم بهم انرژی می داد... اون شماره رو هیچ وقت فراموش نمی کنم
m-ghorbani
m-ghorbani
٩١/١٠/٠٢
٠
٠
خب چه طوری بوده که جذابیت بیشتری داشته؟بهتره یک جلسه ای،نظر سنجی ای،چیزی بذارن برای بهتر شدن یا مثل قبل شدن جیم که اونجا پیشنهاد بدید.منکه چیزی یادم نمیاد!پس نمیتونم بگم بهتر شده یا نه!
آرشام ایرانی
آرشام ایرانی
٩١/١٠/٠٣
٠
٠
خوب اینو هم اضافه کنید ک همیشه مسایلی هست ک نمیشه گف شایدم فشارهایی...
zendegitalabegi
zendegitalabegi
٩١/١٠/٢٧
٠
٠
هر سال دریغ از پارسال
هم سطر ، هم سپید
هم سطر ، هم سپید
٩٢/٠٢/٢٧
٠
٠
.....
هومن حقدادی
هومن حقدادی
٩٤/٠٥/٢٣
٠
٠
ای اقا دیگ تو دل ما جا شونو باز کردن دیگ لازم نیس بامزه باشن...همین ک باشنم کفایت میکنه
لیلی
لیلی
٩٥/٠٥/١١
٠
٠
جیم تغییر کرده،گاهی خوب و جذاب،گاهی تکرار مکررات
پربازدیدتریـــن ها
نامه ام را به دستش برسانید

راستی خدا...

٩٧/٠٢/٣١
لبخندش... چشمانش...

عشق پشت چراغ قرمز

٩٧/٠٢/٢٦
شعری سروده خودم

انقلاب سفید

٩٧/٠٢/٣٠
تمامی متن‌های زیر شایعه هستند و قطعا واقعی نیستند! (خیابانی_طور!)

شایعات الشایدات!

٩٧/٠٢/٢٦
به نام...

آب در کوزه و ما تشنه لبان

٩٧/٠٢/٢٧
یاد تو را بسیار کنم

سه سخن رمضانه

٩٧/٠٢/٢٩
راهنمای دستیابی به فیلم های خوب

چطور فیلم خوب ببینیم؟

٩٧/٠٢/٢٧
شعری سروده خودم

خورشید هشتم

٩٧/٠٢/٣٠
خودمان هم به خودمان رحم نمی کنیم

غصه ای که قصه شده است

٩٧/٠٢/٢٦
گاهی دلتنگ می شوی

تنهایی آنقدرها هم بد نیست

٩٧/٠٢/٢٧
شعری سروده خودم

خیال بودنت

٩٧/٠٢/٣٠
انشای یک دانش آموز دبستانی درباره ازدواج

غلط کردی!

٩٧/٠٢/٣١
اقیانوس آرام

سال هاست…

٩٧/٠٢/٢٦
شعری سروده خودم

شرمسار

٩٧/٠٣/٠٢
حکایت تلگرام و سروش

نامادری!

٩٧/٠٢/٣٠
این بیماری لاعلاج

یخچال گردی چیست؟

٩٧/٠٢/٣٠
لحظه ای را از دست ندهید

مسابقه بزرگ

٩٧/٠٢/٣١
خارج از شهر و خارج از مرز!

رانده شدن به حاشیه شهر

٩٧/٠٣/٠٢
شعری سروده خودم

بیا آقاجان

٩٧/٠٢/٣٠
شعری سروده خودم

امید آخر شد افسانه

٩٧/٠٣/٠١