Notice: Memcache::pconnect(): Server localhost (tcp 11211) failed with: Connection refused (111) in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 42 Warning: Memcache::pconnect(): Can't connect to localhost:11211, Connection refused (111) in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 42 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 72 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 75 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 95 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 98 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 33 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 36 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 49 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 52 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 65 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 68 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/comment.php on line 36 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/comment.php on line 39 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/most_seen.php on line 45 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/most_seen.php on line 48 جیم - قهرمانی که این روزها به آن احتیاج داریم www.jeem.ir
قهرمانی که این روزها به آن احتیاج داریم
نقدی بر «روز روشن» اولین ساخته حسین شهابی

قهرمانی که این روزها به آن احتیاج داریم

نویسنده : دست قیچی

هميشه گفته‌اند و شنيده‌ايم که ايراني‌ها انسان‌هاي خون‌گرم و مردم‌داري هستند. مهمان‌دوست‌اند و اهل ديد و بازديد. اما مدت#هاست (چيزي بيش از يک دهه) که شخصيتي با اين خصوصيات را در هيچ فيلم سينمايي ايراني سراغ ندارم. برعکس مدام تصوير دعواهاي خانوادگي، طلاق، خيانت و دروغ و امثال آن‌ها از مقابل چشمم رژه مي‌روند. شايد آخرين موردش همان «مهمان مامان» مهرجويي باشد که تازه آن هم سرشار از استرس پذيرايي از مهمان بود و چندان لذت‌بخش نبود.

در چنين قحطي‌اي به ديدن فيلم «روز روشن» اولين ساخته حسين شهابي رفتم. داستان به‌طور خلاصه از اين قرار است: در پي دعوايي که در يک شرکت اتفاق افتاده، يکي از اقوام رئيس کشته شده و يکي از کارمندان هم متهم است. کارکنان ديگر شرکت هم که شاهد ماجرا بوده‌اند از ترس رئيس شرکت حاضر نيستند، شهادت بدهند. امروز (که فيلم در همين نصف روز مي‌گذرد) قرار است حکم صادر شود و آخرين فرصت است براي پانته.آ بهرام که شاهد جور کند. در چنين شرايط بحراني‌اي، يک راننده تاکسي به نام کياني وارد ماجرا مي‌شود و......

 

اين فيلم هم مضموني اجتماعي دارد و طبق معمول چنين فيلم‌هايي، واقعيات تلخي را نمايش مي‌دهد. اما درست همين جاست که کارگردان از طريق شخصيت ساده و مثبت‌انديشي مثل آقاي کياني (با بازي مهران احمدي) تصويري از يک ايراني مردمدار نمايش مي‌دهد که عمري است نديده‌ايم. تصويري که به شدت جذاب و خوشايند است. و اين بار حتي موقعي که عصباني مي‌شود و دعوا مي‌کند از روي غيرت است و دلچسب. شايد باورتان نشود ولي اين چهره قهرماني است که سينما و جامعه ايراني الآن به آن احتياج دارد.

مي‌بينيد ظاهرش چندان مثل قهرمان‌ها نيست ولي همان چيزي است که به آن نياز داريم: مثبت انديشي، باوجدان بودن و کمک به همنوع. انساني که وقتي امري برايش قطعي شد، ديگر به فکر منافع خودش نيست و دنبال حقيقت مي‌رود، نه منفعت. «روز روشن» را در شرايطي در جشنواره سي و يکم ديدم که تا آن‌جاي کار همه فيلم‌ها را متوسط و ضعيف يافته بودم و اين اولين فيلم خوبي بود که مي‌ديدم. بعد هم که از سالن بيرون آمديم از مهران احمدي که با همسرش به ديدن فيلم آمده بود تشکر کردم و گفتم که اولين فيلمي بوده که رأي «خوب» داده‌ام. او هم خودش را از تک و تا نينداخت و گفت: «فيلمي که من توش بازي کنم خوبه». من هم تحت تأثير فيلم، خوشحال‌تر از آن بودم که فيلم‌هاي بدش را جلوي چشم‌اش بياورم. سعي کردم مثبت‌انديش باشم ديگر!

 

و اما نکات و حواشي:

1.‌ فيلم که شروع شد، به خصوص جايي که پانته آ بهرام را براي اولين بار مي‌بينيم، تصاوير به نظرم خيلي تخت و تلويزيوني آمد و فکر کردم با فيلم ضعيفي طرفم. اما در نشست مطبوعاتي فيلم، محمدرضا سکوت (مدير فيلمبرداري) گفت به‌خاطر آن‌که بيشتر صحنه#هاي فيلم داخل ماشين مي‌گذرد به دنبال دوربيني کوچک و جمع و جور بوده و در نهايت هم فيلم را با دوربين عکاسي canon 5d گرفته است. در همان‌جا هم به عکاسان توصيه کرد که به دوربين‌هاي خودشان احترام بگذارند.

2. آن‌طور که بعدها شنيديم صدابردار کار، بابک اردلان هم فداکاري#هاي زيادي براي اين فيلم انجام داده و بيشتر زمان فيلم‌برداري را توي صندوق عقب اتومبيل سپري کرده است.

3. اين هم ليست جوايز و کانديداتوري‌هاي فيلم:

- برنده ديپلم افتخار و تنديس بهترين فيلمنامه (حسين شهابي) از جشنواره فجر سي و يکم

- برنده ديپلم افتخار و تنديس بهترين بازيگر نقش اول زن (پانته آ بهرام) از جشنواره فجر سي و يکم

- کانديد دريافت سيمرغ بلورين بهترين فيلم اول (حسين شهابي) از جشنواره فجر سي و يکم

- کانديد دريافت سيمرغ بلورين بهترين بازيگر نقش اول مرد (مهران احمدي) از جشنواره فجر سي و يکم

- کانديد دريافت سيمرغ بلورين بهترين صدابرداري (بابک اردلان) از جشنواره فجر سي و يکم

- برنده جايزه ويژه هيأت داوران بيست و هشتمين جشنواره بين المللي ماردل پلاتا آرژانتين (آبان 92)

برچسب ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
b-bahmani
b-bahmani
٩٢/١١/٠٣
١
٠
سپاس
j_mousavi
j_mousavi
٩٢/١١/٠٣
٢
٠
فیلم را کامل دیدم .به نظرم در شرایط فعلی و در میان فیلم های روی پرده بهترین گزینه است
dastgheichi
dastgheichi
٩٢/١١/٠٤
٠
٠
فیلم خسته نباشید هم این روزها اکران شده. اون هم فیلم خوبیه. ایشالا هفته آینده راجع بهش خواهم نوشت
j_mousavi
j_mousavi
٩٢/١١/٠٤
٠
٠
بله.به عنوان اولین تجربه افشین هاشمی و محسن قرایی اثری خوب به شمار می رود
j_mousavi
j_mousavi
٩٢/١١/٠٤
٠
٠
با سلام .براتون مقدور هست ایمیلتون رو در وبلاگم بگذارین؟
dastgheichi
dastgheichi
٩٢/١١/٠٥
١
٠
نه متأسفانه. آخه هر 100 سال یه بار به ایمیلم سر میزنم شرمنده تون میشم
j_mousavi
j_mousavi
٩٢/١١/٠٥
٠
٠
حقیقت من چند تا سوال ازتون دارم
پری سا
پری سا
٩٢/١١/٠٣
١
٠
:)
علیرضا
علیرضا
٩٢/١١/٠٣
٢
٠
مهران احمدی به بازیگر خیلی موفقی تبدیل شده ، مخصوصا تو این سریال آوای باران خیلی قشنگ و جاافتاده بازی میکنه | با 5D فیلم برداری کرده :دی چه جالب :)))) البته احتمالا 5D Mark III بوده که دست کمی از یک دوربین فیلمبرداری حرفه ای نداره. | من به شخصه از این تریپ فیلم ها خیلی خوشم میاد انشاالله که میبینمش :) خیلی ممنونم :)
dastgheichi
dastgheichi
٩٢/١١/٠٤
٠
٠
موافقم. پله های ترقی رو داره دو تا یکی میره بالا. امسال هم بازیش تو فیلم شیار 143 به نظر خیلی خوب میومد. حداقل تو این صحنه هایی که من ازش دیدم
sherlok
sherlok
٩٢/١١/٠٣
١
٠
باس ببینم بعد نظر بدم.
dastgheichi
dastgheichi
٩٢/١١/٠٤
٠
٠
ببینین نظر بدین
S.Asadzadeh
S.Asadzadeh
٩٢/١١/٠٣
١
٠
طفلک صدابردار چه سختی هایی رو تحمل کرده خدایی......ایشالله بتون برم ببینم ...سپاس از شما
dastgheichi
dastgheichi
٩٢/١١/٠٤
٠
٠
خواهش. امیدوارم خوشتون بیاد
m.coldboy
m.coldboy
٩٢/١١/٠٤
١
٠
دیگه فیلم ایرانی نخواهم دید....ممنون :)
dastgheichi
dastgheichi
٩٢/١١/٠٤
٠
٠
آخرین بار مگه چه فیلم ایرانی ای دیدین که کلا دیگه نمیخواین داخلی ببینین؟ یعنی واقعا حاضر نیستین فیلم بعدی مثلا اصغر فرهادی رو تماشا کنین؟
m.coldboy
m.coldboy
٩٢/١١/٠٥
١
٠
نمیدونم...شاید اونو ببینم...ولی این چندتا فیلم آخری که دیدم متنفرم کردن از فیلم ایرانی...همش مثل هم: بی محتوا ،تکراری ،پر از کلیشه و....کلا بیخیالش :)
dastgheichi
dastgheichi
٩٢/١١/٠٥
٠
٠
ریویونویس ها با این همه زحمت میرن همه فیلما رو نیگا میکنن که تماشاگرا با خوندن متن هاشون دیگه نیاز نباشه سر خودشونو با فیلم های کلیشه ای و بی محتوا به درد بیارن. فیلم های خارجی هم که معروف میشن و شما اینجا تهیه میکنین شهرت شون رو مدیون ریویوها و نقدهایی هستن که اینور اونور چاپ شده یا جوایزی که از فستیوال های مختلف گرفتن. بنابراین شما دارین فیلم هایی که توسط منتقدین فیلتر شده رو میبینین. اگه همین کار رو در مورد آثار داخلی هم بکنین، سرخورده از سالن بیرون نمیاین. کافیه منتقدی پیدا کنین که سلیقه سینماییش رو بپسندین و بعد از اون نقدهاشو دنبال کنین.
M_BARF
M_BARF
٩٢/١١/٠٤
٠
٠
ندیدمش...............
dastgheichi
dastgheichi
٩٢/١١/٠٤
٠
٠
امروز تو خبرها اومده بود که فیلم به جشنواره هیوستن امریکا هم راه پیدا کرده
پوريوسف
پوريوسف
٩٢/١١/٠٥
١
٠
خوب بود فيلمش/ ولي آخرش نفهميدم حس انسان دوستانه بود يا عشق؟؟؟:)
dastgheichi
dastgheichi
٩٢/١١/٠٥
٠
٠
راهنمایی: عشق نبود
janbarkaf
janbarkaf
٩٢/١١/٠٥
١
٠
من که ندیدم .... نمیخامم ببینم ... نه اینکه از فیلم داخلی بدم بیادااا ، ولیییی وقت ندارم .... به هر حال متشکرم .