Notice: Memcache::pconnect(): Server localhost (tcp 11211) failed with: Connection refused (111) in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 42 Warning: Memcache::pconnect(): Can't connect to localhost:11211, Connection refused (111) in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 42 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 72 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 75 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 95 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 98 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 33 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 36 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 49 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 52 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 65 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 68 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/comment.php on line 36 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/comment.php on line 39 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/most_seen.php on line 45 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/most_seen.php on line 48 جیم - 5+1 جشنواره فیلم فجر را بشناسید www.jeem.ir
5+1 جشنواره فیلم فجر را  بشناسید
کدام فیلم‌ها شانس بیشتری برای تصاحب سیمرغ دارند

5+1 جشنواره فیلم فجر را بشناسید

نویسنده : علیرضا گرانپایه

درحالی دیشب تالار وحدت میزبان افتتاحیه 32امین جشنواره فجر بود که امسال شاهد حضور چهره‌های سرشناس فیلم‌سازی نسل‌های مختلف سینما هستیم از داریوش مهرجویی و کیومرث پوراحمد با تجربه گرفته تا هومن سیدی و نیما جاویدی جوان. کارگردان‌هایی که فضای سال‌های قبل با فضای فکری آن‌ها هم جهت نبود، امسال فعالیت خود را از سرگرفته‌اند و این به معنای متفاوت بودن جشنواره 32ام فیلم فجر است.

با توجه به این‌که معرفی تمام فیلم‌های راه یافته به بخش‌های مختلف جشنواره از حوصله خارج است، به معرفی 5+1 اثر شاخص در جشنواره که بیشترین احتمال شکار سیمرغ‌های بولورین امسال را دارن می‌پردازیم: 

 

- آرایش غلیظ(حمید نعمت ا...)

 که برگرفته از مصرع بار کج به منزل نمی‌رسد است. درباره گروه 5 نفره‌ای است که می‌خواهند محموله‌ای شامل ترقه، فشفشه و اسباب آتش بازی را که متعلق به آن‌ها نیست، بفروشند اما هیچ‌کدام از آن‌ها موفق نمی‌شوند، مگر پنجمین نفر که به تردید همیشگی‌اش میان خیر و شر غلبه می‌کند. تهیه کنندگی این فیلم برعهده سعید سعدی و سعید ملکان است و بازیگرانی مثل حامد بهداد، طناز طباطبایی، حبیب رضایی و هومن برق نورد در آن نقش آفرینی می‌کنند.

اما بزرگترین نقطه قوت فیلم زوج هادی مقدم دوست و حمید نعمت ا... است، زوجی که یاد دارند چطور در کار یکدیگر دخالت نکنند، تا فیلمی با لحنی متفاوت خلق کنند. اگر شک دارید که فیلم شانس حضور در بین نامزدهای بهترین فیلم نامه یا کارگردانی را دارد، «بی‌پولی» را به یاد بیاورید، با آن فیلم‌نامه روان و بازی‌های یکدست بهرام رادان و لیلا حاتمی. هم چنین زمزمه‌های حضور یک حامد بهداد متفاوت در آرایش غلیظ به ذهن می‌خورد که شانس شکار سیمرغ را به او می‌دهد.

   

- امروز (رضا میرکریمی) 

روایت زندگی یک راننده تاکسی است که در پایان یک روز کاری، به زن جوانی کمک می‌کند تا به بیمارستان برسد، غافل از این‌که در بیمارستان اتفاقات زیادی در انتظار اوست. پرویز پرستویی، سهیلا گلستانی، شبنم مقدمی، حسام محمودی در این فیلم  نقش آفرینی می‌کنند.

وقتی نام رضا میرکریمی به عنوان کارگردان کنار فیلمی باشد، نمی‌شود به این راحتی از کنار فیلم گذشت. بعد از 4سال از ساخت «یه حبه قند» به سینما بازگشته و این بار با «امروز». به نظر نباید به دنبال داستانی متفاوت باشیم و مثل «به همین سادگی» باید دید این بار میرکریمی داستان یک راننده تاکسی را چطوری تعریف می‌کند! بی‌شک فیلم شانس زیادی برای نامزدی در بخش کارگردانی و فیلم‌نامه دارد، از سمت دیگر در این چند ساله بازی بد از پرویز پرستویی به خاطر نمی‌آورم، چه برسد به زمانی که کارگردان قدری مثل میرکریمی حضور داشته باشد.

 

- طبقه حساس (کمال تبریزی)

داستان مردی است که بعد از مرگ همسرش او را در یک قبر دو طبقه دفن می‌کند، اما پس از مدتی که سر مزار می‌رود، متوجه می‌شود مردی غریبه در طبقه دوم دفن شده است. تهیه کنندگی این فیلم را جواد نوروزبیگی برعهده دارد و بازیگران این فیلم رضا عطاران، محمدرضا فروتن، پانته آ بهرام، بهاره رهنما، پیمان قاسم خانی هستند.

بعد از «مارمولک»، دوباره پیمان قاسم خانی و کمال تبریزی به سینما بازگشتند! کمال تبریزی بعد از 2 فیلم توقیفی سراغ فیلم نامه «قبر دو طبقه» (اسم قبلی فیلم) رفت، اما باز هم حاشیه و ممیزی دست بردار این کارگردان صاحب نام نبود و 2سالی فیلم‌نامه پشت درِ شورا پروانه ساخت، گیر کرد تا بالاخره اواخر دولت قبل مجوز کار با نام «طبقه حساس» صادر شد. فیلمی که به قول کمال تبریزی یک کمدی تمام عیار نیست و تنها حال و هوای بامزه‌ای دارد. رضا عطاران شانس حضور در بین نامزدهای کسب سیمرغ را دارد، در کنار او نمی‌شود فیلم نامه بهترین فیلم نامه نویس طنز این روزهای سینما و تلویزیون را دسته کم گرفت.

 

- چ (ابراهیم حاتمی کیا)

دکتر مصطفی چمران نماینده دولت موقت در مرداد سال 1358 جهت رسیدگی به اغتشاشات پاوه که در محاصره نیروهای ضد انقلاب است، به همراه تیمسار فلاحی فرمانده وقت نیروی زمینی، وارد این شهر می‌شوند. «چ» روایتگر 48 ساعت پایانی این بحران است. تهیه کننده این فیلم مهدی کریمی است و بازیگرانی همچون فریبرز عرب‌نیا، سعید راد، مریلا زارعی، بابک حمیدیان و مهدی سلطانی‌سروستانی در آن نقش آفرینی می‌کنند.

آقای شکار سیمرغ‌های جشنواره فجر، دوباره با ژانر دفاع مقدس در جشنواره حضور یافته است. حاتمی‌کیا هر قدر سعی کرد که فیلم را به دوره قبل جشنواره برساند، نتوانست. ولی امسال باید دید که «چ» در کنار دیگر آثار کارگردان‌های صاحب نام می‌تواند، به سیمرغ دست پیدا کند یا نه؟ از حواشی فیلم می‌توان به درگیری فریبرز عرب‌نیا که با گریم خاص نقش شهید چمران را بازی می‌کند با حاتمی‌کیا و تهیه کننده فیلم اشاره کرد، تا جایی که حاتمی‌کیا مجبور شد، سکانس پایانی فیلم را بدون حضور عرب‌نیا فیلم برداری کند.

 

- رستاخیز (احمدرضا درویش) 

روایت نهضت عاشورا و داستان تحول شخصیتی فرزند حر بن یزید است که تهیه کنندگی آن برعهده تقی علیقلی زاده است و پوریا پورسرخ، حسن پورشیرازی، فرهاد قائمیان، بابک حمیدیان، شقایق فراهانی، مهتاب کرامتی و.. از جمله بازیگران این فیلم هستند.

ده سال بعد از «دوئل»، احمدرضا درویش با یک فیلم پرهزینه دیگر در جشنواره حضور پیدا کرد، 2 سالی هست که شایعه حضور رستاخیز در جشنواره شنیده می‌شود ولی درویش ترجیح داد تا فیلم خود را در دوران مدیریت سینمایی افرادی که با سیاست‌های آن‌ها مخالف است به نمایش در نیاورد. قطعا فیلم 150دقیقه‌ای در مورد واقعه عاشورا دیدنی خواهد بود، صورت‌های خیس اعضا هیئت دولت که بعد از اکران خصوصی فیلم دیده شد، نشان دهنده این موضوع است. رستاخیز می‌تواند رکوردار کاندید سیمرغ شود، از تدوین فیلم که توسط تدوینگر فیلم «سخنرانی پادشاه» صورت گرفته تا بخش بهترین فیلم و فیلم‌برداری حسین جعفریان.

 

- بیگانه (بهرام توکلی) 

داستان ورود خواهر روان‌پریش یک زوج جوان است، که با ورودش کانون گرم خانوادگی آن‌ها را که در انتظار فرزند هستند با بحران جدی روبه‌رو می‌کند. سعید ملکان تهیه کنندگی این فیلم را برعهده دارد، مهناز افشار، پانته آ بهرام، امیر جعفری و هومن برق نورد در آن به ایفای نقش پرداخته‌اند.

توکلی هر چند سیمرغی از جشنواره به خانه نبرده است ولی همیشه فیلم‌هایش نظر منتقدان را به خود جلب کرده، البته در این بین منتقدانی هم بودند، که نگاه خاص توکلی را دوست نداشتند. بعد از «اینجا بدون من» که برگرفته از نمایش نامه تنسی ویلیامز بود، توکلی دوباره سراغ نمایشنامه دیگری رفته و فیلم نامه «بیگانه» را از او اقتباس کرده، آنونس پخش شده از فیلم، بازی بسیار خوب پانتآ بهرام را به تصویر کشیده که بعید نیست سیمرغ نقش مکمل زن را به خانه ببرد.

برچسب ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
par!sa
par!sa
٩٢/١١/١٢
٠
٠
دوس دارم برممممممممممممممممممممممممممم :((
زینب
زینب
٩٢/١١/١٢
١
٠
فکر کنم آرایش غلیظ خیلی قشنگ باشه
alireza_geran
alireza_geran
٩٢/١١/١٣
٠
٠
سلام.منم فکر شما رو میکنم:))
mohii-2
mohii-2
٩٢/١١/١٢
٠
٠
دلم فیلم می خوااااااااااد:((((
m-ziya
m-ziya
٩٢/١١/١٢
٠
٠
«محمد» نرسید؟!
alireza_geran
alireza_geran
٩٢/١١/١٣
٠
٠
سلام. ن نرسید،مجیدی نخواست شتاب زدگی برای رسیدن فیلم به این دوره جشنواره روی کیفیت فیلم تاثیر بذاره.
j_jeferson
j_jeferson
٩٢/١١/١٢
٠
٠
به ندرت فیلم میبینم .... هوس فیلم کردم ................... شنیدم پپنجشنبه روز سینما بود ما که از قافله عقب موندیم اگه خبر از طرح های آشتی ... دوستی .. رفاقت ........الی آخر در سینما بود همجورش ما هستیم بچه ها بی خبر نذارین ..
alireza_geran
alireza_geran
٩٢/١١/١٣
٠
٠
سلام.همون بهتر که پنج شنبه خبردار نشدید انقد شلوغ بود که نگو!سینما هویزه درگیری شد سینما رو بستنند:((
علیرضا
علیرضا
٩٢/١١/١٢
٠
٠
عاشق فیلم ها پرستوییم ... | "چ" هم باید جذاب باشه ، خیلی ممنونم از شما :)
باران
باران
٩٢/١١/١٢
٠
٠
ممنون
m_razmi
m_razmi
٩٢/١١/١٢
٠
٠
از آقای گرانپایه تشکر میکنم برا ی این مطلب.
alireza_geran
alireza_geran
٩٢/١١/١٣
٠
٠
سلام.مرسی:))
M_BARF
M_BARF
٩٢/١١/١٣
٠
٠
:)))) واقعا ممنون دلم میخواد همشونو خیلی زود ببینم.......
f_etemadi
f_etemadi
٩٢/١١/١٣
٠
٠
مرسي بايد ديد
رویا خانوم
رویا خانوم
٩٢/١١/١٣
٠
٠
امسال حتما فیلم فجرو میرم
mr_khas
mr_khas
٩٢/١١/١٣
٠
٠
چند تاشو دوس داشتم از اینا :))
m.coldboy
m.coldboy
٩٢/١١/١٣
٠
٠
مام میبینیم :))).....ممنون
seyedahmad_n
seyedahmad_n
٩٢/١١/١٣
٠
٠
ممنون . با اینکه فیلم های امسال خوبه ولی فکرکنم از لحاظ کمی جشنواره داخل مشهد و یا شهرستان های دیگه خیلی بد برگزار بشه! چون به فقط یک سالن اجازه نمایش فیلم هارو داره!!!!
sara jafari
sara jafari
٩٢/١١/١٣
٠
٠
بشه که اطلاع رسانی بکنن واسه جشنواره
alireza_geran
alireza_geran
٩٢/١١/١٣
٠
٠
سلام.فعلا از جشنواره مشهد این معلومه که سالن اصغرزاده پارکه ملته و احتمالا از 15 بهمن و اولین فیلم چ
S.Asadzadeh
S.Asadzadeh
٩٢/١١/١٣
٠
٠
من میخوام همشونو ببینم :)) ممنونم از شما
alireza_geran
alireza_geran
٩٢/١١/١٣
٠
٠
سلام.اگه بیان مشهد منم دوست دارم همش رو ببینم ها:))
S.Asadzadeh
S.Asadzadeh
٩٢/١١/١٤
٠
٠
واقعا همینطوره ...امیدوارم فیلمای خوب امسال بیاد مشهد....
milad_s
milad_s
٩٢/١١/١٣
٠
٠
سلام من پارسال بیشتر فیلمای فجر رو دیدم استرداد از همه بهتر بود امسل هم تا فیلمارو نبینم نمیتونم نظز بدم اونایی که میخوان فیلمارو ببینن باید فکر پولشم بکنن.20000تومن به بالا
alireza_geran
alireza_geran
٩٢/١١/١٤
٠
٠
سلام.هر بلیط 20000 تومن؟؟؟؟؟؟؟احتمالا هر بلیط 4 یا 5 تومنه!
admin
admin
٩٢/١١/١٤
٠
٠
آقا ظاهرا قراره توی سالن وسط پارک ملت جشنواره باشه...