او را بزن و آبرویش بریز و زندانی کن!
گذر پوست به دباغ خانه می افتد

او را بزن و آبرویش بریز و زندانی کن!

نویسنده : بهمن بهمنی

می‌گویند گذر پوست به دباغ خانه می‌رسد! شده است حکایت ما! بعضی وقت‌ها سر یک ریال دو قران یکسال علافت می‌کنند! هزار یک جور کارشناس، کارشناسیت می‌کند، از آن طرف می فهمی فلانی فلان قدر میلیارد تومن به جیب زده و آب از آب تکان نخورده و فلانی میلیون میلیون چوخ حقوق و پاداش از بیت المال سوا می کرده!

یادم نمی‌رود کلاس پنجم ابتدایی‌ام را. آن روزی که شیشه های کلاسمان تا مرز کتلت شدن پیش رفت و کاشف به عمل آمد که فلان قطار در نیشابور ترکید و آخر سر پرونده مختومه شد. خلاصه جان ما که هیچ جان شما بگیرید این زالو ها را از این نظام جدا کنید. مثل چینی ها مردانه هرکس که گند زد اعدام کنید! دست یکی که به بیت المال دراز شد، با اره از بیخ ببرید و جدا کنید...!

پی‌نوشت:

در دوران حکومت امام علی علیه السلام، به آن حضرت خبر رسید که «ابن هرمه» مأمور حکومتی ناظر بر بازار اهواز، مرتکب خیانتی شده است.

امام علی علیه السلام پس از اطلاع، به فرماندار خود در اهواز چنین نوشت:

هنگامی که نامه مرا خواندی ابن هرمه را از نظارت بازار برکنار دار و او را به مردم معرفی کن و به زندانش بیفکن و آبرویش را بریز و به همه بخشهای تابع اهواز بنویس که منِ علی چنین عقوبتی برای او معین کرده‌ام. مبادا در مجازات او غفلت یا کوتاهی کنی که نزد خدا خوار می‌شوی و من به زشت ترین صورت ممکن تو را از کار بر کنار می کنم و خدا آن روز را نیاورد.

و چون روز جمعه رسید، او را از زندان درآور و ۳۵ تازیانه به او بزن و او را در بازار بگردان و هر کس گواهی آورد که ابن هرمه از او چیزی گرفته است، او را با گواه قسم بده، و مبلغ را از مال ابن هرمه بردار و به صاحب آن بپرداز و دوباره او را خوار و سر افکنده و بی آبرو به زندان بازگردان و پاهایش را در بند بگذار و تنها برای نماز باز کن و فقط اگر کسی برایش خوراک یا نوشیدنی یا پوشاک یا زیر اندازی آورد به او برسان مگذار ملاقاتی داشته باشد، تا مبادا راه پاسخگویی به محاکمه را به او یاد دهند و به آزاد شدن از زندان امیدوارش سازند.

و اگر دانستی که کسی چیزی(عذری) به او آموخته است که به مسلمانی زیانی می رساند، او را نیز تازیانه بزن و زندانی کن تا توبه کند. شب‌ها زندانیان را به فضای باز بیاور تا تفریح کنند، جز ابن هرمه! مگر بترسی که بمیرد، در این صورت او را نیز به حیاط زندان بیاور.

و اگر دیدی هنوز طاقت تازیانه خوردن دارد، پس از ۳۰روز، ۳۵ تازیانه دیگر- به جز ۳۵تازیانه نخستین- به او بزن و برای من بنویس که درباره بازار (و نظارت بر آن) چه کردی و پس از این خائن، چه کسی را برگزیدی در ضمن حقوق ابن هرمه خائن را نیز قطع کن. 

(دعائم الاسلام ۵۳۳-۵۳۲ / الحیاة ۴۱۰-۴۰۹ / مستدرك الوسائل ج 17 ص403 )

برچسب ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
O_Odilak
O_Odilak
٩٢/١٢/٠٥
١
٠
همچین دین قشنگی داریم ما.کاش امام علی الانم بود تا دست اینارو ازبیخ و بن قطع می کرد.
n_ebrahimi67
n_ebrahimi67
٩٢/١٢/٠٥
٠
٠
خیلی خوبه که ما علاوه بر محبت و عطوفت های اسلامی کمی هم مجازات های لازم برای اعمالمون فکر کنیم. خوف و رجا باید باهم باشه. ممنون
m_soltani
m_soltani
٩٢/١٢/٠٥
٠
٠
واقعا مسئولین دولتی چه وظیفه ی خطیری درقبال مردم دارن خوشبحال اونایی که برای رضای خدا کار می کنند و بدا به حال اونایی که خدارو از یاد می برن و به فکر جاه طلبی خودشونند .ممنون از مطلبتون
r_roshnavand
r_roshnavand
٩٢/١٢/٠٥
١
١
سلام... از اینکه این افراد به جزا نمیرسند تمامی کسانی که من میشناسم ناراحت هستند و عدالت رعایت نگردیده است ولی از طرفی هیچ یک از موارد مطرح شده توسط حضرت علی ع را نمیتوانیم اجرا نمایم دلایل ان هم زیاد است
f_nietzsche
f_nietzsche
٩٢/١٢/٠٦
٠
٠
خوب راه فراری یاد گرفتین ها...!!!
r_roshnavand
r_roshnavand
٩٢/١٢/٠٦
٠
٠
سلام ... همچین نوشتین (گرفتین ها) که انگار من رئیس قوه قضاعیه هستم. نه عزیزم از این خبرها نیست. اولا حضرت علی ع امام هستند و امامان معصوم میباشند و در حال حاضر امام معصوم حضرت مهدی عج هستند که میتوانند همچین فرمانی را بدهند.
mohii-2
mohii-2
٩٢/١٢/٠٦
٠
٠
دستشو از بیخ ببرن؟؟؟
ریحانه_ارغیانی
ریحانه_ارغیانی
٩٢/١٢/٠٦
٠
٠
من یه جا خوندم که تحت هیچ شرایطی نباید ابروی کسی رو ببری.محشر بود این داستان.مرسی
r_roshnavand
r_roshnavand
٩٢/١٢/٠٧
٠
٠
سلام ... موضوع تحقیق خوبی است
translator
translator
٩٢/١٢/٠٦
٠
٠
بلیا به نکته ی خوبی اشاره کردید. هیچی که عدالت علی (علیه السلام ) نمیشه اما متاسفانه ما بعضی وقتا حتی حاضر نیستیم یکم به عدال نزدیک باشیم، اونم بنا به دلایلی... اگه چند تا از دونه درشتا درست و حسابی مجازات بشن بقیه یکم حواسشون جمع میشه...بازم حرف زیاده ولی به سه نقطه بسنده میکنیم...
hamta
hamta
٩٢/١٢/٠٦
٠
٠
اگه قوانین اسلام درست رعایت می شد خیلی از این مشکلات نبود.... آفرین.
MILAD
MILAD
٩٢/١٢/٠٦
٠
٠
متاسفانه مملکت ما فقط اسمش اسلامی فقط
f_nietzsche
f_nietzsche
٩٢/١٢/٠٦
٠
٠
سلام...اینجوری باشه باید دست خیلی از بالایی ها رو قطع کرد...!!!
علیرضا
علیرضا
٩٢/١٢/٠٧
٠
٠
خیلی زوره میبینی یک عده برای خودشون داردن راست راست میخورن و چپاول میکنند و هیچ کس نیست بهشون بکه چکار دارید می کنید... خیلی از حرفا رو نمیشه زد...
m.coldboy
m.coldboy
٩٢/١٢/٠٩
٠
٠
مملکت ما درست بشو نیست :)....
پربازدیدتریـــن ها