چی گوش بدیم؟!
رازهای نهفته در موسیقی

چی گوش بدیم؟!

نویسنده : سید مصطفی موسوی اصل

علاقه‌مندی بشر به پديده موسيقی، حقيقتی است كه از ديرباز و در هر عصری، بر زندگانی اقوام مختلف  بشری سايه انداخته است. جذابيت جادويی اين هنر عجيب و پيچيده، آن‌قدر به قالب‌های مطلوب تمايلات نفس انسانی نزديك است، كه كمتر فردی است كه از آن لذت نبرد، يا آن را مطلوب نداند، به نظر می‌رسد حقيقت جذابيت موسيقی آن‌قدر بديهي است كه نياز به اثبات ندارد؛ اما آن‌چه در طول عصرهای مختلف براي اهل انديشه و عده‌ای از كارشناسان اين فن، سؤال و معما بوده، اين است كه آيا اين جذابيت می‌تواند توجيهی علمی و منطقی برای اثبات مفيد بودن آن براي بشر داشته باشد يا نه؟ 

البته اين سؤال و معمای چند صد ساله، آنگاه به اوج اهميت و ضرورتِ پاسخ دهی می‌سد، كه جادوی موسيقی از حد و مرز تفریح خارج شده و به خوراك روزانه و ابزاری دائمی برای وقت گذرانی یا جاشنی برای انجام ساير كارهاي روزانه‌مان تبديل شده است.

بهتر است بدانیم چه موسيقی‌اي مفيد و خوب و چه موسيقي‌اي مضر و بد است و چگونه می‌توان موسيقی مفيد را از موسيقی مضرتشخيص داد؟

 

** کلا این موسیقی چیه؟!

موسیقی قالبی ساخت يافته از انرژی صوتی كه توسط مصنوعات غيرطبيعی و با مهندسي انسان، ساخته مي‌شود است، موسيقي ممكن است بدون آواز و يا همراه با آواز باشد.

موسيقي يک داروي قدرتمند است که مي‌تواند باعث ايجاد شادي و غم گردد، موسيقي مي‌تواند باعث ايجاد هماهنگي با طبيعت و ترفيع آرامش در سلامتي گردد .

بدن انسان نقاط مخصوص حساس به صوت دارد. موسيقي مي‌تواند به عنوان يک داروي بالقوه مورد استفاده قرار گيرد، رد پاي استفاده از صوت و موسيقي را در اعصار مختلف مي‌‌توانيم مشاهده کنيم. استفاده از آن در مراسم مذهبی و عبادی، استفاده از اصوات ريتميک توسط جادوگران و درمانگران برای ايجاد حالت خلسه و هيپنوتيزم و دفع ارواح خبيثه و انرژی‌های منفی، استفاده از موسيقی‌های مخصوص براي تهيج سربازان در زمان جنگ ...

 

** موسیقی هم انواع و اقسام دارد، بابام جان!

جانم برای شما بگوید که موسیقی هم انواع و اقسام دارد و اثر هرکدام بر آدمیزاد دو پا متفاوت است. مثلا یک مدلش  داراي دوره‌های موجي متناوب و كوتاه است و تاثير رواني‌اش هم، غالباً  ایجاد هيجان است، به این نوع موسیقی ها، موسيقي‌هاي بسته می‌گویند. نوع دیگری هم هست که دوره‌هاي موجي‌اش متناوب نبوده و يا دوره تناوب، بسيار طولاني و نامحسوس دارد و غالبا در آدم حس آرامش ایجاد می‌کند و اهل فن به آن موسيقي‌هاي باز می‌گویند. نوع سوم هم موسيقي‌هايي است كه تركيبي از قالب باز و بسته دارند، تأثير رواني اين نوع موسيقي‌ها، غالباً تركيبي از آرامش و هيجان است، که به این نوع موسیقی‌ها موسيقي‌هاي نيمه بسته (يا نيمه باز ) می‌گویند.

 

** چی گوش بدیم؟!

یک موسیقی غیر مضر، طبق دو ملاک مورد بررسی قرار می‌گیرد، ملاک علمی و ملاک شرعی.

از دیدگاه علمی، آهنگ موسيقي نباید بسته باشد. دانشمندان موسیقی باز يا نيمه باز را پیشنهاد می‌کنند، چون تاثیر این نوع موسیقی‌ها غالبا آرامش است و تداعي كننده صحنه‌هاي خيالي و مجازي نیست و بر اثر تكرار، در ذهن «ملكه» نمی‌شود.

از لحاظ شرعی هم آهنگ و موسيقي نباید مطرب باشد. دارای محتواي فاسد نباشد و خواننده موسيقي هم نباید فاسق باشد.

 

** اثرات سوء صدا و موسیقی بروي سلامتي

|| شنوايي: درمعرض مداوم سر و صدا قرار گرفتن، باعث از دست رفتن قدرت شنوايي مي‌شود. از دست رفتن قدرت شنوايي به تدريج صورت می‌گیرد و فاقد درد است، اما متاسفانه اثرات آن دائمي و غير قابل برگشت است، چراكه سلولهاي مويي حلزون گوش قابليت بازسازي مجدد ندارند. كري و كاهش قدرت شنوايي برخلاف تصور عموم به علت افزايش سن و پيري نیست، بلكه قرار گرفتن در معرض سر و صداهاي ناهنجار، علت اصلي آن است. 

|| قلب و عروق: چنانچه فردي بطور مداوم طي 8 ساعت، در معرض صداي بالاي 70 دسي بل قرار گيرد، فشار خون او تا 5-10 ميل مترجيوه افزايش مي‌يابد، افزايش فشار خون، انقباض عروق، افزايش خطر ابتلا به امراض قلبي-عروقي ازعوارض صدا و موسیقی مي‌باشد. 

|| اضطراب: استرس، سردرد، خستگي، زخم معده، سرگيجه، انقباضات عضلاني، اختلال در سيستم گوارش، افزايش كلسترول و تعداد گلبول‌هاي سفيد خون، افزايش سرعت تنفس، دل درد، سوزش سردل (ترش كردن) از ديگر عوارض گوش دادن موسیقی است. 

|| خشونت: تحريك رفتارهاي ضد اجتماعي، خشونت طلبي، افزايش نرخ حوادث كار، مختل شدن رشد شناختي در كودكان، كاهش فراخناي حافظه، اختلالات رواني، تحريك پذيري، پرخاشگري، كاهش تمركز، كاهش بازده كاري از ديگرعوارض آن می باشند. 

|| بارداري و سلامت جنين: سر و صدا باعث تولد نوزادان زودرس، كم وزن و داراي نقص عضو می‌شود زیرا جنين قادر به شنيدن صداها و همچنين پاسخ به آن‌هاست.

|| كاهش حس انسان دوستي: ثابت گرديده كه افراد در محيط‌هاي پر سر و صدا كمتر به كمك ديگران مي‌شتابند.

 

نسبت غنا و موسیقى

موسیقى در معناى اول خود از غنا مفهومی کلی‌تر است و هر صوت و صداى آهنگ‏دارى را که محرک احساسات انسان باشد، شامل مى‏شود.

باید دانست که در نظر بسیارى از فقها، آن‌چه با نام «غنا» خوانده مى‏شود، تنها به موسیقىِ آوازى، محدود مى‏شود؛ اما در نظر برخى غنا شامل موسیقىِ سازى نیز مى‏شود؛ چنان که موسیقىِ سازى در بسیارى از احادیث، موضوعِ احکام شرعى واقع شده و گاه از نوع خاصى از سازها نیز نام برده شده است.

براي قضاوت درباره موسيقي بايد به این نکته توجه كرد که موسيقي، ساخته دست بشر است و همچون ساير مصنوعات بشري، ضمانتي براي مفيد بودن صد در صدي و مضر نبودن ارائه نمي‌كند، بنابراين، عقلاً انسان در بهره گيري از چنين پديده‌هايي، بايست برآيند وزني فوائد و مضرات آن را محاسبه کند. 

برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
سرباز ولایت
سرباز ولایت
٩٢/١١/٠٩
١
٠
خوب و مفید بود.منشکریم.فقط اگه نظر مراجع هم میذاشنین بهتر میشد...
sm-mousavi
sm-mousavi
٩٢/١١/١٠
١
٠
ممنون/مطلب در مورد کلیت موسیقی و اثرات خوب و بدش بوده و خیلی نمی خواستم در مورد مسائل شرعیش صحبت کنم، زحمت در آوردن نظر مرجعتون با خودتون...
سرباز ولایت
سرباز ولایت
٩٢/١١/١٠
٠
٠
البته من نظر مراجع رو میدونم داش خواستم دیگران هم بدونند.
اشکمهر آتشروان
اشکمهر آتشروان
٩٢/١١/٠٩
٠
٠
تجربه گوش دادن هم به موسیقی متال و تکنو (ترس) رو داشتم و هم موسیقی سنتی و موزیک آرام بخش (لایت) /یعنی موزیکهای با 180 درجه تفاوت/ولی خب هنوز سالمم/البته شاید!
sm-mousavi
sm-mousavi
٩٢/١١/١٠
٠
٠
البته شاید!
mohii-2
mohii-2
٩٢/١١/١٠
٠
٠
ما نیز امیدواریم!!
mr.mamad amin
mr.mamad amin
٩٢/١١/٠٩
٠
٠
ممنان...
sm-mousavi
sm-mousavi
٩٢/١١/١٠
٠
٠
خواهش
آرشام ایرانی
آرشام ایرانی
٩٢/١١/٠٩
٢
٥
البته ک پاپ ایرانی این بر آبی حرفی برای گفتن نداره. اون بر آبی هم شخصیت هایی مثل ابی و داریوش و .. موسیقی فاخری ارایه میدن. تو موسیقی راک هم لینکین پارک حرفایی واسه گفتن داره. موسیقی سنتی هم کارای شجریان خوبه، رپ هم کارای یاس و بی باک جالبن. پاپ خارجی هم سلندیون ! اگه درست نوشته باشم.
seyedahmad_n
seyedahmad_n
٩٢/١١/٠٩
٠
٠
ببخشین عاقا آرشام!میتونم بپرسم آقا ابی و داریوش چه جور موسیقی فاخری میخونن؟!اصلا ببخشید میتونم بپرسم فاخر از نظر شما شما یعنی چی؟! در ضمن کلا موزیک هایی که ریتم تند دارن مثل رپ و یا راک به شدت روی ذهن انسان تأثیرات منفی میزارن . این مسئله در همه جوامع علمی ثابت شده.
mohii-2
mohii-2
٩٢/١١/١٠
٠
٠
من وارد بحث نمی شم!!!
sm-mousavi
sm-mousavi
٩٢/١١/١٠
٠
٠
اگر هم به قول شما موسیقی فاخر بخونند، بازهم تاثیرات منفی خود را دارد...
آرشام ایرانی
آرشام ایرانی
٩٢/١١/١٠
٠
٠
ببینید اول باید تعریف دقیقی از هنرمند داشته باشیم. هنرمندی ک دغدغه و بینش و جهان بینی داره و در ضمن توانایی اجرا ب نحو احسنت اثر هنری رو داشته باشه حالا اینطور ک هر هنرمندی ک موارد بالا رو داشته باشه می تونه اثر فاخر ارایه بده.من فکر می کنم بخش بزرگی از جاعه موسیقی کشور ما درک درستی از این موارد ندارن. و هدف اغلب این ها شهرت و معروفیته .
m.a.sh.a
m.a.sh.a
٩٢/١١/١١
٠
٠
آرشام جان نظرت درباره تقسیم نکردن هنر به ارزشی و غیر ارزشی چیه ؟!!؟! :))
s_a
s_a
٩٢/١١/٠٩
١
٠
من موسیقی دوس دارم! خیلی هم مفیده به نظرم! چون نه مدت طولانی گوش میدم که کر شم، نه فشار خون و بقیه چیزا! البته دل خوشی از راک ندارم......... خداییش آدمو پرخاشگر میکنه!
shiezadeh
shiezadeh
٩٢/١١/١٠
٠
٠
هوومممم ... خدا راک و متال رو بذاره لای در! ... :)
sm-mousavi
sm-mousavi
٩٢/١١/١٠
٠
٠
من هم که نگفتم همه موسیقی ها غیر مفیده، بعضی از آنها غیر مفیده و اثرات سوء غیر قابل جبرانی دارد...
m.a.sh.a
m.a.sh.a
٩٢/١١/١١
٠
٠
:) پس موسیقی مفید هم داریم !!!!! بهله !!!!! متشکر از نظرتون :)
r_vesal
r_vesal
٩٢/١١/٠٩
٠
٠
توضیح جامع و کاملی بود ... ممنونم خیلی هامون عوارض بعضی موسیقی ها رو میدونیم ، فقط کاش جدی بیریم این توضیحات رو !
sm-mousavi
sm-mousavi
٩٢/١١/١٠
٠
٠
فقط کاش جدی بگیرید این توضیحات رو!
علیرضا
علیرضا
٩٢/١١/٠٩
٠
٠
به نظرم اگر این خواننده های گران بیشتر در مورد آلبوم هاشون و این که جزو کدوم یکی از اون دسته هاست توضیح بدن خیلی بهتر میشه | ممنونم سید مصطفی مطلب خیلی مفیدی بود :)))
آرشام ایرانی
آرشام ایرانی
٩٢/١١/٠٩
١
٣
البته ک خواننده های گران!!!! بیشتر منظورشون از معرفی دسته ها این بود ک موافق این نوشته های بالا نیستن:))))) البته با زبون بی زبونی ینی
sm-mousavi
sm-mousavi
٩٢/١١/١٠
٠
٠
خواهش میشه علیرضا جان:|
آرشام ایرانی
آرشام ایرانی
٩٢/١١/٠٩
١
٢
فواید احساسی یک آهنگ به جا و مناسب قادر است فرد را از درگیری های زندگی رها کرده و حال و هوای خوبی به او بدهد. همه ی ما گاهی از نظر عصبی به هم می ریزیم، و بیشتر مردم برای بیرون آمدن از این حالت به موسیقی پناه می برند. مهمترین دلیل آن این است که موسیقی نسبت به سایر ابزار و وسایل، توانایی و قدرت بیشتری برای بیان احساسات ما دارد. به علاوه، ما در موقعیت های مختلف نوع متفاوتی از موسیقی را انتخاب می کنیم که با حال و هوای ما سازگار باشد.
آرشام ایرانی
آرشام ایرانی
٩٢/١١/٠٩
١
٢
موسیقی و ورزش تا به حال دقت کرده اید که چطور آهنگ های بخصوص کارایی شما را هنگام ورزش کردن در باشگاه بالاتر می برند؟ همین امروز قبل از رفتن به باشگاه دستگاه MP3 خود را با آهنگ هایی از AC/DC و Nana Mouskouri پر کنید و ببینید که چقدر با اشتیاق تر و چابک تر ورزش خواهید کرد. تحقیقات نشان داده است که آهنگ های پرجنب و جوش و مهیج، تنش و کشش عضلات را افزایش می دهند در حالیکه آهنگ های آرام و ملایم این تنش و فشار را کاهش می دهند.
آرشام ایرانی
آرشام ایرانی
٩٢/١١/٠٩
١
٣
رابطه ی پیشرفته با مغز برخی تحقیقات نشان داده است که افرادی که موسیقی می نوازند، رابطه ی پیشرفته تری بین سمت راست و چپ مغزشان وجود دارد. متخصیت ادعا می کنند که موسیقی برای انتقال سیگنال ها در سر انسان مثل ورزش عمل می کند. این سیگنال ها برای فعال سازی سایر وظایف مغز مورد استفاده قرار می گیرند. در تحقیق انجام شده نشان داده شد که گوش دادن به موسیقی کلاسیک، به ویژه به سوناتا پیانو موتزارت، باعث شده که افراد بتوانند تست IQ را با موفقیت بهتری انجام دهند.
آرشام ایرانی
آرشام ایرانی
٩٢/١١/٠٩
١
٣
حقیقت این است که موسیقی در بسیاری از جنبه های حیات انسان تاثیر مثبت دارد. دنیای موسیقی بی انتهاست و تاثیر آن بر انسان نیز به همین میزان چند برابر میشود. همین چندگانگی هارمونی، نظم و فرکانس است که انجام تحقیق در این زمینه را برای محققان مشکل کرده است. قطعه ی آخر ! چه واقعیت باشد چه تصور، قدرت بیکران موسیقی غیر قابل انکار است. از تقویت قدرت یادگیری گرفته تا برطرف کننده ی دردها، به نظر می رسد که موسیقی تاثیری مثبت بر کلیه ی جنبه های زندگی انسانی دارد که قادر به شنیدن هارمونی است.
mohii-2
mohii-2
٩٢/١١/١٠
١
٠
اااااااااا چه جالب نمی دانستیم!
رادمهر
رادمهر
٩٢/١١/٠٩
١
٠
الان موسیقی سر و صداس دیگه؟آخه تو اصرات سوء موسیقی همه جا نوشته سر و صدا باعث فلان میشه...موسیقی سر و صداست؟درسته موسیقی بد هم داریم اما خود موسیقی سر و صدا نیست...این یه جورایی خیلی توهینه
sm-mousavi
sm-mousavi
٩٢/١١/١٠
٠
٠
بعضی موسیقی ها واقعا سروصداست و یا حتی سرو صدا هم نیست...
رادمهر
رادمهر
٩٢/١١/١٠
٠
٠
با بضیاش موافقم اما اینجا که نباید اینجوری نوشته بشه
m.coldboy
m.coldboy
٩٢/١١/٠٩
٢
٠
مـــــوســـیـــقــــی یــــعـــــنـــــی زنـــــــدگـــــــــی.....:)
sm-mousavi
sm-mousavi
٩٢/١١/١٠
٠
٠
البته نه هر موسیقی ای:)
hach_zanboori
hach_zanboori
٩٢/١١/١٠
٠
٠
البته از نوع بی کلامش!
S.Asadzadeh
S.Asadzadeh
٩٢/١١/٠٩
٠
٠
واقعا استفاده کردم تشکر میشه ؟!فقط دقیق نفهمیدم موسیقی بسته به چه نوع میگن یعنی رپ هم شاملش میشه عایا ؟!بازم سپاس
sm-mousavi
sm-mousavi
٩٢/١١/١٠
٠
٠
موسیقی های بسته، موسقی هایی هستند که هیجانات کاذب دارند، رپ هم ممکنه جزء همون موسیقی ها باشد...
2nyadideh
2nyadideh
٩٢/١١/٠٩
٠
٠
كلا هرچيزي از حد خودش خارج بشه مضره :) آره ديگه يه سري سلسله اعصاب سمپاتيك وپاراسمپاتيم داريم ما كه عجيب تحت تاثير اين موسيقي هستن... منكه زياد تو مودش نيستم باشه گوش ميدم نباشه هم كه هيچي.... خيلي ممنون بابت مطلب مفيدتون استفاده كرديم :) دست شما درد نكنه :)))
sm-mousavi
sm-mousavi
٩٢/١١/١٠
٠
٠
اگر بود هم هر موسیقی رو گوش ندهید.../خواهش می کنم...
2nyadideh
2nyadideh
٩٢/١١/١٢
٠
٠
اونكه بعله :)
seyedahmad_n
seyedahmad_n
٩٢/١١/٠٩
٠
٠
ممنون آقا مصطفی . چ خوب می شد اگر در رابطه با ضمیر ناخودآگاه و رابظش با موسیقی هم میگفتی . اینطوری موضوع موسیقی مضر روشن تر میشد .
sm-mousavi
sm-mousavi
٩٢/١١/١٠
٠
٠
ذهن فعال و ضمیر ناخود آگاه و تاثیراتش موضوع جدایی است که شاید در این مورد هم کار کردم...
اشکمهر آتشروان
اشکمهر آتشروان
٩٢/١١/١٠
٠
٠
چی گوش میدی...؟! چون من برام مهمه بدونم طرف چی گشو میده ، "بلوز" گوش میده یا "جاز" گوش میده یا فکرش مثل من بازه اول "باخ" گوش میده بعد موسیقی "آلترناتیو"گوش میده بعد پشت سر هم همرو گشو میده و دچار هیچ مشکلی هم نشه!!خب حالا چی گوش میکنی؟ //////من ...من داریوش گوش میدم////// آها تا تهشو گرفتم!
sm_shekofte
sm_shekofte
٩٢/١١/١٠
٠
٠
خب من قبلا خیلـــــــــــی گوش میدادم !! اما الان کمش کردم ... سخت هست !! ولی میشه! ینی باید جایگزین واسش پیدا کرد! و واقعا تاثیرشو دیدم تو زندگیم !! مخصوصا ضررهای جسمانی که گفتین واقعا موسیقی ضرر داره مخصوصا سر درد و .. ممنون از شما
sm-mousavi
sm-mousavi
٩٢/١١/١٠
١
٠
ممون از اینکه تجربتون رو در اختیار دوستان گذاشتید...
faride
faride
٩٢/١١/١٠
٠
٠
منم همینطور...کمتر گوش میدم و هر چیزی رو گوش نمیدم:)
mohii-2
mohii-2
٩٢/١١/١٠
٠
٠
من یه مطالبی رو نگم بهتره!!!کلا بی خیال!
shiezadeh
shiezadeh
٩٢/١١/١٠
٠
٠
موسیقی از اون مواردیه ک نمیشه درمورد خوب یا بد بودنش اظهار نظر قطعی کرد! ... ولی ملاک ها و اطلاعاتی ک داده بودین درکل خوب بود و قطعا توی انتخاب نوع موسیقی بی تاثیر نیست ... مچکــــــــــرات ویژه! ... :) تلافی باوشه واس مطلب بعدی تون! خخخخ
sm-mousavi
sm-mousavi
٩٢/١١/١٠
٠
٠
البته بستگی داره از چه دیدگاهی بخواهیم اظهار نظر کنیم، از هر دیدی نگاه کنیم، مثلا عرفی، علمی و یا شرعی می شود اظهار نظر قطعی کرد و بستگی به این دارد که چقدر قبول داشته باشیم.../امیدوارم ملاک ها در انتخاب موسیقی هاتون تاثیر مثبت داشته باشد...ممنونات ویژه:)
admincheh
admincheh
٩٢/١١/١٠
٠
٠
و هم چنین اسلام غنا را حرام دونستن نه موسیقی رو !خب من موسیقی هایی رو که گوش می کنم اون قدر از تعادل تعدادشون خارج نمی شن که ضرر زیادی داشته باشه !اما واقعن گاهی موسیقی آرومم می کنه بدون اغراق:)
sm-mousavi
sm-mousavi
٩٢/١١/١٠
٠
٠
هیچ جای مطلب نیامده که موسیقی حرام است...تعداد موسیقی نشان دهنده ضرر آن نیست، نوع موسیقی ضرر آن را مشخص می کند و من با این که گاهی موسیقی باعث آرامش می شود مخالف نیستم:)
admincheh
admincheh
٩٢/١١/١٠
٠
٠
راک چیه واز:|به درد نمی خوره:|
sm-mousavi
sm-mousavi
٩٢/١١/١٠
٠
٠
من که اصلا درجریانش نیستم، حالا چی هست!؟:|
رادمهر
رادمهر
٩٢/١١/١٠
٠
٠
البته راک و متال هم در چارچوب ایرانیزه شده ی خودش خیلی جالبه.نمیگم خوبه میگم جالبه.هرچیز جالبی الزاما خوب نیست!
sm-mousavi
sm-mousavi
٩٢/١١/١٠
٠
٠
هرچیز جالبی الزاما خوب نیست!
faride
faride
٩٢/١١/١٠
٠
٠
این اثر قلب و عروقو من یه بار قشنگ تجربه کردم:|:|:|:|.متاسفانه ما بدون در نظر گرفتن این ضرر ها و ندونستن اینکه چه تاثیراتی روی ضمیر ناخودآگاهمون داره هر اهنگی رو گوش میدیم.این بحث موسیقی و تاثیرش روی ضمیر ناخودآگاهو استادمون یه بار توضیح داد...درباره برگردان موسیقی ....چیزایی گفت که ادم فکرشم نمیکنه!!خیلی وقته تو فکرشم که درباره برگردان موسیقی مطلب بنویسم...چون خیلیا اطلاعی ندارن!ولی هنوز از نظر شرعی من نفهمیدم چه موسیقیایی حرامه!
sm-mousavi
sm-mousavi
٩٢/١١/١٠
٠
٠
از لحاظ شرعی موسیقی ای که غنا باشد حرام است...
par!sa
par!sa
٩٢/١١/١٠
٠
٠
خیلی کلی گفته بودین هااا ولی!! فقط اثرات سوءشم گفته بودین تازه .. اثرات خوبم زیاد داره!! ... من خودم زیاد اهل اهنگ گوش دادن نیستم حوصلشو ندارمم مگه اینکه تعریف یه چیزی رو خیلی شنیده باشم ... یا هم تو ماشین !! .. بعد اونکه گفتین ملکه ذهن بشه و اینا ... چی بود دقیقن؟؟ :|
sm-mousavi
sm-mousavi
٩٢/١١/١٠
٠
٠
اثرات خوب ممکنه داشته باشد ولی نه زیاد!...ملکه ذهن شدن یعنی در هر جای و مکانی یاد شما آید و یادآوری چیزی در ذهن شما باشد...
par!sa
par!sa
٩٢/١١/١١
٠
٠
هووم خب میدونم ینی این.. منظورم اینه ک اگه اینجوری بشه بده؟؟ چرا؟؟
sm-mousavi
sm-mousavi
٩٢/١١/١١
٠
٠
بله بده چون تداعي كننده صحنه‌هاي خيالي و مجازي می شود...
ati
ati
٩٢/١١/١٠
٠
٠
من پاپ دوست دارم
f_etemadi
f_etemadi
٩٢/١١/١٠
٠
٠
تو هر شرايطي ادم احساس نياز يه نوع موسيقي خاص متناسب باشرايط اون لحظه شو داره ! اين روزا هم متاسفانه هنر واقعي در اين حيطه كمتر به چشم ميخوره و هركسي اومده بخاطر شهرتو اسم و رسم چند تا واژه بامعني و بي معني رو با هم تركيب كرده و يه ملودي هم زده تنگشو ...ايششش . واقعا اهنگاي الانو مقايسه كنيد با اهنگاي چند سال پيش! افتضاحه اصن. بازم همون خواننده هاي اون طرفي!
MILAD
MILAD
٩٢/١١/١١
٠
٠
من که همه نوع موسیقی گوش میدم.بستگی به شرایط روحیم داره.ممنون واسه توضیحاتتون
maede
maede
٩٢/١١/١١
٠
٠
موسیقی خوبو وقتی به اندازه گوش کنی و صداشم بیش از حد بلند نباشه فکر نکنم مشکلی پیش بیاد!ولی بعضی آهنگا واقعن نه سبک خوبی دارن نه محتوا دارن نه هیچی!اونا واقعن تاثیر بدی میذارن!
fafa.tk
fafa.tk
٩٢/١١/١١
٠
٠
در حد کم دوست دارم گوش بدم!ولی این مطالبی رو ک گفته بودین نمیدونستم.متشکر آقای موسوی
j_mousavi
j_mousavi
٩٢/١١/١١
٠
٠
موسیقی باید آرامش بخش و احساس برانگیز باشد.همین طور باید مطابق با عرف و شرایط یک جامعه باشد
باران
باران
٩٢/١١/١١
٠
٠
ممنون استفاده نمودیم :)
v_afshar
v_afshar
٩٢/١١/١٤
٠
٠
همشو قبول دارم....
ناشناس
ناشناس
٩٣/١٠/٢٦
٠
١
مراجع بیشتر در امور جماع و دخول تخصص دارن ! درباره موسیقی باید اهلش و متخصصینش نظر بدهند.
پربازدیدتریـــن ها
نامه ام را به دستش برسانید

راستی خدا...

٩٧/٠٢/٣١
شعری سروده خودم

انقلاب سفید

٩٧/٠٢/٣٠
شعری سروده خودم

شرمسار

٩٧/٠٣/٠٢
یاد تو را بسیار کنم

سه سخن رمضانه

٩٧/٠٢/٢٩
آماده تر از همیشه

کار دل دلدادگی و کار او دل کندن است

٩٧/٠٣/٠٣
خارج از شهر و خارج از مرز!

رانده شدن به حاشیه شهر

٩٧/٠٣/٠٢
شعری سروده خودم

خورشید هشتم

٩٧/٠٢/٣٠
انشای یک دانش آموز دبستانی درباره ازدواج

غلط کردی!

٩٧/٠٢/٣١
شعری سروده خودم

خیال بودنت

٩٧/٠٢/٣٠
شعری سروده خودم

امید آخر شد افسانه

٩٧/٠٣/٠١
حکایت تلگرام و سروش

نامادری!

٩٧/٠٢/٣٠
این بیماری لاعلاج

یخچال گردی چیست؟

٩٧/٠٢/٣٠
عاشقی بی‌همتاترین حس زندگی‌ست

سر مشق عشق

٩٧/٠٣/٠١
شعری سروده خودم

عشق شاید که بشکند من را...

٩٧/٠٣/٠٢
استغفر اللهَ ربی و اتوب علیه

داروی بی موقع

٩٧/٠٢/٣١
لحظه ای را از دست ندهید

مسابقه بزرگ

٩٧/٠٢/٣١
شعری سروده خودم

بیا آقاجان

٩٧/٠٢/٣٠
اصلا مهم نیست چه زمانی برگردی

جمله ات را تمام نکن! برو...

٩٧/٠٣/٠١
در حسرت خرید دوربین

آرزو یا افسانه

٩٧/٠٣/٠٣
آغاز مکتب نمادگرایی جادویی

کتاب پایان نامه؛ جادوی قرن بیست و یکم

٩٧/٠٣/٠٣