بادبان‌هاي رايانه‌تان را بكشيد!
9 نكته مهم برای بالا بردن سرعت كامپیوتر

بادبان‌هاي رايانه‌تان را بكشيد!

نویسنده : mohammad javad
در نظر بگیرید كه سرعت كامپیوتر شما مرتبا كمتر و كمتر می‌شود، برنامه‌های نرم‌افزاری زمان زیادتری برای اجرا شدن لازم دارند و زمان وارد شدن به یك سایت در اینترنت، بسیار طولانی می‌شود. اتصال به شبكه اینترنت، همیشه مقصر و علت اصلی در پایین آمدن سرعت كامپیوتر نیست، بلكه خود كامپیوتر، مهمترین علت آن است. تعداد برنامه‌ها، فایل‌های قدیمی و حتی تنظیمات اشتباه، از دلایل كم شدن سرعت كامپیوتر هستند. 9 نكته مهم ذیل به كامپیوتر شما سرعت می‌بخشد.
 1. استارت سریع! 
اگر عمل Shutdown در كامپیوتر درست انجام نشود، كامپیوتر در استارت بعدی، برای این‌كه هارد را از لحاظ داشتن خطا یا اشتباه چك كند، با برنامه Scandisk استارت می‌شود كه مستلزم صرف زمانی طولانی است. برای این‌كه از اجرا شدن Scandisk جلوگیری كنید، به ترتیب زیر عمل كنید:
 از منوی استارت بر روی Run كلیك كرده و بعد دستور msconfig را اجرا كنید. سپس قسمت system configuration programs را باز كنید و در قسمت Register، general كلیك كنید و سپس فرمان “ Scandisk after error by shutdown disabled “ را فعال كنید. در آخر، همه پنچره‌ها را با دستور ok ببندید و ویندوز را دوباره استارت كنید.
 
2. از كار انداختن پخش آهنگ هنگام بالا آمدن سیستم
اگر كامپیوتر شما هنگام بالا آمدن سیستم، آهنگ پخش می‌كند، در صورتی كه آن را از كار بیندازید، كامپیوتر سرعت بیشتری خواهد داشت. برای این كار، به ترتیب از Start/Settings/Control Panel، قسمت Sounds and Multimedia را انتخاب كنید. پس از آن، پنچره‌ای باز می‌شود. در آن‌جا مشخص شده است كه كدام قسمت‌ها به همراه پخش آهنگ عمل می‌كنند. قسمت‌هایی كه با پخش آهنگ همراه هستند، علامت بلندگویی را در كنار خود دارند بر روی قسمت‌هایی كه می‌خواهید پخش آهنگ آن‌ها را غیرفعال كنید، مارك بزنید. سپس از منوی Name كه در زیر آن قرار گرفته است، دستور None را انتخاب كنید.
 
3. لغو دستور اجرای اتوماتیك برنامه‌ها
بسیاری از برنامه‌ها هنگام استارت به طوراتوماتیك اجرا می‌شوند. آیا شما واقعا به همه آنها احتیاج دارید؟ برای این‌كه از استارت شدن اتوماتیك این برنامه‌ها جلوگیری كنید، از منوی استارت، Run را انتخاب كرده و سپس دستور msconfig را اجرا كنید. از طریق Register و بعد “ Auto Start “ قادر نخواهید بود كه برنامه مورد نیاز خود را به صورت مجزا انتخاب كنید، بلكه فقط می توانید علامت تیك (P) یا ضربدر (×) را از جلوی برنامه‌هایی كه نمی‌خواهید اجرا شوند، بردارید.
 
4. پاك كردن برنامه‌ها
شما همواره برنامه‌هایی را از اینترنت Download می‌كنید. برای پاك كردن آن‌ها از برنامه Uninstall استفاده كنید، كه آن را می‌توانید به ترتیب از Start/Settings/Control Panel تحت نام Add/Remove Programs پیدا كنید.
 برنامه ای را كه می‌خواهید پاك كنید، مارك بزنید و بعد بر روی آیكون Add/Remove كلیك كنید. بدین ترتیب، برنامه به طور كامل از كامپیوتر شما پاك می‌شود .
 
5. Defragment  كردن هارد 
با دستور Defragment، هارد كامپیوتر خود را مرتب كنید. خود این كار، زمان می‌برد، ولی در عوض، سرعت كامپیوتر شما را بالا خواهد برد. برای این كار از منوی استارت Programs/Accessories/System tools/Disk Defragmenter را كلیك كنید.
نكته: پس از شروع عمل Defragment، كامپیوتر را به حال خود بگذارید و هیچ كار دیگری با آن انجام ندهید.
 
6. عكس زمینه را غیر فعال كنید.
این عكس‌ها با وجود همه جذابیتی كه دارند قدرت و سرعت كامپیوتر را كم می‌كنند. بنابراین، بهتر است كه عكس پیش زمینه را بردارید. برای این كار با كلیك راست ماوس بر روی صفحه Desktop، Properties را انتخاب كنید و در قسمت Background، دستور None را انتخاب كنید.
 
7. فایل‌های موقت و آدرس‌های اینترنتی موجود در حافظه موقت را پاك كنید
در حالی‌كه در اینترنت مشغول جست‌وجو هستید،Browser  مثلاً (Internet Explorer) كپی سایت‌های بازدید شده را بر روی هارد قرار می‌دهد. این كار، عمل جستجو را تسریع می‌كند، اما به تدریج مقدار زیادی اطلاعات جمع می‌شود كه سرعت كامپیوتر را كم می‌كند. بنابراین، بهتر است كه این فایل‌ها را پاك كنید. در Browser، از منوی بالای صفحه، Tools و سپس Internet Options را انتخاب كنید و آن گاه بر روی Delete Files، Delete Cookies كلیك كنید.
8. كاهش ظرفیت فایل‌ها و آدرس‌های اینترنتی كه در كامپیوتر ذخیره می‌شوند.
پاك كردن هر روز فایل‌های موقت و آدرس‌های اینترنتی ، واقعاً اعصاب را خسته می‌كند. شما می‌توانید Cashe خود را طوری تنظیم كنید كه فقط اطلاعات كمی را بتوانید ذخیره كنید.
برای این كار در Browser، Tools و سپس Internet Option را انتخاب كنید. در پنجره باز شده بر روی قسمت Settings كلیك كنید. در آنجا قسمت Amount of disk space to use را برابر مقدار 1MB تنظیم كنید.
 
9. مراقب ویروس‌ها باشید
بعضی از ویروس‌ها اثر بسیار مخربی بر روی سرعت سیستم شما دارند به همین دلیل باید همواره یک آنتی ویروس قوی را بر روی سیستم خود نصب نمائید و دقت کنید داشتن قویترین آنتی ویروس بدون Update کردن آن عملا هیچ ارزشی ندارد.
برچسب ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
bye
bye
٩١/١٠/١١
٢
٠
خیلی خیلی ممنونم دوست عزیز !!! بعضیاشو نمیدونتسم
bye
bye
٩١/١٠/١١
٢
٠
نمیدونستم D:
mahshid2
mahshid2
٩١/١٠/١١
١
٠
خیلی مفید بود مرسی
iMAN-HKT
iMAN-HKT
٩١/١٠/١٢
٠
٠
محمد جواد دستت درد نکنه ... مفید بود ...!