من اعصاب مصاب ندارم!
سیاهه‌ای برای بی اعصاب‌ها

من اعصاب مصاب ندارم!

نویسنده : زهرا خنداندل

گاهی وقت‌ها در شرایطی قرار می‌گیرید که احساس می‌کنید، پسِ کله‌تان داغ شده، چشم‌های‌تان ور قلمبیده و رگ گردنتان در حال انفجار است! در این هنگام است که زیپ دهان مبارک را می‌کشید و همه الفاظ منشوری که در طول دوران زندگی، آموخته‌اید را به بیرون پرتاب می‌نمایید. این حالت یکی از انواع شدید سر رفتن کاسه صبر است که به آن خشم یا عصبانیت نیز می‌گویند اما نکته قابل تامل این است که اصلا عصبانیت چیست و چگونه می‌توان جلوی تخلیه شدن این انرژی نا زیبا و در مواردی خانمان سوز را گرفت؟

 

چگونه عصبانیت خود را کنترل کنیم؟

|| عواطف آسیب دیده و ترس را که باعث بوجود آمدن عصبانیت می‌شوند، بشناسید.

به خاطر داشته باشید که عصبانیت باعث ترس و نوعی حس ناامیدی می‌شود، برخی از روش‌ها یا اهداف مهم مورد حمله قرار می‌گیرند و شما احساس می‌کنید کنترل خود را بر اوضاع از دست می‌دهید. شاید دوست نداشته باشید به احساسات آسیب دیده و ترس خود اعترافات کنید، زیرا فکر می‌کنید این اعتراف نشانه ضعف شماست. ولی این احساسات به شما کمک خواهند کرد ارزش‌ها و اهدافی را بشناسید که مورد حمله و تهدید قرار گرفته‌اند.


|| احساس همدردی و درک خود را بیشتر کنید

اگر تصمیم گرفته‌اید عصبانیت خود را نسبت به افراد کاهش دهید، اولین قدم، تلاش برای دیدن موقعیت از زاویه دید آن‌هاست. بطور معمول راه تحت کنترل قرار دادن عصبانیت، درک وضعیت، زاویه دید و دلیل اعتقادات و رفتارهای دیگر افراد است. 

 

|| تا حد امکان بهترین منظورها و مقاصد را فرض کنید

تا وقتی زنی فکر کند انگیزه همسرش برای دیر آمدن به منزل اذیت کردن اوست، عصبانیت او افزایش می‌یابد. تحقیقات نشان داده است که حتی بدرفتارترین انسان‌ها نیز نمی‌خواهند به دیگران آسیب برسانند، آن‌ها می‌خواهند از خودشان دفاع کنند و ارزش‌های خود را دریابند (غالباً بدرفتارترین انسان‌ها کسانی هستند که تجربیات منفی زیادی از بدرفتاری دیگران و مورد انتقاد قرار گرفتن توسط آن‌ها دارند و نسبت به آنان حساس شده‌اند.) 

 

|| از عصبانیت، به جای آسیب رساندن به دیگران به عنوان انگیزه استفاده کنید 

اگر هدف شما تغییر رفتار دیگران است، می‌توانید از پاداش‌ها و تنبیه‌ها برای تأثیر گذاری بر رفتار آن‌ها استفاده کنید. شما این کار را از روی انتقام یا عصبانیت انجام نمی‌دهید که به آن‌ها در یادگیری رفتارها کمک کند. آن قدر صبر کنید تا آرامش خود را بدست آورید. بیان دلایل همراه با حفظ خونسردی از تنبیه کردن با عصبانیت مؤثرتر است. در بسیاری از موقعیت‌ها، پاداش‌ها مؤثرتر از تنبیه‌هاست. 

 

|| انتظارات و توقعات زمینه‌ای را بررسی کنید

توقعات برآورده نشده می‌توانند به عصبانیت ختم شوند. انتظار شما از دیگران و خودتان در یک شرایط خاص چیست؟ آیا انتظار شما از خودتان یا دیگر افراد در این شرایط کمی فراتر از واقعیت نیست؟ 

انتظارات خود را درباره آن‌چه برای خوشحال شدن به آن نیاز دارید و نیز نوع زندگی خود بررسی کنید. انتظاراتی را که از خود دارید از دیگران نیز بپرسید. شاید معیارهای شما با آن‌ها متفاوت باشد. یکی از ریشه‌های عصبانیت نپذیرفتن افراد، به همان صورتی که می‌توانند باشند، است. «تفکرات حق به جانب» و انتظارات و توقعات بالا سبب می‌شود احساس سردرگمی کنیم. این تفکرات و توقعات سبب می‌شود برخی خود را قربانی دیگران بپندارند و دیدی منفی نسبت به جهان پیدا کنند. 

 

|| به جای این‌که عصبانی باشید سعی کنید خوشحال باشید «عصبانیت من بیش از آن‌که به تو آسیب برساند برای خود من مضر است». 

پا فشاری بر عصبانیت، نتایج مخرب دیگری نیز دارد که شامل تأثیرات منفی بر بدن و دور شدن از خوشی‌ها و لذت‌های لحظه حاضر است. شما نمی‌توانید در یک زمان هم خوشحال باشید هم عصبانی. این کار غیرممکن است. بنابراین فقط یک انتخاب دارید، یا عصبانیت یا خوشحال بودن. 

افرادی که از روی عادت عصبانیت را انتخاب می‌کنند، زندگی آشفته‌ای دارند. برای تسلط بر عصبانیت این جملات را به خود یادآوری کنید، «چرا وقتی می‌توانم خوشحال باشم، عصبانیت را انتخاب کنم؟» 

 

|| بخاطر داشته باشید که این روندی معمول است. 

ما نمی‌توانیم دنیا را تغییر دهیم. حتی نمی‌توانیم بسیاری از چیزهایی را که در اطرافمان وجود دارند و نیز جنبه‌های زندگی خود را تغییر دهیم. بنابراین حتی اگر آن را کاملاً نیز درک نکرده‌اید، می توانید آن را همان گونه که هست بپذیرید و با خود بگویید: «این روندی همیشگی و معمول است». 

 

|| بدانید که پرخاشگری باعث تشدید عصبانیت می‌شود 

به فردی فکر کنید که به شما حمله‌ای فیزیکی کرده یا به شما بد و بیراه گفته است، این تجربه چگونه است؟ ترس صدمه رساندن یا عصبانیت ناشی از به یادآوردن آن خاطره در باقی زندگی همراه شما خواهد بود. عصبانیت می‌تواند خشمی طولانی مدت و در نتیجه فاصله‌ای میان شما و فردی که به شما حمله کرده است، ایجاد کند و نیز می‌تواند اعتماد شما را پایین بیاورد و ترسی همیشگی، از این‌که دوباره مورد آسیب قرار بگیرید در شما بوجود آورد. یک نشانه بزرگ توقف برای خود تصور کنید. قبل از حمله به فرد یا صحبت کردن از روی عصبانیت به عواقب آن فکر کنید، سعی کنید همدردی کنید. بهترین منظورهای او را در نظر بگیرید، خونسرد و سیاستمدار باشید. 

 

|| در جست‌وجوی راهی برای برنده شدن باشید 

اگر از دست فردی عصبانی هستید، روی بالاترین هدف خود در زندگی تمرکز کنید، یعنی بیشتر کردن خوشحالی خود و دیگران. انتخاب کردن عشق و خوشحالی، حتی زمانی که احساس عصبانیت می‌کنید باعث قوی‌تر شدن اعتماد به نفس در شما می‌شود. روی عشق ورزیدن نسبت به خود تمرکز کنید. به عمق و درون خود بروید و قسمتی از خود برترتان را که به دیگران بی‌قید و شرط عشق می‌ورزد پیدا کنید، سعی کنید همان گونه که زاویه دید خودتان را در نظر می‌گیرد، زاویه دید دیگران را نیز درک کنید. 

 

|| راههای سازنده‌ای برای آزاد کردن انرژی خود و غلبه بر عصبانیت پیدا کنید

به طور حتم تا بحال عبارت: «عصبانیت خود را بیرون بریز» را شنیده‌اید؟ عصبانیت باعث بالا رفتن سطح انرژی و برانگیختگی می‌شود. انجام فعالیت‌های انرژی‌زا باعث آزاد شدن انرژی می‌شود. می‌توان با انجام فعالیت‌های انرژی‌زا بر عصبانیت غلبه کرد. ورزش کنید. پیاه روی کنید، بدوید. فعالیت جسمانی و کار بدنی داشته باشید. 

 

|| با کسی که می‌تواند، آرامتان کند حرف بزنید

همیشه کسی را برای درد دل کردن و تکیه کردن داشته باشید، چه در داخل و چه در خارج از محل کار. در این مواقع سعی کنید که با او کمی صحبت کنید. درست نیست که همه احساسات خود را در خود نگاه دارید و بیرون نریزید. با این کار سلامت شما به خطر خواهد افتاد. با دوستی صمیمی در مورد این مشکلات صحبت کنید تا او آرامتان کند و کنترل خود را باز یابید.

برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
عاشق فسنجان
عاشق فسنجان
٩٢/١١/٠٨
٠
٠
ممنون......
z_khandandel
z_khandandel
٩٢/١١/٠٩
٠
٠
خواهش میشه...
r_roshnavand
r_roshnavand
٩٢/١١/٠٨
٠
٠
سلام ... آقا ما هم با شما كاري نداريم
z_khandandel
z_khandandel
٩٢/١١/٠٩
٠
٠
:O :؟ :|
maede
maede
٩٢/١١/٠٨
١
٠
راهکارای خوبی بود ولی آدم لحظه عصبانیت دیگه به هیچی فکر نمیکنه!مشکل اینجاست!البته با تمرین حتمن این توانایی بوجود میاد.به نظر من بد نیست اوایل یه نفر موقع عصبانیت اینارو به آدم یادآوری کنه تا بهتر بتونه خودشو کنترل کنه!
z_khandandel
z_khandandel
٩٢/١١/٠٩
٠
٠
موقع عصبانیت بهترین کار اینکه قلم و کاغذ بردارید و تمام چیزهایی که آزارتون میده رو یادداشت کنید تا ذهنتون خنک بشه...بعد از آرامش پیدا کردن بشینید و منطقی موضوعات رو مورد مطالع قرار بدید و تصمیم بگیرید...
maede
maede
٩٢/١١/٠٩
٠
٠
بله درست میگین اینم خوبه :)
علیرضا
علیرضا
٩٢/١١/٠٩
١
٠
به نظر منم اگر بشه اون جا رو اصلا ترک کنید خیلی بهتر میشه
maede
maede
٩٢/١١/١١
٠
٠
آدم عصبانی رو یکی باید به زور از محل عصبانیت زا دور کنه!!!! :))))))) ولی جدن درسته اینم جواب میده!بری جایی که دیگه صدای طرفو نشنوی باز تحریک بشی جوابشو بدی! :)
ati
ati
٩٢/١١/٠٨
٠
٠
دست شما دردنکنه...خواهرزاده منم یه بی اعصابه .خخخخخخ
z_khandandel
z_khandandel
٩٢/١١/٠٩
٠
٠
خداحفظش کنه...
mr.mamad amin
mr.mamad amin
٩٢/١١/٠٨
٠
٠
ممنان...من در این لحظه زندگیم ب دو قسمت شد...قبل از انجمن...بعد از انجمن
mr.hamed
mr.hamed
٩٢/١١/٠٨
٠
٠
انجمن؟؟ :)
z_khandandel
z_khandandel
٩٢/١١/٠٩
٠
٠
منظورتون بعد از مطلب بود؟...
s_a
s_a
٩٢/١١/٠٨
١
٠
من یک بی اعصابم! :| ولی باور کنین پرخاشگری باعث میشه بهتر شم =)) //////////////////// ممنون :)
z_khandandel
z_khandandel
٩٢/١١/٠٩
٠
٠
عادت کردی به پرخاشگری دوستانه بهت میگم یک مشاور میتونه بهتون کمک کنه...ورزش کردن راه بهتری برا تخلیه انرژی مخربه عصبانیت گاهی وضو گرفتن هم کمک می کنه... من یکبار امتحان کردم جواب داده...چون منم یکم عصبی هستم...
M_BARF
M_BARF
٩٢/١١/٠٨
٠
٠
خخخ
z_khandandel
z_khandandel
٩٢/١١/٠٩
٠
٠
:| :؟
علیرضا
علیرضا
٩٢/١١/٠٩
٠
٠
:خخخخخ براچی میگید خخخخخخ !
M_BARF
M_BARF
٩٢/١١/٠٩
٠
٠
با تیتر رو با عکس دیدم خندم گرفت.............:/ :((((((( ممنون از مطلبتون خانوم خنداندل:((
sherlok
sherlok
٩٢/١١/٠٨
١
٠
من اعصابم خوبه اما نمیدونم چرا همه فکر میکنن اعصاب ندارم؟!
z_khandandel
z_khandandel
٩٢/١١/٠٩
٠
٠
چون مثل منی...
عاطفه-مزرعی
عاطفه-مزرعی
٩٢/١١/٠٨
٥
٠
عصاب تنها چیزیه ک ما جوونا نداریم :l و البته پول و کار!! موافقا بکوبن لایکو!!:)))))
Paeez
Paeez
٩٢/١١/٠٩
٠
٠
عاطفه کوجا بودی؟چند وقتی نبودی اصن!
z_khandandel
z_khandandel
٩٢/١١/٠٩
٠
٠
به اضافه محبت ... بی محبتی مشکلی که نسل ما شدیدا بهش دچار شده...
hach_zanboori
hach_zanboori
٩٢/١١/٠٨
١
٠
من خوب اعصاب دارم راستش وقتی عصبانی میشم خندم میگیره D:
z_khandandel
z_khandandel
٩٢/١١/٠٩
٠
٠
من عاشق اینجور شخصیتهام... مثبته مثبت...
علیرضا
علیرضا
٩٢/١١/٠٩
٠
٠
چه جالب :)
j_jeferson
j_jeferson
٩٢/١١/٠٩
٠
٠
اگه قرار عصبی بشم این همه آیتم چک کنم بیخیال آفا من اعصــــــــــــــــــــاب نـــــــــــــــــــــــــدارم .....
z_khandandel
z_khandandel
٩٢/١١/٠٩
٠
٠
کاملا مشخصه
Paeez
Paeez
٩٢/١١/٠٩
٠
٠
همین دیشب ما یک فقره عصبانیت داشتیم منجر شد به داد زدن سر برادرزاده ی نوجوونمون !بعدش پشیمان ونادم شدین !اما خب واقعا داد زدن آدمو خالی می کنه:دی
z_khandandel
z_khandandel
٩٢/١١/٠٩
٠
٠
شما می تونی بری توی حموم داد بزنی و آهنگ بخونی... اینم یک مدلشه خوب...
علیرضا
علیرضا
٩٢/١١/٠٩
٠
٠
من تنها مشکلم با برادرمه یعنی از همون ابتدا با هم میجنگیدیم :))، ولی خب خدارو شکر الان صلح کردیم البته بازم بعضی وقها حرص هم رو در میاریم :خخخخخ || ممنونم مطلبتون خیلی مفید بود ، به نظر من هم بهترین راه اینه که یا محل رو ترک کنیم یا حواسمون رو به یک چیز دیگه پرت کنیم .
m.coldboy
m.coldboy
٩٢/١١/٠٩
٠
٠
عصبانیتم بعضی وقتاش خوبه....همش آروم باشی که مریض میشی...خخخخ....ممنون :)
2nyadideh
2nyadideh
٩٢/١١/٠٩
٠
٠
منم خيلي كم عصباني ميشم، همون كمش واسه خاطر اينه كه انصافا گاهي اوقات هستن آدمايي كه مثل كره الاغ كدخدا يورتمه ميرن تو اعصابا..... تو عصبانيتمم هيچ كاري نميكنم... حرف وعملي كه از سر عصبانيت باشه بيشتر از اينكه دل آدمو خنك كنه، ضرر وزيان پشتشه... سكوت ميكنم ميذارم آروم شم، بعد خيلي ريلكس يه چيزي ميگم كه طرف با خاك يكسان شه :))) البته تا حالا كه اون عصبانيتي كه بخواد رگ گردنم ورقلمبيده بشه و چشام از كاسه بيرون بزنه، خدارو شكر نداشتم تا حالا... به هر جهت مرسي از راهكارها ي مطرح شده و مطلب مفيدتون :) به قول شاعر گفتني : لبت پرخنده وجانت سلامت (^_^) تمام شادماني ها به نامت / اگر خوشرو خوش برخورد باشي(^_^) شود هرغصه وهر غم غلامت :))
janbarkaf
janbarkaf
٩٢/١١/١٤
٠
٠
آخخخخخخ اگه گفتی چقد کیف میده بعد از کنترل عصبانیت خيلي ريلكس يه چيزي ميگی كه طرف با خاك يكسان میشه ! اصن اون لحظه آدم توی پوست خودش که چه عرض کنم ... توی پوست گاو (که بهش میگن چرم اصل ) هم نمیگنجه ... منم اکثر مواقع عصبانیت اینجوریم !
morteza_t.kh
morteza_t.kh
٩٢/١١/١٠
٠
١
مو کلا اعصاب مصاب ندرم مخصوصا با این نوشته های طولانی شماها چه خبره این همه نوشتی مرد حسابی
j_abutt
j_abutt
٩٢/١١/١٤
٠
٠
مگه با این گرفتاریای حالا اعصاب واسه ادم میمونه...طفلی مامانم هر وقت عصبی میشم سر اون خالی میکنم....
پربازدیدتریـــن ها
گذار یک اعتراف بکنم

پیوند ما از جنس جنون بود

٩٧/٠١/٢٩
شعری سروده خودم

وقتی به جای خواب غزل می‌ربایدم

٩٧/٠٢/٠١
درباره پایتخت 5

سناریو عجیب

٩٧/٠٢/٠١
شعری سروده خودم

تیر خلاصی

٩٧/٠١/٢٨
زندگی مان را در اختیار دیگران قرار ندهیم

مرو فاش کن رازِ در خانه را

٩٧/٠٢/٠٣
دل نمانده برایم

برای شما که دلتنگ تان شدم

٩٧/٠٢/٠٢
سربازی یا دانشگاه غیرانتفاعی

دو سال جوانی

٩٧/٠٢/٠٣
تو خوب بمان

دل نشکنیم

٩٧/٠١/٢٨
یک جعبه واژه رنگی

شاید بشود گفت برگشت!

٩٧/٠١/٢٨
با کلمات بازی نکنید

کارگر را چه به زندگی؟

٩٧/٠١/٢٩
رسالت ما در این دنیا

به نبیره ای که شاید هرگز زاده نشود

٩٧/٠٢/٠٢
محصول پیکسار و دیزنی

تفسیر انیمیشن کوتاه loe

٩٧/٠١/٣٠
شعری سروده خودم

من دیوانه

٩٧/٠٢/٠٢
شعری سروده خودم

شاه رویایی

٩٧/٠٢/٠١
شاید که فهمیدمت

هر روز باش

٩٧/٠١/٣٠
برای فریاد بدبختی وقت زیاد است بی صدا خوشبخت باشید

یک ماه دیگر از عمر گذشت

٩٧/٠٢/٠٤
شعری سروده خودم

آشفته‌ی تو با غم و دلتنگی

٩٧/٠٢/٠٤
قسمت اول

کتاب های ممنوعه که پرفروش شدند

٩٧/٠٢/٠٤
بزرگ ترین آرزویم رانندگی بود

مه لقا بانو / قسمت آخر

٩٧/٠٢/٠٥
دلم یک عاشقانه به سبک فیلم دل‌شکسته می‌خواهد

یک عاشقانه متفاوت

٩٧/٠٢/٠٥